PZC Van Basten frappeert weer Sneeuwluipaard vreest de kou Conflict over paar vierkante centimeter Positie van Roks niks beter door punt RBC 19 Robben boos over blessure Selectie Oranje Dieleman keert al terug uit Iran Bondscoach roept Emanuelson en Mathijsen op voor duel met Italië l Aissati in selectie van Jong Oranje Turnbond tekent vrede met turners WB-zege baanwielrenner Mouris RBC'er Ebbinge weer geopereerd Yao Jie geeft op met een blessure Volley halsters Martinus winnen Poolbiljarters in miljoenentour Topdrie in eerste divisie onderuit Waterreus op reservebank zaterdag 5 november 2005 NOORDWIJK - Arjen Robben spurtte woensdag woedend van het veld toen hij door Chelsea- coach José Mourinho werd ge- I ffisseld in het uitduel met Betis ge villa. Dat was echter schijn, aldus Mourinho. „Hij was teleur gesteld vanwege zijn blessure." Mourinho. „Ik begrijp dat het er uitzag alsof hij boos was om de wissel, maar het was zijn blessu re In de rust heb ik gezegd dat ik hem en Damian Duff naast el kaar wilde laten spelen. Maar vanaf het veld maakte hij een ge baar dat het niet meer ging, toen heb ik hem gewisseld." Robben heeft een blessure, die hem niet hindert aan duels te be ginnen, maar die na verloop van tijd steeds weer opspeelt. Mou- nnho: „Het is de achillespees, maar het lijkt te beginnen in de karteldarm. Het is een pijn die vanuit de ruggengraat komt. Als de wedstrijd begint, voelt hij zich goed. Als hij vermoeid raakt, zit de spier vast en voelt hij iets raars." Mourinho. „Hij voelt zich gefrus treerd, want hij kan zijn niveau met halen. Robben voelt zich soms geen honderd procent. Wij weten dat het een blessure is die niet erger wordt als hij speelt, dus zeggen we soms: laten we het proberen. Maar de realiteit is dat hij niet goed speelt." Chelsea speelt morgen uit tegen Manchester United. Het is on waarschijnlijk dat Robben van de partij is. Hij is er ook niet bij I als Oranje volgende week zater dag oefent tegen Italië. GPD Selectie Nederlands elftal. Doel: Edwin van der Sar (Manches ier United), Henk Timmer (AZ). Verdediging: Jan Kromkamp (Vil- Ilarreal), Nigel de Jong (Ajax), Kha- 1 lid Boulahrouz (HSV), Ron Vlaar (AZ), André Ooijer (PSV), Joris Mathijsen (AZ), Giovanni van Bronckhorst (Barcelona), Urby Emanuelson (Ajax). Middenveld: Denny Landzaat (AZ), Wesley Sne- gder (Ajax), Phillip Cocu (PSV), Hedwiges Maduro (Ajax), Rafael van der Vaart (HSV), George Boa- teng (Middlesbrough). Aanval: Dirk Kuijt (Feyenoord), Romeo Castelen (Feyenoord), Ruud van Nistelrooij (Manchester United), Jan Vennegoor of Hesselink (PSV), Robin van Persie (Arsenal), Ryan Babel (Ajax). SORIA - Het avontuur van de uit Goes afkomstige volleybal ler Martijn Dieleman (26) in Iran was van korte duur. De 73-voudig international had op trainingen te veel last van een schouderblessure en besloot te rug te keren naar zijn Spaanse woonplaats Soria. Dieleman zou spelen voor de club Petrochemical nabij de Per- I zische Golf. Hij twijfelt over zijn toekomst als volleyballer. „Mijn schouderproblemen de den me besluiten terug te keren. Een operatie is misschien nodig. I Ik weet het nog niet." ANP door Henri van der Steen NOORDWIJK - Marco van Bas ten toverde weer twee razend leuke konijnen uit de hoed. Ur by Emanuelson debuteert in de selectie van Oranje, dat volgen de week tegen Italië oefent, Jo ris Mathijsen keert terug. De ene keuze is heerlijk provoce