Studie naar inzet leger bij ramp PZC bij 101-jarige is niet bang na aanrijding Thoolse bieb wil vooral helderheid Staatsbosbeheer knapt duinen op Zorg over fusie ziekenhuizen in Zeeland terecht Zeeland voorop met mini-ondernemingeij Benelux proeftuin internationale samenwerking politie Afspraken over directe beschikbaarheid 3000 man worden mogelijk bijgesteld Kerstmarkt in Baarland Cel voor diefsta woensdag 2 november 2005 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede-Ka merfracties van CDA en VVD zijn ingenomen met het verdrag dat Nederland met België en Luxemburg heeft gesloten over grensoverschrijdende politione le samenwerking. De woordvoerders Van Haers- ma Buma (CDA) en Weekers (WD) noemden het verdrag gis teren 'baanbrekend', maar lie ten tegelijk weten nog een stap verder te willen gaan. Het verdrag is in juni 2004 geslo ten en sinds februari van dit jaar van kracht, maar moest nog door de Tweede Kamer worden geratificeerd. Dat gebeurde gis teren. Weekers zei te verwach ten dat de Benelux een proef tuin blijkt voor verdere samen werking tussen Europese politie korpsen. Toch hadden beide partijen - de andere fracties geloofden het wel - nog wat vragen voor minis ter Remkes (WD, binnenlandse zaken). Ze wilden weten waar om Nederland heeft bedongen dat de samenwerking alleen in de grensstreek geldt en waarom niet meer en sneller persoonsge gevens tussen de drie landen worden uitgewisseld. Remkes gaf aan dat het verdrag zich alleen beperkt tot de grens streek voor zover het gaat om ac ties die politiekorpsen op eigen initiatief uitvoeren. Het beken de voorbeeld is de achtervolging over de grens, als de politie van het andere land zelf niet tijdig ter plaatse kan zijn. Volgens de minister valt het wel mee met de beperkingen op de informatie uitwisseling, alleen moeten voor sommige afspraken nog procedu res worden vastgesteld. Er wordt gewerkt aan een draai boek en in totaal zevenduizend agenten krijgen een aanvullen de opleiding over regels en pro cedures in de buurlanden. Remkes verwacht dat de grens overschrijdende politiesamen werking op 1 januari 2007 volle dig werkt. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het ministerie van Defensie onderzoekt of meer militairen snel moeten kun nen worden ingezet bij inciden ten of rampen. Nu zijn op korte termijn drieduizend soldaten be schikbaar. De Tweede Kamer wil weten of dat ook voldoende is bij een grootschalige overstro ming. Bij incidenten of rampen kan de krijgsmacht de hulpverlenings diensten binnen acht uur met tweehonderd militairen te hulp schieten. Binnen twaalf uur zijn het er vijfhonderd en binnen een etmaal vijftienhonderd. Die garantie geldt ook op zon en feestdagen. In de Civiel Mili taire Bestuursafspraken is vast gelegd dat Defensie binnen kor te termijn drieduizend militai ren kan inzetten bij rampen of incidenten. Dit antwoordt minis ter Kamp (WD, defensie) op vragen van Kamerleden naar aanleiding van de defensiebegro ting. Hij stelt dat 'momenteel wordt bekeken in hoeverre deze afspraken intensivering behoe ven'. Met de gevolgen van de or kaan Katrina in het achterhoofd willen de Kamerleden weten of onder rampen en incidenten ook een grootschalige watersnood wordt verstaan. Is het aantal be schikbare militairen voldoende voor dergelijke eventualiteiten, vragen zij de minister, en zo nee, hoeveel militairen zouden dan wel beschikbaar moeten zijn in geval van een grootschali ge watersnood? Kamp geeft aan dat van het verloop en de aard van een ramp afhangt hoeveel BAARLAND - In de voormalige gereformeerde kerk aan de Nieu- weweg in Baarland wordt vrij dag 16 en zaterdag 17 december bij voldoende belangstelling een kerstmarkt gehouden. Het initiatief komt van Linda Spuij en Renzo Pica uit Oudelan- de. „Wij willen het kerkgebouw graag voor meer activiteiten ge bruiken", laat Pica weten. „Een kerstmarkt is dan wel aardig naar ons idee. Wij hopen twin tig kramen bezet te krijgen met originele kerstspullen en alles wat met kerst en winter te ma ken heeft." De markt wordt bij voldoende aanmeldingen bij Linda Spuij (06-17752240) en/of Renzo Pica (06-23901395) vrijdag 16 decem ber van 13.00 tot 21.00 uur en za terdag 17 december van 11.00 tot 21.00 uur gehouden. Het is de bedoeling ook workshops