Denkbeeldige treinreis naar Siberië PZC W 9 POCCM51 Reizen naar de zonsverduistering r Alleen, maar toch samen op reis zaterdag 5 november 2005 Een avontuurlijke 'reis' door het mythische gebied ten oos ten van Moskou, bekeken door zowel een wetenschappelijke, als een etnografische, histori sche en artistieke bril. Het mag dan wel een 'familietentoon stelling' heten, voor kinderen beneden de ca. 12 jaar lijkt hij toch wat te moeilijk en door het gebrek aan interactieve on derdelen bovendien niet speels genoeg. Voor alle anderen is het een fas cinerende manier om eens ken nis te maken met deze 9271 ki lometer lange reis die normaal gesproken zeven dagen duurt. We zien onderweg en bij de verschil lende 'haltes' film- en foto-beelden, schitterende kledingstukken en ge bruiksvoorwerpen van de verschillen de volksstammen die we passeren, an tieke radio-ontvangers en natuurlijk schaalmodellen van treinen. De prachtige, door Bruno Letort gecom poneerde muziek én geluidsopnames zorgen ervoor dat je je echt passagier voelt op deze denkbeeldige treinreis. Kuiije-album Wandelend door het museum aan het Jubelpark ga je pas beseffen hoe wei nig 'wij' van dit gebied afweten. Je waant je in een 'Kuifje-album' als je kennismaakt met Transbaikalië, met de boeddhistische Boeriaten in Oelan Oede, de Siberjakken, de Tataren en de Toengoezisch sprekende Evenken, aanhangers van het sjamanisme. Sja manen zijn een soort van medicijn mannen, die fungeren als interme- MOCKBA—BnAflMBOCTOK diair tussen de wereld van de mensen en het bovennatuurlijke. Het zijn zo maar een paar voorbeelden van in to taal zo'n 150 verschillende volks stammen die op dit traject leven. Europalia.Russia duurt tot en met 26 fe bruari 2006. Avant-garde in Rusland - t/m 22 januari; Paleis voor Schone Kunsten, Ravestein- straat 23,1000 Brussel Van tsaar tot keizer - t/m 22 januari; Paleis voor Schone Kunsten, Brussel Trans-Siberian Express- t/m 26 februari; Ko ninklijke Musea voor Kunst en Geschiede nis, Jubelpark 10,1000 Brussel Voor het complete programma zie; www.europalia.be/russia2005 Via het bureau Toerisme Vlaanderen Brussel in Den Haag kunt u een ar rangement 'Brussel goes Trans-Siberi an' boeken, met naast een bezoek aan deze tentoonstelling ook één over nachting. Reisorganisatie Baobab organiseert in maart 2006 eclipsreizen naar Libië, Egypte en Tur kije. De totale verduisteringszone op 26 maart loopt onder meer door deze drie landen. Om dat het de langste eclips van de afgelopen en komende decennia zal zijn, én relatief dicht bij, is er veel interesse voor deze tripjes. De eclipsreizen variëren van 8-, 15- tot 21-daagse rondreizen, waarbij naast de eclips zelf ook de hoogtepunten van het land zullen worden be zocht. www.baobab.nl Betalen per chalet Internet reisorganisatie chaletwijzer.nl biedt komende winter zo'n 30 chalets en apparte menten aan in Frankrijk en Oostenrijk, waar bij niet per persoon, maar per chalet moet worden betaald. 'Ik geloof in de Kiss- formule', promoot directeur Koen Everink, 'keep it sim ple and simple.' Via enkele stappen kan de be zoeker op de website een accommodatie reser veren. In Frankrijk worden chalets aangebo den in Alpe d'Huez/Oz, Belle Plagne, La Rosie- re. La Tania, Les Arcs 2000, Les Deux Alpes, Les Menuires, Plagne Soleil Village, St Jean d'Ar- ves, Tignes, Val Cenis, Val Thorens, Valfrejus, Vallandry en Valloire. In Oostenrijk in Gerlos en Mayrhofen. www.chaletwiizer.nl Wandelzoekpagina bestaat vijfjaar De 'wandelzoekpagina' bestaat vijfjaar en dat wordt op bescheiden wijze, samen met wande laars, virtueel gevierd. In de afgelopen vijfjaar is de Wandelzoekpagina uitgegroeid tot een uitgebreid en informatief platform voor wan delaars in Nederland en België. 