Tarieven waterschap omlaag PZC PZC Mensen vluchten niet voor niets Buurt verdeeld over bouwweg De Blikken 7q ZEELAND CREfiTIEr TV aanbiedingen Dag voor beginnende ondernemers in Goes b 13 Kerktoren Nisse dringend aan restauratiebeurt toe leeuw se Eilanden komt belofte over lastenverlaging na Publiek debar D66 niet bij Veerse verkiezingen Bedrijfsongeval in Ritthem Rondweg Koudekerke dicht CDA twijfelt aan prognoses WIJ FELICITEREN DI$ van ArkeFly en Holland International Reizen Daar moetje naar toe. «rrpi /sun pïie/ïtipp zaterdag 5 november 2005 nnr Harmen van der Werf ISSE - De hervormde kerk in isse is dringend aan groot on thoud toe. Met name de kerk- oren staat er slecht voor. )p korte termijn is restauratie ian de kerktoren noodzakelijk, jjdus de gemeente Borsele, die igenaresse is van de kerktoren, dit jaar zou de gemeente willen beginnen, maar het wach ten is op de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Die moet eerst duidelijkheid verschaffen over een bijdrage in de restaura tiekosten. „Stel dat wij de toe zegging krijgen dat de subsidie in 2010 wordt gegeven", ver klaart ambtenaar bouwen en wo nen L. van der Gouwe, „dan is de gemeente in principe bereid dat geld voor te schieten.." Een medewerkster van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg is nog niet zo lang geleden in Borsele op bezoek geweest en op de fiets rondgeleid. Wethouder A. van Opdorp (WD, monumen tenzorg) heeft aan dit bezoek een redelijk goed gevoel overge houden, maar 'zeker is er nog niets'. Het belooft een behoorlij ke klus te worden, het groot on derhoud aan de kerk van Nisse. Van der Gouwe schat de totale kosten op anderhalf miljoen eu ro, waarvan het merendeel no dig is voor het opknappen van de kerktoren. Het voegwerk laat los en moet worden hersteld. De torenspits is ronduit slecht. De kerk, eigendom van de protes tantse gemeente, is er beter aan toe dan de toren. „Die draait mee in een onderhoudsregeling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg", verklaart Van der Gouwe het verschil, „een regeling waaraan overhe den als een gemeente niet mee kunnen doen." Borsele en de protestantse gemeente van Nis se hebben afgesproken bij de werkzaamheden gezamenlijk op te trekken. Het kerkdak is ook aan een restauratie toe. „Wij hebben dus allebei steigers no dig", aldus Van Opdorp. »r Maurits Sep DDELBURG - De eerder ge- belofte van Waterschap teuwse Eilanden dat de tarie- i volgend jaar omlaag gaan, mt uit. Het waterschap moet ■voor wel extra bezuinigen. juni kondigde het bestuur j Waterschap Zeeuwse Eilan- [n (WZE) aan dat de lasten in 16 omlaag gaan, niet alleen in :enten maar ook in euro's. In 'begroting die gisteren is uit- :omen, wordt dat bevestigd. bestuur is erin geslaagd een ip verder te gaan dan was toe- egd. Niet alleen gaan de ta- renvoor eigenaren van grond n gebouwen (huizen en bedrijfs- anden) omlaag, ook blijven de arieven voor gebruikers (de in- ezetenenomslag en de veront- ïinigingsheffing) gelijk. In juni het waterschap er nog van dat de gebruikerstarieven juden stijgen met het inflatie- srcentage (één tot anderhalf rocent). Het tarief voor eigena- m van grond daalt het meest, iet negen procent. Dit jaar be- raagt het tarief 65,08 euro, dat rordt 59,22 euro per hectare rond. Eigenaren van huizen of edrijfspanden gaan zeven pro ent minder betalen. Dit komt leer op een verlaging van tien urocent. Het tarief wordt bere- end aan de hand van de waar evan het pand. De totale waar- Ie wordt verdeeld in stukjes euro. Per waarde-een- ïeid van 2268 euro gaat het wa- erschap een belasting innen an 1,34 euro. ie gebruikerstarieven blijven De ingezetenenomslag (Advertentie) "Over nut en toekomst van imagocampagnes" O.Lv. Marijn de Koning Inleiding: Ben Warner, dir. Communicatie Gasunie Groningen 'Hoogleraar strategische communicatie VU Amsterdam. Deelnemer Groninger Promotie Overleg imagocampagne "Er gaat niets boven Groningen" Woensdag 9 november 2005 119.30- 21.30 uur Turnzaal "Landlust" andlustweg 1, Nieuwdorp Organisatie: SCOOP, Hogeschool Zeeland, Kamer van Koophandel Programma: zie