Bodemonderzoek krijgt vervolg PZC PZC Zoet feest met bittere smaak Nieuwe opzet stage en bedrijfsbezoek w Q y w°«|"men ^-ss-lSlss»' ALTEMA ,13 Tot begin 2007 historisch onderzoek op 450 locaties lamp Open Schouws kampioenschap kustvissen Najaarsconcert weekenddiensten Herstel oevers Veerse Meer Kritiek op controle subsidies Extra brug Middelburg te duur Gewonde bij botsing tussen fietsers DESIGNRIEM GRATIS!! ZEELAND HELPT PAKISTAN dfe® inffsi rnxsi Ras® IkKMhSQffÊmV DS-4 9~V ZJ Z CJZ vrijdag 4 november 2005 ^norEsme Soesman SIRJANSLAND - Het histo risch bodemonderzoek van de gemeente Schouwen-Duiveland wordt vervolgd. Na Zierikzee zijn nu Bruinisse en Sirjansland aan de beurt. Voor het einde van dit jaar moet er meer duidelijk heid zijn over de mogelijke aan- wezigheid van verontreiniging op vijftig adressen. Tot begin 2007 wil de gemeente regiobreed 450 adressen hebben 'afgewerkt'. Per cluster - in dit geval Bruinisse en Sirjansland - wordt een maand of twee voor de eerste onderzoeksfase gere kend. Historisch bodemonderzoek blijft in principe beperkt tot het INTERIEUR DESIGN scheldestraat 25-29 vlissingen agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl doorspitten van archieven en be standen, aangevuld met infor matie die - via vragenlijsten - bekend is bij bewoners. Dat onderzoek kan eventueel wor den besloten met een bezoek op locatie, om meer inzicht te krijgen in het al dan niet aanwe zig zijn van verharding en ont- luchtingspijpen en dergelijke. Van bemonsteren is in deze fase nog geen sprake, verduidelijkt P. van Santé van de afdeling ruimte en milieu van de gemeen te Schouwen-Duiveland de gang van zaken. De bewoners van de vijftig adressen die als eerste worden onderzocht wor den binnenkort per brief geïnfor meerd. Beheersbaar Op de historische onderzoeken kunnen zogenaamde oriënteren de onderzoeken volgen die moe ten uitwijzen of er daadwerke lijk sprake is van verontreini ging. Het streven van de gemeen te Schouwen-Duiveland is om samen met eigenaren zo'n vijftig van dit soort onderzoeken tot 2009 te verrichten. In de plan ning wordt vooruitgekeken naar 2030, omdat dat het door het Rijk opgegeven jaar is waarin al le verontreinigde locaties gesa neerd danwel beheersbaar moe ten zijn gemaakt. Het Rijk is aanjager in het streven de bo demverontreiniging in alle ge meenten in kaart te brengen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft (een deel van) die klus aan SGS Environmental Services uitbesteed. Het totale bestand van verontrei nigde locaties op Schou wen-Duiveland omvat zo'n 2400 adressen, inclusief al gesaneer de locaties. Streep je die af, dan blijft er een werkvoorraad van 1360 plekken over. Een deel daarvan wordt in het kader van convenanten (door onder meer het bedrijfsleven verenigd in de stichting BSB) aangepakt. De rest wordt verdeeld tussen pro vincie en gemeente. Eerder dit jaar is, bij wijze van pilot, onderzoek verricht naar honderd adressen in Zierikzee. Gekeken is naar de aanwezig heid van bijvoorbeeld olietanks of bepaalde activiteiten die er ooit hebben plaatsgevonden. Uit dit onderzoek zijn 33 adres sen naar voren gekomen die na der moeten worden onderzocht. Dat gaat pas gebeuren nadat de situatie op heel Schouwen-Dui veland in kaart is gebracht. Dan wordt, onder meer op basis van urgentie, bepaald wat - in welke volgorde - er verder gaat gebeu ren. BURGH-HAAMSTEDE - Hen- gelsportverening De Krabbe uit Burgh-Haamstede houdt mor gen het Open Schouws Kam pioenschap Kustvissen. Deelne mers strijden om de Krabbe-tro- De kustviswedstrijd wordt ge- 'houden op het strand bij Westen- fechouwen, bij slecht weer wordt Uitgeweken naar het strand bij Kijkduin in Rënesse. Het par lours wordt ingedeeld in twee zakken en per vak is een eerste