PZC Asbestdrama schokt Goor Schrik zit er goed in na beschieting Ontvoerders Melchers wilden na vrijlating nog losgeld vangen Succes politie leidde tot liquidaties Ook veel mensen die niet bij Eternit werkten aan kanker overleden Trein 'oop* in Zutphen uit spoor Voor moord is gemiddelde straf zes jaar Gedetineerden Schiphol-Oost vrijgelaten OM ZELF TE ADEMEN, MOET OOK UW HUIS ADEMEN Homoseksualiteit vaker afgewezen Moerdijkbrug winterklaar Jongerenvakbond telt 1300 leden Blaffende hond kost baas 2250 euro Prominenten D66 kraken hun partij af Pokeren op internet houdt veel studenten van studie zaterdag 5 november 2005 AMSTERDAM - De korps- top van de Amsterdamse politie is er van overtuigd dat diverse lopende onder zoeken naar misdaadnet werken deze week hebben geleid tot de liquidaties van fiscalist Evert Hingst, topcrimineel John Miere- met en vastgoedmakelaar Cees Houtman. Doordat de politie hen dicht was genaderd, zijn zij door rivalen of voormalige compagnons uit de weg ge ruimd nog voordat zij de kans zouden krijgen met de recherche te praten. Dat zegt plaatsvervangend korpschef Bert Wijbenga van de Amsterdamse poli tie. Wijbenga stelt dat in de hoofdstedelijke onderwe reld grote onrust was ont staan doordat 'onderwe reldadvocaat' Hingst (oud raadsman van onder ande ren Mieremet) vanaf april enkele maanden vast zat. Dat is volgens hem overi gens maar één voorbeeld van de meerdere onderzoe ken waarin de politie de misdaadgroepen 'naderde'. „We hijgen de criminelen in de nek. Als je ze dichter op de hielen zit, bedreig je de veiligheid van het hele netwerk. Die veiligheid zit hem in het geheimhouden, in discretie", zegt Wijben ga- „Als dan iemand dicht in de buurt van politie en jus titie komt, zelfs wordt aan gehouden en verhoord en als bij hem huiszoeking wordt gedaan, dan komt ook jouw veiligheid, de ge heimhouding over jou, in het geding. Dat geeft span ning in de criminele rela ties, angst. Dat leidt tot on zekerheden, tot verwijten, tot druk. Men besluit dan toch maar zekerheid te creëren door degene te do den die zou kunnen gaan praten", aldus Wijbenga. GPD door Lieneke van der Steen GOOR - Zij wisten al jaren wat er aan de hand was, maar toch zijn de inwoners van Goor en omgeving gisteren geschrokken van de cijfers uit het onderzoek naar kanker veroorzaakt door asbest. De schrik zit in het feit dat het gaat om mensen die niet in de Eternit-fabriek werkten. Van de vrouwen die tussen 1989 en 2003 bloot hebben gestaan aan asbest, hebben er vijftien aantoonbaar als gevolg daarvan longvlieskanker gekregen. Medewerkers van het Erasmus Medisch Centrum uit Rotter dam deden onderzoek in Gooi en omgeving. Zij constateerden dat long- en buikvlieskanker on der vrouwen in dat gebied bijna vijf keer en bij mannen twee keer vaker voorkomt dan in de rest van Nederland. De hoofd oorzaak vormt het asbest dat is gebruikt voor de verharding van wegen, paden en erven in en rond Goor. Het afval kwam uit de Eternit-fabriek. Inademing van vezels kan de longziekte as bestose, longkanker en buik- of longvlieskanker (mesothelioom) verzoorzaken. De meeste inwoners van de ge meente Hof van Twente, waaron der Goor valt, kennen iemand die aan mesothelioom is overle den. De angst is groot. Een 57-ja- rige vrouw wier moeder aan as- bestkanker is overleden, is kort ademig maar zij durft niet naar de huisarts te gaan. De landelijke Vereniging Comi té Asbestslachtoffers (VCA) vindt dat staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken) moet zor gen dat de vrouwen in Goor de zelfde behandeling krijgen als de mensen die door hun werk of