Als een speer de havo door met spiekgids ALBUM PZC Birgit gaat voor pop met Chinees sausje W19 Starsailor terug na debacle Piraten leukste speelgoed Antje Monteiro geeft muziekles aan populaire bewoners Sesamstraat Keita ingetogen en krachtig Juweeltjes op cd Magne F Artrock voor gekwelde ziel zaterdag 5 november 2005 Jarenlang was Salif Keita op avontuur. De Malinese zan ger trok via Ivoorkust naar Frankrijk en Amerika - de we reld en de muziek in. Hij groei de net als Youssou N'Dour uit tot grote Afro-popster en experi menteerde met jazzmusici als Joe Zawinul en Wayne Shorter. Drie jaar geleden keerde hij met de alom geprezen cd Moffou te rug naar zijn Malinese wortels met traditionelere muziek en in strumenten. Het prachtige M'Bemba is een duidelijk ver volg. Keita's kleurrijke stem schittert op een bed van pulse rende percussie en snaren - van akoestische en elektrische gita ren en de tintelende 'kora' (harp) tot de krassende 'ngoni' (tweesnarige gitaar) en de zeld zame 'simbi' (jagersluit). Het al bum is ingetogen en tegelijk krachtig. Opwindend is de vraag-en-antwoordzang met een achtergrondkoor, bestaande uit Keita's aangenomen zussen. Gastmuzikanten als 'griot' Buju Banton en gitarist Ousmane Kouyaté geven extra expressie aan Keita's ingehouden emoties. Illand Pietersma Salif Keita - M'Bemba (Univer sal; 60:47) 1 Robbie Williams-Trippin'(1) 2 James Blunt - You're Beautiful (2) 3 Sugababes - Push The Button (3) Lange Frans Baas B - Het Land Van (4) 5 The Pussycat Dolls - Don't Cha (5) 6. Bob Sinclar - Love Generation (9) 7. Guus Meeuwis - De Weg (8) 8 Jan Smit - Laura (15) 9. Katie Melua - Nine Million Bicycles (10) 10. Madonna-Hung Up 11. Kelly Clarkson - Behind These Hazel Eyes (7) 12. Dht Ft. Edmee - Listen To Your Heart (16) 13. Sean Paul-We Be Burnin1 (11) 14. Racoon - Love You More (13) 15. U2 - All Because Of You (6) 16 Faith Evans - Mesmerized (18) 17. Nickelback - Photograph (14) 18. Anastacia - Pieces Of A Dream (30) 19. The Partysquad - Wat Wil Je Doen (17) 20. The Black Eyed Peas - Don't Lie (12) 21. KtTunstall - Other Side Of The World (23) 22. Gavin Degraw - Follow Through (20) 23. Kus - Topje Van M'n Zus 24. Kanye West Ft Jamie Foxx - Gold Digger (34) 25. l-o-s - Hoe Het Voelt (19) 26. Christian Walz - Wonderchild 27. Gem - Good To Know You (24) 28. Rihanna - Pon De Replay (21 29. Ricky Martin Ft Fat Joe -1 Don't Care (25) 30. Mylo Vs Miami Sound Machine - Doctor Pressure (22) 31. Frans Bauer - He Lekker Ding (32) 32. Gwen Stefani - Cool (29) 33. Depeche Mode - Precious (27) 34. Shakira - Don't Bother 35. Jamie Cullum - Get Your Way (26) 36. Tiga - You Gonna Want Me (39) 37. Bloodhound Gang - Foxtrot Uni form Charlie Kilo (40) 38 Tom Novy - Your Body 39 Alderliefste Met Shaffy En List - Laat Me/vivre (38) 40. The White Stripes - My Doorbell (37) 1. Robbie Williams - Intensive Care 2. Frans Bauer - Om Van Te Dromen 3. Katie Melua - Piece By Piece (1 4. Frans Bauer -10 Jaar Hits (6) 5. Jan Smit - Jansmit.com (3) 6. BZN - The Singles Collection 1965-2005 7. Alicia Keys - Unplugged (2) 8. K3 - Kuma He (4) 9. Andre Hazes - Het Complete Hit overzicht (5) 10. Jamie Cullum - Catching Tales (7) 11. James Blunt - Back To Bedlam (9) 12. II Divo - II Divo (8) 13. Simply Red - Simplified (10) 14. Barbra Streisand - Guilty Plea sures (12) 15. Depeche Mode - Playing The An gel (11) 16. Sugababes - Taller In More Ways (13) 17. Robbie Williams - Greatest Hits (23) 18. The Prodigy - The Singles 1990-2005 (24) 19. Katie Melua - Call Off The Search (15) 20 Franz Ferdinand - You Could Have It So Much Better (17) 21. Racoon - Another Day (16) 22. Trijntje Oosterhuis - See You As I Do (14) 23. Kerry Norton - Young Heart (18) 24. Kelly Clarkson - Breakaway (32) 25. Jack