Laat Arabische wereld met rust Leraar kan jongere assisteren bij saneren oplopende schulden Shell-werknemers leefden jaren met vrij luxe pensioenen Groene Boekje staat vol waanzin Voormalig correspondent Robert Fisk kapittelt Westen in nieuw boek te gast 2 november 1955 woensdag 2 november 2005 Boze werknemers van Shell gooien de raffinaderij in Per nis plat. De vakbonden willen vanaf vandaag niet alleen bij Shell-dochter NAM in Den Helder, maar ook bij de NAM in Emmen de productie op een laag pitje zetten.Waar gaat het conflict eigenlijk over door James McGonigal Wie zou er niet voor teke nen? Werknemers van Shell mogen met hun zestig ste stoppen met werken, krij gen een pensioen gebaseerd op hun laatst verdiende loon en hebben daar jarenlang geen premie voor hoeven be talen. Die luxe, heeft de be drijfsleiding van Shell twee jaar geleden al geconclu deerd, is echter op termijn niet vol te houden. De gezamenlijke vakbonden (FNV Bondgenoten, CNV Be- drijvenbond, de Unie en VHP Shell) vinden dit onzin. Het bedrijf maakt miljardenwin sten, de bedrijfstop incasseert bonussen - er is geld zat, meent het syndicaat. Boven dien vinden de bonden het al ternatief dat Shell voor de ko mende jaren biedt, veel te schraal. Het conflict spitst zich toe op drie strijdpunten: De uittreedleeftijd: Die is nu 60 jaar. Shell stelt dat de ver soberde pensioenregeling in combinatie met een levens loopregeling, het nog steeds mogelijk maakt te stoppen vanaf het 60e jaar. Al kost dat inkomen. Shell wil als één van de weini ge werkgevers in Nederland bijdragen aan het levensloop sparen: 3 procent van het sala ris. Shell hoopt echter dat meer mensen langer door wil len werken (om na hun 65e een beter pensioen te krijgen) dat helpt de gevolgen van de vergrijzing op te vangen. De bonden vinden dit onaccepta bel. Overigens accepteren di bonden in vrijwel alle anden sectoren van de economie wè dat langer moet worden door gewerkt. Het eindloonsysteem: She] wil dit handhaven. Eind loon-pensioen betekent dat a] le oude pensioen jaren moetei worden opgewaardeerd me de loonsverhogingen van late re jaren, de zogenaamde back service. De meeste pensioen fondsen in Nederland zijn a lang overgestapt op het mid delloonsysteem, dat veel goed koper is. De bonden constate ren dat dit eindloon-pensioa vooral voordelig is voor di tien procent werknemers va: Shell met hoge inkomens q loonsverhogingen laat in hui loopbaan. Premie: Het Shell-pensioen i op dit moment premievrijD pensioenen worden gefinan cierd uit de opbrengst van di beleggingen van het fonds a de bijdragen die de werkgi ver jaarlijks betaalt, als di nodig zijn om nakomen va: verplichtingen door het fond te garanderen. Shell meent dat dit niet lad ger voldoende is. De pre mievrije pensioenen die er i| Nederland waren (vooral ij de banksector) zijn opgehe ven of worden op termi]! beëindigd. Shell meent da een werknemersbijdrage vai twee procent nog bescheida is. De bonden menen dat he' geen pas geeft om voor eö verslechtering van de pe& sioenregeling nog een extr' premie te vragen. Zij vinde dat dit werknemers, gemetd over hun hele loopbaan bl Shell, onaanvaardbaar vei geld kost. Een - overigens ort streden - berekening door d bonden kapitaliseert dit o 90.000 euro voor een werknü mer met een middeninkomeï GPD door Frans van den Houdt Wij hebben in het Mid den-Oosten helemaal niks te zoeken, herhaalt de Britse journalist Robert Fisk keer op keer. „Waarom sturen wij een leger naar Irak om het land te bezetten? Waarom laten wij de Irakezen, Jordaniërs, Pales- tijnen en Saoedi's niet gewoon met rust? Irakezen komen toch ook niet naar