het werk van hun partner meso thelioom hebben gekregen. Overheid Voor deze laatste slachtoffers is er een regeling voor financiële compensatie. De vrouwen uit Goor komen hier echter niet voor in aanmerking, omdat zij ziek zijn geworden door asbest uit het milieu. VCA-voorzitter T. de Bruin vindt dat onterecht. „Deze vrouwen worden gecon fronteerd met een ziekte die al leen door asbest kan worden ver oorzaakt en dat is gebeurd om dat de overheid jarenlang wil lens en wetens het storten van afvalmateriaal heeft toege staan." Ook staatssecretaris van Geel (Milieu) is geschrokken van de uitkomsten en wil dat de Ge zondheidsraad onderzoekt of de normen voor de toelaatbare risi co's van asbest scherper moeten. Van Geel vindt dat Eternit moet meebetalen aan de sanering van gebieden met asbest. Het bedrijf weigert dat tot nu toe. Het oprui men in Goor kost tientallen mil joenen. De drie locaties in Nederland waar op grote schaal asbest werd verwerkt zijn Asbestona in Harderwijk, de papierfabriek van Van Gelder en vloerbedek- kingfabriek Forbo in Wormer en Eternit in Goor, fabrikant van dak-, gevelbekledings en bouwmaterialen. SP-Kamerlid Van Velzen vroeg eind juli om een parlementaire enquête, omdat de overheid door lobbyen van de industrie decennia zou hebben gewacht met maatregelen tegen asbest. Uit onderzoek door de SP blijkt dat Eternit al in de jaren twin tig van de vorige eeuw op de hoogte was van de gevaren van asbest. Nederland verbood in 1993 het gebruik van asbest, maar de ver wachting is dat de stof de ko mende 25 jaar nog 26.000 slacht offers zal maken, stelt het Comi té Asbestslachtoffers op zijn si te. ANP DEN HAAG - Een moordenaar moet in Nederland gemiddeld zes jaar in de gevangenis zitten. Weliswaar legt de rechter een straf op van 10,4 jaar, na aftrek van de standaard strafverminde ring en de weekendverloven blijft daar veel minder van over. Dat blijkt uit een onderzoek van de LPF-Kamerfractie. Iemand die schuldig wordt be vonden aan doodslag - opzette lijk doden, maar niet met voor bedachten rade - moet rekening 'houden met een gevangenisstraf van 6,5 jaar. Na aftrek van een derde strafvermindering en weekendverloven blijft daar ef fectief 3,3 jaar van over. LPF-Kamerlid Eerdmans wil daarom minimumstraffen invoe ren, Op moord zou minstens vijf tien jaar gevangenis moeten staan, op doodslag tien jaar. Minister Donner van Justitie voelt niets voor minimumstraf fen. GPD De Wachtpostersdijk in het buitengebied van Goor is vervuild met asbestresten van de Goorse fabrikant Eternit. foto Vincent Jannink/ANP door Frank Hendrickx en Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De stem van mi nister Rita Verdonk van Integra tie klinkt bedeesd. Ze heeft een hard imago, maar de vermoede lijke beschieting van haar werk kamer heeft haar zichtbaar aan gedaan. „Ik had heel veel schrik, toen ik het te horen kreeg", zegt zij na afloop van de ministerraad. „De dreiging die er toch al was, komt nu wel heel dichtbij." Verdonk heeft nu een andere werkkamer gekregen, onbereik baar voor schutters. De kamer is leuk ingericht, zegt ze. „Met een extra bos bloemen. Dat kon ik erg waarderen." Dan vergezel len twee lijfwachten de minister HET is- AJoVËMB.eie, Houpt. naar haar geblindeerde dienst auto. De andere kabinetsleden heb ben ogenschijnlijk geen extra be veiliging gekregen. Maar: „De schrik zit er goed in", zegt minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwer king. „Ik heb gisteren met af schuw naar het nieuws gekeken. Alleen het bericht al geeft te SCHIPHOL - De rechtbank op Schiphol heeft in totaal vier per sonen