De miljoenen van Mieremet BV sa -fc Connie's claim ii m' mêTHeTsm Ml ik v&i wm Mister Arie bekritiseert hulp aan Sri Lanka f Vogelgriep Fiscus claimde van topcrimineel grote bedragen aan achterstallig belastinggeld ..we mm vmsm! MttCWH jzmccHcr i m mom. zZOW WitM»M| Al V' MWcWr, Will! mm mm 4 november 1955 JV vrijdag 4 november 2005 door Bart Middelburg Justitie en belastingdienst zijn jaren bezig geweest om het boven- en ondergrondse im perium van de woensdag in Thailand geliquideerde topcri mineel John Mieremet in kaart te brengen. Dat gebeurde met wisselend succes, maar één ding werd wel zonneklaar: de bv Mie remet was een miljoenenonder neming. Rechercheurs van het Kernteam Randstad Noord en Midden en de Amsterdamse politie probeer den in de jaren negentig de bin nen- en buitenlandse geldstro men van John Mieremet en diens toenmalige compagnon Sam Klepper in kaart te bren gen. Dat gebeurde in het zogehe ten Panda-onderzoek. Tijdens het onderzoek werd ont dekt dat de organisatie van Mie remet en Klepper onder meer be stond uit een breed uitwaaieren de, door fiscalisten ontworpen 'witwaspoot'; een internationale wirwar van bv's en soortgelijke bedrijfjes, die soms werden ge bruikt voor op zichzelf legale za ken, maar vaak ook dienden als dekmantel voor illegale activitei ten. In het onderzoek doken maatschappijtjes op in heel Eu ropa, van Dublin tot Tsjechië. Ook in Nederland bleek Miere met grote belangen te hebben. Zo stuitte justitie op een kenne lijke witwasoperatie via de vo rig jaar eveneens geliquideerde vastgoedmagnaat Willem End stra. Mieremets vriendin Ria Eel- zak, die herhaaldelijk optrad als 'front' voor de criminele onder neming van Mieremet, bleek sa men met de familie Endstra aan deelhouder te zijn van de bv Ca lifornia Properties. Bij een doch ter van California Properties, Heerfur bv, was een vastgoed portefeuille ondergebracht van zo'n honderd miljoen euro. Mie remets vriendin zou als aandeel houder recht hebben op een be drag van ruim twintig miljoen euro. Omzet en vermogen van de orga nisatie van Mieremet waren aan zienlijk, stelden justitie en fis cus vast. In Nederland betaalde hij echter niet of nauwelijks be lasting. Weliswaar woonde Mie remet officieel aan de Wildlaan 3 in het Belgische Neerpelt en zou hij in geval van nood zonder twijfel aanvoeren dat hij daar om niet belastingplichtig was in Nederland, maar die vlieger ging volgens justitie niet op. Mieremet woonde het grootste deel van zijn tijd in Nederland en was hier ook druk zakelijk ac tief. Justitie en de fiscus besloten daarom begin 2000 om Miere met een navordering op te leg gen van ruim twintig miljoen gulden (nu zo'n tien miljoen eu ro) en wellicht ook strafrechte lijk te vervolgen wegens belas tingontduiking. Het criminele milieu stak echter een spaak in het wiel: in oktober 2000 werd Mieremets kompaan Klepper ge liquideerd en Mieremet ver dween vervolgens spoorloos. Begrafenis lem Holleeder, bedacht .daarop een list: hij polste bij justitie in Amsterdam of hij niet kroonge tuige kon worden tegen andere topcriminelen. Om te laten zien dat het hem menens was, gaf hij een voorschotje via De Tele graaf, waarin hij beschuldigin gen uitte jegens Endstra en Hol leeder. Officier van justitie Koos Plooy was aanvankelijk niet afkerig van een 'deal', maar de aap kwam al snel uit de mouw. Mie remet eiste dat de fiscus alle vor deringen zou laten vallen en dat ook vriendin Eelzak strafrechte lijk en fiscaal buiten schot zou blijven. Zo niet, dan kon er geen sprake van zijn dat hij justitie informatie zou leveren. Het openbaar ministerie haakte daarop af, in de overtuiging dat de bereidheid van Mieremet om kroongetuige te worden slechts een poging was onder de