Omroep voegt radio en tv samen PZC Pleidooi voor één bestuur kenniscentra Natuur wint het van techniek in Oostkapelle Eenrichtingsverkeer Westerschelde vergroot risico's Onderzoek naar gedrag trekvogel Goes: 30% KORTING Schoonmakers Dow staken Reorganisatie moet leiden tot efficiënter werken Snel en gezond afvallen doe je met Slank Vitaal LOW Gl yoghurt Shake Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 dinsdag 1 november 2005 Lekker, eenvoudig en caloriearm Slank Vitaal Low Gl is verkrijgbaar als lekkere yoghurt milkshake, op basis van perzik en mango. Behalve heel erg lekker, is het ook calorie arm en geschikt om een volledige maaltijd, gezond en eenvoudig, te vervangen. Zo vaak en zo lang als u wilt. Zonder hongergevoel! Een yoghurt shake bevat slechts 200 kcal en 1/3 van alle voedingsstoffen die u dage lijks nodig heeft. Vervang 2 maaltijden naar keuze door de SlankVitaal Low Gl yoghurt shake. Wilt u op gewicht blijven? Vervang dan af en toe een maaltijd door een Slank Vitaal Low Gl Shake. VOORDEELBON: Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op verpakking SlankVitaal® LOW Gl-Shake 18 maaltijden - 0,97 per maaltijd! Van 24,95 voor 17,45 Voorbereidingen worden getroffen om een van de twee platanen bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle te verplaatsen. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De natuur heeft gisteren gewonnen van de techniek. De twee platanen voor de ingang van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka pelle zouden verplaatst wor den naar de overkant van de weg. Maar de eerste en tevens grootste van de twee, was niet van plan te verhuizen. De kluit dreigde te breken waardoor de verplaatsing moest worden uit gesteld. Al in het voorjaar zijn de plata nen, die vijftig a zestig jaar oud zijn, voorbereid op hun door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) wil geen eenrichtingsverkeer voor schepen in het Nauw van Bath. De veiligheidsrisico's op de Westcrschelde zouden daar door in haar ogen toenemen. De minister schrijft dat in ant woord op vragen van de Kamer leden Buijs (CDA) en Slob (ChristenUnie) naar aanleiding van het vastlopen van het contai nerschip Fowairet in september. Peijs stelt dat bij eenrichtings verkeer konvooien van schepen ontstaan. Dat leidt ertoe dat schepen moeten wachten. De daarmee gepaard gaande anker manoeuvres zouden tot een toe name van risico leiden. De afge lopen jaren is de veiligheid op de Westerschelde juist verbe terd door het aantal ankerplaat verhuizing. In april werden de kluiten losgesneden en voorbe- handeld zodat de wortels snel kunnen groeien op de nieuwe plek. Gisterochtend zijn de kluiten blootgelegd, in doek ge wikkeld en zijn er kabels aan de boom en de kluit bevestigd. Als de motor van de hijskraan wordt gestart en de kabels de lucht in gaan, is te zien dat de boom omhoog komt en de kluit blijft liggen De boom kraakt en kreunt akelig. De boomspe cialisten van Pius Floris beslui ten dat het te riskant is om door te gaan. „De kluit dreigt te breken", licht Jolein Meijers van het Zeeuws Biologisch Mu- sen te verminderen en te zorgen dat schepen kunnen doorvaren. De minister is ervan overtuigd dat de huidige veiligheidsrisi co's voor de gemeenten en na tuurgebieden rondom de Wester schelde acceptabel zijn. Dat neemt niet weg dat nog aan verbetering wordt gewerkt. Op het ogenblik worden proeven ge nomen met een geautomatiseerd planningsinstrument (de Wester- scheldeplanner) voor de groot ste schepen met een gevaarlijke lading, de ontwikkeling van een elektronische kaart, een elektro- seum toe. „Door de hoge grond waterstand en de grote hoeveel heid zand in de kluit, dreigt het zand uit de kluit te trek ken", zegt regiomanager Gillis Dellebeke van Pius Floris. „Het komt er inderdaad op neer dat de kluit dan kan bre ken." Compacter