Wietteelt moet legaal worden beurs Rijkswaterstaat maakt zich op voor de winter Thoolse gemeentebegroting vindt vooral instemming Winkelcentrum is overlast fietsen beu Ski Snowboard I KERST BIJ GROENRIJK zaterdag i extra koopavond zondag open Hröös op nieuwe brandweerkazerne Licht Herstel oevers Veerse Meer Kritiek op controle subsidies Extra brug Middelburg te duur burgemeesters Goes en Vlissingen willen van schizofreen gedoogbeleid af Motie tegen hoger tarief voor tunnel Sportpunt Zeeland, zwembadweg 3 Goes hn_r Frank Balkenende OES - De burgemeesters van oes en Vlissingen juichen een rod met gereguleerde, groot- balige wietteelt toe. Een Ka- ermeerderheid vraagt minis- sr Donner van Justitie om zo'n jneriment. Volgens de minister idat in strijd met internationa- verdragen. eGoese burgemeester D. van r Zaag vindt dat Nederland jn eigen plan moet trekken. iVe zijn toch nog wel een klein èetje autonoom?" Van der aag hekelt al jaren de schizo- enie van het Nederlandse ge nbeleid. Koffieshops mogen ia de voordeur legaal softdrugs rkopen, de aanvoer via de ach- ïdeur is echter strafbaar. De iffieshophouder wordt zo de uninaliteit ingedreven. Hij loet zijn handelswaar betrek en van wiettelers, die illegaal nnabis kweken. an der Zaag vindt het van de ekke dat de Belastingdienst en koffieshop behandelt als n normaal bedrijf, terwijl op- oringsdiensten alles in het erk stellen om de aanvoer te varsbomen door te jagen op (il- (Adverte7itie) tot 21.00 uur li van 11.00 tot 17.00 uur editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Ze zijn hröös op hun nieuwe brandweer kazerne, de vrijwilligers van de brandweergroep Colijns- plaat-Kortgene. „Het voelt", zegt groepscommandant C. van der Weele, „als een vervroegd Sinterklaascadeau." Dat ze trots zijn op hun kersver se onderkomen net buiten de dorpskern, blijkt bij binnen komst. Met man en macht wordt deze dagen gewerkt aan de inbe- drijfstelling. Schoonmaken, de boel inrichten. Uren en uren werk gaan er nog inzitten. „We doen het met plezier", al dus Van der Weele, „want het is Leden van de brandweer bezig met laatste werkzaamheden aan de nieuwe brandweerkazerne in Colijnsplaat. foto Willem Mieras onze eerste echte brandweerka zerne." De brandweergroep Co- lijnsplaat-Kortgene - met in Kortgene een uitrukpost met een personeelsbusje - heeft het in Colijnsplaat jarenlang moe ten stellen met een verbouwde boerenschuur als kazerne. Van der Weele vertelt dat de brand weerauto er nauwelijks uitkon. „Aan weerszijden van de deur hadden we drie centimeter over." Dat was niet het enige manco. De sanitaire voorzieningen in de kazerne aan de Oosthavenstraat voldeden niet meer aan de eisen. De brandweergroep wil ook graag meer vrouwelijke vrijwilli gers. Voor hen was er geen apart toilet of douche. In de nieuwe brandweerkazerne bij molen Nooit Gedacht aan de Colijns- plaatseweg zijn die er wel. „En", meldt de gemeentelijke brandweercommandant E. Hol, „de uitruktijd richting Kortge ne wordt beter. Vanuit de Co- lijnsplaatseweg scheelt het één minuut als we in Kortgene moe ten zijn." Dat was de belangrijkste reden om voor deze locatie te kiezen, ook al stond daar al een histori sche molen. Hol: „We hebben daarover goed overleg gehad met de eigenaren." Van der Weele voegt toe. „De ka zerne is daarom ook in oude boe- renschuurkleuren opgetrokken, in grijs en wit, alleen de voor deuren zijn rood." De nieuwbouw is binnen het be schikbaar gestelde budget van 385.000 euro gebleven. De ope ning is volgende week zaterdag, waaraan vanaf 12.00 tot 16.00 uur gelijk een open dag wordt gekoppeld. De oude kazerne is verkocht aan 'de buurman' aan de Oosthavenstraat, aan het in- ternetadviesbureau De Pree e-Consult dat er kantoor gaat houden. zeeuwse almanak Dat meisje van twee raakt niet snel in paniek. Welnee, in ongebruikelijke situaties blijft ze koel en denkt helder. Zo bleek wel toen ze laatst bij opa en oma in 's-Heer Hen drikskinderen logeerde en het licht in de schuur plots uit viel. Opa stond al met de zaklamp klaar om het euvel te