rend, de andere gedurfd. Mathij sen was ruim een half jaar ge blesseerd en speelde zaterdag pas weer zijn eerste wedstrijd in de basis bij AZ. Pikant genoeg vanwege een blessure van Barry Opdam, die in de tussentijd een vaste plaats bij Van Basten had afgedwongen. De bondscoach reageerde gedecideerd: „Mathij sen heeft vorig seizoen een goe de indruk gemaakt en nu kan hij mooi vier weekeinden achter een een wedstrijd spelen." Emanuelsons debuut is opmer kelijk, gezien het feit dat de jon ge linkspoot (19) bij Ajax dit sei zoen als middenvelder bij de se lectie werd gehaald en voor de positie van linksback een nood oplossing was. Toen vaste back Maxwell tot december bleek uit geschakeld, werd de Spaanse ex-international Juanfran uit Turkije gehaald. In de jonge Emanuelson bestond blijkbaar geen geloof. Nog voordat Juan fran een hele wedstrijd speelde voor Ajax, kan de langharige linkspoot international worden. Emanuelson dankt zijn verkie zing wel aan de blessure van de tweede linksback van dit mo ment, Tim de Cler. „En hij heeft zich uitermate sterk ontwik keld", aldus Van Basten. Blessu res bepaalden verder dat ook Lu cius, Bouma en Robben niet kon den worden opgeroepen. Derde rechtshalf Edgar Davids, Mark van Bom mel en Roy Makaay werden niet uitgenodigd. Davids heeft Cocu en Van der Vaart voor zich, Van Bommel werd door Van Basten tot derde rechtshalf benoemd. Landzaat en Sneijder moeten misselijk, geblesseerd of totaal uit vorm zijn, wil Van Bommel nog bij Oranje komen. Van Basten: „Hoewel we natuur lijk zien dat Van Bommel het bij Barcelona goed doet. Daar zijn we blij mee, de spelers moeten zelf de concurrentie aangaan met elkaar." Van Basten selecteerde 22 spe lers, een aantal dat hij in de aan loop naar het WK steeds bijeen wil hebben. Dan kan er mooi elf tegen elf worden geoefend. Om die reden werd Boateng opgeroe pen, feitelijk de vierde rechts- of linkshalf. Maar een speler die nooit zal klagen dat hij alleen mee mag doen als veldvulling. Van Basten redde zich met een grap na een stekelige vraag over het nut van oefeninterlands zo als tegen Italië. Hij was altijd een gekend tegenstander van dit soort wedstrijden, die alleen worden gespeeld om de penning meester van de KNVB en zijn sponsors te gerieven. Nu had Van Basten het ineens over een 'mooie wedstrijd' en 'een ideale tegenstander'. Hij zei ook: „Ik zat vroeger inderdaad niet zo op dit soort wedstrijden te wach ten, zeker niet in drukke tijden. Maar toen was de situatie an ders, alles was duidelijker, som mige spelers konden het zich permitteren zo tegen oefenduels aan te kijken. Als trainer zou ik dat natuurlijk niet accepteren." En hij grijnsde weer eens. Van Basten vond het al heel wat dat hij een eventuele tweede inter land, vier dagen later, aan zich voorbij heeft laten gaan. Om clubs en spelers tegemoet te ko men. Over het elftal zei hij te overwegen te spelen met Land zaat, Van der Vaai't en Cocu op het middenveld. Dan valt Madu ro buiten de basis. GPD ZEIST - Ismail Aissati zit in de selectie van Jong Oranje. De c' PSV'er debuteerde deze week in p: de Champions League en maak- te een goede indruk. Jong Oranje speelt volgende 3 week zondag en de woensdag daarop een dubbele interland te- gen Jong Slovenië. De winnaar plaatst zich voor het EK, dat in J 2006 wordt gehouden, ro Selectie. Doel: Pasveer (FC Twen- te), Waterman (SC Heerenveen); Verdediging: Braafheid, Tiendalli