'De bezoekers van de site hebben door hun reacties op wan delingen, vragen en commentaar hier een be langrijke bijdrage aan geleverd. We vieren het eerste lustrum dan ook samen met de wande laars', meldt Stefan Hom van de site. Onder de bezoekers die de komende tijd op de site hun reactie geven, worden tien wandelboeken ver deeld. Op de pagina vindt de wandelaar infor matie over wandelen en zoekmogelijkheden naar wandelingen en wandelroutes in Neder land en België: meer dan 1500 dagwandelin gen, stadswandelingen, GPS-wandelingen, meerdaagse tochten. Kortom een uitgebreid en informatief platform voor wandelaars. www.wandelzoekpaqina.nl Vliegdemonstraties in Aviodrome Dit weekend komen 'flightsimmers' en flights- imulators' samen bij het Nationaal Lucht vaart-Themapark Aviodrome om demonstra ties te geven en te 'vliegen'. Dit voor zowel toe schouwers als deelnemers spectaculaire evene ment zal alle geheimen laten zien van het vlie gen achter een computerscherm. Sommige clubs vliegen met passagiers- of sportvliegtui- gen; andere vliegen militaire missies. Tijdens verschillende demonstraties zullen de bezoe kers ontdekken hoeveel het flightsimmen op echt vliegen lijkt. Sommige computervliegers hebben echte cockpits gebouwd om het vlie gen zo realistisch mogeüjk te laten zijn. Alle bezoekers krijgen de kans om 'live' een vlieg- missie te volgen op het grootste filmdoek (250 m2) van ons land in het grootbeeldfilmtheater van Aviodrome. Er is ook een mogelijkheid voor de bezoekers om virtuele vlieglessen te nemen. www.aviodrome.nl Met Finnair naar de kerstman Als 'Official Airline of Santa Claus' heeft Fin nair een hechte relatie met de Kerstman. De vliegtuigmaatschappij vliegt dan ook vanuit 30 landen en 50 steden naar Rovaniemi, de stad in Lapland waar Santa Claus kantoor houdt. (De Noren beweren overigens dat hij in een grot nabij de Noordkaap woont, maar dat terzijde). Iemand die via de website www.fin- nair.com een ansichtkaart naar de Kerstman stuurt, maakt kans op een reis naar het dorp. Vroege wintersport in Zweden Wat sneeuw betreft zijn ze in Zweden natuur lijk wel wat gewend maar zelfs daar zijn ze verrast door de extreem vroege sneeuw die er dit jaar gevallen is. Eerder dan gepland zijn veel wintersportgebieden in Midden- en Noord-Zweden al voor het publiek open. De primeur van verse vlokken ging dit keer naar Idrefjall waar al op 10 oktober de lange latten ondergeklikt konden worden. In de Zweedse provincies Dalama en het iets noordelijkere Jamtland-Harjedalen is tot een halve meter ver se sneeuw gevallen. www.skistar.com ons opgehaald. En een dag na thuiskomst weer af geleverd. Alleen al dat ze daar niet zelf voor hoe ven te zorgen, vinden ze een hele geruststelling. En ook in het vliegtuig zit iedereen bij elkaar.' 'Easy Going Plus', noemt Van Doom dat. Derde punt is de all-inclusive, de geheel verzorg de reis. 'We kiezen voor kwaliteit. We realiseren ons dat dat duurder is dan een camping, maar wij mer ken dat onze klanten liever een week geheel ver zorgd weg zijn dan twee weken gedoe op een cam ping.' Vierde punt tenslotte is de alleenstaande toeslag, die je bij One2gether in de meeste geval len niet hoeft te betalen. 