PZC Fruitteelt koerst op matig jaar af AR CONCERT "NOVi-R GOES expo Laatste boerenbedrijf weg uit kern Biezelinge Te warm weer voor ijssculpturen Brugge Groen College hokt pluimvee op r* I deurloo Veel hagelbuien spelen appelhoeven parten, peren doen het beter Protest waterskicentrum afgewezen Postkantoor St-Annaland breidt uit Man bekent inrijden op agent Accountants- en Adviesgroep Rijkse zeeuwse almanak Indië Tweede poging rverplaatsing platanen gelukt verwarmings jl RADIATOR FACTO 3-4-5 november www.deurloo.nl Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 2 november 2005 editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf GOES - Na een slecht seizoen in 2004 stevent de fruitteelt dit jaar op matige resultaten af. Al zijn de verschillen per bedrijf groot. Nogal wat Zeeuwse fruit telers hebben veel last gehad van flinke hagelbuien wat de kwaliteit van vooral appels niet ten goede is gekomen. i,De oogst had niet beter kun nen verlopen", aldus voorzitter A. Slabbekoorn van fruittelers- organisatie NFO, kring Zeeland- Brabant. „Het weer is in de maanden september en oktober fantastisch geweest om appels en peren te plukken." Prijsvorming In kilo's valt de oogst ook niet te gen, volgens Slabbekoorn. Het ligt anders met de prijsvorming als het om appels gaat. De grote invoer van appels van het zuide lijk halfrond afgelopen jaar heeft een negatief effect. Slabbe koorn: „Handelaren hebben de ze appels gekocht met het idee dat ze die in de loop van het jaar wel zouden kwijtraken, maar dat is niet gelukt. Die appels hangen nog steeds boven de markt en drukken met name de prijzen van appels voor de indus triële verwerking, tot appel moes en appelsap." De industrie lijkt het toch al voor het uitzoeken te hebben, omdat veel fruittelers dit jaar te kampen hebben gehad met ha gelbuien. Voorzitter M. van 't Westeinde van landbouworgani satie ZLTO, afdeling West-Zuid- Beveland, heeft het over een bre de strook van Zeeuws-Vlaande ren, over de Zak van Zuid-Beve land tot op Tholen. Van 't West einde heeft zelf ook zijn portie hagel gehad, tot drie keer toe. „Appels herstellen niet meer of nauwelijks van hagelschade", vertelt hij. „Je kunt er dan niks anders mee doen dan ze los op een vrachtauto storten en naar een fabriek brengen. Tien a der tien eurocent per kilo brengen ze dan op, terwijl de kostprijs een kwartje is." Hagelverzekering Een bijkomend probleem is dat fruittelers die door de hagel zijn getroffen, hun premies voor de verzekering zien stijgen. Van 't Westeinde: „Op den duur is de hagelverzekering bijna niet meer te betalen." Wat fruittelers op de appels ver liezen - Slabbekoorn heeft het overigens over redelijke prijzen voor appels zoals Elstar van goe de kwaliteit -, kunnen ze enigs zins goed maken met peren. Die zijn dankzij de hardere schil be ter bestand tegen hagel en de concurrentie op de perenmarkt is minder groot. Slabbekoorn: „Ons grote geluk is dat een goe de handpeer als de Conference klimatologisch het best gedijt in Nederland en België." Om hun bedrijfspositie te ver sterken zou het daarom niet zo gek zijn, als Zeeuwse fruittelers zich meer gaan toeleggen op het telen van peren. „Ik ben daar over aan het nadenken", laat Van 't Westeinde weten, „maar er zijn nauwelijks nog perenbo men te krijgen, onder meer om dat in Griekenland door de droogte veel perenbomen het loodje hebben gelegd." Een andere mogelijkheid is, geeft Slabbekoorn aan, nieuwe appelrassen te gaan telen onder contract van afnemers. „Zo pro beert iedere fruitteler zijn kan sen te verbreden." KAMPERLAND - Waterskicentrum De Schotsman bij Kamperland mag een verwijzingsbord langs de Schots- mansweg/Campensweg niet terugplaatsen. Het bezwaar van het centrum tegen het besluit dat het bord weg moest, is gisteren door het dagelijks provinciebestuur afgewe zen. Exploitante D. Dunlop zegt het te kunnen begrijpen dat de provincie geen wildgroei van borden in het buitenge bied wil, maar 