Snelle aanpak topinkomens ÏO wt Ontvoerder van Melchers zegt voor derden te hebben gewerkt Onderzoek verband tussen drie liquidaties Kamermeerderheid wil nog dit jaar stappen van kabinet Herkeuringen WAO duren nog vier jaar Airmarshals vliegen mee Geen korting DAGEN WAANZINNIG KEUKEN EN BADKAMER VOORDEEL Help slachtoffers aardbeving! Arrestatieteam geeft kijkje in de keuken Werelderfgoed splijt De Wadden Mogelijke aanslag op Verdonk Prijs voor nieuwe bijbelvertaling Vrouw opgepakt voor terrorisme Wegenbelasting voor tractoren Peugeot moet gegevens leveren UTRECHT - Voor de herkeuring van WAO'ers is nog zeker vier jaar nodig. Voor een zorgvuldi ge beoordeling is de tijd die mi nister De Geus van Sociale Za ken voor de herkeuringsopera tie heeft uitgetrokken, te kort. Dat stellen de Nederlandse Vere niging van Arbeidsdeskundigcn en de Stichting Registerarbeids- deskundigen. De minister wil dat de herbeoor deling van in totaal 325.000 WAO'ers uiterlijk 1 juli 2007 klaar is. Uitkeringsinstantie UWV is in oktober vorig jaar met de herkeuringen begonnen. Sindsdien zijn zestigduizend WAO'ers opnieuw beoordeeld, [aldus de twee organisaties. iVoor dat aantal waren, juist we- [gens de zorgvuldigheid, dertien [maanden nodig. „Een eenvoudi- 'ge rekensom leert dat 1 juli 2007 'dan niet haalbaar is. Er zou van af heden dan ten minste nog [vier jaar nodig zijn om de klus Ke klaren." ;Het UWV wijst erop dat er niet 60.000 maar 85.000 mensen zijn [herkeurd. Bovendien zijn in de laatste maanden meer mensen [herbeoordeeld dan in het begin, itoen het proces nog in de aan loopfase zat. De berekening van tde arbeidsdeskundigen klopt jdan ook niet, aldus een woord- Voerster. De uitkeringsinstantie gaat ervanuit dat het lukt om ie dereen voor juli 2007 te herkeu ren. ANP DEN HAAG - Speciale mede werkers van de Koninklijke Ma rechaussee, 'airmarshals', zullen meevliegen op vluchten van KLM en Martinair. Zij reizen als burger, maar zij zijn bewa pend. Dat hebben de ministers Don- ner en Kamp op basis van een proefperiode besloten. De air marshals vliegen mee op vooraf vastgestelde vluchten waarvoor geen specifieke terreurdreiging geldt. Is die er wel, dan wordt de vlucht geannuleerd. ANP DEN HAAG - AOW'erS èn mini ma krijgen geen heffingskortin gen. De Tweede Kamer eiste enkele weken geleden dat alle minima I'ouderen-' dan wel 'kinderkor ting' kregen uitbetaald, ook zij die geen of weinig belasting be talen. Het kabinet besloot giste- 1 ren die wens te negeren. Oude ren lopen daardoor gemiddeld [135 euro per jaar mis en gezin- [nen gemiddeld 400 euro. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De inkomens van bestuurders van ziekenhuizen, toezichtsorganen en andere in stellingen die grotendeels met belastinggeld gefinancierd wor den, moeten nog dit jaar aan handen worden gelegd. Daar voor heeft een meerderheid van de Tweede Kamer zich gisteren uitgesproken in een debat met minister Remkes van Binnen landse Zaken. Daarmee wil de Kamermeerder heid verder gaan dan het kabi net. Remkes stelde voor de inko mens van bestuurders die meer verdienen dan de minister-presi dent, ongeveer 130.000 euro per jaar, openbaar te maken. Het voorstel geldt alleen voor be stuurders van instellingen die voor meer dan 50 procent met publiek geld gefinancierd wor den. Het idee is dat bestuurders hun inkomen matigen als dat openbaar wordt. De Kamer had forse kritiek op het kabinetsvoorstel. Het kabi net laat grote sectoren als de ge zondheidszorg, de omroepen en private bedrijven in handen van de overheid, zoals Schiphol en Holland Casino's, buiten de rege- door Frans Lindenkamp RIO DE JANEIRO - De hoofd verdachte van de ontvoering van Claudia Melchers geeft van uit de gevangenis in Rio de Janeiro toe de ontvoering van miljonairsdochter te hebben ge pleegd in opdracht van 'derden'. Maar wie dat zijn wil hij niet vertellen. „Ik