Lété schrapt twintig banen Studie naar inzet leger bij ramp r\ CONCERT 11N0VK.* GOES expo U heeft nog 12 dagernfiflf om met één telefoontje tot 41 te besparen. Vrijheid, voor eeuwig en altijd deurloo Fruitteelt stevent af op matig jaar Promotieweek Zeeuwse boek in Goes geopend Gemeenten moeten miljoenen opbrengen voor re-integratiebedrijf Vrouw agressief ROUTE zeeuwse almanak Indië CZ waarschuwt voor oplichters Trainingscentra werken samen Motie kokkelvisserij aangenomen Koudekerkseweg afgesloten Meisje gewond bij aanrijding met automobilist verwarmings S RADIATOR FACTORY 3-4-5 november www.deurloo.nl Accountants- en Adviesgroep Rijkse Redactie: 0113-315649 Ew.pzc.nl iail:redactie@pzc.nl tbus 31, 4460 AA Goes "dvertentie-exploitatie: ]oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Vlationaal: 020-4562500. Woensdag 2 november 2005 editie Walcheren jloorRinus Antonisse 30ES - Bij het uitgeven van het Jeeuwse boekenweekgeschenk itaan kwaliteit en actualiteit /oorop. Onderwerpen die in de lelangstelling staan bij de inwo ners. Zo kwamen onder meer de Februariramp 1953, de bevrij- ling 1944/45 en het verdwijnen ,ran de veerdiensten aan de or- le. In het elfde boekje staan de ïuisnamen centraal. tö. Contant gaf dit gisteren aan Dij de opening van de Week van jet Zeeuwse Boek (tot 13 novem ber) in het nieuwe stadskantoor ran Goes. Ze zei dat het doel ran de week, die sinds 1995 ge- iouden wordt, vooral is het pro moten van het regionale boek. De aandacht voor (historische) ïuisnamen is groeiende en Con- ant was blij dat onderzoeker en .uteur Ed de Graaf uit Middel- purg een aantrekkelijke selectie ran Zeeuwse huisnamen maak- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De drie Wal- cherse gemeenten moeten dit jaar 2,8 miljoen euro extra beta len aan re-integratiebedrijf Lété. Bij het bedrijf verdwijnen na een reorganisatie twintig ba nen. De reorganisatie is nodig omdat de tekorten bij het bedrijf steeds maar stijgen. Dat komt doordat de opbrengst terug loopt. Dat wordt weer veroor zaakt door de toenemende con currentie met lagelonenlanden, zegt E. Walrave, voorzitter van het dagelijks bestuur en wethou der in Vlissingen. „Elke keer als het bedrijf denkt dat het een markt gevonden heeft waarin het wel goed gaat, zakt die ver volgens ook in." Lété snijdt in het aantal ambte naren, waar het bedrijf er rela tief veel van heeft. Daarnaast is gekozen om de afdeling houtbe werking te sluiten. Ook de spui- terij en de graveerafdeling staan ter discussie. Een aantal afdelin gen wordt omgebouwd. De laatste jaren is het door ver anderde regelgeving moeilijker geworden om gekwalificeerd personeel binnen te krijgen. Het productiewerk moet daarom eenvoudiger worden. Met een voudiger werk is echter minder te verdienen dan met ingewik kelder werk. Zes mensen kun nen met een regeling vervroegd met pensioen. Eén ambtenaar wordt ontslagen. Bij een aparte bv binnen Lété moeten dertien mensen weg. Zeven werknemers worden ontslagen, van zes men sen loopt het tijdelijke contract af. Onder de mensen die bij de sociale werkvoorziening wer ken, vallen geen ontslagen. Het werk op wat vroeger de so ciale werkplaats heette, gaat wel veranderen, zegt Walrave. „Vroeger was het een hoogwaar dig productiebedrijf. Het Rijk wil mensen in het gewone leven mee laten doen. Een derde van de mensen in de sociale werk voorziening werkt straks nog in een beschermde omgeving, een derde van de mensen gaat ex- tem werken, in de groenvoorzie ning of de dienstverlening, en nog eens een derde wordt gede tacheerd." De