>zc Alles klopt bij Sibelius Ook de arts kan wat hulp gebruiken 29 woensdag 2 november 2005 eloof speelt rol ij vertolkers in musical Jezus )ieter Troubleyn vertolkt de hoofdrol in de rockopera hs Christ Superstar van Joop ji den Ende, die dit weekeinde te zien in het Temeuzense [eldetheater. De 35-jarige iming ziet er uit als de Jezus j menig kind kreeg voorge steld op een prentje van •k of school. Lang sluik haar, dere grijsblauwe ogen, een jinnend baardje. wan oorsprong Filippijnse Ca- Francisco (28) speelt Maria gdalena. Zij belandde in Ne- •land door de musical Miss 'gon, is hier getrouwd en pekt vrijwel perfect Neder- |as wordt vertolkt door Mar wan der Starre (34), zanger i de Haagse rockgroep jeWel- Ook hij ziet er een beetje bij- s uit mét zijn lange manen en i baardje. Bij alle clrie speelt oof een rol. lubleyn: „Ik ben katholiek, al i ik het mysterie niet benoe- n. Het gaat om je geweten en i mogelijkheid met jezelf in Ijreine te komen." i Casey Francisco is van huis katholiek. Van der Starre is Itestants opgevoed. „Respect pr de medemens, normen en jarden, proberen zo goed mo- ijk door het leven te gaan," is wat hij ervan heeft overge laden. I is voor deze rollen meegeno- !n dat ze een christelijke ach- Irond hebben, vinden ze. bt helpt zeker", zegt Francis- („Maar we zijn uiteindelijk li acteurs. In Rent speelde ik «lesbische advocate, dat ben in werkelijkheid ook niet." L der Starre heeft geen hekel Judas, de slechterik die Je- verraadt. „Hij was een ver- :urd man, bewonderde Je- Deze musical toont hoe hij zijn verraad is gekomen. Ik ip dat de toeschouwers zich het eind zullen afvragen: zou ik hebben gedaan?" aarste druk lijkt te liggen iubleyn, met zijn rol van us. „Het is een grote eer om i emand te mogen spelen." Barenda Grutterink is Christ Superstar is zaterdag af 20.00 uur te zien in het Schel- leater in Terneuzen en zondag af 15.00 uur. er Troubleyn (Christus), Casey icisco (Maria Magdalena), Mar jan der Starre (Judas) en Paul 3ns (vlnr). e Finse dirigent Jus- si Jaatinen viel twee jaar geleden voor enkele repetities in bij het Zeeuws Orkest. Die tijde lijke samenwerking beviel van beide kanten zo goed, dat de afspraak werd gemaakt sa men een concertserie te doen. Die reeks begint deze week in de Sint Jacobskerk in Vlissin- gen. Jaatinen (1974) studeerde viool en muziektheorie in Helsinki. In 1998 verhuisde hij naar Nederland om zich te be kwamen in orkestdirectie. „Ik was destijds heel sterk geïnteres seerd in nieuwe muziek en Ne derland heeft een heel sterke sec tor op dat gebied", verklaart Jaatinen zijn keuze. „Tegen woordig doe ik alles. Mijn smaak is breder geworden, met steeds oudere muziek." In september heeft hij met Bra bants Orkest zijn voortgezette muziekopleiding orkestdirectie voltooid. De hernieuwde samen werking met het Zeeuws Orkest bevalt hem goed. „Het werkt heel makkelijk, heel prettig. Naar mijn gevoel is het niveau nog veel hoger dan toen ik twee jaar geleden inviel." Bij de invulling van het pro gramma suggereerde het be stuur van het orkest werk van, uiteraard, de Finse componist Jean Sibelius (1865-1957). Van hem is gekozen voor Symfonie nr. 2 opus 43 in D-groot. „Deze symfonie had ik niet eerder, maar achteraf ben ik er erg blij mee, want het is echt heel goed werk. Sibelius is een geniale Jussi Jaatinen dirigeert het Zeeuws Orkest. foto Mechteld Jansen componist, echt uniek. Je kunt bij hem bijna geen fout vinden. Het klopt gewoon wat hij schrijft. Ik ben kennelijk nu rijp voor dit werk en ook het orkest is ernaartoe gegroeid, beter ge worden." Jaatinen bracht zelf Pelléas et Mélisande in, het werk dat Ga briel Fauré(1845-1924)schreef bij het gelijknamige toneelstuk van de Vlaamse schrijver Mauri ce Maeterlinck. „Het is fantas tische muziek, een prachtige sui te. Het speelt heel makkelijk. De moeilijkheid zit niet in de no ten, maar in het fraseren, de ti ming. Dat is vooral mijn taak." Het concert wordt geopend met Fauré; na de pauze wordt de symfonie van Sibelius uitge voerd. Het orkest wilde vóór de pauze een pianoconcert hebben. Aanvankelijk werd gedacht aan Grieg, maar uiteindelijk is het Pianoconcert nr. 1 opus 25 in