Reynaertcollege wil eerste plaats Buitenschoolse opvang in Zuiddorpe Promotieweek van iet Zeeuwse boek Zeeland voorop met nini-ondernemingen Te warm weer voor ijssculptuur Brugge Matig jaar voor Zeeuwse fruittelers Studie naar inzet leger bij rampen Trainingscentra werken samen Man bekent inrijden op agent CZ waarschuwt voor oplichters Spreekuur bij dorpsraad Breskens Automobilist verliest achterwiel Benelux proeftuin internationale samenwerking politie School in Hulst mengt zich in strijd Schoonste school van Nederland Boetes voor aanrijdingen woensdag 2 november 2005 z 14 VLISSINGEN - Vijf Nederlandse brandweertrainingscen tra, waaronder het centrum in Vlissingen (het enige in Zeeland), gaan in 2006 hun krachten bundelen. Doel van' de samenwerking is dat brandweerkorpsen verspreid over het land hun specialisme beter kunnen oefenen. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Arnemuiden heeft gisteren bekend dat hij in de nacht van zaterdag op zondag ingereden is op een politieagent. De man was rond half drie met zijn auto aan het spinnen op het Zuster plein in Middelburg. Toen hij van een agent een stopte-' ken kreeg, reed hij eerst een stukje achteruit en reed di- i reet daarna vol gas weg. Een andere agent kon net op tijd opzij springen. Bij het wegrijden raakte de man nog de fiets van één van de agenten. De auto werd na een achter-, volging aangetroffen in Arnemuiden. De bestuurder werd: kort daarna aangehouden. Hij is gisteren voorgeleid aan' de rechter-commissaris. Hem wordt poging tot zware mis-* handeling of poging tot doodslag ten laste gelegd. GOES - Zorgverzekeraar CZ waarschuwt voor oplichters.! Mannen die zich uitgeven voor relatiebeheerder gaan langs de deuren om zogenaamd oude verzekeringspasjes1 op te halen. Dat zou nodig zijn in verband met de nieuwe1 zorgverzekering. Zeker één verzekerde is het slachtoffer geworden van inbraak toen hij het pasje ging zoeken. Tot nu toe zijn alleen meldingen uit Limburg en Brabant ge-1 komen, maar een woordvoerder van CZ zei te verwachten dat de oplichters hun werkterrein zullen uitbreiden naar. onder meer Zeeland. BRESKENS - De dorpsraad in Bresksens start morgen' (donderdag) met een spreekuur* voor inwoners van het vis-, sersdorp. De dorpsvertegenwoordigers willen op die ma nier de drempel verlagen om klachten kenbaar te maken bij de gemeente Sluis. „Wij hebben gemerkt dat veel men sen moeite hebben om hun opmerkingen aan papier toe te vertrouwen. Daarom wilden we iets creëren, dat de com municatie tussen de inwoners, dorpsraad en gemeente be vordert", zegt dorpsraadsecretaris W. Ardewijn. „We ver moeden dat een aantal mensen het niet durft om meteen naar de gemeente Sluis te stappen. Wij kunnen daarbij, helpen." Boven de winkel Freddy's Doe Het Zelf in de Dorpsstraat wordt vanaf morgen elke eerste donderdag van de maand spreekuur gehouden. Inwoners kunnen tussen 19.15 uur en 19.45 uur met hun opmerkingen bij de dorpsraadleden terecht. TERNEUZEN - Een 45-jarige Middelburgse automobilist is gistermorgen rond 11.40 uur zijn achterwiel verloren in de Westerscheldetunel. Zijn voertuig kwam tot stilstand tegen de tunnelwand en is onherstelbaar vernield. De oos telijke tunnelbuis is in totaal anderhalf uur gesloten ge weest. Daardoor ontstonden opstoppingen bij de brug van Sluiskil, het Mauritsfort en de sluizen van Terneuzen. joor Ernst Jan Rozendaal [EN HAAG - De Tweede-Ka- ïerfracties van CDA en VVD ijn ingenomen met het verdrag iat Nederland met België en uxemburg heeft gesloten over rensoverschrijdende