Wietteelt moet legaal worden GIRO 309 Mevrouw Bastiaanse (100) hoopt op nog meer jaren Goes hengelt toch in Europese subsidiepot Nieuwe bezems vegen schoon Burgerjaarverslagei Zeeuwse gemeenten krijgen onvoldoend* Pleidooi Goes en Vlissingen Engelse dienst in Gasthuiskert Film te zien ovi Stromenwijk Jeu de boules speelt toernooi in nieuwe hal Sinterklaas komt naar Souburg Mevrouw A. Bastiaanse-Boone vierde gisteren haar honderdste ver jaardag. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - „Honderd, dat is wel veel zeg", zegt burge meester K. Schouwenaar bewon derend tegen de honderdjarige, A. Bastiaanse-Boone. Zij knikt. „Maar ik hoop toch nog een poosje te leven." „Dan kom ik gewoon weer terug", beloofde de burgemeester. „Elk jaar." Mevrouw Bastiaanse vierde gis teren haar honderdste verjaar dag met een aantal kleinkinde ren en achterkleinkinderen en met de andere bewoners van zorgcentrum Swerf-Rust in Mid delburg. Vandaag volgt nog een feest, maar dan met de hele fami lie. Dat wordt een drukke dag, met wel 46 gasten. Ze komt uit een gezin van negen kinderen. Of ze de oudste was, wil burgemeester Schouwenaar weten. „Nee, ik was de middel ste." Zij is de enige die nog leeft. Ook haar man heeft ze lang geleden al verloren, in 1970. Samen kregen ze drie kin deren, van wie er één is overle den. Verder telt de familie der tien kleinkinderen en achttien achterkleinkinderen. „Ze is heel lief", vinden de da mes die haar dagelijks verzor gen in Swerf-Rust. „En ze kan hele rake opmerkingen maken." Mevrouw Bastiaanse is zelf ook tevreden over haar leven in Swerfrust. „Het bevalt hier goed. En ik heb gelukkig geen ruzie met mijn kinderen." De meeste familieleden wonen nog op Walcheren en komen vaak op bezoek. Lezen gaat mevrouw Bastiaanse niet meer zo goed af, en spelle tjes doen kan ze ook niet meer. Terwijl ze dat zo graag deed, ver tellen haar achterkleinkinderen. Rummikub en domino waren fa voriet. Mevrouw Bastiaanse is geboren in Meliskerke en daarna ver huisd naar Hogelande. „Maar ik ging naar school in Grijpskerke. Op de klompen. Klompen zijn ook veel fijner in de winter. Dan stond overal water en moesten we over het ijs glijdend naar school. Schoenen droegen we al leen op zondag, als we naar de kerk gingen." zaterdag 5 november 2005 door Frank Balkenende GOES - De burgemeesters van Goes en Vlissingen juichen een proef met gereguleerde, groot schalige wietteelt toe. Een Ka mermeerderheid vraagt minis ter Donner van Justitie om zo'n experiment. Volgens de minister is dat in strijd met internationa le verdragen. De Goese burgemeester D. van der Zaag vindt dat Nederland zijn eigen plan moet trekken. „We zijn toch nog wel een klein beetje autonoom?" Van der Zaag hekelt al jaren de schizo frenie van het Nederlandse ge doogbeleid. Koffieshops mogen via de voordeur legaal softdrugs verkopen, de aanvoer via de ach terdeur is echter strafbaar. De koi'iïeshophouder wordt zo de criminaliteit ingedreven. Hij moet zijn handelswaar betrek ken van wiettelers, die illegaal cannabis kweken. Van der Zaag vindt het van de gekke dat de Belastingdienst een koffieshop behandelt als een normaal bedrijf, terwijl op sporingsdiensten alles in het werk stellen om de aanvoer te dwarsbomen door te jagen op (il legale) telers. ,,We moeten de teelt uit de illegaliteit halen", zegt Van der Zaag. „Je kunt dan tevens controleren wie het teelt en hoe de kwaliteit is." G. Aarden, die koffieshops heeft in Goes en Vlissingen, is voor een proef met gecontroleerde wietteelt, die wat hem betreft moet uitmonden in legalisering van de kweek. Aarden moet nu zijn handelswaar heimelijk op slaan. Tegelijkertijd krijgt hij wel forse belastingaanslagen over de hoeveelheden softdrugs die hij zou hebben verkocht. „Daarbij gaat de Belasting dienst uit van hogere hoeveelhe den dan ik op grond van het ge doogbeleid per dag in huis mag hebben. Dat is vijfhonderd gram. De Belastingdienst komt uit op veel meer omzet per dag. Dat verhoudt zich op papier niet met het gedoogbeleid." Van Dok-Van Weele wil af van het 'kromme beleid', dat moei lijk te handhaven is. „Aan de ene kant gedoog je, aan de ande re kant moet je repressief optre den. Laten we de teelt legalise ren. Als we dat niet willen, moe ten we alles verbieden." Dat laatste wenst burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg. Hoewel de raad heeft be sloten twee koffieshops toe te staan, is Schouwenaar persoon lijk tegen de gedoogcultuur. „Ik heb twijfels bij het roken van cannabis, het is slecht voor men sen en ik vind dat de overheid dit niet moet gedogen. Ik zeg wel eens: je mag bijna nergens meer roken in Nederland, behal ve als er wiet in zit." SGP/ChristenUnie Met zijn pleidooi voor het legali seren van wietteelt heeft burge meester D. van der Zaag van Goes het verbruid bij de lokale fractie van SGP/ChristenUnie. Hij passeert daarmee de gemeen teraad, zegt ze. Bij de evaluatie van het gedoogbeleid vorig jaar stemde de SGP/CU tegen het verlengen van de gedoogconve- nanten met de twee Goese kof fieshops. De Goese SGP/CU noemt het ge doogbeleid een 'inconsequent wangedrocht' en bepleit een uit sterf beleid voor koffieshops. Een verbod op de teelt en ver koop van softdrugs is volgens de fractie het enige antwoord op 'deze misstand die bedreigend is voor de volksgezondheid'. In de herfst komen de gemeentewerkers met hun blazers de straten schoonvegen. foto Camile Schelstraete door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Als de herfst de natuur uitkleedt, komt haar hoofdtooi op straat te liggen. Tijd voor de gemeentelijke reini gingsdienst. De bladeren zijn nog maar amper op de grond ge dwarreld, of de bladblazers ko men er al aan. Zoals in de Van Steenbergen laan in Terneuzen. Daar staan platanen van een respectabele leeftijd. En die laten het nodige los. Zoveel, dat je soms de witte pijlen op de weg niet meer ziet, die het afslaand verkeer de Axelsestraat in moeten leiden. Het geronk van de hedendaagse turbobezems heb je dan maar voor lief te nemen. Als het weg dek en de stoep maar schoon zijn. Het gebeurt hoe dan ook heel anders dan vroeger. Toen gebruikten de straatvegers een handkar. Een soort dubbele vuil nisbak die gekanteld kon wor den. Een eindje verderop, in de Leeuwenlaan, wordt ook ge veegd. Albert Schank rondt met zijn veegmachine geparkeerde auto's. „Wel eens lastig," geeft hij toe. Maar gelukkig zijn hier een paar behulpzame kinderen. Met kennelijk plezier harken ze bladeren tussen de auto's van daan. Daar kunnen sommige vol wassenen nog wat van leren. „Ze maken het ons wel eens moeilijk. We moeten immers soms tegen het verkeer in gaan. Maar dan rijden ze gewoon door. Dat is vervelend," mop pert Schank. Hij is 46, woont in IJzendijke en werkt al veertien jaar bij de gemeente Terneuzen. Met zijn veegmachine komt hij overal. Van Westdorpe tot Zaam- slag of Biervliet. Want daar moet ook worden geruimd. De machine haalt veertig kilometer per uur en kan vier kuub blade ren aan. „Zit-ie vol, dan merk je dat vanzelf. Dan doet de zuiger het niet meer." Als dat gebeurt, is het tijd om naar de remise te gaan, verderop aan de Industrie weg. Maar dat is nog niet de laatste rustplaats van de blade ren. Na een tussenstop in de Koegorspolder verdwijnen ze naar de stortplaats aan de over kant. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het gaat iets beter, maar het blijft onvoldoen de. De burgemeesters A. van Dok-van Weele van Vlissingen en K. Schouwenaar van Middel burg zijn wederom gezakt voor het schrijven van hun burger jaarverslag. Ook het verslag van de Terneuzense burgemeester J. Lonink scoort een onvoldoen de. De stichting Rekenschap onder zoekt hoe overheden verant woording afleggen over wat ze doen. Net als vorig jaar is de kwaliteit onderzocht van de jaarverslagen die burgemeesters schrijven over de dienstverle ning aan hun burgers. Onderzoek naar de burgerj aar verslagen van de honderd groot ste Nederlandse gemeenten wijst uit dat die van de Zeeuwse burgemeesters het niet goed doen. Middelburg krijgt een 4,2, Vlissingen een 4,9 en Terneuzen een 4,5. Daarmee bungelen ze onder aan de ranglijst (Vlissin gen 66e, Terneuzen 78e en Mid delburg 88e). Schouwenaar en Van Dok heb ben het er wel beter afgebracht dan vorig jaar, toen hun versla gen een 3,7 en een 4,1 kregen. Terneuzen publiceerde vorig jaar geen burgerjaarverslag van wege de herindeling. Leesbaar Volgens Rekenschap ziet het burgerjaarverslag van Middel burg er wel aardig uit, maar deugt de inhoud niet. Schouwe naar deelt de kritiek niet. „Ik weet niet hoe we aan dat cijfer komen, maar ons doel is ook