Schot in kavelruil Passageule Omroep Zeeland voegt radio en televisie samen PZC We hebben gevochten voor elkaar Wijkverpleging houdt spreekuur op locatie Projectleider optimistisch Cheque Kiwanis Onderzoek naar gedrag trekvogel Website over sport in Sluis Boete voor bezit startpistool Vechten met knuppels en buizen Kenniscentra onder een bestuur Schouwen-Duiveland gaat door met toeristenpas Snel en gezond afvallen doe je met Slank Vitaal LOW Gl yoghurt Shake 30% KORTING dinsdag 1 november 2005 door Raymond de Frel OOSTBURG - De eerste grond in het kavelruilproject Passageu le in West-Zeeuws-Vlaanderen is overgegaan in andere handen. Drie agrariërs, het Bureau Be heer Landbouwgronden (BBL) en de provincie Zeeland hebben in totaal 34 hectare grond ge ruild. De agrariërs in de Passageule, een 2900 hectare groot gebied in de driehoek Oostburg-Aarden- burg-IJzendijke, bereiken door de ruil een concentratie van ka vels, waardoor zij minder ver moeten reizen van hun ene naar andere lap grond. Projectleider W. van Nieuwen- huizen van de Dienst Landelijk Gebied verwacht dat er binnen kort meer schapen over de dam komen. „We zijn in verregaande onderhandeling over vervolgrui- len. Dat stemt mij optimistisch over de toekomst. De doelstel ling voor het eerste jaar, het rui len van 56 hectare aan kavels, gaan we hoogstwaarschijnlijk halen", vertelt hij. Het kavelruilproject Passageule is onderdeel van het gebieds- plan Natuurlijk Vitaal, waarin wordt aangegeven welke veran deringen kunnen bijdragen aan HULST - De stichting Buru Nyakwere Nederland heeft vier duizend euro gekregen van servi ceclub Kiwanis Axel. De stichting spant zich in om de bevolking van het Keniaanse dorp Buru Nyakwere een beter leven te geven. Het geld wordt gebruikt om een bibliotheek te bouwen. een economisch gezonde en leef bare streek. Het project duurt tot en met 2008. De verwachting is dat dan 435 van de 2900 hecta re in het gebied is geruild. Waar de drie agrariërs met de eerste ruil kavelconcentratie en af standsverkorting bereiken, heeft BBL op haar beurt gron den verworven die nodig zijn voor het tracé van de rondweg bij Aardenburg en voor de ecolo gische hoofdstructuur (een zo veel mogelijk aaneengesloten netwerk van natuurgebieden). Daarnaast blijven er percelen over die kunnen worden ingezet bij nieuwe ruilen. „De reden dat de eerste kavelruil lang op zich heeft laten wachten is dat BBL maar weinig grond kon verwer ven. Er was al die tijd wel be langstelling, agrariërs zagen dat er in hun gebied veel voor bete ring vatbaar is, maar er viel ge woonweg nog niet veel te ruilen. Nu we grond achter de hand hebben, kunnen we makkelijker werken", aldus Van Nieuwen- huizen. Volgens de projectleider is de kavelruil in het Passageu- le-gebied een puzzel die lang zaam compleet raakt. Wellicht kan de regeling Bedrijfshervesti- ging en - Beëindiging van het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Visserij het ruilproces wat versnellen. Binnenkort geldt de ze subsidieregeling namelijk ook voor agrariërs in de Passa geule. Van Nieuwenhuizen: „De subsidieregeling - in het leven geroepen om de agrarische be drijfsstructuur te verbeteren en de ecologische hoofdstructuur te regelen - vormt voor een aan tal boeren wellicht een stimu lans om nu te stoppen. Zo komt er extra ruilgrond beschikbaar. En hoe meer ruilgrond, hoe soe peler het proces loopt." door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Het ministerie van LNV onderzoekt het ge drag van trekvogels bij kippen- bedrijven. In Zeeland is een be drijf in Nieuwerkerk en een be drijf in 's-Heer Arendskerke bezocht. Het onderzoek wordt uitgevoerd in het kader van een dreigende uitbraak van vo- gelgriep. „Onze opdracht is te onderzoe ken wat voor vogels daar zit ten en wat ze doen", legt coör dinator