Uden kan opeens weer ontvlammen Yossi Leshem vecht voor vrede in Israëlisch luchtruim Basisschool Bedir brandde twee keer De islamitische basisschool Bedir in Uden werd op 9 november 2004 door brandstichting verwoest. De Suleymaniye-moskee in Uden was enkele dagen daarvoor doelwit van een po ging tot brandstichting. Vijf jongens, tussen de 14 en 17 jaar oud, zijn voor deze vergrijpen veroordeeld tot taakstraf fen en voorwaardelijke celstraffen. De aanslag op de Bedirschool bracht landelijk een schok teweeg omdat de brandstichting een uiting was van de maatschappelijke spanningen die waren ontstaan door de moord op Theo van Gogh, een week eerder. Op zondagavond 27 maart van dit jaar werd de Bedirschool opnieuw getroffen door brandstichting. De brand werd snel geblust, de schade bleef be perkt. Voor de tweede brand bij Bedir zijn drie Uden- se jongeren van 17 en een van 18 jaar oud ver oordeeld tot (deels voorwaardelijke) gevange nisstraffen en werkstraffen. De tweede brand kwam voort uit de bravoure van een stomdronken brandstichter, maar riep herinneringen op aan de zwaar beladen eerste brand. De gebeurtenissen gaven in Uden de aanzet tot een plan van aanpak, waarmee gemeente, poli tie, onderwijs, jongerenwerk en andere instan ties verdere escalaties willen voorkomen. Het plan van aanpak maakt onder meer gewag van strengere handhaving van gedragsregels en het terugdringen van overlast door jongeren, beveiliging van de Bedirschool en de moskeeën in Uden. zaterdag 5 november 2005 Een jaar geleden, op 9 novem ber, werd de islamitische ba sisschool Bedir in Uden door brandstichting in de as gelegd. „We blijven attent en alert, maar je kunt nooit helemaal gerust zijn." Een officiële herdenking komt er niet in Uden, een jaar nadat de islamitische basisschool Bedir door brandstichting werd verwoest. „We gaan op onze school wel iets doen met de kinderen, maar dat gebeurt niet in de openbaarheid", zegt directeur Jean ne van der Voort. „We willen onze kin deren nu vooral rust bieden." Het gaat goed met Bedir. In het afgelo pen jaar kreeg de school er 25 leerlin gen bij. Ze krijgen les in een nieuw ge bouw, waar alles even fris en vrolijk oogt. „In onze oude school was alles oubollig bruin", vertelt Van der Voort. „Het is veel fleuriger gewor den." De sfeer is goed, bevestigt ook Ismail Taspinar, algemeen directeur van de scholenstichting waar Bedir on derdeel van is. Al maakt hij wel een kanttekening bij dat beeld. „Van bui ten zie je een normaal draaiende school. Je merkt niets aan de leerlin gen, de ouders en de leerkrachten. Als je doorvraagt bij ouders dan merk je dat hun vertrouwen in de maatschap pij is verminderd. Enkele leerlingen hebben nog angstbeelden van de brand. Als je op de achtergrond van een kindertekening een verbrande schommel ziet staan, weet je dat de herinneringen nog heel dichtbij zijn." Een herdenking hoeft voor Taspinar niet. „Ik richt me liever op de toe komst." Taspinar is blij met de excuus brieven die de daders van de aanslag hebben gestuurd, maar hoopt dat het niet daarbij blijft. „We willen graag met die jongens in gesprek gaan. Hoe dachten ze vroeger over ons? Hoe den ken ze nu? Als zij zien dat moslims geen vreemde mensen zijn, maar eer der vriendelijk en vergevingsgezind, dan kunnen ook hun vrienden en ande re jongeren op betere gedachten over ons komen." Stoer Hoe de jongeren in Uden bereikt kun nen worden, is ook de grote vraag in de Suleymaniye-moskee in Uden, die vorig jaar doelwit was van vernielin gen, bekladdingen en een poging tot brandstichting. „Er werd na de aansla gen over de daders gesproken in ter men van meelopers en stoerdoenerij", zegt Ahmet Polat, secretaris van de moskee. „Voor mij was het duidelijk een daad van racisme, al zeg ik daar mee niet dat de daders racisten zijn." Er zijn in het afgelopen jaar veel goe de dingen gebeurd in Uden, vindt Po- lat, maar hij blijft zich zorgen maken over de jongeren. „De veenbrand is ge luwd, maar het vuur kan zo weer aan wakkeren. Daarom is het zo belang rijk om de jeugd aan te spreken, uitleg te geven over