Kampeerauto snakt naar vrijheid Een illustrator doet meer dan alleen de gaatjes voltekenen Studenten vertalen gedichten van Laurens Geerse in vele talen kunst Herdenking slachtoffers verkeer Ruzie over blusnetwerk Ring Straf voor stelende vrouw Drankrijder dubbel gepakt GELICHT loog Zeeuws ehalte in finale an kunstprijs woensdag 2 november 2005 MIDDELBURG - De landelijke herdenking van verkeers slachtoffers heeft dit jaar plaats in Zeeland. Zondag 20 november komen in de Nieuwe Kerk in Middelburg ver keersslachtoffers en nabestaanden bij elkaar om verdriet te delen en troost te vinden. De herdenking is ook bedoeld om aandacht te vragen voor verbetering van de verkeers veiligheid. Het woord zal worden gevoerd door J. Spee, de landelijk officier van justitie voor verkeerszaken, F. Goudswaard, korpschef van de politie in Zeeland en A. Poppelaars, verkeersgedeputeerde en voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Ook wordt een lijst voorgelezen met namen van overleden ver keersslachtoffers. Op een wand in de kerk kunnen nabe staanden foto's van hun dierbaren ophangen. Het is de tiende keer dat tijdens een landelijke herdenking wordt stilgestaan bij verkeersslachtoffers. Die herdenking is steeds in een andere provincie. Ze valt nu samen met de Zeeuwse, die al zeven keer eerder is gehouden. De herden kingsbijeenkomst begint om 14.00 uur. ANTWERPEN - Het Antwerps stadsbestuur heeft bij Vlaams minister K. Peeters van Openbare Werken tever geefs aangedrongen op financiële steun voor de aanleg van een blusnetwerk langs de Ring. De brandweer van Antwerpen spreekt van een levensgevaarlijke situatie, zo lang het drukke internationale verkeersknooppunt niet is uitgerust met een hogedrukleiding. Peeters heeft geen geld voor zo'n voorziening en stelt voor op strategische plaatsen grote watertanks met een capaciteit van achtdui zend liter te stationeren, die snel met een aanhanger kun nen worden getransporteerd. Het stadsbestuur noemt dat een 'nepoplossing', omdat de brandweerpompen vierdui zend liter per minuut verwerken en bij een calamiteit met gevaarlijke stoffen uren moet kunnen worden geblust. MIDDELBURG - Een dertigjarige Terneuzense had de verleiding niet kunnen weerstaan om tijdens de Terneu zense Havendagen levensmiddelen en drank uit een tent te stelen. De vrouw liep in de ochtend van 25 juni dit jaar in het zicht van de bewakingscamera in cle Nieuwstraat met twee volle tassen weg. Ze zat er gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter aangeslagen bij. „Het was een mindere periode. Ik zat aan de drugs en alcohol. Ik had geen geld. Nu heb ik hulp en gaat het beter", zei ze. Officier van justitie R. Rammeloo eiste twintig uur werkstraf. Politierechter A. Gaakeer nam die eis over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 23-jarige man uit Colijns- plaat voor twee drankritten bestraft met drie maanden voorwaardelijke rijontzegging en 450 euro boete. De ver dachte werd in Goes twee keer in een vrij kort tijdbestek, 30 juni vorig jaar en 9 september j.l. gepakt met alcohol gehaltes van 350 en 530 microgram. Officier van Justitie R. Rammeloo eiste in totaal 740 euro boete, maar de poli tierechter wilde de drankrijder gezien zijn jeugdige leef tijd een waarschuwing meegeven door verdachte een voor waardelijke rijontzegging op te leggen. Ter compensatie werd de boete verlaagd tot 450 euro. door Henk Postma ■f: K riloeristisch Zeeland had nauwelijks t X aangekondigd deze provincie als n paradijselijk oord van vrijheid aan de man te gaan brengen, of er lag al een reactie op de deurmat van het provin ciehuis. Juist de vakantiegangers die het meest om vrijheid geven, worden uit Zeeland weggejaagd, schreef Mar tin Slingenberg uit Wemeldinge. Hij r' vroeg de bestuurders hun vijandige ij houding jegens de kampeerauto te la- Ze worden nog steeds beschouwd als wildkampeerders: vakantiegangers jj die op de leukste plekjes overnachten, maar te gierig zijn om daar fatsoenlijk voor te betalen. Toeristisch Zeeland is dergelijke types liever kwijt dan rijk. Beelden van slaperige recreanten die y in onderbroek in de deuropening van hun camper verschenen om beteuterd I