Zorg over ziekenhuisfusie terecht Nog nooit gehoord van Groese paptaart Jubileumavond koor Met Hart en Stem KIJK UW OGEN UIT PZC PZC 13 Nieuwbouw school IJzendijke geopend Cliëntenraad Zorgsaam laakt uitspraak zorgregisseur Vierhout Kinderfeest in Den Dullaert agenda Twee weken cel voor winkeldief Rechter mild voor drankrijder Hennepkweekster krijgt werkstraf Boete wegens agressie in verkeer kerkdiensten Diergaarde Blijdorp woensdag 2 november 2005 door Frank Gijsel IJZENDIJKE - Vrijdag wordt in IJzendijke de vernieuwde openbare basisschool De Schut tersboek geopend. Na een grondige verbouwing, die in februari van start ging, werden na de zomervakantie de nieu we lokalen al in gebruik geno men. Voor de kleuters is er een speel lokaal bijgekomen en er is een vervangend lokaal gebouwd voor het noodgebouw, dat al vanaf 1983 dienst deed op het schoolplein. Verder is er een aparte ruimte gecreëerd voor in dividuele leerlingbegeleiding en er werd een directiekamer bijge bouwd. Ook de entree werd vol ledig vernieuwd en is nu veel rui mer. Prioriteit Volgens directeur W. Dieleman werd er al enige tijd naar aan passingen aan het gebouw uitge keken. „Binnen het gemeente lijk huisvestingsplan bestond ho ge prioriteit voor nieuwbouw bij De Schuttershoek. De nood zaak voor nieuwbouw bij de school ontstond vooral uit het groeiend aantal leerlingen. In vier jaar tijd zijn we gegroeid van zestig leerlingen tot boven de honderd. In die periode kre gen diverse groepen les in de ge meenschapsruimte. Geen ideale situatie. Nu kan eindelijk die ruimte gebruikt worden waar voor ze is gebouwd. Voor groeps werk, vieringen, handenarbeid en knutsellessen." Naast de aan passingen aan het gebouw is het schoolplein aangepakt en voor zien van een tweede klimtoestel. De officiële opening vindt vrij dag om 11 uur plaats. Tussen 18.00 en 20.00 uur kunnen inwo ners van het dorp en belangstel lenden een kijkje nemen in de vernieuwde school. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De cliënten raad van Stichting Zorgsaam is er niet gerust op dat de klinie ken in Hulst en Oostburg open blijven en ziekenhuis De Honte in Terneuzen geen bijzaak wordt. „Het moet voor iedereen duide lijk zijn dat je niet een high-tech centrum centraal in Zeeland kunt oprichten en be mensen zonder de huidige loca ties uit te kleden", stelt A. Schouten. Hij is voorzitter van de cliëntenraad van Zorgsaam, de koepel van instellingen in de Zeeuws-Vlaamse gezondheids zorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vla anderen behoort. Schouten reageert daarmee op professor P. Vierhout, de zorgre gisseur die in opdracht van de provincie werkt aan een plan voor de Zeeuwse ziekenhuis zorg. Vierhout wijt de angst voor sluiting van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen aan het feit dat 'rapporten slecht worden ge lezen.' Die kritiek uit Vierhout op de Zeeuws-Vlaamse wethou ders van volksgezondheid. Zij spraken onlangs de vrees uit dat er geen ziekenhuis in Zeeuws- Vlaanderen overeind blijft. „Er komt niet meer geld naar Zeeland voor de ziekenhuis zorg", zegt Schouten. „En dus ook niet meer specialisten en verpleegkundigen. Die moeten dus uit de huidige ziekenhuizen worden weggetrokken." Volgens Schouten is het terecht dat de Zeeuws-Vlamingen zich zorgen maken. „Waar Vierhout spreekt over het bang maken van de bevolking is het goed er- HULST - De jeugd uit de wijk Den Dullaert in Hulst kan zich zaterdag 12 november lekker uit leven. Voor de jaarlijkse spelen- middag is halloween deze keer het thema. De buurtvereniging zet de spelle tjes klaar in de Noordhal van het multifunctioneel gebouw Den Dullaert. De spelen, de be kende traditionele spelletjes van sjoelen tot en met behendig heidsspelletjes, worden in de gymzaal afgewerkt. Bovendien staat er een springkasteel ge reed. De organisatie vraagt de kinderen die op de basisschool zitten in deze wijk verkleed naar de Halloween-kidsparty te komen. De middag begint om 13.30 en duurt tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl op te wijzen dat alle vervolgac ties na het uitkomen van zijn rapport zich buiten de waarne ming van de bevolking afspelen. Ik herinner daarbij aan de uit spraak van de gedeputeerde M. Ie Roy dat je een broedende kip niet moet storen." Het ergert Schouten dat de be volking in het ongewisse