jrijs beschikbaar van 300 euro. 3e winnaar van het totaalklasse ment ontvangt tevens de felbe geerde zilveren Mustadhaak. Daarnaast zijn bekers beschik- iaar voor de eerste dame, de eer- ;te junior en de beste inwoner /an Schouwen-Duiveland. Iede- ■e deelnemer krijgt twee ons za gers ter beschikking. Om 15.00 uur is de prijsuitreining in De ichutse. Inschrijving op de dag zelf tus sen 6.45 tot 8.45 uur in dorps huis de Schutse of bij voorin- - schrijving via telefoonnummer 0111-651401 of 0111-654181. (Advertentie) STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: Diavoorstelling 'Oud Ouwerkerk in Do cumenten'; ZIERIKZEE - Café De Biet, 14.00 uur: Be nefietbijeenkomst met diverse optre densvoor hulp aan Pakistan. Amina, haar man Miralem en hun twee kinderen vieren voor het laatst Suikerfeest in Burgh-Haamstede. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - In hun hart zijn ze blij, want dat is - hoe dan ook- de essentie van het Suikerfeest. Vrede, verbroedering en de zoete inval van ie dereen die langs wil komen om het ein de van de vastenmaand ramadan te vie ren. Maar de grauwe, starre gezichten spreken boekdelen. Uitgesproken vreug de is ver te zoeken onder de bewoners van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. Temeer nu ze daags voor de viering de definitieve sluitings datum van de opvang te horen hebben gekregen: 31 maart. In januari worden de eerste gezinnen overgeplaatst naar een tot dan toe onbekende bestemming. Een zoet feest, met bittere smaak. Amina heeft, net als ieder jaar, baklava en hurmasica gebakken; zoete koek met noten. Het woonkamertje van het appar tement dat ze deelt met echtgenoot Mi ralem en hun twee kinderen, zit met vier gasten vol. De televisie staat aan op een willekeurige zender, het geluid uit. Hun dochter en een vriendinnetje dartelen rond tussen keuken en slaapka mer. In hun zuurstokroze en azuurblau we jurk zien de meisjes eruit als prinses jes. Ook dat is het Suikerfeest. Maar toch is het dit keer anders voor het Kosovaars-Bosnische gezin. Uiter lijk over vier maanden zullen ze ergens anders wonen. Wat de volgende halte wordt op hun omzwervingen door Ne derland, krijgen ze van het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) pas kort voor vertrek te horen. Amina's stem breekt veelvuldig bij de gedachte aan dat moment. Ze heeft Burgh-Haam stede in haar hart gesloten. Dat het COA uitgerekend het Suikerfeest moet verstieren door de definitieve sluitings datum bekend te maken, typeert vol gens de Kosovaarse de manier waarop de autoriteiten met asielzoekers om springen. „Volledig respectloos, ronduit onbeschoft", vertaalt vriendin en voor malig GroenLinks-raadslid H. de Vries haar gedachten in onverbloemd Neder lands. Amina kan haar tranen niet lan ger in bedwang houden. „Het is niet mijn slechtste herinnering aan het Sui kerfeest. Twee jaar geleden moest ik op mijn verjaardag uit Friesland vertrek ken. Met wat spulletjes zo op m'n schoot in een vrachtwagen. Dat zal ik van mijn leven niet vergeten." Het driedaagse Suikerfeest wordt tradi tioneel met zoveel mogelijk familiele den gevierd, aangevuld met vrienden en buren. Miralem zou in die geest het liefst heel Burgh-Haamstede uitnodi gen in het azc, maar weet bij voorbaat dat zo'n verzoek bij het COA geen enke le kans maakt. „Het Suikerfeest is het moment om nieuwe mensen te leren ken nen, oude problemen op te lossen en eikaars fouten te vergeven. Een soort foto Marijke Folkertsma congres, zeg maar." Miralem moet ech ter diep nadenken of minister Verdonk welkom zou zijn. „Ik denk het wel. Dan zal ik haar één vraag willen stellen: heeft u een hart?" Maar kunnen ze de minister ook vergeven voor alles wat zij hen indirect aandoet? Amina: „Ons ge loof zegt ons dat we dat