een bekeuring in ontvangst te nemen, ji bezorgden Zeeland het imago van een K; provincie die de vrijheid aan banden jlegt- Vrijheid Jj Dat gaat nu dus veranderen. De kam- peerauto-toerist, zegt Martin Slingen- i berg, wordt de redding van toeristisch Zeeland. Nu de traditionele vakantie- 1 ganger de Turkse stranden steeds va- ker boven die van Zeeland verkiest, kan de camper-rijder redding bieden. J Zo ver is het nog niet. Terwijl het cam- t pertoerisme in omringende landen stormachtig groeit, en ook in provin- icies als Gelderland, Overijssel en Friesland steeds meer parkeerplaat- 1 sen voor campers worden ingericht, - blijft Zeeland schromelijk achter. Kampeerauto-toeristen rijden liever met een grote boog om de provincie heen, dan zich rot te zoeken naar de schaarse plekjes waar ze een nachtje s met hun 'motorhome' mogen bivakke- ren. „Men voelt zich in Zeeland niet wei- Wie zijn camper niet op een officiële kampeerplaats zet, kan rekenen op een bekeuring. kom", constateert Slingenberg. De po litieman uit Wemeldinge spreekt uit ervaring. Sinds hij vijf jaar geleden tij dens een vakantie in Frankrijk per on geluk in een kampeerauto terecht kwam, is hij er niet meer uit weg te slaan. Hij richtte de Camper Club Ne derland op, en trekt er vrijwel ieder weekend met z'n rijdend huisje opjait, veelal richting Duitsland, België of Frankrijk, want daar kun je vrijwel overal met je camper terecht. Verdubbeld Het kampeerauto-toerisme groeit snel. Enkele jaren geleden telde Neder land 50.000 camperbezitters. „Ik schat dat het inmiddels is verdubbeld. We komen nu op overnachtingsplaat sen waar wel tien keer zoveel campers staan dan vijf jaar geleden. Dit week end waren we in Goch, net over de grens in Duitsland. Daar stonden 150 campers. Er zijn daar 60.000 overnach tingen per jaar. Dat brengt aardig wat 'geld in het laatje, ook al kost een standplaats maar drie euro per nacht." Het toeristisch bedrijfsleven ziet de camper-recreant veelal als armoed zaaier die 's avonds op een spiritus- brandertje een kant- en-klaar maal tijd bereidt onder het nuttigen van een blikje bier uit de supermarkt van thuis. Om de volgende ochtend weer te vertrekken met achterlating van de 'schillen en de dozen'. Dat blijkt een betreurenswaardig misverstand. On derzoek door de Duitse professor Gerd Peters bracht bijna drie jaar te rug al aan het licht dat de camper-re creant per dag ruim 45 euro uitgeeft in winkels, restaurants en recreatieve voorzieningen. Dat komt overeen met het bestedingspatroon van andere ver- blijfstoeristen. Die inkomsten gaan Zeeland voorbij. Hulst begon dit jaar als eerste gemeen te een proef met een parkeerplek voor campers. Verder zijn er op enkele cam pings en bij sommige particulieren foto Dirk-Jan Gjeltema wat standplaatsen. Maar die zijn veel al in het winterseizoen gesloten. Bo vendien liggen campings zelden op loopafstand van het stadscentrum. Wil Zeeland van het campertoerisme profiteren, dan volstaat aanwijzing van wat parkeerplaatsen, liefst op een niet al te onveilige plek. Veel meer, zegt Slingenberg, is niet nodig. Behal ve misschien een mogelijkheid om wa ter te tappen, en voor het lozen van het chemisch toilet. De camper-toerist wil daar heus wel voor betalen. Met een stopcontact, douche of toilet kan je het nog luxer maken. Niets meer dan wat je ook al voor bootjestoeris ten doet.". )or Anita Tournois ERNEUZEN - De Belg Klaas wil af van de gedach- j dat illustratoren slechts gaat- ^vullende tekenaars zouden jn. Ze hebben juist veel te ver- jlen, vindt hij. Wie de kleurrij- kinderboekenillustraties van 'ie Zeeuwse illustratoren en "ïrplancke ziet, kan dit bea- en. Niet alleen voor kinderen, ook voor volwassen bezoe- iOES - Drie kunstenaars met «euwse achtergronden maken Sins op de titel Kunstenaar van ut Jaar: Toos van Holstein, Jac- nes Tange en Sain Drukker. behoren tot de acht genomi- die gisteren bekend zijn De andere kandidaten Marianne Aartsen, Arman- u, Mariene Dumas, Marianne èerebout en Stijn Peeters. wedstrijd wordt dit jaar de derde keer gehouden, in it kader van de Kunstweek. ïrdere winnaars waren Cor- sille (2003) en Jurriaan van .all (2004). acht genomineerden