Folk krijgt stads geluid PZC woensdag 2 november 2005 Een hypo is eng maar vooral ook heel theatraal Over ziektes kun je een to neelstuk schrijven, maar dat levert niet altijd goed thea ter op. Des te mooier is het dat Izaira Kersten en haar vriend Barry Atsma een prachtig stuk hebben gemaakt over een aan doening die bijna tot volksziek te is uitgegroeid: Suiker!. „Eigenlijk is het een heel erg theatrale ziekte, diabetes", vindt Izaira Kersten. De actrice die donderdag met de voorstel ling Suiker! in het Scheldethea- ter in Terneuzen is te zien, weet waar ze het over heeft, want ze lijdt zelf aan suikerziekte. „Diabetes heeft heel veel effect op je emotie. Als je een hypo hebt, waarbij je suikerspiegel onder een kritisch niveau daalt, dan verander je compleet. Dat is eng, maar ook heel theatraal." Een voorstelling over een ziekte, door een zieke gemaakt. Dat klinkt niet erg aanlokkelijk voor de gemiddelde theaterbe zoeker. Dat klinkt als extreem doelgroepentoneel en na praat-toneel dat je niet uitzoekt voor een aangenaam avondje uit. Toch blijkt Suiker\ een on derhoudend solotoneelstuk te zijn, waarin Izaira Kersten met de verbeelding aan de haal gaat. „Uiteindelijk is het een toneel stuk over een vrouw die nogal agressief en onberekenbaar uit de hoek komt. Een gevaarlijke diabeet, kortom." Kersten vertelt over een hypo in een supermarkt, maar in een aangrijpende passage ook over de worsteling die zij en haar vriend hebben met de vraag of ze kinderen kunnen krijgen. Per soonlijke dingen, waarbij soms bijna het onaangename gevoel krijgt naar een privé-bekentenis te kijken. Dat het nergens over de schreef gaat, is mede te dan ken aan Izaira's partner, de ac teur Barry Atsma. Hij regisseer de Kersten en bemoeide zich ac tief met de inhoud van het stuk. De bij tijden ontroerende voor stelling confronteert ook, maar geeft het publiek tevens op een aangename manier stof tot na denken. Wijbrand Schaap Izaira Kersten speelt Suiker, donder dag in het Scheldetheater te Terneu zen. De aanvang is om 20.30 uur. De Belgische formatie Urban Trad combineert folk met techno. olksmuziek heet oubollig en saai te zijn. Techno is heden daags en opzwepend. De sym biose die de Belgische forma tie Urban Trad met deze twee muziekstromingen creëert, bewijst dat ze heel goed sa men kunnen gaan. Vrijdaga vond is traditie op het ritme van de moderne stad te horen in theater De Mythe in Goes, wanneer Urban Trad haar derde cd Elem presenteert. Artistiek leider, fluit- en doe delzak speler Yves Bar- bieux kan moeilijk het muzikale verschil met de voorgangers One-o-four en Kerua aangeven. Over andere ingrediënten is hij duidelijk. „De eerste twee al bums waren op de Keltische mu ziek gericht. Elem bevat meer elementen met volksmuziek uit andere streken, zoals Frankrijk en Scandinavië. Het album is heel internationaal door de va riaties van talen waarin gezon gen wordt: Zweeds, Frans, Spaans, Galicisch en de nieuwe singel Zout in het Nederlands. Kerua probeerden we een inter nationaal karakter mee te geven door de liederen in een zelfver- zonnen taal te zingen." Barbieux streeft naar een soort grootstedelijke volksmuziek. „Ik wil de folk een moderne klank meegeven. Van nature is de muziek sterk akoestisch met accordeon, viool en gitaar als ba sis. Maar dat spreekt de jonge ren minder aan. Door gebruik te maken van moderne technieken en instrumenten, zoals samples, loops en keyboards, hoop ik een eigentijdse 'stadse' sound te creëren. Maar de volksmuziek blijft het uitgangspunt. Mensen die van deze muziek houden, moeten ook Urban Trad kunnen waarderen." In een concert van Urban Trad passeren evengoed houseachtige ritmes als bijna a capella gezon gen ballades. Vijf jaar geleden begon Barbieux aan zijn op dracht. De eerste cd kende een projectmatige aanpak. Hij zocht 21 gerenommeerde gastmuzikan ten uit de