Zeven banen weg bij Thuiszorg PZC PZC Sluis wijst minima op recht en plicht 13 Eenrichtingsverkeer Westerschelde vergroot risico's Minder leidinggevenden en minder cursussen in werktijd UITNODIGING j- Sheila van Doorsselaer t VOLVO agenda Schoonmakers Dow staken Paardenfokker mag mest stapelen D&T in bres voor kerk Groede Raad van State hoort argumenten aan voor afsluiten weg Braakman DESIGNRIEM GRATIS!! \^j Q wo^^men dinsdag 1 november 2005 foor Ernst Jan Rozendaal pEN HAAG - Minister Peijs CDA, Verkeer en Waterstaat) vil geen eenrichtingsverkeer /oor schepen in het Nauw van jjath. De veiligheidsrisico's op le Westerschelde zouden daar- loor in haar ogen toenemen. ï)e minister schrijft dat in ant i/oord op vragen van de Kamer- feden Buijs (CDA) en Slob EhristenUnie) naar aanleiding /an het vastlopen van het contai nerschip Fowairet in september. Peijs stelt dat bij eenrichtings verkeer konvooien van schepen ontstaan. Dat leidt ertoe dat schepen moeten wachten. De daarmee gepaard gaande anker manoeuvres zouden tot een toe name van risico leiden. De afge lopen jaren is de veiligheid op de Westerschelde juist verbe terd door het aantal ankerplaat sen te verminderen en te zorgen dat schepen kunnen doorvaren. De minister is ervan overtuigd dat de huidige veiligheidsrisi co's voor de gemeenten en na tuurgebieden rondom de Wester schelde acceptabel zijn. Dat neemt niet weg dat nog aan verbetering wordt gewerkt. Op het ogenblik worden proeven ge nomen met een geautomatiseerd planningsinstrument (de Wester- scheldeplanner) voor de groot ste schepen met een gevaarlijke lading, de ontwikkeling van een elektronische kaart, een elektro nisch hulpmiddel voor navigatie en voortdurende aandacht voor het opleidingsniveau van Vlaam se en Nederlandse verkeerslei ders. Snelheid Ook zal worden onderzocht of een beperking van de maximale snelheid van zeeschepen met een te grote golfslag soelaas biedt. Peijs wil ook kijken of zee vaart en binnenvaart op sommi ge trajecten, zoals van Hans- weert naar Terneuzen, moeten worden gescheiden. Statistische gegevens wijzen uit dat het aantal scheepsongeval len op de Westerschelde de laat ste decennia is gehalveerd. Peijs denkt dat eind 2006 een flinke impuls zal zijn gegeven aan de verbetering van de veilig heid op de Westerschelde. Dan zijn ook nog concrete voorstel len te verwachten van het minis terie van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de in mei verschenen Eindrapportage Rampenbestrijding Westerschel- deregio. Daaruit blijkt dat ge meenten nog onvoldoende zijn toegesneden om de verantwoor delijkheid voor de hulpverle ning op de Westerschelde waar te kunnen maken. Het rapport moet nog aan het Rijk worden aangeboden. Peijs verwacht dat zij of haar collega Remkes (VVD, Binnenlandse Zaken) bin nen twee maanden met een reac tie daarop kan komen. foor Jan van Zuilen TERNEUZEN - Bij de stichting .Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen verdwijnen door een interne re- >rganisatie minstens zeven ar- ïeidsplaatsen. Dat is volgens de Stichting Zorgsaam nodig om jen bezuiniging van zes ton te •ealiseren. 3et schrappen van banen gaat volgens directeur A. Schelfhout /an Thuiszorg Zeeuws-Vlaande- ?en niet ten koste van de patiën ten. (Die blijven dezelfde zorg hou- len als ze hadden. Het enige dat se er van merken is dat ze voor- ,'aan veel vaker dezelfde thuis- lorgmedewerkster over de vloer nijgen, maar dat is eerder een verbetering dan een verslechte ring, lijkt ons." Koppelen ,^et koppelen van klanten aan kste medewerksters en ook vas- 3 vervangsters is een van de ma- ieren waarmee Thuiszorg op jersoneelskosten denkt te kun nen besparen. Tot nu toe wer den de afspraken gemaakt door leidinggevenden op kantoor. Door de mensen in het veld zelf jiun afspraken te laten maken, '(tan Thuiszorg het werk op 'itantoor met minder mensen loen. „Een beetje schuivend net personeelsinzet en door ver- ïergaande automatisering kun- ien we zo zo'n zeven arbeids plaatsen besparen", aldus Schelfhout, die er aan toevoegt (Advertentie.) Chris en Ellen bedankt! Wouter en Angela succes! heropening Grandcafé De Fiets zat. 5 november 14.00 tot 20.00 uur Langstraat 15 in Zoutelande 2 Bezorgklachten: 1 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM 1 Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) j, WoutBareman jj Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) (j Baudeloo 16 I Postbus 62 j 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 j Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat er geen gedwongen ontsla gen vallen. Behalve dat het voor Thuiszorg zelf voordeliger is, denkt Schelf hout dat het ook voor de patiën ten makkelijker is. „Die kunnen nu rechtstreeks zaken doen als het hun beter uitkomt dat de me dewerkster bijvoorbeeld een keer op woensdag komt in plaats van dinsdag. En anders om is het voor de thuiszorgmede werkster ook makkelijker dat ze meer zelf haar werk kan inde len." De aangekondigde bezuini gingen zijn nodig door de lagere tarieven die Thuiszorg bij de zorgverzekeringen in rekening mag brengen. De prijzen voor thuiszorghulp zijn de afgelopen twee jaar met acht procent ver laagd. Tegelijkertijd is het aantal men sen dat een beroep doet op thuis zorg afgenomen. Dat leidt opge teld tot een inkomstendaling van zö'n 600.000 euro. Behalve op arbeidsplaatsen bezuinigt de stichting Thuiszorg ook op oplei- dingskosten voor het personeel. Mensen die cursussen volgen om hun vakkennis op peil te hou den, moeten dat gedeeltelijk uit eigen zak betalen. „We vinden dat we dat van ze mogen vragen omdat het op peil houden van je vakkennis ook een stuk eigen verantwoordelijkheid is", ver klaart Schelfhout. Eerder maak te de stichting Thuiszorg al be kend dat ze vanwege bezuinigin gen afziet van verhuizing van het huidige kantoor in Terneu zen naar een nieuwe vleugel van ziekenhuis De Honte. Kinderen uit groep 7 en 8 van basisschool De Hoge Plaat in Hoofdplaat leren mediteren bij de klanken van harpiste 'Anna van Avalon'. foto Peter Nicolai door Anita Tournois SCHOONDIJKE - De bovenbouw-leer lingen van een dozijn basisscholen in de gemeente Sluis maken al een paar jaar kennis met kunst, cultuur en cultureel erfgoed via speciale menu's. Dit jaar wordt hun culturele kennis extra ver rijkt: de kinderen maken niet alleen ken nis met de betoverende klanken van de harp, maar leren er ook op mediteren. Onder leiding van Anna van Avalon (de naam waaronder harpiste Anita Frenks zich voor de gelegenheid presenteert) dompelden scholieren van de Schoon- dijkse openbare basisschool zich giste ren onder in hun eigen gedachten. „Weten jullie eigenlijk wat mediteren is", vraagt Van Avalon aan de kinderen, terwijl ze in een kring bij elkaar zitten. „Een soort van bidden", stelt een van de leerlingen. „Ja, daar kun je het wel mee vergelijken", vindt de tokkelende Anna. Volgens de Dikke Van Dale is medite ren 'peinzen' of 'in gedachten verzon ken zijn', maar volgens Van Avalon is het 'een soort van naar binnengaan bij jezelf'. „Probeer alle gedachten uit te bannen, word rustig, zodat je fantasie aan de binnenkant zijn gang kan gaan. Mijn harpmuziek is hiervoor erg ge schikt, maar eerst doen we een paar oe feningen, een soort warming-up." De gordijnen zijn gesloten. Met waxine lichtjes in de kring is de sfeer al rustge vend. Kinderen die eerst nog wat druk en giechelig waren, zijn na de oefenin gen omgedraaid als een blad aan een boom. Er ontstaat een zee van rust in het klaslokaal. De verschillende oefeningen, waarbij Van Avalon tijdens het harpspel al pra tend aangeeft wat de kinderen (met ge sloten ogen) in gedachten moeten doen, maken heel wat los in de groep. Er ko men veel herinneringen bovendrijven, maar ook verwachtingen of fantasieën. Na afloop van elke oefening krijgt ieder een de tijd om zijn of haar ervaring te vertellen of erop te reageren. Opvallend is de openheid waarmee dit gebeurt, en ook de bereidheid om aandachtig naar de ander te luisteren. Uitingen van ont roering en verdriet komen naar buiten, evenals warme, bijzondere en vrolijke mededelingen. „Wat vonden jullie ervan", vraagt Anna als het uur voorbijgevlogen is. Enkele reacties: „In het begin vond ik het raar, maar later niet meer", „zelf ben ik er niet zo voor, maar ik vond het toch heel interessant" en „kin deren die ik anders niet zo aardig vind, ben ik nu met heel andere ogen gaan be kijken." In andere groepen zeiden kinderen „Ik ga het thuis ook eens proberen" en „Ik vond het het beste uurtje van mijn le ven". Van Avalon: „Elke groep heeft natuur lijk een eigen inbreng. In deze groep luk te het echt fantastisch." door Frank van Cooten Alle cliënten en toekomstige cliënten alle napieren van Socia- Dit is bedoeld om te beoordelen ciale Zaken. „Onze door Frank van Cooten OOSTBURG - De gemeente Sluis wijst uitkeringsgerechtig den de weg door het woud van regelgeving op het gebied van bijzondere bijstand en minima beleid. De afdeling Sociale Za ken van de gemeente heeft een informatiemap gemaakt met al le