Spoorzoeken in Les Contamines PZC 'Parijs per fiets' Veel bezochte plekken in de stad R elsJDoeken zaterdag 5 november 2005 Wj ivtftJp Bereikbaarheid: het dorpje Les Contamines ligt iade Franse Haute Wf Savoie-streek op zo'n 1.000 km van Utrecht Hoogte: 1200 - 2480 meter; - Liften: 24, 12 slepers, 8 stoeltjesliften en 4 kabelbanen; - Pistes: 120 km, 9 groene pistes, 10 blauwe, 17 rode en 11 zwarte. Sldbus: weekkaart ongeveer 8 euro; kinderen 3,60 euro; - Kunstsneeuw: ruim 10 procent (125 kanonnen) Overig vertier: behalve langlaufen (26 km loipes) zijn er diverse andere winterse ac tiviteiten mogelijk, variërend van skitrektochten tot natuurwandelingen op raquettes Prijsvoorbeeld 6 dagen: een skipas voor dit gebied kost ongeveer 140 euro. Kin deren tussen de 5 en 15 jaar betalen 113,50 euro. Ski's en schoenen huren kost rond de 78 euro voor zes dagen; de prijzen voor zes dagen skiles liggen tussen de 102 en 126 euro. Informatie: Voor meer info over de beschreven wandeling met gids Yves Jacque- moud: 00 33 - 4 50 47 12 52 of e-mail mcviaquemoud@aol.com De prijs voor een ochtend of middag bedraagt zo'n 18 euro. Een tocht met de mo torscooter kost ongeveer 35 euro per persoon, uitgaande van twee personen per scooter. De tochten zijn 's avonds als de liften gesloten zijn. Voor meer info over ski en verblijf in Les Contamines: het plaatselijke Office de Tou risme, tel. 00 33 - 450 47 01 58 www.lescontamines.com Voor reserveringen: tel. 00 33 - 450 47 05 10 reservation@lescontamines.com Voor algemene informatie over Frankrijk: Maison de la France, tel0900-1122332 (0,50 p.m.), www.francequide.com ken. Als een ware hopman sluit Yves de twee uurtjes natuuronderwijs op een vrolijke wijze af met wat hij 'quel ling' noemt. Vrij vertaald: 'kontglij- den' en dat is op een soort natuurlijke glijbaan op de bibs in de sneeuw naar beneden roetsjen. Lekker, zo'n ijskoude afdaling en in elk geval stukken sneller dan met die lompe schoenen naar beneden klos sen. Terug in het dorp, hè bah, besluiten we de spoorzoekerij in Les Contami nes maar weer met een echte Franse lunch, natuurlijk met witte wijn. Je moet toch wat doen om de laatste spo ren van vermoeidheid weg te wer ken? Even kijken waar we zijn in de Franse Haute Savoie. Internet check-in bij Transavia Transavia biedt sinds kort de mogelijkheid aan passagiers, die bij derden een reis hebben ge boekt, om via internet in te checken. Voor pas- sagiers die via internet bij Transavia hun eigen vlucht geboekt hebben bestond die mogelijk heid al langer. Als eerste Nederlandse tourope rator kunnen klanten van Sunweb gebruik ma ken van de internet check-in. Passagiers kun nen vanaf 24 uur tot 3 uur voor vertrek vanaf Schiphol of Rotterdam Airport hun eigen stoel kiezen en hun eigen instapkaart afdrukken. Bij aankomst op de luchthaven hoeft dan niet meer gewacht te worden voor de incheckba- lies. De bagage kan afgegeven worden bij de zo genaamde drop-off balies. Eén van de voorwaar den is wel dat de touroperator waar de passa gier de reis geboekt heeft, de reserveringsnum- mers van de passagiers op een bepaalde manier aanlevert bij transavia zodat dit herkend wordt door het inchecksysteem van de luchtvaart maatschappij. www.transavia.com De nieuwe folder wordt overhandigd aan de ambassadeur. Bulgarije weer vertegenwoordigd Lange tijd heeft Bulgarije het moeten doen zon-: der een goede toeristische