>zc Itaad mensenrechten maakt kans 229,- Bouw hospitaal Bagh vertraagd Duitse coalitie jmzeker door ruzie in SPD ff Business Center Rivaal IRA legt ook wapens neer "Terwijl zij mijn carkit inbouwen, analyseer ik de concurrentie" Bush nomineert conservatieve Alito voor hoogste hof >rgaan kan in diskrediet geraakte commissie Verenigde Naties vervangen ifafchef Cheney "por de rechter Wild in Zimbabwe sterft Vrouw (80) poogt bank te beroven Minnares om aanzoek gedood Kopstuk GAM terug in Atjeh Prinses geboren in Madrid Nederlandse heli maakt tioodlanding in Afghanistan M Kant en Klaar Handsfreepakketten Nokia 6021 imdkia Nokia 6230i A dinsdag 1 november 2005 v^r Bob Kroon d; MiNEVE- Onder de lidstaten Wit de Verenigde Naties begint Jtb een duidelijke meerder- wd af te tekenen voor een per- jnente Raad voor de Mensen - hten, op hetzelfde niveau eli de VN-Veiligheidsraad. Het eouwe orgaan moet in Genève raad zou de huidige voor de Mensen- moeten vervangen. Die elkte in diskrediet en verga- nrt slechts een keer per jaar. uit zei K. Roth, de directeur i Human Rights Watch, 's we- gds meest gerespecteerde 'kiakhond' op het gebied van èisenrechten, gisteren in t.lnève. Ié oude commissie, waarin ge sommeerde mensenrechten- als Zimbabwe en Soe- zitting hebben, heeft het be- iansrecht verloren", aldus Hij is een voormalige pro- - Voormalig ifchef van de Amerikaanse vi- -president Dick Cheney, Le- s Libby, die vorige week werd hngeklaagd voor belemmering Tn de rechtsgang, meineed en ct afleggen van een valse ver dring, moet donderdag voor !(t eerst voor de rechter ver fijnen, b wil de aanklachten aan Die aanklachten hou sen verband met het al twee kr durende justitieel onder- wek naar het bewust lekken de naam van een geheim iente. identiteit van CIA-agente Va- Plame werd in 2003 gelekt de pers. eilgens de aanklager kan Libby G>), als hij schuldig wordt be ulden, dertig jaar gevangenis- ig-af en een boete van 1,25 mil- en dollar krijgen. VP/RTR/DPA cureur-generaal van de staat New York. „In het kader van het hervormingsprogramma van de VN tekent zich nu duidelijk een kritische massa af voor de instelling een permanente Raad voor de Mensenrechten." De Algemene Vergadering van de VN heeft tot december de tijd om hierover een definitief be sluit te nemen. Landen als Rus land en China proberen de zaak op de lange baan te schuiven door aan te dringen op een 'werkcommissie' die de hei-vor mingen nog eens moet bekijken. „Zoals het er nu voor staat, lijkt dat weinig kans van slagen te hebben", zei Roth. „Maar de VN kennende, zal het wel tot de laat ste week in december duren voordat we echt weten waar we aan toe zijn." Tot dusverre werden de lidsta ten van de Mensenrechtencom missie benoemd door regionale blokken van Westerse, Afrikaan se en Aziatische landen. „Dat kwam tot stand via gekonkel in regionale achterkamertjes", al dus de baas van Human Rights Watch. „Door deze procedure konden schurkenstaten in de oude commissie kritische resolu ties vaak onderuit halen." Volgens de hervormingsplannen komen voor de nieuwe VN-raad alleen landen met een 'schone lei' in aanmerking, die boven dien de steun moeten hebben van minstens tweederde van de 191 lidstaten van de Verenigde Naties. Het permanente karakter van de beoogde nieuwe raad is ook een belangrijk pluspunt. In het oude systeem vergadert de Men senrechtencommissie maar eens per jaar, in april. „Dat wil zeg gen, dat een ernstig geval van mensenrechtenschending - dat zich voordoet in augustus, nu moet wachten tot het volgend voorjaar voordat het op de agen da komt. Voor zover dat ooit ge beurt," verklaarde Roth giste ren. „De nieuwe Raad zal het he le jaar door operationeel zijn en krijgt hopelijk ook de bevoegd heid ernstige gevallen meteen aan te kaarten bij de Veiligheids raad." GPD Pakistaanse slachtoffers van de aardbeving wachten in een tentenkamp Sn de heuvels van Bagh