Jeugd vreest voor huisvesting Eerste Schouwse 'ommetje' komt eraan PZC Brouws stel hecht sterk aan familie Sloopvergunning voor geschenkwoningen Nieuw leven voor oud pad Vragen rond vechtpartij in Kloosterzande Ontheffing voor vrachtauto Snel besluit over slapen op strand Auto bekrast in Zierikzee Vijf nieuwe tips in zaak-Terwoert Grote buit inbraak Biezelinge Nader onderzoek naar woningen, seizoensarbeid en onveiligheid 'olitierechter estraft drankrijders UITNODIGING In de polder van Noordgouwe kan vanaf volgend jaar juni een ommetje worden gemaakt. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Even een ommetje maken. Vanaf juni volgend jaar kan dat in de polder in Noordgouwe. Daar wordt het oude Molenweegje doorge trokken naar een al even oud 'kerken pad' en zo ontstaat een historische wan delroute van een kleine drie kilometer. De eerste van een reeks, hopen initiatief nemers Stichting Plattelandsvernieu wing Schouwen-Duiveland en Stich ting Landschapsbeheer Zeeland. De restanten van het 'motorkot' op de dijk verraden dat hier ooit een molen ge staan heeft. Door de zachte grond van het weggetje, dat in vroeger tijden naar twee Noordgouwse molens voerde, loopt een tractorspoor. Je loopt er in de luwte van de dijk, met uitzicht op het weidse polderlandschap. De kerktoren van Zonnemaire priemt tussen de hui zen door omhoog. Ter hoogte van het oude kerkenpad - vroeger gebruikt door dorpelingen die een kerk in een naburig dorp prefereer den boven het godshuis in het eigen dorp - piept een witte gevel net boven de dijk uit. De weg tussen Noordgouwe en Zonnemaire is dichtbij, maar stoort niet. Hier beleef je het platteland an ders. Heel anders. En dat is ook precies de bedoeling. Schouwen-Duiveland, redeneerden de initiatiefnemers, biedt veel meer dan al leen zon, zee en strand. Schouwen-Dui veland is ook door boeren gevormd pol derlandschap. Door koeien begraasde weides en akkers met vers geploegde vo ren in zware klei. En dat mag, vinden Paula Bremmers van Stichting Platte landsvernieuwing Schouwen-Duive land en Sandra Dobbelaar van Stich ting Landschapsverzorging Zeeland, best gezien worden. Vanuit die gedach te ontstond het idee voor het historisch wandelpad in de polder bij Noordgou we. Bremmers: „We willen echt een 'om metje' creëren. Bewoners en bezoekers van een dorp - Noordgouwe in dit geval - de kans bieden om een rondje rond het dorp te doen." Een rondje dat in alle rust en veiligheid afgelegd kan worden. Wandelaars die nen alleen rekening te houden met de boer die op zijn tractor naar zijn aan het wegje gelegen land gaat. Aan het Molenwegje zelf hoeft weinig tot niets te worden gedaan, dat ligt er netjes maar ook weer niet te gladjes bij. Ge knipt voor een polderwandeltocht. Het oude kerkenpad vergt wel aandacht. Het tracé ligt er nog wel, maar om het pad weer begaanbaar te maken moet flink gesnoeid worden in woekerende planten en struiken die nu de doorgang bemoeilijken. Om van het ommetje een echt rondje te kunnen maken moet ver volgens van het kerkenpad een door steek gemaakt worden naar een polder weg die terug naar Noordgouwe voert. foto Marijke Folkertsma Dat gebeurt via het land van boeren Leo Klompe en Sjaak de Bree. Zij zijn bereid gevonden een strook grond van drie meter met gras in te zaaien. En dat doen ze niet alleen vanwege de vergoe ding voor het akkerland dat niet meer voor productie gebruikt kan worden, maar ook omdat ze graag meehelpen het platteland te promoten. De dorps raad Noordgouwe draagt ook haar steentje bij in de vorm van een rust- bankje voor ergens langs de route. De kosten - nog geen 7500 euro - worden gedragen door Landschapsbeheer Zee land en de Heidemij. Kerkenpad-eige naar Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft toegezegd het onderhoud van het kerkenpad voor haar rekening te ne men. Bremmers en Dobbelaar zijn zeker van plan te kijken waar elders op Schou wen-Duiveland vergelijkbare 'omme tjes' gecreëerd kunnen worden, maar voorlopig concentreren zij zich op het Noordgouwse ommetje. Bremmers: „Dit moet voor de Noordgouwenaren echt 'hun' pad worden." dinsdag 1 november 2005 KLOOSTERZANDE - De poli tie is er nog niet achter waarom ■er zondagochtend rond kwart over vijf een vechtpartij ont stond in de Kloosterstraat in Kloosterzande. Bij het gevecht werden knuppels en buizen ge bruikt. Dok liep er iemand met een zwaard te zwaaien. In ieder geval één persoon, een 19-jarige Vlissinger, raakte ge- Jvond. Hij is behandeld door am bulancepersoneel en kon daarna zijn weg weer vervolgen. De politie heeft nog niet alle ge tuigen en verdachten gehoord. De zaak wordt onderzocht. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl 1 E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft Fraanje BV Aannemingsbedrijf uit Lewedorp vergunning ver leend voor de sloop van vijf ge schenkwoningen in Zierikzee. De woningen moeten wijken voor een appartementencom plex. Het is de bedoeling dat de bouw mei volgend jaar begint. Het complex aan de rand van buitenwijk Malta moet plaats gaan bieden aan 27 appartemen ten, bedoeld voor senioren en 'doorstarters' op de woning markt. Om de bouw mogelijk te maken, moeten twee Noorse ge schenkwoningen aan de Gracht- weg, twee Oostenrijkse aan de Mulockstraat en eentje aan de Schuurbeque Boeijestraat ge sloopt worden. Het gebouw dat voor de karakteristieke wonin gen in de plaats komt telt drie bouwlagen. Bouwer Fraanje en projectpartner woningbouwcor poratie Zeeuwland hebben bij het ontwerp zoveel mogelijk ge probeerd het gebouw een 'Noordse uitstraling' te geven zo dat het goed aansluit bij de be staande bebouwing van met na me de Grachtweg. Daarom wordt een deel van de gevel van het appartementen complex in hout uitgevoerd en worden de balkons afgewerkt met houten latten. Geheel in Scandinavische stijl zijn de van grasdaken voorziene carports MELISKERKE - Een vrachtwa gen met koelaggregaat mag tot 1 januari 2007 tijdens een deel van de week geparkeerd worden op het parkeerterrein aan de Ra- penburgweg in Meliskerke. Het Veerse college van B en W heeft een ontheffing verleend aan de firma Transtolk. De vrachtwagen met koelaggregaat veroorzaakt geluidshinder, maar omdat het parkeerterrein bedoeld is voor vrachtauto's en omdat het een bedrijventerrein is waar enige mate van geluidso verlast aanvaardbaar is, heeft het college de ontheffing ver leend. De toestemming is be perkt geldig omdat de gemeente aan nieuwe regels werkt. achter het complex. Door een zo geheten lessenaardak toe te pa sen hopen Fraanje en Zeeuw- land de verbinding met de ach terliggende wijk Malta te ma ken. Fraanje en Zeeuwland heb ben desondanks tot dusverre in Malta de handen niet op elkaar kunnen krijgen voor het plan. De buurtbewoners vinden het geplande complex te hoog en massaal. Ook zijn de buurtbewoners niet echt overtuigd van nut en nood zaak van de aan het bouwpro ject gekoppelde herinrichting van de Schuurbeque Boeijes traat. Het opheffen van de groen strook langs de huizen vinden de bewoners van die straat een slecht idee en ook zien ze niets in het plan voor sloop van de ga rages. Geschiedenis Heemkundige vereniging Stad en Lande heeft eveneens grote moeite met het bouwplan. Hun verzet richt zich met name te gen de sloop van de geschenkwo ningen. Die - van oorsprong hou ten - woningen zijn in de visie van Stad en Lande onlosmake lijk verbonden met de geschiede nis van Zierikzee. Zij herinne ren aan de buitenlandse hulp aan Schouwen-Duiveland na de watersnoodramp van 1953. Voorzitter J. Erbrink van Stad en Lande was gisteren niet be reikbaar voor commentaar op het door de gemeente verlenen van de sloopvergunning. (Advertentie) ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duive land neemt op korte termijn een principebesluit over sla pen op het strand. De raad doet dit naar aanleiding van het plan van ondernemer Kristelijn om een strandhotel te beginnen. De raad komt hiermee deels tegemoet aan de wens van Kristelijn om zo snel mogelijk uitsluitsel te krijgen. Een meerderheid van de gemeenteraad heeft waardering voor de plannen en de werkwijze van de ondernemer. De raad kreeg een uitgewerkt plan, inclusief planologische rand voorwaarden voorgelegd. Daaruit blijkt dat het bestem mingsplan gewijzigd moet worden, maar dat de onderne mer verder binnen alle randvoorwaarden blijft die aan een strandpaviljoen wordt gesteld. „We moeten dus een politieke keuze maken", zei H. Coomans (WD). Hij kreeg de overige fracties aan zijn zijde om die keuze in de raads vergadering van november te maken. Als de raad besluit om nieuwe ontwikkelingen - zoals nachtrecreatie - op het strand mogelijk te maken kan het plan van Kristelijn ver