vrees voor de vei ligheid van hen die me lief zijn in Nederland. Ik kan niet het achterste van mijn tong laten zien." In een telefonisch interview zegt hij zichzelf te zien als één van de spelers dicht in de buurt van de spin in het web. Hij beweert te zijn benaderd voor de klus. Hoe en wanneer en door hoeveel personen, wil de 49-jarige man ook niet kwijt. Op de vraag of het brein achter de ontvoering zich ophoudt in het bridgemi- lieu van de familie Melchers, zo ling. Een meerderheid wil ook die sectoren onder de publicatie plicht brengen. Schandpaal Ook aan de matigende werking van openbaarmaking van de to pinkomens werd openlijk getwij feld. „De schandpaal werkt al leen in een schaamtecultuur. Die is hier nauwelijks aan de or de", meende SGP-Kamerlid Van der Staaij. Ook Bakker van D66 uitte zijn bedenkingen bij het voorstel van het kabinet. Volgens hem is het een gesloten bolwerk van be stuurders die elkaar de bal toe als al is gesugereerd, reageert hij lachend: „Hier kan ik niet op ingaan. Als ik ja antwoord, we ten ze gelijk wie ik bedoel." Hij erkent dat zijn op Curagao gearresteerde neef een bridge- kennis van Claudia Melchers was, maar dat deze niet heeft deelgenomen aan het feitelijke misdrijf. Wel acht de hoofdver dachte de kans groot dat men sen uit de bridge-kennissen- kring van Claudia het op haar hadden gemunt, om te profite ren van het feit dat ze de doch ter is van de schatrijke zaken man Hans Melchers. Het recher cheonderzoek richt zich in dit verband ook op de handel en wandel van een naaste vriend van Claudia, haar ex-man en haar huidige man. Amateuristisch Hij geeft volmondig toe dat de hele operatie amateuristisch van opzet was. Hij vertelt dat spelen en doof zijn voor kritiek. „Ziekenhuisdirecteuren zitten vrijwel altijd in de raad van toe zicht van andere ziekenhuizen, zij controleren dus elkaar. Die cultuur van zelfverrijking wordt niet doorbroken." Een paar weken geleden nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin werd aangedrongen op een plafond voor salarissen van bestuurders. Remkes zei daarop dat hij in december met salaris- voorstellen naar de Kamer komt. In de tussentijd komt de commis sie-Dijkstal nog met voorstellen over de beloning van bestuur- hij en zijn twee kompanen bij binnenkomst in Claudia's wo ning onaangenaam verrast wa ren over de aanwezigheid van haar buurman. Ze verkeerden in de veronderstelling dat Claudia alleen met haar kinderen zou zijn. „We hebben haar niet kun nen knevelen. Ook lukte het niet haar mond af te plakken. Ze vroeg ons geen onnodig geweld te gebruiken en de kinderen met rust te laten." Had hij de indruk dat Claudia meewerkte? „Die kans bestaat." Tijdens de ontvoering ontstond volgens hem een goede verhou ding met het slachtoffer. „We hadden geen sleutel van het ver trek in het vakantiehuisje waar we haar vasthielden. Ik was de enige van de drie die contact on derhield met Claudia. Dat had den we tevoren zo afgesproken om onenigheid te voorkomen. We besloten haar vrij te laten, omdat we ons steeds meer opge jaagd voelden worden door poli tie en pers." Dat hij haar op tweehonderd me ter van het centraal station in Arnhem uit de auto zette, noemt hij op zich niet vreemd. „Er was geen reden om dat niet te doen. Ze gaf aan van daar een taxi naar huis te willen nemen." Kende hij Claudia al voor het misdrijf? Het antwoord over tuigt niet. „Er zouden foto's van mij en haar bestaan. Maar bij mijn beste weten heb ik haar nooit eerder ontmoet." Wel er kent hij na de ontvoering inten sief e-mailcontact te hebben on derhouden met Claudia. Ook vanuit Brazilië. Maar hij wei gert uit te weiden over hetgeen daarin besproken werd. Op een gegeven moment kreeg hij de indruk dat zijn e-mails door de politie onderschept wer- ders en dat advies wil Remkes afwachten. De Kamer wil van het kabinet de verzekering dat er stappen