Staatsbosbeheer knapt duinen op 101-jarige is niet bang na aanrijding PZC Sprankelplek brengt kinderen bij elkaar Laatste boerderij weg uit Biezelingi -Ü Zeeland voorop met mini-ondernemingen Grijpskerke wil middenstreep terug op Middelburgseweg Te warm weer voor ijssculptuur Brugge Benelux proeftuin internationale samenwerking politie Landelijk project strekt zich uit van Terschelling tot en met Walcheren Gewonde bij bedrijfsongeval Geldboete voor Middelburger Tunnelbuis did na losraken van achterwiel auto Zentraining in Middelburg woensdag 2 november 2005 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede-Ka merfracties van CDA en VVD zijn ingenomen met het verdrag dat Nederland met België en Luxemburg heeft gesloten over grensoverschrijdende politione le samenwerking. De woordvoerders Van Haers- ma Buma (CDA) en Weekers (WD) noemden het verdrag gis teren 'baanbrekend', maar lie ten tegelijk weten nog een stap verder te willen gaan. Het verdrag is in juni 2004 geslo ten en sinds februari van dit jaar van kracht, maar moest nog door de Tweede Kamer worden geratificeerd. Dat gebeurde gis teren. Weekers zei te verwach ten dat de Benelux een proef tuin blijkt voor verdere samen werking tussen Europese politie korpsen. Toch hadden beide partijen - de andere fracties geloofden het wel - nog wat vragen voor minis ter Remkes (WD, binnenlandse zaken). Ze wilden weten waar om Nederland heeft bedongen dat de samenwerking alleen in de grensstreek geldt en waarom niet meer en sneller persoonsge gevens tussen de drie landen worden uitgewisseld. Remkes gaf aan dat het verdrag zich alleen beperkt tot de grens streek voorzover het gaat om ac ties die politiekorpsen op eigen initiatief uitvoeren. Het beken de voorbeeld is de achtervolging over de grens, als de politie van het andere land zelf niet tijdig ter plaatse kan zijn. Volgens de minister valt het wel mee met de beperkingen op de informatie uitwisseling, alleen moeten voor sommige afspraken nog procedu res worden vastgesteld. Er wordt gewerkt aan een draai boek en in totaal zevenduizend agenten krijgen een aanvullen de opleiding over regels en pro cedures in de buurlanden. Remkes verwacht dat de grens overschrijdende politiesamen werking op 1 januari 2007 volle dig werkt. door Rinus Antonisse GOES - Staatsbosbeheer gaat delen van de duinen op Schou wen en Walcheren opknappen. Het is onderdeel van een groot nationaal duinherstelproject, dat 4700 hectare omvat. In de Manteling van Walcheren wil Staatsbosbeheer een klein experiment uitvoeren over een oppervlakte van 54 hectare (op een totaal van 790 hectare). Het betreft een proef met het bran den van verruigde vegetatie. Voor de Kop van Schouwen, waar Staatsbosbeheer bijna 2300 hectare in beheer heeft, gaat het om 800 hectare die 'op de schop' genomen wordt. Vol gens medewerker A. van Hees van Staatsbosbeheer moet ook hier de verruiging een halt wor den toegeroepen. Bedoeling is RITTHEM - Een 46-jarige Mid delburger is gistermiddag rond half vier gewondgeraakt tijdens werkzaamheden in een bedrijf aan de Europaweg-Zuid in Rit- them. De man was tijdens werkzaam heden ongeveer vijf meter naar beneden gevallen en was hierbij met zijn heup op een betonnen rand terechtgekomen. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De arbeidsinspectie is ingescha keld. TERNEUZEN - De kanton rechter in Temeuzen heeft een 46-jarige bestuurder uit Mid delburg veroordeeld tot een boete van 220 euro. Omdat de man zijn rijbewijs niet kan missen voor zijn werk, krijgt hij een rijontzegging van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man krijgt deze straf, omdat hij op 16 oktober 2004 besloot rechtsaf te slaan op de Binnenvaartweg in Terneuzen in plaats van rechtdoor te rij den, waardoor hij een jonge fietser te laat zag. De jongen brak zijn onderbeen. weer te zorgen voor schrale, na tuurlijke omstandigheden. Die zijn het beste voor de waardevol le, kenmerkende duinplanten. De werkzaamheden in de Kop van Schouwen beginnen waar schijnlijk nog dit jaar, zegt Van Hees. Het gaat om plaggen, of wel het verwijderen van boven laag en een deel van de zode. In een deel van het gebied dat on der handen wordt genomen, wordt alleen de bovenlaag weg gehaald ('tjopperen' genaamd). In een ander deel wordt ge maaid en (duin)struweel en op slag opgeruimd. Aan de kant van de zee zullen duinvalleien opengekapt worden, om daar de natuurlijke verstuiving weer op gang te krijgen. Tenslotte zal Staatsbosbeheer ruim 100 hecta re geschikt maken voor begra- zing. Dit gebied wordt bij al aan wezige graasgebieden gevoegd, zodat er één groot terrein ont staat dat door dieren onderhou den kan worden. Subsidie Het duinherstelproject loopt van Terschelling tot en met Wal cheren. Staatsbosbeheer krijgt er een subsidie van de Europese Unie voor van twee miljoen eu ro (als zogenoemd Life-project) en steekt er zelf drie miljoen eu ro in. Van Hees wijst erop dat de dui nen een oer-Hollands land schapstype vormen, van groot belang voor de natuur. Zo komt meer dan de helft van de Neder landse planten in de duinen voor. Ook internationaal gezien zijn de duinen bijzonder, omdat ze vrij zeldzaam zijn. Door ver droging, vermesting en het weg vallen van de natuurlijke dyna miek (het spel van zee, wind en verstuiving) zijn de duinen afge lopen jaren fors achteruit ge gaan. Met het herstelproject wordt de neergaande lijn omge bogen. Schoolkinderen onthulden gisteren in Vlissingen de nieuwe sprankelplek geschonken door stichting Jantje Beton. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De nieuwe sprankelplek op een perkje aan de Bloemenlaan/Vincent van Goghlaan in Vlissingen valt in de smaak bij de leerlingen van de Sint Jozefschool, Het Vlot en de Ravenstein. Dat is logisch, vinden ze zelf. Want ze hebben er zelf aan meegewerkt om er 'hun speelplek van te maken'. Gisteren werd de sprankelplek aan Zeeland geschonken door door René Schrier MIDDELBURG - Zeeland is de eerste provincie waarin op alle onderwijsniveaus mini-on dernemingen actief zijn. Het vmbo haakte gistermiddag offi cieel in met een bijeenkomst in het provinciehuis. Die bijenkomst diende als be gin van de projecten voor jon ge ondernemers op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren, Nehalennia Scholenge meenschap, het Zeldenrust Steelantcollege, Pontes Goese Lyceum en het Calvijn College. In Zeeland draaien mini-onder nemingen in het basisonder wijs, het voortgezet onderwijs, het vmbo, het mbo en het hbo. In totaal gaat het om 18 mi ni-ondernemingen in het hbo, 7 in het mbo, 7 in het vmbo en 12 op basisscholen in Zeeland. Van verschillende kanten werd er gisteren op gewezen dat het belangrijk is dat scholieren al op jeugdige leeftijd kennisma ken met het ondernemerschap. Zo gaf José Zwigtman van Ne halennia aan dat de studenten dingen leren in hun mini-on derneming die ze nooit uit boe ken kunnen halen. Op