'Zeeland wil toch ook graag toeristen heb ben en hen niet het bos in sturen'. Bezoekers weten sinds het verwijzingsbord half augustus is weggehaald het wa terskicentrum veel minder goed te vinden, aldus Dunlop. De provincie onderkent dat de bewegwijzering onover zichtelijk is, omdat het hele gebied Schotsman heet en er ook nog een camping De Schotsman is, maar geeft geen oplossing. SINT-ANNALAND - Het eerder dit jaar met sluiting be dreigde postkantoor in drogisterij Maja aan de Ring 2 in Sint-Annaland heeft het assortiment en de openingstij den uitgebreid. Wie dat wil, kan sinds deze week ook in het postkantoor terecht voor het afhalen van OV-kaarten voor studenten, money transfer (het versturen van geld naar het buitenland), het registreren van bromfietsen en het tenaamstellen van kentekens. De openingstijden zijn verruimd met een openstelling op zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en de middagopenstelling op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag is verlengd tot 17.00 uur. Post kantoren BV wilde eerder dit jaar het postagentschap in Sint-Annaland sluiten. PvdA-Kamerleden L. Blom en F. Crone stelden daar vragen over. Het kantoor bleef ge handhaafd. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Arnemuiden heeft gisteren bekend dat hij in de nacht van zaterdag op zondag ingereden is op een politieagent. De man was rond half drie met zijn auto aan het spinnen op het Zuster plein in Middelburg. Toen hij van een agent een stopte ken kreeg, reed hij eerst een stukje achteruit en reed di rect daarna vol gas weg. Een andere agent kon net op tijd opzij springen en voorkwam zo dat hij werd aangereden. Bij het wegrijden raakte de Arnemuidenaar nog de fiets van één van de agenten. De auto werd na een achtervolging aangetroffen in Arne muiden. De bestuurder werd kort daarna aangehouden. De 24-jarige verdachtej is gisteren voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. De Arnemuidenaar wordt poging tot zware mishandeling of poging tot doodslag ten laste ge legd. den gemeten. In de speciale tent lukt het overdag net de tempera tuur op het vriespunt te houden, 's nachts wordt min vier graden gehaald. De organisatoren hopen dat de temperatuur in de tent tegen woensdag zover is gedaald dat de eerste sneeuw kan worden aangevoerd. Om die te transpor teren worden voor het eerst koel wagens ingezet, terwijl in het verleden kon worden volstaan met gewone vrachtwagens. In ge val van nood kan speciale koel en vriesapparatuur worden inge zet, maar die is erg duur. De or ganisatoren hopen dat de appa ratuur niet nodig is. door Wout Bareman BRUGGE - De internationale kunstenaars die jaarlijks een om vangrijke ijs- en sneeuwsculp- tuur verzorgen in Brugge wor den geplaagd door het te warme weer. Het werk aan de expositie van kunstwerken rond het the ma Het Ijspaleis ligt stil. Er is haast geboden, want de opening is gepland op vrijdag 25 november en de kunstenaars hebben enkele weken nodig om hun werk te voltooien. Het Ijspaleis wordt opgebouwd in een geïsoleerde tent. Zondag werd buiten een piek van 22 gra- (Advertentie) Op 4 november a.s. zijn onze kantoren in Middelburg, Goes, Serooskerke (W) en Vlissingen i.v.m. personeelsuitje gesloten. (Advertentie) THEATER DE MYTHE SL tel: 0900-3300033 m www.theaterverkoopzeeland.nl t/i Morris had ooit wel eens opge vangen dat zijn grootvader in vroeger tijden in Indië is ge weest. Laatst wilde de negenjarige, die woont in een Middelburgs stadsdeel dat talrijke sporen draagt van een even ver als roemrucht verleden, er toch het fijne van weten. „Klopt het nou dat opa bij de VOC heeft gezeten Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 150.