Nederland om Amsterdam in te nemen. Jorda niërs proberen de Champs Ely- sée in Parijs niet in hun macht te krijgen. Waarom moeten wij ons dan zo nodig met landen in de Arabische wereld be moeien?" Het gaat Fisk te ver om te zeg gen dat het Westen hierdoor au tomatisch terreuraanslagen (zelf spreekt hij steeds over mis daden tegen de menselijkheid) over zich afroept. „Maar zolang wij in Irak zitten, betalen we we er een prijs voor. De tijd dat wij thuis geen last hadden van con flicten die zich ver van ons bed afspeelden, is voorgoed voor- bij." Dat uit zich niet alleen in aansla gen, zegt Fisk, maar ook in reac ties van Arabieren en andere moslims in Europa. „Onze ge meenschappen zijn sterk veran derd. Er wonen nu grote aantal len mensen uit het Midden-Oos ten en moslimlanden als Paki stan in ons midden. Zij voelen zich uiteraard verbonden met hun lotgenoten elders, en maken dat ook kenbaar." Het is belachelijk dat moslimlei ders en imams in Europa steeds maar weer ter verantwoording worden geroepen voor moslim terreur en gedwongen worden die te veroordelen, vindt Fisk. „Christenen zijn kennelijk ont heven van die plicht, want wie vroeg hen na Srebrenica of Kos ovo of aanslagen in Ierland om excuses? Het zijn toch onze rege ringen die legers naar Irak stu ren en steden, dorpen en on schuldige mensen bombarde ren? Toch niet de moslims in on ze gemeenschap. Dat zijn inmid dels gewone burgers van ons Voormalig Midden-Oosten-correspondent Robert Fisk: „Premier Blair liegt zoveel en zo vaak, dat hij zelf niet eens meer weet dat hij liegt." foto Phil Nijhuis/GPD land, zij horen bij ons en dienen gelijkwaardig behandeld te wor den." Hectisch Robert Fisk (59) is een paar da gen in Nederland om zijn nieuw ste boek 'De Grote Beschavings oorlog- De verovering van het Midden-Oosten' te promoten. Een hectische tijd. Hij wordt voortdurend gebeld, wil van al les tegelijk regelen en probeert tijdens het gesprek ook nog even snel een ontbijt naar bin nen te werken. Terugkijkend op zijn journalistieke loopbaan als correspondent in het Mid den-Oosten, waaraan hij op 29-jarige leeftijd begon, vraagt hij zich vertwijfeld af of het alle maal wel de moeite waard is ge weest, of hij niet eigenlijk een groot deel van zijn leven nutte loos heeft verspild. „Als je bij de Iraanse revolutie bent, de oorlog tussen Irak en Iran verslaat, de Russische inval in Afghanistan meemaakt, voel je je geprivilegieerd. De geschie denis voltrekt zich voor je ogen. Maar dat gevoel is geheel ver dwenen. Na verloop van tijd be sef je dat het privilege een vloek was. Dat je dertig jaar lang ge tuige bent geweest van een epos vol martelingen, gevangenissen, etnische zuiveringen, volkeren moord en politiegeweld. En dat dat allemaal niet geleid heeft tot een gedenkwaardige revolu tie of zelfs maar een beter leven voor de bevolking." Treurige exercitie Het schrijven van zijn boek was daarom vooral een 'zeer treurige exercitie'. „Na pagina 200 (het boek telt er ruim 1400) houden de leuke verhalen wel op. Dat het Midden-Oosten anno 2005 geen positievere omschrij ving verdient dan 'de meest ge tergde regio ter wereld' is vol gens Fisk voor een belangrijk deel te wijten aan het Westen. „Na de Tweede Wereldoorlog zijn door het Westen willekeuri ge grenzen getrokken die kunst matige landen hebben ge creëerd. Het was ook niet de be doeling dat die landen goed zou den functioneren. Het ging ons om het controleren van regimes. Dictaturen werden gesteund, zo als die van Saddam Hoessein en ook Osama bin Laden kreeg hulp van ons, omdat die de be volking weer onder controle had den, in plaats van te vertegen woordigen." Dat