haar school is het project nu al een groot succes, voegde ze eraan toe. Ook gedeputeerde M. Ie Roy wees op het belang van jong on dernemerschap. Dat kan bij dragen aan meer werkgelegen heid in de provincie. En zelfs al begin je nooit een ei gen onderneming, het feit dat je eens aan ondernemerschap gesnuffeld hebt draagt bij aan je verdere ontwikkeling, gaf ze aan. H. Kasbergen van Jantje Beton. De stichting vindt het belang rijk dat kinderen veel ruimte krijgen om te spelen. Elke pro vincie heeft een sprankelplek ge kregen, waar kinderen elkaar kunnen ontmoeten en samen kunnen kletsen én spelen. Leerlingen van de drie basis scholen mochten zelf bedenken hoe de zeshoekige kroon het bes te opgefleurd kon worden. Zij kregen daarbij de hulp van kun stenaar Jos Spanbroek, die hen voorhield hoe het zou zijn als 'ze zelf koning zouden zijn'. Span broek: „Als kinderen het voor het zeggen hebben, dan is er ruimte te over voor iedereen om te spelen. Kinderen willen leven in een gewoon gezin. Ik heb veel huizen, bomen en beestjes terug gezien. En de begeleidende tekst gaat vaak over vrede. Een groep wenste iedereen een vredevol le- foto Ruben Oreel ven toe." Kasbergen zei gisteren nog dat de sprankelplek spe ciaal bestemd is voor wijken waar 'samenleven niet zo van zelfsprekend is'. „Het zijn de multiculturele wijken, waar mensen soms niet met elkaar maar naast elkaar leven. De speelplek zal hen kunnen hel pen om dichter bij elkaar te ko men staan." De stichting vindt ook dat de sprankelplekken juist daar geplaatst moeten wor den waar de vraag naar speeltoe stellen hoog is en het aanbod klein. Wethouder E. Walrave-Troost kreeg van Kasbergen een beeld je van Jantje Beton. Ze beloofde de kinderen dat het een plaats krijgt in de nieuwe open wijk- school aan de Bonedijkestraat, die over een paar jaar geopend wordt. „In die school gaan jullie allemaal samenleven", zei ze. door Patricia de Ryck IJZENDIJKE - Familieleden, personeel van Woonzorgcen trum Emmaus, de huisarts - nie mand kan August Groosman te genhouden. De 101-jarige avon turier wil zolang hij nog kan rond blijven rijden in zijn brom- mobiel. Hij zal een nieuwe moe ten aanschaffen, omdat zijn vori ge na een ongeluk totaal ver nield is. „Ik rijd gewoon nog voorzichtiger en ga voortaan iets minder ver van huis." „Zondagmiddag was het prach tig weer. Toen de wind ging lig gen, dacht ik, laat ik eens een rit je maken. Toen ben ik naar Bres- kens gereden", vertelt Groos man. Alles ging goed, tot dat ene moment. Groosman volgde zijn voorgangers, maar toen zag hij naar eigen zeggen een ver keersbord op de Oude Rijksweg in Breskens over het hoofd. Hier door verminderde hij te laat snelheid voor een bocht en kwam met zijn brommobiel op de verkeerde weghelft terecht. Een 51-jarige vrouw uit de ge meente Sluis botste frontaal op de brommobiel. Groosman moest door de brandweer be vrijd worden. Een lichte verwon ding aan het hoofd en een totaal vernield voertuig waren het ge volg. Met Groosman gaat het goed. Hij kan er zelf wel om lachen. „Toen ik die auto opeens zag, schrok ik wel. Gelukkig is het al lemaal goed gegaan. De wond valt mee en ik ben goed verze kerd. Toen ik vier uur later thuiskwam, wilde iedereen we ten wat er gebeurd was." Er wordt op dit moment tech nisch onderzoek gedaan naar de remmen van het brommobiel, omdat die mogelijk niet werk ten op het moment van de aanrij ding. Groosman moet erom la chen. „Dat zou wel