Bloemen bloeien in november PZC Zwaar verkeer verdrong het brugje Nieuwe Raadkaart 't Is druk op d'oeve a je van streektaal 'oudt dinsdag 1 november 2005 2, Dialect verandert, net als el ke taal. Duidelijk werd dat nog eens bij het verschijnen van de nieuwe Grote Van Dale, waarin meer dan 9000 nieuwe woorden staan. In het dialect gaan er alleen maar woorden af en er komt zelden een nieuw woord bij. Dat stemt dialectlief hebbers nogal eens somber, om dat op den duur van onze dialec ten niet veel meer zal overblij ven, tenzij... Allerlei remedies worden be dacht, maar wie de plattelands- jeugd met elkaar hoort spreken, weet dat het niet veel generaties meer zal duren of het dialect is volledig vervlakt. Toch lijkt het dialect nu meer te leven dan ooit te voren. Kijk maar naar de lijst van activiteiten in oktober en november en overwin de som berheid. Als middel tegen de malheur, een bosje werme ge dachten, zoals Adrie Oosterling dat zo mooi zingt, een opsom ming. Op 8 oktober bracht Ambras uit Hulst zijn nieuwe CD Tot Bots- kes... uit voor een uitverkochte Halle in Axel. Ook de extra inge laste voorstelling is al uitver kocht. De Bevelandse presenta tie op 13 november in 't Kerkje van Ellesdiek nadert ook het sta dium van uutverkocht. Een week later, op de jaarlijkse dia lectdag, kwam het boek over kinderspelen in Zeeland uit met de fraaie titel Koekoek, schiete- broek. Nu maken we even een uitstapje naar het spelletje kne- velboer, dat vier weken terug hier aan de orde kwam. Ik schreef dat ik het kende onder de naam pottelille. En jawel, die naam duikt ook op in het boek, maar zonder verklaring. Geluk kig schreef mevrouw Dymph Staal-Noë het volgende: „Ik ben geboren en deels getogen in voormalig Nederlands-Indië. Na het kamp woonden we in Me- dan (Sumatra). We speelden een spelletje dat wij patok lillih noemden. Je hoeft geen taalwon- der te zijn om onmiddellijk de overeenkomst te zien met potte lille. Patok betekent 'slaan' en lillih 'slang(etje)'. De spelregels varieerden per gelegenheid. De gene die de toss won om te be ginnen, stelde vast of het opge worpen stokje één keer of meer dere keren geraakt moest wor den voor het met en ferme laat ste klap zo ver mogelijk wegge slagen moest worden. Ook op Ja va werd het gespeeld." Met een knipoog voegt ze er nog aan toe dat mogelijk haar Zeeuwse opa het spelletje of het woord hiernaartoe heeft ge bracht. Zo zie je maar hoe een vreemd woord van het ene ei land naar het ander kan worden overgebracht. Mevrouw Yvonne Nieuwenhuyzen - Wattel uit Middelburg maakte nog mel ding van het spel kuutje slok dat met knikkers (van die zach te. a j'r op trapte were ze glad in stikjes) werd gespeeld. Nu weer naar de actualiteit. Op 16 oktober vierde de Werkgroep oecumenische bijeenkomsten van 't Kerkje van Ellesdiek haar eerste lustrum. Wie had durven denken dat een kerkje dat leeg kwam door gebrek aan belang stelling, nu weer volloopt voor bijeenkomsten in het Zeeuws? Op Schouwen-Duiveland organi seerde de Stichting Nie praete ma doe een Zeeuwse avond voor een vol Tonnenmagazijn in Brou wershaven. Vorige week zondag bracht de Vertelkring Midden-Zeeland haar boekje Luusterkruud uit. Het bevat een 25-tal verhalen in dialecten van Zuid-Beveland, Walcheren en het Land van Axel. Hier een proefseltje uit het verhaal De groate schoan- maek van Ria Hoogesteger- Geijs in het dialect van Zuid-Be veland (west): 's Nachts dröömd'n die over de groate schoanmaek van Kee. Ze vloog deur d'n uzen mie de kalk- bossel. De plumen van 't bede vloge overaol. De roaie neus doek die a ze aoltied op ao voe de koppespinnetten ieng glad over d'r veur' oad. In z'n dróóm zag 'n ok da Kee in plekke van z'n pruumpotje een groate stomer neerzett'n en a ze bie Kloas Lamper twintig pakjes pruumtabalc kocht. Toen at'n 's ochends wakker wier, keek'n gauw of a Kee toch we neffen z'n lag. Onvoorstelbaar is de populari teit van de Zeeuwse avonden, georganiseerd door of onder aan voering van Lou Waterman uit Oost-Souburg namens de samen werkende personeelsverenigin gen. Tot twee jaar terug betrof dat een avond, nu zijn het er vier. Op 3 november in Goes, op 4 en 5 november in Middelburg en op zaterdagmiddag 5 nog eens een voorstelling in het Arse naal in Vlissingen. Katinka Pol derman, die zich overigens niet in de taal van haar geboorte dorp, het 's Grabbekerks ('s-Heer Abtskerke), uitdrukt, De Meissen uit Westkapelle en Surrender zijn de belangrijkste ingrediënten van deze avonden en middag. Tenslotte vult Piet Brakman op zondag 13 november het Schel- detheater in