Rijk onderschat risico's vaargeul PZC Versnelde aanpak plan griepexplosie KIJK UW OGEN UIT Veel woningbranden zijn te voorkomen Eis twee jaar celstraf wegens verkrachting 15 Delta investeert in biodieselfabriek in Eemshaven Kamerlid ChristenUnie ontevreden over beantwoording vragen Westerschelde Zeeuws-Vlaamse raden bespreken regiovisie samen Eis vijf jaar cel voor 31 inbraken Celstraffen geëist voor dealen J M Diergaarde Blijdorp vrijdag 4 november 2005 LrJfiffrev Kutterink MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta investeert tien mil joen euro in een nieuwe biodic- selfabriek in de Eemshaven in Delfzijl* Daarmee krijgt Delta ecn belang van 65 procent van de aandelen. De fabriek van Bio- value maakt gebruikt van een nieuwe milieuvriendelijke pro ductiemethode. Dat moet ervoor zorgen dat bio diesel net zoveel kost als 'gewo- ne'diesel. Ook is het milieuvrien delijker, aldus de ontwikke laars. Daarnaast hééft de biodie sel volgens Biovalue een betere verbranding, komt er minder roet en C02 vrij en is er geen uit stoot van zwavel. Het productie proces kent geen afval en vergt ook minder energie en chemicali ën dan bestaande productiepro cessen. Het proces is ontwikkeld door technisch directeur M. Kousema ker van Biovalue. Hij is patent eigenaar en heeft samen met H. Thiele aan de universiteit in Leipzig het productieproces ont wikkeld. Jaarlijks moet er 66.000 ton (cir ca 80 miljoen liter biodiesel) worden geproduceerd. De bouw van de fabriek kost 35 miljoen euro. Voor Delta is het een logi sche stap om aan het project deel te nemen. „Een tijd geleden heeft Delta de strategie aange scherpt en besloten meer te in vesteren in duurzame energie productie", zegt Delta-woord- voerder M. van Zuilen. Het le vert het bedrijf ook meer kennis op. Bij de Groningse fabriek komen dertig mensen te werken. Indi rect komen daar ongeveer twee honderd arbeidsplaatsen bij van wege de grote hoeveelheden grondstoffen die nationaal en in ternationaal verbouwd en ge transporteerd moeten worden. De basis van het proces is het chemisch bewerken van kool zaadolie. Biovalue verwacht dat de bouw nog deze maand kan be ginnen. Over veertien maanden moet de fabriek in bedrijf zijn. Hnnr Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA. Verkeer en Waterstaat) onderschat de risico's van de vei ligheid op de Westerschelde. Dat vindt Kamerlid Slob van de ChristenUnie. Hij noemt de beantwoording van zijn vragen naar aanleiding van het vastlopen van het contai nerschip Fowairet ontluiste rend. „Elk gevoel voor urgentie jontbreekt." Slob verbaast zich vooral over de laconieke reactie van het Rijk op de Eindrappor tage Rampenbestrijding Wester- Ichelderegio. Daarin wordt ge constateerd dat gemeenten rond de Westerschelde onvoldoende zijjn toegerust om adequaat te reageren op een ernstige ramp. De eindrapportage was in mei klaar. Nadat eerst de PZC er- overhad gepubliceerd, werd het rapport landelijk nieuws toen hét met gevaarlijke stoffen gela den containerschip Fowairet in september vastliep op de Wester- géhelde. We minister heeft de Tweede Ka mer deze week gemeld dat zij Eerwacht binnen twee maanden een reactie op het rapport te kunnen geven. Eind volgend jaar zijn dan concrete voorstel len te verwachten voor verbete ringen van de rampenbestrij ding naar aanleiding van aanbe velingen in de eindrapportage. Ontluisterend Slob: „Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft vijf maanden nodig gehad om met het ministerie van Binnenlandse Zaken te overleggen over de aan- door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De drie gemeen teraden in Zeeuws-Vlaanderen buigen zich op 12 december in een gezamenlijke vergadering over een regiovisie. [Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen spreekt van een unicum in de Zeeuws-Vlaamse geschie denis. Hij voegt eraan toe dat het hard nodig is dat de drie ge meenten