Terreuronderzoek in België gefrustreerd EU zit in haar maag met CIA-kampen PZC Regering zwicht niet voor relschoppers Parijs Trein vol betogers tegen Bush Libby ontkent schuld voor rechter in eerste Plamegate-hoorzitting Minister Dewael praat zijn mond voorbij Pakistan pakt mogelijk brein aanslagen Madrid Gifmengster (16) geïnspireerd door seriemoordenaar T f: Koningin zelfmaakmode overleden Tyfoon eist levens in Vietnam Meer autonomie voor Catalonië Vogelgriep economisch gevaar Vijf arrestaties bankoverval Belfast Leger Israël beschiet jongen met nepgeweer vrijdag 4 november 2005 door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische minis ter Patrick Dewael van Binnen landse Zaken heeft met zijn los lippigheid het onderzoek naar de Marokkaanse terreurgroep GICM (Groupe Islamique Com battant Marrocain) in gevaar ge bracht. Dewael zei op 17 maart vorig jaar in de Kamer dat er in België een onderzoek liep naai de groep. Justitie was daardoor genoodzaakt een maand eerder dan gepland tot arrestaties over te gaan. I Gisteren ging in Brussel het pro- ces van start tegen dertien ver meende moslimterroristen, die op 19 maart vorig jaar werden opgepakt, twee dagen na de be- wuste uitspraak van Dewael. Bij huiszoekingen werden geen Wapens, explosieven of concrete plannen voor een aanslag gevon den. „Politici snappen niet hoe veel schade zo'n onthulling toe brengt aan een onderzoek, waar i pnze mensen al jaren in uiterst moeilijke omstandigheden aan werkten", deed een anonieme ge- I rechtelijke bron zijn beklag. Dewael zelf heeft nog niet op de aantijgingen gereageerd. Tot nu toe werd aangenomen dat de toevallige aanhouding van Khalid B. de zaak in een I stroomversnelling had ge- bracht. B. werd op 27 januari vo rig jaar bij een routine-controle in Roermond aangehouden. Een koplamp van zijn auto deed het niet. Eigenlijk had de Belgische justitie hem nog wat langer in de gaten willen houden. B. wordt gezien als de coördina tor van GICM in België. Hij is geboren en getogen in het Belgisch-Limburgse Maaseik, net als drie andere vermeende terroristen, van wie er één in de cel zit in Syrië. De andere be klaagden zijn afkomstig uit Brussel. Ze worden ervan ver dacht internationaal gezochte LONDEN - Een Japans school meisje heeft haar moeder maan denlang vergiftigd en daarvan een logboek bijgehouden op in ternet als eerbetoon aan de serie moordenaar Graham Young. Net als Young, die bekendstaat als de 'theevergiftiger', diende zij haar moeder het rattengif thalium toe. Het 16-jarige meis je verhoogde steeds de dosis en hield in haar logboek bij hoe haar moeder leed. „Mijn moeder heeft voor het eerst hallucina ties gekregen. Zij lijkt te lijden 'onder insecten die niet be staan." Het meisje dat is gearres teerd na een tip van haar broer, kwam openlijk uit voor haar be wondering voor de Brit Young. Haar moeder ligt in coma en ver keert in levensgevaar. ANP terroristen onderdak te hebben verschaft en aan valse identi teitspapieren te hebben gehol pen. Het proces tegen de dertien ver moedelijke GICM-leden - de ter reurgroep wordt verantwoorde lijk gehouden voor de bomaan slagen in Riyad (35 doden), Casa blanca (45 doden) en Madrid (191 doden) - begon gisteren met een verhitte discussie over de taal die tijdens de rechtszaak gebezigd moet worden. De Ne derlandstalige verdachten uit Maaseik wilden dat hun advoca ten in het Nederlands zouden pleiten. Dat verzoek werd afgewezen. „Pure Kafka", fulmineerde Fi- lip van Hende, advocaat van Ab- dallah O. uit Maaseik, na afloop van de korte zitting in het streng beveiligde paleis van jus titie in Brussel. „Het verzoekschrift moest vol gens de taalwet door de beklaag de zelf, handgeschreven, wor den opgesteld. Nu zegt de recht bank dat hij dat in het Frans had moeten doen, terwijl het er juist om gaat dat hij geen Frans kent!" De dertien verdachten riskeren op basis van de nieuwe terroris mewet vijf tot vijftien jaar cel. Het proces - het derde grote ter- reurproces op rij - wordt gezien als een belangrijke testzaak voor de nieuwe, niet onomstre den wetgeving, die medeplichtig heid aan moslimterrorisme zwaar bestraft. De rechtszaak wordt op 16 november voortge zet. door Hans Heijt ISLAMABAD - Pakistaanse vei ligheidsfunctionarissen hebben een man opgepakt die wordt ver dacht van lidmaatschap van het