»zc Onderzoek naar theaterdebacle Walcheren was een hel (Gr MIDDELBURG VERSCHOQRE Werkstraf voor inrijden op duo Kunstenaar geeft Vlissingen een vleugje 'ontpop-art' ChristenUnie op eigen benen na conflict met RPCU yPM wil uitstel beslissing schouwburg ZUINIGHEIDSDAGEt Zondag 6 November koopzondag D66 niet bij Veerse verkiezingen Celstraf voor geweld tegen ex Handtas uit auto gestolen KERST BIJ GROENRIJK zaterdag extra koopavond zondag open )oud voor nieuw citiiCcjou(Cjcucftvaarcf zeeuwse almanak Outohoe? Idactie: 0113-315649 gw.pzc.nl email:redactie@ pzc.nl festbus 31,4460 AA Goes I&ertentie-exploitatie: Lird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; feuws-Vlaanderen: 0114-372770; Itionaal: 020-4562500. laterdag 5 november 2005 editie Walcheren OOSTBURG OOST-SOUBURG GOES VLISSINGEN Inr Wendy van den Hurk 'ISSINGEN - De Christen unie gaat in Vlissingen niet zo- iaar meedoen aan de raadsver- Lzingen. Een conflict met de Ichts Protestants Christelijke ^ic (RPCU) ging eraan vooraf. re RPCU is al jaren geleden ont- Ean uit de Vlissingse SGP-, §>F- en GPV-fracties. Uit de .fatste twee partijen werd lande- ijk later de ChristenUnie gebo- en. Die partij steunde in Vlis- ïgen altijd de RPCU. Maar nu niet meer. De Christen- Unie vindt dat ze op eigen be nen kan staan. Ze gaat zelf meedoen aan de raadsverkiezingen. Tot teleur stelling van de RPCU, volgens woordvoerder C. Uijl. „Onze partij had graag verder gewild met de ChristenUnie. We wer ken al 35 jaar prettig samen. Al leen wil de ChristenUnie nu in eens de eerste plaats van onze lijst innemen, terwijl misschien maar veertig procent van onze stemmers van de ChristenUnie komt. Dat is niet eerlijk." Het steekt Uijl dat de Christen- Unie gaat voor het landelijke ka rakter van de partij. „Zij willen de ChristenUnie promoten, ter wijl wij liever lokaal werken." De twee leden van de RPCU die nu in de gemeenteraad zetelen, C. Kapaan en J. Koppejan, blij ven bij die partij „Koppejan heeft wel gezegd te willen stoppen met het raadslid maatschap. maar hij heeft ook gezegd alternatief te willen zijn, als we niemand kunnen vin den." Twee jaar geleden is in Vlissin gen de ChristenUnie-fractie ont staan. Juist omdat de partij het landelijk goed doet, zegt be stuurslid C. van Dalen. „Het is onze doelstelling om overal mee te doen. Dus ook in Vlissingen. Bij de oprichting hebben we veel nieuwe leden verworven. Met het verleden bij de RPCU hebben zij niks te maken. Boven dien stemmen zij speciaal op de ChristenUnie, en niet op de RPCU." Woordje 'rechts' Want daartussen zit zeker ver schil, zegt Van Dalen. „Ten eer ste het woordje 'rechts', al in de naam van de RPCU. Dat schrikt mensen af. Landelijk kruipt de ChristenUnie met regelmaat bij de linkse partijen. De SGP staat daar ver vanaf." Ook klopt het dat de Christen- Unie gaat voor de eerste plaats. „In Vlissingen heeft de SGP al tijd vooraan gestaan. We vinden dat de tijd rijp is om stuivertje te wisselen. Dat wil de RPCU niet. Daarbij zien wij graag een vrouw op twee en daar waren ze in het verleden bij de RPCU niet zo happig op. Misschien is dat intussen veranderd, maar wij willen wat sneller een nieuwe wind zien waaien." tinrNadia Berkelder IDDELBURG - De rekenka- er Middelburg heeft een onder- ek ingesteld naar de gang van aken rond de bouw van het ieuwe theater. De rekenkamer vooral geïnteresseerd in de fi- anciën en de manier waarop et project geleid is. et gaat om een oriënterend on- hzoek, zegt voorzitter W. van fijngaarden van de rekenka ar. „Gezien de hectiek rond t onderwerp, willen we er op jt