vertegenwoordiging in Nederland. Nu is er al enige tijd het Bulgaars Verkeersbureau aan de Rotterdamse Proveniers- singel, een privé-initiatief, dat de volle zegen i en steun van Sofia heeft. Onlangs werd de eer- ste Nederlandstalige folder over Bulgarije gepre senteerd aan ambassadeur Valentin Poriazov. Binnenkort zullen ook de officiële gidsen over vakantieland Bulgarije in onze taal worden aan gevraagd. De folder is te bestellen via het Bul gaars Verkeersbureau. Het adres en telefoon nummers zijn: Bulgaars Verkeersbureau, Prove nierssingel 71b, 3033 EH Rotterdam, 010-243 93 67. www.bulqaarsverkeersbureau.nl Huur van auto gemakkelijker Luchtvaartmaatschappij Easyjet en partner/autoverhuurder Europcar introduceren een manier om met een vluchtreservering tege lijk een auto te huren. 'Dynamic packaging' le vért de passagiers vooral gemak en snelheidop. Er was al een koppeling tussen vliegtickets en verzekering, nu worden de gebruikersgegevens ook direct doorgespeeld naar Europcar indien men bij aankomst een auto wenst. Met het in voeren van de vluchtgegevens is ook het formu lier voor de huurauto vrijwel ingevuld. www.easyjet.com Nieuwe websites voor hotels De zoveelste website voor de Nederlander op zoek naar een bestemming is sinds 1 oktober officieel online. De Nederlandstalige site toont een selectie met honderden karakteristieke, n>, mantische, landelijke en charmante hotels door een groot deel van Europa. Geen grote ke tens maar hotels op even bijzondere als moei- lijk te vinden locaties, waarbij vooral is geke- ken naar vriendelijkheid, service en kwaliteit, i Het aanbod hotels concentreert zich op Neder land, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, i Italië en Spanje. Naast de website met keuzecri-i teriais er een callcenter voor telefonische reser veringen en/of vragen. Het aanbod is afkomstig: van de vijftig jaar oude Belgische touroperator Transeurope die ook de boeking afhandelt. www.hotelsdecharme.nl Landal breidt verder uit Landal blijft bijna aan de lopende band uitbrei den met nieuwe bungalowparken. Binnenkort worden er weer drie parken aan de lijst toege voegd: twee in Nederland en eentje in de buurt van Berlijn. In Zeeland neemt Landal per 1 ja nuari de verhuur over van de 142 villa's op De Oesterbaai, een park aan de Oosterschelde. Het andere park, Esonstad aan het Lauwersmeer, wordt nu nog gebouwd. Dit park moet de uit straling van een Middeleeuws vestingstadje krij- gen, maar natuurlijk wel voorzien van moder ne voorzieningen als zwembad, tennisbanen I en restaurants. Ook nieuw is Landal Glubigsee, zo'n 65 km van Berlijn, dat op 1 januari van l start gaat. Dit park beschikt over 103 apparte menten, bungalows en vrijstaande woningen, Gezien de ligging volgens Landal ook ideaal voor mensen die volgend jaar het WK voetbal willen bezoeken. In december komt de nieuwe Landal-gids uit met daarin meer info over alle I 56 parken. www.landal.nl Golden Tulip Award Het viersterrenhotel 'Jan van Scorel' in Schoorl heeft de Benelux Award 2005 van de Golden Tu lip hotelorganisatie gewonnen. De prestigieuze onderscheiding werd toegekend op basis van een door de ANWB uitgevoerde onafhankelijke, kwaliteitscontrole. Ook in 2003 werd 'Jan van Scorel' al uitgeroepen tot 'Golden Tulip Hotel of the Year' voor cfe regio Benelux. Op wintersport telt er eigenlijk maar één spoor. Een vette lijn voor de snowboarders en