samen een vuist ma ken. „Willen we een vitaal' Zeeuws-Vlaanderen houden, dan rest ons niets anders dan ge zamenlijk op te trekken. Dat is (Ie enige manier om alle proble men het hoofd te bieden. Denk alleen maar aan het teruglopen van de werkgelegenheid, de ver grijzing, de jongeren die weg trekken en de grote veranderin gen in de landbouw." Centraal tijdens de gezamenlij ke vergadering staat een con ceptrapport waar nu aan wordt gewerkt. Het economisch onder- zoeks- en adviesbureau Ecorys voert gesprekken met een groot aantal mensen in de streek. Be- pin december is het eerste con cept gereed. „Het uiteindelijke resultaat, een visie en en actie programma, moet door de drie Zeeuws-Vlaamse gemeentera den worden vastgesteld." Lo nink ziet dat besluit het liefst vallen in een gezamenlijke Raadsvergadering. Of dat for meel kan, is echter de vraag, pe Zeeuws-Vlaamse gemeenten Ijn erachter gekomen dat een coöperatieve opstelling meer op levert. Lonink: „We komen er niet door elkaar alleen maar aar dig te vinden en het rapport ver volgens in een kast op te bergen. Nee, de visie moet resulteren in vernieuwing en innovatie." Hij denkt daarbij aan activiteiten op het gebied van de aquacul- tuur, de chemie en de container sector. „Het gaat erom de ken nis die we in de streek hebben beter te benutten. Ik denk bij voorbeeld aan een kennispark rond het ROG en particuliere kli nieken in de gemeente Sluis." Pe drie gemeenten willen zich gezamenlijk presenteren naar Rotterdam, West-Brabant en België. Lonink pleit ervoor om vooral de blik op België te rich ten. „Dat wil ik meer dan mijn Voorgangers gaan doen. Je kunt [e wel richten op Rotterdam, niaar voorlopig zie ik weinig Rotterdamse bedrijven naar nier komen." biedingsbrief van de eindrappor tage. Dan pas is er een afspraak voor de overhandiging en over twee maanden komt een inhou delijke reactie. Vervolgens geeft ze aan eventuele maatregelen over een jaar te verwachten zijn. Dat is een ontluisterend antwoord." Slob dringt aan op een; apart de bat over de veiligheid op de Wes terschelde, omdat hij geen ge noegen neemt met wat Peijs daarover aan de Tweede Kamer schrijft. „Ze zegt: we doen al heel veel, er is wat uitgebaggerd en zo, de statistieken vallen ook mee, maar de werkelijkheid is dat zich op de Westerschelde aanvaringen en bijna-aanvarin- gen voordoen van schepen met een enorme omvang en een mo gelijk gevaarlijke lading. Dat kan een behoorlijk grote ramp opleveren. Ik wil niet op mijn ge weten hebben dat we de risico's kenden en niets hebben gedaan. Iedereen weet dat in het geval van veiligheid elke seconde telt. Als er dan een rapport ligt waar in een realistisch scenario wordt geschetst van de grote risico's, kun je niet op je handen gaan zitten." Zeescheepvaart Het CU-Kamerlid wil ook een principiële discussie over de zee scheepvaart op de Westerschel de. „Is de rivier wel toegerust op steeds grotere schepen? België bagatelliseert de problemen in het Nederlandse deel van de Westerschelde. Ik heb best oog voor economische belangen, maar ik maak ze niet onderge schikt aan veiligheidsbelangen. Daarom heeft onze fractie ook grote twijfels bij de voorgeno men verdieping." Brand in een woning in Koudekerke: de brandweer gaat vanaf morgen bij gezinnen in Zeeland langs om te vertellen hoe ze de brandveiligheid van gen. oning kunnen verho- foto Lex de Meester door Emile Calon GOES - Fiks wat woningbranden zijn te voorkomen, weet John van Bremen van de Goese brandweer maar al te goed. Vooral door goed onderhoud van elektri sche apparatuur, aldus de preventiemede werker. En door zulke apparatuur niet te dicht bij brandbare stoffen te plaatsen. Dus een televisie niet tegen een gordijn plaatsen en een kookplaatje niet direct naast een houten wand zetten. De Zeeuwse brandweer gaat vanaf mor gen in alle gemeenten bij gezinnen langs om te inspecteren of de woningen brand veilig zijn. Daarbij