PZC Kapelle bezorgd over Advanta expo Corporatie wil werken aan leefbaarheid Flappen tappen in de bibliobus Goes hoog op lijst met rijk gesorteerd aanbod aan winkels deurloo BES Gemeentebestuur houdt vinger aan de pols Gon de Hooge Meubelmaker I 0118-651609 verwarmings zeh*0 3-4-5 november www.deurloo.nl Kansen voor streekproducten Populieren onder de bijl Grote buit aan gereedschap Boete voor bezit startpistool Brandweer naar rokende motor zeeuwse almanak Vis ledactie: 0113-315649 jvww.pzc.nl :-mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: vloord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 november 2005 /•N Caljouw Radomakw verhuizingen In binnen- en buitenland, plano- én vleugel transport, antiekvervoer, meubelopslag, overzeeverpakkingen E-mail: info@caljouw-rademaker.nl Middelburg Goes 0118-626 649 0113-227 062 Terneuzen 0115 - 617 840 Burgh-Haamstede 0111 -650 165 editie Bevelanden-Tholen foor Harmen van der Werf KAPELLE - Het gemeentebe- j'tuur van Kapelle wil er alles ïan doen om zaadveredelingsbe- irijf Advanta binnen de gren- !en te houden, maar, realiseert jvethouder P. Ganseman (Ge- neentebelang) zich, 'veel meer ian goede voorzieningen aanbie- len kunnen wij niet'. (Advertentie) Voor meubels op maat Kinderdijk 24 Middelburg (Advertentie) van de reepe Het CDA in de Kapelse gemeen teraad stelde onlangs aan het college van burgemeester en wet houders schriftelijke vragen over de toekomst van Advanta in Kapelle. Dat gebeurde in het kader van de algemene beschou wingen voor de ontwerp-begro- ting 2006. De christen-democra ten maken zich grote zorgen over de werkgelegenheid bij het van oudsher in Kapelle gevestig de bedrijf, voorheen Van der Ha ve. De Kapelse wethouder Ganse man laat in een reactie weten dat hij de zorgen van het CDA deelt. „Wij hebben ook al ge sprekken gevoerd met de lokale en Europese directie over de si tuatie bij het bedrijf. Onze in spanningen zijn erop gericht zo veel mogelijk werkgelegenheid te behouden, maar dat is niet eenvoudig. Wij hebben tenslotte met een internationaal opereren de onderneming te maken. Als gemeentebestuur heb je dan wei nig in te brengen." Ganseman heeft ook de provincie erbij be trokken. Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) heeft toe gezegd een gesprek met de direc tie te willen aangaan. Algemeen directeur S. Quast van Advanta in Zeeland kan zich de bezorgdheid van de over heden indenken. Eerder dit jaar is al een aantal reorganisaties bekendgemaakt.' Het zal zeker stiller worden op het bedrijfster rein in Kapelle. Moederconcern van Advanta in Zeeland, de Franse Groupe Limagrain, heeft besloten de Benelux Verkoopor ganisatie van Kapelle naar de vestiging in Rilland over te plaatsen, waarmee zo'n dertig arbeidsplaatsen overgaan. Hal verwege 2006 moet dit gebeu- door Henk Postma an Miriam van den Broek GOES - Zeeuwse steden kregen er de afgelopen jaren meer soor ten winkels bij. Terwijl lande lijk het aanbod verschraalde, on derscheidden de winkelcentra van Middelburg en Goes zich met vergroting van de diversi teit aan winkels. Dat blijkt uit een peiling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Middelburg klom de afgelopen jaren naar de derde plaats op de ranglijst, Goes naar de tiende (Advertentie) de(mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen en de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, warm welkom voor jong en oud! dé designradiator donderdag 3/11 van 10.00-21.00 uur vrijdag 4/11 van 10 00-21 00 uur zaterdag 5/11 van 10.00-17 00 uur INSTALLATIEBEDRIJF iKloosterweg 15. Schuddebeurs. ©0111 4162 55 ren.De maïsverwerkingstak ver dwijnt helemaal uit Zeeland. Die wordt in Frankrijk gecon centreerd. Daarmee zijn onge veer negentig banen gemoeid. „Wij zijn met de vakbonden nog in gesprek over een sociaal plan", verklaart directeur Quast. Deze reorganisatie moet de komende zes tot acht maan den gestalte krijgen. Quast noemt de concentratie van de maïsverwerking in Frankrijk niet onlogisch. „De productie vindt voornamelijk in Frankrijk In Kapelle blijven de ontvangst en verwerking van graszaden over, wat goed is voor negentig tot honderd voltijdbanen. De productie van graszaden is ge concentreerd in Zeeland, andere delen van Nederland en Dene marken. Quast: „Zolang dat