Wegwijs voor jonge moeders Eindejaarsexpositie bij Bellas Artes ELICHT SAR0UK Openstellen van KSG-terrein is eerste succes van kunst Pauze speelt Jake's women in Spiegeltheater Middelburg Expositie rond chronische ziekenweek Halloween in FiZi Dubbelconcert in Hansweert Smartshop mag niet in Dijkstraat Verkeershinder op A58 Gemeente wijst bezwaren af Luisterhoeken in bibliotheken ÏLKj vrijdag 4 november ZU05 1 TERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen speelt in op de landelijke Week van Chro nisch Zieken die vanaf vandaag tot 10 november wordt gehou den. Van maandag 7 tot en met vrij dag 11 november is in de centra le hal van locatie De Honte in Terneuzen over Multiple Sclero se Research te zien. Verder zijn er stands die bemand worden door regionale patiëntenvereni gingen, die de bezoekers infor matie geven over verschillende chronische aandoeningen. On der meer de CVA-stichting, Ast mafonds, Ypsilon, Reumapatiën ten vereniging en borstkanker- vereniging- De tentoonstelling bestaat uit drie 'treinvormige' objecten en geeft de bezoeker uitleg over het feit dat Multiple Sclerose een ziekte is van het centrale zenuwstelsel. Het is geen spierziekte, maar heeft wel effect op de spieren. ZIERIKZEE - FiZi viert hallo- ween met de film Land of de dead van George A. Romero. Een film over zombies die de we reld veroveren met in de hoofd rollen Dennis Hopper, Asia Ar- gento, John Leguizamo, Simon Baker en Eugene Clark. De film wordt vanavond en mor genavond vertoont in het thea ter aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Aanvang 20.30 uur. HANSWEERT - Harmonie Scheldegalm en de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool treden zondag samen op. De muziekgezelschappen geven een dubbelconcert in dorpshuis Kaj Munk in Hansweert. Om 15.00 uur treedt Scheldegalm op, onder leiding van dirigent Dirk Verholle. Aansluitend geeft de Big Band, gedirigeerd door Anja Goud, om 16.15 uur een concert. door Claudia Sondervan Jonge meiden met een kind: de ge meente Vlissingen telde er van de zo mer 63 in haar bestand. Ze hebben het vaak niet gemakkelijk. Op je zeventien de weet je amper wie je zelf bent, laat staan dat je weet hoe je een kind op voedt, een inkomen en huisvesting re gelt en je opleiding afmaakt. Daar beginnen vrijdag 11 november workshops voor. In jongerencentrum De Paraplu in de Vlissingse wijk Paau- wenburg zitten elke twee weken om 10.30 uur mensen klaar die jonge moe ders tussen de zeventien en drieëntwin tig jaar wegwijs maken in het regelen van een bestaan èn een goede verhou ding met hun kind. De workshops worden gegeven door de ouder- en kindzorg van Zorgstroom, het Algemeen Maatschappelijk Werk en de Vlissingse welzij nstichting Palla dium. „We combineren eikaars sterke punten in dit project," stelt pedagoog Workshops jeugdgezondheidszorg Henny van den Brink van Zorgstroom. Ze hoopt dat het project, als het goed loopt, wordt opge pikt in andere Zeeuwse streken. Criterium Voor nu werkt het enkel in Vlissingen, maar meiden uit de omgeving zijn ook welkom. En meiden jonger dan zeven tien ook, als ze al moeder zijn. De boven grens is wel strikt: op je 23ste ben je uit keringsgerechtigd en is de kans op zelf redzaamheid veel groter. Soepel is wel weer het criterium 'moeder'. Een hoog zwangere meid die verder kijkt dan en kel de bevalling, of die juist daar graag wat over hoort van leeftijdgenoten, kan ook naar de workshops. De folder 'Jong moeder? Dan ben je mét* alleen!' trekt de aandacht voor de work shops. Ook bij de middelbare scholen, tot aan het ROC in Goes. Overal waar Walcherse meiden kunnen komen, Jonge moeders hebben vaak zelf ook jonge moeders. De Rotterdamse Barbara van der Stam is op haar 29e oma geworden. Ze werd hiermee de jongste oma van Nederland. Vlnr: oma Barbara, kleinzoon Damian (twee maanden) en haar kinderen Debo rah (15), Sven (10), Charity (4) en Manuela (8). foto Guido Benschop/GPD duidt het Jonge Moeder-team. Consulta tiebureaus, jongerenwerkers en maat schappelijk werk maken zich zorgen om jonge moeders. Het is ook een moei lijk te bereiken groep, stelt Van den Brink. Gemeenschappelijk is hun leef tijd en hun kind. Hun leven kan breed verschillen: wonend bij