te houden en koren uit te nodigen. militairen werkelijk nodig zijn. Ook speelt mee in hoeverre civie le hulpdiensten de ramp zelf kunnen afhandelen. „Of het aan tal van drieduizend altijd vol doende zal zijn, is niet te voor spellen", aldus de minister. In september gaf commissaris van de koningin W. van Gelder aan, blij te zijn dat drieduizend mili tairen paraat zijn om bij te springen in geval van rampen. Voor Zeeland is dat van belang gezien de geringe omvang van de hulpdiensten. August Groosman hield aan de aanrijding een vernielde bronnnobiel en een pleister op z'n hoofd over. foto Peter Nicolai door Patricia de Ryck IJZENDIJKE - Familieleden, personeel van Woonzorgcen trum Emmaus, de huisarts - niemand kan August Groos man tegenhouden. De 101-jari- ge avonturier wil zolang hij nog kan rond blijven rijden in zijn brommobiel. Hij zal een nieuwe moeten aanschaffen, omdat zijn vorige na een onge luk totaal vernield is. „Ik rijd gewoon nog voorzichtiger en ga voortaan iets minder ver van huis." „Zondagmiddag was het prach tig weer. Toen de wind ging lig gen, dacht ik, laat ik eens een ritje maken. Toen ben ik naar Breskens gereden", vertelt Groosman. Alles ging goed, tot dat ene mo ment. Groosman volgde zijn voorgangers, maar toen zag hij volgens eigen zeggen een ver keersbord op de Oude Rijks weg in Breskens over het hoofd. Hierdoor verminderde hij te laat snelheid voor een bocht en kwam met zijn brommobiel op de verkeerde weghelft terecht. Een 51-jarige vrouw uit de ge meente Sluis botste frontaal op de brommobiel. Groosman moest door de brandweer be vrijd worden. Een lichte ver wonding aan het hoofd en een totaal vernielde brommobiel, waren het gevolg. Lachen Met Groosman gaat het goed. Hij kan er zelf wel om lachen. „Toen ik die auto opeens zag, schrok ik wel. Gelukkig is het allemaal goed gegaan. De wond valt mee en ik ben goed verzekerd. Toen ik vier uur la ter terug thuis kwam, wilde ie dereen weten wat er gebeurd was." Remmen Er wordt op dit moment tech nisch onderzoek gedaan naai de remmen van de brommobiel, omdat die mogelijk niet werk ten op het moment van de aan rijding. Groosman moet er om lachen. „Dat zou wel raar zijn, want ik had 'm nog maar drie weken." Groosman laat trots zijn theo- rieboek zien. Iedere week rijdt hij een ritje met een instruc teur in zijn brommobiel, daar naast leert hij de verkeersre gels uit zijn theorieboek. „Het ongeluk was een stommiteit, maar ik geef niet op." Bang? Nee, dat is Groosman niet. Hij begrijpt dat mensen uit zijn omgeving het een angstig idee vinden dat hij alleen de weg op gaat met zijn mobiel. Maar hij vindt het nog veel te leuk om te stoppen. door Maartje Huijben SINT MAARTENSDIJK - Wim Otterman is het spoor volledig bijster. De directeur van de Stichting Openbare Bibliotheek op Tholen noemt het 'zigzagbe- leid' van de gemeente ronduit 'frustrerend'. Het maakt hem niet meer uit wat de gemeente raad beslist, als ze maar klare wijn schenkt zodat de Thoolse bibliotheken eindelijk weten waar ze de komende jaren aan toe zijn. Het Thoolse bibliotheekbeleid is al jaren inzet van hevige discus sies. De gemeenteraad kan maar niet kiezen tussen vaste vestigin gen, uitleenposten en bibliobus sen. De afgelopen jaren hebben verschillende voorstellen de ge meenteraad bereikt. Gemaakte keuzes zijn echter steevast terug gedraaid. Onlangs koos met een kleine meerderheid de raadscommissie bestuurszaken voor vaste vesti gingen in Tholen, Sint Maartens dijk, Sint Annaland en Sint Philipsland. In de overige ker nen zouden, met uitzondering van Scherpenisse, bibliobussen moeten gaan rijden. Bibliotheek directeur Wim Otterman kan het ondertussen niet meer vol gen. De gemeente moet nu einde lijk de knoop maar eens defini tief doorhakken, vindt hij. „We willen eerst en vooral duidelijk heid. Dat zigzaggen is zo frustre rend. Toen ik hier drieënhalf jaar geleden kwam, had de ge meenteraad net het bibliotheek beleidsplan vastgesteld. Ik dacht 'mooi, daar kunnen we mee aan de slag'. De inzet van de gemeenteraad was kwaliteits verbetering en daar zou geld voor beschikbaar zijn. Als ge volg daarvan hebben we de bi bliobussen in Scherpenisse en Stavenisse laten rijden. Dat kostte iets meer dan de uitleen- posten, maar de kwaliteit was wel beter. Maar