Johnson - In Between Dreams (26) 26. De Dijk - Later Is Nu (19) 27. Stream Of Passion - Embrace The Storm 8. Supertramp - Retrospectacle: Su pertramp Anthology (86) 29. Neil Young - Prairie Wind (31) 30. Guus Meeuwis -10 Jaar - Levens echt (21) 31. Kane - Fearless (41) 32. Bon Jovi - Have A Nice Day (20) 33. Sean Paul - Trinity (28) 34. Coldplay - X&y (30) 35. Nickelback - All The Right Reasons (25) 36. Destiny's Child - 1 's 37. Thomas Berge - De Mooiste 38. The Corrs - Home (22) 39. Norah Jones - Feels Like Home (36) 40. Brace - Strijder (33) Piraten deden het afgelopen woensdag goed bij de ver kiezing van Speelgoed van het Jaar. De Piraten Schatkist van Playmobil en het K'NEX Pira- tenschip (Hasbro) wonnen beide in hun categorie. De eerste in de leeftijdscategorie 4 tot 6 jaar, de tweede voor 8- tot 12-jarigen. Ook Speelgoed van het Jaar wer den Emie bij de dokter (0- tot 4-jarigen, Fisher-Price/Mattel), de FurReal Friends Slimme Speelhond (6 tot 8 jaar, Hasbro) en Carcassonne de Stad (12 jaar en ouder, 999 Games). In bijna elke categorie waren vijf spellen genomineerd door een vakjury. Daarna konden ouders en kinde ren stemmen. De organisatie wil kopers van speelgoed op weg helpen. De ti tel staat vrijwel garant voor een commercieel succes. Reden voor veel speelgoedmakers hun pro- ducten in te sturen. ANP Antje Monteiro is vanaf de cember te zien als muziek lerares in de nieuwe theater show Iedereen maakt muziek in Sesamstraat. Antje zal deze rol delen met Irene Moors. De bewo ners van de beroemde straat gaan het theater in om het 30-ja- rig televisiejubileum van Sesam straat te vieren. Het wordt een voorstelling waarin de Sesam straatbewoners én het publiek van twee tot tachtig jaar muziek leert maken. Antje Monteiro speelde onder andere de hoofd rol in de musical Aida en presen teert het televisieprogramma Het gevoel vanIn de nieuwe productie treden de bekende fi guren uit Sesamstraat op met de originele Nederlandse stemmen. In de show wachten onder ande ren Bert en Ernie, Koekiemon- ster, Elmo en Grover op hun nieuwe muzieklerares, maar de vrachtwagen met de muziekin strumenten komt nooit aan in Sesamstraat. Ze moeten daarom leren muziek te maken zonder instrumenten. Iedereen maakt muziek in Sesamstraat is een voorstelling waarbij iedereen de kans krijgt om de bewoners van Sesamstraat te ontmoeten. GPD De theatershow is te zien van 21 t/m 26 december 2005 in het Luxor Theater in Rotterdam. Een dikke acht voor je proefwerk, een apetrot se moeder en een schouder klopje van je vader. En dat zonder al te veel inspan ning. Ideaal toch? De spiek gids zou het allemaal moge lijk moeten maken. Het boekje, geschreven door Da vid Haakman, bevat '150 tips voor een glansrijke schoolcarrière'. Pfffheeft die gast niks be ters te doen? Maresha Dijk huizen (15), havo 4-scholiere aan het Buys Ballot College in Goes, bladert door de spiekgids. Natuurlijk sjoemelt ze wel eens tijdens een repetitie of proef werk, maar daar heeft ze echt geen boekje voor nodig. „De bes te tactiek is om een blaadje on der je benen op je stoel te leg gen". Haar klasgenote Odile Matthijssen (15) is het er hele maal mee eens. „Je moet er ook de goede leraar voor hebben. Bij sommigen kan je gewoon praten tijdens een proefwerk." De mei den hebben nog veel meer spiek- technieken in hun repertoire: schrijven op je tipp-ex-potje, pa piertje in de rekenmachine, boek open op de schooltas. Nee, David Haakman brengt ze niet op nieuwe ideeën. Rick Boogaard (17) en Daphne Schager (16) zijn allebei blijven zitten in vwo 4 op het St. Willi- brordcollege in Goes. Ook zij zijn fanatieke spiekers. Tips heb ben ze zeker niet nodig, want ze hebben alles al een keer uitge probeerd. Rick is zelfs al een keer gepakt. „Voor