brand opgesloten PZC Draai van VVD over terreur wekt verbazing Zonder huilen je hypotheek inruilen Peijs luistert invoering 80-kilometerzones op mee aan de boete Verdonk weigert overbrenging naar gewoon azc Bewakers Schiphol zijn volgens pastor aangevallen Onderzoek naar antikankerdrank Eerste Kamer steunt WIA Blad voor christelijke 50-plussers Willem-Alexander naar Marokko MotoRAI 2006 wordt afgelast Overheidsites slechter toegankelijk 'an Huiten volgt ioole op bij PvdA (want wij betalen mee aan de boete) Dat is dte kracht van de Postbank woensdag 2 november 2005 HAAG - Voormalig euro- Michiel van Hul- (36) is door de leden van de gekozen tot nieuwe partij- Hij volgt huidig par ivoorzitter Ruud Koole op die december aftreedt, Huiten zat van 1999 tot 04 in het Europees Parlement, hdsdien is hij vice-voorzitter n een internationale denk- nk van sociaal-democratische rtijen in Europa, Policy Nét- ark. Sinds oktober konden de 'dA-leden stemmen op vier Indidaten. Meer dan eenderde n de zestigduizend leden achten hun stem uit. Van Hul- ii kreeg ruim 61 procent van stemmen. Van Huiten wil de van Koole voortzetten. De kan op het ledencon- van de PvdA op 10 decem- nog verworpen worden als meerderheid van tweederde er niet mee eens is. „Maar de dat dat gebeurt is niet aldus Koole. De laatste binnenkort hoogleraar po- aan de Universiteit GPD Minister Peijs van Verkeer wast autoruiten. Zij deed dat bij de invoering van 80-kilometerzones op snelwegen in de Randstad. door Peter Punt ROTTERDAM - Sinds gisteren mag er op de Al 3 tussen Delft en Rotterdam en vice versa nog maar 100 kilometer per uur wor den gereden. Dat was 120. Met deze maatregel wil Rijkswater staat de overgang naar de 80-ki- lometerzone bij Oversehie wat minder abrupt maken. „Uit enquêtes die we bij tanksta tions onder weggebruikers heb ben gehouden, bleek een groot gevoel van verkeersonveiligheid door afremmende auto's", zei een woordvoerster van Rijkswa terstaat gisteren. Volgens haar is de verkeersvei ligheid juist toegenomen door de trajectcontrole in de 80-kilo- meterzone. „Het was meer een gevoel van de automobilisten omdat veel mensen bij het zien van de borden 80 op hun rem men gingen staan." Op het weggedeelte tussen Delft-Zuid en de afslag Berkel en Rodenrijs zijn sinds de invoe ring van de 80-kilometerzone bij Oversehie in 2002 wel meer files ontstaan. „We weten niet of dit te maken heeft met die zo ne. Het is toch al drukker gewor den, er zijn meer auto's bijgeko men. Bij Oversehie zelf is de doorstroming goed", aldus de woordvoerster. Op de A20 tussen Spaanse Pol der en Crooswijk geldt sinds gis teren ook een maximumsnel heid van 80 kilometer per uur, die wordt gecontroleerd met tra jectcontrole. Ook op andere plekken in de Randstad zijn der gelijke zones ingevoerd: de AIO West tussen knooppunt Nieuwe Meer en de Coentunnel, de paral- lelbanen van de A12 tussen knooppunten Oudenrijn en Lu netten en de Al 2 tussen het Prins Clausplein en Den Haag. Uit cijfers van het Openbaar Mi nisterie blijkt dat de meeste au tomobilisten zich aan de snel heidslimiet houden. Bij Over sehie reed voor 2002 10 tot 15 -ZQKO IM EIK C3E.VAL UAT I£ W£0 )S Voc/n. je \/A OBfL door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Vriend en vijand hebben verbaasd gereageerd op de onverwachte draai van WD-leider Van Aartsen inzake fundamentalistisch-islamitische propaganda. Sinds maandag vindt Van Aartsen niet meer dat het verheerlijken van geweld en terreurdaden strafbaar gesteld moet worden. Voor- en tegenstanders wezen er gisteren in de Kamer op dat de WD zelf het hardst om een dergelijk wetvoorstel gepleit heeft. „Vorig jaar verweet Van Aartsen mij nog dat ik Hirsi Ali en Wilders in de kou liet staan als ik het verheerlijken van ge weld niet strafbaar zou stellen", zei Halsema van GroenLinks. Coalitiegenoot CDA wijst erop dat Van Aartsen na de aansla gen in Madrid betoogde dat de grenzen van de vrijheid van me ningsuiting zijn overschreden door diegenen die de dood ver heerlijken. „De WD wilde die mensen aan kunnen pakken", zei CDA-Kamerlid Van Haers- ma Buma. „Daarom werkt mi nister Donner aan een wetsvoor stel." Daarin staat dat wie ter reurdaden verheerlijkt, vergoe lijkt of bagatelliseert maximaal een jaar cel kan krijgen. Het voorstel is overigens nog niet door het kabinet bespro ken. Alleen CDA, LPF, Groep Wilders en SGP steunen het nu nog. Wat de grootste opppositie- partij PvdA doet is niet duide