politione- samenwerking. fe woordvoerders Van Haers- jia Buma (CDA) en Weekers (WD) noemden het verdrag gis teren 'baanbrekend', maar lie ten tegelijk weten nog een stap verder te willen gaan. Het verdrag is in juni 2004 geslo ten en sinds februari van dit jaar van kracht, maar moest nog door de Tweede Kamer worden geratificeerd. Dat gebeurde gis teren. Weekers zei te verwach ten dat de Benelux een proef tuin blijkt voor verdere samen werking tussen Europese politie korpsen. Toch hadden beide partijen - de andere fracties geloofden het wel - nog wat vragen voor minis ter Remkes (WD, binnenlandse zaken). Ze wilden weten waar om Nederland heeft bedongen dat de samenwerking alleen in de grensstreek geldt en waarom niet meer en sneller persoonsge gevens tussen de drie landen worden uitgewisseld. Remkes gaf aan dat het verdrag zich alleen beperkt tot de grens streek voor zover het gaat om ac ties die politiekorpsen op eigen initiatief uitvoeren. Het beken de voorbeeld is de achtervolging over de grens, als de politie van het andere land zelf niet tijdig ter plaatse kan zijn. Volgens de minister valt het wel mee met de beperkingen op de informatie uitwisseling, alleen moeten voor sommige afspraken nog procedu res worden vastgesteld. Er wordt gewerkt aan een draai boek en in totaal zevenduizend agenten krijgen een aanvullen de opleiding over regels en pro cedures in de buurlanden. Remkes vernacht dat de grens overschrijdende politiesamen werking op 1 januari 2007 volle dig werkt. oor Jeanette Vergouwen [ULST - Vorig jaar haalde het eynaertcollege uit Hulst de der- e plaats in de wedstrijd choonste school van Neder- md. Dit jaar ruimen de leerlin- 2ii nog ijveriger het zwerfvuil >nd de school op. We pakten net naast de grote ofee vorig jaar, ondanks de Dede resultaten binnen het ge- ouw en op het schoolplein. Er 'erd iets minder gescoord in de •;raten rondom de school en aarom besteden we daar dit lar extra aandacht aan", legt >catiedii*ecteur J.K. Bolleman it. „Dit jaar gaan we voor de ïrste prijs." e Stichting Nederland Schoon :*ganiseert deze wedstrijd voor ^holen in heel Nederland. 195 :holen schreven in en momen- ;el is de tweede ronde bezig, ij ftig scholen mogen meedoen m de derde ronde en in de fina- i proberen vijf scholen de be ierde eerste plaats te verdie- en. In de tweede ronde wordt smeten hoe schoon of vuil de :hool is. Binnen, op het school- lein en in de straten rondom et gebouw. Dat meten gebeurt eze week door drie leerlingen, mciërge L. Gijsel en docent M. huy. Gisteren werd een zwerf- val actie gehouden. Het zwerf- Eval in een straal van 250 me- 'i* van de school werd door de erlingen van de tweede klas IB) opgeruimd. Vlet de media-aandacht voor eze actie kunnen we 60 punten udienen en de andere punten rijgen we voor de meting en de waliteit van het zwerfafvalbe- leid, waar een vragenlijst voor ingevuld moet worden." De eerste klassen zorgen dage lijks dat de school van binnen schoon blijft. De andere klassen werken volgens een schema. El ke twee weken wordt het terrein rond de school grondig schoon gemaakt. Kristen en Mariska uit 2 HB heb ben binnen een kwartier een hal ve vuilniszak gevuld. „Ik vind het wel goed dat dit hier op het Reynaertcollege gebeurt, anders zou het een grote bende wor den", vertelt Kristen. Mariska somt de gevopden troep op: veel plastic, snoeppapiertjes, drink- blikjes en zelfs sokken en een zaklamp. „Waarom gooien ze dat in de bosjes? Doe dat maar in de vuilnisbak de volgende keer." Een paar klasgenoten sjouwen