www.scoopzld.nl Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den^aterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt tornelleke Blok RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie ptationspark 28 'Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl wordt gehandhaafd op 51,13 eu ro. Iedereen die in het verzor gingsgebied van WZE woont - dat is heel Zeeland boven de Westerschelde - is een ingezete ne. Zij hoeven echter niet alle maal de ingezetenenomslag te betalen. Die belasting wordt be rekend per woonruimte, onge acht het aantal mensen dat er woont. Per woonruimte moet dus 51,13 euro worden betaald. De verontreinigingsheffing wordt vastgesteld per vervui lingseenheid. Het tarief blijft volgend jaar 60,59 euro per een heid. Iemand die alleen woont, betaalt voor één vervuilingseen heid. Voor een woning waar meer mensen wonen, geldt het standaardtarief van drie vervui lingseenheden. Om de gebruikerstarieven op hetzelfde prijspeil te houden, moet het waterschap wel een half miljoen euro extra bezuini gen. Volgend jaar zal daarom minder geld worden uitgegeven aan beheer, onderhoud en auto matisering. Ook op personeel wordt bezuinigd. Bovendien heeft het waterschap baat bij de lage rentestand, waardoor het minder geld kwijt is aan het te rugbetalen van leningen. De begroting van WZE moet op 28 november worden goedge keurd door de algemene vergade ring. De lastenverlaging voor de burgers zal niet op verzet stui ten. Het was juist de algemene vergadering die in het voorjaar bij het dagelijks bestuur aan drong op lastenverlaging. Nie mand stemde toen tegen. 'Oud-nieuwkomer' U. Gasanova, afkomstig uit Azerbeidzjan, woont zeven jaar in Goes. Ze krijgt hulp van Stichting Vluchtelingenwerk. foto Willem Mieras door Cornelleke Blok GOES - Het welzijn van vluchtelingen, daar gaat het om bij Stichting Vluchte lingenwerk en Nieuwkomers Goes. De organisatie viert dit jaar haar tienjarig jubileum. Coördinator Luc Willem (51) is er sinds het begin bij. Hij wil vluchtelingen een gevoel van vei ligheid geven. „Mensen komen uit een ander land met een andere cultuur en spreken de taal vaak niet. Dan is het erg lastig om te weten hoe de dingen hier in elkaar zitten. We willen de men sen helpen zoveel mogelijk zelfstandig te zijn." De medewerkers proberen het vertrouwen van de vluchtelingen te win nen. „We behandelen mensen met res pect. Ze moeten voelen dat we op een serieuze manier met ze omgaan." Vluchtelingenwerk is actief in Goes en op Noord-Beveland. „We bieden maatschappelijke en juridi sche begeleiding aan vluchtelingen." Mensen zonder verblijfsvergunning heb ben vooral juridische bijstand nodig. Ze krijgen een advocaat toegewezen die hen helpt bij de asielprocedure. Sinds de sluiting van het Goese asielzoekers centrum De Schans in 2003, ligt het ac cent op maatschappelijke begeleiding. Wel zijn er nog acht 'centrale opvang woningen' (alternatief voor asielzoe kerscentra) voor mensen die nog geen verblijfsvergunning hebben. Vluchtelingenwerk biedt bijvoorbeeld ondersteuning bij het invullen van for mulieren, het regelen van huisvesting en het aanvragen van uitkeringen. „Het is belangrijk dat de basisvoorzieningen goed geregeld zijn." Maar: „Het gaat niet alleen om de papieren, maar ook om hoe mensen zich voelen." Per jaar helpt de stichting ongeveer hon derd vluchtelingen. „Gemiddeld duurt een begeleidingstraject ongeveer drie jaar, vanaf het moment dat de verblijfs vergunning wordt toegewezen." Vluchteling Arabiou Traore Salifou (31) komt uit To go (West-Afrika). Hij is vijf jaar gele den naar Nederland gevlucht. In zijn ge boorteland was hij zijn leven niet zeker vanwege zijn politieke overtuiging. Een maal in Nederland, ging hij van een aan meldcentrum in Zevenaar naar een asielzoekerscentrum in Appelscha. Dat was een moeilijke tijd. „Ik kende nie mand en kon alleen maar wachten. Ik was bang om terug te gaan naar mijn land." Via een vriend, ook afkomstig uit Togo, kon Salifou via een zogeheten zelfzorgarrangement in Goes gaan wo nen. In totaal duurde het vier jaar voor hij een verblijfsvergunning kreeg. Willem kan zich er nog kwaad over ma ken. „Waarom moet iemand als Ara biou vier jaar wachten op