het Westen nu democratie wil in het Midden-Oosten is vol gens Fisk 'één grote leugen'. „Als landen democratieën wor den, doen ze niet meer wat wij willen. Dan komt de Moslim Broederschap misschien wel aan de macht en dan verliezen wij onze grip. Wij hebben daar om liever dat deze naties dicta turen blijven, hoe vreselijk ze ook zijn." Gerechtigheid Pas als Westerse legers zich te rugtrekken en alle landen in de regio met rust laten, kan demo cratie een kans krijgen. „Eerst gerechtigheid, dan democratie. Natuurlijk wil de Arabische be volking ook een mate van demo cratie, maar wat ze bovenal wil, is vrij zijn, bevrijd van ons." Dat geldt ook voor Irak. Fisk haalt in zijn boek hard uit naar de Amerikaanse president Bush ('een Texaanse gouver neur-beul') en de zijnen en de Britse premier Blair ('hij liegt zo vaak en veel, dat hij niet eens meer in de gaten heeft dat hij liegt') die 'een totaal zinloze oor log in Irak' begonnen zijn. Een van de grootste strategische blunders uit de geschiedenis van de Verenigde Staten. „En nu moeten ze weg uit Irak, maar willen en kunnen ze niet weg, omdat ze niet weten hoe." Volgens de Britse journalist is de enige uitweg onderhandelen met de militanten. „Niet met Al Qaeda, maar met de voormalige soldaten uit Saddams leger. De gewone soldaten van toen, zijn de kolonels en generaals van het verzet nu." Bush zal die stap niet van harte zetten, weet Fisk, maar 'de aan houdende stroom doodkisten van Irak naar de VS zullen hem op een bepaald moment wel dwingen'. De Europese Unie zal hierbij een belangrijke rol moeten spe len, meent Fisk 'want super machten als de Verenigde Sta ten zijn per definitie slechte vre- deshandhavers'. „Europa dient dan wel eerst een eigen buiten lands beleid te ontwikkelingen. En dat laat nog wel even op zich wachten." GPD Het nieuwe Groene Boekje, de officiële spellinggids van de Nederlandse taal, introdu ceert een reeks veranderin gen. Maar de samenstellers zijn behoorlijk inconsequent en bekommeren zich niet om de taalgebruiker die behoefte heeft aan eenvoudige eendui dige regels. Resultaat: een lief deloos product. door Hans Heestermans In het nieuwe Groene Boek je staat precies aangegeven hoe we onze woorden moeten spellen en waarom we ze zo moeten spellen. In de inlei ding staat dat spelling berust op een afspraak die wij als taalgemeenschap maken, en dat het voor de taalgebruiker belangrijk is 'dat alle hulp middelen die ter beschikking staan om goed te spellen, de ze afspraak erkennen.' Als je zo'n kromme zin leest (kunnen hulpmiddelen iets er kennen?) dan begin je al te vrezen voor de inhoud van de ze officiële spellinggids van de Nederlandse taal. Die is in derdaad ergerlijk. Wat mag je van een spelling verwachten? In de eerste plaats dat de re gels consequent worden toege past. Dat is in de nieuwste edi tie van het Groene Boekje niet het geval. De officiële spellinggids van de Nederlandse taal wemelt van de inconsequenties. De re gel voor de spelling van bui tenlandse woorden bijvoor beeld is dat je die schrijft zo als ze in de taal van herkomst worden geschreven. Wat dan te denken van accorderen met twee c's en akkoord met twee k's? En locatie met een c te genover lokaliteit met een k? Ze komen allemaal uit het Frans en daar worden ze alle maal met c's geschreven. En waarom behouden queeste en quadrille de qu- wél en kwan suis en kwartet niet? Weet u wat een ochtendappel is of een avondappel? Een appel die je 's ochtends of 's avonds eet? Nee, de spellingheren hebben in hun wijsheid beslo ten dat het accentteken op ap pèl (hoger beroep) moet ver dwijnen. Het gevolg is dat we nu ook