spelregels. (Advertentie) Dit is het adres van die monteur die alles van VOLVO weet. C4ICAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen Alle cliënten en toekomstige cliënten krijgen zo'n map, waar in hun rechten maar ook hun plichten worden uitgelegd. Naast een optimale informatie voorziening wil de gemeente vol gens wethouder L. Wille ook eventuele fraude met uitkerin gen bij de wortel aanpakken. Tijdens een symposium van Splinter (de belangenorganisa tie voor mensen met een uitke ring) werden gemeenten opge roepen uitkeringsgerechtigden veel actiever te informeren over hun rechten en plichten. De afdeling Sociale Zaken van de gemeente Sluis pakte de handschoen op door de informa tiemap 'Uw rechten en plichten bij de afdeling Sociale Zaken en WVG van de gemeente Sluis' te maken. Daarin staat alle infor matie over de rechten en plich ten, over de hulp die mensen in de bijstand van de gemeente kunnen verwachten en ook adressen van anderen. Het is daarnaast de bedoeling dat de cliënten alle papieren van Socia le Zaken in die map gaan bewa ren. „De cliënten hebben zo doende hun eigen dossier bij zich", zegt Wille. De informatie meldt onder meer dat Sociale Zaken de cliënten met respect behandelt, dat zorg vuldig en discreet met de gege vens wordt omgegaan, dat het recht op een uitkering objectief wordt getoets en dat alle moge lijke hulp wordt aangeboden om weer werk te vinden. Van de cliënten wordt onder meer verwacht dat alle relevan te informatie voor de beoorde ling van een uitkering wordt ver strekt, dat ze huisbezoek toe staan, actief proberen in hun ei gen levensonderhoud te voor zien en dat de medewerkers van Sociale Zaken correct worden behandeld. Wat dat laatste be treft zijn ook gedragsregels op genomen. Sociale Zaken controleert regel matig de gegevens via de maan delijkse inkomstenverklaring. Dit is bedoeld om te beoordelen of er nog recht is op een uitke ring en om fraude te voorko- men.We screenen veel beter dan vroeger", zegt N. Jansen van So ciale Zaken. „Onze intakege- beurt ook bij de mensen thuis. Zo weten we veel beter of men sen wel of geen recht hebben op een uitkering." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur; Kaarten, biljar ten, jokeren; De Halle, 13.30 uur; Kaar ten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koers- bal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljar ten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - 't Heïke, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 9,00 uur; Vrij biljar ten, Engels, computeren, workshop vrij willigers; 13.00 uur: Biljarten club, work shop vrijwilligers, computeren; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 19.00 TERNEUZEN - Bij Dow Benelux in Terneuzen werd gis teren het spits afgebeten voor een landelijke staking van schoonmaakpersoneel. De staking was niet gericht tegen Dow zelf, maar tegen het bedrijf dat bij de chemiegigant schoonmaakt: ISS, met 23.000 werknemers een van de grootste in deze branche in Nederland. Zeventien werkne mers van ISS weigerden gisteren op aandrang van FNV Bondgenoten om bij Dow aan het werk te gaan. In plaats daarvan deelden ze samen met vakbondsbestuurder H. Bastiaanse pamfletten uit aan het personeel van Dow. „Iedereen die we aanspraken was er beduusd van dat schoonmaakpersoneel al jaren maar 8,33 euro bruto per uur verdient", zegt Bastiaanse. FNV Bondgenoten wil vandaag op andere plekken in het land vakbondsacties houden. Dow reageerde bij monde van woordvoerder E. van Oosten enigszins onderkoeld op de staking. „Wij zijn in deze geen partij. Daarom hebben we er op zich best moeite mee dat wij op deze manier bij een cao-conflict worden betrokken. Van de andere kant moet ik ook zeg gen dat de actie aan de poort niemand gestoord heeft." KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst is door de Raad van State teruggefloten over de afgifte van een milieuver gunning voor een paardenfokkerij aan Hoek en Bosch in Kloosterzande. De eigenaar van de paardenfokkerij ver zette zich met succes tegen de voorwaarden die opgeno men waren in de vergunning. De gemeente verplichtte de paardenfokker uit Kloosterzande de vaste mest op de mestplaat van zijn bedrijf niet hoger op te stapelen dan twee meter. Die eis werd gesteld om het uitzicht van de buren niet te bederven. De paardenfokker zegt echter dat de gemeente hem in eerste instantie te kennen had gege ven dat de mest tot maximaal vier meter hoog mocht wor den opgestapeld. Door die hoogte te halveren, wordt