een verblijfs vergunning? Het is toch bekend hoe de situatie in Togo is?" Asielzoekersbeleid Willem is sceptisch over het asielzoe kersbeleid dat momenteel in Nederland wordt gevoerd. „Het is makkelijk om vanachter een bureau beslissingen te ne men, maar wij weten hier over wie het gaat." Hij heeft in de afgelopen tien jaar gemerkt dat zowel de regelgeving als de publieke opinie in Nederland har der zijn geworden. „Mensen worden beïnvloed door uitspraken van minis ters. Verdonk heeft het maar over men sen die hier 'ten onrechte' zijn. We ver geten dat die mensen niet voor niets zijn gevlucht uit hun land. We moeten ervoor zorgen dat Nederland open blijft voor vluchtelingen." Verblijfsvergunning Sinds Salifou een jaar geleden zijn ver blijfsvergunning kreeg, timmert hij flink aan de weg. „Ik had zelf al Neder lands geoefend in de eerste vier jaar dat ik hier was. Daardoor duurde mijn in- burgeringsprogramma korter." Op dit moment helpt Vluchtelingenwerk Sali fou om de Nederlandse nationaliteit te krijgen. Daarnaast heeft hij een eigen woning toegewezen gekregen in Goes en volgt hij een opleiding aan het ROC in Vlissingen. Zeeland bevalt hem goed: „Ik houd van rustige plaatsen." Willem is trots dat Vluchtelingenwerk mensen als Salifou kan steunen. „We hebben hier achttien medewerkers, alle maal vrijwilligers. Daar ben ik trots op. Het is toch fantastisch dat zoiets toch nog kan in deze tijd?" Om het jubileum te vieren is er vandaag een vrijwilligersdag met workshops en amusement voor de medewerkers. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Onder in woners van de 's-Heerenhoekse nieuwbouwwijk De Blikken heerst verdeeldheid over de ont sluiting van hun buurt. Een deel wil zo snel mogelijk af van de bouwweg die tot voor kort als tweede ontsluitingsweg werd ge bruikt. De bouwweg moet weer open als ontsluitingsweg, vin den andere bewoners. De onafhankelijke gemeentelij ke commissie voor bezwaar en beroep houdt donderdag 17 no vember in Heinkenszand een hoorzitting over bezwaren die bewoners hebben ingediend, „Wij willen dat de bouwweg af gesloten blijft én wordt opge ruimd", laat J. Schrieks weten, die aan de Van 't Westeinde- straat woont waarlangs de bouwweg loopt. „Wij dachten langs een rustige straat te ko men wonen, maar zolang die bouwweg kan worden gebruikt als ontsluitingsweg kunnen we dat vergeten." De bouwweg staat ook de voltooiing van een groenstrook in de weg, aldus Schrieks en mede-bewoners van de Van 't Westeindestraat. „Straks moeten we daar nog twee jaar op wachten." Op verzoek van de bezwaarma kers uit de Van 't Westeinde straat heeft de gemeente de bouwweg onlangs als ontslui tingsweg afgesloten. PvdA-raadslid A. Witkam stel de daar aan het college van bur gemeester en wethouders schrif telijke vragen over. „Ik heb daar veel reacties uit de wijk op gehad." Hij heeft de indruk dat de meeste bewoners voor het op nieuw openstellen van de bouw weg zijn. Het beste zou zijn, vindt Wit kam, dat snel werk wordt ge maakt van een definitieve twee de ontsluitingsweg voor De Blik ken. Wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA, verkeer) wil dat ook graag, maar de situatie is niet zo simpel. De keuze voor een tracé voor een tweede ontsluitings weg hangt samen met de verdub beling van de Sloeweg die langs 's-Heerenhoek richting Goes en de Westerscheldetunnel loopt. Het is altijd de bedoeling ge weest de tweede ontsluitings weg voor De Blikken op de Mid delburgsestraat richting de Sloe weg aan te sluiten, maar de DOMBURG - D66 is de komende verkiezingen niet te vin den op de kieslijsten in de gemeente Veere. De partij is er niet in geslaagd om leden te vonden die in Veere lijsttrek ker willen zijn. Voor Middelburg en Vlissingen is dat geen probleem. Daar voeren de huidige raadsleden R. van Eij- kelenburg en N. Peters de lijst aan. Secretaris T. Aalfs van de Walcherse D66-afdeling betreurt het dat op het platteland een voortrekker ontbreekt. In de huidige Veer se raad is D66 niet vertegenwoordigd. Dat zal de komen de raadsperiode opnieuw het geval zijn. De partij heeft slechts elf leden die in de gemeente Veere wonen. Die heb ben of een