Lange tijd zag het ernaar uit dat de kleinere plataan wel ver plaatst kon worden. Maar rond half zes gistermiddag moest de klus worden gestaakt. Deze boom kampte met hetzelfde probleem. „Morgen gaan ze de twee kluiten kleiner, compac- nisch hulpmiddel voor navigatie en voortdurende aandacht voor het opleidingsniveau van Vlaam se en Nederlandse verkeerslei ders. Ook zal worden onderzocht of een beperking van de maximale snelheid van zeeschepen met een te grote golfslag soelaas biedt. Peijs wil ook kijken of zee vaart en binnenvaart op sommi ge trajecten, zoals van Hans- weert naar Terneuzen, moeten worden gescheiden. Statistische gegevens wijzen uit dat het aantal scheepsongeval ter maken", zegt Meijers. „En woensdag zullen ze dan alsnog verplaatst worden. Als dan blijkt dat ook met een kleinere kluit de verhuizing niet moge lijk is, zal er een frame van bui zen rond de kluiten worden aangebracht om ze meer onder steuning te geven." De bomen moeten weg van het plein bij de ingang van het mu seum omdat daar een nieuwe entree wordt gebouwd. Samen met Staatsbosbeheer is een nieuwe stek gevonden, precies aan de overkant van de weg. In mei gaat het vernieuwde mu seum onder de naam Terra Ma- ris open. len op de Westerschelde de laat ste decennia is gehalveerd. Peijs denkt dat eind 2006 een flinke impuls zal zijn gegeven aan de verbetering van de veilig heid op de Westerschelde. Dan zijn ook nog concrete voorstel len te verwachten van het minis terie van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de in mei verschenen Eindrapportage Rampenbestrijding Westerschel- deregio. Daaruit blijkt dat gemeenten nog onvoldoende zijn toegesne den om de verantwoordelijk heid voor de hulpverlening op de Westerschelde waar te kun nen maken. Het rapport moet nog aan het Rijk worden aange boden. Peijs verwacht dat zij of haar collega Remkes (VVD, Binnen landse Zaken) binnen twee maanden met een reactie daar op kan komen. door René Schrier NEELTJE JANS - Breng het nieuw op te richten Zeeuws ken nisinstituut bestuurlijk onder hetzelfde bestuur als het Techno centrum Zeeland. Die oproep deed de voorzitter van het Tech nocentrum Zeeland, K. van de Vijver, gistermiddag tijdens een bijeenkomst op Neeltje Jans. Van de Vijver waarschuwde dat de oprichters van het kennisin stituut niet dezelfde fout moe ten maken als bij de oprichting van het Technocentrum is ge beurd. Vooral in het begin dreig de dat centrum ten onder te gaan aan de vele bestuurswisse lingen. Het kennisinstituut wordt in het leven geroepen om de projecten die worden uitgevoerd in het ka der van het Zeeuws kennisak koord van de grond te tillen en te ondersteunen. Steunpilaren voor het kennisakkoord en dus voor het instituut zijn de zoge naamde drie O's; onderwijs, overheid en ondernemers. Die drie O's zitten ook in het be stuur van het Technocentrum. Vandaar dat Van de Vijver tot zijn opmerkingen kwam. Kans „Je krijgt maar één kans om iets goed op poten te zetten. Het zou zonde zijn als het oude wordt af gebroken voordat het nieuwe op gebouwd is", merkte Van de Vij ver op. Uit zijn verhaal bleek dat er nog wel eens een ander motief ach ter zijn oproep voor verbreding van de basis van het Technocen trum kan zitten. In 2010 krijgt het Technocentrum namelijk geen rijkssubsidie meer en moet het zelf de broek zien op te hou den. Van de Vijver had er overi gens alle vertrouwen in dat dat goed zou komen. Gedeputeerde M. Ie Roy kondig de aan dat begin volgend jaar de eerste projecten van het Zeeuws kennisinstituut het licht zullen zien. Van de Vijver en Le Roy spra ken op een bijeenkomst die wijd was aan Het Loket. He® ket is een onderdeel van I Technocentrum Zeeland en kc pelt vragen van bedrijven na opleidingen aan elkaar en p: beert daar een aanbod aan opl dingen bij te zoeken. Dat heeft als voordeel, gaf Roy