wordt met:name gelet op de huishoudelijke apparatuur. Alle dertien korpsen doen aan de l actie mee. En de verschillende korpsen schieten el kaar te hulp als blijkt de het aantal ver zoeken voor inspectie te hoog is om door de medewerkers van een korps zelf af te handelen. De brandweer hoopt met de actie het on veilig gebruik te voorkomen, aldus Van Bremen. Zo wordt onder meer gekeken of inbouwapparatuur de warmte voldoen de kan afvoeren. Wasdroger En ook wordt benadrukt dat het filter van de wasdroger zeer regelmatig stof vrij wordt gemaakt. Het liefst na elke wasbeurt. Van Bremen is al een paar keer moeten uitrukken omdat het stof in zo'n droger vlam vatte, met alle nadelige gevolgen van dien. Ook stelt hij dat de tv niet op de stand-by stand hoort te staan. Evenmin mag zo'n toestel onbewaakt spelen. In een tv-toestel worden bepaalde onderde len namelijk heet als het aanstaat. Ook als het toestel alleen maar in de stand-by stand staat, blijven die onderdelen warm. Als zich flink wat stof in het toe stel heeft opgehoopt, kan er een ontbran ding volgen. Want de combinatie warmte en stof is een gevaarlijke, aldus de brand weerman. Daarom benadrukt hij dat het zeer raadzaam is de binnenkant van het televisietoestel regelmatig stofvrij te la ten maken. Halogeen Ook moet er volgens hem voorzichtig worden omgesprongen met halogeenver- lichting. Dat soort spotjes kunnen flink warm worden en mogen dus ook niet te dicht in de buurt van gordijnen en meu bels worden geplaatst omdat die door langdurige verhitting spontaan in brand kunnen vliegen. Uit gegevens van de brandweer blijkt dat ruim dertig procent van alle binnen brandjes wordt veroorzaakt door elektri sche apparatuur, zoals broodroosters, elektrische dekens en frituurpannen. Be halve verkeerd gebruik is in veel geval len achterstallig onderhoud de boosdoe ner. Mensen die interesse hebben in een keuring kunnen de gemeentelijke brand weer bellen waarna er een afspraak wordt gemaakt. Van Bremen benadrukt dat de inspecteurs niet ter plaatse een tv stofvrij zullen maken noch een poreuze gasslang zullen vervangen. Wel zullen ze advies geven wat bewoners kunnen doen om brand te voorkomen. Van Bremen: „Het blijft bij inspecteren en adviseren." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De GHOR Zee land, de ziekenhuizen en de huis artsen zijn aan de slag om de te kortkomingen in het Zeeuwse verweer tegen een griepexplosie op te lossen. Over twee weken is een plan van aanpak klaar. Daarmee moet de Inspectie voor de Gezondheidszorg tevreden worden gesteld over de organisa tie van de Zeeuwse hulpverle ning bij een uitbraak van ge vaarlijke griep. Het gaat wel ten koste van aan dacht voor andere partners in de hulp bij een griepuitbraak, zoals verzorgingshuizen eri meldkamer. Dat zegt regionaal geneeskundig functionaris G. Wessel, directeur van GHOR Zeeland. Ondertussen wil het GGD-be- stuur van de Bestuurscommissie GHOR horen waarom het bu reau van de geneeskundige hulp bij ongevallen en rampen zijn werk niet op tijd heeft gedaan, zoals de inspectie woensdag be kendmaakte. Zij vindt dat Zee land grote risico's loopt door de onvolledige voorbereiding. Het ministerie van Volksgezond heidszorg drong aan op snelle maatregelen. De GHOR zegt dat het door ge brek aan menskracht onmoge lijk was afspraken te maken met alle 140 huisartsen, drie zie kenhuizen en tientallen verzor gingshuizen in Zeeland. Direc teur Wessel vroeg in juni om vijf extra formatieplaatsen. Nu krijgt de GHOR een euro per in woner; het extra personeel zou de kosten naar 2,80 euro per in woner tillen. Dat weigerden de gemeenten. Zij willen de versterking van de GHOR pas voor 2007 overwegen omdat zij komend jaar fors moe ten bezuinigen. Bovendien gaat de GHOR dat jaar volledig over van de GGD Zeeland naar de nieuwe Veiligheidsregio Zee land. Beide organisaties worden door de Zeeuwse gemeenten ge zamenlijk