Vlaamse, Waalse en internationale folk bij elkaar en nam het debuutalbum onder de naam Urban Trad op. Verloop Opmerkelijk is het geringe ver loop. Slechts een beperkt aantal mensen verliet de groep. Zo nam Dirk Naessens de plaats in van allround violist Luc Pilartz. Didier Laloy introduceerde zijn leerling Sophie Cavez als opvol ger op diatonisch accordeon. De overige muzikanten zijn of wa ren actief in vele andere forma ties, waaronder Lais, Orion, Co mas, Helen Flaherty trio, Am brozijn en Ialma. Twee jaar geleden was Urban trad publicitair een hot item in positief en minder gelukkig op zicht. De groep vertegenwoor digde België op het Eurovisie songfestival in Riga (Letland). Een journalistieke blunder van de RTBF, waarin zangeres Soet- kin Collier onjuist werd beticht van extreem rechtse sympathie ën, noodzaakte de groep om zon der haar mee te doen. Het lied Sanomi kwam slecht twee pun ten tekort voor de eindoverwin ning. Vooral in België zelf lever de dat succes op. „We werden zowat ingehaald als helden. Van Kerua werden ruim 35.000 stuks verkocht en we konden optreden in de grote re zalen. Maar goede con certreeksen zijn veel belangrij ker dan nummer twee worden op een Songfestival. De mensen moeten ons vooral live zien, de energie meemaken en voelen." Marius Roeting Urban Trad speelt vrijdag in Theater de Mythe in Goes. De aanvang is om 20.00 uur. ANTWERPEN Shakespearestock. Twee Romeinse tragedies: wo. Titus (naar Titus Andronicus) en do. J.C. (naar Julius Caesar) en één Griekse komedie: vr. en za. Zomernachtliefde (naar A Midsummernightsdream) van Shakes peare, door het Nederlands theater collectief Dood Paard, wo. do. vr. en za. Monty 20.30 uur. Geliefd Monster. Productie Theater Antigone naar een Spaanse roman van Javier Tomeo, met absurde, zwar te humor, over twee mannen die elk op hun manier het keurslijf van het bestaan te lijf gaan in een recht streeks duel, gespeeld door Raven Ruëll en Jos Verbist, regie Koen De Sutter, di. Zuidpool 20.00 uur. De Leraarskamer. Toneelstuk met een kritische en humoristische blik op het onderwijs, naar Liliane Wou ters. do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in de Bourla: Platonov, theaterstuk naar Tsjechov, over een intellectueel, die het niet ver der schopt dan onderwijzer door het Ro Theater, wo. en do. 20.00 uur; 't Plakt, 1ste jongerenfestival met tal van artiesten, onder wie Sandrine en orkest, in het centrum van de stad, za. 14-23 uur; Drama Box, concert fa do's, tango's en bolero's van de Portu gese Misia, zo. 20.00 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: Ashes to Ashes, toneelstuk van Harold Pinter over de onmenselijk heid van de moderne wereld: dialoog met Pepijn Caudron en Katelijne Ver- beke, wo. t/m za. 't Klein Raamthea ter 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Voorstelling van Vlaams Fruit: Kartonnen Dozen: monoloog, geschre ven door Tom Lanoye, waarin hij te rugblikt op zijn jeugdjaren en zijn ho moseksualiteit, vertelt door Steven De Lelie in regie van Sven Ronsijn, do. vr. en za. Theater het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Creme au beurre, komedie over twee ouder wordende dames op zoek naar de prins op het witte paard, naar Ka telijne Damen, door De Hulst i.s.m. woord- en muziektheater De Speling, vr. en za. Keldertheater 20.30 uur; Amerika!!, Monoloog met tekst van Vanessa Van Durme: een dubbelrol door Annemarie Picard, waarin ze naar Amerika vliegt en terug, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Stuurbaard Bakkebaard, Scout' Ni- blett: popconcert door muzikale vrij buiters en concert door gitariste en drumster Emma Louise Niblett, wo. 20.30 uur; Nic Balthazar Roel Van- derstukken met Niets: jeugdvoorstel ling (14+) en multimediaproject, geba seerd op het boek Niets is alles wat hij zei van Balthazar - een thriller over autisme en pesten, gespeeld