Illegale bewoning neemt niet af Wij leren kinderen hier fatsoen PZC Dan denk ik: ik ga alles opeten KIJK UW OGEN UIT stabiel Lijst met tweede woningen Veere blijft ondanks aanpak '13 Intocht van Sinterklaas Verplaatsen platanen gelukt agenda ijeenkomst omen's Aglow Rijontzegging voor Dordtenaar Celstraf voor diefstal tijdschriften Twee weken cel voor Vlissingse dief Bromfietster botst op auto Man bekent inrijden op agent Parkeerautomaten in Vlissingen opengebroken Diergaarde Blijdorp woensdag 2 november 2005 door Maurits Sep DOMBURG - Ondanks de suc cesvolle bestrijding van het ille- :gaal gebruik van tweede wonin gen in Veere, komen er nog steeds nieuwe panden bij die zonder toestemming voor recrea tie worden gebruikt. De lijst met illegaal gebruikte huizen is daardoor nog net zo lang als vier jaar geleden. !De gemeente beheert een lijst jmet huizen die alleen perma- MIDDELBURG - Sinterklaas komt op 12 november aan in Middelburg en Vlissingen. Een week later komt de goedheilig man in Oost-Souburg aan wal. Om 13.00 uur komt Sinterklaas 'aan in de Koopmanshaven in Vlissingen. Om half twee is hij in Middelburg. Daar komt Sin terklaas aan op de Punt. Een week later komt Sinter- iklaas naar Oost-Souburg. Daar komt hij om 11.00 uur naar de Kanaalstraat. OOSTKAPELLE - De verhui zing van de twee platanen, die voor de ingang van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle staan, leverde gisteren geen problemen op. Beide bomen zijn twintig meter verplaatst. Maandag dreigde de kluit te breken van de grootste boom, waardoor de operatie een dag werd uitgesteld. De kluiten zijn kleiner gemaakt, waardoor ze gemakkelijker getakeld kon den worden. De bomen moesten weg van het plein omdat er een nieuwe in gang wordt gemaakt. Het ver nieuwde museum krijgt de naam Terra Maris. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nent bewoond mogen worden maar die voor de recreatie ge bruikt worden. Daarop staan honderd adressen. Dat was vier jaar geleden al zo, toen Veere be gon met de aanpak van het ille gaal gebruik, en dat is nog steeds zo. „In aantallen is het probleem niet substantieel kleiner gewor den. Wat we aan de voorkant verwijderen, komt er aan de ach terkant weer bij", duidt wethou der J. Bostelaar het probleem. „De lijst is stabiel, de indruk is dat die slechts licht afneemt." Veere heeft in vier jaar tijd onge veer honderdvijftig woningen van deze lijst weten te verwijde ren. Dat is niet alleen gelukt door het illegaal recreatief ge bruik aan te pakken. Ook zijn de ontheffingen voor recreatief gebruik vervallen omdat de wo ningen zijn verkocht of omdat mensen er toch permanent zijn gaan wonen. Bostelaar is tevreden over dat re sultaat. „Het eerste jaar hadden we geen goed beeld van wat er aan de hand was. Dat hebben we nu wel. Al kunnen we nooit garanderen dat we elk huis dat illegaal wordt gebruikt, in beeld hebben." Dynamisch De lijst is 'dynamisch', zegt Bostelaar. „Er gaan huizen af en er komen huizen bij." De nieuwe huizen die erop komen, zijn panden waarvan de gemeen te nog niet wist dat ze niet per manent worden bewoond, of panden die worden gekocht door mensen met het doel er al leen in vakanties te verblijven. Om die reden vindt de wethou der dat doorgegaan moet wor den met het beleid om het aan tal tweede woningen te vermin deren. „Want er gaat wel een goede preventieve werking van uit. Mensen die misschien heb ben overwogen om een tweede woning te kopen, hebben dat toch maar niet gedaan. Het pro bleem is alleen dat we dat effect nooit kunnen bewijzen. Wat we wel kunnen vaststellen, is dat het probleem niet groter is ge worden. Als we niks hadden ge daan, was de lijst ongetwijfeld langer geweest." Waarschuwing Bostelaar beseft dat het moei lijk zal blijven om het probleem uit te roeien. „Ik kan nooit ga randeren dat er geen nieuwe panden op de lijst bijkomen. Wat we wel moeten doen is zo actief mogelijk de verkopers van huizen benaderen met de .waarschuwing: pas op, je mag een huis dat alleen permanent bewoond mag worden niet ver kopen als tweede woning. Met dezelfde waarschuwing benade ren we de eigenaren van panden die leeg komen omdat de bewo