de paardenhouder op kosten gejaagd. Hij moet dan immers vaker mest afvoeren. De Raad van State oordeelde dat de gemeente een oneigenlijk argument had gebruikt door te schermen met 'visuele hinder' voor de gebruiker van het perceel naast de paardenfokkerij. Daar staat alleen een opslagloods; de gebruiker van de loods woont daar niet. Reden voor de Raad van State om de paardenfokker in het gelijk te stellen. De gemeente moet binnen drie maan den een nieuwe milieuvergunning afgeven. GROEDE - De politieke partij Dorpsbelangen en Toeris me (D&T) breekt een lans voor de broodnodige restaura tie van de Nederlandse Hervormde kerk in Groede. De res tauratie komt maar niet van de grond. De stichting Be houd Nederlands Hervormde Kerk Groede komt ruim een half miljoen euro tekort. De gemeente Sluis wil slechts 21.000 euro betalen en dan pas in 2010. D&T wijst het col lege op het overleg van vorige week tussen het college en inwoners van Groede. Daar is verteld dat er op korte ter mijn financiële oplossingen moeten komen voor restaura tie van de kerk. D&T vraagt of het klopt dat de kerk niet is aangemeld bij het Provinciaal Restauratie Uitvoerings programma 2004-2009. „Objecten die niet in dit program ma zijn opgenomen kunnen alleen voor subsidie in aan merking komen nadat ze zijn opgenomen in een gewijzig de prioriteitenlijst", stelt D&T. Het wijzigen van die lijst valt onder de bevoegdheid van het college van Sluis. De partij wil weten of het college deze lijst wil veranderen. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De drie rechters van de Raad van State die moe ten oordelen over het afsluiten van de openbare wegen op va kantie-eiland Braakman in Hoek lieten zich gisteren, tij dens een hoorzitting, vooral in formeren over de kwestie. Ze lieten zich er niet over uit hoe ze denken over de wens van Braakman BV om op de enige toegangsweg, de Fazantenlaan, een slagboom te plaatsen, zodat het recreatiepark niet meer voor iedereen zomaar toegankelijk is. De enige aanwijzing kwam misschien van staatsraad Ch. Mouton. Hij gaf de bedrijfs leiding van De Braakman de tip om aan het begin van de Fazan tenlaan een bordje 'doodlopen de weg' te plaatsen. Mouton rea geerde daarmee op de klacht van Braakmans raadsman H. van Ravenhorst dat de Fazanten laan vaak wordt gebruikt door vrachtverkeer dat onverrichter- zake terugkeert als blijkt dat de Fazantenlaan geen doorgaande weg is. Slagboom De Braakman wil echter geen bordje. Het bedrijf wil de Fazan tenlaan aan de openbaarheid onttrekken door het plaatsen van een slagboom die alleen ver keer doorlaat dat over een elek tronische sleutel beschikt. Met deze voorziening hoopt de lei ding van het vakantiepark een einde te maken aan het vandalis me dat welig op het park zou tie ren en aan de verkeersproble men die in de zomermaanden veroorzaakt worden door de achtduizend recreanten die da gelijks het park bezoeken. De provincie was eerst voorstan der, maar keerde zich later te gen het plan. Volgens het provin ciebestuur wijkt De Braakman voor wat betreft criminaliteit en overlast niet af van vergelijkba re parken. Het provinciebestuur vindt het verder belangrijk dat de weg openbaar blijft omdat veel mensen van de route ge bruik maken. De camping op De Braakman kan worden afgeslo ten van de rest van het gebied, aldus de provincie. Zo is de cam ping wel beschermd. Bezitters Tegen afsluiting van de weg ver zetten zich ook 37 bezitters van bungalows op het vakantie-ei land en de leden van watersport vereniging de Vremdijck. De bungalowbezitters willen geen belemmeringen voor zichzelf en hun bezoek en de watersporters vrezen dat hun clubgebouw niet meer vrij toegankelijk zal zijn. Op de vraag waarom De Braak man niet de zijwegen van de Fa zantenlaan afsluit, zei raads man Van Ravenhorst: „Dat wordt een getto. Je hebt dan zo veel hekken en slagbomen no- Uitspraak van de Raad van Sta te volgt. Advertentie uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.30 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren, bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 19.30 uur: EHBO; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.30 uur: Dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE Zaal Concordia,13.30 uur: KBO koersbal; Als u tijdens de actieperiode van 1 t/m 27 november voor 300,- in onze winkel besteed krijgt u een Branie designriem t.w.v. 65,- GRATIS Havenstraat 20 4531 Ek Terneuzen www.wout-men.nlwoutnl@zeeiandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39