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis; 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. GOES - Leerlingen van het Groen College in Goes krijgen voorlopig geen les meer met pluimvee. De verblijven van de kippen, eenden en andere vogels zijn met linten afgezet en alleen nog toegan kelijk voor een beperkte groep mensen. Dat alles heeft natuurlijk te maken met de oprukkende vo gelgriep. De school benadrukt dat het om een voorzorgsmaatregel gaat. „Er is op zich nog niets aan de hand", zegt leraar Hans Altenburg. „Maar je kunt beter op tijd maatregelen nemen die achteraf misschien onnodig bleken dan niets doen en in de problemen komen." foto Dirk-Jan Gjeltema OOSTKAPELLE - Het is ge lukt. De twee platanen voor de ingang van het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle zijn van hun plaats gehaald en krijgen een plek aan de over kant van de weg. De verhuizing van de twee plata nen leverde gisteren geen proble men op. Beide bomen zijn twin tig meter verplaatst. Maandag dreigde de kluit te breken van de grootste boom, waardoor de operatie een dag werd uitge steld. De kluiten zijn kleiner ge maakt, waardoor ze gemakkelij ker getakeld konden worden. De bomen moesten weg van het (plein omdat er een nieuwe in- igang wordt gemaakt. Het ver nieuwde museum krijgt de inaam Terra Maris. (Advertentie) de(mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen en de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, warm welkom voor jong en oud! m.m.v. o.a. donderdag 3/11 van 10,00-21.00 uur vrijdag 4/11 van 10.00-21.00 uur zaterdag 5/11 van 10.00-17 00 uur ■ft INSTALLATIEBEDRIJF Kloosterweg 15. Schuddebeurs, ©0111 416255 (Advertentie) De boerderij van Lepoeter in Biezelinge gaat na drie jaar onderhandelen over een verhuizing definitief uit de dorpskern weg, al zal het nog wel een jaar duren voor het werke lijk zover is. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf BIEZELINGE - Het laatste wer kende boerenbedrijf verdwijnt uit de kern van Biezelinge, de boerderij van A. Lepoeter aan de Nieuwe Kerkstraat. Met een vrij ingewikkelde overeenkomst is dit de gemeente Kapelle ge lukt. Minnaard Vastgoed Goes heeft bemiddeld. De Kapelse wethouder P. Ganse man (Gemeentebelang) spreekt van een mijlpaal. „Het gaat toch om de allerlaatste boerderij in Biezelinge die ook nog een ge meentelijk monument is." Een stuk geschiedenis valt weg. „Maar het kon niet meer veel langer", aldus Ganseman, „een bedrijf met koeien en een mest put tussen huizen. Een milieu vergunning werd er niet meer voor verleend." Kapelle is drie jaar bezig ge weest om een oplossing te vin den. Dat is met Minnaard Vast goed gelukt. De projectontwik kelaar neemt de boerderij over voor de verkoop en krijgt in ruil een aantal bouwclaims in de Ka pelse nieuwbouwwijk Zuid hoek. Minnaard en de gemeente Kapelle hebben eerder eenzelf de deal gesloten over verhuizing van boomkwekerij De Fruithof uit de Zuidhoek naar de Bieze- lingseweg. Wethouder Ganse man is blij dat het boerenbedrijf uit Biezelinge weg kan, eigenaar Lepoeter is dat ook. „Ik heb nooit veel moeite gehad met mensen in de buurt die over de mestput of de koeien klaagden, alleen van een achterbuurman, een vreemde, een stedeling." Dat hij geen vergunning meer kreeg, zat hem niet zo dwars. „Het werd gedoogd, al had je niks op papier. Maar", voegt Le poeter als belangrijkste toe, „je kunt in het dorp niet meer weg met die grotere machines." Lepoeter (57) heeft een opvol ger. Hij krijgt de mogelijkheid nieuwbouw te plegen aan de Eversdijkse Bredeweg, tussen de A58 bij Biezelinge en 's-Gra- venpolder. Hij heeft daar de meeste van zijn gronden, ,,'t Liefst zou ik er over een half jaar zitten", zegt Lepoeter, „maar het wordt wel een jaar." Wethouder Ganseman rekent daar ook op, gezien alle procedu res. Sinds 1995 is de boerderij aan de Nieuwe Kerkstraat gemeente lijk monument. Het voorhuis stamt uit de zeventiende eeuw. De schuur en het varkenshok zijn volgens het gemeentelijk monumentenregister negentien de eeuws. Lepoeter weet dat het bedrijf in 1904 in bezit van zijn familie is gekomen. „Ik ben de vierde generatie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33