'Je slaapt gewoon lekker ruim en zonder meerkosten in een tweepersoons- kamer.' Individueel Werden tot op heden alleen groepsreizen aange boden, vanaf volgend jaar zijn ook individuele rei zen mogelijk. Met overigens weer wel de garantie dat op de plek van bestemming ook andere een oudergezinnen of singles zijn. Dat vergemakke lijkt het contact. Rineke van Doorn wil ook afrekenen met het idee dat (oudere) alleenstaanden alleen maar een rustige vakantie willen. 'Natuurlijk bieden wij dat, maar je kunt bij ons als single mee met een speciale golffeis of een avontuurlijke reis met raf- ten, een jeepsafari, mountainbiken.' Daartegenover staan bijvoorbeeld de all-inclusive strandreizen in de zomervakantie, die ouders de kans geeft bij te komen van een turbulent jaar ter wijl de kids worden beziggehouden. One2gether biedt inmiddels bestemmingen aan in Turkije, Egypte, Frankrijk, Duitsland, Spanje en Tsjechië, waaronder ook stedentrips. One2gether Travel, Postbus 8, 5070 AA Udenhout, tel. 013-511 2206, www.one2qether.nl Boekingen lopen niet via de reisbureaus, maar One2gether is wel aangesloten bij het Rampen en Calamiteitenfonds. Tijdens de all-inclusive strandvakanties worden de kinderen wel beziggehouden. Foto's GPD/PR De Trans-Siberian Express (inzet wagon). sterdam', zegt Kristine De Mulder, di recteur-generaal van Europalia Inter national. Europalia bestaat sinds 1969. Het festi val streeft ernaar de cultuur van een land zo breed mogelijk te etaleren in het hartje van Europa: Brussel. Na een aantal wat mindere jaren werd Euro palia in 2003 voor het eerst weer groots aangepakt met als onderwerp Italië en als publiekstrekker een ten toonstelling over Pompei. Poetin In 2007 zal waarschijnlijk de USA cen traal staan. Dit keer staat het liefst vier maanden durende festival volle dig in het teken van Moedertje Rus land. En weet het festival zich ook na drukkelijk (financieel en organisato risch gesteund door de Russische Fe deratie in het algemeen en president Poetin in het bijzonder. Twintig tentoonstellingen (plus nog enkele in andere Belgische steden), kunstuitingen in de open lucht, 130 concerten, theatervoorstellingen, bal let, literatuur en film. Het komt alle maal aan bod tussen nu en eind fe bruari 2006. Publiekstrekkers zijn de drie tentoon stellingen: Avant Garde in Rusland en Van tsaar tot keizer, Moskou - St. Pe tersburg, beide in het Paleis voor Scho ne Kunsten en vooral de zeer tot de verbeelding sprekende TransrSiberi- an Express in het Koninklijk Museum "voor Kunst en Geschiedenis. Eerstgenoemde expositie is vooral voor een publiek met interesse voor kunstgeschiedenis. We zien aan de hand van zo'n driehonderd schilder werken, maar ook filmbeelden en mu ziek, hoe zich in het begin van de 20e eeuw de ontwikkeling voltrok van het symbolisme, via onder meer neo-pri- mitivisme en cézannisme, tot het so cialistisch realisme, wat de Russen zelf overigens liever 'socialistisch ide alisme' noemen. 'Er is nog nooit zo'n grote expositie ge weest rond dit onderwerp', aldus een woordvoerster van het Paleis voor Schone Kunsten. 'Er zitten ook veel werken van tot nog toe volstrekt onbe kende kunstenaars bij. De expositie gaat na Europalia ook rondreizen door Europa. Zie het maar als een charmegebaar van Poetin.' In Van tsaar tot keizer. Moskou - St. Pe tersburg zien we aan de hand van kunstwerken - van origineel Russi sche iconen tot uit het Westen gehaal de schilderijen die thans bezit zijn van de Hermitage in St. Petersburg - hoe Rusland zich in de ook daar 'Gou den' 17e eeuw onder de eerste tsaar van heel Rusland, Michail Romanov opwerkte tot een belangrijke natie. Het tweede deel handelt over een eeuw later, toen de in 1721 tot keizer gekroonde