door Vanderstukken, wo. 20.15 uur; De Bühnehasen met Geboeid of de poë zie van het stilstaan: literatuurstuk met theater en muziek over autisme, naar tekst van Thomas Janssens, do. vr. en za. 20.00 uur; Pippi Langkous Nooit worden wij ooit groot: musical (6+) naar de roman van Astrid Lind- gren, Ned./Vl. productie met tekst van Ivo de Wijs en muziek van Ronny Mosuse, do. en vr. 14.00 en 17.00 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Arcangel, concert Spaanse zanger met flamenco, do. 20.30 uur; Stem men uit de Sahel met Djekoulou, con cert door Maak's Spirit Sekouba Traoré band met jazz en malinese mu ziek, vr. en za. 20.30 uur; Doudou N'Diaye Rose Djelimady Tounka- ra, concert met Malinese muziek door percussionist en gitarist (Senegal en Mali), zo. 20.30 uur; Antwerpse wer ven, fragmenten theaterstukken van vijf Franstalige auteurs i.s.m. Mi chael De Cock, waarin Antwerpen een bijzondere rol speelt, di. 20.30 Concerten en voorstellingen in De Singel: Frank Gratkowski Double Quartet concert in de reeks All that Jazz do. blauwe zaal 20.00 uur; De Dunne Komrij, poëtische show gedichten uit twee eeuwen Nederlandse poëzie van en met Gerrit Komrij m.m.v. Marcel Verstappen, door Adelheid Roosen, Marcel Vanthilt, Rick de Leeuw en Ramsey Nasr, do. rode zaal 20.00 uur; Approximations-Contradictions in concert, scenisch concert in de reeks Verborgen muziekjes, naar webpro ject van de Belgische kunstenares Ana Torfs, met Brecht-Liederen uit Hollywood Songboek, van Eisler, ge bracht door 21 zangers en acteurs, be geleid door pianist Piet Kuijken, di. rode zaal 20.00 uur Night of the Proms. 21ste Editie met klassiek, filmmuziek en pop door en met Donna Summer, Roger Daltrey, Ace of Base, II Novecento o.l.v. Ro bert Groslot, Fine Fleur en John Mi- les Electric Band. do. vr. za. Sportpa leis 20.30 uur. Natalia Me and my Producer. Show van Natalia en haar muzikale toppro- ducer Steve Willaert. wo. Zuider- kroon 20.15 uur. GENT MillerNin. Theaterstuk over de ver houding tussen de schrijvers Arthur Miller en Anaïs Nin, gespeeld door De Koe. do. t/m za. Minard 20.00 uur. Rollende Roadshow. Première: act van acteurs, die asiel vragen en met hun kunsten de stad in bezit probe- Arcangel treedt op in Antwerpen (donderdag Zuiderpershuis) en Rotterdam (vrijdag in De Doelen). ren te nemen door Wunderbaum, wo. t/m za Oude Vismijn 20.30 uur. Voorstellingen in de Tinnenpot: Mieke Maaike's obscene jeugd, thea terstuk naar Louis Paul Boon door Lucinda Dusoleil, wo. en do. 20.00 uur; I want to be a star: theaterstuk waarin het altijd feest is in de karao- kebar, door Theater Twaalf, vr. en za. 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Vincent van Gogh, concept van Jo gevers en Jo De- caluwé, gebaseerd op de brieven van Vincent aan zijn bro.er Theo, zijn moe der, Paul Gauguin, Pissarro e.a., ma. 20.00 uur Voorstellingen in Vooruit: wo. 20.00 uur; D. I. T. C. Digging in the Crates, concert met hiphop en rap, wo. 22.00 uur; 10 jaar Oorsmeer/oorsmeerfestival, voorstel lingen, concerten, workshops etc. voor de jeugd, zo. vanaf 13.00 uur met kamermuziekconcert door Frank Kuyts, Ensemble Leporello, Zonzo Cie en DeFilharmonie o.l.v. Steven Verhaert met Brandgang, compogra- fie voor groot orkest, geïnspireerd door De val van Troye, zo.15.00 en 16.00 uur; Zijden Stad, theater/dans van de stad in al haar facetten van KVS Dito'Dito i.s.m. het Toneel huis, wo. do. en vr. 20.00 uur; Djekou lou, concert door Maak's Spirit Se kouba Traoré band met jazz en Mali nese muziek, di. 20.00 uur; Uitgele zen - Enfants terrible: levend boek- project met muziek, di. 20.00 uur. Natalia Me and my Producer. Show van Natalia en haar muzikale toppro- ducer Steve Willaert. di. Capitole 20.15 uur. Voorstellingen in de Vlaamse Opera: Duitse Barokcantates, lunchconcert door The Flanders Barock Consort m.m.v. altus