wordt gelaten. „Maak toch duidelijk wat je wilt. Dan weten de men sen tenminste waar ze aan toe zijn. Ik ben echter bang dat al les al geregeld is. Er is nog nooit een fusie van ziekenhuizen aan gekondigd die door verzet van burgers is geblokkeerd. Alles wordt binnenskamers gere geld." Omdat de provincie geen duide lijkheid verschaft over de toe komstige ziekenhuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen, organi seert de cliëntenraad van Zorg saam zelf een themabijeen komst. Die vindt plaats op don derdag 17 november om 19.30 uur in ziekenhuis De Honte in Terneuzen en is voor iedereen toegankelijk. Voor TOP/Gemeentebelangen uit Terneuzen staat het behoud van een volwaardige gezond heidszorg in Zeeuws-Vlaande- ren voorop. „Tot op heden zien wij dat de opening van de Wes- terscheldetunnel slechts een wegzuigende werking bij over- heids- en semi-overheidsinstan- ties tot gevolg heeft", zegt F. van Hulle. „Tot onze spijt zien we nu een dergelijke trend ook in de gezondheidszorg ontstaan. We moeten dan ook een vuist maken in Zeeuws-Vlaanderen tegen de plannen die leiden tot een verschraling in de gezond heidszorg. We hebben nu toe gang tot hoogwaardige gezond heidszorg in België. Het is van de gekke dat die zorg straks al leen te bereiken is via een fuik, namelijk de Westerscheidetun- nel." Gids Herman Bakker houdt zijn laatste verhaal in de Lutherse kerk. door Wilma Valk en Wout Bareman GROEDE - Van Herman Bakker zijn leuke foto's in omloop. Verkleed als melkdrinkende hofnar, als de gebochel de Quasimodo, maar ook - heel gewoon - als beheerder van het oude Landbouw museum in Heille. En natuurlijk is hij menigmaal vereeuwigd in het histori sche Slijkstraatje, het Vlaemsche Erf goed, in Groede. Hij deed er veelvuldig van zich spreken. Beroemd om z'n unie ke stemgeluid, z'n ongeëvenaarde vertel trant, vermaard om zijn grote kennis van zaken. Jaren achtereen leidde hij bezoekers rond in het museumstraatje en in de kerken. Gisteren is hij gestopt. Het wordt stil op de Groe. Al tijdens zijn studie natuurkunde in Gent ontdekte Herman Bakker (60) zijn gave om met zijn stem mensen te boeien. De vader van zijn toenmalige vriendin stond op de markt: „Hij ver kocht damesonderbroeken, één maat en maar één type! Ik had al vaak toegeke ken bij standwerkers en vond dat prach tig. Dus probeerde ik het ook en het werkte. De kunst is, je koopwaar te la ten zien en over iets heel anders te ver tellen. Ik heb zo heel wat onderbroeken aan de man gebracht." De verkering ging uit en de studie be viel niet. Na zijn diensttijd kreeg Bak ker een baantje bij Dow in Terneuzen. De Amerikaanse mentaliteit was niets voor hem; hij hield er een maagzweer aan over en vertrok. Via het Administra tief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) ging Bakker begin jaren zeventig aan de slag als conservator bij het Streek- landbouwmuseum in Heille. „Ik wist niets van landbouw af, ik kon nog geen ploeg van een eg onderschei den. Alle soorten literatuur over land bouw heb ik gelezen om aan informatie te komen. Bij rondleidingen hoopte ik altijd dat er een oude boer tussen de mensen zou zijn, die dan riep: Niet waar! Door het publiek tijdens mijn ver haal vragenderwijs bij de rondleiding te betrekken, ben ik al luisterende meer en meer aan de weet gekomen. Na drie maanden dacht men al, dat ik uit een oud boerengeslacht stamde en uit eigen ervaring vertelde." Hij deed het werk twintig jaar. Toen werd het museum verplaatst naar een schuur in Sint Anna ter Muiden. De ver huizing had zoveel gekost, dat er geen geld meer was om de conservator nog te betalen. Hij werd wegbezuinigd. Na tien jaar op de kopieerafdeling van het ADZ kwam Bakker in contact met men sen van het Vlaamse Erfgoed in Groede. „Ik was er nog nooit geweest, schande! Maar ik werd toch rondleider. Opnieuw had ik geen notie van al de dingen die hier gebeurden. Van de echte Groese paptaarten had ik nog nooit gehoord. Vooral het verhaal van de Lutherse Kerk en de geschiedenis van de Oosten rijkse vluchtelingen boeide me. Daar over heb ik een bijzonder verhaal ge maakt, begrijpelijk voor iedereen. Uit die geschiedenis blijkt weer eens over duidelijk, dat er niets veranderd is in de wereld. De kracht van dit verhaal is, dat het geen geschiedenis is, het had hier en vandaag óók allemaal kunnen