de islam en te laten zien hoe wij wel en niet zijn. Gelukkig krij gen wij meer schoolklassen op bezoek in de moskee." Polat hecht vooral veel waarde aan contacten met jongeren van het nabij gelegen Udens College. De daders van brandstichting bij Bedir waren leerlin gen van het vmbo en de school werd op tv te kijk gezet als een broeinest van racisme. Dit tot afgrijzen van di recteur Frans Schmitz en vmbo-direc- teur Rinus van den Heuvel. „De brandstichting bij Bedir was wel iswaar een racistische daad, maar kwam meer voort uit normale jeugd- De islamitische basisschool Bedir in Uden; op de kast staat een foto van de in brand gestoken school. foto Jeroen Appels/GPD problematiek dan uit racistische mo tieven", benadrukt Schmitz. „Ons bleek dat er geen enkele rechts-extre- mistische ideologie achter de aansla gen zat." Verwijdering Op één jongen na zijn alle daders te ruggekeerd op school. Het Udens Col lege stelde zich daarbij op het stand punt dat verwijdering van school niet aan de orde was omdat de jongens al door de rechter zijn gestraft. Dat wil niet zeggen dat alles op het Udens College bij het oude is geble ven. De school stelde onder meer vast dat leerlingen in de voorbije jaren meer vrijheid hebben gekregen dan voor een aantal van hen goed is. De sfeer en de rust en orde op school kwamen daardoor in het gedrang, wat onder meer tot uiting kwam in agressief taal gebruik, verruwing van omgangsvor men en tegenvallende leerresultaten. Voor de school was dat aanleiding om op zoek te gaan naar 'een nieuwe ba lans'. „We hebben de teugels wat strakker aangetrokken", zegt Schmitz. Hij laat een lijstje van huisregels zien, waar aan strikt de hand wordt gehouden. Alle leerlingen hebben een eigen kluis je gekregen, waarin ze hun jassen en petten moeten bewaren. Datzelfde geldt voor hun mobiele telefoons en geluidsdragers zoals mp3-spelers. Leerlingen moeten stipt op tijd in de les aanwezig zijn en mogen tijdens de lessen niet door de gangen lopen. „En als we grove taal horen op het school plein, dan zeggen we daar iets van", zegt vmbo-directeur Rinus van den Heuvel. Daarnaast is de school bezig met de methode Leefstijl, waarin jongeren le ren op een goede en respectvolle ma nier met elkaar om te gaan, niet alleen op school, maar ook thuis en in de vrije tijd. „Door een goede begelei ding van jongeren hopen we hun ge drag op een positieve manier te beïn vloeden", zegt Van den Heuvel. De nieuwe aanpak werpt duidelijk zijn vruchten af, constateert Schmitz. „Er is veel meer rust in onze school en dat komt de sfeer ten goede. Ik heb het idee dat het ook in het dorp rusti ger is geworden, misschien ook omdat er meer toezicht is op de hangplekken van jongeren. Ik denk dat er in Uden wezenlijk iets is veranderd." Afglijden Wat in elk geval is verbeterd is de sa menwerking tussen organisaties en in stellingen die zich met jongeren bezig houden. Die samenwerking werd in april van dit jaar verankerd in het plan Kiezen voor Uden, dat erop is ge richt een nieuwe aanslag te voorko men. „Wat mij het meest getroffen heeft toen de daders bekend waren, was dat het om jongeren ging die niet bekend waren bij de politie en die ook op school niet in negatieve zin waren opgevallen", zegt burgemeester Joke Kersten. „De gemeente heeft zwaar ingezet op jeugd en preventie. We zijn er van doordrongen dat we er heel snel bij moeten zijn; we missen de boot als we niet bijtijds in de gaten hebben dat jongeren afglijden. We moeten ervoor zorgen dat jongeren op school zitten of een werk- of stageplek hebben. Het gaat er vooral om dat je alert bent op onacceptabele dingen die zouden kun nen gebeuren." De politie houdt de jongeren in Uden extra in de gaten, met name op hangplekken. „We bezoe ken de jeugd regelmatig en treden waar nodig meteen repressief op", zegt Karei de Groot, coördinator jeugdzaken bij de politie in Uden. „Als we zien dat ze alcohol gebruiken op straat, dan krijgen ze een proces verbaal van 45 euro en nemen we de flessen bier in beslag." „Ook grijpen we in als er sprake is van geluidsover last. Om meer inzicht