vorde ring van de fiscus uit te komen. Mieremets advocaten en de fis cus moesten vervolgens weer in onderhandeling over de hoogte van de navorderingen, maar hoe dat is afgelopen is onbekend. Van oudsher bestierde Miere met in Amsterdam besloten ven nootschappen voor de exploita tie van speelautomaten en de handel in onroerend goed. Die bv's stonden op naam van zijn vriendin Maria Eelzak of van an dere stromannen. Zo is er Basme bv, een soort hol ding met daaronder drie andere bv's: Snooker Nederland, Ken- dijk en de Snooker Groep. Al die bv's werden gebruikt voor de exploitatie van speelautoma ten. Aanvankelijk waren ze ge vestigd op het adres van Snook er Nederland (handelsnaam 'The Strip') aan de Reguliers- breestraat 5 in Amsterdam of op het adres van een van Mierem ets raadgevers, de enkele jaren geleden overleden Volendamse fiscalist Jan Guyt. Later verhuis den alle bv's om fiscale redenen naar België. Op papier runde Eelzak de bv's The Blues Real Estate en de Participatie- en Holdingmaatschappij The Blues Company, eveneens eerst geves tigd in de Reguliersbreestraat en later verplaatst naar België. Met die twee bv's handelde Mie remet op grote schaal in onroe rend goed. Uit het jaarverslag 2004, opgesteld door Van Rooden Accountancy in Haar lem en ondertekend door Eel zak, blijkt dat The Blues Real Estate voor 2,2 miljoen euro aan vastgoed bezat. GPD Uit wees dat Mieremet voor lan gere tijd uit beeld zou verdwij nen, ontwikkelde de centrale re cherche van de Amsterdamse po litie daarop het plan hem te ar resteren bij de begrafenis van Klepper op 17 oktober 2000 in Amsterdam. De fiscus verwierp dat plan echter. Een dergelijke arrestatie zou veel commotie ver oorzaken. In februari 2002, na veel pogin gen van de fiscus er met Mierem ets advocaten uit te komen, werd de crimineel het slachtof fer van een aanslag. Voor het kantoor van de maandag geliqui deerde advocaat Evert Hingst werd hij neergeschoten. Miere met overleefde die aanslag, maar verdween weer uit beeld. April 2002 had de fiscus er ge noeg van. Er werden dwangbeve len uitgebracht voor tien mil joen euro. Omdat de verblijf plaats van Mieremet onbekend was, publiceerde de fiscus adver tenties waarin hij werd opgeroe pen zich te melden. Mieremet, die inmiddels ook een hooglopend conflict had met 'on derwereldbankier' Willem End stra en diens 'sterke arm' Wil- UWIPATfó IN AMSTERDAM Per dag 250.000 nieuwe geïnfecteerden inK derland, van wie de helft echt ziek is.j huisartsen en ziekenhuizen die veel mp hulp moeten bieden dan ze aankunnen. Dat is a beeld van een grieppandemie. Zo'n golf van ziel kan ontstaan als de vogelgriep muteert tot es voor mensen gevaarlijke soort. Er is geen kruidt gen gewassen. En volgens de Geneeskundige Hui verlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) Zeeland ook nog eens slecht voorbereid. Het J breekt aan actuele draaiboeken, er zijn geen held re afspraken. De GHOR en de gemeenten wijzj naar elkaar. Dat helpt natuurlijk nauweliji maar het is in elk geval een begin van actie. Begin vorig jaar vroegen de fracties van Zeem Belang en van de Partij voor Zeeland de aandae van Gedeputeerde Staten voor de gevaren vani, gelgriep. Zij waren toen weliswaar vooral bezon over de migratie van de griep via jonge Chines die in Vlissingen studeren, maar het was wele signaal dat Zeeuwse bestuurders en beleidsmafe wakker had moeten schudden. In december 21 hield het GHOR een griepsymposium in Midd- burg. Het ging vooral over de maatregelen omi griep te beperken. Toen werd echter ook zoras klaar dat Zeeuwse artsen en ziekenhuizen ornno* lijk adequaat op een wereldwijde uitbraak (para mie) zouden kunnen reageren. En dat het dus bittere noodzaak is om de beschikbare