bij verbod autotrein Oorlog in het oog van een kind Nieuwe prik tegen pneumokokken Elk Zeeuws kind een elektronisch dossier Meer geld Het Zeeuwse Landschap Twee nieuwe tips over Heijboer Auto botst met vrachtwagen Te warm voor aardappelopslag Omwonenden schieten met actie van Vrom weinig op Cobelfret kan 180 arbeidsplaatsen kwijtraken bij wegvallen transport over spoor Huisartsen moeten diabeteszorg bundelen assistentie UERPIEEGKUNDIGEN! PZC I O J°bTrack-nl Schoenveteractie voor hulp aan Buru Nyakwere woensdag 2 november 2005 15 MIDDELBURG - De stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) krijgt komende jaren meer geld van de provincie. Het dagelijks provinciebestuur wil de subsidie tot en met 2009 met jaarlijks 51.000 euro optrekken, tot bijna 700.000 euro per jaar. De verhoging vloeit voort uit de groeiende werkzaamheden van de stichting. Zo is het aan tal beheerde hectares de laatste jaren toegenomen met acht procent tot ruim achtduizend. Meer werk betekent meer personeel en ook de verhuizing naar een groter kan toor (van het voormalige proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp). Voor het basisbeheer van de natuur terreinen ontvangt HZL subsidie van het Rijk. De provin cie draagt bij in de kosten van met name directievoering, voorlichting en recreatief medegebruik. Maar de stichting zorgt ook zelf voor inkomen, via donateurs, publiekacties en de Postcodeloterij. Dat is ook hard nodig, want voor bijvoorbeeld de beheerkosten van de Hooge Platen in de. Westerschelde, de vliedbergen en het kasteelfundament Hellenburg bij Baarland draait HZL zelf op. TERNEUZEN - De politie in Noord-Brabant heeft de voorbije dagen twee nieuwe tips gekregen over de vermis sing van oud-Bressiaander John Heijboer, Vorige week le verde aandacht voor zijn verdwijning in het televisiepro gramma Opsporing Verzocht al zes tips op, „De acht tips hebben nog niet voor een doorbraak in het onderzoek ge zorgd. Het merendeel van de meldingen gaat over de huur auto waarin Heijboer reed", zegt politiewoordvoerder Willem van Hooydonk. Heijboer (43) groeide op in Bres- kens, woonde tot maart van dit jaar in Terneuzen, daarna twee maanden in Westdorpe en verkaste vervolgens naar Oosterhout. In het verleden runde hij in Middelburg de sportschool Be Fit. Sinds dinsdag 23 augustus is taal noch teken van hem vernomen. De politie vreest voor zijn leven, met name omdat Pleijboer in juni meldde dat hij bang was te worden vermoord. OOSTERLAND - Een 30-jarige automobilist uit Amemui- den is gisterochtend gewondgeraakt na een botsing met een vrachtwagen op de N59 bij Oosterland. De man kwam uit de richting van Nieuwerkerk en wilde de secun daire weg naar Sirjansland oprijden. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de tegemoetkomde vrachtwagen van een 45-jarige Schouwen-Duivelander. De Arnemuide- naar is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. GOES - Aardappel- en uientelers die niet beschikken over schuren met koeling, maken zich zorgen over het ex treem zachte weer. Door de voor de tijd van het jaar hoge temperaturen neemt de kans op rot toe en vertonen de ge wassen de neiging te gaan uitlopen. Om aardappels goed te kunnen bewaren, mag het niet warmer zijn dan 7 of 8 graden. De afgelopen weken was de buitentemperatuur vaak twee keer zo hoog. Gekoelde opslag is slechts op 15 tot 20 procent van de akkerbouwbedrijven aanwezig. Te genover het voor gunstige bewaaromstandigheden te war me weer staat dat een groot deel van de aardappeloogst onder vrijwel ideale omstandigheden is binnengehaald. [oor Harmen van