zc nu snel van de hand Aandacht voor ethiek in Duinoord beurs Samenwerking muziekschool en bijzonder onderwijs Leerlingen in touw voor titel Schoonste school van Nederland Schouwse stichting voor vrijwilligers in de prijzen facties lokale partijen kanten zich tegen verkoop Burgemeesters voor proef legale wietteelt 4*t KERST BIJ GROENRIJK zaterdag extra koopavond zondag open -m ém m m Ski Snowboard Beroep op Minister Verdonk 2,5 jaar cel geëist tegen Souburger Dieselolie weg uit vrachtwagens zeeuwse almanak Licht lactia: 0113-315649 iww.pzc.nl .mail:reclactie®pzc.nl bstbus 314460 AA Goes Bvertentle-exploitatie: Ed-en Midden-Zeeland: 0113-315520; K„s-Vlaanderen; 0114-372770; ationaal: 020-4562500, rijdag 4 november 2005 waarin opgenomen I de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 i editie Schouwen-Duiveland jrIKZEE - De Schouwen- )uivelandse Stichting Vrijwilli- ers Overleg Zorgsector is in de ijzen gevallen. Uit handen m staatssecretaris Ross-van orp kregen vertegenwoordi- ers van de stichting gisteren de rste CZ-zorgprijs voor het pro- ct mantelzorgers voor kinde- ren met eetproblemen. Het project, dat van de SVOZ de roepnaam 'Project 8zorg' (spreek uit: eetzorg) meekreeg richt zich op een probleem waar van de jury van de CZ-zorgprijs vindt dat het speciale aandacht verdient. Het project is specifiek bedoeld voor de mantelzorgers en wordt door de jury omschreven als 'ver nieuwend'. Dit omdat het pro ject erop gericht is binnen de for mele zorg de nog informale posi tie van de mantelzorger te ver sterken. In de praktijk houdt het in dat mantelzorgers conti nu begeleiding krijgen. Ook als de zorgbehoevende weer thuis is en de professionele hulp weg valt. Juist dan, is de ervaring, krijgt de mantelzorger het zwaar voor de kiezen. Via het project kan deze terugvallen op professionals. De jury be schouwt deze manier van wer ken als een voorbeeld dat navol ging verdient. De CZ-zorgprijs is een thema- prijs die door het CZ-fonds elke twee jaar wordt toebedeeld aan de drie in haar visie meest ver- .JIRIKZEE - Specifiek de frac- ies van de lokale partijen Leef- iaar Schouwen-Duiveland LSD), Alert! en Lijst Raats kan en zich tegen de verkoop van dorpshuizen op Schou wen-Duiveland. De meerder- ieid van de raadsfracties echter het er mee eens dat de gemeen- in totaal vijftien accommoda ties van de hand doet onder voorwaarde van een terug huur- regeling voor de komende tien n dit voorstel zijn we de dorps- luizen sowieso over tien jaar wijt", verzuchtte R. Lievense LSD) gisteravond in de lommissie Samenleving en Be- tuur. lij heeft vooral zijn twijfels iver de voorwaarde dat de ko- ier na die tien jaar in overleg net de gemeente met een alter- latief moet komen indien hij ien dorpshuis wil sluiten. LSD ienkt hierbij aan het alternatief lat B en W aandroegen aan de ^bruikers van het dorpshuis in lieuwerkerk: het zaaltje van Steenzwaenshoi. 'olgens Lievense een absoluut ingeschikte locatie. Hij zit ver- Her met prangende vragen over iGOES - De burgemeesters van Goes en Vlissingen juichen een proef met gereguleerde, groot schalige wietteelt toe. Een Ka- imermeerderheid vraagt minis ter Donner van Justitie om zo'n ^experiment. Volgens de minister is dat in strijd met internationa le verdragen. De Goese burgemeester D. van der Zaag hekelt al jaren de 'schi- fofrenie' van het Nederlandse ïedoogbeleid. Koffieshops mo gen via de voordeur legaal soft- prugs verkopen, de aanvoer via de achterdeur is echter straf- |aar. De