geneeslnt dige hulp optimaal te regelen. Sindsdien is klaarblijkelijk weinig gebeurd. Dus sloeg coördin tor Wessel van het Zeeuws GHOR deze week grt alarm. Hij krijgt te weinig medewerking vans meenten, van ziekenhuizen en van huisartsen.: hij wil meer personeel. Wessel pleitte al eerder, bij andere aanleiding] voor meer mensen voor zijn dienst. Het is ecïi een illusie, dat de slagkracht van de geneeskunc ge hulp in Zeeland bij een grieppandemie afhaa van de bemanning van de GHOR. Uiteindelijk: het draaien om de huisartsen en de ziekenhuis De GHOR kan hooguit wat regelingen treft Daarvoor is nog tijd. Het ministerie van Volksj zondheid eist een goed draaiboek per 1 janna aanstaande. Als dat niet wordt gehaald, kane noodprocedure helpen. Er is dus geen reden vJ paniek, er is geen griepepidemie, er is geen para mie. Maar de gemeenten, de GGD-Zeeland,: huisartsen en de ziekenhuizen hebben ook geen; kei excuus meer om onze medische verdedig verder te laten versloffen. door Dick Hofland Luttele dagen voor de tsuna mi had hij de Srilankanen nog gewaarschuwd: bereid je voor op een ramp. Profetische woorden van de man die talloze onderscheidingen kreeg: dr. A.T. Ariyaratne. Ofwel 'mister Arie'. Oprichter van de grootste ongebonden hulporganisatie in zijn land, criticus van regering, Tamils én zichzelf. Maandag spreekt hij in het Tropenmu seum. Als hij praat gaan zijn ogen dicht. En herinnert dr. Ariyarat ne zich hoe hij bij de uitreiking van de Gandhi-vredesprijs naar de voeten van de gasten keek. „Ik werd bewierookt en kreeg een fors bedrag. Maar ik zag die voeten, het stof daaronder en dacht: Het gaat hier niet om de eer en het geld, dit is een test in nederigheid en barmhartig heid." Het is zijn credo geworden: hoe minder ego hoe beter het met je gaat. „En hoe meer energie je hebt. Ik ben nu 74, ik kan niet meer in een boom klimmen, maar ik reis wel twee maanden lang over de hele wereld. Ik kom net uit de Verenigde Staten, waar ik dagen achtereen van 's ochtend vroeg tot 's avonds laat lezingen gaf. Die hoogleraren la gen in de kreukels, maar ik niet." Ariyaratne vertelde de Amerikanen wat ze niet graag horen: hebberigheid en geweld dadigheid maken mensen ziek en leiden tot rampen. Spirituele ontwikkeling is veel belangrij ker. „Als ik te eten heb en er gens kan slapen, ben ik geluk kig. Geld is er om conflicten op te lossen en armoede te bestrij den. Niet voor eigen gewin, dat leidt alleen maar tot ellende." Luttele dagen voor de tsunami, die alleen al in Sri Lanka 40.000 doden kostte, had Ariyaratne zijn landgenoten op diverse bij eenkomsten nog gewaarschuwd: bereid je voor op een ramp. „Wij mensen zijn zó slecht bezig, dat kan niet goed gaan. Wat wij alle maal doen, dat kan de natuur niet meer aan, dus keert zij zich tegen ons. Wij mensen hebben de tsunami veroorzaakt." In het westen kijken ze Ariyarat ne dan vaak glazig aan: jullie hebben toch gewoon pech dat je in zo'n gevaarlijk gebied woont? „Wat dacht je van al die orka nen en tyfoons, de overstroming in New Orleans. En vergeet voor al de vogelgriep niet. Allemaal onze eigen schuld, net als de aardbeving in Pakistan. Het is mijn verantwoordelijkheid om daarop te wijzen." A.T. Ariyaratne: 'hoe minder ego hoe beter het met je gaat'. Maandag zal Ariyaratne dat ook doen op de Earth-conferentie in het Tropenmuseum te Amster dam. „Mensen schrikken vaak van mijn woorden, maar ik tap dans graag op de hoofden van mijn toehoorders." Geboren in Galle, de stad op het zuidelijke puntje van Sri Lanka die vorig jaar kerst het hardst werd ge troffen door de vloedgolven. La ter leraar in de hoofdstad Co lombo, waar hij in 1958 de Sar- vodaya stichtte, een beweging zonder banden met de regering, met