S iFC Utrecht), Drost (SC Heeren- teen). Kruiswijk, Luirink (FC Gro- ningen), Verhaegh (FC Den J Bosch), Zomer (FC TwenteMid- J denvcld: Afellay, Aissati (PSV), Schaars (AZ), Zuiverloon (RKC Waalwijk); Aanval: Elia (ADO Den Haag), Huntelaar (SC Heeren veen), Jenner (NAC Breda), Oivu- su-Abeyie (Arsenal), De Ridder (Celta de Vigo). ANP Kwame Nkrumah-Acheampong hoopt als eerste Ghanese skiër aan de Olympische Winterspelen mee te kunnen doen. Ghanese skiër vliegt uit de bocht tijdens Europa Cup in Landgraaf Hij groeide op tussen kokosno ten en olifanten. Nu weet hij hoe snel voeten bevriezen. Als eerste Ghanese skiër hoopt Kwame Nkrumah-Acheampong de Olympische Winterspelen te ha len. De Europa Cupgisteren in Landgraaf, was een ideale test: na tien seconden vloog hij uit de bocht. Maar Kwame houdt moed. „Blank of zwart, die berg blijft hetzelfde. door Roel Wiche LANDGRAAF - Kijk, kijk! Met een onverwoestbare glimlach wijst de man met startnummer 103 naar zijn enkels. Twee inge nieuze apparaatjes zijn vastge ketend aan z'n snowboots. Mi ni-kacheltjes die, als we de trot se eigenaar mogen geloven, hem behoeden voor de vriesdood. „Zonder die dingen ga ik geen berg op. Ze zijn goud waard." Kwame Nkrumah-Acheam pong, de eerste professionele skiër uit de historie van Ghana, kan het weten. Zijn debuut in de Alpen vorig jaar liep bijna de sastreus af. Terwijl hij naar be neden glibberde, veranderden zijn voeten in ijsklompen. Pa niek! „Ik heb ze direct in 'n bak water gezet. Na vier uur voelde ik weer leven. Kou is m'n groot ste vijand. Als ik een uur in de sneeuw loop, zijn mijn vingers witter dan die van een blanke. Afrikanen zijn gebouwd voor de hitte, niet voor een vrieskist." Toch piekert het Sneeuwlui paard van Ghana („ach, je hebt snel een bijnaam") er niet over zijn heilige missie op te geven: zijn land moet op de olympische winterkaart. Liefst al in Turijn. Een droom die niet iedereen kan bevatten. Toen Kwame donder dag de indoorpiste van Land graaf testte, zag hij het ene na het andere standbeeld. „Mensen stopten met skiën, keken me met grote ogen aan. Een donke re man op de latten, het is blijk baar een grote attractie." Slavendrijvers Hij had zelf ook nooit gedacht over een gletsjer naar beneden te denderen. Kwame (30) groei de op in Cape Coast, waar vroe ger slavendrijvers hun schepen volstouwden. Nu is het een para dijselijk oord, met toeristen die zich vergapen aan kokosnootbo- men en wilde olifanten. Kwame voetbalde en tenniste, tot hij vijf jaar geleden in Engeland ging studeren. Als bijverdienste ging hij aan de slag als receptio nist bij een indoorskibaan en dat was het begin van een, naar hij hoopt, glorieuze carrière. „Ik weet dat het gek klinkt, een Afri kaan op ski's. Trek ik me niets van aan. Ik heb een film gezien over de bobsleeërs van Jamaica. Die kwamen ook uit het niets. Moet je dan wit zijn om van een berg te zoeven?" Zijn enthousiasme is zo aanste kelijk dat hij niet langer solo in de skilift hoeft. De Schot David Jacobs wierp zich op als coach en is meteen tot president van de kersverse Ghanese Olympi sche Ski Federatie gebombar deerd. Een vliegmaatschappij meldde zich met gratis vluchten en Kwame hoeft geen ther- mo-shirts meer te huren: spon sors betalen zijn ski-uitrusting. Alles is klaar voor Turijn, al zit het nog niet mee. Van de twaalf races waaraan hij deelnam, ein digde hij tien keer als laatste. Ook