Terneuzense drugsaanpak werkt Ouderwets swingen in disco Poly-Pam beurs Gereguleerde wietteelt niet aan de orde Even rondsnuffelen op middelbare school Poging om dorpsraad Overslag op te zetten Onderzoek noemt effectief beleid voorbeeld voor België en Frankrijk Partijen willen af van wildgroei debatten rond verkiezingen Ski Snowboard Gratis parkeren ook op zaterdag Motie tegen hoger tunneltarief Klap in gezicht voor traag rijden KERST BIJ GROENRIJK zaterdag extra koopavond zondag open Licht Redactie: 0113-315649 vwvw.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: iwnord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; leeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Lonaal: 020-4562500. vrijdag 4 november 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN - Een proef met gereguleerde wietteelt voor de bevoorrading van koffieshops vindt burgemeester Lonink van iTerneuzen geen slecht idee. Hij [betwijfelt echter of een dergelij ke proef in Zeeuws-Vlaanderen nut heeft. Nederland gedoogt de verkoop van softdrugs via de voordeur van koffieshops. De aanvoer via de achterdeur is nog verboden. Illegale teelt in woonhuizen of garageboxen zorgt voor veel overlast en verloedering. Daar om wil een meerderheid van de Tweede Kamer dat de teelt wordt gereguleerd. Ook de ge organiseerde criminaliteit zou hierdoor de wind uit de zeilen worden genomen. „In Zeeuws-Vlaanderen zijn er echter geen aanwijzingen dat de illegale achterdeur tot criminali sering van de wietteelt leidt. Mocht die criminaliteit er zijn of binnendringen, dan sluiten we ons graag aan bij de proef. Want ons enige belang is de overlast terug te dringen", aldus Lonink. Woordvoerder H. van As van de Temeuzense koffieshops Check point en Miami ziet gereguleer de teelt wel zitten. Hij kan zich niet voorstellen dat de gemeente Terneuzen die taak op zich zal nemen. Mocht Terneuzen aan sluiten bij de proef, dan vindt hij dat de twee gedoogde koffie shops in de binnenstad beter zelf het initiatief kunnen ne men. Van As: „We hebben al langduri ge contacten met leveranciers. Als wietteelt zou worden gekop- I HnorRené van Stee I TERNEUZEN - De aanpak van drugsoverlast in Terneuzen is een voorbeeld voor België en Frankrijk. Dat is vooral het ge volg van het gedogen van de kof fieshops Checkpoint en Miami in de binnenstad en controles op drugsverkoop in het kader van het project Houdgreep. j De Temeuzense burgemeester j J. Lonink trekt die conclusie naar aanleiding van het onder- zoek van de Gentse criminoloog T. Surmont naar het profiel van de koffieshopbezoeker in Ter- neuzen. Daaruit blijkt dat drugs- gerelateerde overlast aanzien- lijk is gedaald sinds het begin van Houdgreep. „De aanwezigheid van twee lo kale koffieshops vlak bij elkaar zorgt ervoor dat de mogelijke overlast beheersbaar blijft. Ook de controles in het kader van I Houdgreep beperken het koffie- shoptoerisme, wat uiteindelijk de bedoeling is", aldus Sur mont. Voor het onderzoek in Terneu zen werden 415 ingevulde vra genlijsten van koffieshopbezoe kers geanalyseerd. Daaruit blijkt onder meer dat zo'n zestig door Harold de Puysseleijr HULST - De politieke partijen in de gemeente Hulst willen af van de stroom aan verkiezings avonden in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006. Dat bleek uit de reacties van de fractievoorzitters afgelopén woensdagavond tijdens de ver gadering van het presidium, het dagelijks bestuur van de ge meenteraad. J. Steijaert (CDA) pleitte voor een oproep aan de besturen van de dorps- en wijkraden om hun plannen voor de debatavonden die ze voor de raadsverkiezin gen willen houden, op tijd ken baar te maken aan de gemeente. A. Hegger (Progressief Hulst) wees op afspraken die vooraf gaand aan de verkiezingen van november 2002 werden ge maakt. Ook toen waren de poli tieke partijen van plan hun deel name aan politieke forumbijeen komsten te