afdeling groen voorziening wordt uitgebreid. Afvloeiingsregelingen De reorganisatie kost ruim an derhalf miljoen euro. Dat geld gaat voor het grootste deel op aan afvloeiingsregelingen. Het voordeel van de reorganisatie moet zich volgens Walrave op de lange termijn uitbetalen. Daarnaast moeten de drie ge meenten dit jaar bijna 1,3 mil joen euro bijpassen voor de te korten die bij het bedrijf zijn ontstaan. De kosten worden ver deeld. Vlissingen en Middelburg betalen elk 42,5 procent, Veere vijftien procent van het totaalbe- drag. De re-integratieafdeling van Lété, die mensen helpt bij het vinden van werk, wordt wel licht overgenomen door de Mae- congroep, een bedrijf uit Heer len. Dat bedrijf zou bereid zijn om alle werknemers van Lété re-integratie over te nemen. Er is nog geen overeenstemming over de overname. Advertentie door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het ministerie van Defensie onderzoekt of meer militairen snel moeten kun nen worden ingezet bij inciden ten of rampen. Nu zijn op korte termijn drieduizend soldaten be schikbaar. De Tweede Kamer wil weten of dat ook voldoende is bij een grootschalige overstro ming. Bij incidenten of rampen kan de krijgsmacht de hulpverlenings diensten binnen acht uur met tweehonderd militairen te hulp schieten. Binnen twaalf uur zijn het er vijfhonderd en binnen een etmaal vijftienhonderd. Die garantie geldt ook op zon- VLISSINGEN - Een 45-jarige vrouw uit de gemeente Borsele is gistermorgen rond elf uur in de President Rooseveltlaan in Vlissingen aangehouden. De vrouw werd, toen ze voor een overtreding een boete kreeg, zo agressief dat ze een agent in zijn hand beet en beledigend werd. en feestdagen. In de Civiel Mili taire Bestuursafspraken is vast gelegd dat Defensie binnen kor te termijn drieduizend militai ren kan inzetten bij rampen of incidenten. Dit antwoordt minister Kamp (WD, defensie) op vragen van Kamerleden naar aanleiding van de defensiebegroting. Hij stelt dat 'momenteel wordt beke ken in hoeverre deze afspraken intensivering behoeven'. Met de gevolgen van de orkaan Katrina in het achterhoofd wil len de Kamerleden weten of on der rampen en incidenten ook een grootschalige watersnood wordt verstaan. Is het aantal be schikbare militairen voldoende voor dergelijke eventualiteiten, vragen zij de minister, en zo nee, hoeveel militairen zouden dan wel beschikbaar moeten zijn in geval van een grootschali ge watersnood? Kamp geeft aan dat van het verloop en de aard van een ramp afhangt hoeveel militairen werkelijk nodig zijn. Ook speelt mee in hoeverre civie le hulpdiensten de ramp zelf kunnen afhandelen. „Of het aan tal van drieduizend altijd vol doende zal zijn, is niet te voor spellen", aldus de minister. In september gaf commissaris van de koningin W. van Gelder aan, blij te zijn dat drieduizend mili tairen paraat zijn om bij te springen in geval van rampen. Voor Zeeland is dat van belang gezien de geringe omvang van de hulpdiensten. (Advertentie) Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 150.