in het Limburgse Land graaf skiet hij bepaald niet de onsterfelijkheid tegemoet. De Afrikaan start tijdens de slalom als laatste deelnemer en gaat al na tien seconden rechtdoor in plaats van rechtsaf. De kunst sneeuw komt hard aan, maar niemand die Kwame na afloop ziet vloeken. Zijn voeten zijn niet bevroren, zijn vingers niet wit en zo ver weg is Turijn niet. „We zijn aan iets moois begonnen. Zie je straks die jongetjes van Ghana al op de latten staan?" GPD Om te beginnen even een quizvraag. Welke Nederlandse topsporter luistert naar de bijnaam 'Lord of the Rings'? De meeste sportvolgers zullen het antwoord wel weten. Want turnen is best 'hot' in Nederland en dat is voor al een gevolg van de prestaties van een gespierde soldaat uit Waalwijk. Yuri van Gelder is één met de ringen en gaat i - mits alles volgens plan verloopt - over drie weken voor goud op het WK 1 in Melbourne. Van Gelder is inmiddels een bekende Nederlander geworden en dat heeft de Brabander vooral aan zichzelf te dan ken. Al zal de turner zelf ook meteen zijn trainer Remi Lens noemen, omdat Van Gelder een twee-eenheid met hem vormt. Het succesvolle duo heeft nu een nieuw element bedacht, dat ver schrikkelijk zwaar is. Het kan zijn oefe ning maken of breken, maar als het lukt, heet het element wel meteen 'De Van Gelder'. En is een gouden medaille weer een stap dichterbij. Lens en zijn pupil twijfelen nog of ze het element op het WK daadwerkelijk uit moeten voeren. De gedachten daar over werden afgelopen week ook even naar de achtergrond gedreven. Van Gel der en Lens werden namelijk, net als enkele andere turners, geconfronteerd met een conflict waar geen enkele top sporter op zit te wachten. Het verstoorde de voorbereiding, die lang en intensief is geweest. De Neder landse turnbond (KNGU) eiste dat de turners en turnsters een contract onder tekenden. De sporters weigerden om dat ze het niet met alle bepalingen eens waren. Wat zei de bond? Als jullie niet tekenen, mogen jullie niet naar het WK. Maar gisteren kwam er alsnog een gedeeltelijk akkoord uit de bus, waar mee beide partijen (voorlopig) vrede kunnen hebben. Nu had de KNGU het natuurlijk nooit zo ver laten komen dat de turntalenten niet naar het WK zouden zijn gegaan. De bond had haar eigen glazen dan na melijk keihard ingegooid. Toch is het weer typisch dat een bond vlak voor zo'n groot toernooi onrust moet zaaien. Toegegeven: het dreigement maakte de onderhandelingspositie sterker, maar een dergelijke actie kan ook typisch Ne derlands worden genoemd. We zagen het eerder in onder meer het schaatsen en het voetbal. Niet de sporters, maar de euro's stonden centraal. De KNGU wilde de cirkel vanuit haar eigen oog punt min of meer rondmaken. De bond heeft de afgelopen jaren veel geld in de sport geïnvesteerd, een aantal turners heeft daardoor aansluiting bij de we reldtop gekregen, en nu wilde de KN GU hun prestaties graag omzetten in nieuwe financiële middelen. Begrijpe lijk. Alleen was het moment waarop dat moest gebeuren uiterst ongelukkig gekozen. En waar ging het nu eigenlijk om? Om een kleine sponsoruiting van een paar vierkante centimeter, op de broek van een turner of aan de zijkant van de heup van een turnster. Er moet in Au stralië al flink ingezoomd worden, wil iemand dat zien. De exposure, zoals dat zo mooi heet, was vooraf al te ver- BEEKBERGEN - Het sponsorconflict tussen de Neder landse turnbond KNGU