op verdere hulp. foto Rick Nederstigt/ANP door Erik Raven BAGH - De Nederlandse militairen die bij de Pakistaanse stad Bagh een noodhospi taal bouwen voor de opvang van aardbe vingsslachtoffers, hebben meer tijd nodig dan voorzien. Omdat de autoriteiten in Bagh verzuimd hebben een groot stuk ter rein af te graven en te egaliseren kan er nog niet worden begonnen met de bouw. Intussen wachten gewonde bergbewoners op hulp. „Wij hebben met het gezag hier van tevoren de afspraak gemaakt dat het terrein voor ons zou worden klaarge maakt", aldus defensiewoordvoerder Mi ke Verheul. „Bij aankomst bleek echter dat het stuk land bij lange na niet egaal is. Hier kunnen we niets neerzetten." Dooi de tegenslag schat Verheul in dat het zie kenhuis nu pas volgende week dinsdag in gebruik kan worden genomen, terwijl het anders komend weekeinde al had kunnen draaien. „En dan moeten we er ook nog rekening mee houden dat eind van de week het eind van de ramadan wordt gevierd. De kans is groot dat alle lokale chauffeurs die hier voor ons aan het werk zijn dan meteen het werk neerleggen om het suikerfeest te vie ren." Gisteren begon een graafmachine alsnog met egaliseren van het terrein. Het aan de rand van de zwaar getroffen stad gelegen stuk grond is modderig en ligt vol met gro te keien. Hoe noodzakelijk het is dat er haast wordt gemaakt met die werkzaamhe den blijkt wel uit een rondgang door Bagh en een aantal omliggende dorpen. In de stad zijn acht op de tien huizen zwaar beschadigd door de aardbeving. Sommige delen, waaronder de markt, zijn volledig vernietigd door de kracht van de schok. Wat rest zijn lossen stenen, blok ken beton en stukken golfplaat. Mensen zoeken druk tussen het puin naar hun be zittingen. In de dorpen rondom het stadje is de situa tie nog ernstiger. Sommige plaatsen zijn volledig van de kaart geveegd. Van de ge bouwen, waaronder schoolcomplexen, is niets over dan losse stenen en gruis die vaak met helling en al naar beneden zijn gekomen. ANP HARARE - Het wild in het natuurreservaat Hwange in het zuiden van Zimbabwe heeft zwaar te lijden van de droogte. Zeker vijftig olifanten zijn bezweken door ge brek aan water en grasland. Ook veel buffels in het park zijn om het leven gekomen. Plaatsvervangend minister van Milieu Andrew Langa stel de in de Zimbabwaanse krant The Herald dat het Afri kaanse land overweegt olifanten over te brengen naar na tionale parken in Namibië. Hwange heeft te veel olifan ten. Er leven er ongeveer 30.000 in het park, terwijl er slechts ruimte is voor 12.000 dikhuiden. ANP ROME - Een 80-jarige vrouw uit de Italiaanse stad Ge nua heeft geprobeerd haar bank te beroven. Ze dreigde het personeel met een keukenmes, nadat haar een lening van 2000 euro was geweigerd, meldde het Italiaanse pers bureau Ansa gisteren. De politie kon de vrouw gemakke lijk overmeesteren. Ze vertelde moeilijk rond te kunnen komen, na de dood van haar echtgenoot enkele jaren gele den. De bank heeft geen klacht ingediend. ANP/AFP TEHERAN - Ze wilde met haar minnaar trouwen, maar die ging bij dat voorstel door het lint. De 52-jarige Iraan- se taxichauffeur sloeg zijn 18 jaar oudere geliefde bewus teloos en wurgde haar met de beddenlakens. Volgens de krant Etemad krijgt de chauffeur daarvoor de doodstraf. „Ze vertelde me dat ze wel wilde trouwen, maar ik legde haar uit dat ik al een vrouw en kinderen heb. Daarop werd ze boos en sloeg me", zo verklaarde de taxichauf feur aan de rechter. ANP/RTR BANDA ATJEH - Na vijfentwintig jaar afwezigheid is kopstuk Bakhtiar Abdullah van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) gisteren in Indonesië teruggekeerd. Abdullah zei dat hij zeker zestig dagen in Atjeh zal blijven om toe te zien op het vredesproces dat de GAM en de Indonesische regering hebben aangevangen. De GAM-leiding is in de Zweedse hoofdstad Stockholm gevestigd. Abdullah is de voornaamste woordvoerder. Over