aan, dat medewerkers die bedrijven niet meer de p; vincie uit hoeven voor het vi gen van cursussen. Ongevi 100 Zeeuwse bedrijven mal; nu gebruik van de diensten Het Loket. TERNEUZEN - Bij Dow Ba' lux in Terneuzen werd gistel het spits afgebeten voor een ls( delijke staking van schoonmai personeel. De staking was niet gericht t gen Dow zelf, maar tegen heti'; drijf dat bij de chemiegigi schoonmaakt: ISS, met 23,1 werknemers een van de grootf in deze branche in Nederlaijj Zeventien werknemers van l| weigerden gisteren op aandri van FNV Bondgenoten om f Dow aan het werk te gaan.| plaats daarvan deelden ze men met vakbondsbestuuri? H. Bastiaanse pamfletten I aan het personeel van Dow. dereen die we aanspraken v er beduusd van dat schoonmai personeel al jaren maar 8,33 i ro bruto per uur verdient", zi Bastiaanse. FNV Bondgenot^ wil vandaag op andere plekF in het land vakbondsacties h| den. Dow reageerde bij mot- van woordvoerder E. van 0:e ten enigszins onderkoeld op? staking. „Wij zijn in deze gi partij. Daarom hebben we erf zich best moeite mee dat wijf deze manier bij een cao-conflr worden betrokken. Van de anc- re kant moet ik ook zeggend de actie aan de poort niema gestoord heeft." door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland voegt haar radio- en te levisieafdeling samen. Dat moet leiden tot doelmatiger werken en kwaliteitsverbetering. Ver der wordt het management uit gebreid met zowel een ad junct-hoofdredacteur als een -directeur. Dat is de kern van een omvang rijke reorganisatie die de komen de jaren wordt doorgevoerd. De regionale omroep is in 1990 be gonnen als radiozender. In 1997 kwam daar televisie bij, inclu sief tekst-tv en teletekst. „Hoewel alles in één gebouw zit, zijn er toch twee culturen ontstaan", zegt directeur-hoofd redacteur F. Feij. Dat werkt meerduidigheid in de hand en is bovendien niet efficiënt. Wie in het nieuws komt, krijgt nu door gaans te maken met meerdere verslaggevers, die vaak dezelfde vragen stellen. Het is de bedoeling op de werk vloer het onderscheid tussen ra dio en televisie helemaal te la ten verdwijnen. „Een radiover slaggever werkt ook voor de tele visie en andersom", zegt Feij. „Dat vraagt veel opleidingen en bijscholingen, maar uiteindelijk wordt de omroep een bedrijf dat met één mond en met dezelfde toon spreekt." Dat betekent niet dat dan op ra dio en televisie precies hetzelfde wordt gedaan. „Op basis van dezelfde informa tie kun je tot verschillende uitin gen komen, gebruikmakend van de sterke punten van het me dium. Radio en teletekst kunnen snel nieuws brengen; televisie leent zich vooral om zaken in beeld te brengen." De nieuwe werkwijze past in de ontwikkeling dat verslaggevers hun eigen bijdragen (voor)mon- teren. Bij radio gebeurde dat al wat langer; bij televisie sinds kort. „Je ziet dat verslaggevers steeds meer uitmaken wat in de uitzending komt, zonder tussen komst van technisch personeel." Camjo's Een verregaande vorm daarvan zijn camjo's: journalisten die ook zelf de camera bedienen. De omroep experimenteert daar mee. „Camjo's worden langza merhand onontkoombaar, al leent de aanpak zich niet voor al les." De veranderingen, die al gerui me tijd zijn voorbereid, kunnen worden doorgevoerd nu er dui delijkheid is over de toekomsti ge financiering van de regionale omroep. Het geld (6,9 miljoen eu ro per jaar) wordt voortaan ver strekt door de provincie, die daarvoor telkens afspraken voor vier jaar maakt. De grote lijnen daarvoor zijn weergege ven in de omroepnota, die vori ge week naar buiten is gebracht. De duidelijkheid over de finan ciering heeft lang op zich laten wachten. „Daardoor konden we jarenlang niet ver vooruit plan nen en moesten we zeer conser vatief boekhouden, plannen in de koelkast houden en konden we vacatures niet vervullen." Nu kan er weer worden gewerkt aan de