niet een hoge beoordeling te krij gen van de stichting Reken schap. We willen inzicht geven in de kwaliteit van de gemeente lijke dienstverlening en aange ven hoe het staat met de in spraak. Dat hebben we leesbaar gerap porteerd in een huis-aan-huis verspreid burger jaarverslag. De gemeenteraad was er buitenge woon tevreden over en van de in woners heb ik geen klachter, had." Burgemeester Van Dok ('bf sip, maar niet ontmoedigd') het oordeel van de stichting kenschap wel serieus neu maar ze mist duidelijke ent waarop het burgerjaarvet wordt getoetst. Ook zij stelt het verslag voldeed voor wie was bedoeld, namelijk del gers. Lonink erkent dat commimj tie met de inwoners van Ten zen transparanter moet wort Hij vergelijkt de beoorde van Rekenschap met een nu functioneringsgesprek, it vraagt zich wel af of niet vot de vorm van de burgerjaan slagen is beoordeeld in pk van de inhoud. Dat het in Zeeland beter 1 blijkt uit het burgerjaarveri van commissaris van de kou gin W. van Gelder. Hij h een 5,9. MIDDELBURG - In de Gi huiskerk in de Lange Delft Middelburg wordt zondag 13| vember een dienst in het En| gehouden. i De dienst, die om 19.00 uur gint, heeft als thema 'in set of meaning'Paulien Couvé voorganger, organist Leo del der zorgt voor de muzikale lx leiding. MIDDELBURG - In wijt bouw de Vergulde Baars wt op vrijdag 11 november dew film over de Stromenwijk i toond. De film geeft een beeld vat bewoners van de wijk en des viteiten die er plaatsvinden, film is gemaakt door Peter! lien en Piet de Bruin. De stelling begint om 19.30 uur door Frank Balkenende GOES - Hoewel het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid het loket heeft gesloten, probeert de gemeente Goes toch nog geld uit het Europees So ciaal Fonds (ESF) los te peute ren. Goes vraagt een ton subsi die aan voor het project Brede School Goese Polder. Staatssecretaris Van Hoof sloot eind oktober het ESF-loket om dat de pot leeg is na een zond vloed aan aanvragen. Sinds vo rig jaar is het aantal vragen ver dubbeld. Door de abrupte sluiting heeft Van Hoof zich de woede op de hals gehaald van gemeenten en ziekenhuizen, die hadden gere kend op ESF-subsidies en nu in de financiële problemen komen. Door de bezuinigingen van het kabinet wordt voor welzijns- en zorgprojecten steeds vaker een beroep gedaan op de Europese subsidiepot, die door het minis terie wordt beheerd. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer heeft inmiddels om een spoeddebat gevraagd. Goes aast voor het opzetten van dagarrangementen voor kinde ren in de te bouwen brede school in de Goese Polder op een ton aan ESF-geld. De ge meente laat zich niet afschrik ken door de plotselinge sluiting van het ESF-loket. Gemeente lijk projectleider brede school J. van Biemen: „We denken dat het ministerie veel spookaanvra- gen heeft gekregen voor projec ten die niet of slecht zijn onder bouwd. Naar verwachting zal een flink deel van die aanvragen niet worden gehonoreerd en zal er weer financiële ruimte ont staan. Daarom sturen we onze aanvraag gewoon in, niet in de laatste plaats omdat we een goed plan hebben." Vooruitlopend op de bouw van de brede school wil de gemeente per 1 januari 2006 experimente ren met dagopvang voor kinde ren van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Ouders kunnen hun kind dus een dag onderbrengen in de Goe se Polder. Als de brede school klaar is (de planning is 2007), wil de gemeente het project voortzetten. Eerder deden vijf Zeeuwse zorg- stichtingen met succes een be roep op het Europees Sociaal Fonds. Zij haalden 2,2 miljoen euro binnen voor scholing van hun medewerkers. Ook Emer- gis, centrum voor geestelijke, ontving 1,7 miljoen euro voor scholing van personeel. MIDDELBURG - Club jeu de boules uit Middelburg houdt morgen zijn eerste toernooi in de nieuwe hal. Het toernooi begint om half elf 's ochtends. De nieuwe hal van de vereni ging werd vorige maand of ficieel geopend. In de hal aan de Koudekerkseweg zijn negentien jeu-de-bou- lesbanen. OOST-SOUBURG - Sinterklaas komt op 19 november aan in Oost-Souburg. Hij stapt om 13.00 aan wal. Daarna gaat hij onder meer naar de Kanaalstraat. Een week eerder komt Sinterklaas aan in Middelburg en Vlissingen. Samen zijn we verantwoordelijk. Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14