door verlaging van de subsidie hebben we de bussen begin dit jaar moeten wegbezuinigen. Terwijl dat nota bene in strijd is met het beleids plan voor de bibliotheek. Het heeft ons overigens wel 30.000 euro gekost, omdat we vastza ten aan een contract." Evenals de commissie bestuurs zaken gaat Otterman het liefst voor kwalitatief hoogwaardige Volgens directeur Wim Otterman moet de gemeente snel een beslissing nemen omtrent het bibliotheek beleid. „We willen eerst en vooral duidelijkheid." foto Dick de Boer vestigingen in vier of vijf ker nen. „Maar dat is met het huidi ge budget gewoon niet haal baar. De vestigingen worden dan heel beperkt. Binnen de fi nanciële mogelijkheden past ei genlijk alleen maar een hoofd vestiging in Tholen-stad en bi bliobussen in de overige kernen. Het nadeel daarvan is dat de ker nen Sint Annaland en Sint Maartensdijk eigenlijk te groot zijn voor een bibliobus." Met die keuze voor bibliobussen (zij het uit financiële noodzaak) staat Otterman wel lijnrecht te genover het advies van de com missie bestuurszaken. Volgens de directeur zitten de kosten voor vaste vestigingen voornamelijk in de personeelslasten en de huur van de accommodaties. „Die huur betalen we aan de gemeente en is uitermate hoog in vergelij king met wat bibliotheken in omliggende gemeenten moeten ophoesten." Huur Een vergelijking. De Thoolse bi bliotheekstichting betaalde in 2003 156.082 euro aan huisves tingskosten voor drie vestigin gen en drie uitleenposten. De bi bliotheek in Reimerswaal betaal de voor vijf vestigingen slechts een bedrag van 78.745 euro. „Maar de gemeente wil de huur niet verlagen. Als het voor de bieb gebeurt, moet het ook voor alle andere gemeentelijke ac commodaties, is de redenering." Inmiddels maakt het Otterman niet veel meer uit wat de ge meente kiest. „Als ze maar kiest. Dan kunnen wij eindelijk gaan plannen en zonodig zoeken naar geschikte ruimten. De vesti ging in Sint Maartensdijk is im mers te groot en dus te duur voor een doelgroepenbiblio theek, zoals de commissie die vo rige week voorstelde." door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De cliënten raad van Stichting Zorgsaam is er niet gerust op dat de klinie ken in Hulst en Oostburg open blijven en ziekenhuis De Honte in Terneuzen geen bijzaak wordt. „Het moet voor iedereen duide lijk zijn dat je niet een high-tech centrum centraal in Zeeland kunt oprichten en be mensen zonder de huidige loca ties uit te kleden", stelt A. Schouten. Hij is voorzitter van de cliëntenraad van Zorg saam, de koepel van instellingen in de Zeeuws-Vlaamse gezond heidszorg waartoe ook zieken huis Zeeuws-Vlaanderen be hoort. Schouten reageert daarmee op professor P. Vierhout, de zorgre- gisseur die in opdracht van de provincie werkt aan een plan voor de Zeeuwse ziekenhuis zorg. Vierhout wijt de angst voor sluiting van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen aan het feit dat 'rapporten slecht worden ge lezen.' Die kritiek uit Vierhout op de Zeeuws-Vlaamse wethou ders van volksgezondheid. Zij spraken onlangs de vrees uit dat er geen ziekenhuis in Zeeuws- Vlaanderen overeind blijft. „Er komt niet meer geld naar Zeeland voor de ziekenhuis zorg", zegt Schouten. „En dus ook niet meer specialisten en verpleegkundigen. Die moeten dus uit de huidige ziekenhuizen worden weggetrokken." Volgens Schouten is het terecht dat de Zeeuws-Vlamingen zich zorgen maken. „Waar Vierhout spreekt over het bang maken van de bevolking is het goed er op te wijzen dat alle vervolgac ties na het uitkomen van zijn rapport zich buiten de waarne ming van de bevolking afspelen. Ik herinner daarbij aan de uit spraak van de gedeputeerde M. Ie Roy dat je een broedende kip niet moet storen." Het ergert Schouten dat de be volking in het ongewisse wordt gelaten. „Maak toch duidelijk wat je wilt. Dan weten de mt sen tenminste waar ze aan; zijn. Ik ben echter bang dat les al geregeld is. Er is nog no een fusie van ziekenhuizen aa gekondigd die door verzet burgers is geblokkeerd. Al wordt binnenskamers ge geld." Omdat de provincie geen dull lijkheid verschaft over de to komstige ziekenhuiszorg j Zeeuws-Vlaanderen, orgai seert de cliëntenraad van Zoi saam zelf een themabijö komst. Die vindt plaats op dt derdag 17 november om 19. uur in