beperken, maar in "de praktijk kwam daar niets van terecht doordat dat ze toch ingingen op uitnodigingen voor dergelijke bijeenkomsten. Heg ger zette bovendien haar vraag tekens bij de waarde van de meeste verkiezingsavonden. „Laat ons eerlijk zijn, op de meeste bijeenkomsten waren al leen mensen aanwezig die van de partijen zelf waren. Je zat daar echt voor eigen parochie te praten. Alleen op de grote fo rumavond in Den Dullaert ko men nog twijfelaars, die him keuze voor een partij nog niet hebben gemaakt." De algemene teneur onder de fractievoorzitters was om de aanwezigheid van de partijen op politieke forumavonden te be perken. Geen van de partijen leek ervoor te voelen om drie tot vier avonden in de week te moe ten opdraven. Raadsgriffier D. van Bunder zet te uiteen, dat er een draaiboek voor de gemeenteraadsverkiezin gen in de maak is, waarin ook aandacht is voor verkiezings avonden. De griffier zal aan dorps- en wijkraden en andere organisaties die politieke debat ten willen organiseren de op roep te doen dat tijdig aan de ge meente te melden. De gemeente wil kijken of de bij eenkomsten op elkaar zijn af te stemmen. procent uit België komt, een kleine dertig procent uit Noord-Frankrijk en elf procent uit Nederland. De bezoekers zijn gemiddeld 27 jaar. Het gaat om mensen van wie negentig procent werkt of studeert. De helft-van de bezoekers komt we kelijks. Zij komen vooral voor de hoge kwaliteit van de Neder landse cannabis. De cijfers uit Surmonts onder zoek wijken deels af van politie gegevens. Van de 1175 koffie shopbezoekers die bij diverse po litiecontroles werdengecontro- leerd, bleek zes procent van Ne derlandse komaf. De gemiddel de leeftijd bedroeg 24,5 jaar. Dergelijk afwijkingen zijn voor al te verklaren doordat Neder landse koffieshopbezoekers ge middeld ouder zijn en minder met de apto komen. De onder zoeksuitkomsten verrassen woordvoerder H. van As van bei de koffieshops niet. Hij noemt het een bevestiging van een beeld dat al bestond. Net als Surmont wees Van As op het economische belang van Check point en Miami. Uit het gisteren gepresenteerde onderzoek blijkt dat koffieshopbezoekers gemid deld zo'n twintig euro per per soon in Terneuzen besteden. Lonink vindt dat aspect minder interessant. „Ons gaat het voor al om het orde- en handhavings- vraagstuk. Bovendien is het uit gangspunt van ons beleid nog steeds het verminderen van het drugstoerisme naar Terneuzen." Het feit dat het gros van de be zoekers geen crimineel profiel heeft en zij het overwegend hou den bij het gebruik van canna bis, sterkt Lonink andermaal in zijn overtuiging dat Terneuzen op de goede weg is. De kans dat het beleid in zijn gemeente op korte termijn in België en Frank rijk navolging krijgt, acht hij daarentegen gering. In Frank rijk is het politiek niet haal baar. De Belgen vrezen bij aan- HULST - „Ik wist niet dat elektriciteit zo leuk was. Schokkend hoor, zo'n stroom- stootje", vertelt een meisje met rode wangen aan haar klasgenootjes. Het was giste ren een drukte van jewelste op het Reynaertcollege, locatie Gildestraat. Daar kwa men 667 leerlingen uit de twee hoogste groepen van basisscholen uit Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Vogelwaarde, Hengstdijk, Kloosterzande, Axel en alle kerndorpen uit Hulst snuffelen aan de vakken die in het voortgezet onder wijs gegeven worden. Het Reynaertcollege hield de jaarlijkse doedag. De kinderen konden meedoen aan allerlei doe-activiteiten. Jordy van de Axelse Antoniusschool mocht even oefenen aan de draaibank (foto). Verder was er keyboardles en konden kinderen eenvoudige Franse woordjes invullen, stroomsterkte ervaren, een houten bakje timmeren, werken met de computer en horen wat het is om Engels, Latijn of Grieks te leren. De basisschoolkinderen werden opgevangen en begeleid door exa menleerlingen van het vmbo, die de kinderen in groepjes van twaalf