moment niet heel diep indui- Het is beter om eerst het tof te laten neerdwarrelend' Üs de resultaten daar aanlei- jng toe geven, kan de rekenka- ier altijd nog een diepgaander aderzoek instellen, innen een maand wil de reken- amer inzicht in alle uitgaven |n kosten die gemaakt zijn voor se bouw van het nieuwe thea ter „We willen weten of het net jes ingeboekt en verantwoord is." Het moet duidelijk worden pf de gemeenteraad de juiste fi nanciële informatie heeft gèkre- gen. De rekenkamer onderzoekt ook of de aanbevelingen die ze heeft gedaan in haar rapport over het stationsgebied gevolg hebben gehad voor het theater. „We willen weten hoe, na de ca lamiteit op 3 maart, de project structuur is ingericht." Dit deel van het onderzoek beperkt zich op dit moment tot de periode na dat de put vol water is gezet. De rekenkamer uitte begin dit jaar forse kritiek op het gebrek aan risicobeheersing bij het pro ject het stationsgebied. De risi co's waren niet goed ingeschat, bestuurders waren te gretig en ambtenaren konden het werk niet aan, was de conclusie. Uit eindelijk kostten de werkzaam heden dertig procent meer dan was begroot. De rekenkamer is een onafhan kelijk orgaan dat onderzoek doet naar het functioneren van de gemeente. De gemeenteraad kan opdracht geven voor zo'n onderzoek, maar de rekenkamer kan ook zelf het initiatief ne men. De Politieke Partij Middelburg (PPM) wil dat de beslissing over de toekomst van het theater wordt uitgesteld tot na de ver kiezingen in maart volgend jaar. De partij vindt dat die beslis sing een breed draagvlak moet hebben. Het feit dat de coalitie verdeeld is over de vraag of er een thea ter moet komen en waar, levert voor de kiezers onduidelijkheid op, aldus fractievoorzitter H. Akdag. Een belangrijke beslissing als die over het theater vereist vol gens Akdag bovendien een uit spraak van de kiezers. „Twee of drie weken voor de verkiezingen moet je zo'n besluit niet ne men." De fractie dient maandag tijdens de gemeenteraadsverga dering een motie in met het voor stel om de beslissing uit te stel len. De PPM is altijd voorstander ge weest van nieuwbouw aan het Molenwater. Akdag zegt nu be reid te zijn om dat standpunt te herzien als de Middelburgers de voorkeur geven aan een andere locatie. Ook als men vindt dat er moet worden doorgebouwd aan de Zuidsingel? „Ik geloof niet dat de Middelburgers dat wil len. Dat heeft het onderzoek van de PZC eerder al duidelijk gemaakt." Advertentie 0! GOESE DIALERS PRESENTEREN ALLEEN DU-WEEKEND BIEDEN WIJ U MINIMAAL 1.250,- VOOR UW HUIDIGE AUTO dl 1.250.- BOVENOP DE ANWB/B0VAG INRUILWAARDE! rdag 5 november 10.00 -17.00 uur SHOWLOCATIE: ZEEIANDHALLEN N0BELWEG 6 GOES Qitdusineterrein Poel II) (Advertentie) is gezellig winkelen Bij de tank in Westkapelle is gisteren de bevrijding van het dorp herdacht. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Ruim tach tig veteranen van het Korps Commando Troepen uit Roosen daal hebben gisteren samen met (Advertentie) leerlingen van basisschool de Lichtstraal uit Westkapelle, de bevrijding van Westkapelle her dacht bij de tank op de dijk. „Wie zich het verleden niet kan herinneren, is veroordeeld tot herhaling", sprak waarnemend commandant Robbemond van het KCT. „Blijkbaar is er bitter weinig ge leerd van het verleden", ver wijst hij naar de recente gebeur tenissen in Irak, Afghanistan en in tal van andere landen. „De jeugd moet zich realiseren dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Velen hebben hun leven gegeven voor onze vrijheid." Vrije haven De waarnemend commandant zette kort