drukke baan of geen zin om raadslid te wor den. In Veere valt volgens Aalfs maximaal één raadszetel te behalen. „Raadslid zijn is erg intensief. Dat schrikt mensen die een fulltime-baan hebben af." De laatste vertegenwoordiger van D66 in de raad Veere was L. van der Hoest uit Dom burg. Die kwam in 2002 niet terug in de raad omdat zijn partij te weinig stemmen kreeg. D66 heeft de afgelopen tijd geen druk uitgeoefend om een Veerse lijsttrekker te vinden. „Bij ons staat partijdiscipline niet zo hoog in het vaandel", zegt Aalfs. RITTHEM- Bij een bedrijf aan de Europaweg Zuid in Rit them is vrijdagmorgen rond 11.00 uur een man gewondge raakt, nadat hij van een steiger was gevallen. De man uit de gemeente Borsele was aan het schoonmaken, toen hij van drie meter hoog naar beneden viel, recht op zijn hoofd. De traumaheli is ter plaatse gekomen, maar uiteindelijk heeft een ambulance de man naar het ziekenhuis ge bracht. De arbeidsinspectie is ingeschakeld. BIGGEKERKE - De rondweg Koudekerke is woensdag 9 november in beide richtingen afgesloten tussen de roton de van de Rondweg Biggekerke en de rotonde bij de Mid delburgsestraat. Het gedeelte van de weg is niet te berei ken tussen 7.30 en 16.00 uur. De afsluiting is nodig omdat er gewerkt wordt aan een rioolpersleiding in de berm. Het verkeer wordt omgeleid via de Koudekerkseweg, Mid delburgsestraat en Duinstraat. ZIERIKZEE - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft haar twijfels over de juist heid van leerlingenprognoses in het basisonderwijs. „Er bereiken ons signalen dat het aantal jonge kinderen de laatste jaren zodanig daalt dat er van een trendbreuk ge sproken kan worden", signaleert de fractie in haar alge mene beschouwingen. Volgens het CDA geldt dit in het bijzonder voor openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede nu het asielzoekerscentrum op korte termijn wordt opgeheven. Voor De Kirreweie betekent dit het vertrek van 25 leerlin gen. De fractie van de christen-democraten wil onderzocht zien of deze school nu nog in aanmerking komt voor de reeds toegezegde nieuwbouw van lokalen. Ook wil het CDA de verdere aanvragen tegen het licht houden om leegstand van klassen in de toekomst te voorkomen. GOES - Zeeuwse startende on dernemers kunnen zich vandaag oriënteren op een eigen bedrijf. In Hotel Goes is de vierde Zeeuwse Startersdag van de Ka mer van Koophandel. Er is een informatiemarkt, waar verschillende bedrijven zich pre senteren. Daarnaast worden workshops gehouden en kunnen bezoekers een gesprek aangaan met een deskundige. De startersdag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Be langstellenden kunnen zich aan melden via de website www.kvk.nl/startersdagzeeland of via telefoonnummer 0118-673520. (Advertentie) RESTAURANT DE BOURGONDIËR THAT MET HUN SFEERVOL VERNIEUWDE INTERIEUR <PPiim home Advertentie kans is aanwezig dat de aanslui ting van de Middelburgsestraat op de Sloeweg komt te vervallen als de Sloeweg wordt verbreed. Om filevorming te voorkomen voor de verkeerslichten richting de tunnel wordt eraan gedacht de kruising 's-Heerenhoek naar het oosten op te schuiven, in het verlengde van de Molendijk. „Het zou dan verkeerd zijn", al dus Vermue-Vermue, „om de ontsluitingsweg voor De Blik ken nog richting Middelburgse straat te maken, die kan dan be ter richting Heinkenszandseweg worden aangelegd." Vermue-Vermue verwacht dat over de verdubbeling van de Sloeweg begin volgend jaar meer duidelijkheid komt, als de provinciale studie daarnaar ge reed is. Zij wil dan zo snel moge lijk handelen. (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) 11 12 13 NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER 13.00-21.00 OOR 10.00-18.00 OOR 10.00-18.00 OUR DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobbyisten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar cadeautjes, demonstraties en workshops. Toegang volwassenen 7,50 p.p. - Kinderen 6-12 jaar 4,- Kinderopvang aanwezig 65+ 6 50 (niel jn combiriatie met andere kortingen) ZEELANDHALLEN GOES Telefoon 0113-221020 - Fax 0113-221536 www.zeelandhallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57