moeten. Niet al leen Verdonk, maar alle mensen in de wereld. Het is een test van God. Je moet! Door te vasten maak je jezelf schoon en leer je weer dat er nog ergere situaties zijn. Pakistan, Schiphol... Ma terialisme, luxe is niet belangrijk. Als je maar een gezond leven kunt leiden en de kinderen een toekomst hebben. Daar draait alles om." In de recreatiezaal heeft zich een klein groepje vrouwen verzameld aan een ta fel met uiteenlopende lekkernijen, het toonbeeld van de culturele smeltkroes. Het aandeel van de Soedanese Nadia Basair bestaat uit koekjes in de vorm van hartjes en bloemetjes. „Ik heb der tig dagen gevast, dus vandaag ben ik even blij. Want misschien komt het nog goed met mij. Ik hou hoop." Projectweek moet leerlingen helpen bij maken profielkeuze door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met opgetrokken neus lopen enkele leerlingen van drie havo en vwo van Pon tes Pieter Zeeman door de gie terij van Precisiewerk in Zierik zee. De geur van warme was kan hen niet echt bekoren. Directeur N. Clarijs legt onder tussen het principe van de ver loren wasmethode aanschou welijk uit. „Wel interessant", zegt Esmé Klooster. „Maar ik was liever bij Zeelandia gaan kijken." De leerlingen van drie havo en vwo volgen deze week een pro jectweek rond de verschillende OOSTERLAND - De Ooster- landse fanfare geeft zaterdag het jaarlijkse najaarsconcert. De avond wordt verzorgd in sa menwerking met harmonie-or kest De vliegende Hollander uit Terneuzen en de blokfluitgroep onder leiding van Esther van der Schee. Het concert wordt gegeven in dorpshuis de Oosterhof en de zaal is open om 19.30 uur. beroepen en studies als onder steuning bij de keuze van hun profiel. Dinsdagmiddag kregen ze presentaties rond verschillen de beroepen, woensdag waren ze op bezoek bij de Hogeschool in Rotterdam, waarna een rond rit door de Rotterdamse havens volgde evenals een excursie naar de Maeslantkering in de Nieuwe Waterweg. „De Hoge school was wel leuk", vindt het drietal Kelly Mulders, Jolein Bil en Marijke van Harten. „Maar die rondrit was maar niks. Je moest aldoor je mond houden. Het is wel leuk om dit bedrijf van binnen te zien." De leerlingen bezochten giste ren groepsgewijs verschillende bedrijven. Veertien onderne mers hadden hun medewerking toegezegd, van detailhandel en notariskantoor tot schildersbe- zaterdag 5 en zondag 6 november 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij densfeestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uurgezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111. drijf of grijperproducent. „De Ondernemerskring hecht veel waarde aan de band met het on derwijs en werkt nauw met ons samen", vertelt C. Bentlage, de caan voor havo en vwo. „Dit jaar hebben we met een project groepje van ondernemers en de canen een plan uitgezet om sta ges en bedrijfsbezoeken te stroomlijnen en door alle oplei dingen en schooljaren heen uit te zetten. Deze projectweek is het eerste resultaat." Een van de zittenblijvers en dus ervaringsdeskundige Jordan Hoeneveld kan de nieuwe aan pak wel waarderen. „Vorig jaar hebben we dit niet gedaan. Op zich is het wel leuk. Alleen had dit bedrijfsbezoek niet gehoe ven. Ik was liever naar een zorg instelling gegaan." Bentlage erkent dat nog niet al le branches in de bedrijfsbezoe ken zijn opgenomen. „Ë)e eerste contacten zijn nu gelegd. We wil len uiteindelijk toe naar een gro te, diverse groep bedrijven die onze leerlingen wil ontvangen en begeleiden." Of de leerlingen het bezoek leuk vonden of niet, vandaag moeten zij hun bevindingen voor de an deren presenteren en hun op- WOLPHAARTSDIJK - Waterschap Zeeuwse Eilanden versterkt deze maand de oevers van het Veerse Meer. On langs is het waterstand in het meer weer op