met een volle zak troep. „Snoep, koekjes, lege zakken snoep en veel blik", klinkt de rapportage. Dennis komt met een bijzondere trofee: een oude afsluitklep van een rioolputje. „Dat lag onder een laag vuil tussen de strui ken." Na een half uur staan er meer dan twintig zakken zwerfvuil op het plein, een mooi resultaat. De leerlingen van het Reynaert college zijn tevreden. „In de derde ronde moeten we gewoon blijven doorgaan met wat we altijd doen: regelmatig opruimen. In die periode wordt de school onverwacht geïnspec teerd. De omwonenden hebben we op de hoogte gebracht van de tweewekelijkse actie. Woens dag 14 december horen we de uitslag van de finale. We hopen heel hoog te eindigen." Rik en Remco van Havo 2 van het Reynaertcollege ruimen zwerfvuil op in de nabijheid van hun school. foto Peter Nicolai Dor Rinus Antonisse OES - Bij het uitgeven van het eeuwse boekenweekgeschenk .aan kwaliteit en actualiteit oorop. Onderwerpen die in de langstelling staan bij de iwoners. Zo kwamen onder eer de Februariramp 1953, de evrijding 1944/45 en het rdwijnen van de veerdiensten m de orde. In het elfde boek- staan de huisnamen cen- aal. Contant gaf dit gisteren aan ij de opening van de Week van it Zeeuwse Boek (die tien da- ■n, tot 13 november, duurt) in it nieuwe stadskantoor van oes. Ze zei dat het doel van de eek, die sinds 1995 gehouden ordt, vooral is het promoten m het regionale boek. electie e aandacht voor (historische) risnamen is groeiende en Con- int was blij dat onderzoeker en iteur Ed de Graaf uit Middel- arg een aantrekkelijke selectie in Zeeuwse huisnamen maak- Die stelde dat namen die in ?rste aanleg hun betekenis niet rijsgeven, hem intrigeren. In Middelburg zijn de meeste huis namen (800) bekend, gevolgd door Zierikzee (130) en Veere (80). Goes en Vlissingen hebben er elk zo'n 30. Opmerkelijk zijn de geringe aantallen die in Zeeuws-Vlaamse gemeenten te vinden zijn. Wethouder C. Linssen (CDA, cultuur) ontving het eerste exem plaar van het boekenweekge schenk (cadeau bij aankoop van 15 euro aan boeken), getiteld Het woord aan de gevel, de ge vel aan het woord. Hij gewaagde van een contrast: aan de ene kant de terug keer van huisnamen, aan de andere kant de pogingen van de gemeente om de 'smerige, schreeuwende reclamebak- ken die het aanzicht van de binnenstad verknallen' te ver wijderen. Schrijver Jan Zwemer kreeg de Prijs van de Zeeuwse Boekhan del, uit waardering voor zijn werk als wetenschapper en ver teller, vooral over Zeeuwse on derwerpen. „Kenmerkende publicaties, zeer veelzijdig en van grote histori sche waarde en met een grote voorliefde voor de gewone man", schetste Contant. oor René Schrier IIDDELBURG - Zeeland is de :rste provincie waarin op alle iderwijsniveau's mini-onder- emingen actief zijn. Het vmbo aakte officieel gistermiddag met een officiële bijeenkomst het Provinciehuis. Stagiaire Nadine en leidster Gerlinde (rechts) begeleiden de kinderen in de buitenschoolse opvang. foto Peter Nicolai door Edy de Witte ZUIDDORPE - Basisschool Canisius in Zuiddorpe heeft vrijdag een feestje te vie ren. Binnen de school gaat de buitenschool se opvang in kindercentrum Juultje officieel van start. Verder is aan het schoolgebouw het nodige vertimmerd. Uit door de gemeente Terneuzen beschik baar gestelde gelden voor onderwijskundige vernieuwingen heeft de school een flinke metamorfose ondergaan. Het gebouw is uit gebreid met een directiekamer en een ruim te voor individuele begeleiding van leerlin gen. Verder kan het personeel beschikken over een nieuwe