Voorzichtigheid troef in Friesland PZC Vete tussen giganten duurt maar voort Eerstedivisieclubs eens met degradatieregeling Nummer 23 scoort weer Scheidsrechter Hoyzer suggereert lek bij Uefa Internet boekhouden (n)iets voor mijl 19 Heerenveen en CSKA Moskou besnuffelen elkaar als twee egeltjes Temmink sluit af met prachtduel Nedved terug in Tsjechische ploeg Jestrovic sprak racistische taal Manager IFK Göteborg opgepakt Anelka opeens terug bij Frankrijk ABAB vrijdag 4 november 2005 Hnnr Norbert Kleinherenbrink i ZEIST - Een promotie-degrada- Itieregeling tussen de eerste divi sie en het amateurvoetbal in Ne- derland is aanzienlijk dichterbij gekomen. De twintig clubs uit de Gouden Gids Divisie, vere nigd in de CED, stemden giste ren tijdens een vergadering in met de invoering van zo'n sys- teem. De stemverhouding was zestien tegen vier. Wat betreft de CED kan de nieuwe competitieopzet bij het begin van het seizoen 2007-2008 ingaan. CED-voorzit- ter Frans Derks sprak van een historisch besluit. „De clubs uit de eerste divisie hebben de spor tieve uitgangspunten van het to tale voetbal boven het directe ei gen (financiële) belang ge plaatst. Dat mag je uniek noe men. Met een doorstroming tus sen het betaalde voetbal en het amateurvoetbal lopen de eerste divisieclubs toch het risico te rug te vallen naar de amateurs, daar waar betaald voetbal tot op heden altijd gegarandeerd was." Met de goedkeuring van de CED is de promotie-degradatierege ling nog geen feit. De belangen vereniging van de eerstedivisie clubs moet nog met de KNVB en het amateurvoetbal in de slag om tot een goede invulling van het nieuwe competitiesysteem te komen. Daarbij is een verant woorde en een natuurlijke over gang naar en vanuit de top van het amateurvoetbal een belang rijk uitgangspunt. De CED ging tijdens de vergade ring tevens akkoord met een for se wijziging in de verdeling van de centrale media-inkomsten. De clubs besloten unaniem met terugwerkende kracht, bij het begin van het huidige seizoen, een prestatieuitkering in te voe ren. Daarbij vormen de positie op de wekelijkse ranglijst, de eindstan den van de zes periodes en deel neming aan de promotie-degra datieregeling met de eredivisie de belangrijkste graadmeters. Met de prestatieuitkeringen is per jaar een bedrag van 5 mil joen euro gemoeid. Met deze nieuwe verdeelsleutel wil de CED de financiële afstand tussen de eredivisie en de topclubs uit de eerste divisie verkleinen. „Ook zorgt dit systeem voor een betere aansluiting met de top van het amateurvoetbal", oor deelde CED-directeur Edwin Lugt. ANP door Harry Arts HEERENVEEN - Als twee egel tjes besnuffelden SC Heeren veen en CSKA Moskou elkaar gisteravond. Het resultaat van al die voorzichtigheid lag voor de hand. Het Uefa Cupduel in het Abe-Lenstrastadion eindig de in 0-0, een uitslag waar beide i ploegen weinig mee opschieten. Heerenveen kon nog het meest icontent zijn met het schamele re sultaat. De Friezen hebben, na [het eveneens doelpuntloze ge lijkspel tegen Dinamo Boeka rest, nu twee punten in de knip. Het geeft de equipe van coach ,Gertjan Verbeek nog hoop op i Europese overwintering. Al zui den de Friezen van hun laatste twee partijen - tegen Olympique (Marseille en Levski Sofia - er ;toch minimaal eentje moeten Zwinnen. „Ik ben tevreden", be- i weerde Verbeek na afloop. [Voor CSKA was de puntende- ling bijna net zo erg als een ne derlaag. De houder van de Uefa Cup heeft na het verrassende [thuisverlies in de eerste ronde te gen Olympique Marseille nog maar één punt. De Russen zul- 