>zc Leegloop dreigt in kleine kernen WOU H-m*n PZC ALTENA b 13 Tweede kerncentrale welkom bij Borssele PvdA grijpt begroting Borsele aan voor begin verkiezingsstrijd weekenddiensten lamp agenda Bestelauto in de sloot Prijs voor Project 8zorg Aanpak drugsoverlast werkt 2,5 jaar cel geëist tegen Souburger ZEELAND HELPT PAKISTAN BENEFIET 'mXiTF i DS4 773 9 DESIGNRIEM GRATIS!! GRATIS vrijdag 4 november 2005 L^Harmert van der Werf [HEINKENSZAND - Een twee- Me kerncentrale is welkom bij Jorssele, als het aan de fractie ,a„ SGP/ChristenUnie in de lorsele gemeenteraad ligt. ifolgens fractievoorzitter M. Zandee is het goed dat er meer kerncentrales komen bij Borsse- le, omdat bij de opwekking van kernenergie geen uitstoot plaats vindt van het broeikasgas kool dioxide zoals bij het verstoken van gas, kolen of aardolie. Zandee maakte zijn opmerking vóór kernenergie gisteravond in de Borselse gemeenteraad. Hij vond een verklaard tegenstan der van kernenergie, raadslid C. Traas, tegenover zich. Die stelde dat bij het opwekken van kernenergie dan wel geen spra ke is van uitstoot van kooldioxi de, maar dat dit onder meer bij de uranium winning voor kern centrales wel degelijk gebeurt. Zandee diende geen motie om de gemeenteraad achter zijn standpunt te krijgen. Hij wist dat die niet veel kans zou ma ken. Traas trok zich daar niets van aan. Hij verwees naar acties van milieuorganisatie Greenpea ce waarvan activisten eerder dit jaar op de koepel van de kern centrale wisten te komen, wat naar zijn mening erop wijst dat de fabriek niet veilig is. De di rectie van de kerncentrale is niet op haar taak berekend, leid de Traas daaruit af. Hij diende een motie in waarin de directie werd opgedragen de sleutel van de fabriek in te leveren. Steun kreeg hij niet. CDA-frac- tievoorzitter P. van den Dries noemde de acties van Greenpea ce 'aardig, maar niet gevaarlijk'. Hij verweet Traas te appeleren aan angstgevoelens. „Tot in de kerncentrale is nog nooit één ac- tivoerder doorgedrongen." Innr Harmen van der Werf iflEINKENSZAND - Kleine ker nen in de gemeente Borsele drei- jgcn leeg te lopen door de grote Nieuwbouwprojecten in onder (Neer Heinkenszand. PvdA'er ;p. Vollaard uitte gisteravond idie kritiek bij de laatste algeme ne beschouwingen in Borsele voor de gemeenteraadsverkiezin gen van maart 2006. Om zijn kritiek te staven wees Vollaard op het aantal wonin gen dat in zijn eigen dorp Nisse, jen kleine kern, te koop staat. Hij had het over een stuk of veer tien en hij wist dat van dat aan- al verkopers de helft naar een woning in Heinkenszand gaat verhuizen. Volgens Vollaard is het hard nodig de woningbouw n Borsele evenwichtiger over Je grotere en kleine dorpsker nen te verdelen. )ppassen pllaard kreeg steun voor zijn ioi van raadslid N. Werri an de Lokale Partij Borsele. zijn idee moet de gemeen- M)ok oppassen met het bouwen grotere kernen als Heinkens- nd, waardoor de leefbaarheid kleine dorpen onder druk kan omen te staan. Ie Borselse burgemeester J. Ge- )k trok uit die opmerkingen de onclusie dat over dit onder werp eens apart in de Borselse emeenteraad moet worden ge- proken. Wethouder M. Vermue- ermue (CDA, wonen) liet in de lauze van de raadsvergadering borschemeren daar niet zo'n be- loefte aan te hebben. Er is naar [haar oordeel wél aandacht voor nieuwbouw bij kleine dorpen Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Cornelleke Blok Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl als Nisse, maar plannen voor uit breiding stuiten daar vaak snel ler op bezwaren. Vermue-Vermue gaf aan