zo blijft, mag je aannemen dat de ze activiteiten in Kapelle blij ven. Er zijn ook nog niet zo lang geleden grote investeringen in de verwerking van graszaden ge daan." Of en welke gebouwen op het terrein van Advanta vrijkomen, is nog niet bekend. Wethouder Ganseman wil in elk geval niets weten van woningbouw ter plek ke. Kapelle is volop bezig met de ontwikkeling van Zuidhoek, een grote uitbreidingswijk in een landbouwgebied ten westen van Biezelinge. Ganseman: „Het is logischer daar nieuwbouw te plegen én wij willen werk bij Ad vanta zoveel mogelijk in Kapel le zien te houden." DEN HAAG - Minister Hoogervorst (VVD, volksgezond heid, welzijn en sport) staat welwillend tegenover het voorstel van het CDA om de verkoop van zwak-alcoholi- sche streekproducten op jaar- en streekmarkten toe te staan. De afgelopen maanden heeft de Voedsel- en Warenautori teit daar in Zeeland herhaaldelijk een stokje voor gesto ken. Op een vraag van CD A-Kamerlid Smilde of hij niet kan laten doorgaan wat al eeuwenlang een goed gebruik is, antwoordde Hoogervorst: „Het is verleidelijk daar ja op te zeggen." CD A-Kamerlid Buijs, die de kwestie in zijn fractie heeft aangekaart, beschouwt dit als een toe zegging van de minister om te kijken hoe hij de verkoop toch kan toestaan. OUD-VOSSEMEER - Staatsbosbeheer begint volgende week dinsdag met het kappen van ruim 130 populieren aan de Puitsedijk in het buitengebied van Tholen, ten zui den van Oud-Vossemeer. De bomen zijn vijfenveertig jaar geleden geplant en zijn nu 'op'. Geregeld waaien er tak ken vanaf. Het kappen neemt ongeveer vier weken in beslag. Staats bosbeheer zet zo snel mogelijk nieuwe beplanting terug. Elders op Tholen zijn al okkernoten, kastanjes en eiken geplaatst, maar er zijn ook wel linden, essen en populie ren teruggekomen. Het gekapte populierenhout gaat naar de houtvezelindus trie, wordt verwerkt in tuinhout en tot sinaasappelkist jes. De takken worden versnipperd afgevoerd naar een energiecentrale in Cuijk. De populieren zouden eerst in fe bruari tegen de vlakte gaan, maar toen bleken er al vogel nestjes in te zitten. BIEZELINGE - Uit een bedrijf aan de Middenweg op be drijventerrein Smokkelhoek in Biezelinge is tussen zatera- dagavond en gistermorgen vroeg voor enkele duizenden euro's aan gereedschap gestolen. De dieven namen onder meer lastrafo's en freesmachines mee. Zij richtten ook ver nielingen aan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Axel voor het bezit van een wapen een boete van 100 euro opgelegd. De Axelaar kreeg de boete, omdat hij op 22 au gustus vorig jaar in zijn woonplaats het startalarmpistool van een vriend had geleend om ermee in de lucht te schie ten. KAMPERLAND - Veel Noord-Bevelanders namen gisteren een kijkje in de nieuwe biblioservicebus, die het eiland voor de eerste keer be zocht. De bus herbergt onder meer een geldautomaat, een chipknip-oplaadpunt, een draadloze internetverbinding en een informatiezuil waar bioscooptickets en treinkaartjes besteld kunnen worden. Er worden ook postzegels verkocht. De biblioservicebus gaat rijden op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Oh ja, er kunnen ook nog gewoon boeken worden geleend. foto's Dirk-Jan Gjeltema ARNEMUIDEN - De brand weer is gistermiddag uitgerukt omdat een boot in de jachtha ven van Oranjeplaat bij Arne- muiden in brand zou staan. Dat bleek niet het geval. Er was wel veel rookontwikkeling door dat de buitenboordmotor stuk was. Die draaide over zijn toe ren. Een monteur heeft de motor uit gekregen. De brandweer hoefde niet in actie te komen. plaats. Zierikzee deelt plaats 46 tot 52 met koopbuurten als Eind hoven-centrum en de Amster damse Jordaan. Andere Zeeuw se winkelcentra ontbreken in de top-85. Het CBS onderscheidt 81 soor ten winkels, waaronder dertien in de voedselsector. Het cen trum van Middelburg telt nu 68 soorten winkels, waaronder twaalf in de voedselsector. Al met al twee soorten meer dan in 1996. Daarmee is Middelburg de twee koplopers dicht benaderd. Het centrum van Goes dankt de notering in de top-15 aan het feit dat alle soorten winkels in de voedselsector er zijn vertegen woordigd. Dat de hoogste plaat sen vooral worden ingenomen door middelgrote en regionale steden, komt doordat de win kelsoorten in grote steden veel meer zijn gespreid over meerde re centra, en doordat vaker spra ke is van clustering, zoals in het geval van woonboulevards. Landelijk is het aanbod in de winkelcentra het afgelopen jaar verschraald door vertrek van groentewinkels, tuincentra, verf- winkels, houtwinkels en bouw markten. Er is ook minder vaak vis, wild en gevogelte te vinden. De terugloop wordt deels gecom penseerd door de vestiging van winkels in telecommunicatie, computers en parketvloeren. (Advertentie) Onze lezers zoeken uw vacature! 