langs de ver schillende vakken en afdelingen loodsten. foto Peter Nicolai De voormalige vrijwilligers gehaald. -Pam hebben voor de reünie de oude lp's weer tevoorschijn foto Peter Nicolai door Gino van den Broecke WESTDORPE - Het begon eind ja ren zestig op een zondagavond in Westdorpe, waar vanuit het patro naat in zaal Concordia een disco avond op het programma stond. Die avond bleek een doorslaand succes: Disco Poly-Pam was gebo ren. Toenmalige vrijwilligers hebben nu het plan opgevat om wederom een reünie te houden. Op zaterdag 17 december moet het gebeuren. Woensdagavond staken Theo Spue- sens, Wies Rademakers, Eddy en Egbert van Avermaete, Mare de Bock, Rudy Elshout, Benny en Em my Audenaerd, Benny Hemelsoet en Henny de Guchteneire de hoof den bijeen voor de organisatie van de reünie. De tien mannen en vrouwen kwa men tussen 1969 en 1980 elke zater dag bijeen om de disco in Concor dia op te bouwen. Daarnaast waren ze verantwoordelijk voor het ver zorgen van de entree en de barwerk- zaamheden, ze draaiden de plaatjes en maakten na afloop de zaal schoon. Inmiddels zijn ze allemaal al dicht bij de vijftig of daar over- Sportpunt Zeeland, zwembadweg 3 Goes TOT 'zaterdag 1 lw/_ zondag 19 Nov. f U /O 99 Nov. 10.00-17.00 KORTING 11.00-17.00 Gratis toegang en parkeren! peld aan onze gedoogbeschik- king of wordt afgegeven aan de telers, maakt het alles veel beter controleerbaar en inzichtelij ker." Door het initiatief aan de koffieshops of telers over te la ten is de garantie op rust op de wietmarkt volgens Van As ook veel groter. „Het mes snijdt aan twee kanten, want daardoor kunnen politie en justitie zich veel beter concentreren op zwa re criminaliteit." passing van het beleid een ver schuiving van het drugstoeris me naar hun eigen land. Lonink benadrukt de gezamenlijke be strijding van het drugstoerisme, omdat het om een Europees pro bleem gaat. Om de aanpak van het drugstoerisme grensover schrijdend te stroomlijnen, komt er in februari een conferen tie waaraan vertegenwoordigers uit Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen en het Franse Nord Pas de Calais deelnemen. TERNEUZEN - Gratis parkeren in de Terneuzense bin nenstad moet worden uitgebreid, vindt de ChristenUnie. De raadsfractie dient hiertoe volgende week donderdag tijdens de raadsvergadering een motie in. Sinds vorige maand hoeven automobilisten geen parkeerkaartje meer te kopen op de maandelijkse koopzondagen. Terneuzen wil zich zo beter afficheren als koopcentrum. De Christen- Unie wil dat er ook gratis geparkeerd kan worden op de zaterdag voorafgaand aan koopzondagen. De partij stelt dat kooptoeristen vooral zaterdag hun geld uitgeven. „Niet alle ondernemers zijn in staat om tot zondagopen stelling over te gaan. Ook klanten zijn niet altijd in de ge legenheid om op zondag te winkelen", schrijft fractievoor zitter G. van den Berg-van Dijk in de motie. Coördinator B. Stoffels van de ondernemerskoepel Coördinatie en Ma nagement staat sympathiek tegenover de motie van de Christen Unie, maar is huiverig voor vermindering van de parkeeropbrengst. Stoffels: „Betaald parkeren is nu al niet kostendekkend. De vraag is hoe je verdere tekorten wil dekken. Het is niet uitgesloten dat dit op het bordje van de ondernemers komt of dat de parkeertarieven om hoog moeten. Dat zou een slechte ontwikkeling zijn." SLUIS - De politieke partij Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) in de gemeente Sluis protesteert tegen een hoger tunneltarief. „De Westerscheldetunnel is niet bedoeld om de automobilisten te gebruiken als melkkoe voor de schat kist van provincie en Rijk", stelt raadslid B.Basting van D&T. De exploitant van de tunnel zei vorige maand dat de tarieven volgend jaar mogelijk meer stijgen dan gebrui kelijk, omdat er te weinig geld in het laatje komt. Net als de Statenfracties van PvdA, SP en de Partij voor Zeeland keert D&T zich