B, Voslander van Sovon uit. Deze stichting voor vogelonderzoek voert het on derzoek uit in opdracht van het ministerie. Het ministerie heeft preventie ve maatregelen afgekondigd om een uitbraak van de vogel griep te voorkomen. Pluimvee in hoog-risieogebieden (gebie den waarin zowel trekvogels voorkomen als bedrijven zitten met buiten lopend pluimvee) moeten binnen gehouden wor den of onder een dicht afdak scharrelen. Ze mogen in geen geval in contact komen met trekvogels. Ook hobby-kippen moeten in deze gebieden afgeschermd worden. In de andere regio's gelden iets minder strenge maatregelen. Om de echte risi co's voor verspreiding van de ziekte beter in kaart te kunnen brengen wordt nader onder zoek gedaan naar het gedrag van de trekvogels. „We hebben zestig bedrijven in heel Neder land geselecteerd. Daar tellen we een uur lang wat er alle maal voorbij komt." Vogeltel ler T. Sluijter heeft de Zeeuw se bedrijven bezocht. „Ik heb gekeken of er vogels over het bedrijf vliegen en of ze gebruik maken van het terrein", legt hij uit. „Ik kijk ook of ze bij voorbeeld voedsel zoeken en noteer verder alles wat ze doen. Misschien zijn het nu on benullige feitjes, maar straks - als alle gegeven verzameld zijn - kan blijken dat het wezenlij ke informatie is." De tellers maken ook foto's van de situa tie en kijken of alle kippen in derdaad onder een dak zitten. Bij de twee Zeeuwse bedrijven was dat het geval. Eind deze week moeten alle ingeschakel de tellers de resultaten hebben ingeleverd. In de tweede week van november hoopt Voslander de eindresultaten aan het mi nisterie te kunnen geven. door Patricia de Ryck TERNEUZEN - Hij was verlo ren toen hij haar in 1943 in het donker in de Noordstraat in Ter- neuzen zag staan. Adriaan Bootsgezel wist het meteen. Hij wilde oud worden met Dien Jan sen. Meer dan zestig jaar later vieren Adriaan (82) en Dien (80) hun zestigjarig huwelijksfeest. Adriaan: „Ik was matroos en dikwijls weg. Ik had het geluk dat er een meisje was dat van me hield. Iedere keer als ik te rug kwam was ze daar." Na hun bruiloft ging Dien zeven jaar mee varen. In 1952 vertrokken ze samen met hun zoontje naar Canada. Dien: „Omdat mijn zus sen daar woonden." Adriaan werkte een tijdje in een fabriek. Het geld dat hij verdien de spaarden ze, zodat hij naar de zeevaartschool in Montreal kon en weer kon varen. Soms was hij een half jaar van huis. Dien: „Hij was nooit veel thuis. Aan het alleen zijn was ik inmid dels gewend." Toch was die tijd niet altijd fijn. Adriaan: „Als ik dan thuis kwam herkenden mijn kinderen me niet eens. Mijn dochter vroeg eens 'wie bent u', dat doet echt pijn." Na het overlijden van haar va der besloot Dien dat ze terug naar Nederland wilde. Adriaan had daar geen zin in. „Maar ik was vastbesloten. Ik ging naar Nederland met mijn Diamanten bruidspaar Dien Jansen en Adriaan Bootsgezel uit Terneuzen. foto Peter Nicolai kinderen - of hij nu meeging of niet." Adriaan: „Als je van je ge zin houdt, ga je mee. Ik kon ze niet laten gaan. Maar diep in mijn hart ben ik nog steeds Ca nadees." In 1962 keerden ze te rug naar Terneuzen, de plaats waar het begon. Nog steeds hou den ze onvoorwaardelijk van el kaar. Het geheim van hun lief de? „Liefde en genegenheid. Toen we trouwden, beloofden we dat we er voor elkaar zouden zijn in voor- en tegenspoed. Dat doen we nu al zestig jaar. We hebben gevochten voor elkaar" vertelt Adriaan. Dien: „We heb ben heel verschillende karak ters. Als we hetzelfde waren ge weest, hadden we het geen twee weken met elkaar volgehouden. Maar nu gaat het goed." Ze genieten iedere dag vanaf de vierde verdieping in hun flat in Terneuzen, waar ze de schepen zien varen. Inmiddels hebben ze vier klein kinderen en vier achterkleinkin deren. „Ze zijn het mooiste in ons leven." SLUIS - Wethouder