verhel pen. Maar dan vergat hij toch één ding, constateerde zijn kleindochter. Gelukkig wist zij precies wat, en ook waar zich dat voor werp bevond. Snel liep ze naar de bijkeuken om het te halen. Even later keerde ze terug met een plastic zak. Voor de zaklamp, opa. TOT 'zaterdag zondag5 19 Nov. I \J /O SO Nov. 10.00-17.00 KORTING 11.00-17.00 Gratis toegang en parkeren! ,dactie:0113-315649 nj man.i o" 1 stblis 31, 4460 AA Goes Ivertentïe-exploitatie: E en Midden-Zeeland: 0113-315520; Es-Vlaanderen: 0114-372770; (ionaal; 020-4562500. rijdag 4 november 2005 WOLPPIAARTSDIJK - Waterschap Zeeuwse Eilanden versterkt deze maand de oevers van het Veerse Meer. On langs is het waterstand in het meer weer op winterpeil ge bracht (0,6 meter lager dan zomerpeil), zodat het water schap makkelijk kan werken aan de oevers, 's Zomers lig gen die gedeeltelijk onder water. Het werk omvat het ge deeltelijk afgraven van versleten asfaltoevers, die daarna worden voorzien van een nieuwe, tien centimeter dikke laag waterbouwasfalt, Vervolgens worden de oevers afge werkt met een grindlaag. Het waterschap pakt deze ronde de oevers aan het begin van het havenkanaal in Kamper land, bij het strandje van Vrouwenpolder, bij recreatiege bied De Piet en bij de Meerkoet in Wolphaartsdijk aan. Daarnaast conserveert het waterschap de afmeersteiger aan de Veerse Gatdam. De brug wordt gedemonteerd en op een werf gestraald en geschilderd. De afmeerpalen worden ter plekke behandeld. De steiger is tot begin de cember buiten gebruik. Dan heeft het waterschap het gro te winteronderhoud klaar. Buitenom dat karwei zijn er tal van andere kleine werkzaamheden te doen. MIDDELBURG - Het is niet duidelijk of subsidies die de gemeente Middelburg verstrekt, goed gebruikt worden. Dat is één van de conclusies die de rekenkamer trekt uit een onderzoek naar de verstrekking van subsidies in Mid delburg. Het gemeentebestuur heeft te weinig zicht op wat er gebeurt met het geld. Volgens de rekenkamer is dat wel nodig, zodat eventueel sancties kunnen worden opgelegd aan de organisatie die subsidie ontvangt. In 2004 keerde de gemeente bijna 15 miljoen euro aan subsi dies uit. Het is wettelijk verplicht om één keer in de vijf jaar een rapport te maken waarin wordt vastgesteld of het geld is uitgegeven waar het voor bedoeld was. Dat is in Middelburg niet gebeurd. De rekenkamer trekt daaruit de conclusie dat de gemeenteraad op dit gebied haar con trolerende taak niet kan uitvoeren. MIDDELBURG - Het bedrijfsleven in Middelburg moet meebetalen aan een voetgangersbrug over het Kanaal door Walcheren. Dat lijkt de enige oplossing om de brug aangelegd te krijgen. Het overleg tussen de gemeente en de provincie is gisteren stukgelopen op geldgebrek. De aanleg van een voetgangersbrug naast de Schroebrug kost 1,3 miljoen euro. De aanpassingen aan de wal en aan fietspaden en oversteekplaatsen, kost nog eens 1,1 mil joen euro. Provincie en gemeente zijn het niet eens gewor den over de verdeling van de kosten. Het wordt bij nader inzien overigens geen rolbrug maar een ophaalbrug. Die is volgens de gemeente net zo duur, maar estetisch mooier, omdat die dan hetzelfde oogt als de Schroebrug. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij het winkel centrum in de Middelburgse wijk Dauwendaele moeten maat regelen worden genomen om de overlast van geparkeerde fiet sen tegen te gaan. Dat schrijven het bestuur van het winkelcentrum en de wijkbe- heergroep in een brief aan het gemeentebestuur. Veel klanten van het winkelcentrum nemen hun fiets mee naar binnen en parkeren bij de winkels voor de deur. De doorgangen zijn daar door niet goed toegankelijk en dat kan gevaarlijk zijn als er brand uitbreekt. Drie jaar gele den al constateerde de brand weer dat de fietsen vluchtwegen blokkeerden. Ook toen werd al over maatregelen gesproken om de overlast tegen te gaan. Buiten het winkelcentrum staan een paar fietsbeugels. Dat zijn er lang met genoeg om plaats te bieden aan al de fietsen van de klanten. De gemeente moet een oplossing bieden, vinden