lijk. „Wij hebben steeds gezegd dat we eerst het voorstel van het kabinet willen zien. Dat is nu nog niet meer dan een regel in een brief", zei PvdA-justitie- woordvoerder Wolfsen. Van Aartsen gaf gisteren onom wonden toe dat de WD van me ning is veranderd. De vrijheid van meningsuiting is in het ge ding als mensen in hun uitlatin gen door de wet worden be perkt. Daar moet een liberale partij als de VVD heel scherp op zijn, aldus Van Aartsen. VVD-Kamerlid Hirsi Ali had daar het afgelopen weekeinde ook al op gewezen. Niet iedereen in de fractie is ge lukkig met de draai. „Het zou den niet mijn woorden geweest zijn", zei WD-Kamerlid Van Baaien. Hij had de maatregelen vrijdag nog verdedigd in een tv-debat met D 6 6-woord voer ster Van der Laan. Die noemde de ommezwaai van Van Aartsen gisteren 'fantastisch'. „Ik had in februari geopperd om verheerlij king niet strafbaar te stellen. De WD was daar toen tegen, maar ik ga die motie opnieuw indie nen", kondigde zij aan. Morgen debatteert de Kamer over de terreurmaatregelen van het kabinet. GPD onderdeel van INGjto oor Jaco.van Lambalqen EN HAAG - De overlevenden an de brand in het cellencom- lex op Schiphol blijven opge- oten. In de alternatieve deten- ecentra waar zij na de brand een zijn gebracht krijgen zij de sychische hulp die zij nodig ebben, verklaarde minister Ver- onk (Vreemdelingenzaken) gis- sren in de Tweede Kamer. loenLinks en SP vinden dat mensen die de brand hebben naar een gewoon asiel- (azc) moeten orden overgebracht. gaat weliswaar om mensen vast zaten in afwachting van verwijdering uit Neder- maar zij hebben bij de een traumatische gebeur- meegemaakt. „Het zijn gewone gedetineerden", be- iogde Kamerlid Vos van Groen- inks. Bovendien worden zij in iwachting van het onderzoek lar de brand voorlopig niet het nduit gezet." mee op het onderzoek vooruit loopt. Verdonk zei ook dat justitie en de IND (Immigratie- en Natura lisatiedienst) niet uit zichzelf de familie en advocaten hoeven in te lichten over de nieuwe ver blijfplaats van de overlevenden. „Iedereen heeft een tele foonkaart gekregen. Het is de verantwoordelijkheid van de mensen zelf om hun naasten en advocaten te bellen", zei ze. De regering heeft besloten deze week nog een herdenkings dienst te houden voor de elf mensen die bij de brand omkwa men. Waar en wanneer die wordt gehouden is nog niet be kend. Familieleden in de eerste graad (ouders, kinderen, broers en zussen) die naar Nederland willen reizen, krijgen van justi tie hun vervoerbewijs vergoed. Ook hoeven zij hun visum en hun verblijf in Nederland niet te betalen. Bij familieleden in de tweede graad (grootouders, kleinkinde ren) vraagt justitie advies aan de ambassade in het land van herkomst. De families mogen zelf beslissen waar de slachtof fers worden begraven: hier of in hun eigen land. Nederland is bereid de kosten daarvan te betalen, wanneer de familie die niet zelf kan opbren gen. Van acht van de elf doden zijn de families getraceerd. Eén slachtoffer is nog niet geïdentifi ceerd. GPD door Jan Salden DEN HAAG - De bewakers van het cellencomplex op Schiphol, waar vorige week donderdag elf illegalen om kwamen bij een brand, zijn bij hun reddingspogingen ge hinderd door gedetineerden. Dat zei pastor M. Zandstra van het detentiecentrum gis teravond in Netwerk. Zandstra baseert zich op ge sprekken die hij voerde met de betrokken medewerkers. „Het personeel is bij die red dingsactie bekogeld met bil jartballen en belaagd met bil jartkeus", zei Zandstra. „De bewakers zijn niet weggelo pen. De blaren zaten op hun handen, omdat ze de deuren open probeerden te krijgen." Zandstra aarzelt over een ge neraal pardon voor de overle venden van de brand. „Er zijn mensen bij met een niet zo'n mooie achtergrond. Dus dan gaat het te ver om ze alle maal toe te laten." Zandstra bezoekt nabestaanden die in Nederland wonen. Deze ont moetingen zijn volgens hem hartverscheurend. De nabe staanden geven uiting aan hun diepe verdriet. Ook ma ken ze het justitiepersoneel verwijten. Zandstra: „Ze zeg gen: Jullie hebben het aange stoken. Jullie hebben het ge daan. Maar ook: Hoeveel scha devergoeding kan ik krij gen?" GPD DEN HAAG - Een meerderheid van de Eerste Kamer lijkt in te stemmen met de nieuwe opzet van de WAO, die vol gend jaar moet ingaan. De regeringspartijen CDA, WD en D66 hebben wel twijfels, maar zij steunen de hoofdlij nen van de wet. Dat bleek gisteren bij de behandeling van het wetsvoorstel