G-klein van Felix Mendelssohn (1809-1847) geworden. Als solist treedt de Spaanse pia niste Patricia de la Vega (1976) op. Zij vertegenwoordigde Span je tot drie keer toe op het Inter nationale Steinway Festival, geeft solorecitals in binnen- en buitenland en is regelmatig te gast als soliste bij gerenommeer de symfonieorkesten. „Een prachtige pianiste", zegt Jaati nen. „Het is heel prettig om met haar samen te werken." De Finse dirigent blijft voorlo pig in Nederland wonen en wer ken. Hij wordt vaste dirigent bij Orkest De Volharding, leidt zijn eigen kamerorkest Pulcinella in Utrecht en werkt samen met een groot aantal uiteenlopende ge zelschappen, zowel in Neder land als over de grens. „Ik doe constant allerlei dingen. Als dirigent heb je nu eenmaal veel orkestervaring nodig. Al leen dan wordt het wat. Mij maakt het niet uit of ik voor een ensemble, een orkest of een koor sta. Het gaat mij om het samen werken met musici, of dat er nu drie, twintig of honderd zijn." Rolf Bosboom Najaarconcert Het Zeeuws Orkest, met werken van Fauré, Mendelssohn en Sibelius; zaterdag in Sint Ja cobskerk in Vlissingen (20.15 uur), vrijdag 11 november in Scheldethea- ter in Terneuzen (20.00 uur) en zater dag 12 november in de Grote Kerk in Goes (20.00 uur). De patiënten in de absurdis tische komedie Boven het dal geven zich volledig over aan hun arts, met het idee dat het dan wel goed zal komen met hen. Precies dat fascineerde re gisseur Katinka van den Dool zo in het stuk. „Want zelf ben ik helemaal niet zo." Van den Dool wil juist overal greep op hebben. „Dat moet ik ook wel, als regisseur. Het beeld dat ik in mijn hoofd heb als we aan een stuk beginnen, bereiken we nooit helemaal. Gaandeweg wordt dat bijge stuurd door de acteurs. Maar we komen wel een heel eind." Boven het dal, het nieuwe to neelstuk van De zeeuwse Kome die dat zaterdag in première gaat, stond al langer op het ver langlijstje van Van den Dool. „Ik hou van taal en absurdisme. Dat zit allebei in dit stuk. Ik viel voor de situatie: een kli niek, bovenop een berg, waar een arts met een zuster regeert over de patiënten. Die denken Wilco Harbers, Ruben Goedhart en Larisa de Keijzer (vlnr) in Boven het dal. foto Izaak Wondergem er niet weg te kunnen en geven zichzelf over aan de dokter." De patiënten zijn niet in staat zichzelf te handhaven in de maatschappij. Maar de vraag is, zegt Van den Dool, wie de be handeling meer nodig heeft: de patiënten of de arts zelf. „Ze hebben allemaal een tik van de molen gekregen. Ze zijn geen van allen echt gemiddeld, zal ik maar zeggen. De arts leeft ook in zijn eigen universum." De personages zijn niet eenvou dig te spelen. De acteurs moe ten de problemen die ze hebben uitvergroten en mensen van vlees en bloed neerzetten. „„Lekker vet spelen lukt wel, maar je moet ook mensen met gevoel laten zien. Om die reden is het geen gemakkelijk stuk. Daarnaast lijkt de tekst dage lijks taalgebruik, maar het gaat zo snel, het is een gehakketak van vitten op elkaar." Net als de dokter en de zuster worden de patiënten niet met hun namen aangesproken. Ze heten de dame, de moeder, de jongeman, het meisje, de profes sor. Dat is bewust gedaan om te beklemtonen dat ze synoniem staan voor bepaalde typen men sen of voor maatschappelijke functies, legt Van den Dool uit. „Bovendien zorgt de anonimi teit ervoor dat elke toeschou wer wel iets van zichzelf of van een bekende in een personage kan herkennen." Maurits Sep De Zeeuwse Komedie speelt Boven het dal, te zien in Theater Vestzak99 te Vlissingen, zaterdag (première) 5 november, verder 12, 18, 19 en 26 no vember en 2, 9 en 10 december aan vang 20.15 uur. Matineevoorstelling: 27 november 15.00 uur. O Jan Leenknegt toont tot 30 november glas-in-metaalsculpturen in Galerie r Esprit in Clinge. Open: do t/m zo bf 13.30-17.30 uur, do ook 19-21 uur. Leden van de teken- en schildersclub C van vijftig plussers in Reimerswaal E exposeren in november in hotel 't Klooster van Rilland, het voormalige hotel De Poort van Antwerpen te Ril land. Dagelijks te bezichtigen. Gerjanne Wiersum Huisman en doch ter Sandrien Wiersum exposeren ge zamenlijk in 't Kunstuus in Heinkens- zand. Gerjanne