lerarenkamer. Ook de gemeenschapsruimte is flink aange pakt. Om het plaatje compleet te maken zijn de vloer in de gangen en de kleuterhal on der handen genomen. Het officiële tintje voor genodigden begint om 14.00 uur. Burgemeester J. Lonink van in Zeeland. Van verschillende kanten werd er dinsdag op gewe zen dat het belangrijk is dat scholieren al op jeugdige leef tijd kennismaken met het onder nemerschap. Zo gaf José Zwigtman van Nehalennia aan dat de studen ten dingen leren in hun mini-on derneming die ze nooit uit boe ken kunnen halen. Op haar school is het project nu al een groot succes, voegde ze eraan toe. Werkgelegenheid Ook gedeputeerde M. Ie Roy wees op het belang van jong on dernemerschap. Dat kan bijdra gen aan meer werkgelegenheid in de provincie. En zelfs al be gin je nooit een eigen onderne ming, het feit dat je eens aan on dernemerschap gesnuffeld hebt draagt bij aan je verdere ontwik keling, gaf ze aan. door Harmen van der Werf GOES - Na een slecht seizoen in 2004 stevent de fruitteelt dit jaar op matige resultaten af. Al zijn de verschillen per bedrijf groot. Nogal wat Zeeuwse fruit telers hebben veel last gehad van flinke hagelbuien wat de kwaliteit van vooral appels niet ten goede is gekomen. In kilo's valt de oogst niet tegen. Het ligt anders met de prijsvor ming als het om appels gaat. De grote invoer van appels van het zuidelijk halfrond afgelopen jaar heeft een negatief effect. Verder hebben veel fruittelers dit jaar te kampen gehad met ha gelbuien. Voorzitter M. van 't Westeinde van landbouworganisatie ZL- TO, afdeling West- Zuid- Beveland, heeft het over een bre de strook van Zeeuws- Vlaande ren, over de Zak van Zuid-Beve land tot op Tholen. Van 't Westeinde heeft zelf ook zijn portie hagel gehad, tot drie keer toe. „Appels herstellen niet meer of nauwelijks van hagel- schade", vertelt hij. „Je kunt er dan niks anders mee TERNEUZEN - De kantonrech ter in Terneuzen heeft een 46-ja- rige bestuurder uit Middelburg veroordeeld tot een geldboete van 220 euro. Omdat de man zijn rijbewijs niet kan missen, wegens werk zaamheden, krijgt hij een rij ontzegging van vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Dat betekent dat de man zijn rijbewijs mag houden, maar als hij binnen twee jaar nog maals in de fout gaat, moet hij het inleveren. De man krijgt deze straf, om dat hij op 16 oktober 2004 be sloot rechtsaf te slaan op de Binnenvaartweg in Terneuzen in plaats van rechtdoor te rij den. Hierbij zag hij een jonge fietser te laat. De jongen brak door Wout Bareman BRUGGE - De internationale kunstenaars die jaarlijks een om vangrijke ijs- en sneeuwsculp- tuur verzorgen in Brugge, wor den geplaagd door het te warme weer. Het werk aan de expositie van kunstwerken rond het the ma Het Ijspaleis ligt al dagen stil. Organisator F. Vandendorpe van het ijspektakel op het Sta tionsplein hoopt dat het snel kouder wordt, omdat het huren van extra vriesmachines zwaar op de begroting zou drukken. Er is haast geboden, want de ope ning is gepland op vrijdag 25 no vember en de kunstenaars heb ben enkele weken nodig om hun werk te voltooien. Het Ijspaleis wordt opgebouwd in een geïsoleerde tent. Volgens Vandendorpe veroorzaakt de ho ge buitentemperatuur momen teel vooral een te hoge bodem- temperatuur. Ook de warme wind veroorzaakt problemen." De organisator: „Zondag werd buiten een piek van 22 graden;; gemeten. Overdag kunnen we de.