terreurnetwerk Al Qaeda. De Pa kistaanse inlichtingendiensten onderzoeken of de arrestant Mustafa Setmarian Nasar is, die de aanslagen van 11 maart vorig jaar in Madrid zou hebben geor ganiseerd. Minister Sheikh Rashid van In formatie bevestigde de aanhou ding. Hij zei dat een andere ter reurverdachte is doodgeschoten. Veiligheidsfunctionarissen de den eerder deze week een inval in een huis in de stad Quetta in het zuidwesten van Pakistan, waar de twee terreurverdachten zich schuilhielden. Nasar is een Syriër die opleidin gen verzorgde in twee oplei dingscentra voor terroristen in Afghanistan. Door zijn huwelijk heeft hij ook de Spaanse natio naliteit. De Verenigde Staten stelden vorig jaar een premie van 5 miljoen dollar beschik baar voor het verstrekken van informatie die tot de aanhou ding van Nasar zou leiden. Volgens Britse inlichtingendien sten speelde Nasar wellicht ook een rol in aanslagen in Londen op 7 juli, waardoor 52 mensen omkwamen. Over de identiteit van de doodgeschoten terreur verdachte hebben de Pakista- nen geen informatie verstrekt. De Audiencia Nacional, het spe ciale gerechtshof in Madrid, liet weten dat als de Pakistanen be vestigen dat de aangehouden man Nasar is, om de uitlevering van de terreurverdachte zal wor den gevraagd. ANP/EFE/AFP Een uitgebrande auto in Aulnay-sous-Bois, een van de Parijse voorsteden die al dagenlang het toneel zijn van hevige botsingen tussen politie en allochtone jongeren. foto EPA door Robert Bloemen PARIJS - De Franse regering capituleert niet voor het ge weld in vooral door islamiti sche allochtonen bewoonde bui tenwijken van Parijs. De autori teiten willen hard blijven optre den tegen de relschoppers die al zeven nachten op rij tekeer gaan. Tijdens de jongste rellen scho ten oproerkraaiers zeker vier keer op politie en brandweer. Niemand raakte door de kogels gewond. „Wij zullen niet zwich ten", verklaarde premier De Villepin gisteren. Hij zei dat herstel van orde en rust de top prioriteit genieten. Hij noemde de vernielingen en de beschie tingen onaanvaardbaar. De Villepin sprak na spoedbe raad met zijn kabinet over de hevige onlusten in de arme voorsteden. Ondanks een op roep tot kalmte van president Chirac breidden de rellen zich als een olievlek uit. De schietpartijen vonden in verscheidene delen van de stad plaats. Twee keer waren agenten doel wit en twee keer brandweerlie den die een van de vele bran den wilden blussen. Escalatie De Parijse politie vreest een es calatie. De politievakbond Un- sa sprak van een dramatische situatie. „Het is heel ernstig en we vrezen dat het de komende nacht nog erger wordt", aldus de voorzitter. De grootste poli tievakbond wil dat de regering het leger inzet. Ook zou er een avondklok moeten komen. Bij de ongeregeldheden in ze ker negen voorsteden raakten in totaal zeker negen mensen gewond, onder wie vier politie mannen en twee brandweerlie den. De politie, die duizend man op de been bracht, ver richtte ruim dertig arrestaties. Agenten schoten met rubberko gels. In verband met de rellen vroeg een van de prominentste mos limleiders in Frankrijk de Fran sen respect te tonen voor 'zijn' gemeenschap. Afgelopen week einde had de politie traangas afgevuurd in een volle moskee in Clichy-sous-Blois, de baker mat van de jongste reeks ge welddadigheden. Volgens voorzitter Boubakeur van de Franse Raad voor het Moslimgeloof verdienen de moslim-immigranten een beter lot. „Onze immigrantenbroe ders in Parijs en in Frankrijk moeten omstandigheden krij gen waarin ze waardig als men sen kunnen leven." Nu zouden zij veelal in 'schandelijke af braakwoningen' terechtkomen. ANP door Clemens Ingwersen MAR DEL PLATA - Een specia le trein vol betogers tegen het be leid van George Bush komt van ochtend aan in de Argentijnse badplaats Mar del Plata. De Amerikaanse president arriveer de daar gisteravond voor de tweedaagse topconferentie van staatshoofden van het Ameri kaanse continent. De beroemde Argentijnse ex-voetballer Diego Maradona, talrijke van zijn landgenoten en buitenlandse betogers zullen hun ongenoegen uiten over de Amerikaanse politiek in het Mid den-Oosten en jegens La tijns-Am erika. De protesttrein heeft vijf wagens en vervoert naast Maradona onder anderen de Boliviaanse presidentskandi daat Evo Morales, de Bosnische filmmaker Emir Kusturica en diens