winterpeil ge bracht (0,6 meter lager dan zomerpeil), zodat het water schap makkelijk kan werken aan de oevers, 's Zomers lig gen die gedeeltelijk onder water. Het werk omvat het ge deeltelijk afgraven van versleten asfaltoevers, die daarna worden voorzien van een nieuwe, tien centimeter dikke laag waterbouwasfalt. Vervolgens worden de oevers afge werkt met een grindlaag. Het waterschap pakt deze ronde de oevers aan het begin van het havenkanaal in Kamper land, bij het strandje van Vrouwenpolder, bij recreatiege bied De Piet en bij de Meerkoet in Wolphaartsdijk aan. Daarnaast conserveert het waterschap de afmeersteiger aan de Veerse Gatdam. De brug wordt gedemonteerd en op een werf gestraald en geschilderd. De afmeerpalen worden ter plekke behandeld. De steiger is tot begin de cember buiten gebruik. Dan heeft het waterschap het gro te winteronderhoud klaar. Buitenom dat karwei zijn er tal van andere kleine werkzaamheden te doen. MIDDELBURG - Het is niet duidelijk of subsidies die de gemeente Middelburg verstrekt, goed gebruikt worden. Dat is één van de conclusies die de rekenkamer trekt uit een onderzoek naar de verstrekking van subsidies in Mid delburg. Het gemeentebestuur heeft te weinig zicht op wat er gebeurt met het geld. Volgens de rekenkamer is dat wel nodig, zodat eventueel sancties kunnen worden opgelegd aan de organisatie die subsidie ontvangt. In 2004 keerde de gemeente bijna 15 miljoen euro aan subsi dies uit. Het is wettelijk verplicht om één keer in de vijf jaar een rapport te maken waarin wordt vastgesteld of het geld is uitgegeven waar het voor bedoeld was. Dat is in Middelburg niet gebeurd. De rekenkamer trekt daaruit de conclusie dat de gemeenteraad op dit gebied haar con trolerende taak niet kan uitvoeren. MIDDELBURG - Het bedrijfsleven in Middelburg moet meebetalen aan een voetgangersbrug over het Kanaal door Walcheren. Dat lijkt de enige oplossing om de brug aangelegd te krijgen. Het overleg tussen de gemeente en de provincie is giste ren stukgelopen op geldgebrek. De aanleg van een voet gangersbrug naast de Schroebrug kost 1,3 miljoen euro. De aanpassingen aan de wal en aan fietspaden en over steekplaatsen, kost nog eens 1,1 miljoen euro. Provincie en gemeente zijn het niet eens geworden over de verde ling van de kosten. Het wordt bij nader inzien overigens geen rolbrug maar een ophaalbrug. Die is volgens de ge meente net zo duur, maar estetisch mooier, omdat die dan hetzelfde oogt als de Schroebrug. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Passanten op de Lange- weg in Nieuw- en Sint Joosland troffen woensdagavond om acht uur twee fietsers liggend op de weg aan. De man nen (48 en 52 jaar) waren eerder frontaal op elkaar ge botst. Toen de politie aankwam, was de 48-jarige man al weg. De 52-jarige man is met een hoofdwond naar het zie kenhuis gebracht. (Advertentie) Als u tijdens de actieperiode van 1 t/m 27 november voor 300,- in onze winkel besteed krijgt u een Branie designriem t.w.v. €65,- GRATIS Havenstraat 20 4531 Ek Terneuzen www.wout-men.nlwoutnl@zeelanclnet.nl (Advertentie) drachtenboek van deze week in gevuld inleveren. Ze moeten er dus wel wat van opgestoken heb ben. (Advertentie) Op vrijdag 4 november vanaf 14.00 uur BENEFIET i.s.m. RADIO SCHOUWEN-DUIVELAND. Café DE BIET, Nieuwe Haven 14, Zierikzee. www.zeelandhelptpakistan.tk bankrek. nr. 113081146 U bent welkom met uw gift: geld of goed. Uitsl. vrijdag na 14.00 u. tel.nr. 0111-413825 (De Biet) (Advertentie) »3<Ó fcjable -Hous Dan belt u ons toch? Sensation Cleaning Service is dé betaalbare oplossing voor huishoudelijk schoonmaakwerk. Al vanaf 15,- per uur! (exd.btw) Bel voor een vrijblijvende afspraak: 064 973 52 69 sohbetaaVoaar<^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35