'len hun laatste twee partijen moeten winnen om in groep F te overleven. De Russische coach Gazzajev zat er na afloop dan look niet vrolijk bij. „Ik ben erg teleurgesteld, maar we hebben gelukkig nog twee wedstrijden om dit recht te zetten." Verbeek bezigde in de aanloop naar het duel met CSKA opti mistische taal. Hij baseerde die DEVENTER - In de rust van het Champions-Leagueduel FC Bar- celona-Panathinaikos (5-0) wist Temmink het zeker, dit was zijn laatste internationale optreden. De arbiter uit Deventer zette in de catacomben van Nou Camp een punt achter zijn elfjarige in ternationale carrière. ■René Temmink mag in het bui tenland eigenlijk nog tot eind dit jaar de fluit ter hand nemen. (Daarna is de 45-jarige scheids rechter - volgens de internatio nale normen - te oud en moet hij (gedwongen een stap terug doen. ;De enige Nederlander op de Eu- lopese A-lijst wachtte het defini tieve einde in december niet af. -Na Udinese-Werder Bremen en jjBenfica-Lille was het derde Champions-Leagueduel van het jjseizoen meteen zijn laatste inter- -nationale wedstrijd. „Je moet Veten wanneer het genoeg is", [[verklaarde Temmink het einde van de imposante carrière. |Mooier dan deze woensdag in ^[Barcelona kan het nooit meer worden. Ik ben er klaar mee." ■Temmink wist dat hij bezig was ■aan zijn laatste maanden als in ternational en gooide daarom de '«fgelopen weken bij de Uefa een halletje op. De fluitist had nog één wens. lik wilde heel graag nog een !keer fluiten in Nou Camp." De iiwens werd gehonoreerd. „Dit Vas een droom voor mij. En als ;je dan ook nog de leiding hebt in zo'n fabelachtig duel... Dit mas qua voetbal één van de ipooiste wedstrijden uit mijn ïcarrière. In de rust heb ik tegen *mijn assistenten Adriaan Inia in Patrick Gerritsen en vierde official Pieter Vink gezegd dat |k nog één helft internationaal ?ou fluiten." Cadeaus tn de Spaanse stad werd Tem- jnink na zijn laatste optreden Iverladen met cadeaus. „Alle jNederlanders wisten dat ik be- fig was aan mijn laatste seizoen pis internationaal scheidsrech ter. Maar niemand wist dat dit fok echt de laatste was. Rijk- iard, Van Bronckhorst, Van lommei, allemaal kwamen ze te bedanken en brachten shirts andere zaken van de club nee. Normaal ben je er als arbi ter voor de voetballers op het jeld, nu kwamen ze allemaal (oor mij." GPD vooral op het feit dat de Russen gedwongen waren risico te ne men. Maar tegelijkertijd gaf de Heerenveen-coach aan dat de Moskovieten zeker niet als gek ken zouden gaan aanvallen. Om dat ook de thuisclub er voor pas te 'in het countermes' te lopen, duurde het lang voor de wed strijd enigszins losbrandde. Zag het er in defensief opzicht nog wel aardig uit bij Heeren veen, aanvallend stelde het gis teravond bitter weinig voor. CS KA verstoorde de opbouw effec tief waardoor de thuisploeg het van de lange bal moest hebben. Die kwam slechts zelden aan. De buitenspelers Yildirim en Nilsson speelden zwak en won nen geen duel. Huntelaar maak te er nog het beste van door twee vrije trappen te versieren, die echter aan Yildirim en Kissi niet besteed waren. CSKA oogde veel dreigender. Carvalho en Vagner, de twee Braziliaanse primadonna's, pro beerden voortdurend met indivi duele acties en korte combina ties een bres te slaan in het Frie se verdedigingsblok. Dat lukte een paar keer bijna. Na een bril jante actie van Carvalho miste Berezoetski een enorme kans. En kort na rust legde de Brazili aan de bal panklaar op het hoofd van landgenoot Vagner, die echter rakelings voorlangs kopte. Pas in de slotfase deed