Argentijnse collega Tristan Bauer. Het hoogtepunt van het protest wordt een rede voering van een van de 34 verza melde staatshoofden, de Venezo laanse president Hugo Chavez, in het stadion van Mar del Pla ta. Chavez is een fel tegenstan der van 'imperialistisch' Was hington en poogt met de olierijk dommen van zijn land de Noord-Amerikaanse invloed in Latijns-Amerika te onder mijnen. Zo levert Chavez tegen zachte voorwaarden en prijzen ölie aan arme Caribische sta- Een militair controleert de papieren van een badgast in de Argen tijnse stad Mar del Plata, waar vandaag een conferentie van Ameri kaanse staten begint. foto Andres Stapff/RTR ten zoals Cuba.Bush is onder meer in Argentinië impopulair wegens zijn ijver voor de Vrij handelszone voor de Amerika's. Die zou de al grote werkloos heid in veel Latijns-Amerikaan se landen hebben verergerd. ANP/EFE door Hetty van Rooij BRUSSEL - Speculaties over ge heime Amerikaanse gevangenis sen in Roemenië en Polen heb ben de Europese Unie in grote verlegenheid gebracht. Formeel is er volgens een woordvoerder niets aan de hand totdat volko men duidelijkheid bestaat over de vermeende CIA-kampen voor Al Qaeda-strijders. Maar diplo maten en ambtenaren bij de EU maken zich binnenskamers gro te zorgen: wat als het waar is? De Amerikaanse krant The Was hington Post kwam eerder deze week met het nieuws dat de CIA in een aantal landen, waaronder twee landen in Oost-Europa, be langrijke Al Qaeda-gevangenen verborgen houdt. De gevange nen zouden daar op hardhandi ge wijze worden verhoord - ge marteld, zeggen mensenrechten organisaties - wat in de VS niet toegestaan is. De krant baseert zich op gegevens van de mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) en op ver klaringen van Amerikaanse ambtenaren. Volgens HRW gaat het om Polen en Roemenië en zitten de gevan genen vast in voormalige Sovjet kampen, in de buurt van de Rus sische grens. Hoewel de EU er niet rechtstreeks bij is betrok ken, maakt het nieuws in Brus sel veel mensen zenuwachtig. „EU-landen bemoeien zich niet graag met eikaars interne aange legenheden", aldus een diplo maat gisteren. Zowel EU-land Polen als kandi daat-lid Roemenië heeft verdra gen ondertekend die hen dwin gen de mensenrechten te respec teren en de rechten van gevange nen te waarborgen. In het Euro pees Handvest voor de Grond rechten, dat de EU-landen on derling zijn overeengekomen, staat dat iedere verdachte in hechtenis zo snel mogelijk voor een rechter moet worden geleid. Naar Europese maatstaven is het ongehoord dat de VS in een EU-land verdachten langdurig vasthouden en ondervragen, zon der zich iets aan te trekken van de wetten van dat land. De woordvoerder van eurocom missaris Frattini van Justitie er kende gisteren dat de Commis sie een taak heeft wanneer een EU-land het handvest aan zijn laars lapt. Ook het Nederlandse parlement wil opheldering over de affaire. Als blijkt dat er daadwerkelijk Amerikaanse kampen in Oost- Europa bestaan, kan met name OFFENBURG - De Duitse koningin van de zelfmaakmo de, Aenne Burda, is in de nacht van woensdag op donder dag op 96-jarige leeftijd overleden. Burda nam in 1949 een kleine modeuitgeverij over en bouwde die uit tot een grote uitgeverij voor modepublicaties, die ook Neder landstalige titels heeft. Menig huisvrouw worstelde zich in de loop der jaren achter de naaimachine door de werk beschrijvingen in de Burda. Dat meldde de Duitse zender ARD gisteren op gezag van de uitgeverij, die Aenne Burda gedurende 45 jaar leidde. Aenne Burda werd een van de weinig vrouwelijke verte genwoordigers van het zogeheten Wirtschaftswunder. In 1950 kwam het tijdschrift Burda op de markt, dat daarna in allerlei landen navolging kreeg. ANP HANOI - Zeker twintig mensen zijn deze week in Viet nam om het leven gekomen door de tyfoon Kai Tak, die in het noorden en midden van het Aziatische land heeft huis gehouden. Dat hebben Vietnamese functionarissen giste ren laten weten. Reddingswerkers zoeken naar ongeveer tien mensen die worden vermist. In hun reddingswerk worden de hulpver leners belemmerd door grote aantallen ontwortelde bo men die op de wegen liggen. ANP/AFP/EFE MADRID - Het Spaanse parlement heeft in de nacht van woensdag op donderdag ingestemd met een nieuw omstre den statuut dat meer autonomie geeft aan de regio Catalo nië. Na