gebeuren." Vijf jaar gids in Groede: „Wel leuk ach teraf, maar tijdens een seizoen een paar honderd keer hetzelfde verhaal vertel len... dan gaat het nieuwtje er toch van foto Camile Schelstraete af. Ik heb nu gekozen voor een vut-rege- ling. Niemand wilde het geloven, maar Herman stopt er mee. Eigenlijk was ik er twee jaar geleden al op uitgekeken. Toen heb ik mijn rondleiding uitge breid en de drie kerken van Groede er bij betrokken. Later deed ik ook dorps wandelingen. Gelukkig had ik Jacob Cats als oud-inwoner van Groede ter be schikking. Dat was ook weer een mooi verhaal." Bakker gaat straks vooral veel wande len door de polders. Vorig jaar nog zei hij daarover: „Als het buiten koud, guur en stormachtig is, stap ik in een te dim jasje naar buiten. Dan doe ik inspi ratie op. Ik bedenk dingen tegen de wind." Het komt hem van pas bij z'n grootste hobby: toneelspelen, amateur toneel. „Dat geeft enorm veel voldoe ning. Het veroveren van je rol en dan nog de uitvoering, het gevecht met je zelf, de regisseur en je medespelers. Het zal wel weer te maken hebben met ver- wondering, dingen doen die je eerst niet wist en kon. Het spelen van een mono loog lijkt me bijzonder, een bestaand of een eigen geschreven stuk. Dat lijkt me een prachtige nieuwe uitdaging. De dag dat ze me terug zien in Groede, is dat op het podium in de Lutherse Kerk, als toneelspeler." door Wout Bareman TERNEUZEN - De Gemengde Zangvereniging Met Hart en Stem uit Terneuzen bestaat twintig jaar. Het koor, dat is ver bonden aan de Gereformeerde Gemeente, telt momenteel zo'n negentig enthousiaste leden in alle leeftijden. Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan wordt zaterdag een jubileumzangavond gehou den in de Goede Herderkerk aan de Koninginnelaan in Ter neuzen. Voor deze avond is het bekende jongerenkoor Heman uit Capelle aan den IJssel uitge nodigd. Hun dirigent is Roeland de Reuver. Het jongerenkoor wordt op orgel begeleid door Bert Roest. Naast koorzang staat er ook samenzang en een orgelsolo op het programma. De zangavond begint om 19.30 uur. Het jubilerende koor staat al vijftien jaar onder leiding van dirigent Johan de Rijke. Vaste organist is Gerard van de Wege. Het koor repeteert wekelijks op donderdagavond in de Bethle- hemkerk aan de Frans Halslaan. Het repertoire bestaat uit psal men, gezangen en vaderlandse liederen. Al jaren schommelt het ledental zo rond de honderd. Het koor organiseert zelf zanga vonden, maar is ook een veel ge vraagde gast in heel Zeeland. De afgelopen jaren verschenen verschillende cd's. Ter gelegen heid van het twintigjarig be staan werd vorig jaar een Kerst-cd uitgebracht, waarop gedeelten zijn te beluisteren uit het Kerstoratorium Christus' Geboorte van R. Beintema. Het oratorium bezingt het Kerst evangelie, vanaf de voorzegging van Christus geboorte tot de ver vulling ervan. De muziek op de cd is vanaf het begin tot het eind één verhaal. De netto-opbrengst van de cd gaat naar Hulp Christenen Roe menië. Op de zaterdag voor kerst houdt het koor traditiegetrouw een Kerstzangavond. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO vrij kaarten, biljarten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren, hand werken; 20.00 uur: Damesgym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal, 19.00 uur: Bil jart competitie, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Compute ren; 9.30 uur: Biljarten, jeu de boule, 10.00 uur: Koffie ochtend; 10.30 uur: Bi bliotheek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten club, computeren; 14.00 uur: Zangkoor; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Jokeren; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; De Vlaschaard, 19.30 uur: KBO line dan- MIDDELBURG - De 34-jarige Terneuzenaar was no maar net met. verlof uit detentie of hij begaf zich weer o het criminele pad. De Middelburgse politierechter Gaakeer zag gisteren twee weken gevangenisstraf als en' ge oplossing. De man heeft al een behoorlijk strafblad op gebouwd en komt zijn afspraken met de reclassering nic na. De verdachte had op 19 maart vorig jaar in Vlissingej een zaklamp en een multi-tool uit een winkel gestolei Hij was toen net twee dagen uit de gevangenis. Gistere had hij naar het parket in Middelburg gebeld dat hij q bus had gemist, maar de politierechter zag daarin geen ai