gezet worden. Het uitgangspunt daarbij is het sala ris van de minister-president, maakte Bakker duidelijk. „In principe mag niemand meer ver dienen dan Balkenende. Een uit zondering moet er komen voor specialistische functies. Een di recteur van De Nederlandsche Bank is een bankier en die krijg je niet voor 130.000 euro. Ook voor bijvoorbeeld it-specialis- ten moet je soms meer betalen." Volgende week antwoordt Rem kes de Kamer. GPD den. Het AD meldde gisteren het bestaan van een geheime deal, waarbij vijf miljoen euro losgeld in periodieke afbetalin gen zouden worden voldaan. Maar hij ontkent met klem dit bevestigd te hebben. Hij geeft toe dat zijn verklaxdn- gen neerkomen op een schuldbe kentenis. Tijdens een eerder vraaggesprek, vorige week in de Polinter-gevangenis in Rio de Janeiro, deed hij nog alle moeite om verdenkingen tegen hem te omzeilen. Die tactiek heeft hij nu losgelaten. „Ik zou mezelf voor gek zetten als ik hieraan zou vasthouden. Want alles pleit tegen me." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie in Amsterdam onderzoekt of er een verband is tussen de drie liquidaties in de onderwereld deze week. Het laatste slacht offer, de woensdagavond vermoorde vastgoedhandelaar Kees Houtman, was geen on bekende van justitie. Dat be vestigde een woordvoerder van het Openbaar Ministerie giste ren. Houtman werd voor zijn woning op de Johan Braakensiekhof in Amsterdam-Osdorp door twee daders neergeschoten. De schut ters raakten hem meerdere ma len, waarop hij nog het huis wist binnen te vluchten. Daar overleed hij. De twee verdach ten reden na de moord in een au to weg. Maandag werd oud-ad vocaat Evert Hingst doodgescho ten voor zijn woning in Amster dam-Zuid. Woensdag werd top crimineel John Mieremet in Thailand vermoord. Spoor De politie heeft geen enkel spoor van de daders. Justitie en politie willen in het belang van het onderzoek niets kwijt over de misdrijven. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel in Amsterdam blijkt dat Houtman twee bedrij ven bestierde. Hij was directeur van Joey Beheer, een beheer maatschappij die verder geen personeel in dienst heeft. Onder de beheermaatschappij valt het Bouwbedrijf Gillian Amster dam, een onderneming die op pa pier één werknemer telt. Vol gens de recentste jaarverslagen hadden beide ondernemingen enkele duizenden euro's op hun balans staan. De PvdA-Kamerleden Wolfsen en Van Heemst hebben gisteren vragen gesteld aan de ministers Remkes (Binnenlandse Zaken) en Donner (Justitie) naar aanlei ding van de golf van liquidaties. Zij willen weten hoeveel tijd de politie uittrekt voor terreurza- ken en of er nog voldoende tijd over is om goed opsporingson derzoek te kunnen doen. Topcrimineel Mieremet sprak vlak voordat hij werd vermoord nog met verslaggever John van den Heuvel. Mieremet reageerde onder meer op de moord op zijn voormalige advocaat Hingst. „Ze mimen elkaar lekker op. Geweldig! Ze weten allemaal te veel van elkaar en nu gaan ze onder elkaar beginnen. Ze ver trouwen elkaar niet meer, leuk is dat hè?", aldus Mieremet. ANP pagina 4 de miljoenen van Mieremet (Advertentie) laatste dagen! showroom keukens (Advertentie) (Advertentie) uitnodiging voor fijnproevers bulthaup culinair zaterdag 5 november 10.00 tot 18.00 uur Slabbekoorn Interieurbouw Livingstoneweg 50 Goes bulthaup MENSEN IN NOOD/CORDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING vrijdag 4 november 2005 AMSTERDAM - Het arrestatieteam (AT) van de Amsterdamse politie schakelt tijdens een demonstratie een verdachte uit. Het 'AT' liet gisteren in Amsterdam zien hoe het te werk gaat bij het oppakken van gevaarlijke verdachten. De speciale tak van de politie treedt op in 'levensbedreigende situaties'. De teams waren onlangs betrok ken bij de invallen bij de Hells Angels. Ook bij vermoedens van terrorisme komen de arrestatieteams in