en twaalf turners en trampoline springers is bijna opgelost. Het dreigement om vijf tur ners volgende maand niet te laten deelnemen aan het WK in Melbourne is van tafel. Het geschil ging over de onder tekening van een sponsorcontract tussen turners en KN GU voor de periode tot en met de Spelen van Peking 2008. Op twee belangrijke punten, de looptijd en de verde ling van sponsorlogo's, kwamen de partijen gisteren tot overeenstemming. Enkele details moeten nog nader wor den besproken, maar in het belang van de sporters wacht de KNGU daarmee tot na de wereldtitelstrijd. ANP MOSKOU - Baanwielrenner Jens Mouris heeft bij de eer ste wereldbekerwedstrijden van het seizoen in Moskou goud gewonnen op het onderdeel individuele achtervol ging. De Nederlander versloeg in de finale de Australiër Mark Jamieson. Mouris legde de vier kilometer af in 4.28,290. In de slotronde dubbelde hij Jamieson. ANP UTRECHT - RBC-voetballer Arjan Ebbinge is gisteren in het Utrechts Medisch Centrum voor de tweede keer bin nen enkele dagen geopereerd. Ebbinge (30) raakte zondag levensgevaarlijk gewond aan de dunne darm na een duel met FC Utrecht-speler Tim Cornelisse. Hij blijft nog ze ker twee weken op de afdeling intensive care van het UMC. Daar is hij de afgelopen dagen in slaap gehouden, om het herstel te bevorderen. GPD HONGKONG - Badmintonster Yao Jie heeft gisteren in Hongkong geblesseerd moeten opgeven. In de kwartfina les van het Hongkong Open stond de Nederlandse met 12-13 en 0-8 achter tegen de Chinese Xie Xingfang. Bij 9-9 in de eerste game kreeg Yao Jie last van een oude bles sure, waardoor ze minder goed kon lopen. In de komende dagen moet blijken of Yao Jie goed genoeg herstelt om vol gende week bij de China Open te kunnen spelen. ANP BIELSKO BIALA - De volleybalsters van Martinus heb ben hun eerste duel in de kwalificaties van de CEV Cup gewonnen. In Polen was het team in drie sets te sterk voor het Duitse Bayer Leverkusen: 25-17, 25-23, 25-19. Marti nus speelt vandaag tegen het Oostenrijkse Post Schwe- chat, en morgen tegen thuisploeg Stal Bielsko. De groeps winnaar plaatst zich voor de achtste finales. ANP NIEUWEGEIN - Drie Nederlandse poolbiljarters zijn ge selecteerd voor de Amerikaanse International Pool Tour (ITP). De tour heeft een prijzengeld van in totaal 8 mil joen dollar (6,9 miljoen euro) en eerste prijzen die varië ren van 200.000 tot 500.000 dollar. Niels Feijen, Nick van den Berg en Alex Lely behoren tot de 150 topspelers die in de nieuwe proftour zeer goed kunnen verdienen. ANP foto Peter Schols/GPD waarlozen. De bond had het conflict al in een vroeg stadium voor zich uit moe ten schuiven. Dus tot na de wereldtitel strijd. Want als Yuri van Gelder in Mel bourne een nieuwe mijlpaal bereikt en met een gouden plak terugkeert, heeft de turnbond de sponsors ook nog eens voor het uitkiezen. Dan kan ook rustig worden gekeken naar waar dat logootje of de naam van de sponsor precies moeten komen. En misschien houden Yuri van Gelder en zijn collega's er zelf ook eens een aar dig bedrag aan over. Want iemand die zo veel energie in zijn sport steekt en bij de besten van de we reld hoort, verdient het om er rijk mee te worden. Barry van der Hooft van onze sportredactie ROOSENDAAL - De situatie van RBC Roosendaal wordt met de week uitzichtlozer. Ook het elfde competitieduel wonnen de Roosendalers gisteren niet. Wel werd op eigen veld tegen RKC