L. Wille van Sluis neemt vandaag website www.sluisinbeweging.nl in gebruik. Op deze s staat alle informatie over sport en bewegen in de gem® te Sluis bij elkaar. Er is informatie te vinden over spo verenigingen, sportbeleid en sportevenementen in de j meente. Het is de bedoeling dat de site de komende t wordt aangevuld met informatie van de sportverenig gen. De internetsite is een resultaat van de Breedtespi Impuls, een landelijk project dat gemeenten in staat st het lokale sportbeleid te versterken. Sluis wil de komen jaren nog meer doen voor de breedtesport. Een van del langrijkste onderdelen is de ondersteuning van sportvi enigingen. Verder wordt gekeken naar de sportbehoe van specifieke doelgroepen, zoals vijftigplussers, jonj ren en mensen met een functiebeperking. Tevens wordt: men met sportverenigingen en basisscholen gewerkt a een kennismakingsprogramma voor schoolkinderen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter he gisteren een 19-jarige inwoner van Axel voor het be van een wapen een boete van 100 euro opgelegd. De A laar kreeg de boete, omdat hij op 22 augustus vorig j< in zijn woonplaats het startalarmpistool van een vrie had geleend om ermee in de lucht te schieten. KLOOSTERZANDE - De politie is er nog niet ach waarom er zondagochtend rond kwart over vijf een vee partij ontstond in de Kloosterstraat in Kloosterzande.. het gevecht werden knuppels en buizen gebruikt. C liep er iemand met een zwaard te zwaaien. In ieder ge' één persoon, een 19-jarige Vlissinger, raakte gewond.: is behandeld door ambulancepersoneel en kon daai zijn weg weer vervolgen. De politie heeft nog niet allej tuigen en verdachten gehoord. De zaak wordt ond zocht. Er zijn geen aanhoudingen verricht. NEELTJE JANS - Breng het nieuw op te richten Zeeu kennisinstituut onder hetzelfde bestuur als het Techi centrum Zeeland. Die oproep deed de voorzitter vani Technocentrum, K. van de Vijver, gistermiddag tijdf een bijeenkomst op Neeltje Jans. Van de Vijver wa schuwde dat de oprichters van het kennisinstituut nieti zelfde fout moeten maken als bij de oprichting vanj Technocentrum is gebeurd. Vooral in het begin dreij dat centrum ten onder te gaan aan de vele bestuurswis lingen. Het kennisinstituut wordt in het leven geroep om projecten die worden uitgevoerd in het kader van! Zeeuws kennisakkoord te ondersteunen. Steunpilai voor het kennisakkoord zijn de zogenaamde drie O's; derwijs, overheid en ondernemers. Die drie O's zitteno in het bestuur van het Technocentrum. Vandaar dat X de Vijver tot zijn opmerkingen kwam. „Je krijgt maari kans om iets goed op poten te zetten.", merkte Van de X ver op. Uit zijn verhaal bleek dat er nog wel eens een; der motief achter zijn oproep voor verbreding van de t sis van het Technocentrum kan zitten. In 2010 krijgt: Technocentrum geen rijkssubsidie meer en moet het 2 de broek zien op te houden. Van de Vijver had er ove gens alle vertrouwen in dat dat goed zou komen. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland voegt haar radio- en te levisieafdeling samen. Dat moet leiden tot doelmatiger werken en kwaliteitsverbetering. Ver der wordt het management uit gebreid met zowel een ad junct-hoofdredacteur als een -directeur. Dat is de kern van een omvang rijke reorganisatie die de komen de jaren wordt doorgevoerd. De regionale omroep is in 1990 be gonnen als radiozender. In 1997 kwam daar televisie bij, inclu sief tekst-tv en teletekst. „Hoewel alles in één gebouw zit, zijn er toch twee culturen ontstaan", zegt directeur-hoofd redacteur F. Feij. Dat werkt meerduidigheid in de hand en is bovendien niet efficiënt. Wie in het nieuws komt, krijgt nu door gaans te maken met meerdere verslaggevers, die vaak dezelfde vragen stellen. Het is de bedoeling op de werk vloer het onderscheid tussen ra dio en televisie