zijn ge itzen uit vijfentwintig halvefi- Klisten. Circa 18.500 stemmen a www.kunstweek.nl hebben welke kunstenaars |ar de finale gaan. De winnaar prdt ook door publieksstem- ing bepaald. Daarvoor is nog en met vandaag gelegenheid i dezelfde website. De uitslag Drdt vrijdag, op de eerste dag n de Kunstweek, bekendge- aakt. De winnaar ontvangt i bedrag van 10.000 euro. os van Holstein, die woont in ddelburg, was ook in 2003 ge- mineerd. Dat geldt eveneens or Sam Drukker, die in Goes geboren maar nu in Amster- m en Barcelona woont, nge, die in Vlissingen is gebo- i en getogen, heeft voor de rde keer de finale gehaald. In 03 werd hij uitgeroepen tot de aest veelbelovende kunstenaar n Nederland. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Studenten van de Roosevelt Academy heb ben vier gedichten van Laurens Geerse in allerlei talen vertaald. Dat heeft geleid tot het boekje Four poems, dat zondag tijdens de Kunst- en Cultuurroute in Middelburg wordt gepresen teerd. Voor de zevende keer wordt tijdens de novembereditie van de Kunst- en Cultuurroute een poëziemanifestatie gehouden, waarbij dichters zullen optre den. Traditioneel wordt die dag ook een bundeltje gepresen teerd. De organiserende werkgroep be sloot het vorig jaar over een an dere boeg te gooien. Studenten van de toen net geopende Roose velt Academy werd gevraagd ge dichten voor te dragen uit hun land van herkomst. Dat heeft nu in zekere zin een vervolg gekregen. „We speelden met de gedachte een hommage te brengen aan Laurens Geerse, de nestor van de Walcherse dich ters", zegt Hans Overduin van de organiserende poëziewerk- groep. Zes studenten van de Roosevelt Academy vertaalden vier gedich ten van Geerse NocturneLief de tot de natuurTussen voor- en achterdeur en Geluk bij een ongelukin hun moerstaal. Dat deden zij op basis van Engelse en Duitse vertalingen die eerst werden gemaakt. Het boekje be vat - behalve de oorspronkelijke en Engelse, Franse en Duitse versies - Roemeense, (Brazili- aans-)Portugese, Tsjechische, Slowaakse, Finse en Kroatische vertalingen van de vier gedich ten. De Turkse variant was niet op tijd gereed. Lo van Driel heeft het project begeleid. Hij is ingenomen met de resultaten. „Ik kan niet alle vertalingen beoordelen, maar in sommige talen krijgen de gedich ten een bijna betoverende allu re, Het wordt echt poëzie van over de grens." De jonge vertalers doen zondag ook mee aan de poëziemanifesta tie, waar zij hun Geerse-gedich- ten voordragen. Daarnaast treedt een aantal Zeeuwse dich ters op, die op Zeeland geïnspi reerde verzen van henzelf voor dragen. Dat gebeurt op drie locaties: van 13.30 tot 14.15 uur in De Drukkerij met Geerse zelf, Hans Overduin (Frans), Mariana Athayde (Portugees), Ekim (Turks) en Jan J.B. Kuipers, van 15.00 tot 15.45 uur in het atelier van Juul Kortekaas (Brakstraat 5) met Marcel Koopman, Nel van Driel (Engels), Michaela Sa- Nocturne zeckova (Tsjechisch), Johanna Timonen (Fins) en Lou Vleugel hof en van 16.15 tot 17.00 uur bij CBK Zeeland (Balans 17) met Johanna Kruit, Karei Leef- tink (Duits), Ileana Maris (Roe- Noturno meens), Sasja Zie (Kroatisch), Zofia Panitza (Slowaaks) en Wim Hofman. Hij was een huis: Het huis dal hij bewoonde. 't Was zonder deur en ook een dak ontbrak. Zodat hij toegang had tot maan en sterren, Wanneer hij sliep en droomde. Hij lag soms wakker in zichzelf. En in die nachten Verschenen muren om zijn muren heen. Die hij dan, in gedachten, opmat als schachten; Hij was van pezen weer, en vlees en been. En bleef staan wachten, een meisje haast, Eén die een afspraak maakte, Tot het onpeilbaar niets, zich openend, hem schaakte. (uit: Laurens Geerse, Wie wat bewaart, heeft iets om weg te gooien, 2004) Ele era uma casa: Uma casa que era seu lar. Nao havia porta nem telhado. Entao ele pode ir ate a lua e as estrelas. Quando ele dormiu e sonhou. As vezes quando sonhava acordado. Naquelas noites Paredes apareciam ao redor de suas paredes Entao, em seus pensamentos, ele mediu-as como se fossem um raio de luz; Ele era musculos novamente, ligamentos e ossos. E continuou esperando, quase como uma garota Que tinha um encontro marcado Ate que o infinito