zijn toekomst liet hij zich niet uit. ANP/RTR BARCELONA - Dona Letizia, de vrouw van de Spaanse kroonprins Felipe, is in de nacht van zondag op maandag bevallen van een dochter. Het meisje dat de naam Leonor kreeg, wordt tweede in de lijn van troonopvolging Felipe. Het is het zevende kleinkind van koning Juan Carlos. De 37-jarige prins maakte gisteren de geboorte van zijn beoogde troonopvolgster bekend. Hij maakte de kantteke ning dat de grondwet moet worden aangepast. Daarin is bepaald dat mannen voorrang hebben boven vrouwen. De regering Zapatero heeft vorig jaar al aangekondigd de ze ongelijkheid ongedaan te zullen maken. De Spaanse Cortès (eerste en tweede kamer) moet de herziening met tweederde meerderheid goedkeuren. Daarna wordt de her ziening aan het volk voorgelegd in een referendum. De grondwetsherziening zal waarschijnlijk samenvallen met de volgende algemene verkiezingen over twee jaar. GPD (Advertentie) 3or Wierd Puk "ERLIJN - De totstandkoming ïan een regeringscoalitie in fuitsland van SPD en DU/CSU is gisteren met het ïrtrek van SPD-voorzitter L-anz Müntefering twijfelachtig worden. Beoogd vice-kanse- er Müntefering stapte op als artijleider, nadat zijn kandi- aat voor de post van secreta- s-generaal door het partijbe- uur was weggestemd. en opmerkelijk grote meerder- eid in het presidium koos de 'oordvoerster van de linker par- •jvleugel, Andrea Nahles (35) - 2n uitgesproken rivale van lüntefering - als opvolger van e vertrekkende Klaus Uwe Ben eter. Münteferings vertrouwe- ng Kajo Wasserhövel (45) reeg slechts veertien van de 37 lemraen. Daarop besloot om zich niet her- iesbaar te stellen op het komen- e partijcongres, medio volgen- e maand in Karlsruhe, let vertrek van Müntefering, ie voor de sociaal-democraten e coalitie-onderhandelingen jidt met de christen-democrati- che CDU/CSU van beoogd kan- Angela Merkel, stort oudste partij in haar iepste naoorlogse crisis. „Som- ïigen vinden hun persoonlijke mbities belangrijker dan het ge heel. Dat moet maar eens wor den gezegd", reageerde de ver trekkend bondskanselier Ger hard Schroder bitter. De coalitie-besprekingen gin gen gisteren in Berlijn gewoon door. Müntefering maakte niet duidelijk of hij nog zitting neemt in een SPD/CDU/CSU-coalitie. Als vi- ce-kanselier zou de sociaal-de mocraat tevens Werkgelegen heid en Sociale Zaken op zich nemen. Links vaarwater Omdat verwacht wordt dat Na hles, die voorzitter was van de Jonge Socialisten, de partij in links vaarwater brengt, raken ook de conservatieve chris ten-democraten in een lastig parket. Merkels adjudant, Ed mund Stoiber, leider van zuster partij CSU, liet weten dat hij geen zin heeft toe te treden tot een zwart-rode regering als Müntefering daar geen deel van uitmaakt. De keuze voor Nahles betekent volgens commentatoren dat de SPD-kaders het beu zijn om vol gens het 'Basta-principe' te wor den geleid. Schroder en Müntefering waren gewend om met ultimatums hun zin door te drijven. Zo schoof Müntefering zijn kandidaat Wasserhövel naar voren zonder de partijtop te raadplegen. GPD 'an onze redactie buitenland 1AZA-E-SHARIF - Een Chi- look-transporthelikopter van te Nederlandse luchtmacht leeft gisteren een noodlanding noeten maken op een berghel- ing op 4000 meter hoogte in het loorden van Afghanistan. Tij- lens de harde landing raakten trie van de zeventien inzitten- jen licht gewond. pe militairen zijn door een Ame- Ikaans reddingsteam in veilig heid gebracht. Het ministerie [an Defensie had gisteren geen aanwijzingen dat er sprake zou zijn van een beschieting van het toestel. De Chinook was op weg van de tijdelijke Nederlandse mari niersbasis bij Maza-e-Sharif naar de Amerikaanse basis Bag- ram toen het 40 kilometer ten noordwesten van de eindbestem ming in problemen kwam. De drie gewonden werden overge bracht naar het Amerikaanse veldhospitaal in Bagram. Twee van hen konden na