der Werf ÉAPELLE - Omwonenden van le Zeeuwse spoorlijn schieten roorlopig niets op met de actie >an het ministerie van Vrom, al- lus de Kapelse burgemeester S. Kramer. Cramer maakt zich daar behoor lijk druk om, omdat hij vindt dat het ministerie van Vrom heel wat meer en sneller had kunnen bereiken door te overleg gen met het ministerie van Ver keer en Waterstaat. „Ik heb dat in het verleden ook al aange kaart, toen wij als gemeenten nog voor de milieuregels voor het spoorvervoer verantwoorde lijk waren, maar dat had geen re sultaat." Het punt is volgens Kramer dat spoorbeheerder Prorail waarte gen Vrom zich nu richt, onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat valt. „Nu gaat dus het éne ministerie het andere aanpakken", geeft de burge meester van Kapelle aan. „Dit gaat veel tijd, energie en geld kosten. Ik vind dat gewoon zon de." Kramer vreest bovendien dat Prorail straks een maatregel gaat treffen waar niet één omwo nende en gemeente op zit te wachten om de geluidsoverlast te beperken, het plaatsen van ge luidsschermen. „Het was al met al beter geweest als Prorail eer der dit jaar op onze eis en die van de gemeente Goes was inge gaan om 's nachts zestig in plaats van tachtig kilometer te rijden met goederentreinen. Dat had iedereen veel ellende be spaard." oor Ben Jansen 7LISSINGEN-OOST - Bij Co- jelfret staan 150 tot 180 arbeids plaatsen op het spel als de auto treinen niet langer door Zuid- teveland naar Vlissingen-Oost 'aogen rijden. De kans bestaat lat Ford, de grootste klant van le autotenninal, naar andere ha- ens zal idtwijken als de door le autofabrikant gewenste ver- oersstromen niet langer moge- Ijk zijn. Zeeland Seaports /ijst staatssecretaris Van Geel an Milieu op deze consequentie an zijn eis dat railbeheerder geen goederentreinen aar en van Cobelfret' over de spoorlijn laat rijden, staatssecretaris wil daarmee ,e hinder door geluid en trillin- en voor bewoners van huizen de spoorlijn beëindigen, a een reactie aan Van Geel Zeeland Seaports dat |örd in 2004 38 procent van de het Verenigd Koninkrijk ©stemde auto's per binnen- iaartschip aanvoerde, 39 pro- :ènt per spoor, 10 procent per 'eeschip en 14 procent over de /eg. De afvoer gebeurde voor 3 procent per zeeschip en 7 pro ent over de weg. Ingrijpende eranderingen in deze opzet zijn iet zonder meer mogelijk, om- at de verdeling over verschil- snde vervoersstromen een be- angrijke reden is voor een auto- abrikant om voor een bepaalde iaven te kiezen. Jertig vrachtwagens 5n, beklemtoont het ha- als Ford al zou willen •at meer auto's over de weg Vlissingen-Oost komen, leidt dat tot grote gevolgen voor het wegverkeer. Een Co- belfrettrein neemt evenveel au to's mee als dertig vrachtwa gens. Uitgaand van vijf aanvoer- treinen per dag - het huidige ge middelde is overigens twee aan- voertreinen - betekent dit dat per jaar 93.600 vrachtauto's extra naar en van Vlissin gen-Oost gaan rijden. Dat leidt tot meer geluidsoverlast en aan tasting van de luchtkwaliteit. Per saldo zal het leefmilieu er volgens Zeeland Seaports niet op vooruit gaan. Het havenschap begrijpt niet waarom Van Geel de Cobelfre- treinen van de Zeeuwse lijn wil hebben, terwijl maatregelen in uitvoering zijn om de overlast te verminderen. Bij die maatrege len is het ministerie van VROM betrokken. Verder vraagt Zeeland Seaports zich af waarom de staatssecreta ris zich op het goederenvervoer van Cobelfret richt. Het vervoer per spoor voor andere bedrijven in Vlissingen-Oost is ook toege nomen. Het havenschap maakt zich zor gen over het vestigingsklimaat in Vlissingen-Oost