van minister De Geus van Sociale Za ken. De linkse oppositie zal tegenstemmen. Voor het CDA telt zwaar dat de nieuwe WAO, de WIA, ge steund wordt door werkgevers en vakbonden. De kern er van is dat alleen volledig arbeidsongeschikten straks nog een uitkering krijgen. Wie nog deels kan werken, moet met een aanvulling op het loon aan de slag blijven. ANP DEVENTER - Het pasverschenen lifestylemagazine Quin- ta wil de groeiende groep christelijke vijftigers en zesti gers bedienen. „Quinta wil laten zien dat het geloof rele vant is voor ons persoonlijk leven en voor de samenleving", schrijft hoofdredacteur Jan Willem Grie- vink in het eerste nummer, dat in een oplage van 250.000 exemplaren van de persen is gerold. „Twee pijlers zijn voor Quinta kenmerkend: genieten en zinvol bezig zijn", aldus uitgever Rik Stuivenberg van EB- media in een begeleidende brief. ANP DEN HAAG - Prins Willem-Alexander en prinses Maxi ma brengen van zondag 13 tot en met woensdag 16 novem ber een bezoek aan Marokko in het kader van de 400-jari- ge betrekkingen tussen Nederland en het Noord-Afrikaan se land. Het programma is gericht op waterbeheer, microkrediet en cultuur. In het gezelschap van de prins en prinses rei zen twaalf jongeren mee op uitnodiging van Forum, het landelijke expertisecentrum op het gebied van multicultu rele ontwikkeling. ANP AMSTERDAM - De MotoRAI 2006 gaat niet door wegens een gebrek aan spraakmakende nieuwtjes. Dat meldde de organisator van de beurs gisteren. Het evenement, dat ge houden zou worden van 16 tot en met 19 februari, trekt doorgaans duizenden liefhebbers van de laatste primeurs op motorgebied naar de RAI in Amsterdam. De komende editie beloofde er echter een te worden zon der spraakmakend nieuws. Een en ander houdt verband met de internationale motorbeurs in Milaan, die dit jaar vroeger plaatsheeft. ANP DEN HAAG - De websites van de overheid worden steeds slechter toegankelijk voor blinden en slechtzienden. De Federatie Slechtzienden- en Blinden belang concludeert dat in een rapport dat gisteren is aangeboden aan de Tweede Kamer. Volgens de organisatie voldoet 96 procent van de sites niet aan de minimale eisen zoals die bijvoorbeeld in Ame rika en bij internationale internetaanbieders gelden. De toegankelijkheid gaat bovendien steeds verder achteruit, zegt de federatie. ANP (Advertentie) De rente staat hiatötfseh laag. Daaretöör kunnen veel mensen die nu van bank wisselen premeten van lagere maandlasten. Als je eek neg eens besluit met je hypetheek vanaf 1100.000 naat de Pestbank ever te stappen, dan is dat nu neg aantrekkelijker. Want als je veer het evetsluiten van je oude hypetheek een boete meet betalen, dan betaalt de Postbank 1.000 mee. Bovendien heeft Postbank een eversluitpakket met seer aantrekkelijke tarieven voer taxatie en notaris. Wil je eek dat Postbank meebetaalt aan de beete eodat Je kunt profiteren van de htstorlseh lage rente? Kijk dan ep postbank.nl veer de aetleveerwaarden, Of neem contact op met je tussenpersoon, L% aMïfcti-3 ctèilt Vün .16 (rit 0v> nïpl 30 tÉêeêfftfeêV êè0§.ffeëUSiÉSs N V ifèeril<3$ fe'fêtedfëtéjetver foto Harmen de Jong/GPD procent van de weggebruikers te hard, nu is dat 1 tot 2 pro cent. ANP DEN HAAG - De Inspectie voor cle Gezondheidszorg en de Voedsel en Waren Autoriteit zijn een onderzoek begon nen naar het sojadrankje 'Haelan 951' van Connie Breuk hoven, dat werkzaam zou zijn tegen kanker. Daaruit moet blijken of het een voedingssupplement of een genees middel is. Een woordvoerster van de Inspectie bevestigde gisteren een bericht met die strekking in de Telegraaf. „Als het een voedingssupplement is, mag het geen geneesmiddel heten, en als het een geneesmiddel is, moet het geregis treerd worden", stelde ze. ANP 'innig debat erdonk stelde in een vinnig de- ït dat de mensen blijven zitten de gevangenissen waar zij jn ondergebracht. Honderden- van hen zitten in Zeist, op de bajesboot in Rotterdam nog eens acht op een bureau de marechaussee. Sommi- van hen waren zo in de war zij in isoleercellen zijn ge- zodat zijn beter kunnen begeleid, zei Verdonk. riep de woede van de over zich af door nog te herhalen dat de bewa- van het cellencomplex te ihiphol tijdens de brand ade- rnat hebben gehandeld. „Die ensen zijn ook getraumati- erd", nam zij de medewerkers bescherming. e oppositiepartijen Groen- .nks, SP en ChristenUnie en 66 vinden dat de minister daar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3