Anton Lous schiet met scherp Nooit gaat dit over prikkelt verbeelding Luchtgitaren voor Gouden Plectrum Speel voor god in fictieve Griekse beschaving GEBOEKT Een meter geschiedenis zaterdag 5 november 2005 W1 André Sollie werd geïnspireerd Ingrid Godon die onder andere de prenten maakte voor Mijn papa is een reus van Carl Norac. Van een tekenaar die het fijn vond af en toe ook te schrij ven (een gedicht, een verhaaltje, een liedjestekst) is André Sollie zichzelf meer en meer een schrij ver gaan vinden die ook wel graag tekent. André Sollie had al heel wat kin- der- en jeugdboeken geïllus treerd toen in 1986 zijn eerste dichtbundel verscheen. Soms, dan heb ik flink de pest in met 31 gedichten over jong zijn en wat je dan vanbinnen voelt, werd in 1991 gevolgd door Zeg maar niks met 26 zuurzoete ge dichten. Voor zijn autobiografi sche gedichten in Het ijzelt in juni kreeg hij in 1998 in Vlaan deren een Boekenwelp (zoiets als een Zilveren Griffel in Ne derland). 'Indrukwekkend m zijn een voud' vond de Griffeljury het prentenboek Wachten op Ma troos waarin de woorden van André Sollie zijn en de illustra ties van Ingrid Godon. Het werd bekroond met de Gouden Grif fel 2001 en daarmee was André Sollie de eerste niet-Nederland- se auteur die de prijs voor het best geschreven kinderboek van het jaar kreeg. In Vlaanderen werd het verhaal over vuurtoren wachter Tijs en zijn vriend Ma troos bekroond met de Boeken- .pauw (Gouden Penseel in Neder land) voor de te keningen en met een Boekenwelp voor de tekst. Zijn vorig jaar versche nen Dubbel Doortje over een kleuter die van heel veel twee heeft (een linker- en een rechteroog, twee schouders, twee keer vijf vingers...), maar van veel ook slechts één, werd in deze krant tot de drie mooiste prentenboeken van 2004 gere kend. De recensent was er 'on dersteboven' van. De Penseelju ry keek minder goed en vond dat een plaats in de top-10 en een bekroning met een Vlag en Wimpel voldoende waren. Alles wat hierboven staat te le zen, valt met weinig moeite ook te vinden op websites, in juryrap porten of nog ergens anders. Het is heus aardig om te weten, maar hier dient het eigenlijk slechts één doel: beginnen over het ro mandebuut van André Sollie zo lang mogelijk Uitstellen. Niet om dat Nooit gaat dit over een boek zou zijn dat beter niet versche nen was, maar omdat de lezer zich al gauw voor de voeten gelo pen kan voelen met van alles dat hij of zij juist graag liever zelf ontdekt. Voor die lezers eindigt hier dit stukje over een bijzonde re liefdesgeschiedenis van twee jongens ergens aan de Belgische kust. Vijf jaar nadat zijn moeder hem betrapte bij een verkleedspelle- tje waarbij hij zich naakt voor de spiegel voor het eerst mooi en begeerd voelde, bekijkt Pim - i vijftien nu - de spulletjes weer eens in de schoenendoos die hij op de hoogste plank, in het ver ste hoekje van de klerenkast op zijn kamer verborgen houdt. Wat erin zit is niet veel soeps, maar hij kreeg het van zijn buur jongen Gino en dat is genoeg. Pim is drie jaar jonger dan Gino en hij heeft het stevig van hem te pakken. En nog meer na die nacht met z'n tweetjes in een tent in het duin: 'Morgen ben ik jarig', zei Pim tenslotte. 'Daar om', hijgde Gino. Pim zweeg, maar de hand van Gino, op nieuw en hoger nu, op de heuvel van zijn heup joeg de bliksem door zijn lijf.' Het is niet de eerste keer dat de jongens hun handen laten spre ken. Twee zomers eerder had den ze zichzelf opgesloten in een schuurtje: 'Gino knoopt zijn broek open. Hij heeft een stijve. Pim kijkt, ziet wat Gino doet, doet wat hij doet.' Genieten Nooit gaat dit over telt slechts 92 bladzijden, maar wat valt er lang te genieten in dit kleine boekje. Van het verhaal waarin je om je nieuwsgierigheid te be vredigen misschien wel grote stukken gejaagd lezend zou wil len overslaan, maar waarvan je tegelijkertijd geen woord wilt missen omdat el ke zin ertoe doet. Van alles dat mis schien niet een-twee-drie helder is, maar dat wel je ver beelding prikkelt en daardoor betekenis als van zelf krijgt. Van al die fraaie zin nen waarin met weinig heel pre cies veel gezegd wordt. Het idee voor Wachten op Ma troos kreeg André Sollie van Ingrid Godon. Zij ontving afge lopen donderdag in Antwerpen de Kakelbontprijs voor haar prenten in Mijn papa is een reus. Het verhaal van Carl No rac over een klein jongetje en zijn vader, een kerel als een wolk, werd door haar geïllus treerd in tekeningen vol teder