koffieshophouder wordt zo de criminaliteit inge dreven. Hij moet zijn handels waar betrekken van wiettelers, die illegaal cannabis kweken. ',We moeten de teelt uit de ille- [aliteit halen", zegt Van der „Je kunt dan tevens con- roleren wie het teelt en hoe de ïwaliteit is." Ook A. Van lok-Van Weele van Vlissingen pil af van het 'kromme beleid', lat moeilijk te handhaven is. ïAan de ene kant gedoog je, aan Ie andere kant moet je repres- jief optreden. Of legaliseren, of files verbieden." de het minimale aanbestedings bedrag en zou daar graag in een besloten raadsvergadering over leg over voeren. LSD kreeg daar voor echter geen steun van de andere fracties. „We zitten hier bij een drankje en een koekje te besluiten de dorpshuizen van de hand te doen. Daar moeten we mee stop pen. Het gaat mij niet om het geld, maar om de democratie", sprak R. Raats. Hij verwijt speci fiek PvdA en WD tegen de be loften in hun verkiezingspro gramma in te handelen. Van J. van Felius (Alert!) mag leefbaarheid best wat kosten. Zijn fractie is derhalve geen voorstander van verkoop van dorpshuizen uit bezuinigings overweging. Volgens F. Fonteijne (PvdA) den ken veel mensen onterecht dat de dorpshuizen verloren gaan. Zijn fractie meent met de voor gestelde verkoop juist een goede vorm voor behoud van de ac commodaties gevonden te hebben. De overige fracties ge ven een vergelijkbare reactie. Felle kritiek komt er nog wel van de publieke tribune. Inspre ker J. Hoeij makers pareert het door het college becijferde bezui nigingsresultaat van 266.000 eu ro. „Dit bedrag is opgebouwd uit een post 'extra huurinkom sten' groot 210.000 euro en de rest is een post van 56.000 euro Blokfluitles in groep 5/6 van de J. L. de Jongeschool. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) tot 21.00 uur van 11.00 tot 17.00 uur door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het lijkt wel Chinees", zegt een meisje in groep 5/6 van de Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee na het spelen van een melodietje op de blok fluit. Volgens muziekdocente J. Dekkers heet het liedje ook niet voor niks de 'Wals uit China'. Het is een momentopname van het speci fieke muziekonderwijs waartoe de twee protestants christelijke basisscholen in Zierikzee dit seizoen voor het eerst een samenwerkingsverband zijn aangegaan met de muziekschool. „Om de week verzorgen twee vakdocen ten van de muziekschool zowel op de J. L. de Jongeschool als op de J. W. van den Doelschool de lessen blokfluit en Al gemene Muzikale Vorming (AMV). De ei gen groepsdocenten geven de week daar op muziekles met de bouwstenen waar van de gespecialiseerde vakkrachten hen voorzien", aldus directeur C. van Dam me van beide basisscholen. Volgens hem past dit aanbod mooi in het profiel van 'Christelijk en Creatief' dat specifiek voor de J. L. de Jongeschool is vastgesteld. Voor de leerlingen van de J. W. van den Doelschool acht hij het eveneens van belang dat ze op jonge leef tijd kennismaken met het notenschrift en dat ze het plezier van muziekmaken erva ren. Het initiatief tot samenwerking met de muziekschool komt vanuit het protes tants-christelijke onderwijs zelf. „Wij hebben daartoe met succes een beroep ge daan op een speciale subsidiepot voor culturele onderwijsactiviteiten bij het mi nisterie", zegt Van Damme. Door middel van een enquête werd ook de mening van de ouders gevraagd. Volgens de directeur is overwegend enthousiast gereageerd en is er bereidheid tot een eigen