Nederlands had ik een spiekbrief met ver voegingen in mijn handen. Niet zo slim natuurlijk. De leraar zag het en ik kreeg een één." De schrik zat er daarna wel even in, maar dat duurde niet lang. Rekenmachine De scholieren zien de (grafische) rekenmachine, net als David Haakman, als ideaal spiekmid- del. Je kunt er niet alleen ouder wetse spiekbriefjes in kwijt, maar je kunt er zelfs hele tekst bestanden in opslaan. Rick Boogaard: „Ik zet er hele for mules in." Hij gebruikt het niet alleen bij wiskunde of natuur kunde, maar ook bij de vak ken waar geen rekenmachine voor nodig is. „Na afloop van een proefwerk doe ik net of ik een spelletje aan het doen ben." Maresha en Odile zijn minder enthousiast over de rekenmachi ne. Ze zien vooral praktische be zwaren. „Ik zou niet eens weten hoe ik die informatie erin moest zetten." De tip uit de spiekgids om ant woorden tijdens een proefwer ken door te sms'en wordt met een de grond in geboord. „Dat kan echt niet. Veel te ingewik keld! Dan word je echt gepakt. En bovendien: je gaat je tijd toch niet verspillen aan sms'jes sturen?", zegt Maresha vol onge loof. Ook Rick en Daphne zien dat niet echt zitten. „Dat kost belte goed en misschien leest die an der het dan pas na een half uur." Waar het gebruik van mp3-spe- lers op het Buys Ballot College verboden is in klaslokalen, ma ken de leerlingen er op het Sint Willibrordcollege gretig gebruik van. „Je mag gewoon muziek luisteren tijdens de proefwer ken." In plaats van muziek, luis teren de leerlingen naar woord jes met vertaling die ze zelf heb ben ingesproken. „Ideaal!", lacht Daphne. Er kan veertien uur geluidsmateriaal op." De scholieren weten precies bij welke leraar je wel kunt spieken en bij welke niet. Maar hebben die leraren dan he lemaal niks door? Dat verschilt. Sommigen nemen wel voorzorgs maatregelen. „De tafels moeten uit elkaar gezet worden, er mo gen geen etuis op de tafels en je tas moet dicht onder je tafel staan." Andere docenten spelen meer in op het geweten van de leerlingen. „Sommige leraren zeggen gewoon dat ze niet con troleren en dat het je eigen ver antwoordelijkheid is", vertelt Maresha. Die laatste tactiek blijkt niet helemaal zonder suc ces. Maresha en Odile voelen zich inmiddels toch een beetje te oud om te spieken. „Dit jaar doe ik het eigenlijk niet meer. Ik heb nu toch wat meer verant woordelijkheidsgevoel", zegt Maresha. „Bovendien hebben we nu al proefwerken, die mee tellen voor het eindexamen, dus dat is toch wel belangrijk", voegt Odile toe. Ook Rick wil dit schooljaar graag wél halen en gaat het an ders aanpakken. „Dit jaar ga ik maar gewoon leren, denk ik." Cornelleke Blok Starsailor kreeg na de vlie gende start van debuutal bum Love heel zware klappen te verduren met de tegenvallende opvolger Silence is easy. Nu, met het derde album, is alles weer rozengeur en maneschijn, juicht de band. On the Outside klinkt inderdaad zelfverzekerd. De productie van Rob Schnapf (Beck, The Vines, Elliott Smith) is krachtig, soms bombastisch en vaak een stuk steviger - ofte wel zit vol gitaarmuren - dan Starsailor gewoon is. Maar uiteindelijk gaat het na tuurlijk wel om de liedjes en daarin is Starsailor niet veran derd. Het zijn snel pakkende en herkenbare popliedjes met een licht dramatische ondertoon in de vorm van de gevoelig aange zette stem van James Walsh. Sterke plaat voor liefhebbers van de Coldplays en Keanes, voor buitenstaanders degelijk maar onopvallend. Maaike Borst Starsailor - On the outside (EMI) Speelduur: 38.53 foto Dirk-Jan Gjeltema Het maken van deze cd duur de ongeveer drie keer zo lang als de draagtijd van een oli fant", grapt zangeres Birgit Schuurman. Het was een zwaar traject om de cd Sticky Tales af te ronden, maar ze is heel