wanneer Van Geel doorgaat met zijn streven het goederenvervoer op de Zeeuwse lijn terug te dringen. Voorzitter M. le Roy van Zee land Seaports greep zaterdag de opening van de Emelisse-brou- werij in Kamperland door minis ter Peijs van Verkeer en Water staat aan om de aandacht van de bewindsvrouw te vragen voor de kwestie. Ze onderstreep te daarbij de betekenis van aan- en afvoermogelijkheden per spoor voor de Zeeuwse econo mie en voor het terugdringen van de opstoppingen op auto snelwegen. Ford is de grootste klant van Cobelfret. foto Lex de Meester oor Claudia Sondervan iOES - De Zeeuwse kinderen rijgen komend jaar een elektro- isch gezondheidsdossier. Per ja- iuari 2007 moeten de gezond- eidsgegevens van alle nul- tot egen tien jarigen per computer ijgehouden en in te zien zijn. [eeland loopt hiermee voorop i Nederland. landaag (woensdag) krijgt het roject zijn beslag bij de GGD ©eland in Goes. Van elk kind Zeeland moeten alle gegevens consultatiebureau en ihoolarts samenkomen in één Verzicht. Bovendien kan het laten zien of een kind foers of zussen heeft, en hoe gt met hen staat. Vooral de sa- lenhang daarvan is een nieuw .izicht dat de Jeugdzorg interes- ;ert. Dat maakt vroegtijdige erkenning mogelijk van proble- len in gezinnen, die tot nu ver- orgen bleven in kaartenbak en in verschillende kantoren, jugdzorg sluit echter pas later in bij het dossier, vertelt pro efleider P. Verburg van het in- (gratieplan van de nul- tot ne- jarigen zorg bij de GGD. ét elektronisch kinddossier is !n belangrijk deel van het aan- insmeden van de gezondheids- >rg van de jeugd. Nu is de uit kering van die zorg nog ver deeld over de thuiszorginstellin gen voor nul tot vier jaar en daarna van de schoolartsen van de GGD. De gegevens gaan over het licha melijk welzijn en cle ontwikke ling. Het geboorteverslag van de verloskundige, de uitslag van de gehoortest en de hielprik, de en tingen en groei, maar ook over zindelijkheid, sociaal-emotione le ontwikkeling, en op de basis school het verslag van de logope dist en of het kind het sociaal medisch team nodig heeft ge had. De ouder- en kindzorg van Zorg- stroom op Walcheren begint de ze week met een elektronisch af sprakensysteem te werken. Daarna wordt het ingevoerd bij Allévo in de Oosterschelderegio, Zorgsaam in Zeeuws-Vlaande- ren en in mei 2006 moet de GGD aangesloten zijn. Dan volgt de invoering van het elek tronisch dossier, dat januari 2007 moet werken. Daarna ko men de andere zorginstellingen rondom kinderen aan de beurt. De GGD hoopt binnenkort de of ficiële status van 'koploper' te krijgen van het Nictiz, het auto matiseringsorgaan voor de ge zondheidszorg. De extra hulp en geld die daarmee gepaard gaan, kunnen ervoor zorgen dat de dossiervorming eerder compleet is, hoopt Verburg. door Claudia Sondervan GOES - Diabeteszorg wordt vanaf 2007 door zorgverzeke raars ingekocht als een pakket aan diensten die huisartsen in een groep moeten aanbieden. Samen met andere zorgverle ners, zoals diabetesverpleeg kundigen, diëtisten en voetver zorgenden, moeten ze betaalba re en goede zorg bieden. Dat kan in Zeeland op kleine schaal, verzekerde zorgverzeke raar CZ de Zeeuwse huisartsen gisteren in Goes. Daar hield de Stichting Huisartsen Laborato rium een informatieavond voor de Zeeuwse huisartsen. Aanvankelijk keken de huisart sen wantrouwig naar het nieu we model waarin het ministe rie van Volksgezondheid de diabeteszorg wil gieten. Een huisarts die zich niet aansluit bij een groep, loopt de kans dat hij geen diabeteszorg meer mag geven. Daarmee ver vreemdt hij een groot deel van zijn