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 MOBIEL Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. THEATER DE MYTHE A, 8 tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeeland.nl C/ï I Morris had ooit wel eens opge vangen dat zijn grootvader in vroeger tijden in Indië is ge weest. Laatst wilde de negenjarige, die woont in een Middelburgs stadsdeel dat talrijke sporen draagt van een even ver als roemrucht verleden, er toch het fijne van weten. „Klopt het nou dat opa bij de VOC heeft gezeten?" GOES - Zorgverzekeraar CZ waarschuwt voor oplichters. Mannen die zich uitgeven voor relatiebeheerder gaan langs de deuren om zogenaamd oude verzekeringspasjes op te halen. Dat zou nodig zijn in verband met de nieuwe zorgverzekering Zeker één verzekerde is het slachtoffer geworden van in braak toen hij het pasje ging zoeken. Tot nu toe zijn al leen meldingen uit Limburg en Noord-Brabant gekomen, maar een woordvoerder van CZ zei te verwachten dat de oplichters hun werkterrein zullen uitbreiden naar onder meer Zeeland. VLISSINGEN - Vijf Nederlandse brandweertrainingscen tra, waaronder het centrum in Vlissingen (het enige in Zeeland), gaan in 2006 hun krachten bundelen. Doel van de samenwerking is dat brandweerkorpsen verspreid over het land hun specialisme beter kunnen oefenen. Nu is het nog vaak dat brandweerlieden meestal binnen de ei gen regio oefenen in een trainingscentrum. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren een motie aangenomen waarin de regering wordt gevraagd het ad vies te volgen dat de commissie Maljers heeft uitgebracht over de kokkelvisserij. De Commissie Schadebepaling Kokkelvisserij stelt voor een nettobedrag van 94,5 miljoen euro uit te trekken als compensatie voor het dit jaar ingegane verbod op de me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee. Minister Veerman (CDA, landbouw, natuur en voedsel kwaliteit) wilde niet verder gaan dan netto 71 miljoen eu ro. De motie van de Kamerleden Atsma (CDA) en Snij- der-Hazelhoff (WD) werd behalve door hun eigen par tijen ook gesteund door de LPF, de ChristenUnie, de SGP en de groep Wilders. Het is niet duidelijk of het kabinet de motie gaat uitvoeren. De Kamer wil binnenkort nog een apart overleg wijden aan de uitkoopregeling voor de kokkelvisserij. MIDDELBURG - De Koudekerkseweg in Middelburg is van 7 tot en met 18 november 's avonds en 's nachts voor een deel afgesloten. Het gaat om het stuk weg tussen de Laan der Verenigde Naties en de Stromenweg. De weg krijgt een nieuwe laag asfalt. Het werk vindt plaats tussen half acht 's avonds en zes uur 's ochtends. Het verkeer wordt omgeleid. Overdag kan het verkeer gewoon gebruikmaken van de weg. ;e. Die stelde dat namen die in eer- ite aanleg hun betekenis niet irijsgeven, hem intrigeren. In Vliddelburg zijn de meeste huis namen (800) bekend, gevolgd loor Zierikzee (130) en Veere 80). Goes en Vlissingen hebben ;r elk zo'n 30. Opmerkelijk zijn le geringe aantallen die in iSeeuws-Vlaamse gemeenten te /inden zijn. Wethouder C. Linssen (CDA, ;ultuur) ontving het eerste exem- ïlaar van het boekenweekge- chenk (cadeau bij aankoop van .5 euro aan boeken), getiteld Iet woord aan de gevel, de ge- )el aan het woord. schrijver Jan Zwemer kreeg de 'rijs van de Zeeuwse Boekhan- lel, uit waardering voor zijn perk als wetenschapper en ver- éller, vooral over Zeeuwse on- lerwerpen. MIDDELBURG - Een dertienja rig meisje uit Vlissingen is gis- ermiddag rond vijf uur gewond {eraakt in de Koninginnelaan in Hiddelburg. Jij reed samen met een vriendin letje in de A. Lauwereyszstraat n de richting van de Coninginnelaan en wilde rechts- ifslaan, toen er van links een Vitte bestelbus met aanhanger iankwam. De bestuurder wilde echtdoor rijden, maar verleen- le geen voorrang. Hij raakte net de auto de fiets van de der tienjarige. Beide meisjes kwa- pen ten val. De dertienjarige is 'oor onderzoek overgebracht laar het ziekenhuis en kon na lehandeling huiswaarts keren. ï)e politie zoekt getuigen. (Advertentie) de(mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen en de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, warm welkom voor jong en oud! hrm.v. o.a. donderdag 3/11 van 10.00-21.00 uur vrijdag 4/11 van 10.00-21.00 uur iterdag 5/11 van 10 00-17.00 uur INSTALLATIEBEDRIJF (Clooslerweg 15, Schuddebeurs, ©0111 416255 Op de Boulevard van Schagen in Domburg werd gisteren de bevrijding van het Walcherse dorp herdacht. door Maurits Sep DOMBURG - Bij de herdenking van de bevrijding van Domburg, gisteren 61 jaar geleden, richtte de Noorse majoor zich vooral tot de kinderen van het dorp. „Kinderen, verdedig de vrijheid die jullie ouders jullie hebben gegeven." Domburg is in 1944 bevrijd door Noren en Belgen die waren geland bij Westkapelle en zijn verder getrokken langs de kust. Negen Noren en twee Belgen sneuvelden in de strijd voor vrij heid. Een Belgisch monument staat er al lang, maar pas sinds mei van dit jaar staat er op de Boulevard van Schagen ook een voor de Noorse slachtoffers. Bij beide monumenten zijn gisteren kransen gelegd. Ook locoburgemeester W. van Tatenhove van Veere legde een krans. De gemeente besloot be gin september van dit jaar voor taan niet meer aanwezig te zijn bij de herdenkingen in oktober en november. Zij vond het nu, na zestig jaar, een goed moment daarmee te stoppen. Echter, als bij de herdenking een buiten landse hoogwaardigheidsbekle der aanwezig is, zal het gemeen tebestuur wel iemand afvaardi gen. Gisteren was een vertegenwoor diger van de Noorse ambassade aanwezig en daarom nam ook Van Tatenhove deel aan de her denking. De oproep van de Noorse ma joor aan de Domburgse kinde ren was niet aan dovemansoren gericht. Britt Roelse droeg een gedicht voor over vrijheid. Iedereen houdt van vrijheid Als je vrij bent, voel je je blij Ik hou van vrijheid voor eeuwig voor eeuwig voor altijd De komende dagen vinden op veel plaatsen op Walcheren her denkingen plaats: vandaag in foto Lex de Meester Zoutelande, Catharinakerk, 11.00 uur; donderdag 3 novem ber in Vlissingen, Commando- weg, 11.00 uur; vrijdag 4 novem ber in Nieuw- en Sint Joosland, Begraafplaats Westelijke Oude Havendijk, 14.30 uur; vrijdag 4 november in Westkapelle, Zee dijk, 14.00 uur, Erica, 14.30 uur, begraafplaats vuurtoren, 15.00 uur; zaterdag 5 november in Arnenuiden, Sloedam, 11.00 uur; dinsdag 8 november in Vrouwenpolder, Fort den Haak- weg, 11.00 uur. door Harmen van der Werf GOES - Na een slecht seizoen in 2004 stevent de fruitteelt dit jaar op matige resultaten af. Al zijn de verschillen per bedrijf groot. Nogal wat Zeeuwse fruit telers hebben veel last gehad van flinke hagelbuien wat de kwaliteit van vooral appels niet ten goede is gekomen. „De oogst had niet beter kun nen verlopen", aldus voorzitter A. Slabbekoorn van fruittelers organisatie NFO, kring Zeeland- Brabant. „Het weer is in de maanden september en oktober fantastisch geweest om appels en peren te plukken." In kilo's valt de oogst ook niet tegen, vol gens Slabbekoorn. Het ligt an ders met de prijsvorming als het om appels gaat. De grote invoer van appels van het zuidelijk halfrond afgelopen jaar heeft een negatief effect. Slabbe koorn: „Handelaren hebben de ze appels gekocht met het idee dat ze die in de loop van het jaar wel zouden kwijtraken, maar dat is niet gelukt. Die appels hangen nog steeds boven de markt en drukken met name de prijzen van appels voor de indus triële verwerking, tot appel moes en appelsap." (Advertentie) Op 4 november a.s. zijn onze kantoren in Middelburg, Goes, Serooskerke (W) en Vlissingen i.v.m. personeelsuitje gesloten. Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11