een appèlrechter, een appelplaats en een ziekenap- pel bezitten. Weet u wanneer u tussen twee woorden een koppelte ken oftewel een liggend streepje moet schrijven. Nee? Nou, de spellingheren ook niet. Want die vinden dat je Sovjet-communisme met een - moet spellen, maar Sovjetle- ger gewoon aan elkaar. U kent de woordverbindingen lange afstand en grand prix. Begrijpt u waarom je lange- afstandsloper (bijna niet te le zen) aan elkaar moet schrij ven en grand-prixtoernooi met een streepje? Het hele boekje zit vol met dit soort waanzin. Wat doen de spel lingheren? Ze vereenvoudigen niets. Ze veranderen woorden zonder er een verklaring voor te geven. Ja, duizend. Als u op de website van de Neder landse Taalunie klikt, dan vindt u ze alle duizend. Palmzondag, Passiezondag en Pinksteren hebben alledrie hun hoofdletter verloren, ter wijl toch de regel is dat feest dagen een hoofdletter krijgen. Moederdag en Vaderdag gaan voortaan wel met een hoofdlet ter door het leven. Kan het chaotischer? Ja, hoor. Vanaf nu spellen we ook domme au gust met een kleine letter, net als brave hendrik en dolle mi- na. Een reden hiervoor wordt niet gegeven. Net zomin als voor de hoofdletter in Schrift geleerde. Ik geef de Taalunie die voor dit wanproduct (wanpro- dukt?) verantwoordelijk is een goede raad: neem in de volgende spellingcommissie (want over een jaar of tien moet er weer veel gewijzigd worden) mensen die niet al leen verstand hebben van taal kunde, maar ook liefde voor taal en de taalgebruiker. Want die zit er maar weer mee. Net als de schoolboeken uitgevers, die door dit brod delwerk hun boeken weer moeten omspellen. Hans Heestermans is oud-hoofdredacteur van de Grote Van Dale De meeste jongeren lenen geld om uit te kunnen gaan. Na drie tot vier jaar zijn die schulden dusdanig opgelopen dat er echt sprake is van grote geldproblemen. foto Jaap Rozema/GPD door Jacqueline Steenwijk Kevin heeft weer een nieuw mobieltje. Van alle leerlingen heeft hij de duurste kleren en de mooiste scooter. Maar met het schoolreisje gaat hij niet mee en schoolboe ken heeft hij niet. Dit kan er op wijzen dat Kevin een fors schuldprobleem heeft, zegt docent Eelco Koot van de Hogeschool van Utrecht „Het zijn meestal de jongeren die het meeste geld uitgeven die in de schulden komen." Volgens Koot, docent Sociaal Juridische Dienstverlening, moeten leraren helpen voorkomen dat dergelijke problemen uit de hand lopen. „Zij kunnen dit als eerste signa leren. Door een leerling op tijd aan te spre ken en door te verwijzen naar hulpverleners kunnen de problemen nog bijtijds worden aangepakt." Docenten besteden volgens Koot nu veel te weinig aandacht aan schuld problemen van jongeren. „Als een jongere privéproblemen heeft of wordt gepest, staan de leraren vooraan met hulp. Maar voor een scholier die gebukt gaat onder schulden is geen aandacht. Dat moet veranderen." Schulden ontstaan vaak wanneer de jonge ren nog op school zitten. Dat gebeurt vooral op het vmbo. „Ze leven in een nepwereld en denken dat ze straks allemaal een goede baan krijgen en rijk worden. Als niemand in grijpt, zet dat gedrag zich door als ze ouder worden", benadrukt docent Koot. Na drie tot vier jaar zijn die schulden meest al dusdanig opgelopen dat er echt sprake is van grote geldproblemen. Pas dan komen ze bij de schuldhulpverlening terecht. Dan is het te laat, stelt Tidde Brink, hoofd schuld sanering in de gemeente Utrecht. „Ze kun nen bij ons komen als ze tenminste achttien jaar oud zijn. Maar vaak zijn de schulden dan al torenhoog." Gevarenzone Studenten van Koot presenteerden gisteren in Utrecht een plan dat leraren oproept