maakt sieraden van zilver, goud, wol en edelstenen. Ook toont zij schilderijen. Sandrien ont werpt vooral ringen, gecombineerd met edelstenen. Te zien t/m 31 decem ber; wo en do 13-18, vrij 13-18 en 19-21 en za 10-12 en 13-16 uur. In het Fruitmuseum in Kapelle is van af vandaag een tentoonstelling te zien over fruitreclame door de eeu wen heen. Te bezichtigen t/m 22 april, wo, do, vrij en za 13-17 uur. Marlou Pluymaekers exposeert tot 25 november tekeningen en schilderijen in het gemeentehuis in Kapelle. Het betreft landschappen, portretten en mindscapes. Open: ma 9-16, dien vrij 9-13, wo 9-16, do 9-18 uur. Galerie/ateliert Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede biedt de komende maanden onderdak aan een expositie van Ineke Streefland (schilderijen, collages en keramiek), Lei Hannen (keramiek) en Jan Eikenaar (schilde rijen, beelden en keramiek). Te be zichtigen vanaf vrijdag t/m 7 januari do t/m za 12-17 uur, tijdens de kunst tiendaagse van 4 t/m 13 november da gelijks geopend van 12-17 uur. De Belgische kunstenaar Francien Van Poppel exposeert schilderijen in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. De werken in acryl van landschappen zijn geïnspi reerd op de liederen van dichter Wil helm Muller en de muziek van Franz Schubert. Te zien t/m 31 december, do t/m za 13-17 uur en de laatste zon dag van de maand 12-17 uur. Fantasie en Realiteit is een expositie van het Vlissingse echtpaar Miep en Paul Groenenberg, te zien bij het no tariskantoor Sauer Oonk in Vlissin gen. Miep toont collages van ge scheurd papier en Paul tekent model len. Te bezichtigen vanaf maandag t/m 2 januari, ma t/m vrij 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur Werk in uitvoering is een expositie in Gallery Maritime in Middelburg, met werk van Pauline Vos (etsen en zeef drukken), Oscar Verpoorten (etsen), Rob van Straten (schilderijen, teke ningen, etsen en litho's) en Jacqueli ne Tijssen (keramiek). Galerie T in Middelburg huisvest de ze maand een expositie van Hans Do- lieslager (pastels en schilderijen), Dick van Wijk (beeldhouwwerken) en Annermarie Petri (kleuretsen). De opening is zondag van 13-17 uur. Te bezichtigen t/m 26 november, do, vrij en za 11-16 uur. La Simultanéité n'existe pas is een ex positie in Galerie Revolution in Mid delburg. Medewerking verlenen Hen- ric Borsten, Dirk Braeckman, Willem Buijs, Simon Dekker, Marcel Duchamp, Piet Hein Eek, Damien Hirst, Avery Preesman, Man Ray, Ma ria Serebriakova en William Verstrea- ten. Open: do, vrij en za en eerste zon dag van de maand 13-16 uur. New-perspective icons on the pc is een expositie met foto- en videowerk van Liesbeth Labeur in Borneo te Middelburg. De opening is vrijdag om 16 uur. Te bezichtigen t/m eind de cember: elke werkdag van 9-17 uur en op de zondagen van de Kunst- en Cultuurroute van 13-17 uur. De Drukkery in Middelburg toont vanaf vandaag t/m 4 december op het Binnenplein vijf foto's in vergrote vorm uit het boek Provincie in de pe riferie - De economische geschiedenis van Zeeland 1800-2000 door Paul Brusse en Willem van den Broeke. Het zijn foto's van mensen in het pro ductieproces van een Zeeuws bedrijf. Jean-Marie van Isacker exposeert er foto's onder de titel Kalender Tuin van Walcheren. Luc ten Klooster legde zijn herinne ringen aan Zeeland vast in fotografi sche beelden van Veere, maar ook van de Leeuwentrap in Vlissingen. Skyline Walcheren is een weefsel van zes meter, in een rouleersysteem ver vaardigd door 21 weefsters op twee weefgetouwen. De 21 weefsels zijn ge klemd in plexiglas en vormen teza men de Skyline van Walcheren. Zeeuwse Nieuwe is een gezamenlijke presentatie werken van Bianca Run- ge, Caroline Passenier, Coen Wie man, Danny van Rijt, Denz de Kroon, Ellen de Boer, Janneke Rottier, Lies beth Labeur, Liesbeth Minderhoud, Machteld van der Wijst, Michiel Paal vast, Nanda Runge en Ollo Feenstra, vanaf zaterdag in de gangen van de Brasserie. Open: ma 11-18, di, wo en vrij 9-18, do, 9-21, za 9-17 en eerste zondag van de maand 13-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 de cember: Beeldvorming. Westerse voor werpen uit negentiende en twintigste eeuw verbeelden hoe het Westen naar andere culturen keek. t/m 5 maart, Marokko: kunst design 2005. t/m 9 oktober 2006: Wilde haren. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Charlie Chaplin in beeld. Een mul- ti-mediale, familie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw. t/m 8 januari Meesters van de Romantiek. Neder landse schilderkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven centraal staat, t/m 11 december: Jan Kriege Metalen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het leven, werken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. ANTWERPEN MUHKA:t:ot 13 november - Collectie presentatie XII /herfst 2005 - Photo- based Beeldende Kunst en Fotogra fie en Franse kunst uit de collectie; tot 27 november - Angels of History: Het Moskous conceptualisme en zijn invloed. KMSK: tot 31 december - Extrava- gAnt: Antwerpse schilderijen voor de Europese markt en Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verzamelingen; tot 2006 - Rijksmu seum aan de Schelde Meesterwer ken uit de schatkamer van Neder land. Rubenshuis: tot 31 december - Sam Dillemans - schilderijen. Fotomuseum: tot 8 jan. - oude vleugel - Sabena Air Nostalgie; nieuwe vleu gel 2e verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion, actuele foto grafie uit Rusland; nieuwe vleugel 4e verdieping, zaal Arena - New Photo graphers 2006; tot 27 november in Ga lerie - Gert Jochems, RUS en tot 8 ja nuari - Fotopersprijs Vlaanderen - Nieuw in het Fotomuseum! MOMU: tot 5 februari - Europalia Russia - Katharina Prospect - The Russians by A.F. Vandevorst; Momu Gallery. GENT Verzameld Werk: tot 11 november Ka ren Pontoppidau. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 13 no vember - Rik Vermeersch met Vrouw-Niet-vrouw: beelden in gips, brons en epoxy, grafiek en schilde rijen. S.M.A.K.: tot 20 november - Collec tie-uitdieping II met Giovanni Ansel- mo en kabinettentoonstelling met met Simone Decker tot 27 november - Ronny Delrue met boelpresentaties/ dagboeknotities met 200 tekeningen; tot 4 december Baloise - Aleksandra Mir; tot 8 januari - Sergej Bratkov; tot 1 februari - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. FNAC: tot 1 december - Women's faces, historische portretten van Rus sische vrouwen. MIAT: tot 8 januari - Aan Tafel! Phi lippe Gauderlier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19e eeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Extreme North: design en architec tuur uit Noorwegen. Huis van Alijn: tot 29 januari - Ro- main Royal - Koning van het Gentse volkstheater. BRUGGE Stadshallen: tot 14 november - Ro din: Van gips tot brons Bruggemuseum: tot 27 november - Keizer Karei en de houtworm. Magdalenazaal: tot 18 december - Pic ture this Body Stroke Fototentoon stelling cursisten fotohuis. Arentshuis: tot 31 december - Ru bens, Jordaens Van Dyck, Vlaamse meestertekeningen. KNOKKE Scharpoordgalerij: tot 26 november - Damien Lafaut - wandtapijten. Zwart Huis: tot 20 november - Jan Vanriet - De testamenten: 80 schilde rijen met een bloemlezing uit het oude en nieuwe testament. 2 t/m 8 november WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat. De vrienden Pos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret Guido Weijers presenteert Myosotis. De cabaretier brengt een ode aan zijn oma die vrijwel haar gehele leven haar huisje niet heeft verlaten, aan Frans Bau er, Ikea en houten ganzen voor de ramen. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Theater Het Vervolg speelt Mensch, durf te leven. De Nederlandse auteur Gerben Hellinga schreef in 1979 de ze theaterthriller over de laatste drie maanden van de in Vlis singen geboren cabaretier Jean-Louis Pisuisse, die in de ja ren twintig roem verwierf met zijn Nederlandstalige chan sons. Op 26 november 1927, stierven hij en zijn vrouw Jenny door de kogels van de jaloerse acteur Tjakko Kuiper. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Operette Stichting Internationale Opera Producties presenteert de operette Die Csardasfürstin. Duits gezongen operette van componist Emmerich Kalman over een verboden liefde aan het Hongaarse hof. Muzikale leiding van Bernhard Steiner en regie van Annette Wolf. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Jazz Het Ben Boogaard Quartet treedt op. Het viertal speelt standards en composities van Ben Boog aard. Drie eigen werken zijn nog niet eerder uitgevoerd. Be zetting: Ben Boogaard (gitaar), Ferhan Otay (gitaar), Erik Heynsdijk (contrabas) en Makkie van Engelen (drums). •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Koor Schola Gregoriana Pragensis concerteert. Het Gregoriaanse koor uit Praag o.l.v. David Eben zingt po lyfone werken uit de late Middeleeuwen. Centraal staan de werken van Petrus Wilhelmi de Grudencz. •RK Hendrickuskerk, Clinge, 20.00 uur Zeeuwse avond Zeeuwse artiesten presenteren muziek, zang en cabaret. Medewerking verlenen cabaretière Katinka Polderman, het trio De Meissen uit Westkapelle met liedjes en Surrender met Bevelandse pop. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur Dans Yamo Yamo uit Ivoorkust presenteert authentieke dansen van verschillende stammen uit Ivoorkust. Het is een combinatie van acrobatiek, zang en slagwerk, uit gevoerd in authentieke kostuums en met traditionele instru menten. In Ivoorkust is 'yamo yamo' een kreet om muzikan ten aan te moedigen. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Liedjes Wende Snijders zingt liedjes. Haar cd Quand tu dors werd begin dit jaar bekroond met een Edison Award. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Cabaret Showroom Survival is een voorstelling over inruilgedrag. Welk verlangen ligt ten grondslag aan een ruil? Wat onschul dig begint, ontpopt zich als een drama: het ruilen van jouw ziel voor die van een ander. Met Suzan Boogaerdt, Gerold Guthman, Niek van der Horst en Bianca van der Schoot. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Theater Suiker is een solovoorstelling van Izaira Kersten. De actrice en diabetespatiënt stelt alles aan de orde: de spuit, het meetapparaat, de internist, het gezeur over ritme en regelmaat, de angst, de weer te hoge bloedsuikerspiegel en het onbegrip. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur VRIJDAG Musical Zes jongen cursisten van Centrum voor de Kunsten Bergen op Zoom staan op het podium in de musical Pietje Bell. Een baldadig jochie uit een arm gezin in Rotterdam jaagt in de jaren twintig met zijn streken iedereen tegen zich in het harnas, behalve zijn vader. In de hoofdrollen Johnny Kraaij- kamp jr, Brigitte Nijman, Eric Beeks en Kiki Classen. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.30 uur Zeeuwse avond Zeeuwse artiesten presenteren muziek, zang en cabaret. Zie donderdag.. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Liedjes Miel Cools zingt liedjes Zijn programma D'r was toch nog iets?\ bestaat uit bekende klassiekers, zoals Houden Van en Boer Bavo en nieuw werk, deels van eigen hand, maar ook van zijn vaste tekstschrij vers Louis Verbeek, Ed Leeflang en Mieke Melgers. •Kaj Munk, Hansweert, 20.00 uur Folk Urban Trad treedt op. Deze Belgische formatie brengt Keltische muziek, met in vloeden uit Scandinavië, Frankrijk, Spanje en Oost-Europa. •Theater de Mythe Goes, 20.00 uur Jeugdtheater Het jeugdtheaterhuis brengt de première van Liefde is... Hoe denken de jongens over de meisjes en wat vinden de meisjes van de jongens? Een voorstelling over vooroordelen, maar vooral over de liefde. De jongens zijn niet altijd stoer en de meisjes niet allemaal hetzelfde. •Podium 't Beest, Goes, 20.00 uur Folk Rapalje speelt en zingt Keltische folk. Het Groningse trio wisselt Ierse en Schotse melodieën af met een oud Nederlands lied. Dieb, William en Marceal bespelen de viool, tin-whistle, gitouki, trekharmonica, mondharmoni ca, bodhran en theekistbas. •Dorpshuis De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur Blijspel Het Echt Antwaarps Teater speelt Amaai, mijne rug. Roger is een verwoed paardenliefhebber. Dan valt hij bij een rit en moet de fysiotherapeut komen om hem te behandelen. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Cabaret Rooyackers, Kamps Kamps presenteren Deel 4? Het betreft een try-out van hun vierde programma. •Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29