vrijgelaten die vorige week tijdens de brand in het de tentiecentrum op Schiphol-Oost vastzaten. Dat heeft het parket in Haarlem gisteren bekendgemaakt. Advo caten hadden de rechtbank ver zocht zestien gedetineerde over levenden vrij te laten. Advocaten van twee vrouwen meldden gistermiddag dat hun cliënten op humanitaire gron den zijn vrijgelaten. Volgens ad vocaat R. Roethof vindt de recht bank dat zijn cliënte in staat moet worden gesteld om de trau ma's van de brand 'buiten de muren van de bajes' te verwer ken. Bij de brand in het detentie centrum kwamen elf mensen om. De cliënte van Roethof zat vast op verdenking van de smok kel van 6 kilo cocaïne. Ook advocaat H. Gaasbeek kreeg een cliënte vrij. De vrouw wordt ervan beschuldigd bolle tjes met drugs te hebben geslikt. Volgens Gaasbeek is zij na de brand gewoon op Schiphol-Oost gebleven. „Ik heb ook van colle ga's gehoord dat die nog cliën ten in het detentiecentrum heb ben. Er zouden nog tientallen bolletjesslikkers worden vastge houden." Een woordvoerder van de gemeente Haarlemmer meer bevestigt dat er nog men sen worden vastgehouden op Schiphol-Oost. Zij zitten vol gens haar echter niet in het be wuste cellencomplex, maar in een betonnen gebouw op het ter rein. ANP denken. Er moet nu worden uit gezocht wat er precies is ge beurd." Afwezig De werkkamer van minister Ver donk werd volgens ingewijden eerder deze week beschoten, ver moedelijk vanuit een flat tegen over het ministerie. Verdonk zelf was op dat moment niet aan wezig. Vanwege de beschieting zou ze bij de herdenking van Theo van Gogh een kogelvrij- vest hebben gedragen. De ene na de andere bewindsper soon spreekt zijn afschuw uit over het voorval. „Het is ver schrikkelijk", vindt minister Brinkhorst van Economische Za ken. „Het geeft aan dat er nog steeds elementen in onze samen leving zijn, die niet weten wat democratie betekent." Minister Donner van Justitie reageert onderkoeld. „We moe ten eerst kijken wat het onder zoek oplevert. We kunnen nu nog niets eens zeggen of het wel een beschieting was." Hij voelt zich niet bevreesd. „Nee. Ik ben lopend van het ministerie hier naar de vergaderzaal gekomen en ik ga ook weer lopend terug. Ik ga ervan uit dat het hopelijk een incident is. Er is geen reden uit te gaan van een algemene dreiging." Premier Balkenende noemt de zaak 'heel ernstig, als zou blij ken dat er sprake van een aan slag is'. Hij heeft het in eerste in- (Advertentie) VIND HETOPVROM.NL j -> Als u stopt met ventileren, is de frisse lucht al binnen een half uur verdwenen. U kunt dan last krijgen van benauwdheid, hoofdpijn, chronische verkoudheid en zelfs astma. GOED VENTILEREN IS 24 UUR PER DAG VENTILEREN (Advertentie) Het grootste assortiment Sigaren in de Benelux TABAK SPECIAALZAAK BEN EVERSE Open alle dagen van 08.00 - 12.00 uur en van 12.30 - 18.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Zondag is onze rustdag. Uw sigaren adviseurs BEN MAWILLA Westkade 97 - Sas van Gent - tel. 0115-451706 E-mail: tabakspeciaalzaak.everse@wxs.nl Specialist in longfillers. Wij beschikken over een klimaatkamer van 16 m2 ZUTPHEN - Het voorste deel van de stoptrein van Zut- phen naar Hengelo en Oldenzaal is gisterochtend na ver trek even na acht uur uit Zutphen in Eefde op een wissel uit de rails geraakt. De twintig inzittenden hebben vrij wel niets gemerkt en werden per bus verder vervoerd. Dat hebben spoorbeheerder ProRail en de politie gisteren De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. De spoorwegpolitie doet onderzoek naar het ongeval, evenals ProRail zelf. ANP ROTTERDAM - Steeds meer