67% van de mensen die werk zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de IT het alfabet van Zeeland WGG0NGR dagbladen j door Harmen van der Werf GOES - De Goese woningcorpo ratie Rws wil niet alleen wonin gen bouwen en verhuren, maar ook meewerken aan het behoud en de bevordering van de leef baarheid in wijken. Rws-direc- teur M. Sas noemde dat gisteren op een discussieavond van zijn organisatie zelfs een grotere op gave dan bijvoorbeeld het reno veren van huizen in een wijk als de Goese Polder. Rws, actief als sociale woning verhuurder in Goes, Kapelle en op Noord-Beveland, heeft een speciale taak, stelde Sas. Het Goese raadslid A. van Oosten (GroenLinks) zei hem dat na en ook N. El-Khattabi van de stich ting Marokkanen, bewoonster van de Goese Polder, deed dat. „De Rws moet investeren in leef baarheid", gaf Van Oosten aan, „omdat een woningcorporatie als Rws een bredere verantwoor delijkheid heeft dan een bouwer of projectontwikkelaar." Vol gens El-Khattabi geldt dat ze ker voor een wijk als de Goese Polder, waar de Rws en ook de gemeente Goes veel geld in reno vatie hebben gestoken. Zij pleit te ervoor daar de bewoners meer bij te betrekken en daar voor mogelijkheden te bieden. „Want", ging El-Khattabi ver der, „het is goed dat in de Goese Polder veel is opgeknapt, dat huizen zijn gerenoveerd, maar hoe lang blijft dat zo?" De Goe se wethouder C. Linssen (CDA) haakte daarop in. „Dat is een blijvende zorg van gemeente en Rws. Een wijk mooi maken is één, een wijk mooi houden is twee." Volgens Linssen kan de wijkta- fel Goese Polder, waarin allerlei organisaties zitten, een grote rol spelen. El-Khattabi vond dat te mager. Bewoners zelf moeten naar haar mening veel directer bij het behoud van de leefbaar heid van de buurt worden be trokken. Rws-directeur Sas deed daarop de toezegging dat Rws wil mee betalen aan de ondersteuning van bewoners. „Maar de vraag is of dat blijft werken", gaf hij aan, „Ik heb daar geen pasklaar antwoord op." Een punt is bij voorbeeld dat de Rws huurders niet mag selecteren. Alleen in bijzondere gevallen gebeurt dat, wat niet kan voorkomen dat - zo als Sas voorzichtig zei - 'dezelf de mensen in een blok' komen wonen. „En dat kan wel eens vervelend zijn." Premie Uit de zaal kwam daarop de sug gestie bewoners iets van hun huur terug te geven als de wijk op orde blijft. „Zo geef je bewo ners zelf een belang bij behoud van de leefbaarheid." Binnen het bestaande verhuursysteem is voor zo'n premiestelsel echter nauwelijks ruimte. De Rws hield de bijeenkomst gis teren in Goes om af te tasten hoe allerlei groepen - van bewo ners tot bouwers, van politici tot zorgverleners - tegen de maatschappelijke taak van een woningcorporatie aankijken. De algemene teneur was dat die bre der is dan alleen het verhuren van huizen, maar dat er grenzen zijn. Volgens Rws-directeur Sas hoeft een woningcorporatie ook niet alles zelf te doen, maar moet zij de samenwerking zoe ken met andere maatschappelij ke organisaties. „En", tekende oud-CDA-raadslid J. de Looff van Noord-Beveland aan, „leg verantwoordelijkheid bij bewo ners om gezamenlijk een wijk leefbaar te houden." De kleinkinderen woonden in het noorden van het land, toch kwamen ze geregeld bij hun opa en oma in Zeeuws-Vlaanderen op be zoek. Aangezien opa een fervent sportvisser was, stond met enige regelmaat vis op het me nu. Onlangs had opa een baars ge vangen. Omdat daarin veel graten zitten, werd de oudste van alle kanten aangeboden de graten te verwijderen. Als je vier jaar oud bent, wil je niet meer geholpen worden. Graten verwijderen doe je zelf. Na nog geen vijf minuten- schoof de vierjarige het bord minzaam van zich af met de woorden: Die vis is ook niet te vreten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25