der beoordeeld worden. Gisteravond werd al duidelijk dat Stichting Stad en Lan de en de Vrienden van Westenschouwen tegen het plan zijn. ZIERIKZEE - Een geparkeerde auto in Zierikzee is tus sen zondagmiddag en gisterochtend bekrast. De auto stond geparkeerd aan de Steenbank. Een achter portier en een achterspatbord zijn beschadigd. Het scha debedrag is niet bekend. MIDDELBURG - De politie heeft vijf nieuwe tips gekre gen over de moord op advocaat M.A. Terwoert uit Klein-Valkenisse. Het onderzoek naar de moord, die in 1993 is gepleegd, is vorige week heropend. Of de tips bruikbaar zijn, kon politiewoordvoerder J. van Mourick gisteren nog niet zeggen. Volgens hem moeten al le tips die binnenkomen, eerst grondig worden onder zocht. Het is, ondanks het voorwerk dat in het oude onderzoek is verricht, niet mogelijk al direct vast te stellen of een tip nuttige informatie bevat of niet. De politie heeft zes re chercheurs ingezet op het onderzoek. Terwoert werd op zaterdag 6 maart 1993 dood aangetrof fen in zijn woning in Klein-Valkenisse. Ondanks een on derzoek, een uitgeloofde beloning van 25.000 gulden en een oproep in het tv-programma Opsporing Verzocht kon de moord destijds niet worden opgelost. Aangezien Ter woert rijk was en teruggetrokken leefde, ging de politie uit van roofmoord en zij doet dat nog steeds. Omdat de po litie beschikt over nieuwe opsporingstechnieken, is de zaak heropend. Ook is een beloning van 15.000 euro uitge loofd voor de gouden tip. BIEZELINGE - Uit een bedrijf aan de Middenweg op be drijventerrein Smokkelhoek in Biezelinge is tussen zatera- dagavond en gistermorgen vroeg voor enkele duizenden euro's aan gereedschap gestolen. De dieven namen onder meer lastrafo's en freesmachines mee. Zij richtten ook vernielingen aan. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Een zak spruiten, mosselen, twee bief stukjes, een cd met psalmen en een flinke lading vogelvoer. De cadeaustapel van het diamanten echtpaar M. Smalheer (86) en L. Smalheer-van der Linde (79) uit Brouwershaven mag er wezen, maar uiteindelijk is maar één ding echt van belang. „We zijn een heel hechte familie en kun nen elkaar niet missen", stelt mevrouw Smalheer vast. Ze verhaalt van de hulp die ze krijgt en de gezelligheid die ze heeft aan de rits nakomelingen. Het tweetal, dat gisteren zijn zestigjarig huwelijksjubileum vierde, heeft vijf zoons (waar van er twee zijn overleden) en vier dochters. De familie is in middels met drieëndertig klein kinderen en dertien achterklein kinderen uitgebreid. Nog altijd genieten de Smalheers van de kleintjes, die meteen op de 'snoepbusse' afstevenen na bin nenkomst in de woning van het Brouwse echtpaar. En nog hoor baar nagenietend vertelt de da me des huizes over het feest T]M. Smalheer (86) en L. Smalheer-van der Linde (79), al zestig jaar een paar. foto Marijke Folkertsma („We waren met 59 stuks") dat De twee leerden elkaar in de oor- En ja, dat was een bijzondere zaterdag in het Tonnenmagazijn log kennen. Hij woonde op Zon- tijd. „Je kon niet weg, je kon ner- ter ere van hen is gevierd. nemaire, zij in Brouwershaven, gens naar toe. We hadden een veel hechtere band toen, want je was op elkaar aangewezen", om schrijft mevrouw Smalheer het jeugdige treffen in die tijd. Zes enveertig jaar lang hebben ze een huis bewoond in het Brouw se Slingerbos. De heer Smalheer werkte eerst op de boerderij van zijn ouders en daarna in de aard- appelhandel. Verder was het tweetal jarenlang actief voor de vrijgemaakte kerk in hun woon plaats. Hij veertig jaar lang als ouderling en zij achtentwintig jaar als koster. „Het gaat me nog altijd aan het hart dat ik geen koster meer ben. Ik deed dat o zo graag." Maar tijden veranderen. En zo werd ook de lap grond bij het Slingerbos („Waar we eerst nog koeien hadden lopen.") veertien jaar geleden verruild voor een gelijkvloerse woning aan de Voorburglaan. Waar meneer Smalheer nog altijd in de weer is in zijn eigen moestuin en ei genhandig zijn aardappeltjes oogst. Vandaar die zak spruiten tussen alle presentjes die ze van wege hun zestigjarig huwelijk mochten ontvangen. „Want die koop je niet zo snel als je altijd uit je eigen tuin eet." oor Esme Soesman felERIKZEE - Meer dan in de rest van Zeeland wordt huisves ting door Schouwen-Duiveland- jse jongeren als probleem van de toekomst gezien. Burgemeester