ner is overleden. "Het twee- de-woningenbeleid heeft als doel de leefbaarheid van de dor pen in Veere te verbeteren. Deze woningen staan meestal in de dorpskernen. Als ze alleen in va kanties worden bewoond, staan straten soms voor een groot deel en langdurig leeg. Dat is slecht voor de leefbaarheid. Overigens is het probleem in Veere precies tegenovergesteld aan dat van de landelijke over heid, stelt Bostelaar vast. „Het Rijk heeft last van recreatiewo ningen waar mensen het hele jaar door wonen. Wij hebben juist last van recreatief gebruik van gewone huizen." STREEKACTIVITEITEN iQMBURG - Schuttershof, 19.00 - iO.OO uur: Gym vanaf vijftig jaar; 1IDDELBURG - Kindercentrum Bom- imes Arnelaan 57, 19.30-20.30: Kinder kleding-, speelgoed- en kinderboeken- VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Wet Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, I.00 uur: Power-yoga; tfuzeeum, 14.00 uur: Rondleiding over (laams-Zeeuwse strijd en verbroede- ing. iOST-SOUBURG - De christe lijke vrouwen van Women's Ag low komen dinsdag 9 november >m 19.30 uur samen voor een bij- lenkomst. Die wordt gehouden In kerkgebouw De Ark aan het "Tanjeplein in Oost-Souburg. Voor YoussefYassin, Merjem en Sara komt het Suikerfeest in zicht. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Baklava maken, in een plastic bakje scheppen en verkopen aan je klanten. Zien hoe je klasgenoten een Marsreep voor je ogen zwieren, terwijl jezelf al uren niets meer hebt gegeten. Ach wat. Sterk zijn! Een beetje moslim doet niet moeilijk over de ramadan. Tijdens de ramadan eten en drinken moslims niets tussen zonsopkomst en zonsondergang. Ook seks en een sigaret zitten er niet in. Doe je dat wel, dan is het vasten ongeldig. Dan ben je af. Ramadan is de negende maand van het islamitische kalenderjaar. Maar omdat die elf dagen minder telt dan de christe lijke kalender, verschuift de ramadan telkens een paar, dagen. Toevallig gaat de zon in oktober vroeg onder, maar de ramadan kan dus ook vallen op 21 juni. De langste dag van het jaar. Dan moet je een echte diehard-moslim zijn. Maar vasten doen ze dan ook niet voor niets. De islamieten staan stil bij de armen, die écht niets te eten hebben. „Het is van tevoren niet: oh nee, de ra madan komt eraan", vertelt Hanane. „Je weet als kind dat het erbij hoort. Het zit in je. Je weet: er komt een dag dat ik ook ga vasten. Dan doe je dat." Honger? Het zal de zeventienjarige scho liere van het CSW aan de Adriaen Coor- telaan in Vlissingen een zorg zijn. En ook Sara (15) heeft geen borrelende buik. Zelfs al is het net pauze geweest. „De eerste dagen heb je het zwaar, dan denk je aan eten, maar ineens ben je ge wend. Je lichaam voelt pas weer iets als de ramadan voorbij is. Je merkt het." Maar leuk? Nee, roept Youssef van twaalf. Waarom kan de eersteklasser niet uitleggen, maar leuk is in elk geval anders. En stiekem de supermarkt in voor een zak chips, dat doet de scholier niet. „Dat hoort niet. Eten doen we 's avonds." Gezellig Zijn klasgenootje Yassin watertandt bij de gedachte van een gedekte tafel. „Dan sta je ervoor en denk je: ik ga al les opeten. Maar uiteindelijk doe je dat toch niet. Dan zit je na de soep al vol." De familie van Hanane maakt er een complete reünie van. „Mijn broers, die al het huis uit zijn, komen dan ook thuis eten. Het is gezellig aan tafel." Hanane heeft 'geluk'. „Als je een maan delijks probleempje hebt, hoef je niet mee te doen. Ik vast al een week niet." Youssef kan zijn lach niet bedwingen. Yassin zet juist een serieuze snoet op. „Maar dat moet je toch inhalen?" De pauze dan. Tussen half één en tien over één duikt Sara de kantine in, als haar klasgenoten in de klas gaan eten. Hanane spert haar ogen. „Ha! Ik moet gewoon blijven zitten van de juffrouw. Tssss. Maar ja, ik kan er wel tegen." Ook Merjem kan Marsrepen weerstaan. „In het begin dat ik meedeed aan de ra madan, at ik wel eens iets tussendoor. Nu niet meer. Als je ouder bent, ga je toch nadenken over waarom je het doet. Ik wil voelen wat arme mensen voelen. Niet om per se een goede moslim te zijn. Daar weet ik wel wat anders voor." „Zwaar? Helemaal niet!Fatima Bas- kos