een korte be handeling weer aan de slag. De derde militair wordt nog onder zocht. ANP Gratis net-werken terwijl u wacht. Snel en deskundig wordt uw carkit ingebouwd en intussen analyseert u in het Business Center de concurren tie. Wilt u liever gamen dan werken? Ook dat kan. U mag internet gebruiken waarvoor u het wilt. Bovendien vindt u in het Business Center een stoel, krijgt u lekkere koffie en kunt u er ook printen. Het pakket bestaat uit: Nokia 6021 of 6230i Originele Nokia carkit Professioneel ingebouwd Connecting People Triband Bluetooth Livingstoneweg 11, GOES OIO - 457 05 55 1.3 Megapixel foto-/ videocamera Bluetooth (excl. BTW) door Ans Bouwmans WASHINGTON - President Bush heeft een nieuwe kandi daat genomineerd voor het Ame rikaanse Hooggerechtshof. Het is Samuel Alito (55), een erva ren rechter met conservatieve denkbeelden. De snelle kandida tuur wordt in Washington ge zien als een poging van Bush om een frisse start te maken na de politiek zwaarste week van zijn presidentschap. Alito's naam stond op het lijstje van de rechts-conservatieve opi niemakers die de afgelopen we ken de voordracht van Harriet Miers, Bush' eerste keuze, torpe deerden. Onder Democraten overheerste teleurstelling omdat Bush niet koos voor een gematig de kandidaat, maar bezweek voor de druk van de rechtervleu gel van de Republikeinen, Problemen Nog voor de nominatie officieel was, liet de leider van de Demo craten in de Senaat, Harry Reid, het Witte Huis al weten dat de voordi'acht 'problemen zou ople veren'. Alito wordt ook wel 'Sca- lito' genoemd, omdat zijn opvat tingen zouden lijken op die van rechter Antonin Scalia, een van de twee conservatiefste rechters van het Hooggerechtshof. Republikeinse senatoren noem den Alito gisteren een 'uitsteken de' kandidaat, die snel goedge keurd kan worden. Sociaal-con servatieve Republikeinen willen graag dat de samenstelling van het hof conservatiever wordt, omdat het hof grote invloed uit oefent op sociaal-culturele kwes ties zoals abortus en de schei ding tussen kerk en Staat. De benoeming van Alito moet worden goedgekeurd door de Se naat. President Bush zei giste ren erop te rekenen dat de Se naat voor het eind van het jaar kan stemmen over de voor dracht, maar er wordt nu al gere kend op een enorm politiek ge vecht. Alito heeft veel ervaring als rechter, maar deed ook uit spraken n die conflictstof met li berale Senatoren zullen opleve ren. Zo week hij in 1991 af van de meerderheidsopinie van het gerechtshof in Philadelphia dat een vrouw abortus mag laten plegen zonder haar echtgenoot daarover te informeren. In de VS hebben vrouwen recht op abortus dankzij een uitspraak van het Hooggerechtshof in 1973. GPD door Esther Gotink LONDEN - In Noord-Ierland heeft na het IRA nu ook grote ri vaal LVF toegezegd alle militai re activiteiten te staken. De LVF (voorstander van Brits be stuur in Noord-Ierland) zegt weliswaar sceptisch te zijn over de bedoelingen van het IRA, maar stelde in een persverkla ring te willen meewerken aan het vredesproces. Zo zullen alle militaire afdelin gen van het loyalistische leger deze week definitief worden ge sloten. Jeffrey Donaldson van de loya listische politieke partij DUP noemt het een positieve stap dat aan alle paramilitaire activitei ten in Noord-Ierland snel een eind lijkt te komen. „Hopelijk zullen andere loyalis tische paramilitaire groepen de verklaring van de LVF snel vol gen." De Loyalistische Commissie, een overkoepelende organisatie waarin religieuze en politieke vertegenwoordigers zitten, heeft verklaard erop te vertrouwen dat de vete tussen de loyalisti sche milities UVF en LVF ten einde is. Dit onderlinge gevecht kostte onlangs aan vier mannen het leven. Dominee Mervyn Gibson die de Loyalistische Commissie voor zit, zegt dat beide legers hebben toegezegd hun onderlinge strijd te staken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5