als doel de bevolking te hel pen en de strijd met de Tamil Tijgers te beëindigen. Snelle hulp Door het netwerk dat Sarvoda- ya in al die jai'en door het hele land opbouwde kon de organisa tie na de tsunami snel inspelen foto Harmen de Jong/GPD op de eerste behoeften van de slachtoffers. Daarvoor kreeg Sarvodaya onlangs de Habi tat-prijs van de Verenigde Na ties. „De beweging heeft mij niet meer nodig. Maar alle goe de dingen die ze doen, zijn voor mij ook goed'", zegt mister Arie. De organisatie bouwt nu twaalf honderd huizen, legt sanitaire voorzieningen aan, brengt wees kinderen onder dak en biedt ge handicapten hulp. Na de ramp kreeg ze daarvoor drie miljoen dollar van sympathiserende par ticulieren in diverse landen, on der andere Nederland. Ariyaratne kijkt vol verbazing naar de internationale hulporga nisaties in zijn land. „Ik vraag me onderhand af of het geld ei genlijk wel ons land binnen is gekomen. Waar is het gebleven? Na zo'n ramp zou je verwachten dat zo'n hoeveelheid geld een im puls is voor de wederopbouw. Dat is uitgebleven. Ik zie hulp verleners voornamelijk in vijf sterrenhotels zitten en nieuwe terreinwagens aanschaffen, ter wijl de bevolking niets van dat geld heeft gezien." De infra structuur is binnen twee maan den hersteld 'en daar daar is het zo'n beetje bij gebleven'. Er moe ten alleen al ruim honderddui zend nieuwe huizen worden ge bouwd en daar is nog bijna niets van terecht gekomen. Ook met de vrede wil het niet vlotten; re gering en Tamil Tijgers staan weer lijnrecht tegenover elkaar. De bevolking is volgens Ariya ratne zeer gedreven. „Iedereen beseft dat je zelf je leven weer moet oppakken, hoe groot het verlies ook is. Misschien is dat de boeddhistische invloed dat niets permanent is, maar alles tijdelijk." GPD Het lawaai dat op dit moment door allerlei medici en organisaties wordt gemaakt over Connie Breukho- vens bewering dat een uit soja gemaak te stof, genisteine, kankerpatiënten bij hun behandeling kan helpen, is behoor lijk hypocriet. Op de eerste plaats is er enig bewijs voor haar claim, zij het niet zo sterk dat het als vaststaand feit kan worden verkondigd. Op de tweede plaats heeft de medische stand zelf nog al wat boter op het hoofd, in omgekeer de zin dan. Door effectief gebleken me dicijnen die niet in hun denken passen gewoonweg aan hun patiënten te ont houden. Een persoonlijke ervaring. In 1996 leed ik aan een matig ernstige depressie. Twee vrienden, allebei huisarts, raad den mij aan om een antidepressivum te slikken. Maar ik voelde niets voor de antidepressiva die zij voorstelden. Ik had bij mijn eigen patiënten te vaak al lerlei vervelende bijwerkingen gezien van middelen als seroxat of prozac. Mijn geloof in de 'synthetische antide pressiva', de middelen die chemisch worden samengesteld door de farma ceutische industrie, is toch al niet groot. Ik zocht daarom naar alternatie ven, waarvoor wel voldoende weten schappelijk bewijs voor effectiviteit moest bestaan. Toevallig verscheen er in die periode een artikel in de British Medical Jour nal waarin een aantal onderzoeken naar het effect van een plantaardig an tidepressivum, Sint Janskruid of Hype ricum perforatum, werd samengevat. Het middel bleek bij mijn type depres sie even effectief als synthetische anti depressiva, maar met minder bijwerkin gen. Voor mij reden om het te probe- Na twee weken klaarde mijn stemming aanzienlijk op. Ik heb het middel vier maanden geslikt en van mijn verbeter de stemming gebruikgemaakt om aller lei zaken op te pakken, waar ik eerder niet de energie toe had. Voor mij waren die ervaringen reden om in publicaties voor het gebruik van Hypericum te plei ten. Ik heb het ook een aantal van mijn eigen patiënten