Terneuzen als hij niet alleen met een nieuw pro gramma komt, maar ook nog zijn nieuwe CD Verhoogde Dijk bewaking presenteert. Veertien dagen later is Brakman te horen in Ellewoutsdijk. Kortom: 't Is gwoon druk op d'oeve a je van streektaal 'oudt en het Hesje is nie eens es compleet. Engel Reinhoudt Agenda: Zondag6 november, 14.30 uur Meeziengmirreg in 't Kerkje van Ellesdiek (Ellewouts dijk) met een intermezzo van ac- cordeongroep Encore. In onze tuin bloeien al vanaf oktober de zacht gele bloempjes van de sten- gelloze sleutelbloem en dat is een nieuw record. Eén van de vele in deze prachtige herfst. In de moestuin bloeien volop planten als grote ereprijs, klein kruiskruid en paarse dovenetel. Dat zijn zoge naamde winterannuellen die normaal gesproken kie men voordat de winter be gint en dan in het vroege voorjaar als eersten pre sent zijn. Zo massaal als ze nu al te vin den zijn, komt in deze tijd van het jaar eigenlijk nooit voor. En het zijn niet alleen de onkrui den die op een afwijkende tijd bloeien. In struiken van de hondsroos kun je tussen de rijpe bottels dit jaar met enige regel maat roosjes in volle bloei vin den. En ook in de berm bloeit van alles en nog wat. De scherpe en de kruipende boterbloem, de rode en witte klaver, de pasti- naak en de wilde peen zijn alle maal in volle glorie in bloei te bewonderen. Het gaat niet om enkelingen, maar ze zijn in vrijwel iedere berm te vinden. Het moet al gek gaan als er van die bloemenrijkdom nog rijpe zaden geproduceerd worden. Voor individuele planten is het verspilde energie om in deze tijd van het jaar bloemen te vormen. Er zijn geen insecten om voor de bestuiving te zorgen, de dagen zijn te kort en het risico op ka potvriezen is - ondanks alles - groot. Geen probleem Een probleem is het overigens niet echt, zolang het grootste deel van de flora zich aan het normale jaarschema houdt. Nor maal gesproken hebben planten en dieren een breed scala aan mogelijkheden om op wijzigen de omstandigheden in te spelen en dat geldt ook nu de klimaat verandering zich steeds verder lijkt door te zetten. Het grootste potentiële pro bleem van het veranderende kli maat is niet dat de dieren daar rechtstreeks onder zouden lij den, maar het feit dat verschil lende soorten verschillend reage ren op de veranderingen. Voor het ene wezen wordt de kalen der gedicteerd door de tempera tuur, terwijl aan andere soort voornamelijk reageert op bij voorbeeld de daglengte. Omdat er tussen planten en dieren tal van ingewikkelde relaties be staan, waarbij de een in meerde re of mindere mate afhankelijk is van de ander, kan dat tot pro blemen leiden. Zo is bijvoor beeld uit langjarig onderzoek naar koolmezen gebleken, dat de geboortepiek precies samen valt met het moment van de De kamille staat nog in volle bloei. foto's Chiel Jacobusse/Het Zeeuwse Landschap De hondsroos draagt momenteel nog enkele bloemen, wat voor november heel uitzonderlijk is piek van de rupsjes die als voed sel dienen. Het blijkt dat de rupsjes de laatste jaren onder invloed van het warmere weer steeds vroeger te vinden zijn, zonder dat de geboortepiek van de koolmezen verschuift. Na tuurlijk heeft zoiets gevolgen voor het broedsucces en daar mee kan het voortbestaan van een soort in gevaar komen. Het bedrieglijke daarbij is, dat je het zonder gericht langetermijn- onderzoek pas opmerkt als het al te laat is. De individuele die ren hebben voedsel genoeg en als er minder jongen geboren worden, neemt ook het aantal natuurlijke vijanden af. Dat remt als het ware het proces van achteruitgang, maar het maakt ook dat de achteruitgang zich sluipend voltrekt. Dat het bij de koolmezen bekend geworden is, is te danken aan het feit dat er al tientallen jaren wetenschap pelijk onderzoek verricht wordt naar de biologie van de soort. Uit hetzelfde onderzoek is overi gens gebleken, dat ongeveer tien procent van de koolmezen de ge zinsplanning wel afstemt op de veranderde voedselsituatie. Na tuurlijk worden dat in de toe komst de families die het meest succesvol zijn bij de voorplan ting, zodat het aandeel 'aange paste' koolmezen steeds groter wordt. Er blijft echter altijd een kleine minderheid individuen over met een niet-aangepast po tentieel, die als het ware de gene tische reserve vormen voor het moment dat de situatie opnieuw drastisch verandert. Zorgen maken Wat je als geïnteresseerd veld- bioloog in het veld waarneemt, is de uitkomst van al dit soort ecologische processen. Je kunt je - terecht - zorgen maken over de enorme veranderingen die op treden, maar anderzijds bezit de