raar zijn, want ik had 'm nog maar drie weken." Groosman laat trots zijn theorie- boek zien. Iedere week rijdt hij een ritje met een instructeur in zijn brommobiel, daarnaast leert hij de verkeersregels uit zijn theorieboek. „Het ongeluk was een stommiteit, maar ik geef niet op." Bang? Nee, dat is Groosman niet. Hij begrijpt dat mensen uit zijn omgeving die het een ang stig idee vinden dat hij alleen de weg op gaat met zijn mobiel. Maar hij vindt het nog veel te leuk om te stoppen. door Maurits Sep GRIJPSKERKE - Inwoners van Grijpskerke en Buttinge willen de middenstreep terug op de weg naar Middelburg. Sinds die streep weg is en er alleen lijnen langs de kant staan, vinden zij het onveilig geworden. Zeker in het donker, bij mist en als er slik op de weg ligt. Tijdens de vergadering van de dorpsraad Grijpskerke, gister avond, werd veelvuldig en mas saal geklaagd over het weghalen van de middenstreep op de Mid- delburgseweg door de wegbe- heerder, waterschap Zeeuwse Eilanden. Volgens veel inwoners moeten automobilisten zo scherp op de zijkant van de weg letten, dat zij te weinig oog kunnen hebben voor het andere verkeer en voor hun positie op de weg. Auto's gaan meer naar het midden rij den en dat is gevaarlijk voor te genliggers. Daar komt bij dat de lijnen aan de zijkant niet altijd goed te zien zijn. Zeker in deze tijd van het jaar niet, als er veel slik op de weg ligt dat landbouwver- keer achterlaat. Bedoeling Het waterschap zal de mid denstreep echter niet terugbren gen. K. Slabbekoom van water schap Zeeuwse Eilanden stelde dat die lijn juist is weggehaald om de veiligheid op de weg te vergroten. Het is precies de be doeling dat auto's meer op het midden gaan rijden. Daardoor worden zij gedwongen beter op te letten en langzamer te rijden. Dat zorgt ervoor dat er minder ongelukken gebeuren. Slabbe koom zei de cijfers aan zijn kant te hebben. Op andere we gen waarop dezelfde maatregel is genomen, vinden sindsdien minder ongelukken plaats. Dat overtuigde de inwoners niet. Zij hechtten minder waar de aan de cijfers dan aan hun ge voel als bestuurder op de weg. Eén van hen, een gewezen vrachtwagenchauffeur, wees bo vendien op de positie van vracfc wagens. Die zijn groot en zo gen, omdat ook zij midden opj weg gaan rijden, voor extra po blemen. En dat is eigenlijk nj hun schuld, maar zij krijgen J de schuld als er gevaar ontstai meende hij. Daar komt bij d vrachtwagens volgens hem I middenstreep nodig hebben o: dat zij daarop hun positie opi weg bepalen. Overigens heeft het waterschi inmiddels in de bochten op midden wel weer strepen aang bracht. Dat is gedaan om teg moetkomend verkeer in de bod ten duidelijk van elkaar te schf den. Vooral in bochten best, anders het gevaar dat auto's i binnenbocht nemen. TERNEUZEN - Een 45-jarj Middelburgse automobilist gistermorgen rond kwart vö twaalf zijn achterwiel verloo in de Westerscheldetunnel. Zijn voertuig kwam tot si stand tegen de tunnelwandi raakte onherstelbaar verniè De oostelijke tunnelbuis is in! taal anderhalf uur gesloten g weest. Daardoor ontstonden opstoppi gen bij de brug van Sluiskil, 1 Mauritsfort en de sluizen t| Terneuzen. J MIDDELBURG - Zen in Zs land heeft voor zondag 13 ij vember zenexpert Dick Vers! gen uitgenodigd voor een tri ning. Die zal zijn van 9.30 i 16.30 uur in Pakhuis 22 aant Oostkerkplein 22 in Midöi burg. Meedoen kost dertig eu en dat is inclusief lunch. Ai melden gaat via J, Kuiper om telefoonnummer 