de kri tiek ook wat flauw te vinden, omdat het maken van nieuw- bouwplannen veel tijd vergt. De projecten die nu worden uitge voerd, zijn veelal nog door haar voorganger, toenmalig wet houder Vollaard, in gang gezet. Zo leek de strijd voor de ge meenteraadsverkiezingen van 2006 in Borsele al begonnen. En dat bleef van de kant van de oppositie, met name PvdA en GroenLinks, niet beperkt tot op- en aanmerkingen bij het woningbouwprogramma. Vol laard en C. Traas (GroenLinks) verweten het college van burge meester en wethouders én de col legepartijen CDA, WD en SGP/ChristenUnie een al te rooskleurig beeld te schetsen van de financiële situatie van de gemeente. Te veel wordt volgens hen doorgeschoven naar de toe komst. En dat huurders en huis eigenaren in Borsele dankzij de landelijke afschaffing van het gebruikersdeel van de onroe rend zaakbelasting (ozb) er in 2006 financieel op vooruitgaan, is slechts schijn, oordeelde Vol laard. De burgers krijgen, zei hij, cle rekening van het kabi netsbeleid gepresenteerd via het nieuwe zorgstelsel, een hogere energierekening en een lagere huursubsidie. Vermue-Vermue vond dat appels met peren verge lijken. „Dat zijn zaken waarop wij als gemeente helemaal geen invloed hebben." De posttrein doet Kapelle-Biezelinge aan. door Harmen van der Werf has ^at 3oo^°pe"d BIEZELINGE - De laatste tien, vijftien jaar is alles wat met communicatie te maken heeft met sneltreinvaart veran derd. Internet en de opkomst van de mo biele telefoon hebben een revolutie ver oorzaakt. Hoe snel dat allemaal is ge gaan, blijkt bij het doorbladeren van een lijvig boekwerk dat Adri van de Vel de uit Biezelinge heeft gemaakt, een boekwerk over de geschiedenis van de PTT in Kapelle-Biezelinge van 1851 tot 2001. „Weet je hoeveel telefoonnummers Ka- pelle in 1910 telde?", stelt Van de Velde een soort quizvraag. Ja, dat is een moei lijke. Hij zoekt het op en laat het lijstje zien. D. J. van der Have, boomkweker, had telefoonnummer 3. J. C. Persant Snoep, ook boomkweker, was te berei ken onder telefoonnummer 2. De Kapel- se arts H. K. Persant Snoep mocht zich verheugen in telefoonnummer 1. En daar hield het bijna mee op. Op tele foonnummer 4 was er nog koopman A. J. van Liere. Alleen de zeer gegoeden konden vijfennegentig jaar geleden rechtstreeks per telefoon met de buiten wereld contact leggen, alhoewel: recht streeks? „Vroeger", vertelt Van de Vel de, „kon je niet eens direct bellen tus sen Kapelle en Biezelinge. Woonde je in Biezelinge en wilde je iemand in Kapel le spreken per telefoon, dan zat daar ie mand tussen in het postkantoor die je moest doorverbinden." Het lijkt onvoorstelbaar dat de drempel zo hoog was om 'eventjes' te bellen. Wie iemand iets wilde laten weten, deed dat nog bij voorkeur per post. Vooral de briefkaart was populair en vrij snel, want er werd dagelijks nog meerdere ke ren post bezorgd. „Van acht tot twaalf uur 's morgens, van één tot vier uur 's middags en van vier tot acht uur in de namiddag", laat Van de Velde aan de hand van poststempels zien. „Ja, postbo des hadden het in die tijd druk." In Ka pelle-Biezelinge hadden zij het extra druk, omdat één boomkweker, L. Evers- dijk, behoorlijk koppig was. Van de Vel de: „Hij had zijn bedrijf net over het spoor in Kapelle, waar nu Beukenhof is. Dat was eigenlijk Biezelings grondge bied, maar volgens de post viel de kwe kerij binnen Kapelle. Eversdijk weiger de dat te accepteren. Hij hield Biezelin ge als postadres aan, met als gevolg dat zijn post eerst in het postkantoor van Biezelinge aankwam, vanwaar het weer