Hee renveen een paar serieuze pogin gen om de impasse te door breken. Invaller Bruggink had zich zelfs tot matchwinnaar kun nen laten kronen nadat Kissi een voorzet van Drost had ver lengd. De oud-PSV'er schoot evenwel rakelings voorlangs. GPD HAMBURG - De ster van Rafael van der Vaart blijft rijzen. Hij stond gisteravond an dermaal aan de basis van het succes van HSV in het toernooi om de Uefa Cup. De oud-Ajacied schoot halverwege de eerste helft het defensiebolwerk van Viking Sta- vanger aan flarden. Lauth bepaalde ver in de tweede de eindstand op 2-0. Hamburger SV leidt nu in groep A met zes punten uit twee duels. Van der Vaart was twee weken geleden in Sofia tegen CSKA ook al matchwinner met een zondagsschot van een meter of 25. Nu scoorde hij beheerst na een een-tweetje met Trochowski, de vervanger van de geschorste Jarolim. Het was alweer de vierde treffer van de Neder landse middenvelder in de Europese competitie, tot dat moment tevens de gehele HSV-productie. foto Maurizio Gambarini/EPA Cruijff en Mourinho bestrijden elkaar met scherpe columns door René Zwaap LISSABON - In de column van Chelsea-trainer José Mourinho in de Portugese sportkrant O Re cord gaat het de laatste weken nog maar over één persoon: Jo- han Cruijff. De twee voetbaltita nen zijn in een heftige polemiek beland en bestoken elkaar met beledigingen. Mourinho in zijn wekelijkse column in O Record, Cruijff in zijn rubriek in de Spaanse krant La Vanguardia en in tal van interviews, zoals onlangs in de Engelse media. In zijn column van afgelopen za terdag haalde Mourinho onder de titel 'Antwoord aan Cruijff' weer keihard uit. In één lange volzin, volgepropt met woede: 'Respect is zeker niet te denken dat alleen jij de wijsheid in pacht hebt en de anderen er niet anders over mogen denken, res pect is zeker niet tien jaar met een pen in de hand kritiek spuien op alles en iedereen, res pect is niet jonge studenten om de tuin leiden met een bijna fic tieve cursus waarbij zij betalen om hem te horen maar hij bijna nooit komt opdagen, respect is zeker niet het manipuleren van de eeuwige roem om de publie ke opinie te manipuleren, res pect is niet naar Engeland ko men om te golfen en af te geven op iemand die, of hij dat nu leuk vindt of niet, een serieuze profes sional is die al alles heeft gewon nen wat er te winnen valt.' Jose Mourinho: „Cruijff teert op het respect dat hij als voetballer heeft verdiend." Johan Cruijff: „Ik kan Mourinho leren hoe je heel goed kan spelen." De schermutselingen begonnen in het afgelopen seizoen, na het zinderende treffen tussen Chel sea en Barcelona in de Cham pions League. Chelsea versloeg Barcelona, maar in de ogen van Cruijff was de Catalaanse ploeg de morele winnaar. De formatie van Frank Rijkaard had tenmin ste spektakel laten zien, terwijl Chelsea zijns inziens puur op het resultaat had gespeeld. De afgelopen weken ageerde Cruijff in zijn wekelijkse po dium in La Vanguardia keer op keer tegen het 'resultaatvoetbal' van Mourinho. Hij bood zich vrijwillig aan om de Portugees 'te leren hoe je goed speelt, niet alleen om te winnen, maar om het respect van de hele wereld te verdienen'. Cruijff in La Vanguardia: 'Er zit een wereld van verschil tussen het voetbal met spektakel en controle, dat ik altijd zal verde digen, en het resultaatvoetbal. Een kleine club zal zo goed mo gelijk moeten verdedigen. Een grote club, met grote spelers, moet altijd meer geven. Veel meer. Dat komt het voetbal ten goede. Vandaar dat ik het niet eens ben met trainers die het re sultaat altijd voorop zetten, die alleen maar aan zichzelf den ken, en niet aan wat goed voor het voetbal is. Ik kan Mourinho leren hoe je heel goed kan spe len. Zoals Ajax in de jaren ze ventig en Barcelona in de jaren negentig.' Betere trainer Mourinho reageerde als door een wesp gestoken. 