ziekenhuis De Honte Terneuzen en is voor ieder* toegankelijk. Tunnel Voor TOP/Gemeentebelanf uit Terneuzen staat het beho van een volwaardige gezoi heidszorg in Zeeuws-Vlaani ren voorop. „Tot op heden zien wij dat opening van de Westerschl tunnel slechts een wegzuigei werking bij overheids- en mi-overheidsinstanties tot volg heeft", zegt F. van Hui „Tot onze spijt zien we nu ij dergelijke trend ook in de zondheidszorg ontstaan, j moeten dan ook een vuist ra ken in Zeeuws-Vlaanderen; gen de plannen die leiden; een verschraling in de gezoj heidszorg. We hebben nu t$ gang tot hoogwaardige gezos heidszorg in België. Het is i de gekke dat die zorg strak! leen te bereiken is via een ful namelijk de Westerscheldeti! nel." MIDDELBURG - Een 29-jai inwoner van Baarn is gists in Middelburg voor de dief] van zes tijdschriften verl deeld tot twee weken gevaif nisstraf. De politierechter ij in het vonnis het forse straft» mee. De man pleegde de diefsf op 3 juni in een boekenwinkel Vlissingen. door Rinus Antonisse GOES - Staatsbosbeheer gaat delen van de duinen op Schou wen en Walcheren opknappen. Het is onderdeel van een groot nationaal duinherstelproject, dat 4700 hectare omvat. In de Manteling van Walcheren wil Staatsbosbeheer een klein experiment uitvoeren over een oppervlakte van 54 hectare (op een totaal van 790 hectare). Het betreft een proef met het bran den van verruigde vegetatie. Voor de Kop van Schouwen, waar Staatsbosbeheer bijna 2300 hectare in beheer heeft, gaat het om 800 hectare die 'op de schop' genomen wordt. Vol gens medewerker A. van Hees van Staatsbosbeheer moet ook hier de verruiging een halt toe worden geroepen. Bedoeling is weer te zorgen voor schrale, na tuurlijke omstandigheden. Die zijn het beste voor de waardevol le, kenmerkende duinplanten. Plaggen De werkzaamheden in de Kop van Schouwen beginnen waar schijnlijk nog dit jaar, zegt Van Hees. Het gaat om plaggen, of wel het verwijderen van boven laag en een deel van de zode. een deel van het gebied dat! der handen komt, wordt alle de bovenlaag weggehaald, een ander deel wordt gema en (duin)struweel en opslag! geruimd. Aan de kant van zee zullen duinvalleien open kapt worden, om daar de natu lijke verstuiving weer op g; te krijgen. Tenslotte zal Sta; bosbeheer ruim 100 hectare schikt maken voor begrazi Dit gebied wordt bij al aanwe ge graasgebieden gevoegd, dat er één groot terrein ontst dat door dieren onderhou kan worden. Subsidie Het duinherstelproject lo van Terschelling tot en met Yi cheren. Staatsbosbeheer ki er een subsidie van de Europ Unie voor van twee miljoen ro (als zogenoemd Life-pro] en stopt er zelf drie miljoen e in. Van Hees wijst erop dal duinen een oer-Hollands la schapstype vormen, van gj belang voor de natuur. Zo ki meer dan de helft van de Net landse planten in de dui voor. Ook internationaal gei zijn de duinen bijzonder, onj ze vrij zeldzaam zijn. door René Schrier MIDDELBURG - Zeeland is de eerste provincie waarin op alle onderwijsniveau's mini-onder nemingen actief zijn. Het vmbo haakte officieel dinsdagmiddag in, met een officiële bijeenkomst in het Provinciehuis. Die bijenkomst diende als start van de projecten voor jonge on dernemers op de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren, Nehalennia Scholengemeen schap, Zeldenrust-Steelantcolle- ge, Pontes-Goese Lyceum en het Calvijn College. In Zeeland draaien mini-onder nemingen in het basisonderwijs, het voortgezet onderwijs, het vmbo, het mbo en het hbo. In totaal gaat het om achttien mini-ondernemingen in het hbo, zeven in het mbo, zeven in] vmbo en twaalf op basisschtj in Zeeland. Van verschilled kanten werd er dinsdag op gej zen dat het belangrijk is I scholieren al op jeugdige tijd kennis maken met het onq nemerschap. Zo gaf José Zwij man van Nehalennia aan dat studenten dingen leren in mini-onderneming die ze iifl uit boeken kunnen halen, haar school is het project rul een groot succes voegde zei aan toe. Ook gedeputeerde M Roy wees op het belang vanjl ondernemerschap. Dat kan| dragen aan meer werkgele^ heid in de provincie. En zelf] begin je nooit een eigen ondeij ming, het feit dat je eens aanl dernemerschap gesnuffeld H draagt bij aan je verdere ontifl keling, gaf ze aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36