moest worden doorgestuurd naar het postkantoor in Kapelle." De post kon snel zijn, zeker als iemand zijn brieven of pakketjes met de trein verstuurde. Dat kon nog tot 1970. „Een brief of pak ketje was dan in anderhalf uur in Rot terdam", weet Van de Velde, „maar daarvoor moest je wel twee keer zoveel betalen als met normale post." Jac. San- dee die een fietsen-, radio- en tv-zaak aan de Weststraat in Kapelle had, was één van de vaste treinklanten. „Hij gaf zijn post aan de stationschef af, zodat hij niet op de trein hoefde te wachten." Van de Velde vindt het leuk zulke din gen op te diepen als liefhebber van ge schiedenis én verzamelaar van poststuk ken die iets met Kapelle en Biezelinge te maken hebben. Hij werkte achtender tig jaar in de houthandel bij Van Ries- sen in Goes. Hij is vervroegd uitgetre den en kan er nu - als hij wil - alle tijd aan besteden. De geschiedenis van de PTT in Kapelle-Biezelinge is zijn eerste boekwerk, uitgegeven in eigen beheer en voorlopig in een oplage van veertig stuks. Van het postbedrijf is in Kapelle-Bieze linge nauwelijks iets over. Biezelinge heeft al sinds 1929 geen eigen postkan toor meer; dat in Kapelle deed in 1996 de deuren dicht en is vervangen door een postagentschap. Van de Velde: „De PTT is in 1989 geprivatiseerd en sinds dien is het snel gegaan." Adri van de Velde, De geschiedenis van de PTT in Kapelle-Biezelinge 1851-2001, 250 pagina's, 25 euro, te be- stellen via 0113-343.028. zaterdag 5 en zondag 6 november 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. (Advertentie) INTERIEUR* DESIGN scheldestraat 25-29 Vlissingen Tholen/St. Philipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland G.J. de Witte, Schoolstraat 16, 's-Gravenpolder, 06-53257131 Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113)313050 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst), Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. Stroo, tel. 0113 224099 W. Diteweg, tel 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. l STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - De Maagd, 19.30 uur: Pietje Bell, musical door cursisten van Centrum voor de Kunsten; COC-café De Soos, 20.00 uur: Dubbel Apart voor mensen met een verstande lijke beperking; 22.00 uur: De Soos; GOES - Café De Pompe, 22.30 uur: Con cert Juke Joints; Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur; Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur; Soos, biljarten: Hotel De Zwaan, 19.00-22.00 uur: Vogel tentoonstelling bij vogelvereniging Zang en Kleur; LEWEDORP - Café De goede verwach ting, 18.30 uur: Ruilbeurs, munten, post zegels, ansichtkaarten etc.; OUD-VOSSEMEER Supermarkten: Voedselactie Dorcas hulp; POORTVLIET Supermarkten: Voedsel actie Dorcas hulp; SCHERPENISSE Supermarkten: Voedselactie Dorcas; SINT-ANNALAND Supermarkten: Voedselactie Dorcas; POORTVLIET - Op de Engelaarsdijk in Poortvliet is giste ren rond 19.30 uur een 35-jarige man uit de gemeente Tho len met zijn bestelauto in een droge sloot beland. Hij reed richting Scherpenisse toen hij in een flauwe bocht naar links aan de rechterzijde in de berm kwam. Na een ruk aan zijn stuur belandde hij vervolgens aan de linkerzijde van de weg op de kop in de sloot. De bestelauto werd vol ledig vernield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse Stichting Vrij willigers Overleg Zorgsector is in de prijzen gevallen. Uit handen van staatssecretaris Ross-van Dorp kregen verte genwoordigers van de stichting gisteren de eerste CZ-zorgprijs voor het project mantelzorgers voor kinde