en wethouders nemen dat sig- paal serieus. Aan de Jeugdmoni tor - leverancier van de gege vens - onder meer de vraag het jproject over starters woningen van de gemeente Bladel nader te >nderzoeken. (MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van JSpronssen heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Markthei- penfeld (D) voor dronken rijden Veroordeeld tot vijftien maan den rijontzegging en 800 euro boete, waarvan de helft voor waardelijk. I '|De verdachte zat nog in de proef tijd van een eerdere veroorde ling toen hij op 8 mei dit jaar in $£rabbendijke slapend in zijn au to op een vluchtstrook door de .politie werd aangetroffen. Uit de blaastest kwam een score ■yan 745 microgram, ruim drie 'keer zoveel alcohol als is toege staan. De rijontzegging bete kent voor de Duitser dat hij niet ehiag rijden in Nederland, zodat het moeilijker zal worden om zijn vriendin in Zeeland te be doeken. Een 42-jarige inwoner van Ril land zette zijn baan op het spel ïoen hij op 11 juni in Zierikzee \verd betrapt met een alcoholge halte van 710 microgram. De po litierechter veroordeelde de Ril- lander tot zes maanden rijont zegging, waarvan de helft voor waardelijk en 650 euro boete. ),,Geen rijbewijs kost me mijn baan", zei de man, die zijn auto 'hodig heeft voor zijn werk in ^Antwerpen. Tweeëntwintig procent van de jeugd in deze regio (tegen tien procent op Zeeuwse schaal) noemt huisvesting het grootste probleem waarmee Zeeland over tien jaar te kampen zal heb ben. Jongeren van Schou wen-Duiveland voeren minder vaak (13 tegen 22 procent) hun studie op als reden om in Zee land te blijven. Sterker nog: stu die (57 tegen 31 procent) en cul turele activiteiten (50 tegen 27 procent) zijn eerder argumenten om Zeeland achter zich te laten. Anders is dat voor het land schap: dat wordt vaker (52 te gen 41 procent) als reden om in Zeeland te blijven gezien. Het lijkt op verschillende fron ten niet slecht te gaan met de jongvolwassenen (21-jarigen) op Schouwen-Duiveland. Zo blijkt uit de uitkomsten van een enquê te die de Jeugdmonitor (een sa menwerkingsverband tussen provincie, gemeenten en andere organisaties die zich met jeugd bezighouden) onder deze doel groep heeft gehouden. Veel jon geren (70 tegen 61 procent) on derstrepen de stelling 'Ik vind het leuk om veel dingen te doen'. Ze geven vaker aan de huisarts te kennen, maar nooit hulp te vragen (48 tegen 35 pro cent). Ook gaan ze iets minder vaak naar de huisarts (52 tegen 64 procent). Jongeren op Schou wen-Duiveland hebben minder vaak hulp gevraagd bij een psy chiater danwel psycholoog dan jeugd in de rest van Zeeland (7 tegen 15 procent). Het regelma tig gebruik van softdrugs ligt la ger (1 tegen 5 procent), evenals het aantal jongeren dat schul den heeft (8 procent tegen 17 procent). De ondervraagden zijn vaker naar een discotheek ge weest de afgelopen vier weken en gaan ook vaker in de eigen ge meente naar de disco. Daar naast geven ze vaker aan in de voorgaande weken naar een feest bij vrienden te zijn ge weest. Al met al geen opsomming van sombere berichten. „Maar het zou een klassieke fout zijn om dan achterover te gaan leunen", geeft wethouder G. Houtekamer aan. De uitkomsten van het on derzoek zijn dan ook aanleiding om bij de Jeugdmonitor op ver schillende knelpunten om nader onderzoek te vragen. Naast meer informatie over het star- terswoningenproject, dat jeugd de kans geeft goedkoper te wo nen, wil de gemeente Schou wen-Duiveland extra informa tie over de relatie tussen werk en werkloosheid met seizoensar beid. Die relatie ligt er, geeft Houtekamer aan. „Maar om wie gaat het nu en om hoeveel men sen en hoe lang, daar willen we meer inzicht in hebben." Bij voorbeeld om - bij wijze van ant woord op de problematiek - ge richt iets aan seizoensverlen ging te kunnen doen. Ook over onveiligheid en criminaliteit wil het gemeentebestuur meer we ten. Jongeren die hebben aange geven zich wel eens onveilig te voelen, noemen minder vaak (4 tegen 19 procent) de eigen woon buurt als plek waar ze zich on veilig voelen. Vaker geven zij (68 tegen 55 procent) 'dreiging van groepen mensen' als reden voor hun gevoel van onveilig heid op. Chris en Ellen bedankt! Wouter en Angela succes! heropening Grandcafé De Fiets zat. 5 november 14.00 tot 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33