alert te zijn op schulden bij jongeren. Heeft iemand weer een nieuwe scooter gekocht, belt-ie met het modernste mobieltje? Dan bestaat de kans dat hij zich hiervoor in de schulden heeft gestoken. Spijbelt een scho lier om te kunnen werken of worden er geen schoolboeken meer gekocht? Mogelijk be vindt die scholier zich in de gevarenzone. Leraren zouden daar meteen op moeten in spelen, vindt Koot. Want de ouders van die kinderen doen het blijkbaar niet. „Die kam pen vaak zelf ook met grote schulden." Het Utrechtse plan is een van de zeven schuldpreventieprojecten die studenten van de Utrechtse hogeschool op verzoek van de Kredietbank hebben ontwikkeld. De ge meentelijke Kredietbank maakt zich grote zorgen over het hoge aantal jeugdigen dat in de schulden zit. In die stad zijn er al twee honderd afhankelijk van de schuldhulpver lening. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet doen dit jaar waarschijn lijk drieduizend jongeren een beroep op schuldhulpverlening. „Zelfs dan denken ze nog dat ze geen schuld problemen hebben," zegt Brink. „Eén of tweeduizend euro rood staan, vinden ze nor maal." Daarnaast kan Brink tegenwoordig steeds minder jongeren helpen omdat de schuldeisers niet meer meewerken. „Wij moeten ze dan weer wegsturen. Jongeren dreigen dan te gaan zwerven." Preventieprojecten zijn volgens Brink daar om hard nodig. Behalve de inzet van lera ren, bedachten de studenten websites waar op jongeren met elkaar in discussie kunnen gaan over geldkwesties. Shockerende tek sten op posters moeten hen ervan weerhou den geld te lenen. Ook maakten de studenten een rap over schulden van jongeren. Dat lied moet op de radio gedraaid worden om jongeren bewust te maken van de risico's die zij lopen met fi nanciële verplichtingen. Maar de belangrijk ste partij is volgens Brink toch wel de over heid. „Die moet haar ogen openen. Dit is echt een groot probleem." GPD pagina 7 schuldeisers hard voor jongeren SPROOKJE - Met het ophalen van een in de Tweede Wereld oorlog neergeschoten Duits le gervliegtuig uit het Attermeer in Salzkammergut is een einde gekomen aan een sprookje. Het verhaal dat er nazi-schat ten in het vliegtuig zouden be vinden blijkt onwaar. In plaats van goud vonden ber gers een kist van handgrana ten gevuld met foto's en waar deloze papieren. ONDERSCHEIDING - De Vlis- singse burgemeester Kolff heeft gisteren een zilveren aan steker met inscriptie overhan digd aan de Arnemuidenaar D. van Belzen. Het geschenk' een beloning voor de redding actie die Van Belzen vorig jc op 5 juli maakte. Hij redde t man van de verdrinkingsdo door hem uit het water bij' sluizen in Vlissingen te haler PROTESTEN - Bij anti-Brit' demonstraties in Patras op! Peloponnesus zijn gisterml dag 35 politiemensen en ve( tig burgers gewondgeraa' Tientallen studenten probei1 den Britse gebouwen in stad te bestormen uit prot/ tegen het Britse beleid op G prus dat graag bij Grietó land wil horen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel] einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 I Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevod overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgsf :r het Advertentiewezen. I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: I tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: i Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 j Business to Business/Onroerend gotj Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De docj itrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat wordt gebruikt vooroj lit schriftelijk melden bij: F Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4