ouders of loge rend bij vrienden, met of zonder baan, opleiding of uitkering, in de schulden of in een bedreigende situatie. Ze kunnen tobben met een huilbaby, een dagritme, een dwarse peuter of met zichzelf. Het team van Jonge Moeders pakt de problemen per persoon aan. „We kun nen helpen met het aanvragen van een uitkering, met kinderopvang of eigen woonruimte omdat een meisje op straat is gezet. Er zijn er die logeren bij aller lei vrienden. Maar als dat allemaal niet speelt, kan iemand behoefte hebben aan advies en steun in de moederrol," zegt jongerenwerker Yvonne Wurth. „Vaak zijn vriendinnen met hele andere dingen bezig dan met kinderen. Ge woon je jas aan en de deur uit, de stad in, kan niet meer als je geen kinderop vang hebt. Jonge moeders kunnen ver eenzamen. De workshops zijn een kans om te praten met een leeftijdgenoot die weet wat gebroken nachten zijn," duidt maatschappelijk werkster Hylkje van der Vlugt. Vaardigheid Eigenlijk wil het Jonge Moeder-team het laatste stuk van de opvoeding van de meiden afmaken, beaamt Van den Bi'ink. „Al die dingen die je normaal eerst doet voor je aan kinderen begint. Leren jezelf te handhaven, wat je krach ten zijn, vaardig worden in de maat schappij." Het team wil ook mogelijke ernstige problemen signaleren. De jonge moe ders en hun kinderen zijn immers bei den potentiële cliënten van Jeugdzorg. De weg wijzen naar de juiste instelling is een belangrijke taak, stelt het team. „Wij kunnen de meiden naar schuld hulpverlening brengen, de verslavings zorg of jeugdzorg als dat nodig is." En soms is de jonge moeder het best gehol pen met hulp aan haar omgeving. „Weet je, vaak heeft een gezin, dat te gen een zwangere dochter zegt 'er kan er nog wel eentje bij' zelf al zoveel pro blemen dat ze het niet meer overzien," weet senior maatschappelijk werker Pe tra de Visser. Doel is dat de kinderen van jonge moe ders een veilige en stabiele omgeving krijgen om in op te groeien. Des te gro ter de kans dat de nieuwe generatie hun kinderen wat later krijgen. Te vaak heb ben jonge moeders zelf ook jonge moe ders, weet jongerenwerker Yvonne Wurth. Hoeveel jonge moeders er op de work shops af gaan komen, durft niemand te voorspellen. Van den Brink: „Ik begin te tellen bij één." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen staat niet toe dat er in de Dijkstraat in Terneuzen een zogenaamde smart- hop wordt gevestigd. Er is een verzoek binnen gekomen, maar B en W hebben besloten er niet aan mee te werken. De vestiging van een smartshop is namelijk in strijd met het bestemmingsplan. Een smartshop is een winkel waar allerlei geestverruimende drankjes, poeders, pillen, capsu les, thee's, snacks en zaden worden verkocht. Daarnaast kan men er doorgaans terecht voor apparatuur voor het kweken van hennepplanten. „De Dijkstraat is een woonst raat", zegt wethouder Adhemar van Waes. „Wij vinden dat dit zo moet blijven en daarom staan we er geen hore ca of winkels toe. En dus zeker geen smartshop." GOES - Rijk waterstaat voert de komende vier weekein den onderhoudswerkzaamheden uit aan het wegdek van het Brabantse deel van de A58. De snelweg (en enkele toe- en afritten) worden tijdens die weekeinden op ver schillende plaatsen afgesloten. Zonodig wordt het ver keer omgeleid. De werkzaamheden vinden onder meer plaats in de omgeving van Roosendaal en Breda. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen stellen de gemeenteraad voor de bezwaren tegen de komst van een leisurecenter in de Koegorspolder af te wij zen. Het college volgt daarmee het advies van de Commis sie voor de Bezwaarschriften. Die adviseert de bezwaar schriften van de bezwaarmaker F. van Buren uit de Dom melstraat en G. Meima uit de Ferlemanstraat niet-ontvan- kelijk te verklaren. Het bezwaarschrift van de Stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder Leefbaar moet in de ogen van de commissie ongegrond worden verklaard. De stichting heeft op zich weinig problemen met het vrije tijdscentrum, waarin onder andere een skibaan, een disco theek, een Aziatische restaurant en een gezondheidscen trum komen. Maar wel tegen de planologische manier waarop de gemeente de komst van het vrijetijdscentrum wil regelen, Volgens