Waalwijk voor het eerst sinds zes wedstrijden weer eens een punt gepakt: 1-1. Maar erg veel schiet RBC daar niet mee op. De achterstand van de nummer laatst op de rang lijst op Willem II en ADO Den Haag bedraagt nog altijd vijf punten. In een wedstrijd die het aanzien maar zelden waard was, mocht RKC het meest aan spraak maken op de overwin ning. De ploeg van de Zeeuwse trainer Adri Koster speelde niet groots, maar creëerde wel veel kansen. Tegen de verhouding in nam RBC kort voor rust de lei ding via Kpaka. Keiler maakte in de tweede helft gelijk en RKC vergat het duel te beslissen. Hoewel RBC een punt pakte, lijkt de situatie er vanwege het slechte veldspel niet bepaald be ter op geworden voor Dolf Roks. De laatste weken werd zowel binnen als buiten de club open lijk gediscussieerd over de posi tie van de RBC-trainer. Enkele weken terug kwam een sponsor met het idee om Roks te vervan gen door ex-NEC-trainer Johan Neeskens. Voorzitter Pollemans hoorde het aan, maar sprak het vertrouwen uit in zijn trainer. RBC bleef vervolgens maar ver liezen, waarna er deze week ook intern strubbelingen kwamen. Roks sneerde in een voetbal weekblad naar de gemeente Roosendaal en stelde dat in om liggende steden veel meer geld beschikbaar werd gesteld voor betaald voetbal. De gemeente zou RBC meer mogen steunen, vindt Roks. Verder zei hij dat Roosendaal zonder RBC niets voorstelt. Het bestuur van RBC was niet blij met de uitspraken en vroeg Roks om uitleg. Het ontslag van de trainer uit Dreischor ligt voor de hand, maar aan de andere kant heeft RBC geen passende oplossing. Geld voor een nieuwe trainer en om het contract van Roks af te kopen, zijn er niet. Bovendien komt het de geloofwaardigheid en betrouwbaarheid van het RBC-bestuur niet ten goede. Roks is pas een half jaar in dienst, nadat hij in april de ont slagen Van Dijk opvolgde. ANP EMMEN - De topdrie van de eer ste divisie ging gisteravond col lectief onderuit. Koploper VW Venlo verloor thuis van Eindho ven, Excelsior met 1-0 bij Go Ahead Eagles en Volendam kreeg met 4-1 klop van Emmen. De stand aan kop veranderde niet, maar Emmen vond aanslui ting. VVV, dat voor het eerst dit seizoen op eigen veld verloor, bleef op 36 punten. Excelsior en Volendam op 33, Emmen kwam op 32 punten. De ploeg van trai ner Jan van Dijk was Volendam de baas via goals van Leferink, Van Dijk, Wessels en El Khalifi. Voor Sergio van Dijk, die scoor de uit een strafschop, was het zijn vijftiende seizoenstreffer. FC Zwolle kwam op 31 door een 4-1-zege bij AGOVV. De Zwolle naren speelden het grootste deel van het duel met tien man nadat Almeida al na 23 minuten rood kreeg. Esajas scoorde tweemaal, Zuidam en Zandstra waren de andere doelpuntenmakers. ANP van onze sportredactie GLASGOW - Niet Ronald Wa terreus, maar Stefan Klos staat vandaag in het doel bij Glasgow Rangers. De Nederlander ging de laatste weken enkele keren in de fout. Waterreus was sinds januari eer ste doelman bij de Schotse club nadat de Duitser een knieblessu re opliep. Manager McLeish ver klaarde gisteren dat Klos tegen Aberdeen keept. „We zijn in de gelukkige omstandigheid dat we twee geweldige keepers heb ben. Ik vind dat Klos een kans verdient", aldus McLeish. Glas gow begon de competitie slecht en leed dinsdag in de Cham pions League puntenverlies bij Artmedia. Waterreus blunderde bij de gelijkmaker. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19