financiële bijdrage indien nodig. Uiteindelijk is daar nog geen beroep op gedaan. De scho len hebben de benodigde blokfluiten zelf aangeschaft en bieden de leerlingen de mogelijkheid de instrumenten desge wenst van de school te kopen. Directeur E. Jense van de Zierikzeese Muziekschool heeft in nauw overleg met haar collega A. de Kort in Hulst een les pakket op maat samengesteld. Dat houdt in: blokfluitles voor groep 5/6 en AMV voor groep 3/4 op beide scholen. „Vooral van belang is dat door die samenwerking met de eigen groepsdocenten het muziek onderwijs overdraagbaar wordt gemaakt en de continuïteit wordt gewaarborgd", vindt Van Damme. Saai In de klas van docent Jan Heuseveldt pro beren de leerlingen inmiddels zeer gecon centreerd die 'Wals uit China' te laten klinken. Een enkeling die blokfluit 'saai' vindt, laat het instrument demonstratief voor zich op tafel liggen, maar hij vormt daarmee wel een grote uitzondering. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De ta fel gaan afruimen terwijl er nog (Advertentie) Collectie 2006: show goes 28 november 1 f show sluis 12 december |Nüeuw: 3 embo styling week I 31 okt. t/m 6 nov. Bel voor info pf reservering Hro ruii d 5 h ui Brouwerijstraat 9 Oostburg 0117 - 45 48 61 bewoners aan het eten zijn. „Dat doe je thuis toch ook niet?", zegt verzorgende Mar- chien Hof. Het is die aandacht voor de 'kleine' ethiek waar me dewerkers van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede zich aan hechten. Hiermee heb ben ze zich een plaatsje verwor ven in het boek 'Zorgen met hart ziel'. Een boek dat over ethische di lemma's in de zorg gaat. En dan niet over grote vraagstukken zo als abortus en euthanasie, maar over zaken in de dagelijkse prak tijk waarmee verzorgenden en verpleegkundigen te maken heb ben. M. Hof en verpleegkundige en meewerkend teamleider M. Tantner van het verzorgings huis Duinoord halen in de publi catie verschillende voorbeelden aan. Zoals het aandringen bij een bewoonster om nog één laat ste hapje te nemen. „Dan zeg ik dat ze mij dat ene hapje niet hoeven te geven als ik later oud ben", zet Tantner een op zich heel gangbaar lijkende be naderingswijze op losse schroe ven. Klager Of neem die vrouw die graag in haar duster rondloopt en die man die zoveel klaagt. In plaats van met z'n allen drukte te ma ken over het 's ochtends in de kleren krijgen van de bewoon ster wordt ze voortaan tot de middagmaaltijd met rust gela ten. En de 'klager' krijgt voor taan de ruimte om zijn zegje te doen in plaats van altijd maar te worden afgekapt. Aan hem pas de vraag hoe het is als er tijd is om naar zijn antwoord te luiste ren. En niet meer als er nog zes mensen gewassen moeten wor den, lichten de Duinoordmede werkers toe. Je moet je afvragen of je zo ook zou doen als het om je ouders ging, geeft Tantner een handvat aan om ethiek op de werkvloer te 'bedrijven'. Bij alle activitei ten staat de vraag 'waarom' cen traal, vult Hof haar aan. Niet al leen naar de bewoners toe, maar ook richting collega's. Want ook dat is ethiek, maakt verzorgen de Hof duidelijk: „Elkaar op iets wijzen, zonder direct boos te worden." Teamgeest Binnen het Duinoordteam waar de twee werkzaam zijn wordt veel tijd uitgetrokken voor on derling overleg, maar ook voor deskundigheidsbevordering. Zo dat medewerkers meer begrij pen van probleemgedrag. De teamgeest is goed, aldus Hof. „Dat vind ik belangrijk, want een rotsfeer kan niet met dit werk." Bij een aantal bewoners is bovendien als gevolg van de aandacht het medicijngebruik Sportpunt Zeeland, zwembadweg 3 Goes TOT 'zaterdag 11"/ zondag 19 Mo*. I \J O 19 Mo*. 