expo Kabinet duldt referendum Pensioenakkoord bij Shell maakt einde aan stakingen PZC Honeywell deurloo Vrachtwagenchauffeur gedood bij botsing met trein PZC Auto A aymondomaandmenu 23,50 ïvaluatie van ■ampoefening e rooskleurig Mogelijk geval bse in Limburg verwarmings 3-4-5 november www.deurloo.nl Ministerraad stemt in bij voldoende draagvlak Tweede Kamer Mediamarkt zet beloning op hoofd dief 23 Dewael flatert in terreuronderzoek Extra inspanning griepepidemie 19 Weer gelijkspel bij Heerenveen Twist in turnwereld over contract Mega magazijn Opruiming UVbl Morgen Open dag 14» I Vandaag droog I Wisselend bewolkt, maar wel droog. Matige, op zee vrij krachtige tot krachtige zuidwestenwind. Maxima rond 14 graden. Als voorgerecht Dan volgen En als afsluiting geniet u van 3 heerlijke sliptongetjës een romige een lekkere met een vis garnituur tiramisu kreeftensoep en verse groente 47e jaargang no. 261 rijdag 4 november 2005 os nummer 1,25 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De evaluatie van de in mei gehouden rampoe- -fening bij een ongeluk in de kerncentrale van Borssele is te positief. Dat stelt commissaris van de koningin W. van Gelder. I^.Van een aantal fundamentele Jouten is geen melding ge maakt." Ook directeur veiligheidsregio Zeeland F. Cap tij n en Kamerlid W. Duyvendak (GroenLinks) bordelen kritisch over de evalua tie Nationale Stafoefening Nu die gisteren door staatsse cretaris Van Geel (CDA, milieu) ~en minister Remkes (WD, bin nenlandse zaken) aan de Twee de Kamer is gestuurd. Van Gel der stelt dat op 25 mei 'het meest unieke aan een nucleaire ramp niet is geoefend', omdat de operatie te vroeg werd afge blazen. Ook vindt hij dat minis- Jteries traag reageerden op signa len uit de provincie. Hij noemt de evaluatie nogal positief. „Zo heb ik dat niet ervaren." Captijn betitelt de evaluatie als "positief van sfeer en in sommi- ge.gevallen te positief'. Wel be nadrukt hij dat in lange tijd niet zo uitgebreid is geoefend. Toch vindt hij dat in de conclusies :'wat zwaarder had mogen wor gden doorgepakt'. Duyvendak noemt het 'curieus' dat Van 'Geel en Remkes schrijven dat jl'het systeem kernongevallenbe- strijding heeft gefunctioneerd, Jterwijl de goede lezer uit de eva luatie kan halen dat veel niet op was. „Op alle cruciale ter reinen is verbetering nodig." pagina 16 vragen bij rampoefening KERKRADE - Bij een geslachte koe in een slachthuis in Kerkra- de is gisteren bse, de gekke- koeienziekte, vastgesteld. Het dier komt van een boerderij in de omgeving van Kerkrade. T£en tweede test van het Cen- Itraal Instituut voor Dierziekte Controle moet definitief uitsluit sel geven. "Mocht het inderdaad om bse gaan, dan neemt het ministerie '■alleen maatregelen bij de boer van wie de koe afkomstig is. „Al- le koeien die hetzelfde voer heb ben gegeten als deze koe moeten dan geruimd worden", aldus een woordvoerder van het minis terie. GPD (Advertentie) de(mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen en de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, warm welkom voor jong en oud! m.m.v. o.a. donderdag 3/11 van 10.00-21.00 uur vrijdag 4/11 van 10 00-21.00 uur zaterdag 5/11 van 10.00-17.00 uur INSTALLATIEBEDRIJF Kloosterweg 15, Schuddebeurs, ©0111 416255 door Fons Kockelmans DEN HAAG - Het kabinet dient niet zelf een voor stel in voor invoering van een referendum. Mocht de Tweede Kamer echter met een voorstel voor een referendum komen, dan zal het kabinet zich niet verzet ten. Voorwaarde is wel dat er sprake is van een breed draagvlak in de Kamer. Dat staat volgens ingewijden in een voorstel waarover de minis terraad zich vandaag buigt. Het kabinet zou alleen zijn steun wil len geven aan voorstellen voor een correctief referendum, waar bij de bevolking besluiten van de overheid kan terugdraaien. Initiatiefvoorstellen voor een raadplegend referendum, dat al leen een adviserend karakter heeft, zal het kabinet niet me deondertekenen. Verzet Volgens Haagse bronnen is het nog niet zeker dat het kabinet het vandaag eens wordt over dit standpunt. Bij enkele