te krijgen in pro bleemjongeren, hebben we ook een jeugdagent op straat. Als we gedrag zien dat zorgwekkend kan worden, dan waarschuwen we andere instan ties, zoals het opbouwwerk." Directeur Loek Borrèl van jongeren centrum De Pul erkent dat er veel is aangepakt, maar betwijfelt of daar mee de problemen uit de wereld zijn. „De brand bij Bedir is voortgekomen uit ontevredenheid van jongeren. Met alleen een repressieve aanpak kom je er daarom niet. Jongeren worden voor al gezien als een bron van overlast en ondertussen komt het jongerenwerk in de wijken niet van de grond. Je moet jongeren ook een toekomstper spectief bieden." Twan van Lierop Dr. Yossi Leshem bij de Russische radarpost, waarmee de vogeltrek wordt gevolgd. Het bord achter hem bevat restanten van een Israëlische F-15 straaljager, die in 1995 boven de Negev-woestijn in botsing kwam met een ooievaar. foto Ad Bloemendaal/GPD Toeristen laten het massaal afweten, maar zo'n half miljard trekvogels passe ren ieder voor- en najaar de grenzen van het Heilig Land, een vaste halteplaats op de rou te tussen Europa en Afrika. Nog maar kort geleden werden deze invasies gezien als pla gen. De hongerige vogels leegden visvijvers, vraten akkers kaal en brachten het luchtver keer in gevaar. Tot natuurbeheer ingreep. Niet alle problemen zijn opgelost, maar de boeren lijden aanzienlijk minder schade, ter wijl het aantal botsingen tussen vogels en vliegtuigen drastisch is afgenomen. Yossi Leshem voorspelt dat het ecotoerisme naar Israël een hoge vlucht zal nemen. Geen enkel ander land telt immers zo veel vogels van verschillende pluimage binnen een zo klein gebied. Leshem, ornitholoog aan de Universiteit van Tel Aviv, is ook directeur van het Internationale Centrum voor de Stu die van Vogelmigratie in Latrun, halverwe ge Tel Aviv en Jeruzalem. Als spraakwaterval heeft hij weinig weg van de stereotype vogelaar. Hij is dan ook een man met een missie. In de komende ja ren wil hij zijn centrum drastisch uitbrei den, onder meer met een auditorium en een observatiepost op het dak. De indrukwek kende bouwtekeningen liggen klaar; het wachten is alleen nog op geldschieters. Het zijn vooral de grotere trekvogels die Is raël aandoen, zoals ooievaars, pelikanen en kraanvogels. Om grote afstanden te kunnen vliegen, bedienen ze zich van thermiek, de opstijgende lucht die ontstaat doordat de zon het aardoppervlak ongelijkmatig ver warmt. Dat bindt hen aan landroutes, en Is raël ligt precies op het knooppunt daarvan. Er zijn dagen in voor- en najaar dat je in Tel Aviv je hoofd maar uit het raam hoeft te steken om een indruk te krijgen van de mas sale omvang van de migratie. Duizenden ooievaars, kraanvogels of pelikanen zweven in cirkels in de opstijgende lucht boven het oosten van de stad. De vleugels beweging loos, soms even met een tip iets bijsturend. Als ze voldoende hoogte hebben bereikt, ste ken ze en masse over naar de volgende ther- miekbel, die al wordt gemarkeerd door een grote zwerm zwevende soortgenoten. Zo gaat het in het voorjaar richting Europa en in het najaar richting Afrika en Perzische Golf. Nu er vogelgriep heerst spreekt het vanzelf dat een land dat jaarlijks tweemaal wordt aangedaan door een half miljard trekvogels, extra risico loopt. Geen reden voor paniek, zegt Leshem, maar wel voor verscherpte controle. De ringstations van zijn centrum, verspreid over het land, zijn in staat mon sters te nemen van maximaal honderd vo gels per dag. Die kunnen dan niet alleen worden onderzocht op vogelgriep, maar ook op andere ziekten, want het moet een langlo pend project worden. Leshem, naar zijn zeggen door schade en schande wijs geworden, wil daarvoor over heidsgeld loskrijgen. Hij gaat er van uit dat de regering uiteindelijk over de brug zal ko men, al was het alleen maar ter bescher ming van de plaatselijke pluimveeindustrie waarin jaarlijks vele miljarden omgaan. De ministeries van landbouw en milieu steunen al voederprojecten in het noorden van het land, die de trekvogels moeten ontmoedigen akkers en visvijvers te plunderen, Sinds een paar jaar