Peter de Grote St. Peters- burg stichtte en er zijn hoofdstad van maakte. Hoe hij contact zocht met West-Europa en zijn vaderland met het Westen als voorbeeld sterk moder niseerde. Familietentoonstelling Wat de meeste toeristen naar Brussel moet trekken, is Trans-Siberian Ex press, de expositie over het in 1891 op gestarte treintraject tussen Moskou en Vladivostok. In je eentje en toch geheel verzorgd in ij een groep op reis. Dé oplossing voor bij voorbeeld oudere alleenstaanden. Het nog jonge bedrijf One2gether Travel uit Udenhout heeft zich daarin gespeciali seerd. door GERARD THFII Zoals zo vaak met opvallende initiatieven, lag e ook aan het ontstaan van One2gether een privé omstandigheid ten grondslag. Rineke van Doorn (47), alleenstaande moeder van een zoon en doch ter, kwam er achter dat het knap lastig was voor een 'incompleet gezin' een geschikte vakantie reis te vinden. Bovendien bleek zo'n trip minder gezellig met als extra probleem 'wie vangt het kind op als er iets gebeurt?' Van Doorn is niet de enige met zulke problemen. 'Zoals ik zijn er véle tienduizenden. Eenoudergezinnen, singles, oude re alleenstaanden. En als ik er mee zit, zal dat ook wel voor anderen gelden', redeneerde ze en zie daar, voordat ze er erg in had, was One2gether ge boren. Na ruim twee jaar en inmiddels een kleine drie honderd tevreden klanten verder, heeft ze on langs een ruimer pand betrokken en een nieuwe medewerker aangetrokken. Een gat in de markt, kennelijk, hoewel Van Doom niet de enige reisor ganisator is, die zich op singles en eenoudergezin nen richt. Brussel staat nog tot en met 26 februari 2006 in het teken van het multi-culturele festival Europalia.Russia. Grote publiekstrekkers zijn drie exposities: Avant Garde in Rusland, Van tsaar tot keizer en vooral de als 'familietentoonstelling' geafficheerde Trans-Siberian Express, rinor IACOUES HENDRIKS Ouderen genieten van rust. Begeleiding Wat onderscheidt haar van die andere? Rineke van Doorn noemt vier punten. 'Wij maken er veel werk van groepen samen te stellen van sin gles die bij elkaar passen. Met dezelfde achter grond bijvoorbeeld. En niet een alleenstaande bij stellen, dat leidt altijd tot teleurstellingen. Op de ze wijze kunnen singles ook hun sociaal netwerk uitbreiden. Maar let wel, we zijn geen datingbu- reau.' 'Wat anderen ook niet doen, is dat wij van begin tot eind een reis met vrijwilligers begeleiden. Vooral ouderen, die bij voorbeeld opzien tegen de drukte op Schiphol, vinden dat erg prettig. Hun koffers worden een dag voor vertrek door Leo Tolstoi verbleef in 1861 een maand in een hotel aan het Muntplein en deed daar naar verluidt inspiratie op voor zijn meesterwerk 'Oorlog en Vre de'. In café La Maison du Cygne kwa men in 1846 voor het eerst Russen in contact met Karl Marx. En op 16 april 1717 was tsaar Peter de Grote de ere gast op een jachtfeest van het stadsbe stuur van Bmssel. Peter dronk in het park tegenover het koninklijk paleis volgens de overlevering zo veel dat hij het gelag brakend in de fontein eindigde... Thans staat op deze histori sche plek een borstbeeld van de Russi sche vorst. Het zijn niet deze anekdotes die de keuze van de organisatie van de 20e biennale Europalia dit keer op Rus land deed vallen. 'Rusland is de groot ste buurman van de Europese Unie. Het land heeft een ongelooflijk cultu reel erfgoed en je voelt de nieuwsgie-"1 righeid naar Rusland groeien, wat je onder meer ziet in de Hermitage Am- Tsaar Aleksey Mikhail. Foto's Europalia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35