Patrick Van Goethem, met werk van o.a. Buxtehude en Handel, vr. 12.30 uur; Nabucco, con certante uitvoering van opera van Verdi met hedendaagse thematiek over de nationale identiteit van volke ren en de vermeende religieuze en his torische grondslagen ervan, vr. en di. 20.00 uur, zo. 15.00 uur Chapeau Romain. Gentse popmusical over Romain Deconinck, van en door Yvonne Delcour en Jean Pierre Mae- ren (Het poppenpaleis). vr. en za. Groenzaal Sint-Bavo 21.00 uur. Concerten in de Handelsbeurs: Lusosfonie: Lura en Macenas Costa, vr. 20.15 uur en Mafalda Arnauth, fa doconcert door Portugese fadiste, za. 20.15 uur; Piano Adventures, concert in het kader Europalia-Rusland, door Russische pianist Alexei Lubimov, di. 20.15 uur BRUGGE Sentina. Muzikale theatervoorstel ling, gebaseerd op het madrigaal van Claudio Monteverdi en andere mu ziek en het gedicht Triomf van de dood van Francesco Petrarca: een zee van elektronische geluiden door stroomt de live gebrachte muziek van Monteverdi, door Muziektheater Transparant za. Biekorf 20.00 uur, be zoek decor en installatie Sestina vr. en za. 14-17 uur. Voorstellingen Stadsschouwburg: Galaconcert - 40 jaar Jimmy Frey, vr. 20.00 uur; Cordon Sanitaire, humor vol totaaltheater met liedjes en confe rences door Freek de Jonge Band, za. 20.00 uur; Unplugged Lowbeat, country eastern ofwel eigenzinnige akoestische folkpunk door Two Rus sian Cowboys, di. 20.00 uur. Concerten en voorstellingen in het Concertgebouw: Die Czardasfürstin, operette van Em merich Kalman, vr. 19.00 uur; Piano forte, concert in het kader Europa lia-Rusland, door Russische pianist Alexei Lubimov, za. Kamermuziek zaal 20.00 uur; Jonge Meesters, con cert met werk van Mendelssohn, Brit ten en Tsjaikowski, door het Symfo nieorkest van Vlaanderen o.l.v. Da vid Angus m.m.v. Liviu Prunaru, viool, za. 20.00 uur Maak's Spirit Sekouba Traoré band. Concert met jazz en malinese muziek, ma. De Werf 20.30 uur. KNOKKE Voorstellingen in Scharpoord: Het Eiland, deel 1, zeven afleverin gen over drie boezemvrienden, die een bureaueiland delen, do. 19.30 uur (duur 4.20 uur, deel 2 op 16 novem ber); Concert door het Koperblazers concert, vr. 20.00 uur; Queen A night at the opera, concert met vertolking van het album van Queen, met als sluitstuk de klassieker Bohemian Rap- sody door het vocaal kwartet Rock 4, za. 20.30 uur; Cultureel, muziek-con- cert door De Kreuners, zo. 20.30 uur VRIJDAG Folk Ruud Hermans treedt op, samen met Dick van Altena. Zanger, liedjesschrijver en radiopresentator Ruud Henc (53) uit Tilburg had in 1975 succes als zanger van de Tun weeds. Dick van Altena is zanger van Major Dundee. In, nely 2 zingen en spelen zij eigen liedjes en van hun idoltj •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 Folk No Frontiers speelt Ierse folk. Zangeres Joyce van Bavel wordt bijgestaan door Keesv; Vredegem (gitaar) en David Egter (viool). •Murphy's Corner, Goes, 21.30 uur ZATERDAG Zeeuwse avond Zeeuwse artiesten presenteren muziek, zang en cabaret Zie vrijdag. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 14.00 uur Duo Flybird and the Bundle Hustlers treden op. Het oorspronkelijke duo, bestaande uit Annie Buechl(g en Maarten Reijnierse (gitaar en zang) staat in de Brass en brengt een repertoire van soul/blues/reggea, funk en: •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Zeeuwse Avond Bru's Oranje Comité houdt een Bonte Zeeuwse Avond. Cabaret Kant'ooi brengt de nieuwe show 't Ei gin nóöê liedjes, sketches en conferences in het dialect van Schoii wen. Pau Heerschap vertelt verhalen over vroeger in hel lect van zijn geboortedorp Ouddorp. •Durps'uus, Bruinisse, 19.30 uur Musical Zes jongen cursisten van Centrum voor de Kunsten Berj op Zoom staan op het podium in de musical Pietje Bell, Zie vrijdag. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.30e Concert Het Zeeuws Orkest concerteert. Op het programma staan de suite Pelléas en Mélisandei Fauré, het eerste pianoconcert van Mendelssohn (met stj Patricia de la Vega) en de Tweede symfonie van Sibelius •St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Zeeuwse avond Zeeuwse artiesten presenteren muziek, zang en cabaret Zie vrijdag. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Toneel Toneelvereniging Pauze speelt Sjaak's vrouwen. Een schrijver verkeert in een huwelijkscrisis en probeej te doorstaan met dagdromen over de vrouwen in zijn le Met Henk Adriaansen, Els de Swart en Marika Burgme •Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Toneel John Kraaijkamp vertolkt de hoofdrol in The Price van hur Miller. Twee broers moeten het huis leeghalen waar hun ouden ben gewoond. Het wordt een verbale rondedans met eet praatzieke sjacheraar. Ook met Victor Löw, Hans Ligtv! en Edda Barends. De voorstelling is uitverkocht. •Theater de Mythe Goes, 20.00 uur j Borstrock Drie bands staan op het podium. Blazt speelt Acherhoekse rock, Present Danger present^ covers van Metallica en Sequoyah Rocking Team breng southern rock, doorspekt met glamrock. •Het Wagenhuis, Nieuw-Vossemeer, 20.00 uur Bards Olga Yasukovich en Vjacheslav Klimovich treden op. Beide bards uit Wit-Rusland brengen tweestemmig eni gezongen liederen, met begeleiding van gitaar. •Havenpark 13-15, Zierikzee, 20.00 uur Musical Jesus Christ Superstar is een Nederlandse bewerking va! ze rockmusical van Andrew Lloyd Webber en Tim Ricei Het is een moderne, en soms omstreden interpretatie va1 laatste zeven dagen in het leven van Jezus Christus. De hoofdrollen worden vertolkt door Dieter Troubleyn (Jq Martin van der Starre (Judas) en Casey Francisco (Man •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Concert WWW- concert is een programma van Harmonie Oostbj Medewerking verleent ook de band Just4Fun. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Blijspel Toneelvereniging Siesa brengt het blijspel Normale zot! zocht op de planken. Het stuk van Hilda Vleugels speelt in een psychiatrischs niek waar een televisieploeg wordt verwacht. Regie Hei van den Branden. •Cultureel Centrum De Halle, Axel, 20.00 uur Berini's De Berini's presenteren En nou is het afgelopen. Marjolein Meijers en Hans Kemeling nemen afscheid als rie en Annie de Bruin, het liefhebbende en kibbelendee paar. Zij halen herinneringen op, met liedjes en verhala •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Troubadour De pad op zeven is een programma van Piet Brakman. Hij zingt in het dialect van West-Zeeuws-Vlaanderen.ll met zijn conferences zoekt hij de nooduitgang terug naa eenvoud. Hij hanteert daarbij een ondertoon van: doe gewoon, dan doe je gek genoeg. •Dorpshuis De Stove, Stavenisse, 20.15 uur Komedie Boven het dal van de Zeeuwse Komedie gaat in premie! De patiënten in een kliniek rusten, eten en krijgen thenj Om meer grip te krijgen op hun leven, storten zij zich o]l vieren van de eerste avond van de maand. De regie is inl den van Katinka van den Dool. Met onder anderen Wilei Harbers, Larissa de Keijzer en Annet Minderhout. •Vestzak99 Vlissingen, 20.15 uur Toneel Kortsluiting is een toneelstuk over ouder en vergeetachi worden. Victor merkt dat hij de grip op de taal en de werkelijk^' aan het kwijtraken is, dus speelt hij spelletjes met zijne ving. Tot spelletjes en werkelijkheid door elkaar heenlf Met Kees Baijens, Anke Tanihatu, Roelie van de Veldee Escha Tanihatu. Regie: Dim den Butter. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Blues Walter Trout treedt op met The Radicals. De bluesgitarist speelde met John Lee Hooker, Canned Heat, Big Mama Thorton en John Mayall's Bluesbreake tot hij eind jaren 80 besloot een eigen band op te richte? getogen tot stampende bluesrock, met veel improvisatüj •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48