de win keliers en de wijkbeheergroep. „Wij zouden graag die fietsen naar buiten willen hebben", zegt winkelier T. van der Genug- ten. „Als ze het zouden kunnen, zouden sommige mensen hun fiets zelfs mee de winkel in wil len nemen. Het is een mentali teitskwestie. Er zijn ook mensen die fietsen door het winkelcen trum. Ik begrijp het wel, de win kelwagens staan in de winkel en mensen willen hun boodschap pen in hun fietstas doen. Daar om moet er een goed alternatief zijn. Als er buiten een goede par keerplaats voor fietsen zou zijn met de boodschappenkarren er naast, zou het opgelost zijn." (Advertentie) legale) telers. „We moeten de teelt uit de illegaliteit halen", zegt Van der Zaag. „Je kunt dan tevens controleren wie het teelt en hoe de kwaliteit is. Het is na melijk zo dat de werkzame stof in wiet fors is gestegen. Soft drugs worden steeds sterker. Door gecontroleerde teelt kun je de volksgezondheid bewaken. Dat gebeurt nu niet." G. Aar den, die koffieshops heeft in Goes en Vlissingen, is voor een proef met gecontroleerde wiet teelt, die wat hem betreft moet uitmonden in legalisering van de kweek. Aarden moet nu zijn handelswaar heimelijk opslaan. Hij voelt zich daar niet echt lek ker bij. Tegelijkertijd krijgt hij wel forse belastingsaanslagen over de hoeveelheden softdrugs die hij zou hebben verkocht. „Daarbij gaat de Belasting dienst uit van hogere hoeveelhe den dan ik op grond het gedoog beleid per dag in huis mag heb ben. Dat is vijfhonderd gram. De Belastingdienst komt uit op veel meer omzet per dag. Dat verhoudt zich op papier niet met het gedoogbeleid. De Belas tingdienst is eigenlijk verplicht dat te melden aan Justitie, maar zegt dat niet te zullen doen. Je kop hangt dus voortdurend on der de guillotine en je weet niet wanneer het mes gaat vallen." Hoe ondoorzichtig het gedoogbe leid is, heeft de Vlissingse burge meester A. van Dok-van Weele recent ondervonden. Zij legde koffieshop Purple in januari een sluiting op van drie maanden, nadat de politie (medio vorig jaar) een handelsvoorraad van rond de vijftien kilo had aange troffen in een huis dichtbij de koffieshop, dat wordt bewoond door één van de exploitanten. De uitbaters van Purple ver weerden zich met succes bij de bestuursrechter. Zij wierpen te gen dat het hen onmogelijk wordt gemaakt op legale wijze een koffieshop uit te baten. Bo vendien had niet de koffieshop moeten worden gesloten, maar het bevoorradingspunt. De Vlis singse burgemeester ging in ho ger beroep, omdat zij beide pan den als één inrichting beschouw de, maar haalde ook bij de Raad van State bakzeil. Het sluitings bevel bleek op onjuiste gronden te zijn genomen. Krom Van Dok-Van Weele wil af van het 'kromme beleid', dat moei lijk te handhaven is. „Aan de ene kant gedoog je, aan de ande re kant moet je repressief op tre den. Laten we de teelt legalise ren. Als we dat niet willen, dan moeten we alles verbieden." Dat laatste wenst burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg. Hoewel de raad heeft besloten twee koffieshops toe te staan, is Schouwenaar persoonlijk tegen de gedoogcultuur. „Ik heb twij fels bij het roken van cannabis, het is slecht voor mensen en ik vind dat de overheid dit niet moet gedogen. Het is een ver keerd soort pragmatisme. Ik zeg wel eens: je mag bijna nergens meer roken in Nederland, behal ve als er wiet in zit." bijsturingen en discussies, bleek goed te werken. Vooral de frac tie van de PvdA bleek de stuur manskunst goed machtig. Drie amendementen van die fractie hoefden niet eens in stemming te worden gebracht, zozeer wa ren de raad en het college het er mee eens. Een van die amende menten was de bestemming van het begrotingsoverschot - met een meevaller van de september circulaire van 198.000 euro voor volgend jaar oplopend tot 525.000 euro in 2009 - voor een nieuw te vormen reserve voor onderwijshuisvesting. Tholen weet dat er nodig nieuwe scho len moeten worden gebouwd en heeft daarvoor niet de centen lig gen. Ook de SGP-fractie had iets dergelijks voorgesteld, maar zocht het