nada, se abrindo, o carregou para fora. Nocturne in het Portugees vertaald door Mariana Athayde) kers vormen de bonte beeldver halen in de hal en passerelle van het Terneuzense stadhuis een welkome afwisseling tijdens het wachten. Ouders kunnen moeilijk voorko men dat hun kroost achter de omheining met schissen (vissen op pootjes) en schapen duikt. Deze installatie in de passerelle is een ruimtelijk werk van kun stenares Joke Bellemans. Zij ex poseert naast de vier illustrato ren. Met haar echtgenoot exploi teerde Bellemans jarenlang in Axel een galerie annex boekhan del, met een uitgebreide collec tie kinderboeken. Later kwam daar een kinderkunstuitleen, de eerste van Nederland, bij. Enke le jaren geleden verruilden zij Zeeuws- Vlaanderen voor Lely stad. Bellemans wordt voor haar werk sterk door kinderboekenil lustraties geïnspireerd. De objec ten tonen vissen op poten die evolueren tot schapen. Schapen in tal van hoedanighe den. In Gewoon schaap jarig, beeldverhaal in boekvorm, gaat het over een spannend verjaar dagsfeest, een jaarlijks terugke rend en belangrijk feit in elk kin derleven. Het feest passeert de revue naast andere dagelijkse dingen en onderwerpen, door el ke illustrator op eigen originele wijze in beeld gebracht. Marenne Weiten uit Middelburg toont in 23 gouaches een diversi teit aan realistische tafereeltjes: een autoritje met de hele fami lie, een bezoek aan de kinder boerderij, een gezinsmaaltijd of een kind met onzichtbare vriend jes. Weiten maakte illustraties voor onder meer het boek Toen ik klein was, waren de krokodil len groot. Ook illustreert zij te kenfilms. Voor Sesamstraat maakte zij tien animatiefilm pjes. Zeven jaar Van de Middelburgse Lucy de Graaf hangen zeven doekjes waarop zij, met acryl en Oost-In dische inkt, het gedichtje Zeven jaar van illustraties vooi'ziet. Het gedicht gaat over de hoogte punten uit de eerste zeven jaren van een jochie. Met dezelfde techniek heeft ze vier langwerpige doekjes ge maakt bij Mijn konijn. Dit ge dicht bestond al langer, maar de illustraties werden speciaal voor de tentoonstelling ge maakt. Hoogtepunt voor De Graaf was het werken aan meer dan vijftig grote pentekeningen bij de trage die Romeo Giulietta, een kin derboek van de Italiaan Frances co Brunaci, naar Shakespeare. Het boek werd in Italië uitgege ven. Penseel Wim Hofman uit Vlissingen ont ving als auteur en illustrator al vele prijzen, waaronder twee maal de gouden penseel. Door het schrijven en tekenen van tal van kinderboeken en sprookjes is Hofman voor de meeste men sen geen onbekende. Hij werkt voornamelijk met acryl of in een combinatie van acryl en inkt op papier. In Terneuzen zijn om slagtekeningen te zien voor de nieuwe uitgaven van Het Vlot en Wim, voor Van Aap tot Zip en voor Alle Gorgelrijmen. In een serie afbeeldingen trotse ren de ten tonele gevoerde perso nages de wind. Alles gaat dezelf de kant op, puntmutsen, fietsen, de bomen, de vlotten op zee. In de collages met afbeeldingen, geïnspireerd door insecten als torren, spinnen of wormen en vissen, kronkelt, slingert en kar telt het dat het een lieve lust is. Uit het blote hoofd en Gedach ten voor lief en leed zijn titels van kinderboeken met prachti ge teksten. Klaas Verplancke uit Brugge maakte er de illustraties voor. Zijn surrealistische afbeel dingen in heldere tinten hebben als opvallend kenmerk dat er overal iets ontspruit of ontstaat. Zo veranderen bijvoorbeeld voetstappen in bloembedden, wordt een arm een duimstok en groeien een man en vrouw aan en uit elkaar via een rits. Verplancke, begonnen als gra fisch ontwerper, is een creatieve duizendpoot, die op tal van fron ten actief is. Naast illustrator is hij schrijver van boeken en thea terteksten (maar ook van recen sies van kinderboeken), dichter, liedjesmaker, ontwerper, jury lid. Hij kreeg reeds tal van prij zen toegekend, ook internatio naal. Tentoonstelling t/m 18 november in hal en passerelle van het stad huis in Terneuzen. Openingstij den: ma. tl vr. 9.00 - 17.00 uur, vr. tot 20.00 uur. Een illustratie van Klaas Verplancke, die te zien is in het stadhuis van Terneuzen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17