allochtone jongeren in Rot terdam wijzen homoseksualiteit af. Vooral Turkse jon gens uit de eerste klas van het voortgezet onderwijs zijn negatief over homo's en lesbo's. Op de vraag of zij homo seksuelen in hun vriendenkring zouden accepteren, ant woordde 85 procent van de Turkse jongens nee. Drie jaar geleden was dat nog 81 procent. Dat blijkt uit de nieuwe Rotterdamse jeugdmonitor van de GGD. Onder de Marokkaanse jongens wijst 84 procent een ho mo in de vriendenkring af, bij de Marokkaanse meisjes is dat 66 procent. ANP MOERDIJK - Rijkswaterstaat maakt de Moerdijkbrug tussen Breda en Dordrecht de komende week 'winter klaar'. Dat gebeurt grotendeels 's nachts. Het nieuwe be tonnen wegdek wordt opgeruwd om het voldoende stroef te maken. Tijdens de werkzaamheden is steeds maar één rijbaan beschikbaar. Rijkswaterstaat heeft dit gisteren meegedeeld. Dagelijks maken honderdduizend voertuigen gebruik van de brug. Het wegdek in noordelijk richting is dit jaar voor zien van een nieuwe laag beton. ANP AMSTERDAM - De nieuwe vakbeweging voor jongeren Alternatief Voor Vakbond (AW) heeft in haar eerste maand dertienhonderd betalende leden geworven. Dat heeft secretaris Femke van der Laan gisteren gezegd. Volgens Van der Laan melden mensen uit allerlei secto ren en leeftijdsgroepen zich aan als lid. „Er is ook iemand van 75 jaar bij." De komende maanden wil de AW snel groeien. „Vijftigduizend leden is wat wij ambiëren om een vakbond van betekenis te worden." Een groep jonge werknemers richtte de AW begin vorige maand op uit on vrede met de bestaande vakbonden. ANP GROENLO - Blaffende honden die voor veel overlast zor gen gaan hondenbezitters in de Achterhoekse gemeente Groenlo/Lichtenvoorde geld kosten. De gemeenteraad heeft ingestemd met een boete die kan oplopen tot 2250 euro per overtreding. „We hebben de maatregel genomen naar aanleiding van een concreet geval binnen onze ge meente", vertelde een woordvoerder gisteren. Ook eigenaren van andere huisdieren die overlast geven kunnen een boete krijgen. Een papegaai die onophoude lijk kabaal maakt is ook een risicogeval. ANP stantie over 'sporen van een ko gel, toevallig of bewust', maar neemt dat direct weer terug als blijkt dat de politie daar nog niets over heeft gezegd. „De tijd dat politici vrolijk op een fiets rond konden rijden, ligt achter ons", concludeert Bal kenende. GPD DEN HAAG - D66-partijleider Boris Dittrich laat zich leiden door incidenten. Hij houdt zich te veel bezig met de wekelijkse polls, in plaats van met de koers van zijn partij. Dat zegt Boele Staal, commissaris van de konin gin in Utrecht en prominent D66'er, vooruitlopend op het partijcongres dat vandaag in Delft wordt gehouden. „Wij hadden meteen nieuwe doe len moeten stellen toen de be stuurlijke vernieuwing werd af geschoten", zegt Staal. „Maar het enige dat wij sindsdien be reikt hebben, is de afschaffing van de actualiteitenrubriek No va. Daar word ik niet vrolijk van." Boele Staal en ook D66-coryfee Jan Terlouw zien de toekomst van hun partij somber in. Vol gens hem zijn veel leden boos dat het van oudsher sociaal-de mocratische D66 in een cen trum-rechtse coalitie is gestapt. „Zij zeggen: dit is mijn partij niet meer." Staal vult aan: „De herkenbaarheid is zoek. D66 zit in het grijze midden." Terlouw is ook kritisch over D66-minister Alexander Pech- told (Bestuurlijke Vernieuwing). Pechtold plaatste het afgelopen jaar openlijk vraagtekens bij de hypotheekrenteaftrek en het softdrugsbeleid van het kabinet. „De ministerraad is het hart van de Nederlandse politiek. Het is niet fris dat deze minister van