meer in de meer jarenraming. Daaraan wilde het college wel tegemoet komen. Succesje Een ander succesje voor de SGP was een halve ambtenaar om meer bedrijven, en dus werkgele genheid, binnen de Thoolse ge meentegrenzen te halen. Over wat voor soort bedrijven moet de raad het nog eens worden. De fractie van Algemeen Belang Tholen (ABT) deed een poging om te mikken op bedrijven die veel ongeschoolde werkers no dig hebben. Maar de raad heeft al afgesproken dat over de kwes tie van de economische ontwik keling nog een debat zal worden gevoerd. WD en D66 hadden graag ge zien dat Tholen acquisitie zou den plegen onder recreatiebe- drijven. Daar liggen volgens die fracties de grootste kansen. Een jiLUIS - De politieke partij dorpsbelangen en Toerisme )&T) in de gemeente Sluis pro- sleerl tegen een hoger tunnel- rief. „De Westerscheldetunnel bedoeld om de automobi- sten te gebruiken als melkkoe )or de schatkist van provincie stelt raadslid B.Bas- ig van D&T. exploitant van de tunnel zei maand dat de tarieven d jaar mogelijk meer stij len dan gebruikelijk, omdat er weinig geld in het laatje omt Jet als de Statenfracties van Pv- 1, SP en de Partij voor Zee- nd keert D&T zich tegen dat pornemen: „De tunnel is aange- n Zeeuws-Vlaanderen et. de rest van Nederland te |rbinden. Veel Zeeuws-Vlamin- izijn aangewezen op deze ver- «ding. iet steekt Zeeuws-Vlamingen al dat zij moeten betalen or de verbinding met de rest het land, terwijl elders we- i worden betaald uit de alge- hne middelen." D&T wil pro- aantekenen in de vorm van i motie, die in de vergadering i gemeenteraad op 17 no- aber wordt ingediend. Bas- I waagt de raden van Hulst ïTerneuzen de motie te onder- KAPELLE - Het zonnetje scheen aangenaam en de tem peratuur schommelde gisteren rond de 18 graden. Mede werkers van Rijkswaterstaat zijn met hun gedachten echter al bij de de winter. Onder het motto 'Beter te vroeg dan te laat' is waterstaat doende met de bevoorra ding van strooizoutdepots, zoals hier op de foto bij Kapelle/Vierwegen. De overige vier depots in Zeeland (bij Scharendijke, Bruinisse, Hoek en Perkpolder) wer den al eerder voorzien. In totaal heeft Rijkswaterstaat in de vijf Zeeuwse de pots een voorraadje van in totaal zo'n 2500 ton strooi- zout klaarliggen. Dat moet in een normale winter ge noeg zijn. Het strooizout is afkomstig uit mijnen in het Duitse Heilbach. De kosten bedragen ongeveer 50 euro per ton. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt SINT MAARTENSDIJK - Een flinke stapel amendementen en een handvol moties kwamen gis teren in stemming tijdens de be handeling van de Thoolse ge meentebegroting voor 2006 en de meerjarenraming voor de drie jaren daarna. Stof voor dis cussie, maar in de grond van de zaak bleek de raad het toch voor al heel erg eens. De begroting werd raadsbreed vastgesteld, de amendementen en moties dienden vooral om het beleid een beetje bij te sturen: naar links, naar rechts of pal door het midden. De nieuwer wetse begrotingsbehandeling: geen algemene beschouwingen, antwoorden, replieken en du plieken, maar één termijn met voorstel om de hele opbrengst van de toeristenbelasting ten goede te laten komen aan de re creatie haalde het niet. In de be groting is de helft voor die sec tor. De rest heeft Tholen voor an dere dingen nodig. De tegen stemmers vonden dat toeristen, die immers gebruik maken van al het goede dat Tholen te bie den heeft, best mee mogen beta len aan straten, lantarens, fiets paden en goed onderhouden openbaar groen. Met een motie wist de SGP-fractie voorts vol doende steun te vinden voor een visie op het monumentenbeleid, vooral met betrekking tot de mo lens. Die staan langzamerhand steeds slechter te worden en de kosten om ze te restaureren wor den allengs hoger. Het college moet snel een plan van aanpak ontwikkelen. Collectie 2006: show goes 28 november show sluis 12 december Nieuw: rembo styling week 31 okt. t/m 6 nov. Bel voor info of reservering Brouwerijstraat 9 Oostburg 0117 - 45 48 61

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29