twee voor de skiërs die gracieus richting dal zigzaggen. Maar in de bergen zijn meer mooi'e sporen. Les Contamines, een prutsdorpje in de nek van de Mont Blanc, is een fraai oord om in het kielzog van een paar specialisten ook wat van die andere sporen te zoeken. En ze zelf ook te trekken natuurlijk. Zelfs op de billen. En aan het eind 'quelling'. Foto's GPD door HANS VAN ALEBEEK 'Fietsen door Parijs ligt niet zo voor de hand en juist dat maakt deze tochten zo verrassend', schrijft auteur Joke Radius in de 2e, herziene, editie van 'Parijs per fiets'. Met als extra toeristische tips (wat te doen bij regen, waar kan ik gratis een concert bijwonen, waar logeer ik voor minder dan €25 per nacht en in de metro is meer te zien dan je denkt) peda- leert Joke Radius via drie toch ten door de lichtstad. Dat zijn er twee meer dan in haar eerste boekje, dat bovendien in zwart-wit was uitgevoerd. De drie fietstochten van elk zo'n 25 tot 30 km lang (maar ze kunnen ook in tweeën geknipt worden) lopen van het noord oosten via het centrum tot het zuidoosten. Met een duidelijke routebeschrijving, gelardeerd met routekaartjes en foto's. On derweg verrast de auteur ons op alleraardigste bijzonderheden en ditjes-en-datjes en handige tips. Dingen waar je normaliter aan voorbijgaat en dat geeft het gidsje juist al die extra's die de aanschaf rechtvaardigen. Praktisch is de spiraalvorm, dat slaat inderdaad lekker makke lijk om, maar een touwtje voor om de nek en een bladwijzer hadden er dan ook wel bij gemo gen. Goedkoop is het gidsje niet echt, maar dat mag voor de wa re liefhebber geen bezwaar zijn. 'Parijs per fiets', door Joke Radi us, uitgeverij Radius, 170 blz., €19,90+ €2,60verzendkosten, IS BN 90-804402-2-1, www.fietsen- parijs.nl Van een geheel andere, meer lite raire, orde is 'Parijs' van schrijf ster Diane Johnson. In een serie waarin al uitgaven over onder meer Londen, Praag en Barcelo na verschenen, heeft nu Parijs het levenslicht gezien. Dat wil zeggen eigenlijk 'St. Ger- main-des-Prés', want Johnson be schrijft 'veelbezochte' plekken in deze historische wijk, die wij natuurlijk kennen van café de Flore, café Les Deux Magots, de kerk zelf, de Drie Musketiers etc. Wijk ook waar vele beroemdhe den en beroemde ballingen voor korte of lange tijd woonden. De auteur kwam op het idee om dat ze er zelf woont (Rue Bon aparte) en zich verdiepte in de achtergronden van de kapel naast haar en ontdekte dat deze indertijd gebouwd was door ko ningin Margot. En zo begon haar speurtocht naar onder meer de (historische) achtergronden van de vele toeristische trekpleisters in haar wijk. Het resultaat is een prachtige bundeling, een ware kroniek van het Parijse leven. Met soms wel erg veel geschied kundige details, aan de andere kant: bij iemand die nu eens écht diep wil gaan in St. Ger main gaat het erin als zoete koele. 'Parijs', door Diane Johnson. Uit geverij Sirene ism National Geo graphic. 