'Alstublieft, laat hem komen', schreef hij in O Record. 'Laat hem mij onder wijzen hoe ik een betere trainer kan zijn. Het voetbal wacht al tien jaar op hem. Laat hem naar het Engelse voetbal komen, zo dat hij met eigen ogen kan zien hoe de zaken er voor staan in de PRAAG - Pavel Nedved is weer opgenomen in de selectie van het Tsjechische voetbalelftal, dat op 12 en 16 no vember in twee play-offs tegen Noorwegen strijdt om een ticket voor het WK voetbal van volgend jaar. Bondscoach Karei Brückner gaf gisteren de 23 namen prijs. De middenvelder van Juventus keerde na het EK vorig jaar in Portugal het Tsjechische elftal de mg toe. De verlo ren halve finale tegen Griekenland was zijn laatste optre den. In die wedstrijd liep de voormalig voetballer van Eu ropa een knieblessure op en kondigde hij meteen zijn af scheid als international aan. Nu Tsjechië veel geblesseer de spelers kent en het land dolgraag naar het WK wil, is Nedved zestien maanden later teruggekomen op zijn be slissing. ANP KOPENHAGEN - De Servische voetballer Nenad Jestro vic van het Belgische Anderlecht heeft dinsdag in de Champions Leaguewedstrijd in en tegen Liverpool (3-0) een rode kaart gekregen vanwege racistische taal. Dat zei de Deense arbiter van de wedstrijd, Kim Milton Nielsen, donderdag in Kopenhaagse kranten. Jestrovic riep vol gens Nielsen tegen Mohamed Sissoko van Liverpool: 'Rot op, zwarte schoft'. „Hij heeft zich racistisch geuit en dat is voor de Uefa een ernstige zaak", aldus de scheidsrech ter. Jestrovic ontkende de beschuldiging van Nielsen. ANP/DPA GÖTEBORG - Manager Mats Persson van het Zweedse IFK Göteborg is woensdag door de Zweedse politie opge pakt op verdenking van fikse belastingontduiking bij een aantal spelerstransfers. Volgens de Zweedse krant Göteborgs-Posten heeft Persson bij het aantrekken van Stefan Selakovic van Heerenveen een aanzienlijke som te- kengeld uitgekeerd en dat niet opgegeven aan de belas tingdienst. Volgens de Zweedse krant is het niet de eerste dubieuze handeling van Persson. Er liep al een onderzoek naar de handelwijze van de club en manager naar aanleiding van een andere transfer. Mocht alles bewezen worden, dan dreigt de nummer twee van de Zweedse competitie een klasse te worden teruggezet. ANP/DPA PARIJS - Aanvaller Nicolas Anelka is verrassend opgeno men in de Franse selectie voor de vriendschappelijke in terlands tegen Costa Rica en Duitsland, op respectievelijk 9 en 12 november. De spits van het Turkse Fenerbahce kreeg drie jaar gele den voor het laatst een uitnodiging voor een wedstrijd van Frankrijk. Anelka ging echter in november 2002 niet in op een late oproep van de toenmalige bondscoach Jac ques Santini, die hem in april van dat jaar voor het laatst liet spelen. Inmiddels staat de Franse voetbalploeg onder leiding van Raymond Domenech. Anelka gaf eerder aan geen terug keer te ambiëren onder de huidige bondscoach. Domen ech nam hem toch op in de 23-koppige selectie. Doelman Fabien Barthez keert terug van een schorsing van zes maanden wegens het spugen naar de arbiter in een vriend schappelijk duel. ANP/RTR van onze sportredactie BERLIJN - De van omkoping verdachte Duitse scheidsrechter Robert Hoyzer heeft een lijst gezien met scheidsrechters voor Uefa Cup- en Champions Leaguewedstrijden