trots op het resultaat. „Het is een heel diverse cd, maar toch is het een geheel." De plaat wordt maandag gepresenteerd. Sticky Tales is de tweede cd van de zangeres. Haar eerste plaat stamt uit 2001, met daarop de hits Few Like You en I Know. De nieuwe cd is in eigen beheer uitgebracht. Het voordeel van een cd in eigen beheer uitbren gen, is dat het volgens de zange res veel sneller gaat. „Binnen twee maanden was de plaat hele maal klaar." De nummers op de cd zijn volgens Birgit pop met een vleugje rock en overgoten met een Chinees sausje. Birgits oma is deels Chinees en de gita rist uit haar band is chinoloog. „Hij heeft de Chinese samples door de nummers heen gemixt." Van de single Hardrocking Diva - die momenteel in de hitlijsten staat - is zelfs een versie in het Chinees opgenomen. Alle nummers heeft ze zelf of sa men met anderen geschreven. „De teksten zijn heel persoon lijk en ik neem mezelf ook soms flink op de hak." Dat de teksten persoonlijk zijn, wil volgens Bir git niet zeggen dat ze altijd al leen over haar gaan. „Ik verzin er ook wel dingen bij, dan heen dat het echt niet helemaal mijn gevoel hoeft te zijn." Behal ve de eigen nummers, staat er ook een cover van Wuthering Heights van Kate Bush op de cd. „Dat is mijn lievelingsnummer sinds ik een klein kind was." Naast zingen acteert Birgit ook, net als haar zus Kat ja Schuur man. Verder kwam er onlangs een kinderboek uit over Birgit, geschreven door journalist Anja de Crom. Dat gaat over haar jon ge jaren en hoe ze zangeres werd. Daarin staat ook te lezen dat ze vroeger graag journalist wilde worden. „Eigenlijk ben ik dat nu ook een beetje, omdat ik teksten voor liedjes schrijf. Maar de ambitie om een boek te schrijven, heb ik niet." ANP Afterhours EuroSonic beves tigde deze week de komst van Afterhours naar Groningen. Hiermee haalt het festival begin januari meteen een topper in huis. De Italiaanse groep weet zich op Ballads For Little Hye nas gesteund door Greg Dulli. De Amerikaan produceerde de plaat en is als zanger te horen op de cover van Lou Reeds The Bed. Na vijf platen in het Italiaans, verschijnt deze ook in een En gelstalige versie. De artrock van Afterhours doet sterk denken aan het beste werk van Dulli (ooit Afghan Whigs, nu Twilight Singers). Het is de stem van Ma nuel Agnelli, de onheilspellende sfeer, de meeslepende nummers en de fraai gestolde donkere ro mantiek die van deze cd een meesterwerk voor gekwelde zie len maakt. Peter van der Heide Afterhours - Ballads For Little Hyenas (One Little Indian/Bertus). Tijdsduur: 48:36 Leerlingen van het Buys Ballot College zijn niet erg onder de indruk van de spiekgids. Martin Groenewold Magne F - Past Perfect Future Tense (XIII Bis/Roughtrade) Speelduur: 51.10 min. Birgit Schuurman. klinkt dat beter of mooier. Dat kost me soms wel moeite, maar dan zeggen de mensen om me Als toetsenist van A-ha werd Magne Furuholmen jaren lang met de nek aangekeken door de critici. Nu Chris Martin en The Edge hebben verklaard dat de Noorse band al jarenlang tot hun favorieten behoort en Furuholmen onder de naam Tim- bersound een aantal gewaar deerde soundtracks heeft afgele verd, is het niet langer verboden iets positiefs te zeggen over A-ha. Bijvoorbeeld dat het trio een aantal formidabele poplied jes heeft geschreven. Ook op zijn soloplaat Past Perfect Fu ture Tense verzamelde Furuhol men enkele juweeltjes. Piano en mellotron zijn de sfeerbepalen de instrumenten in nummers die verder zijn aangekleed door (on der anderen) de ritmesectie van Coldplay en Travis-gitarist An dy Dunlop. Sfeervolle en span nende popmuziek, met (vooral in No One Gets Me But U) een duidelijke fascinatie voor het werk van John Lennon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45