een twaalf uur durend debat stemden 197 afge vaardigden voor en 146 tegen het statuut. Alleen de oppositionele Partido Popular (PP) stemde te gen. Volgens deze conservatieve partij is het document in strijd met de grondwet en zal het de nationale eenheid niet ten goede komen. Het welvarende Catalonië ligt in het noordoosten met als hoofdstad Barcelona. ANP/AFP MANILLA - Een uitbraak van vogelgriep onder mensen kan een flinke wissel trekken op de wereldeconomie. De Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB) sluit zelfs een reces sie niet uit. Ook de Wereldbank acht een afnemende groei niet denkbeeldig, al is de schade tot nu beperkt gebleven. Volgens een gisteren gepubliceerd rapport van de ADB kan de vogelgriep de economie in de regio een schadepost van 283 miljard dollar verooi-zaken. Zelfs een milde pan- demie zal de consumptie treffen, evenals de investeringen en de handel. ANP/RTR/DPA BELFAST - De Noord-Ierse politie heeft gisteren twee mannen aangehouden voor de bankoverval in Belfast, waarbij afgelopen december 39 miljoen euro werd buitge maakt. Woensdag arresteerde de politie al drie anderen wegens betrokkenheid bij de roof. De politie beriep zich bij de aanhoudingen op de Wet op het Terrorisme. De overval op de Northern Bank was een van de grootste uit de Britse geschiedenis. Het Iers Republikeins Leger (IRA) wordt verantwoordelijk gehouden. ANP/RTR Roemenië in grote problemen ko men. Twee weken geleden kreeg dat land te horen dat het nog een half jaar de tijd krijgt om aan te tonen dat het de mensen rechten respecteert, anders mag het niet per 1 januari 2007 lid worden van de Europese Unie. Zowel Roemenië als Polen is een trouw bondgenoot van de VS. Ze zijn op voorspraak van Was hington onlangs toegetreden tot de Navo. GPD JENIN - Israëlische militairen hebben gisteren in Jenin een 13-jarige Palestijn beschoten die een speelgoedgeweer had. Hij raakte zwaargewond. De militairen raakten slaags met gewapende Palestijnen toen ze met pantservoertuigen de stad binnentrokken. Een Israë liër zag op honderd meter af stand iemand staan met een ge weer in de hand en opende daar op het vuur. ANP/AFP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Lewis 'Scoo ter' Libby zal vechten om zijn naam in ere te herstellen. Dat heeft zijn advocaat Ted Wells ge zegd na afloop van de voorgelei ding van Libby voor een federa le rechter in Washington. „Met respect, edelachtbare, ik ontken schuldig te zijn", zei Libby in zijn eerste optreden voor de rechter. De afgetreden stafchef van de Amerikaanse vice-president Dick Cheney wordt verdacht van meineed, het afleggen van valse verklaringen en het belem meren van de rechtsgang. Het ziet er naar uit dat de voor bereiding van het juryproces te gen Libby veel tijd in beslag zal nemen, omdat het bewijsmateri aal vaak niet openbare informa tie betreft. De eerstvolgende zit ting is pas op 3 februari, maar dat is een procedurele hoorzit ting. Speciaal aanklager Patrick Fitzgerald klaagde Libby vorige week aan na een onderzoek van bijna twee jaar. De hoge mede werker van het Witte Huis heeft de justitie opzettelijk misleid over zijn rol in het illegaal lek ken van de naam van CIA-agente Valerie Plame, al dus Fitzgerald. Plame is de vrouw van oud-ambassadeur Joe Wilson die in de zomer van 2003 de Amerikaanse regering beschuldigde van manipulatie van inlichtingen om de oorlog in Irak te rechtvaardigen. Het openbaar maken van de identi teit van een geheim agent is een misdrijf. De Democratische oppositie in Washington wil weten of het lek bedoeld was om te verhullen dat het Witte Huis informatie van inlichtingendiensten over Irak heeft verdraaid in de aanloop naar de invasie. Stilgelegd Eerder deze week werd de verga dering van de Senaat een paar uur stilgelegd door de Democra tische fractievoorzitter Harry Reid, om af te dwingen dat een parlementair onderzoek naar de ze kwestie ook daadwerkelijk uitgevoerd wordt. Karl Rove, de invloedrijke poli tiek adviseur van president Ge orge Bush, is ook betrokken bij het lek, maar is tot nu toe niet aangeklaagd. Dick Cheney heeft inmiddels twee van zijn naaste assistenten gepromoveerd om Libby te ver vangen. Libby was zowel staf chef als adviseur voor buiten lands beleid van de vice-presi dent. GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5