alles roept. En dat hij daar vervolgens steeds zijn excuses voor aanbiedt, is helemaal geen sterk nummer." GPD door Ron de Groot AMSTERDAM - Een van de hoofdverdachten in de ontvoe- ringszaak-Claudia Melchers eis te zelfs na de vrijlating van het slachtoffer nog geld. Dat bleek gisteren uit een verklaring van het Openbaar Ministerie in Am sterdam. Claudia Melchers is na de goede afloop van de ontvoering in e-mails bedreigd door een van de verdachten. Hij eiste het geld op dat Claudia Melchers had toe gezegd tijdens de ontvoering. In de media verschenen eerder be richten dat de 49-jarige verdach te en Melchers een 'deal' hadden gesloten en nog e-mailverkeer hadden nadat zij was vrijgela ten. Het OM kon dit niet eerder bevestigen, omdat na de arresta tie van de verdachte het e-mail- contact uit veiligheidsoverwe gingen nog een week lang in de gaten is gehouden. Claudia Melchers had met haar ontvoerders afgesproken dat ze na haar vrijlating 5 miljoen eu ro zou betalen, in plaats van het 'officieel' geëiste losgeld van 300 kilo cocaïne. De afspraak was dat Melchers een voorschot van 60.000 euro cash zou beta len, de rest via de bank. Na haar vrijlating communiceer de Melchers met de verdachte via afgeschermd e-mailcontact dat door de politie werd beke ken. Als ze niet tegemoet zou ko men aan de afspraken zou dat ernstige gevolgen hebben voor haar en haar familie, dreigde de verdachte. Om er zeker van te zijn dat Melchers veilig zou zijn, is het e-mailverkeer na de arres tatie van de vermoedelijke ont voerder nog een week in de ga ten gehouden. Maar er werden geen e-mailtjes meer verstuurd. Er is twee keer een afspraak in Amsterdam gemaakt voor de overhandiging van het voor schot. De politie heeft beide ke ren dezelfde man en vrouw aan getroffen. De tweede keer heb ben agenten in burger het twee tal aangesproken, waarna het verdween. Het tweetal is pas op 23 oktober aangehouden. De vrouw zit nog vast, de man is in middels weer vrijgelaten. In de ontvoeringszaak zijn in to taal acht mensen gearresteerd. Daarvan zitten er volgens het OM nog vijf vast. ANP door William Pomp GRONINGEN - Een groot aan tal studenten studeert nauwe lijks meer, maar pokert. Duizen den jonge mannen spelen elke dag vele uren poker op internet. Sommigen verdienen tienduizen den euro's per maand met het populaire kaartspel. De verlie zers blijven vooralsnog in de anonimiteit. „Als ik een goede avond heb, dan zit ik op vijf- tot zevendui zend euro winst", vertelt de Gro ningse bedrijfskundestudent A- bel Meijberg (22). Zijn studie staat sinds een paar maanden op een laag pitje en soms over weegt hij ermee te stoppen. „Voor dat dilemma staan er meer", weet Armijn Meijer (35) uit Assen. Hij is mede-eigenaar van de grootste Nederlandse website over poker (www.poker- info.nl). Aan de bezoekersaantal len merkt hij dat het aantal po keraars hand over hand toe neemt. „Soms heb ik het idee dat half studerend Nederland aan het pokeren is." Financiële cijfers van de inter- netgokbranche ondersteunen die aanname. Was de omzet in 2003 nog 50 miljoen euro, vorig jaar was dat al 144 miljoen euro en voor dit jaar wordt opnieuw een veelvoud verwacht. Ook het Holland Casino lift mee op de poker hype. „Wij houden steeds meer grote pokertoernooien", zegt marke ting- en communicatiemanager Yvonne Hof. „Op de dinsdaga vonden zit het altijd vol." Er zijn veel jongeren die er goed aan verdienen. „Maar hooguit 10 procent van de spelers wint", waarschuwt Meijer. „Daar hoor je weinig over, omdat gokken via internet anoniem is." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3