de stichting moet er eerst een totaal visie voor de Koegorspolder ontwikkeld worden. De ge meente vindt echter dat het leisurecenter los staat van ver dere ontwikkelingen in de omgeving. De twee omwonen den maken bezwaar tegen de komst van het complex om dat ze vrezen voor onaanvaardbare overlast. De denken dat de verkeersdrukte fors zal toenemen. Daarnaast zeg gen ze, net als de stichting, een integrale visie op de Koe gorspolder te missen. GOES - Diverse Zeeuwse bibliotheken beginnen deze maand met het uitlenen van luisterhoeken voor volwasse nen. Het gaat om de vestigingen in Middelburg, Goes, Zie rikzee, Terneuzen, Hulst, Axel, Oostburg en Sas van Gent. De bibliotheken hebben al langer luisterhoeken voor jeugdlezers in hun collectie. Vanwege de groeiende belangstelling van volwassenen voor gesproken literair werk, wordt daar nu ook een begin mee gemaakt. Dat ge beurt precies in de Week van het Luisterhoek, die nog tot en met 13 november duurt. De luisterhoeken hebben een uitleentermijn van drie weken. Het tarief is 2,50 euro per titel, ongeacht het aantal cd's. kunst Vaste exposantenkern toont bevlogenheid in vele varianten door Ali Pankow KERKWERVE - Intensiteit en bevlogenheid in vele varianten kenmerken de eindejaarsexposi- tie bij galerie Bellas Artes in de polder bij Kerkwerve. De kun- stenaars van wie hier perma nent werk aanwezig is, staan dit keer zelf centraal met hun over wegend nieuwe aanwinsten. SDat is een bewuste keus van ga leriehouders Susanne en Alex den Hoed. Het grootste deel van I het jaar bieden zij wisselexposi- I ties aan op deze unieke locatie j van de nostalgische boerderij aan de Heuvelsweg, maar in de laatste weken wordt alle aan dacht gericht op de vaste expo- santengroep. Er is veel te zien in wagenhuis, kantoor en koeienstal van Bel las Artes. De tentoonstelling ge tuigt van de veelzijdigheid van de kunstenaars. Bernadette Leij- dekkers eist met haar spectacu laire, kleurrijke schilderijen een prominente plek op. Passie voor de daadkracht van mens en dier laat zij van de muur spatten. Verstopt in een abstract kleuren spel lichten de contouren op van een kudde koeien, galopperende paarden en dansende geliefden. Verder prijkt hier van haar hand ook driedimensionaal werk: 'wiebelbronsjes': kleine bronzen beeldjes op flexibele messing staven. Happertjes De 'happertjes' van Jos Gielen blijken van kleur verschoten. Overheersen normaliter de kleu ren oranje en geel in zijn inter pretaties van pratende, maar weinig zeggende lieden, dit keer presenteert hij die non-commu nicatie in rood, roze en wit-eom- binaties. De humor in zijn werk is als vanouds. Verder verdienen Gielen's nieuwe beelden - onder meer 'een liefdevolle omarming' - specieke aandacht. Nieuw in de vaste groep is Anto nio Poioumen, die met gemeng de techniek en abstract werk ex pressie geeft aan sfeer en ge moedstoestand. Bedrukt papier, linnen, bamboestokjes zijn mate rialen die Poioumen met primai re kleuren in zijn schilderijen verwerkt. Fraai voorbeeld biedt zijn versie van de megalitische ruïne Stonehenge in Engeland. De Zierikzeese kunstenares He- di Bogaers getuigt onder meer met haar 'Portret van een meis je' en 'Portret van een vrouw' in brons van veel talent en vakkun digheid. Nell Heins exposeert haar per soonlijke impressies van de kust. Naast haar 'innerlijke landschappen' met vertes, ne vels en contouren van akkers, prijken hier ook in langwerpi- ge-vormen haar bijzondere weergaven van ijle sferen. Het werk van Piet Siegers onder scheidt zich door een mix aan materialen als linnen en rijstpa pier. 'Wishfull thinking' is een van de schilderijen waarin hij de indrukken opgedaan tijdens zijn vele reizen visualiseert. Beeldhouwer Lukas Arons te kent voor onder meer een fraai, schaalachtig object gehakt uit diabase en voor het beeld 'Borst-buik' uit zogeheten tra nas graniet. Prachtig passend bij de omgeving van Bellas Ar tes zijn de boerderijdieren van Vera de Haas. Zij weet haar per soonlijke verbondenheid met beesten overtuigend weer te ge ven in haar pauwen, vogels, kip pen en paarden. In tegenstelling tot Arons hakt zij niet, maar boetseert zij haar beelden. Verder biedt deze expositie werk van Glenn Priester (objec