gument om de strafzaak aan te houden. MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Westdorp betreurde het dat hij onder invloed van drank tweehor derd meter in zijn auto had gereden. De man deed gist» ren zijn verhaal bij de Middelburgse politierechter, vertelde hij op 7 juni dit jaar in de euforie van de plaats» lijke feesten als organisator nog wat te hebben gedronkej op de goede afloop. De Westdorpenaar was daarna in zij auto gestapt. De man wilde niets liever dan zijn rijbewij houden. Volgens officier van justitie R. Rammeloo was uitslag van zijn alcoholtest goed voor een half jaar vooi waardelijke rijontzegging en 550 euro boete. Politierecl; ter A. Gaakeer zag het incident als een uitschieter en vorl niste conform de eis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter i Gaakeer heeft gisteren een 22-jarige vrouw uit Axel vod het houden van een wietplantage conform de eis verooi deeld tot 45 uur werstraf. Een boete was geen optie, orrj; dat de verdachte onkosten voor de hennepkwekerij ha, gemaakt en er nog niet was geoogst. Bij de Axelse werdep op 1 juni dit jaar 165 hennepplanten aangetroffen. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Sluiskil is giste ren in Middelburg voor verkeersagressie tot 130 euro bod te veroordeeld. Hij kreeg dezelfde boete waarvoor hij eei der een schikking had getroffen met Justitie. Een schade claim van 1500 euro werd niet toegekend aan het slachto fer, omdat het bedrag niet was onderbouwd. Hest slachtoffer had destijds bezwaar gemaakt tegen hJi transactiebedrag, omdat ze het verkeersincident te ern stig vond. Het Gerechtshof in Den Haag bepaalde daarq dat de strafzaak behandeld moest worden bij de Middel burgse politierechter. Zodoende stond verdachte gistere tweëeneenhalf jaar na de gebeurtenis voor het hekje va| de politierechter. Het incident vond plaats op 15 maart 2003 in Terneuzei De verdachte had zich opgewonden over een inhaalm; noeuvre van het slachtoffer, een taxichauffeur. Hij gi: verhaal halen en trok haar portier open. Hij gaf vervo gens een vuistslag tegen de arm van de vrouw. De ve dachte bleef gisteren bij zijn ontkenning. „Ik sla gee vrouwen. Officier van justitie R. Rammeloo vond de mishandelir bewezen. Hij verwees daarvoor naar verklaringen van h slachtoffer en een inzittende van de taxi. Politierechter i Gaakeer sloot zich aan bij de eis van de officier. woensdag 2 november 2005 Dankdag en Allerzielen Axel Protestantse kerk 19.30 uur ds Lin deboom; Gereformeerde Kerk Vrijge maakt 19.30 uur ds aan het Rot; Hoek Protestantse Kerk 19.30 uur ds Hovinga; Gereformeerde Kerk Vrijge maakt 19.30 uurds Janssen; Philippine Rooms-Katholieke Kerk 19.00 uur past. v. Waterschoot; Sas van Gent Rooms-Katholieke Kerk uur 19.00 uur pastoor Erpelinck; Sluiskil Rooms-Katholieke Kerk 19.(1 uur past. Dieleman; Terneuzen Elimkerk 19.30 uur ds Spanje; Gereformeerde Kerk Vrij maakt 19.30 uur ds Dunnewii Rooms-Katholieke Emmaüsparochie 19.00 uur past. v. Wiele; Zaamslag Nederlandse Hervorm- Kerk 19.30 uur ds v. Vliet (SOW); Gei formeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 u ds Visser. (Advertentie) TIJDELIJK KORTING massief eiken gortstraat 28 middelburg NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor ge vorderden; Herberg de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT De Regenboog, 13.30 uur: Kaarten; St.Albert, 13.00 uur: Quilt patchwork, haken, borduren en frivolité voor da mes, vrij biljarten en spelmiddag; De Regenboog, 13.30 uur: Jokeren en bieden; SINT - JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, biljartles, bloemschik ken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 13.30 en 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Engels; 19.30 uur: Country dance, toneel; TERNEUZEN - Oudelandse Hoeve (speelkooi), 13,30 uur: Buurtsport; De Veste: 13.30 uur: Biljarten; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. Hierbij treft u het dlerenoog voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp www.bovenenbeneden.nl er elke dag een dierenoog in de krant. Zoek de io verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Twee keer treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 15 en op 29 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewijs voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43