betaald. „Geen midde len vind ik geen argument voor het niet voldoen aan je verant woordelijkheid," zei voorzitter en Vlissings wethouder L. Pop- pe gisteren bij de algemene be stuursvergadering van de GGD. De GHOR is zwaar onderbezet, dat geven de gemeenten toe. In juni waarschuwde Wessel dat de gemeenten een aanwijzing van het ministerie riskeerden. De GHOR zou volgens de richt lijnen van de rijksoverheid in Zeeland over zeventien formatie plaatsen moeten beschikken. Falen Waarnemend voorzitter van de Bestuurscommissie GHOR, de Vlissingse burgemeester A. van Dok, verweet de ziekenhuizen en de huisartsen het falen van de GHOR. „Zij moeten hun werk doen. Coördinatie van geneeskundige hulp mag nooit betekenen dat je met zes man alle dokters en ziekenhuizen achter de broek moet zitten." De GHOR is afhankelijk van de rampenopvangplannen van de ziekenhuizen bij het maken van de pandemiedraaiboeken. Die zijn nog niet klaar, maar daar wordt haast achter gezet, ver klaart L. Goense, crisiscoördina tor van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. De plannen worden continu bijgesteld, maar waren nog niet toegesneden op een pan- demie, erkent zij. „Dan gaat al les onderuit; ook je artsen en ver- pleging." Voorzitter R. van der Valk van de nieuwe Zeeuwse Kring van Huisartsen geeft toe dat niet al le huisartsen alert zijn geweest op een gezamenlijke aanpak van een gevaarlijke griepuitbraak. Dat komt deels doordat afgelo pen jaar de Zeeuwse districts huisartsenvereniging wegviel. „Er waren enkele huisartsen ac tief in het overleg met de GHOR, maar individueel. Er is geen sprake van onwil. We moe ten hiervan leren om in de zorg MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 31-jari- ge man uit Bosnië wegens het plegen van 31 woninginbra ken in Zuid-Nederland vijf jaar gevangenisstraf geëist. Vooral in Zeeland werden veel mensen gedupeerd, maar ook woningen in Brabant (Steenbergen, Woensdrecht, Standdaarbuiten) en Zuid-Holland werden tussen februa ri 2003 en februari dit jaar getroffen. Bij de inbraken werd gebruikgemaakt van de Bulgaarse methode: het verbreken van het cilinderslot in de deur. Opvallend was verder dat de inbraken in de vooravond plaatsvonden. De man ging meestal met een ander op pad en pleegde vaak op één avond meerdere inbraken. De buit bestond vooral uit sieraden, geld, computers, tv's, fototoestellen, mobiele telefoons en bankpasjes. De verdachte, die aan kickboksen doet, heeft een straf blad met vermogensdelicten. Strafpleitster W. Drummen vroeg haar cliënt vrij te spreken. „Het bewijs is te ma ger." De rechtbank doet 16 november uitspraak. GGD onderhandelt over logopedie GOES - De bezuinigingen bij de Zeeuwse GGD gaan door. Op logopedie wordt een ton bezuinigd door vijf jari ge kinderen wel te toetsen op spraakproblemen, maar daar geen behandeling aan te koppelen. Dat doet de GGD alleen als het Zorgkantoor dat wil vergoeden. Logopedie is voor kinderen verzekerd in de nieuwe basiszorgverzeke ring. Als de GGD die zorg mag leveren, kan dat minder banenverlies opleveren bij de dienst. Nu zijn nog drie ar beidsplaatsen bij de afdeling logopedie bedreigd. Het algemeen bestuur van de GGD Zeeland accepteerde gisteren het pakket bezuinigingsmaatregelen van 287.000 euro dat directeur V. Slenter had voorgesteld. Alleen de gemeente Veere stemde tegen. Die had liever een gat in de begroting dan de GGD-taak logopedie afhankelijk te ma ken van het standpunt van het Zorgkantoor. De overigen gemeenten vonden voldoende geruststelling in de weten schap dat de GGD de onderhandelingen aangaat. Het overige geld voor de bezuiniging die de GGD van de gemeenten krijgt opgelegd, wordt gevonden door de acti viteiten in de tuberculosebestrijding en de Gezondsheids- wijzer sterk terug te brengen. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vee- nendaal hoorde gisteren in Middelburg voor het dealen in cocaïne tweëenhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Officier van justitie N. de Coninck eiste tegen een 23-jari- ge man uit Goes voor zijn rol bij de handel in harddrugs anderhalf jaar cel. Voor de derde verdachte, een 24-jarige man uit Kloetinge, had de officier een eis van 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 84 dagen voorwaardelijk, in petto. De man heeft het onvoorwaardelijk deel (96 dagen) al in voorarrest uitgezeten. De cocaïne werd met name aan klanten in het uitgaanscir cuit van Goes gesleten. Rechtbankpresident R. Lameijer vernam vol ongeloof van de studie van de Veenendaler, die vertelde een juridische opleiding te volgen. Ook het be roep van de Kloetinger wekte verbazing. Die was hulpver lener in de psychiatrische kliniek Emergis. Sinds 1 mei was hij ontslagen. Hij had zijn woning voor het dealen be schikbaar gesteld. „Ik was gebruiker", zei hij. De rechtbank doet op 16 november uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld haalde gis teren in Middelburg alles uit de kast om de rechtbank te overtui gen van het bewijs in een ver krachtingszaak. Zij eiste tegen een 39-jarige verdachte uit Mid delburg twee jaar cel wegens verkrachting van een plaatsge- note. Raadsman E. Smit deed er juist alles aan om het tegendeel te be wijzen en vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De verdachte en slachtoffer ken den elkaar van een seksclub, waar de vrouw als prostituee werkte. De man heeft een eetge legenheid. Bij hem bestelde ze vorig jaar op 7 augustus brood jes shoarma om bij haar thuis in Middelburg af te leveren. Toen hij aan de deur kwam vroeg ze hem binnen om iets te drinken. Vanaf dat moment lopen de ver halen uiteen. De man vertelde dat hij met haar naar de slaapka mer was gegaan, waar ze vrijwil lige seks hadden. De vrouw ver klaarde dat ze door de man hard handig de trap was opgeduwd en bedreigd was met een mes. Daarna zou ze zijn verkracht. „Je bent toch maar een hoer", zou hij hebben gezegd. De officier verwees naar de schaafwonden, blauwe plekken en schrammen die bij de vrouw waren geconstateerd. Rechter R. Lameijer vroeg de verdachte of hij seksspelletjes met de vrouw had gedaan. „We hadden gewoon gemeenschap. Het enige was dat de hond tij dens de vrijpartij lastig was", was zijn reactie. Volgens raadsman Smit was het letsel bij het slachtoffer afkom stig van bezigheden de nacht er voor. Smit beweerde dat zijn cliënt was verleid door het slachtoffer. „De naam van mijn cliënt dient te worden gezui verd." De vrouw zag zich genoodzaakt te stoppen met haar werk als prostituee, omdat ze geen seks meer kon hebben. „Het was een vreselijke droom die werkelijk heid werd." Uitspraak op 16 november. (Advertentie) voor onze patiënten samen te werken met anderen." De gemeente Tholen heeft de aanpak van een griepuitbraak inmiddels in eigen hand geno men. Ambtenaren maken afspra ken met huisartsen, thuiszorg, ziekenhuizen, ambulante hulp verleninginstanties, Rode Kruis, uitvaartbedrijven, politie en brandweer om een wijdverbrei de griepaanval het hoofd te bie den. Uitgangspunt is het gemeente lijk draaiboek voor een pokken- uitbraak dat er al lag. Tholen wil de GHOR niet passeren, maar loopt vooruit, is de verkla ring. Tholen hoort bij het bedie- ningsgebied van de huisartsen post Bergen op Zoom en veel in woners gaan naar de ziekenhui zen Lievensberg en Sint Francis- cus. Daarom wendt de gemeente zich tot zowel de GHOR Zee land als die in West- en Midden Brabant, pagina 4 commentaar Tot en met n november staat er elke dag een dierenoog in de krant. Spaar de io verschillende dierenogen, en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Dan kunt u deze joker op de lege plek inzetten. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 15 en op 29 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewijs voor Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43