uiteen hoe Walcheren destijds bevrijd is. Dat ze vanuit Normandië snel optrokken rich ting Arnhem en dat er dringend behoefte was aan een vrije ha ven. „Nederlandse commando's zaten hier voortdurend in de frontlinie. Twee commando's raakten gewond. Onder de geal lieerden vielen vele slachtoffers. Mensen hebben wel eens ge zegd: Normandië was verschrik kelijk, Walcheren was een hel." Gelijk met de herdenking bij de tank, werd ook bij het monu ment bij Erica in Westkapelle de bevrijding herdacht. De orga nisatie van deze herdenking was in handen van de Stichting Steun Bevrijders Walcheren. Na afloop werd een gezamenlij ke herdenking gehouden bij de begraafplaats bij de vuurtoren. Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 160.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 41-jarige vrouw uit Vlis singen voor een ernstige ver- keersfout veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en een half jaar voorwaardelijke rijontzegging. De verdachte was 23 oktober vo rig jaar in Vlissingen met haar auto ingereden op twee jonge meisjes (17 en 15 jaar), die nog net opzij konden springen. De politierechter had niet helemaal de overtuiging dat de vrouw had geprobeerd de meisjes zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De (potentiële) slacht offers bevestigden gisteren dat de vrouw vlakbij haar woning in haar auto met een luidruchti ge motor op hen kwam afgere den. De verdachte zei dat ze flink gas moest geven, omdat an- DOMBURG - D66 is de komende verkiezingen niet te vin den op de kieslijsten in de gemeente Veere. De partij is er niet in geslaagd om leden te vinden die in Veere lijsttrek ker willen zijn. Voor Middelburg en Vlissingen is dat geen probleem. Daar voeren de huidige raadsleden R. van Eijkelenburg en N. Peters de lijst aan. Secretaris T. Aalfs van de Walcherse D66-afdeling be treurt het dat op het platteland een voortrekker ont breekt. In de huidige Veerse raad is D66 niet vertegen woordigd. Dat zal de komende raadsperiode opnieuw het geval zijn. De partij heeft slechts elf leden die in de ge meente Veere wonen. Die hebben of een drukke baan of geen zin om raadslid te worden. In Veere valt volgens Aalfs maximaal één raadszetel te behalen. „Raadslid zijn is erg intensief. Dat schrikt mensen die een fulltimebaan hebben af." De laatste vertegenwoordiger van D66 in de raad Veere was L. van der Hoest uit Domburg. Die kwam in 2002 niet terug in de raad omdat zijn partij te weinig stemmen kreeg. D66 heeft de afgelopen tijd geen druk uitgeoefend om een Veerse lijsttrekker te vinden. „Bij ons staat partij discipline niet zo hoog in het vaandel", zegt Aalfs. MIDDELBURG - Het slachtoffer uit Middelburg durfde geen aangifte te doen van huiselijk geweld, uit angst voor represailles van haar vriend en zijn familie. Toen ze uit eindelijk toch haar verhaal aan de politie deed, was dat voor de Middelburgse politierechter J. Hopmans gisteren overtuigend genoeg om de 28-jarige inwoner van Vlissin gen te veroordelen tot drie maanden gevangenisstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling voor huiselijk geweld. De vrouw had een week geleden, op 27 oktober, de politie gebeld, omdat ze bang was dat haar vriend haar woning was binnengedrongen. Haar vermoeden werd be waarheid toen de politie ter plaatse kwam. Twee dagen eerder, 25 oktober, had het slachtoffer ook al huisvredebreuk gepleegd door een ruit in te slaan. De Vlis- singer had zijn (ex-)vriendin in de woning geschopt, ge stompt, geslagen en aan het haar getrokken. De vrouw had hem te kennen gegeven dat hij niet meer welkom was in haar woning. Officier van justitie H. Benaissa noemde het geweld schokkend voor het slachtoffer. VROUWENPOLDER - Op een parkeerplaats aan de Hoogh Plaetweg in Vrouwenpolder is vrijdagmiddag rond half twee ingebroken in een geparkeerde personenauto. Uit de auto werd een handtas weggenomen met daarin on der meer een mobiele telefoon. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Terwijl bulldo zers en graafmachines op het Fonteyne-terrein bezig zijn, le ven kunstenaars zich uit op de schutting. Eerst mocht Carina Dumais, en nu Martijn Prins. Martijn Prins is de graffiti-ko ning van Vlissingen. In de Wal- straat is op de renovatiepanden zijn werk al te zien. De groen-ge- le rups, die daar is geschilderd, vormt de basis van zijn huisstijl voor de Fonteyne: ontpop-art. „Het gaat over een rups die zich ontpopt tot een vlinder. Daar zit een link naar de Fonteyne-bouw in. Als je geduld hebt, krijg je er iets moois voor terug. De kleur groen symboliseert groei en geel staat voor werk in uitvoering." De stadskunstenaar is op dit mo ment bezig met de panelen. Vol gende week brengt hij de zone markeringen aan. Dat zijn kleur stellingen die rechtstreeks op de schutting beschilderd zijn. Over twee weken komen de panelen zelf op de schutting te hangen. Ontpop-art wordt in drie zones ingedeeld. Zone 1 is bij de Rabo bank, aan de Spuistraat. Daar komt de 'vaste' zone. Prins: „Op dat stuk wordt mijn werk uit de Walstraat voortgezet." Voor zone 2, aan de Lange Zelke tussèn lederwarenzaak Duifhui zen en de Marskramer in, werkt Prins samen met scholieren. „Ik geef regelmatig workshops aan scholieren. Daar zit echt zo veel talent tussen en ik kan kunst toegankelijk maken voor hen. Daarom ga ik met hen losse panelen op de schutting beschil deren. Elke twee maanden komt er nieuw werk te hangen. Dit project heb ik emerge ge noemd." Dan is er nog zone 3, weer hele maal van Prins zelf. In your face heet het. „Dit situeert zich op de Oude Markt. Een deel hangt er al, dat zijn de vier gezichten. Daar komen er nog vijf van bij. Het liefst van Vlissingers, die ik ga vragen voor mij te poseren. (Advertentie) tot 21.00 uur van 11.00 tot 17.00 uur ders de auto was stilgevallen. Uit het technisch onderzoek bleek dat de auto geen manke menten vertoonde. De officier van justitie eiste 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. (Advertentie) een oud sieraad achter in de linnenkast of een nieuw horloge dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee Het was feest deze week bij staalbedrijf Outokumpu op de Axelse Vlakte bij Sluiskil. Heel zakelijk Zeeland was uit gelopen om de feestelijke ope ning van de nieuwe bedrijfs hallen mee te maken. Voor staatssecretaris Van Gennip van Economische Za ken was een hoofdrol wegge legd. En ze kweet zich prach tig van die taak. Haar toe spraak was toepasselijk - want veel buitenlanders in de zaal - in het Engels. Ze sprak hem foutloos uit. Nou ja... op één klein terugkerend foutje na. Daar waar haar tekst 'Outo kumpu' vermeldde, verbeter de ze dat consequent in 'Outo- komtu'. Eén keer zei ze 'Outo kumpu maar haar lichaams taal sprak boekdelen; ze be doelde natuurlijk 'Outokom- tu'. Het was gewoon de schuld van het concern, met zo 'n rare Finse naam. Nee, dan de vroegere voorzit ter van de dorpsraad van Sluiskil. Die had geen bood schap aan al dat moeilijke ge doe en wilde, tijdens een bij eenkomst in het dorp, gewoon meer informatie over dat nieu we bedrijf... hoe heette het ook weer? O ja, 'Oekoepoe- koe'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11