actie, zoals deze week bij de trein op Amsterdam Centraal Sta tion. Omdat de teams de laatste tijd regelmatig in de publiciteit komen, besloot de politieleiding een demonstratie te geven. foto Maartje Blijdenstein/GPD DEN HAAG - De Haagse politie onderzoekt of een be schadiging op het raam van de werkkamer van minister Verdonk (Integratie) is veroorzaakt door kwaadwillen den. Het ministerie van Justitie heeft aangifte gedaan van de beschadiging. De woordvoerder van de minister wil niet van een mogelijke aanslag op de minister spreken, 'maar wij sluiten niets uit'. Verdonk wordt zwaar bewaakt, omdat zij herhaaldelijk bedreigd is. GPD AMSTERDAM - „Toen er vorig jaar bij de verschijning zo'n run op de Bijbel kwam, was dat de kroon op ons werk. Dit is de parel aan die kroon." Zo reageerde S. Noorda gistermiddag op de verrassende uitverkiezing van de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV) tot Boek van het jaar 2005. Van de in totaal uitgebrachte 92,075 stemmen voor de NS Publieksprijs, die Noorda namens de vertalers in ontvangst nam, ging maar liefst 71,6 procent naar de NBV. De NBV liet de andere zes genomineerde titels mijlenver achter zich. Dit jaar mochten de lezers voor het eerst ook een zevende boek naar eigen keuze voordragen. GPD RIJSWIJK - Justitie heeft gisterochtend in Rijswijk een 21-jarige vrouw aangehouden wegens mogelijke betrok kenheid bij terreuractiviteiten. Dat heeft het OM bekend gemaakt. Bij de vrouw is ook huiszoeking gedaan. Zij wordt verhoord door de nationale recherche. Volgens justitie is de aanhouding 'uit voorzorg door de Bijzondere Bijstandseenheid verricht'. Het OM wilde niet zeggen of de aanhouding verband houdt met andere terro- risme-onderzoeken. ANP BEILEN - Als het aan de PvdA in de gemeente Mid- den-Drenthe ligt, dan gaan bestuurders van landbouw voertuigen binnenkort ook wegenbelasting betalen. Vol gens de fractie lopen de kosten van wegenonderhoud steeds meer op door dit zware en brede landbouwverkeer. De PvdA is van mening dat gemeenten waar veel land bouwverkeer rijdt, gebaat zijn bij het voorstel. Tractoren brengen nu eenmaal veel schade toe aan bermen en we gen. „Met de opbrengst zouden bijvoorbeeld gaten in de plattelandswegen gedicht kunnen worden", aldus een woordvoerder. Het voorstel wordt volgende week donder dag ingediend. ANP UTRECHT - Peugeot Nederland moet alle monteurs, ook die niet bij een erkende Peugeot-dealer werken, op de hoogte stellen van de technische gegevens van zijn auto's. Dat heeft de rechtbank in Utrecht gisteren bepaald. De rechtbank oordeelde dat Peugeot Nederland door de technische details uitsluitend te verstrekken aan de mon teurs in de officiële Peugeot-garages, de afspraken van de Europese Unie heeft geschonden. De rechter legde een dwangsom op van 10.000 euro per dag als het bedrijf de afspraken blijft schenden. ANP SCHIERMONNIKOOG - Het waddengebied wordt mogelijk deels aangemeld als Werelderf goed en deels niet. Dat is de uit komst van een waddenconferen tie op Schiermonnikoog met Duitsland, Denemarken en Ne derland. De Denen willen hun deel van het waddengebied niet op de We- relderfgoedlijst, de Duitse deel staat Sleeswijk-Holstein weet het nog niet, terwijl een andere Duitse deelstaat en Nederland [voor plaatsing op de Unes- co-lijst zijn. Minister Veerman van Natuur zei het aanmelden van het wad dengebied af te laten hangen van wat de mensen in de regio vinden. „Als het moet ga ik in die regio op campagne, maar als de mensen het niet willen gaat het niet door." Uiteindelijk be slist de Tweede Kamer. Als Duitsland en Nederland het gebied aanmelden bij Unesco, duurt het nog drie tot vier jaar voor de Wadden zich Werelderf goed mogen noemen. Dat komt omdat er een inventarisatie moet wordén gemaakt van het gebied. ANP Cl A DAM kl-ëubn/ op z-o ietst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3