krijgen ze in speciale reservaten visafval en mais geserveerd. De grootste luchtmacht in het Midden-Oos ten moet een klein luchtruim delen met hon derden miljoenen gevederde mede-gebrui kers. Dat vraagt om problemen. In de afgelo pen 35 jaar registreerde de luchtmachtlei ding niet minder dan vijfduizend botsingen, waarbij negen vliegtuigen neerstortten en drie bemanningsleden om het leven kwa men. Vijfenzeventig toestellen liepen schade op van meer dan een miljoen dollar. Op ver zoek van de luchtmacht wijdde Leshem zijn proefschrift aan het probleem. Zijn inspan ningen zorgden er voor dat sinds 1984 het aantal botsingen met 76 procent is vermin derd. Verband Het was duidelijk dat er een direct verband bestond tussen de ongelukken en de vogel trek. Als de luchtmacht tijdig op de hoogte kon worden gesteld van de komst van de vo gels, en de omvang en route van de zwer men, zouden militaire vliegers er rekening mee kunnen houden. Aanvankelijk gebruik te Leshem een net van waarnemers op de grond, maar in het begin van de jaren negen tig dook plotseling Russische hulp op in de persoon van dr.Leonid Dinewitz. Als meteoroloog en generaal in het Rode Le ger voerde Dinevitz ooit het commando over een keten van 45 weerradarstations in de Sovjet-Unie. Na zijn emigratie naar Is raël stelde hij niet alleen zijn kennis ter be schikking aan de Israëlische vogelwaarne mers, maar ook materiaal. Door zijn bemid deling kon het centrum voor slechts twintig duizend dollar een Russisch weerradarsta- tion naar Israël brengen. Het staat nu op een heuveltje in Latrun. Di newitz en een aantal mede-immigranten bouwden de radar om voor digitale ont vangst. De videobeelden, die in de kleine ra darkamer worden ontvangen en op de websi te van het centrum zijn te zien, tonen de be wegingen van vogelzwermen in een omtrek van vijftig kilometer. De luchtmacht kijkt rechtstreeks mee. Een paar jaar geleden is in Mitzpeh Ramon, in het zuiden van het land, een soortgelijk station in gebruik genomen en binnenkort volgt een derde in het noorden. In Jordanië staan er al twee en Turkije wil er de komen de jaren vijf neerzetten. Egypte is om mede werking gevraagd, maar houdt de boot tot nu toe af. Over een paar jaar zullen vogelwaarnemers dus kunnen beschikken over een vrijwel compleet overzicht van de vogeltrek. „Een vogelaar in Nederland of Duitsland weet dan precies wanneer hij naar Israël moet rei zen om zijn favoriete vogels te zien", zegt Leshem geestdriftig. Niet alleen grote zwermen, maar ook indiw duele vogels hebben de aandacht van het centrum in Latrun. Enkele honderden trek vogels, vooral ooievaars, dragen een zender-i tje op de rug dat elke negentig minuten een signaal afgeeft aan een Franse satelliet. Op die manier is de trek van begin tot eind te volgen. Dat gebeurt onder meer in een geza menlijk project van Israëlische, Jordaanse en Palestijnse scholen. Trouwens, iedereen die de website bezoekt kan al jaren de sporen volgen van bijvoor beeld Prinzesschen en Jonas, een ooievaars- paar dat nestelt in het Duitse dorp Loburg, een kleine honderd kilometer ten westen J van Berlijn. Ieder najaar scheiden zich hue I wegen. Jonas vliegt naar Spanje, waar hij overwin tert op de vuilnishopen van de grote steden Prinzesschen vliegt via de Bosporus en Is raël naar Soedan. Daar rust ze een paar we ken uit en reist dan door naar Kaapstad, ie der jaar naar dezelfde boom. In maart begir- nen ze allebei aan de terugreis. Jonas arriveert het eerst in Loburg, waar hi; het nest in gereedheid brengt voor zijn prri ses. Het sprookje duurde echter niet eeuwig Vorig jaar ondervond hare koninklijke hoog heid tegenslag op de terugroute en kwam I weken te laat aan. Haar plaats op het nest in Loburg was ingenomen door een zekere Novi, die al broedde op vier eieren. Na een paar dagen van schermutselingen met haar rivale - belangstellend gevolgd door Jonas- droop Prinzesschen af en nestelde met een i nieuwe partner. Ad Bloemendal voor meer informatie: www.birds.org.il www.storchenhof-loburg.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24