lacht alle zorgen weg. Terwijl het een kwelling lijkt om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat tussen Turkse lekkernijen van Bosporus te staan, ter wijl jezelf je handen thuis moet laten. Het is de eigenaresse van het mediterra- foto Lex de Meester ne winkeltje in Dauwendaele gelukt. „Het zit gewoon in je hoofd. Ik ben trots op mijn geloof, trots op mezelf. Dan hoef je geen moeite te doen." Baskos keek er als kind naar uit, om mee te mogen doen met de ramadan. „Van mijn moeder mocht ik meehelpen met de tafel dekken. Ze vertelde mij waarom ze pas 's avonds ging eten. Dat overal in de wereld kinderen zijn, die alleen maar brood hebben. Terwijl onze tafel helemaal vol lag. Dat verhaal heb ik mijn eigen kinderen ook verteld." Fabriekshal Baskos is overtuigd. En toch, het is niet altijd makkelijk om dat vast te houden. Toen ze op haar zeventiende in het voor jaar moest strijken in de dampende fa briekshal van de Zeetex, bijvoorbeeld. „Dan kon ik alleen eten tussen half elf 's avonds en twee uur 's nachts. Over dag had ik dan vreselijke honger. Ik be grijp niet waar ik toen de energie van daan haalde, als ik erover nadenk. Ik moet toen al overtuigd zijn geweest." Nog een dagje vasten en dan is de rama dan ten einde. „Veel klanten zeggen: je bent zeker wel blij? Maar dat is niet zo. Het Suiker feest is een bonus, maar de ramadan hoort gewoon bij mij." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Als andere in stanties het opgeven, komt Jos Nowak in actie. Hij vangt jonge ren op in zijn werkplaats. Jonge ren die op school niet zijn te handhaven, jongeren die een taakstraf moeten doen of jonge ren die gewoon graag aan hun brommer sleutelen. Het initita- tief loopt gevaar door geldpro blemen. „Onze kracht is dat we als fami lie werken. De kinderen zien ons als gezin funtioneren. Daar willen ze bijhoren. En dan heb je ze al voor de helft in je zak." Nowak werkt samen met zijn vrouw en twee zoons. Wat be gon als een garagebedrijf is nu uitgegroeid tot een hulporgani satie. „De werkplaats is daar maar een onderdeel van. Wij wil len ze een boodschap meegeven. Waar het om gaat, is dat kinde ren fatsoen leren." Nowak rekende op geld dat maar niet kwam, de financiële problemen namen toe. Daar door loopt het project nu ge vaar. De gemeente Middelburg probeert te helpen, het college van B en W laat onderzoeken of er een doorstart mogelijk is. De Stichting Welzijn Middelburg (SWM) heeft al een voorstel ge daan, Nowak zou bij de SWM in dienst komen. „Dan weet ik ze ker dat het project over drie maanden niet meer bestaat", zegt hij. „Men wil hier één man netje van ons neerzetten, maar dan werkt ons hele systeem niet meer." Het project, bekend als de Vi king, maar officieel de Stichting Jongerencoaching en Integratie Zeeland (JCI), geeft jongeren die nergens meer terechtkunnen een kans. In de werkplaats op Arnestein kunnen ze aan auto's of scooters sleutelen. Ze leren sa menwerken, ze leren wat res pect voor anderen inhoudt en ze leren een vak. Sommigen komen er terecht omdat ze op school niet functioneren, anderen doen er een taakstraf. En dan is er nog het 'loslopend wild', zoals Nowak het noemt, jongeren die in de werkplaats komen om te sleutelen na schooltijd of na hun werk. „Jongens waarmee het, als je ze gewoon op straat laat lopen, niet goed komt." Actie „Er hebben wat slechte tussen gezeten, maar we hebben er geen één van weggestuurd. Dege nen die we weggestuurd heb ben, zijn kinderen uit de zoge naamde betere gezinnen, die zich te goed voelden. De echt moeilijke kinderen, daar heb je geen last van. Die zijn blij dat ze ergens terechtkunnen." Hij krijgt groepen jongeren die voor overlast zorgen. Bij hem zijn er geen problemen. Voor Nowak is er niets leukers dan een groep hyperactieve pubers over de vloer. „Voor dit soort jongeren, veel hebben er adhd, moet er ac tie zijn, lawaai. De meesten hou den van sleutelen of willen het leren." Hij is bang dat zijn project ter ziele gaat als de professionals het overnemen. „Het is zo een voudig, dat maakt het juist zo leuk. Je kunt er moeilijke verha len over schrijven, maar wij wer ken met ons hart. Het begint MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 53-jarig'e inwoner van Dor drecht veroordeeld voor dronken rijden op zijn brommer tot een half jaar rijontzegging en 370 euro boete. In de straf werden twee alcoholmisdrijven van de laatste vier jaar meegenomen. „Deze man is een brommerpiloot met veel verkeersdelic ten op zijn naam", schetste de politierechter het gedrag van de Dordtenaar. De verdachte had verklaard drie halve liters bier te heb ben gedronken toen hij 16 september in Vlissingen werd aangehouden met een alcoholgehalte van 485 microgram. Officier van justitie R. Rammeloo zag zijn eis ingewilligd. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Baarn is gis teren in Middelburg voor de diefstal van zes tijdschriften veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Politierech ter A. Gaakeer nam in het vonnis het forse strafblad van de verdachte mee. De man pleegde de diefstal op 3 juni in een boekenwinkel in Vlissingen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Vlissingen voor het plegen van een winkeldiefstal conform de eis twee weken celstraf opgelegd. De verdachte wilde 28 juni dit jaar in Vlissingen met een tube Pattex-lijm de winkel uitlopen, maar werd betrapt. In de strafmaat werd meegenomen dat de man een fors strafblad met veertien pagina's aan vermogensdelicten heeft. VLISSINGEN - Een 27-jarige bromfietster uit Oost-Sou burg is gistermiddag op de Bloemenlaan tegen een auto gebotst. Ze kon niet op tijd remmen voor een 28-jarige automobi liste uit Vlissingen, die met haar auto stilstond in dezelf de straat. De vrouw liep letsel op aan haar knie, borst, hoofd en nek. Haar bromfiets is zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Arnemuiden heeft gisteren bekend dat hij in de nacht van zaterdag op zondag ingereden is op een politieagent. De Arnemuidenaar was rond half drie met zijn auto aan het spinnen op het Zusterplein in Middelburg. Toen hij van een agent een stopteken kreeg, reed hij eerst een stuk je achteruit en reed direct daarna vol gas weg. Een andere agent kon net op tijd opzij springen en voor kwam zo dat hij werd aangereden. Bij het wegrijden raak te de man nog de fiets van één van de agenten. De auto werd na een achtervolging aangetroffen in Arne muiden. De bestuurder werd kort daarna aangehouden. Hij is gis teren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hem wordt poging tot zware mishandeling of poging tot doodslag ten laste gelegd. VLISSINGEN - In de binnen stad van Vlissingen zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee parkeerautomaten openge broken. Uit de automaten aan de Hel- lingbaan en de Zeemanserve zijn de geldcassettes meegeno men. Bij drie parkeerautomaten aan de Zeemanserve, de Coosje Buskenstraat en de Komstraat is een poging gedaan om ze open te breken. Dat is mislukt. In de cassettes die zijn meegenomen, zaten enkele honderden euro's. (Advertentie) met iets simpels als groeten. Als ze moeilijke vragen hebben die ze mij niet durven stellen, kun nen ze naar mijn vrouw of zoons. Jonge mensen voelen zich hier veilig. Dan kun je ermee werken." Kantooruren kent Nowak niet. Vaak is hij er 's avonds nog. En als het nodig is haalt hij 's nachts persoonlijk iemand uit een politiecel. Nowak is naar eigen zeggen uit de brand als hij structureel kin deren geplaatst krijgt van scho len, zoals de Middelburgse Korc- zakschool. Die school begint in januari met een arbeids- en trai ningscentrum voor jongeren. „Als ik vijf kinderen krijg, heb ik van anderen niets meer no dig. Met zeven houd ik geld over om gereedschap te kopen of nieuwe projecten op te zetten." Hierbij trefl u hei dierenoog voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde www.bovenenbeneden.nl (Advertentie) Tot en met 11 november staat er elke dag een dierenoog in de krant. Zoek de 10 verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Twee keer treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 15 en op 29 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben A over de actie, Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewijs voor bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13