heid. Het grootste geluk voor een kind op aarde is een moe der, maar een vader als deze is toch ook niet niks. Jan Smeekens André Sollie: Nooit gaat dit over. Querido; voor iedereen vanaf een jaar of 15; 12,50. Carl Norac Ingrid Godon: Mijn papa is een reus. Leopold; €13,50. Over André Sollie, Ingrid Go don en de Kakelbontprijs: www.ncjvillakakelbont.be. Tot en met 11 november vindt in Antwerpen in Antwerpen Expo (het vroegere Bouwcentrum) de 69-ste Boekenbeurs plaats. In formatie over de meer dan 140 deelnemers, het activiteitenpro gramma en veel meer op www.boekenbeurs.be. Drie Nederlanders en drie Vlamingen gaan vrijdag 11 november tegen elkaar 'luchtgi taren' voor het Gouden Plec trum. Deze wedstrijd in Amster dam in cultuurhuis de Brakke Grond wordt voor het eerste jaar gehouden. Onder de Neder landse deelnemers is de wereld kampioen Michael 'The Des troyer' Heffels. De jury bestaat uit: David Holle- stelle (ex-Herman Brood), Phil Tilli (ex-Tröckener Kecks), Herr Seele (cartoonist en andere helft van Kamagurka), Patrick Smagghe (Vlaamse organisator luchtgitaar kampioenschappen) en Gyuri Vergouw (Nederlandse organisator luchtgitaar kam pioenschappen). Rick de Leeuw presenteert de avond. Behalve de wedstrijd van de Lage Lan den, is er ook een workshop waar iedereen het 'luchtgitaar vak' - dus zo goed mogelijk doen of je gitaar speelt zonder er daadwerkelijk een vast te heb ben - kan leren van de Amster dammer Pelvis Fendenberger. Hij was derde tijdens het World Air Guitar Championships 2005 in Oulu (Finland). Wereldtop Nederland staat aan de wereld top in het 'luchtgitaren', dat in vele landen serieus wordt beoe fend. Om in de top mee te kun nen draaien moet je een goede mix hebben van techniek, acro batiek en uitstraling. ANP Geen volle tribunes, geen juichende suppor ters, maar desondanks is de schietsport mateloos popu lair. Ook in Zeeland, gelet op de talloze schietbanen, waar wekelijks in competi tieverband geschoten wordt. En begin nu niet over de gevaren, want één ding staat voor de schutters als een paal boven water: de schietsport is een sport als alle andere en - wat veilig heid betreft - niet gevaarlij ker dan een partijtje tafel tennis. Vier jaar geleden stond An ton Lous (14) voor het eerst met een luchtdrukgeweer in zijn handen. ,'Tien jaar is de mini mum leeftijd, vandaar." De schutter van schietvereniging Oostkapelle beschikt inmiddels over een eigen luchtdrukge weer, een luxe afdankertje van zijn vader. Wekelijks vuurt hij - tijdens de training op de plaatse lijke schietbaan - zijn kogels af op de roos. „Naar de training of een wedstrijd neem ik het ge weer mee in een foedraal. Dat is verplicht, anders heb ik een bon aan m'n broek." „Voordat je gaat schieten, moet je eerst je geweer afstellen. Een secuur en priegelig werkje, waar je een hele poos zoet mee bent. Steeds door je vizier kij ken, een klein beetje draaien aan de stelwieltjes en daarna weer controleren of alles oké is." Tijdens het schieten .draagt Anton oorkleppen en dat is ge zien de knallen op de baan naast hem - waar met vuurwa pens wordt geschoten - geen overbodige luxe. Ook een veilig- heidsbril is verplicht. Publiek? „Dat zit achter glas", legt An ton uit. „Dat mag de baan niet eens op. Ook moet je als schut ter voortdurend alert zijn. Goed om je heen kijken om te zien wat er gebeurt. Veiligheid gaat tenslotte boven alles." Tijdens een wedstrijd lost An ton zo'n 30 schoten. „Je begint met inschieten op een aantal proefkaarten. Dan zie je ook ge lijk of alles goed is afgesteld. Per kaart zijn er vijf rozen. Hoogste score is een tien en het maximum aantal punten per kaart is dus vijftig. Dat aantal punten schiet je echt niet zo maar uit het losse handje bij el kaar. Een 49'er is voor mij tot nu toe het hoogste aantal." Tijdens het schieten wordt één oog afgeschermd door een klep. Anton: „Daardoor zie je scher per met het andere oog." Ook de luchtdruk moet voortdurend in de gaten worden gehouden. „Da's een kwestie van oppom pen, best een intensief klusje. De druk moet tijdens het schie ten zo constant mogelijk zijn. Maximaal is de luchtdruk 160 bar." Een scherp oog, een vaste hand en een flinke portie zelfdiscipli ne. Belangrijke eigenschappen voor sportschutters. Anton be schikt hierover in ruime mate. „Ik ben altijd heel relaxed en ab soluut geen branieschopper." „Integendeel", voegt Antons va der - zelf een topschutter - er aan toe. Anton is een hele koe le