patiënten van zich en ver liest hij zijn vaardigheid in de ze ziekte. Diabetes, suikerziek te, krijgt als welvaartsziekte epidemische proporties, reden waarom minister Hoogervorst het speciale aandacht geeft. De zorg moet bovendien beter naar de geldende behandelnor- men worden uitgevoerd, zei E. Koster, projectleider diabe teszorg voor het ministerie. Landelijk wordt aan een groepsnorm gedacht van vijf tig huisartsen, maar clat is voor Zeeland niet werkbaar. In Zeeuws-Vlaanderen werken bijvoorbeeld veertig huisart sen. Maar zelfs op Schouwse schaal, met achttien huisart sen, is inkoop mogelijk, verze kerde CZ-zorginkoper R. van der Hooft. Punt van discussie is nog wel dat het ministerie weer inspanning van de huis artsen vraagt en daar niets te genover stelt, vond Goese huis arts R. Posthumus. door Martijn de Koning GOES - Gerafelde eu verkleur de kinderkleertjes hangen als stille getuigen in een vitrine in de Grote Kerk in Goes. Ria van der Bijl kijkt er met gemengde gevoelens naar. „Ruim zestig jaar geleden hadden mijn broer tjes en zusjes die aan", vertelt De Noord-Hollandse is één van de twaalf mensen die centraal staan in de tentoonstelling Oor logskind, die deze maand in de kerk te zien is. Hun belevenis sen als kind tijdens de Tweede Wereldoorlog vormen de rode draad van de expositie. (Advertentie) Eerste hulp bij het vinden ,obTrack.n.. De PZC heeft het meest vacatures in jouw regio, roeken do. je op |obTrack.nl. De grootste mbo- en hbo-niveau. nieuwe baan? Kiik in de PZC én op „mplete en actuele aanbod van Snel en gericht naar een leuke (vaste) baan vacaturesite voor functies Van der Bijl: „In 1944 stortte een Engelse bommenwerper neer op onze boerderij. Mijn ouders, drie broers en een zusje kwamen daarbij om het leven." Vijf jaar geleden werd op die plaats begonnen met graafwerk zaamheden voor een haven. Het vliegtuig moest daarom uit de grond worden gehaald. Samen met het toestel kwamen allerlei bezittingen van de familie Van der Bijl na ruim zestig jaar weer tevoorschijn. Waaronder dus de kleren van haar broertjes en zus je. Van der Bijl was aanwezig bij de opening van de Zeeuwse pe riode van de tentoonstelling, door gedeputeerde G. van Heu- kelom. De expositie is samenge steld door het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie (Niod) en doet per toerbeurt alle provincies aan. De persoonlijke aandenkens van de oorlogskinderen gaan vergezeld van filmpjes waarin ze hun verhaal doen en meer al gemene informatie over verschil lende aspecten van de oorlog. Hongerwinter Zo is er een ooggetuigeverslag van iemand die als kind in een concentratiekamp zat en van iemand die de hongerwinter meemaakte. Ook het leven tijdens de oorlog in de overzeese gebieden Suriname en Ne- derlands-Indië komt aan bod. Confronterend is het verhaal van Peter Grootheest, wiens ouders lid waren van de pro- Duitse NSB. Het boek Moeder, vertel eens ivat van Adolf Hit ler, dat hij in de oorlogsperiode van zijn ouders kreeg, prijkt in zijn vitrine met persoonlijke spulletjes. De tentoonstelling is bedoeld voor mensen van alle leeftijden, maar de organisatie hoopt voor al kinderen naar de Goese kerk te trekken. Tentoonstelling: Oorlogskinde ren, Grote Kerk in Goes, tot en met 25 november. Openingstij den: van maandag tot en met za terdag, 11.00 tot 17.00 uur. 