10.00-17.00 KORTING 11,00-17.00 Gratis toegang en parkeren! nieuwende zorgprojecten. Be doeling is dat elke keer een nieuw thema wordt genoemd voor de speciale prijs. Het CZ-fonds steunt sinds 1999 zorg- vernieuwende initiatieven die anders tussen wal en schip drei gen te vallen. De winnende voor stellen mogen rekenen op volle dige financiering van het pro ject tot maximaal drie jaar. door verkoop-terughuur con structie", benadrukt Hoeijma- kers. De conclusie die de inspreker daaruit trekt is dat de gemeente voor 56.000 euro 15 dorpshuizen afstoot. Dat bedrag zou volgens hem ook bezuinigd kunnen wor den met het afstoten van 1,5 fte binnen de amtelijke organisatie. ZIERIKZEE - Wethouder G. Houtekamer hoopt maandag een indringend beroep te kunnen doen op Minister Ver donk van Vreemdelingenbeleid ten behoeve van de vluch telingen die nu nog in het AZC in Burgh-Haamstede wo nen, maar daar uiterlijk 31 maart 2006 weg moeten zijn. Houtekamer bepleit een regeling waarbij de asielzoekers kinderen hier hun lopend schooljaar kunnen afmaken. Voor vluchtelingen die in deze omgeving een medisch be handeling ondergaan wil de wethouder deze ook eerst vol ledig afgerond zien. Minister Verdonk voert maandag in Middelburg overleg met de wethouders van de gemeenten met een AZC, te we ten Schouwen-Duiveland, Sluis en Middelburg, pagina 13 zoet feest met bittere smaak MIDDELBURG - Tegen een 42-jarige inwoner van Oost-Souburg is gisteren bij de rechtbank in Middelburg tweeënhalf jaar celstraf geëist voor verkrachting van een gehandicapte vrouw. De man zou het slachtoffer 21 november vorig jaar onder valse voorwendselen naar zijn toenmalige woning in Vlis singen hebben meegenomen. Na het bekijken van seksvi- deo's zou de verdachte de verstandelijk gehandicapte vrouw naar de slaapkamer te hebben meegenomen, waar hij haar op bed had gegooid. Volgens het slachtoffer werd ze verplicht om haar kleren uit te doen, waarna hij haar gedwongen had tot gemeen schap. De verdachte ontkende het zedendelict. De vrouw woont in een gezinsvervangend tehuis van Arduin. Volgens medewerkers was ze overstuur toen ze haar verhaal vertel de. De officier van justitie putte bewijs uit het signalement dat past bij de verdachte. Volgens raadsvrouw P. Schroeijers had er geen enkelvoudi ge fotoconfrontatie moeten plaats hebben. „Dat is omstre den." Verder wees ze op de tegenstrijdige verklaringen van het slachtoffer en het ontbreken van een medische verklaring. „Er is ook geen DNA-onderzoek gedaan." Volgens de straf- pleitster had ook een deskundigenonderzoek bij het slacht offer moeten gebeuren. Op basis van de tekortkomingen in het onderzoek en het gebrek aan steunbewijs vroeg ze haar cliënt vrij te spreken. Uitspraak 16 november. WAARDE - In Waarde is in de nacht van woensdag op don derdag een paar honderd liter dieselolie weggenomen uit twee geparkeerde vrachtwagens. Beide voertuigen stonden geparkeerd op een afgesloten be drijfsterrein. gedaald, zo leert het door CNV Publieke Zaak uitgegeven boek je. Wat Hof betreft is de publicatie een mooi voortvloeisel uit de in middels opgeheven landelijke werkgroep zorgethiek, waarvan zij deel heeft uitgemaakt. Met dit project is geprobeerd, schetst zij, een aanzet te geven. „Dat zorgethiek inderdaad be spreekbaar wordt gemaakt." Uit het project zijn tal van acti viteiten voortgekomen