224 blz., €12,50, ISBN 90-5831-341-7, www.sirene.nl GERARD CHEL kregen. Meteen volgt er een fikse uit brander van de motormuis voorop. In halen en klooien mag echt niet. Veel te gevaarlijk, zegt hij. Desondanks gaat er op de terugweg toch nog een motorscooter op zijn leant. Gelukkig geen gewonden. De vieze smaak van de tweetaktmo- tortjes (da's wel een nadeel van die machines) laat zich slechts met veel witte wijn wegspoelen. Elk nadeel heb zijn voordeel. Alleen de volgende ochtend is dat nog wat lastig want gids Yves sleurt ons direct de berg op In een rechte lijn klimmen de drie skiërs naar de top, latten op de rug. Halfweg klikken ze de glijders onder en even later staan er zes modelsporen in de maag delijk witte sneeuw. Alsof een kind met een stokje grote S'jes in de berg flank heeft getrokken. Zo moet het, maar zo zullen wij het nooit kunnen. In de poedersneeuw eindigt elke po ging vroeg of laat in een enorme val partij. Nee, dat willen we zo'n onbedorven sneeuwvlakte (en onszelf) niet aan doen. Geef ons maar een mooie bre de, vers geprepareerde piste waar de punten strak naar het dal kunnen. En die vlaktes hebben ze hier in het Fran se Les Contamines meer dan genoeg. Heerlijk gebiedje is dit, met zo'n 120 km piste veel groter ook dan gedacht. Zoiets verwacht je niet bij een pruts dorpje van 1000 mensen dat bijna let terlijk en figuurlijk in de schaduw ligt van de immense Mont Blanc. Cha- monix kent iedereen, Megève ook, maar Les Contamines? Waarom is onbekend vaak zo onbe mind? Na een dag scheuren vanaf de toppen van de Aiguille Croche (2.487 meter), Col du Joly (2.000 meter) en Aiguille de Roselette (2.384 meter) staan er meer dan genoeg mooie stre pen van ons op de pistes. Tijd voor een afzakkertje in het dorp want après-ski is er niet, het is geen Oosten rijk. Bij het bier dus geen feestvertier en discodreunen maar locals han gend aan de bar, veel tl-licht en olijf jes. Ook lekker. Alles hier is wat klein schaliger. Grote hotels zijn er niet, wel veel chalets en tweede huisjes waar in de piekperiodes 14.000 toeris ten een bedje vinden. Zo klein is het dus ook weer niet. Scheurijzer De tap kan helaas niet onbeperkt blij ven stromen want 's avonds staat er nog een andere tocht op het program ma: op de motorscooter door de ber gen. Ook een geweldige manier om strepen te trekken. Ondanks alle in structies en waarschuwingen ('Blijf in een rij achter elkaar!') komt het kind in de man naar boven en racen we rond alsof we net voor onze vijfde ver jaardag de eerste crossfiets hebben ge- Het karakteristieke kerkje van Les Contamines. voor een raquet-tocht in de verse sneeuw. Oftewel: met plastic grizzly- poten onder je schoenen ploeteren door een rivierbedding gevuld met meters verse sneeuw. Zo verdampen de laatste restjes benzine en alcohol vanzelf. Maar ook hier geldt: blijf al tijd in het spoor van de leider. Niet luisteren wordt onmiddellijk weer be straft. Nu met een koud kruis want dat krijg je als je tot aan je liezen in de sneeuw schiet en je voetjes het ijs koude rivierwater raken. Natuurshow Yves maakt er een ware natuurshow van. Nooit geweten dat er in deze win terse kou in, op en onder de sneeuw nog zo veel beesten en beestjes leven. Yves wijst op allerlei kleine en grote sneeuwsporen van muizen, marters, hermelijnen, vossen en vogels. Zelfs drolletjes op het pad leveren smakelijke verhalen op. En dankzij zijn meegebrachte kijker zien we hoog op de bergen de gemzen hun ei gen sporen trekken. Niet zo mooi na tuurlijk als die van onze carveski's, maar wel net zo indrukwekkend. In een paar uur tijd stijgen we slechts een Eiffeltoren hoog maar het voelt als een Mont Blanc. Alhoewel, die ligt nog een heel eind verderop. En is heel veel hoger zoals we zien als we hij gend over het dorpje in het dal uitkij- Montjoie Turijn |Tkv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34