al voordat die officieel was bekendge maakt. De 26-jarige verdachte zag de lijst in het bezit van de drie Khoatische broers Sapina, die hem in ruil voor geld voet balwedstrijden lieten manipule ren. Robert Hoyzer, die vorig jaar door de mand viel en werd opge pakt, zei gisteren voor de recht bank in Berlijn dat hij niet wist of de broers daadwerkelijk Euro pese wedstrijden hadden beïn vloed. Hij verklaarde destijds zeer verrast te zijn geweest, de lijst is zeer vertrouwelijk. Milan Sapina, de oudste van de drie broers, zei hem dat hij de lijst met namen van arbiters 'via con tacten' had gekregen. De scheidsrechterslijst van de Uefa is inderdaad vertrouwe lijk. De Europese voetbalbond maakt hem in de regel één dag voor de wedstrijden bekend. De broers Sapina weigerden tot nu toe in te gaan op vragen hier- over .ANP/DPA (Advertentie) 21e eeuw. Dat zeg ik in alle ne derigheid.' De 42-jarige Mourinho staat niet bekend om zijn diplomatie ke gaven, noch om zijn beschei denheid. De kritiek van Cruijff gaat hem niet in de koude kle ren zitten. 'Cruijff doet de afge lopen tien jaar niets anders dan golfen en kritiek spuien. Hij teert op het respect dat hij als fantastische voetballer heeft ver diend.' Ook op de prestaties van Cruijff als trainer dingt Mourinho af. 'Nadat hij bij Barcelona was ver trokken, kreeg hij het voor el kaar dat iedereen zich herinner de dat hij Europees kampioen was geweest en dat iedereen ver gat hoe hij iedere nationale titel pas op de laatste speeldag in de wacht sleepte, ten koste van de pech van anderen. Ook is ieder een de fantastische finale verge ten tegen het Milaan van de pragmatische Capello, die hem met 4-0 de grond in boorde.' Daarmee doelt Mourinho op de Europa Cup 1-finale in 1994 tus sen Barcelona en AC Milan. Die steek ging niet onopgemerkt voorbij aan Cruijff. 'Dus hij wil niet dat ik hem leer hoe je een fi nale met 4-0 verliest? Dat zijn dingen die gebeuren, als je kan terugkijken op een lange loop baan. Op zijn leeftijd is er nog tijd genoeg om te leren hoe je wint en hoe je verliest. Hoe je het respect van de hele wereld wint, is weer een heel ander ver haal.' GPD Doe de scan! Ga na of internetboekhouden (n)iets voor u Is en bezoek: www.intemetboekhoudeniet5voormij.nl Antwoord binnen drie minuten Voor veel ondernemers is niet duidelijk of internetboekhouden een keuze is die bij hun past. ABAB heeft daarom een internetboekhoud-scan ontwikkeld die snel antwoord geeft. Met tien vragen weet u of het voor u interessant kan zijn, of dat u beter nog even hiermee kunt wachten, dan wel dat we het u zullen afraden ermee te beginnen. Voor- en nadelen Internetboekhouden geeft een ondernemer dagelijks inzicht in cijfers en kengetallen, zorgt er voor dat u geen back-ups meer hoeft te maken of financiële pakketten moet aan schaffen. Weke voordelen zijn er nog meer? U kunt werkplekonafhankelijk uw gegevens invoeren. Uw accountant kan u sneller en beter adviseren. Nadelen zijn er ook. U moet er tijd voor vrij maken en zelf enige affiniteit met boekhouden hebben. Of binnen u bedrijf iemand hebben aan wie u deze taak kunt delegeren Meer weten? Wilt u meer weten over de mogelijkheden die internetboekhouden u als ondernemer biedt? Of wilt u kennismaken met andere vormen van administratieve dienstverlening zoals bijvoorbeeld admm@home? (Met admin@home verwerken we uw gegevens bij u op uw bedrijf). Bel dan onze helpdesk 0800-BELABAB of 0800-2352222 of neem contact op met ronald.stokman@abab.nl www. .abab^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19