helemaal te la ten verdwijnen. „Een radiover slaggever werkt ook voor de tele visie en andersom", zegt Feij. „Dat vraagt veel opleidingen en bijscholingen, maar uiteindelijk wordt de omroep een bedrijf dat met één mond en met dezelfde toon spreekt." Dat betekent niet dat dan op radio en televisie pre cies hetzelfde wordt gedaan. „Op basis van dezelfde informa tie kun je tot verschillende uitin gen komen, gebruikmakend van de sterke punten van het me dium. Radio en teletekst kunnen snel nieuws brengen; televisie leent zich vooral om zaken in beeld te brengen." Camjo De nieuwe werkwijze past in de ontwikkeling dat verslaggevers hun eigen bijdragen (voor)mon- teren. Bij radio gebeurde dat al wat langer; bij televisie sinds kort. „Je ziet dat verslaggevers steeds meer uitmaken wat in de uitzending komt, zonder tussen komst van technisch personeel." Een verregaande vorm daarvan zijn camjo'sjournalisten die ook zelf de camera bedienen. De omroep experimenteert daar mee. „Camjo's worden langza merhand onontkoombaar, al leent de aanpak zich niet voor al les." De veranderingen, die al gerui me tijd zijn voorbereid, kunnen worden doorgevoerd nu er dui delijkheid is over de toekomsti ge financiering van de regionale omroep. Het geld (6,9 miljoen eu ro per jaar) wordt voortaan ver strekt door de provincie, die daarvoor telkens afspraken TERNEUZEN - Wijkverpleeg sters van Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen houden vanaf van daag spreekuren in Sluiskil, Hoek en Philippine. Twee keer per maand kunnen mensen hier terecht met allerlei vragen. Het gaat in de eerste plaats om vragen over ziekten, maar men sen kunnen er ook terecht voor informatie over de mogelijkhe den om thuiszorg te krijgen. Het inloopspreekuur is gratis toegan kelijk. Het spreekuur duurt van 14.30 tot 15.00 uur. In Philipin- ne is het spreekuur elke eerste en derde dinsdag van de maan in het wijkgebouw aan de Stern 14; in Hoek elke eerste en derde woensdag van de maand in de huisartsenpraktijk aan de Bern- hardstraat 1; in Sluiskil elke eerste en derde donderdag van de maand in het wijkgebouw aan de Louisastraat 52. Daar naast is de wijkverpleging elke werkdag tussen 13.30 en 14.00 uur bereikbaar voor vragen via telefoonnummer 0115 - 472549. Voor dringende zaken kan men ook bellen met 0115 - 674500. voor vier jaar maakt. De grote lijnen daarvoor zijn weergege ven in de omroepnota, die vori ge week naar buiten is gebracht. De duidelijkheid over de finan ciering heeft lang op zich laten wachten. „Daardoor konden we jarenlang niet ver vooruit plan nen en moesten we zeer conser vatief boekhouden, plannen in de koelkast houden en konden we vacatures niet vervullen." Nu kan er weer worden gewerkt aan de toekomst, aan de hand van de reorganisatie die naar verwachting tot in 2008 door loopt. Alle functies moeten de komende tijd opnieuw worden beschreven en ingevuld. Er is ook nadrukkelijk gekeken naar het management. „De con clusie daarvan is dat ik de aan sturing niet alleen kan doen", zegt Feij. „Ik kom nu al aan be paalde aspecten van mijn werk niet toe." Daarom wordt nu vooral buiten de deur gezocht naar twee adjuncten, zowel voor redactionele als directie-aange legenheden. Zij spelen, zo is de bedoeling, op termijn ook een rol in de opvolging van Feij, die al sinds de oprichting de om roep leidt. Voor R. Groenewegen, nu pro grammaleider televisie, wordt een andere functie binnen de or ganisatie gezocht. De reorgani satie heeft geen directe finan ciële noodzaak. „Er is wel een noodzaak om doelmatig te wer ken. Van de samensmelting van radio en televisie zal een be paald effect uitgaan, al kan ik nog niet zeggen wat dat is." Naar verwachting zal bijvoor beeld ruimte ontstaan om de it-afdeling te versterken. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De ontwikkeling van de toeristenpas op Schou wen-Duiveland kan verder gaan. Dat bleek gisteravond tij dens de commissievergadering Ruimtelijke Ordening. De raads leden staan weliswaar nog steeds niet te trappelen om deze innovatieve kaart in te voeren, maar een meerderheid geeft de pas voorlopig het voordeel van de twijfel. De toeristenpas is een soort su per-chipknip voor zowel de toe rist als de inwoner van Schou wen-Duiveland. Door tal van praktische zaken aan de pas te koppelen - zoals bediening van de slagboom, kortingsacties of busvervoer - profiteert de toe rist. De gemeente kan profiteren doordat de afdracht van de toe ristenbelasting gekoppeld kan worden aan de pas en de inwo ner van Schouwen-Duiveland kan profiteren van de pas als zorginstellingen als Allévo of woningbouwvereniging Zeeuw- land aan de pas gaan meedoen. Alle mogelijke ontwikkelingen moeten in de komende periode op een rijtje worden gezet. De raad kreeg gisteravond de Kijk eens om je heen. Er is in de 100 jaar dat Natuurmonumenten bestaat, veel bereikt. Nu moeten we vooruitkijken. Want steun blijft nodig voor het veiligstellen van waardevolle natuurgebieden in ons land. Meer dan ooit. Ga naar 100jaarlater.nl of steun ons via giro 9933. 0o \aar^J Natuurmonumenten Beschermt natuur in Nederlanc vraag voorgelegd of de ontwik keling van de pas de tweede fase in kan gaan. In deze fase wordt een stichting opgericht die de pas verder gaat ontwikkelen en moet duidelijk worden of onder nemend Schouwen-Duiveland de pas daadwerkelijk gaat steu nen. Pas als deze fase is afge rond zal de raad definitief moe ten besluiten of de pas er komt of niet. Dat besluit hangt vooral af van het draagvlak bij de on dernemers. Laten de onderne mers het massaal afweten, dan zal de pas er niet komen, gaf wethouder T. Croné aan. Opmerkelijk veel brancheorgani saties meldden zich gisteravond op de publieke tribune om te pleiten voor de pas. Niet zozeer omdat iedere ondernemer nu al razend enthousiast is, maar meer omdat de ondernemers de noodzaak van nieuwe ontwikke lingen ook wel inzien. „De toe ristische bezetting op Schou wen-Duiveland is de laatste twee jaar fors gedaald. Om deze negatieve trend te doorbreken is vergaande samenwerking nood zakelijk tussen alle spelers in de gemeente. De toeristenpas kan daarbij een bindend instrument zijn", zei P. van Oost namens de Recron. Leontine Borsato heeft het al voor je uitgeprobeerd! Slank Vitaal Low Cl shake werkt écht! Probeer het nu zelf en profiteer van de introductieaanbieding met de kortingsbon! Waarom Slank Vitaal LOW Gl-Shake? Vervangt een reguliere maaltijd Geen hongergevoel Langdurige energie Lekker en gezond met mango en perzik LOW Gl Smart Carb Low Cal Lekker, eenvoudig en caloriearm Slank Vitaal Low Gl is verkrijgbaar als lekkere yoghurt milkshake, op basis van perzik en mango. Behalve heel erg lekker, is het ook calorie arm en geschikt om een volledige maaltijd, gezond en eenvoudig, te vervangen. Zo vaak en zo lang als u wilt. Zonder hongergevoel! Een yoghurt shake bevat slechts 200 kcal en 1/3 van alle voedingsstoffen die u dage lijks nodig heeft. Vervang 2 maaltijden naar keuze door de SlankVitaal Low Gl yoghurt shake. Wilt u op gewicht blijven? Vervang dan af en toe een maaltijd door een Slank Vitaal Low Gl Shake. VOORDEELBON: Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op verpakking Slank Vitaal® LOW Gl-Shake 18 maaltijden - 0,97 per maaltijd! Van 24,95 VOOr 17,45 Lekker in mijn vel met Stonk Vitaal! Hulst: Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Oostburg: Innatura Gezondheidswinkels, Brouwerijstraat 11 Terneuzen: Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) Axel: DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 1 2 Sluis: Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42