die het tweejarig bestaan van de werk groep waardevol maken, meent Hof. „Gastlessen, een sympo sium enzovoorts. Het is eigen lijk zoals ergens in dit boekje ook is beschreven: 'As een steen die in het water wordt gegooid. Het veroorzaakt slechts een klei ne rimpeling op het water, maar je weet nooit wat het mijlen ver derop voor grote deining kan veroorzaken'. Zo voelt dit ook voor mij." door Piet Kleemans OOSTERLAND - Vijftig vuilnis zakken vol plastic, papier, blik jes en ander zwerfvuil. Dat was de oogst gisteren van een schoonmaakactie in Oosterland. Leerlingen van de ds. J. Boger- manschool waren anderhalf uur in touw om hun school aan de ti tel 'schoonste school van Neder land' te helpen. Gewapend met prikkers, hand schoenen en vuilniszakken trok ken ze er gisteren op uit, de 135 leerlingen van de Bogerman- school. De kleuters namen on der het motto 'Met borstel en be zem maken we Oosterland schoon' het schoolplein voor hun rekening. De wat oudere kinderen speurden de omliggen de straten af naar zwerfvuil. De kinderen uit de groepen 6 en 7 trokken aan de randen van het dorp ten strijde tegen ongerech tigheden. „Bij de halfpipe lag veel rommel", doet een van hen na afloop verslag. Een ander vindt dat het eigenlijk allemaal best nog meevalt in Oosterland. „Ik dacht dat er veel meer rom mel zou liggen." Hangplek De ervaring met de jaarlijkse ac tie Oosterland Megaschoon heeft geleerd dat het vooral aan de randen en op locaties die be kend staan als 'hangplek' last heeft van zwerfvuil. Op de vraag of er ook vreemde dingen gevonden zijn, wordt veelstem mig ontkennend geantwoord. „Maar wel een kapotte pa raplu", meldt een van de jeugdi ge schoonmakers. „En lege siga rettenpakjes", vult een ander aan. De schoonmaakactie levert niet alleen een schoner Oosterland op, stelt docent Van der Meulen. Het is ook de bedoeling dat de kinderen bewust worden van de schade die zwerfvuil aan het mi lieu toebrengt en hen ertoe aan zet zelf nooit meer iets naast de prullenbak te werpen. Om in aanmerking te komen voor de ti tel Schoonste school van Neder land is, weet docent Sonja van der Meulen, meer nodig dan al leen het schoolplein en de dorps straten van zwerfvuil ontdoen. De leerlingen moesten een oor deel vellen over hoe schoon de school zelf is en ook aan het on derwijzend personeel werd een vragenlijst voorgelegd die naar eer en geweten beantwoord moest worden. De school werd, in ieder geval in de ogen van de kinderen, schoon genoeg bevon den. Tekeningen Hun visie op vuil en afval en hoe je daarmee om dient te springen verwerkten de kinde ren in tekeningen. De tweede Schoonste School- wedstrijd loopt nog tot 14 de cember. In drie wedstrijdrondes wordt toegewerkt naar de finale op 14 december. De wedstrijd is bedoeld voor basisscholen en scholen voor voortgezet onder wijs. In elke categorie zijn drie prijzen te verdienen. Dat meisje van twee raakt niet snel in paniek. Welnee, in ongebruikelijke situaties blijft ze koel en denkt helder. Zo bleek wel toen ze laatst bij opa en oma in 's-Heer Hen drikskinderen logeerde en het licht in de schuur plots uit viel. Opa stotid al met de zaklamp klaar om het euvel te verhel pen. Maar dan vergat hij toch één ding, constateerde zijn kleindochter. Gelukkig wist zij precies wat, en ook waar zich dat voor werp bevond. Snel liep ze naar de bijkeuken om het te halen. Even later keerde ze terug met een plastic zak. Voor de zaklamp, opa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33