geadviseerd, met meest al dezelfde gunstige effecten. Wel gaf ik altijd het advies om het gebruik van het middel met hun huisarts of psychia ter te bespreken. Die waren zelden en thousiast. Ofwel omdat ze het middel niet kenden en dus niet wisten hoe het voor te schrijven ofwel omdat ze dom weg een vooroordeel tegen dit soort middelen hadden (sommigen dachten zelfs dat het een homeopathisch middel is!). Ik besloot daarom een artikel met al die informatie te schrijven en op inter net te zetten. Dat is talloze malen opge vraagd. Maar het kon natuurlijk niet uitblijven dat mijn pleidooi voor Hype ricum tegenkrachten zou oproepen. Sommige medici begonnen te roepen dat het middel wel degelijk bijwerkin gen had. De meest genoemde was dat het de werking van andere geneesmid delen zou kunnen onderdrukken, onder meer van middelen tegen te hoge bloed druk en de anticonceptiepil. Er zouden zelfs 'Sint-Jans' baby's geboren zijn! Ook werd en wordt nog beweerd dat de effectiviteit van Hypericum nooit was vastgesteld. Op bij- en nascholingsda- gen voor artsen wordt het systematisch niet genoemd als effectief antidepressi vum. Daar past maar een oordeel op: schan delijk en schadelijk. Schandelijk om- BURGEMEESTER - Op 64-ja- rige leeftijd is na een langdu rig ziekbed J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zie- rikzee, in Amsterdam overle den. Hiermee is een einde geko men aan een burgemeester schap van ruim twintig jaar. BEGROTING - De begroting van de provincie Zeeland voor 1956 is verschenen. De totale inkomsten en uitgaven bedra gen ruim 6,8 miljoen gulden. Dat is ruim zeven ton meer dan de begroting voor 1955. Een aantal hoofdpunten uit de begroting: er komt meer geld voor onrendabele drinkwater en elektriciteitsvoorzieninjs Provinciale Waterstaat ros groeien vanwege de Delta® ken en er gaat meer geld nar wegen, de noordelijke vee diensten en lonen. VERKOCHT - Een 32-jare Amerikaanse is in hechtenis g nomen omdat ze haar zoontje een tweeling van nog gee maand oud, verkocht aanee kinderloos echtpaar voor a bedrag van 150 dollar. De tweeling was buiteneclilf lijk en de vrouw vreesde vo: haar tweede huwelijk, dat br nen een maand zou plaatsvi: den. dat er recent opnieuw goed onderzoek heeft aangetoond, eveneens gepubli ceerd in de British Medical Journal, dat Hypericum minstens zo effectief is als seroxat, maar beter wordt verdra gen. Schandelijk ook omdat uit een eveneens recente overzichtsstudie blijkt dat er geen hard wetenschappe lijk bewijs is voor de 'onderdrukkende' werking van Hypericum op andere me dicatie En schadelijk omdat artsen an tidepressiva blijven voorschrijven die aanzienlijk meer bijwerkingen hebben dan Hypericum. En dan is er nog iets anders zowel schandelijk als schade lijk. De meeste ziekteverzekeraars ver goeden Hypericum niet, wel de andere schadelijker antidepressiva. De conclusie: wie gedacht had dat onze geneesheren wetenschappelijk en onze verzekeraars veel rationeler te werk gaan dan Connie, beziet de gezond heidszorg dikwijls nog door een te roze bril. Rene F.W. Diekstra Internet: www.pzc.nl P# I Internetredactie: M fill Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 1 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax- (0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW i Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoetd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen, Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax:(076)5312340 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en hulst: Fax:(076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectee de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij' PZC.k ;e, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4