toekomst, aan de hand van de reorganisatie die naar verwachting- tot in 2008 door loopt. Alle functies moeten de komende tijd opnieuw worden beschreven en ingevuld. Er is ook nadrukkelijk gekeken naar het management. „De con clusie daarvan is dat ik de aan sturing niet alleen kan doen", zegt Feij. „Ik kom nu al aan be paalde aspecten van mijn werk niet toe." Daarom wordt nu vooral buiten de deur gezocht naar twee adjuncten, zowel voor redactionele als directie-aange legenheden. Zij spelen, zo is de bedoeling, op termijn ook een rol in de opvolging van Feij, die al sinds de oprichting de om roep leidt. Voor R. Groenewe- gen, nu programmaleider televi sie, wordt een andere functie binnen de organisatie gezocht. De reorganisatie heeft geen di recte financiële noodzaak. „Er is wel een noodzaak om doelma tig te werken. Van de samen smelting van radio en televisie zal een bepaald effect uitgaan, al kan ik nog niet zeggen wat dat is." Naar verwachting zal bijvoorbeeld ruimte ontstaan om de it-afdeling te versterken. Kijk eens om je heen. Er is in de 100 jaar dat Natuurmonumenten bestaat, veel bereikt. Nu moeten we vooruitkijken. Want steun blijft nodig voor het veiligstellen van waardevolle natuurgebieden in ons land. Meer dan ooit. Ga naar 100jaarlater.nl of steun ons via giro 9933. ,0oi I Natuurmonumenten w Beschermt natuur in Nederland! Leontine Borsato heeft het al voor je uitgeprobeerd! Slank Vitaal Low Gl shake werkt échtProbeer het nu zelf en profiteer van de introductieaanbieding met de kortingsbon! Lekker in mijn vel met Slank Vitaal! door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het ministerie van LNV onderzoekt het gedrag van trekvogels bij kippenbedrij- ven. In Zeeland is een bedrijf in Nieuwerkerk en een bedrijf in 's-Heer Arendskerke bezocht. Het onderzoek wordt uitge voerd in het kader van een drei gende uitbraak van vogelgriep. „Onze opdracht is te onderzoe ken wat voor vogels daar zitten en wat ze doen", legt coördina tor B. Voslander van Sovon uit. Deze stichting voor vogelonder- zoek voert het onderzoek uit in opdracht van het ministerie. Het ministerie heeft preventieve maatregelen afgekondigd om een uitbraak van de vogelgriep te voorkomen. Pluimvee in hoog-risicogebieden (gebieden waarin zowel trekvogels voorko men als bedrijven zitten met bui ten lopend pluimvee) moeten binnen gehouden worden of on der een dicht afdak scharrelen. Ze mogen in geen geval in con tact komen met trekvogels. Ook hobby-kippen moeten in de ze gebieden afgeschermd wor den. In de andere regio's gelden iets minder strenge maatrege len. Om de echte risico's voor verspreiding van de ziekte beter in kaart te kunnen brengen wordt nader onderzoek gedaan naar het gedrag van de trekvo gels. „We hebben zestig bedrij ven in heel Nederland geselec teerd. Daar tellen we een uur lang wat er allemaal voorbij komt." Vogelteller T. Sluijter heeft de Zeeuwse bedrijven be zocht. „Ik heb gekeken of er vo gels over het bedrijf vliegen en of ze gebruik maken van het ter rein", legt hij uit. „Ik kijk ook of ze bijvoorbeeld voedsel zoe ken en noteer verder alles wat ze doen. Misschien zijn het nu onbenullige feitjes, maar straks - als alle gegeven verzameld zijn - kan blijken dat het wezenlijke informatie is." De tellers maken ook foto's van de situatie en kij ken of alle kippen inderdaad on der een dak zitten. Bij de twee Zeeuwse bedrijven was dat het geval. Eind deze week moeten al le ingeschakelde tellers de resul taten hebben ingeleverd. In de tweede week van november hoopt Voslander de eindresulta ten aan het ministerie te kunnen geven. Waarom Slank Vitaal LOW Gl-Shake? Vervangt een reguliere maaltijd Geen hongergevoel Langdurige energie Lekker en gezond met mango en perzik LOW Gl Smart Carb Low Cal PZC SCHOUWEN DUIVENLA'I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36