ten van lood, zink en koper) en sieraden van Vera Merkx en Greetje Sieders. De tentoonstelling bij Bellas Ar tes wordt zondag geopend. Be langstellenden kunnen tussen 14.00 en 16.00 uur hier terecht. Verder is de galerie geopend van donderdag tot en met zater dag tussen 10.00 en 16.30 uur en dagelijks vanaf tweede kerstdag tot met vrijdag 30 december op diezelfde tijden. Advertentie mmm PERZISCHE TAPIJTEN SINDS 1975 Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten Zowel modern als klassiek Wij tonen u graag onze boeiende collectie. Marconistraat 30 - 4461 HH Goes Woonboulevard tel. 0113-227101 De kleurrijke werken x xnadette Leydekkers eisen een prominente plek op. foto Marijke Folkertsma door Edith Ramakers VLISSINGEN - Zonder een goe de financiële regeling krijgt kunst op het KSG-terrein in Vlissingen geen kans. De ge meente zal daarom het voor beeld moeten geven door geld opzij te zetten voor de verbete ring van de kwaliteit van de openbare ruimte. Anderen zul len dan ook sneller over de brug komen. Dat was een van de conclusies gisteravond tijdens het debat over kunst op het KSG-terrein. „Want als de gemeente bereid is geld te reserveren, kan ze ook een bijdrage van de projectont wikkelaar verlangen", zei kun stenaar M. Cops. Met een goed gevulde pot zijn culturele stich tingen weer sneller bereid om geld af te staan. Cops, architec- te Lilian Bos en stedenbouwkun dige Gijs Wolfs werden in de oude plaatwerkerij bevraagd door N. Out. Het debat vormde onderdeel van de manifestatie beeldende kunstMijn domein 'binnen is niet buiten' die nog enkele weken te zien is. De werf de Schelde trekt naar Vlissingen-Oost, waardoor de stad de kans krijgt om circa der tig hectare opnieuw in te vullen. „Het eerste succes dat nu al door kunst en cultuur bereikt wordt, is dat deze loodsen en dit terrein geopenbaard worden voor publiek", zei Wolfs. „Het is een verboden stad geweest, die ontdekt mag worden." Wolfs is medewerker van het ste denbouwkundige bureau VHP, dat onlangs de opdracht kreeg van de gemeente om het Schelde- terrein in te richten. „Om het terrein nog meer open te stellen, hebben we aan een 'landlease' constructie gedacht. De loodsen kunnen voor allerlei kunstmani festaties gebruikt worden." Het terrein 'achter de hekken' moet gaan leven. Kunstenaars spelen daarin een rol. „Want zij kunnen stedenbouwkundigen en architecten dwingen om eens op een andere manier naar de openbare ruimte te kijken", zei Bos. Binnenkort presenteert VHP het masterplan voor het terrein. Dat is geen keurslijf. Volgens Wolfs is het dan nog op tijd om ook een Masterplan Kunst en cultuur samen te stel len. Hij verzekerde dat steden bouwkundigen zich daardoor ook kunnen laten inspireren. „De verbeelding is geen begrip dat bij kunstenaars hoort. Kun stenaars en stedenbouwkundi gen hebben geen tegenstrijdig belang. We willen een aangena me leefomgeving maken." door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse toneelvereniging Pauze voert een bewerking van Sjaak's vrouwen (Jake's wo men) van Neil Simon op in het Spiegeltheater op het Arduin theater aan de J. van Sprenger- laan. Pauze heeft voor een humo ristisch stuk gekozen, waarin een inkijkje in de problemen van hedendaagse relaties wordt gegeven. De hoofdrolspe ler Sjaak is een schrijver met veel fantasie, die zich liever met de droom dan de werkelijk heid bezighoudt. Hij wordt in zijn leven omgeven door vrou wen. Sjaak krijgt te maken met een huwelijkscrisis. Hij houdt zich op de been door te dromen over vrouwen uit het verleden, soms ook het heden en de toekomst. Sjaak's ontroerende terugblik ken worden afgewisseld met ontmoetingen met vrouwen van vlees en bloed. De speeldata zijn 5,11 en 12 no vember aanvang telkens 20.00 uur en 6 november om 15.00 uur. Jake's women wordt ge speeld door: Henk Adriaansen, Els de Swart, Marika Burgme- ijer, Irene Steendam, Corrie van de Bosse, Bo van Scheyen, Desiree van de Werf en Günes Grim. De regie is in handen van Dick Zwitser. Hoofdrolspeler Sjaak belandt in een huwelijkscrisis. Hij houdt zich op de been door te dromen over vrouwen uit het verleden, soms ook het heden en de toekomst. foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17