CDA-be- windslieden zou nog verzet le ven. Het CDA voelt eigenlijk niets voor de invoering van volksraadplegingen, omdat het vindt dat die op gespannen voet staan met de representatieve de mocratie. Maar voor de coalitie partners ligt dat anders. D66 pleit al sinds zijn oprichting voor referenda, terwijl de WD dat in zijn nieuwe Liberaal Ma nifest inmiddels ook doet. Het kabinet discussieert van daag aan de hand van een analy se die D66-minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing heeft gemaakt van de diverse soorten referenda. In de Kamer zijn twee initiatiefwetten in voorbereiding om te komen tot een referendum, beide van Pv dA en GroenLinks. In een daar van gaat het om een correctief referendum; in het andere om een raadplegend referendum. ANP De trein heeft de vrachtwagen honderden meters voortgeduwd. Het motorblok van de truck is in een van de vlak aan het spoor liggende tuinen teruggevonden. door Henri Bruntink WIJHE - Een aanrijding tussen een trein en een vrachtwagen in het Overijsselse Wijhe heeft gis teren het leven geëist van een 42-jarige vrachtwagenchauf feur. De treinmachinist raakte zwaar gewond, dertig passagiers zijn behandeld wegens botbreuken, snij- en schaafwonden. Gister avond lag nog één van hen in het ziekenhuis. De waarschijnlijk op volle snel heid passerende intercity raakte de vrachtwagen vol in de flank, waarbij de cabine van de truck werd weggeslingerd. De rest van de met hout geladen wagen werd door de trein zo'n vierhonderd meter vooruit ge duwd. Bovenleiding Vier betonnen portalen waar aan de bovenleiding hangt, spat ten uit elkaar. Het motorblok Advertentie van de vrachtwagen werd teruggevonden in een naast het spoor gelegen tuin van een woonhuis. De machnistencabine van de trein werd door de botsing in- eengedrukt, de trein zelf raakte alleen met de voorste wielen van de rails. Het ongeluk gebeur de op een plek waar de huizen dicht op het spoor staan. „De brokstukken vlogen letter lijk in de achtertuinen van de be woners", aldus burgemeester B. Hinnen van de gemeente Olst-Wijhe. De overweg was be veiligd met automatische knip perlichten. De geknapte boven leiding waar nog spanning op stond bemoeilijkte de hulpverle ning. VACATURES Bent u de Binnenhuis adviseur die Woontrend Zeeland zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Shell-werkne- mers hebben met stakingen in de raffinaderijen bij Pernis en Moerdijk een pensioenakkoord afgedwongen, waardoor de meesten van hen toch rond hun zestigste kunnen stoppen met werken. De bonden doen ook een concessie: werknemers moe ten vanaf volgend jaar meebeta len aan hun pensioenopbouw. De petrochemische installaties van Shell worden de komende dagen opgestart. Acties bij de NAM, waardoor de aardgastoe voer zou worden verstoord, zijn nu ook van de baan. Shell-werk- nemers betalen straks 2 procent pensioenpremie. In ruil daarvoor betaalt Shell ruim mee aan de levenslooprege ling. Dat is een spaarpot voor werknemers, die zij desgewenst kunnen aanwenden voor prepen sioen. De storting van Shell in het le vensloopfonds van de werkne mer wordt 8 procent van het bru toloon, als een werknemer vrij willig twee adv-dagen inlevert. Houdt hij vast aan zijn huidige adv-rechten, dan zakt de Shell-bijdrage naar 6,5 procent. Voor werknemers die later in dienst treden bij Shell is de werkgeversbijdrage aan de le vensloopregeling 3 procent. FN V-onderhandelaar Schellen berg sprak van 'keiharde' onder handelingen en ging er gister middag van uit dat de leden het akkoord accepteren. „Met wat er aanvankelijk lag, was een pensioen mogelijk tussen 61 en 62 jaar. Maar omdat Shell meer gaat bijdragen via de levensloop regeling, is een pensioen rond 60 jaar voor de huidige Shell-mensen toch haalbaar." Werknemers die vanaf volgend jaar in dienst treden bij Shell, moeten wel langer doorwerken. Volgens A. van der Molen, die onderhandelde namens de bon den VHP en De Unie, neemt Shell het voortouw in Neder land met een ruime bijdrage aan de levensloopregeling. „Geen van de andere grote bedrijven door Achille Prick DEN HAAG - Elektronicaketen Mediamarkt zet een beloning op het hoofd van winkeldieven. Per soneel dat een dief betrapt, krijgt daarvoor een cadeaubon. Vendex KBB, eigenaar van on der meer V&D, Hema, Praxis en Dixons, vreest dat personeel op 'premiejacht' gaat en ziet niets in de maatregel. „Winkeldiefstal is een gigan tisch probleem en je moet alles proberen om dat terug te drin gen", zegt P. van der Linden van de Mediamarkt-vestiging in Eindhoven. Van der Linden heeft het beloningssysteem geko pieerd uit Engeland. „Daar werkt het prima en nu doen we het ook in een aantal vestigin gen van Mediamarkt in Neder land." Volgens Van der Linden hoeft niemand bang te zijn voor een ongezonde klopjacht op verdach te klanten. „Personeel mag nooit zelf ach ter iemand aan, zij moeten al tijd rondlopende beveiligers tip pen. Alleen zij mogen een ver dachte aanhouden. Als het klopt, krijgt de tipgever een ca deaubon. Hoeveel zeg ik u niet, Wie gaat de automobilist helpen? In Brussel is het proces begonnen tegen dertien vermeen de moslimterroristen, die op 19 maart vorig jaar werden opgepakt. Dat was eigenlijk te vroeg, maar omdat minis ter Dewael het terreuronderzoek publiekelijk vermeldde, moest de politie wel tot actie overgaan. „Poli tici snappen niet hoeveel schade zo'n onthul ling toebrengt", deed een anonieme gerechte lijke bron zijn beklag. Over twee weken moet er een plan van aanpak zijn om de gebreken in de Zeeuwse zorg bij een eventuele griepexplo- sie weg te werken. De Zeeuwse betrokkenen bij die zorg hopen zo de Inspectie voor de Gezondheidszorg tevreden te stellen, die woensdag stelde dat Zeeland slecht voorbereid is op een pandemie. SC Heerenveen heeft ook in de tweede groepswedstrijd van het Uefa Cuptoernooi gelijk ge speeld. De Friese ploeg hield gis teravond titelhouder CSKA Moskou op 0-0. Vorige maand eindigde het duel met Dinamo Boekarest ook al zo. Heeren veen staat nu der de in een poule van vijf. Een geschil tussen cle turnbond en de WK-gangers kan mogelijk grote gevolgen hebben. De KNGU wil dat de tur ners een contract tekenen, waarin een aantal bepalingen over sponsorlogo's staat. Die weigeren dit te doen, waardoor nu hun WK op de tocht staat. 1 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio 8c Televisie: 9; Zeeland: 11, 13,15,16 en 17; Sport: 18.19 en 21; Redactie en reactie 22; Auto: 23 en 25. (Advertentie) Locatie: voormalig pand Praxis foto ANP De vrachtwagenchauffeur uit Vroomshoop en de treinmachi nist uit Dalfsen werden zwaarge wond afgevoerd naar het zieken huis, waar de trucker gister avond overleed aan zijn verwon dingen. GPD Bekijk de advertentie in de Faam en de Bevelander (Advertentie) 10.30 - 15.uur HogeschoatwrnJ Zeeland (Advertentie) betalen zo ruim mee aan deze nieuwe regeling." De levensloopregeling is een fis caal vriendelijke spaarpot, die vanaf 2006 door werknemers in dividueel kan worden opge bouwd. Uit deze pot, die jaar lijks met maximaal 12 procent van het brutoloon kan worden gevuld, is het mogelijk tussen tijds verlof te financieren. Veel werknemers willen het inzetten voor vervroegd pensioen. GPD maar het is niet meer dan een aardigheidje." Brancheorganisatie Platform Detailhandel begrijpt de maatre gel van Mediamarkt. „Je kunt nog zoveel doen tegen winkel diefstal, niets werkt beter dan oplettend personeel. De ogen en oren van medewerkers moet je koesteren." Volgens cijfers van het Hoofdbedrijfschap Detail handel ligt het aantal winkel diefstallen rond de drie miljoen. De schade bedroeg in 2003 in to taal 1,3 miljard euro, inclusief preventieve maatregelen. Overi gens wordt het meeste gestolen door het personeel zelf. GPD IH per maand met automatische incasso 20,55). i per kwanaal met automatische incasso 59,75). Hl per, jaar met automatische incasso 229,20). i (post)bankrekeningnummoi: i Kijk op www.pic.nl/abonneren, bel gratis i 0800 - 0231231 of stuur deie bon neet: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, WO WB Goes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland mm m mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1