tegen dat voornemen: „De tunnel is aange legd om Zeeuws-Vlaanderen met de rest van Nederland te verbinden. Veel Zeeuws-Vlamingen zijn aangewezen op deze verbinding. Het steekt Zeeuws-Vlamingen toch al dat zij moeten betalen voor de verbinding met de rest van het land, terwijl elders wegen worden betaald uit de alge mene middelen." D&T wil protest aantekenen in de vorm van een motie, die in de vergadering van de gemeenteraad op 17 november wordt ingediend. Basting vraagt de ra den van Hulst en Terneuzen de motie te ondersteunen. KOEWACHT - Een 61-jarige automobilist uit de ge meente Hulst is woensdagavond in zijn gezicht geslagen door een medeweggebruiker. Hij reed over de Klapstraat in Koewacht toen de onbekende bestuurder hem passeer de, afsneed, en uit zijn auto stapte. Daarna kreeg de Hul stenaar een klap in het gezicht omdat hij te langzaam zou hebben gereden. De man liep schade aan zijn gebit op. OVERSLAG - De afdeling Wijk beheer van de gemeente Terneu zen bekijkt samen met een aan tal bewoners of er genoeg draag- vlag is om in Overslag een dorps raad op te richten. Burgemeester en wethouders de len dat mee in antwoord op vra gen van raadslid C. Freeke (LCF). Destijds zijn er nog ge sprekken geweest met de oude gemeente Axel over wensen die in het dorp leven. Daarna is er van de gemeente nooit meer iets vernomen. Freeke wilde weten wat daarvan de reden is. Volgens B en W zijn er na de her indeling wel contacten geweest tussen Overslag en Zuiddorpe, om zich daar bij de dorpsraad aan te sluiten. Dat is vanwege verschillende belangen echter niet doorgegaan. „Er zijn op dit moment wel con tacten met individuele inwoners van Overslag die destijds aanwe zig waren bij een gesprek met de wethouders van de voormali ge gemeente Axel", aldus het college. „De afdeling Wijkbe heer is in overleg met deze bewo ners om te kijken of er draag vlak is om een dorpsraad op te richten." Advertentie tot 21.00 uur van 11.00 tot 17.00 uur (Advertentie) heen, maar ze kunnen het nog al tijd goed met elkaar vinden. „Het was voor ons ook een klein weer zien. We hebben lekker even oude koeien uit de sloot gehaald en door gesproken hoe we de reünie gaan or ganiseren", aldus Emmy Audenae rd Gedurende de periode dat disco Poly-Pam 'hot' was, waren er regel matig grote optredens. Zo bezoch ten onder andere Clover Leaf, Brainbox, Dizzy Man's Band, Unit Gloria met zangeres Bonny St. Clair, Earth Fire, Herman Brood en BZN (toen nog als rockband) de disco in Westdorpe. Kermis Tijdens de afgelopen dorpskermis werden enkele vrijwilligers er door toenmalige 'tieners' op aangespro ken dat het weer eens leuk zou zijn een reünie te organiseren. „Ons werd gezegd, dat we hadden be loofd om elke vijf jaar een dergelij ke avond te houden. Die mensen we zen ons erop dat de vijf jaar alweer voorbij zijn." Zaal Concordia zal dus op zaterdag 17 december weer een keertje de sfeer van toen uitade men, met muziek uit die tijd en tal van attributen uit de 'oude doos'. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Collectie 2006: show goes 28 november show sluis 12 december Mieuw: rembo styling week 31 okt. t/m 6 nov. Bel voor info of reservering 700 modellen maat 36 t/m 56 Open van ma. t/m za. van 10 - 17 u. www.bruidshuisellen.nl zeeuwse almanak Dat meisje van twee raakt niet snel in paniek. Welnee, in ongebruikelijke situaties blijft ze koel en denkt helder. Zo bleek wel toen ze laatst bij opa en oma in 's-Heer Hen drikskinderen logeerde en het licht in de schuur plots uit viel. Opa stond al met de zaklamp klaar om het euvel te verhel pen. Maar dan vergat hij toch één ding, constateerde zijn kleindochter. Gelukkig wist zij precies wat, en ook waar zich dat voor werp bevond. Snel liep ze naar de bijkeuken om het te halen. Even later keerde ze terug met een plastic zak. „Voor de zaklamp, opa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39