0118-636386 door Harmen van der Werf BIEZELINGE - Het laatste wer kende boerenbedrijf verdwijnt uit de kern van Biezelinge, de boerderij van A. Lepoeter aan de Nieuwe Kerkstraat. Met een vrij ingewikkelde overeenkomst is dit de gemeente Kapelle ge lukt. Minnaard Vastgoed Goes heeft bemiddeld. De Kapelse wethouder P. Ganse man (Gemeentebelang) spreekt van een mijlpaal. „Het gaat toch om de allerlaatste boerderij in Biezelinge die ook nog een ge meentelijk monument is." Een stuk geschiedenis valt weg. „Maar het kon niet meer veel langer", aldus Ganseman, „een bedrijf met koeien en een mest put tussen huizen. Een milieu vergunning werd er niet meer voor verleend." Kapelle is drie jaar bezig ge weest om een oplossing te vin den. Dat is met Minnaard Vast goed gelukt. De projectontwik kelaar neemt de boerderij over voor de verkoop en krijgt in ruil een aantal bouwclaims in de I pelse nieuwbouwwijk Zul hoek. Minnaard en de gemeei Kapelle hebben eerder eenzÉ de deal gesloten over verhuia van boomkwekerij De Fruiti uit de Zuidhoek naar de Biel lingseweg. Wethouder Ganseman is blij t het boerenbedrijf uit BiezeliC weg kan, eigenaar Lepoeter dat ook. „Ik heb nooit veel ma te gehad met mensen in buurt die over de mestput of koeien klaagden, alleen van i achterbuurman, een vreenï een stedeling." Dat hij geen vergunning ml kreeg, zat hem niet zo dwa „Het werd gedoogd, al hadl niks op papier. Maar", voegt 1 poeter als belangrijkste toe, i kunt in het dorp niet meer t met die grotere machines.i Lepoeter (57) heeft een opt ger. Hij krijgt de mogelijkbi nieuwbouw te plegen aan Eversdijkse Bredeweg, tuss de A58 bij Biezelinge en 's-G: venpolder. Hij heeft daar meeste van zijn gronden. August Groosman hield aan de aanrijding een vernielde brommobiel en een pleister op z'n hoofd over. foto Peter Nicolai door Wout Bareman BRUGGE - De internationale kunstenaars die jaarlijks een om vangrijke ijs- en sneeuwsculp- tuur verzorgen in Brugge, wor den geplaagd door het te warme weer. Het werk aan de expositie van kunstwerken rond het the ma Het Ijspaleis ligt al dagen stil. Organisator F. Vandendorpe van het ijspektakel op het Sta tionsplein hoopt dat het snel kouder wordt, omdat het huren van extra vriesmachines zwaar op de begroting zou drukken. Er is haast geboden, want de ope ning is gepland op vrijdag 25 no vember en de kunstenaars heb ben enkele weken nodig om hun werk te voltooien. Het Ijspaleis wordt opgebouwd in een geïsoleerde tent. Volgens Vandendorpe veroorzaakt de ho ge buitentemperatuur momen teel vooral een te hoge bodem- temperatuur. Ook de warme wind veroorzaakt problem: De organisator: „Zondag wt buiten een piek van 22 grac gemeten. Overdag kunnen we temperatuur nu net op het vri1 punt houden, 's nachts halen' min vier graden." Vandendorpe hoopt dat de te peratuur in de tent tegen woe: dag zover is gedaald dat de e ste sneeuw kan worden aanj voerd. Om die te transportei worden voor het eerst koek gens ingezet, terwijl in het ver den kon worden volstaan met wone vrachtwagens. Het eer ijs wordt, als alles toch nog v gens plan verloopt, op maanc afgeleverd. Vandendorpe wil tot op het la ste moment wachten met I plaatsen van extra koel- vriesapparatuur. „Die machu kunnen grote temperatuurt schillen aan. In Nice hebben' al eens een ijssculptuur j bouwd in hartje zomer. Het v toen buiten veertig graden binnen min negen graden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14