| temperatuur nu net op het vries- punt houden, 's nachts halen we., min vier graden." Vandendorpe hoopt dat de tem- peratuur in de tent tegen woens-'" dag zover is gedaald dat de eer-' ste sneeuw kan worden aange-. voerd. Om die te transporteren! worden voor het eerst koelwa gens ingezet, terwijl in het verle-.' den kon worden volstaan met ge-' wone vrachtwagens. Het eerste-, ijs wordt, als alles toch nog vol gens plan verloopt, op maandag' afgeleverd. Vandendorpe wil tot op het laat-, ste moment wachten met het plaatsen van extra koel- en' vriesapparatuur. „Die machines' kunnen grote temperatuurver- schillen aan. In Nice hebben we- al eens een ijssculptuur ge bouwd in hartje zomer. Het was. toen buiten veertig graden en. binnen min negen graden." Terneuzen verricht samen met enkele kinde ren de openingshandeling. De kinderen wor den verder bij het feestje betrokken. De al lerjongste leerlingen laten eerst ballonnen op. In de ruimte van de buitenschoolse op vang gaan ze daarna aan de slag met spelle tjes. Voor de leerlingen uit groep 5 tot en met 8 is er een djembésessie in de gymzaal. Belangstellenden kunnen vanaf 15.00 uur een kijkje komen nemen in de vernieuwde basisschool. doen dan ze los op een vracht auto storten en naar een fabriek brengen. Tien a dertien eurocent per kilo brengen ze dan op, terwijl de kostprijs een kwartje bij het ongeluk zijn onderbeen. Een 39-jarige man uit IJzendij- ke is door de kantonrechter in Terneuzen veroordeeld tot een geldboete van 220 euro. De man zag op 22 oktober 2004 een bromfietsster over het hoofd op de Philipsweg in Oost burg. De man wilde links afslaan de Steenhovensedijk op, maar raakte toen de bromfietser. Het meisje hep hierdoor een ge broken voet op voet. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het ministerie van Defensie onderzoekt of meer militairen snel moeten kun nen worden ingezet bij inciden ten of rampen. Nu zijn op korte termijn drieduizend soldaten be schikbaar. De Tweede Kamer wil weten of dat ook voldoende is bij een grootschalige overstro ming. Bij incidenten of rampen kan de krijgsmacht de hulpverlenings diensten binnen acht uur met tweehonderd militairen te hulp schieten. Binnen twaalf uur zijn het er vijfhonderd en binnen een etmaal vijftienhonderd. Die garantie geldt ook op zon en feestdagen. In de Civiel Mili taire Bestuursafspraken is vast gelegd dat Defensie binnen kor te termijn drieduizend militai ren kan inzetten bij rampen of incidenten. Dit antwoordt minister Kamp (VVD, defensie) op vragen van Kamerleden naar aanleiding van de defensiebegroting. Hij stelt dat 'momenteel wordt beke ken in hoeverre deze afspraken i intensivering behoeven'. Met de gevolgen van de orkaan l Katrina in het achterhoofd wil- j len de Kamerleden weten of on der rampen en incidenten ook een grootschalige watersnood wordt verstaan. Is het aantal be- I schikbare militairen voldoende I voor dergelijke eventualiteiten, vragen zij de minister, en zo nee, hoeveel militairen zouden dan wel beschikbaar moeten zijn in geval van een grootschali ge watersnood? Kamp geeft aan dat van het verloop en de aard van een ramp afhangt hoeveel militairen werkelijk nodig zijn, Ook speelt mee in hoeverre civie le hulpdiensten de ramp zelf kunnen afhandelen. „Of het aan tal van drieduizend altijd vol doende zal zijn, is niet te voor spellen", aldus de minister. In september gaf commissaris van de koningin W. van Gelder aan, blij te zijn dat drieduizend militairen paraat zijn om bij te springen in geval van rampen. Voor Zeeland is dat van belang gezien de geringe omvang van de hulpdiensten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44