't Betere werk! De expositie in de Grote Kerk in Goes brengt de belevenissen van kinderen in oorlogsomstandigheden in beeld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan KLOETINGE - Zeeuwse baby's krijgen halverwege volgend jaar een nieuwe prik in hun entings schema. De vaccinatie zal het aantal middenoorontstekingen aanzienlijk terugbrengen, is de verwachting bij de GGD Zee land. Dat hoorden jeugdartsen en ver pleegkundigen uit de ouder- en kindzorg gisteren tijdens een symposium over infectieziekten en jeugdgezondheidszorg in Kloetinge. Kinderen krijgen de prik tegen pneumokokken op leeftijd van twee, drie en vier maanden en twee jaar. Wanneer de prik precies wordt ingevoerd in het Rijks Vaccina tie Programma is nog niet be kend. De minister moet dat nog beslissen. De nieuwe prik valt samen met de entingen DKTP (difterie, het nieuwe kinkhoest- vaccin, tetanus, polio) en BMR (bof, mazelen, rode hond) en voor kinderen die dat nodig heb ben, met die tegen Hepatitis B. Eigenlijk vindt het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu dat te veel per keer. Maar voorlopig is er geen combi natiespuit met pneumokok- ken-vaccin beschikbaar. Oorbuisjes De nieuwe vaccinatie is belang rijk, vindt het RIVM. Het voor komt een hoop ongemak en oor buisjes bij jonge kinderen, maar kan jaarlijks ook acht sterfgeval len en acht gevallen van ernstig blijvend letsel voorkomen. De enting biedt ongeveer zestig pro cent bescherming. Mensen die hun kinderen de prikken nu al willen geven, moe ten die zelf betalen. De GGD Zeeland biedt de prikken op het vaccinatiespreekuur in Goes aan tegen kostprijs ad 70 euro per stuk. Dat komt op 2100 euro voor een volledige vaccinatie. De GGD Zeeland biedt als één van de weinige GGD'en entin gen aan buiten het Rijks Vacci natie Programma omdat Zee land de laagste vaccinatiegraad van het land heeft. Dat komt deels door de bevindelijk gere formeerden, die uit overtuiging vaccinatie afwijzen. Om het beschermingspeil niet verder te laten zakken door ouders die kritisch naar entin gen kijken, staat de GGD soms afwijkingen van het RVP-sche-; ma toe, erkende stafarts infectie-1 ziekten E. van Dijk gisteren. „De richtlijn is niet af te wijken van dat schema, maar in de praktijk zwicht je toch om de ouders maar bij het programma te houden." Het entingenprogramma krijgt steeds groter belang nu infectie ziekten steeds vaker in nieuwe gedaanten en bestand tegen ge neesmiddelen voorkomen. Oude ziekten duiken weer op, zoals polio en mazelen. Daarom is dit najaar weer begonnen met on derzoek van rioolwater op spo ren van polio en wordt overwo gen om jongvolwassenen nog eens te vaccineren tegen maze len. Bij de laatste epidemie in 1999-2000 werden drieduizend mensen ziek, waarvan duizend in Zeeland. Er vielen drie do den. Op Walcheren stierf een jongeman. NIEUW-NAMEN - De leerlin gen van de basisscholen in Graauw en Nieuw-Namen hou den deze week een sponsoractie voor de stichting Buru Nyakwe re die ontwikkelingshulp biedt aan de bevolking van het gelijk namige dorp in Kenia. De ruim 130 schoolkinderen gaan geld inzamelen voor de stichting met de verkoop van schoenveters. De cheque met de opbrengst van deze veteractie wordt vrijdag overhandigd aan de voorzitter van de stichting, die Hulst als thuisbasis heeft. Eerder deze week verzorgde de Stichting Buru Nyakwere Ne derland (SBNN) gastlessen op de basisscholen Ter Doest (Giaauw) en Sint Jozef (Nieuw-Namen). De kinderen maken deze week ook tekenin gen die een delegatie van de stichting binnenkort meeneemt voor leeftijdgenootjes van de Oost-Zeeuws-Vlaamse scholier tjes in Buru Nyakwere. De op brengst van de veteractie is be stemd voor de aanschaf van les materiaal voor de twee scholen in het Keniaanse dorp, waar sa men ruim zevenhonderd kinde ren onderwijs krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15