natuur ook een vaak onvermoe de veerkracht. Die veerkracht moeten we vooral niet misbrui ken door dan maar onbekom merd door te gaan met aantas ting van de leefgemeenschap waar we tenslotte ook zelf on derdeel van uitmaken. Het is veeleer reden om zorgvuldig om te springen met het wonderbaar lijke ecosysteem waarin wij le ven. Chiel Jacobusse band en ze woonden er van onge veer 1935 tot 1990. Omdat ze zelf geen kinderen hadden, kwa men wij er als kinderen vaak op bezoek." De singels te Tholen werden aangelegd met andere vestingwerken tussen 1603 en 1606, aldus C. P. Fase uit Sint-Annaland. „Meer naar rechts op de foto, waar toen geen bebouwing was, kreeg C. J. Griep in 1909 vergunning om 20 woningen te bouwen. In 1967 herdoopte de gemeente raad de naam in Parksingel." C. F. Stevense uit Middelburg noemt 1572 als jaar waarin de stad voorzien werd van aarden wallen en bastions. Dat was ten tijde van de bezetting door de Spaanse veldheer Mondragon. „In 1577 ging Tholen over naar de Prins van Oranje. Enige ja ren later werd de vesting naar een ontwerp van David van Or- liens verbouwd tot een vrij regel matige zevenhoek." Stevense stelt dat de grote villa in het midden van de kaart van stadsbouwmeester Vriens was, die in 1919 een ontwerp maakte voor de Molenvlietsestraat, rechts onder de brug. De olie-op- slag heette volgens hem de Auto maat. „De plantage ontleent haar naam aan het plantsoen dat omstreeks 1789 werd aange legd en dat bestond uit een bos met paadjes, het Slingerbosje. In 1835 vond nieuwe aanplant Gezicht op de singel en plan tage. Dat staat op de in 1918 vanuit Tholen verzonden raadkaart van vorige week. „Het houten voetgangersbrugje over de Veste, de verbinding tus sen het Bosje en de Singel in de stad Tholen, werd gebouwd in 1882 en is in 1919 verwijderd en vervangen door een dam", meldt W. Houmes uit Sint-Lau- rens. „Sinds vorig jaar is vanuit de Molenvlietsestraat richting ro tonde een opening in de dam ge maakt, zodat het water van de vest weer doorstroomt. Het is dus weer een brug, maar dan groter en meer naar links", voegt W. Deurloo uit Tholen er aan toe. Houmes geeft een verklaring voor de benaming plantage. „Het betekent dat de ter plaatse aanwezige stadswallen zijn geë galiseerd en van beplanting zijn voorzien." H. de Graaf-Uyl uit Stavenisse merkt op dat de singel (nu Park singel genaamd) tegenwoordig helemaal is volgebouwd. Deze inzender denkt dat met planta ge het bos wordt bedoeld. „Daar kun je heerlijk door wandelen. Aan de andere kant van het bos is de Plantagestraat." T. van Vossen schrijft dat de brug na de crisisjaren in de vori ge eeuw werd vervangen door een dam. „In de crisisjaren werd de veste uitgebaggerd door de mensen van de werkverschaf fing. Hier mocht je bij toerbeurt aan meedoen en je had dan ten minste inkomen. De bagger werd met emmertjes aan een houten steel uit de veste ge haald en vlak voor de brug ge stort. Omdat de houten brug niet geschikt was voor het steeds zwaarder wordende ver keer, werd er een dam in de ves te gemaakt. Die sloot aan op de gestorte bagger, dat was weer iets goedkoper." In het grote huis woonde des tijds Felix Jansen, nu C. de Jon ge, weet J. C. de Heer uit Tho len. „Rechts ervan de familie Goedegebure, daarnaast de fa milie Jansen. Links het pakhuis van de Esso met petroleumman Nas van 't Hof. Zijn zoon zat bij mij in de klas, Japje van 't Hof. Daarnaast de familie Goedege bure. Het rechtse huis is dit jaar afgebroken en van het pakhuis is een woning gemaakt. Op de vest heb ik veel geschaatst en ik heb er ook mijn scheepje - een klompje - op laten varen." Het huis links van de grote wo ning is lang bewoond geweest door een oom en tante van M. Lagendijk-Droogers uit Oud-Vossemeer. „Het waren de heer en mevrouw Schot-Rogge Uit de collectie van Hans Lindenbergh deze keer een dorp met een voor die tijd best opmerkelijke dorpsstraat. Hoe luidt de naam van dit dorp? Meer informatie over de huizen en bewoners toen en nu is van har te welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 5 november worden gestuurd aan: Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzen ders van goede oplossingen worden drie waarde bonnen verdeeld. plaats, naar een ontwerp van A. Moens van Blois uit Zierik- zee. In 1844 werden de stadswal len afgegraven. Hier werd een stadswandeling in Engelse land schapsstijl aangelegd." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: W. Lindhout, Tholen, W. Hou mes, Sint-Laurens en J. op den Brouw, Sint-Maartensdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22