kikker. Weet je, sportschut ters zijn bijna zonder uitzonde ring hele rustige mensen," Voorlopig kan Anton nog een paar jaar vooruit met zijn liicht- drukgeweer. Zijn prestaties ver tonen een stijgende lijn. In Dom burg pakte hij tijdens een jubi leumwedstrijd de eerste plaats, hij werd in 2004 clubkampioen en in Nieuwerkerk werd Anton tijdens de winterwedstrijd twee de van Zeeland. „Ik schoot daar met een vuurwapen. Het ver schil met een luchtdrukgeweer is, dat je met een vuurwapen veel zuiverder kunt schieten. Be doeling is wel, dat ik op mijn 16e overschakel naar de vuurwa pens." Een pistool of revolver? „Nee, dat ligt me niet zo. Geef mij maar een geweer. Ik heb lie ver een lange loop voor m'n neus." Voor die tijd wil Anton nog wel eens zijn krachten meten op het Nederlands kampioenschap. „Daarvoor moet je eerst mee doen aan het districtskampioen schap en pas daarna kun je je zelf inschrijven voor het NK. Dan weet je gelijk ook hoe je op nationaal niveau presteert." Schietspelletjes op de computer boeien hem niet of nauwelijks. „Dan kies ik liever voor een ra- cespel. Schieten doe ik liever op de baan dan op een scherm." Hans Segboer Drie jaar lang moesten we wachten op het tweede deel van de legendarische god- sim Black White. Het was het wachten waard. Lionhead heeft een fantastisch vervolg ge maakt, dat lang houdbaar is door behoorlijk pittige levels. Net als in deel één ben je god over je eigen volk. Vanuit de he mel of de hel - dat ligt eraan of je goed of slecht wilt zijn - kijk je neer op je onderdanen. Als god ben je in een fictieve Griek se beschaving aanwezig als een groot schepsel. Hij is jouw ver persoonlijking op aarde en loopt tussen de bevolking. Dit beest moet je opvoeden, goedschiks of kwaadschiks. Jij kunt hem straf fen voor iets slechts of aaien bij iets dat je goed vindt. Zo veran dert het schepsel in de loop van de tijd en gaat hij het goede of slechte pad op. Dat is dan met een de afspiegeling van hoe jij over je volk heerst. Ben je een goede god, of een slechte? De mo gelijkheden die het spel kent, zijn eindeloos. De ontwikke laars hebben het spel zo uitge breid gemaakt dat het niet met een te bevatten is. Daarom zit er een (te) lange inleiding bij het spel die stap voor stap uitlegt wat voor mogelijkheden Black White 2 heeft. Stukje bij beet je wordt uitgelegd op welke ma nieren je je doelstellingen be reikt, veldslagen wint, wonde ren verricht, dorpen bouwt, voedsel' produceert en nog veel meer. Bij al die acties is je schep sel van groot belang. Hij kan le geraanvoerder zijn of zorgen voor extra oogstopbrengst. Zo als jij heerst over hem, zo heerst hij over de bevolking. Het hele spel draait om goed en kwaad. Jij als speler moet kiezen. Daar bij word je geholpen door twee assistenten. Een goede god en een slechte duivel. Het grote pluspunt van de game zijn alle details waarop gelet is. Historisch gezien klopt er niets van, maar speltechnisch klopt het helemaal. Minpunt is toch die lange inleiding. Het spel komt wat langzaam op gang. Ben je daar doorheen, dan raak je verslaafd en kun je dit gewel dige spel urenlang spelen. Dirk van Hunsel Black White 2 van Lionhead Studios, uitgeverij EA; 49,95 eu ro. Minimale systeemeisen: Win dows 2000,1,6 Ghz-processor, 512 MB RAM-geheugen, 3,5 GB vaste schijfruimte, 64 MB video kaart, cd/dvd-speler (8x). Meer info: http://blackandwhite2.ea.com/ Als god ben je in een fictieve Griekse beschaving aanwezig als een groot schepsel, dat je goed of slecht kunt opvoeden. IK HEB IETS TE BETEKEN jN DE WERELD Rotterdamse kinderen die de basisschool verlaten en mensen die hun inburgerings- examen hebben gehaald, krij gen volgend jaar een duimstok en een geschiedenisboekje ca deau. Op de duimstok staat aan de ene kant de geschiedenis van Rotterdam met jaartallen ver meld, op de andere zijde staan hoogtepunten uit de wereldge schiedenis. Het is een initiatief van de raads fractie van de PydA, waaraan het stadsbestuur inmiddels zijn goedkeuring heeft verleend. Volgens het voorstel van het so ciaaldemocratisch raadslid Els Kuijper ontlenen steeds meer jongeren hun identiteit aan de woonplaats. „De jongeren voe len zich niet zozeer Nederlan der, of Turk, Bosniër of Surina mer, maar Rotterdammer. Om die identiteit goed te kunnen ontwikkelen, moet je de geschie denis van je stad kennen." ANP Volgens zijn vader is Anton Lous een hele koele kikker. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44