ren met eetproblemen. Het project, dat van de SVOZ de roepnaam 'Project 8zorg' (spreek uit: eetzorg) meekreeg richt zich op een probleem waarvan de jury van de CZ-zorgprijs vindt dat het speciale aandacht verdient. Het project is specifiek bedoeld voor de mantelzorgers en wordt door de jury omschreven als 'vernieuwend'. Dit om dat het project erop gericht is binnen de formele zorg de nog informele positie van de mantelzorger te versterken. TERNEUZEN - De aanpak van drugsoverlast in Terneu- zen is een voorbeeld voor België en Frankrijk. Dat is voor al het gevolg van het gedogen van de koffieshops Check point en Miami in de binnenstad en controles op drugsver koop in het kader van het project Houdgreep. De Terneu- zense burgemeester J. Lonink trekt die conclusie naar aanleiding van het onderzoek van de Gentse criminoloog T. Surmont in Terneuzen. Daaruit blijkt dat drugsgerela teerde overlast aanzienlijk is gedaald sinds het begin van Houdgreep. „De aanwezigheid van twee koffieshops vlak bij elkaar zorgt ervoor dat de mogelijke overlast beheers baar blijft. Ook de controles in het kader van Houdgreep beperken het koffieshoptoerisme, wat de bedoeling is", al dus Surmont. Zo'n zestig procent van de koffieshopbezoe kers komt uit België, een kleine dertig procent uit Noord-Frankrijk en elf procent uit Nederland, MIDDELBURG - Tegen een 42-jarige inwoner van Oost-Souburg is gisteren bij de rechtbank in Middelburg tweeënhalf jaar celstraf geëist voor verkrachting van een gehandicapte vrouw. De man zou het slachtoffer op 21 no vember vorig jaar onder valse voorwendselen naar zijn toenmalige woning in Vlissingen hebben meegenomen. Na het bekijken van seksvideo's zou de verdachte de ver standelijk gehandicapte vrouw naar de slaapkamer heb ben meegenomen en op bed hebben gegooid. Hij dwong haar daarna tot gemeenschap. De verdachte ontkende al les. De vrouw woont in een gezinsvervangend tehuis van Arduin. Volgens medewei'kers was ze overstuur toen ze haar verhaal vertelde. De raadsvrouwe wees onder meer op de tegenstrijdige verklaringen van het slachtoffer en het ontbreken van een medische verklaring, „Er is ook geen DNA-onderzoek gedaan." Op basis van de tekort komingen in het onderzoek en het gebrek aan steunbewijs vroeg ze haar cliënt vrij te spreken. Uitspraak 16 novem ber. (Advertentie) Op vrijdag 4 november vanaf 14.00 uur i.s.m. RADIO SCHOUWEN-DUIVELAND. Café DE BIET, Nieuwe Haven 14, Zierikzee. www.zeelandhelptpakistan.tk bankrek. nr. 113081146 U bent welkom met uw gift: geld of goed. Uitsl. vrijdag na 14.00 u. tel.nr. 0111-413825 (De Biet) (Advertentie) n Cleaning Servic wy r ible -Monseke.e.pmg) Dan belt u ons toch? Sensation Cleaning Service is dé betaalbare oplossing voor huishoudelijk schoonmaakwerk. Al vanaf 15,- per uur! (exci. btw) Bel vooreen vrijblijvende afspraak: 064 973 52 69 sohoon-w-niteen- betaailoaai^ mitteêw i Hotel Café Restaurant Havenzicht, 19.30 uur: Concert van het Schorrekoor mmv het zeevrouwenkoor Hoog Tij uit Ber gen op Zoom; SINT-MAARTENSDIJK Supermark ten: Voedselactie Dorcas; STAVENISSE - Supermarkten: Voed selactie Dorcas; THOLEN - Supermarkten: Voedselactie Dorcas; WAARDE - Nederlandse Hervormde kerk, 20.00 uur: Muziekconcert harmo nieorkest Kunst en Eer uit Zierikzee; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) Als u tijdens de actieperiode van 1 t/m 27 november voor 300,- in onze winkel besteed krijgt u een Branie designriem t.w.v. 65,- Havenstraat 20 4531 EK Terneuzen www.wout-men.nlwoutnl@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31