PZC Van Flipje tot schoolgruiten FRUIT FRISCH CEZCND Getijden spoelden geheimen van het Wanteskuupje bloot EN weerwoord Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl Ë-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 november 2005 De ooit zo populaire Flipje ontbreekt niet op de expositie in Kapelle. foto's Mechteld Jansen De fruitige verleiding. Zo heet de tentoonstel ling over fruit in de recla me. Vanaf 2 november te zien in het Fruitteeltmu seum te Kapelle. Het is voor velen een feest van herken ning. Met bekende slogans als 'snoep verstandig, eet een appel' en 'niemand de deur uit zonder Nederlands fruit', maar ook Flipje uit Tiel ontbreekt niet. Reclame maken voor fruit ontstond uit pure nood zaak, vertelt Koen van Rooi jen, samensteller van de tentoonstel ling De fruitige verleiding. De toename van de fruitproductie vanaf het begin van de 20e eeuw leidt tot het ontstaan van veilin gen. Er komen grote hoeveelhe den fruit op de markt. Gezond en lekker, maar het fruit moet natuurlijk wel ver kocht worden. Een betere pre sentatie - smaakvoller verpak ken - wordt als goede mogelijk heid voor het bevorderen van de verkoop gezien. Fruit niet be handelen alsof het om suikerbie ten gaat. Pluspunt is dat het zo makkelijker zonder kans op be schadigingen kan worden ver voerd. Ook al is het in de jaren dertig van de vorige eeuw volop crisis tijd, toch komt er meer reclame voor voedingsmiddelen en dus fruit. Op één van de oudste pos ters die op de tentoonstelling te zien is, wordt de Zeeuwsche fruittentoonstelling in oktober 1935 te Goes aangekondigd. Het is ook in die tijd dat de mis schien wel de bekendste en langst meegaande reclame-ui ting voor fruit opduikt: Flipje. Een creatie van striptekenaar E. M. ten Harmsen van der Bekende campagne om kinderen aan fruit te krijgen. Beek, die een bestaand figuurtje - een negerjongetje met een kan goeroe - omvormt. Met zijn lijf van framboos, benen van rode bessen, witte laarsjes en koks muts promoot hij de producten van een fruitverwerkende fa briek in de Betuwe. De verhaaltjes met Flipje, Bei tje Big, Jasper Aap, Flapoor Oli fant en andere figuren worden ongekend populair. Naast de strip komen vele andere recla me-objecten rond Flipje op de markt. In de jaren zeventig zakt de belangstelling in. In 2002 opent in Tiel het Flipje- en Jam museum de deuren en wordt de stripfiguur door tekenaar Arie van Vliet nieuw leven ingebla zen. Op de tentoonstelling is voor Flipje ruim plaats inge ruimd. Na de Tweede Wereldoorlog ne Brengt Allerheiligen de winter aan, dan doet Martinus de zomer staan (Allerheiligen is op 1 november. Sint-Martinus op 11 november) Halverwege de dag maakte Trudy Murre in Vlissingen de balans op. Als dat zo doorging, zou ze binnenkort voor d'r eigen kunnen beginnen. Nu moest ze nog naar d'over kant. Ze deed bij het Vlissingse station nog een paar tele foontjes en besloot de tun nel te nemen in plaats van het fietsvoetveer. Ze toetste op haar navigatiesysteem - ze sprak al over haar tum- tummetje - de postcode in en scheurde weg. Naar Buuze in Bresjes. De familienaam Buijze is in oorsprong een Germaanse voornaam: Buso, Boso. Die komt ook in plaatsnamen voor, zoals het Vlaamse Bui- zegem en Buizingen, 'het gebied van de zonen van Buse'. In Zeeland is de naam gevonden in het be gin van de 14e eeuw. Wat die voornaam Buso bete kent, is niet zo eenvoudig te zeggen: misschien was het 'luisterrijke man', zeker klonk die als boeso. Buijze verschijnt in soor ten: Buis en Buijs komen duizenden keren voor in Ne derland, maar hier nauwe lijks, in tegenstelling tot Buijsse, Buysse, Buijze en Buyze. De ene variant is niet mooier dan de andere. Met een e aan het slot zijn ze wel Zeeuwser. Het stikt van de Buuzes in dit ge west. Misschien wonen er wel zo'n driehonderd fami lies. Vooral in Zeeuws- Vlaanderen. Bij een van die lui is onze accountmanager net ge weest. Voor zaken. De klant is koning, maar de za kenvrouw koningin, dacht ze, terwijl ze hard doortrok op de weg naar de veerha ven. Op dat moment viel de motor van de Golf stil, star ten, weer stil, eindeloos pro beren, schrik en woede. En ze had haast: vanavond moest ze naar Frida Verse- put. Om een lang verhaal kort te maken: uiteindelijk moest ze lopend terug met de fast ferry. ZEEEWSCH Reclame uit de oude doos: Een Bevelandse boerin prijst fruit aan. men de reclames voor fruit in al le soorten (ook exotische produc ten uit het buitenland) een vlucht. Er wordt steeds meer aandacht aan besteed en vanaf de jaren zestig raken de campag nes in zwang. Vormgeving en slagzinnen winnen aan belang. Spreuken blijven in het geheu gen hangen; bijvoorbeeld de be naming 'zomerkoninkjes' voor aardbeien is wijd en zijd be kend. Ook vandaag-de-dag is promo tie van fruit volop aan de orde. In 2003 begint het productschap Tuinbouw-AGF (aardappelen, groenten en fruit) samen met het Voedingscentrum een cam pagne onder het motto 'lekker in je vel met groenten en fruit'. De nadruk ligt op de positieve werking van fruit en groenten op de gezondheid. Momenteel loopt een project om het eten van fruit op school in de lift te krijgen. Met een kenne lijk onmisbare gelikte naam: SchoolGruiten. Het is een grap pig bedoelde samentrekking van groenten en fruit. Geheel ei gentijds met website. Van al die uitingen is op de ten toonstelling wel iets te zien. Koen van Rooijen geeft aan dat er echter niet gestreefd is naar een compleet overzicht. Daar voor ontbreekt trouwens ook de ruimte in het museum. „Het is een breed overzicht en je kunt er heel veel bij verzinnen. We hebben een aantal dingen gese lecteerd." Zo wordt reclame getoond in de vorm van een fotoreportage van veel zelfgemaakte 'reclamebor den', die op veel plaatsen op het platteland bij boerderijen en fruitbedrijven op de dam staan. Meestal simpel, maar doeltref fend. 'Zeeuwse kersen' of alleen 'aardbeien' volstaat voor menig aanbieder al. Soms ondersteund door vlaggen, spandoeken en een uitstalling. Aardbei Blikvanger op de tentoonstel ling is een fruitkraam in de vorm van een aardbei, 's Zomers staat het langs de Oude Rijks weg bij Kapelle, nu in de mu seumzaal. Opvallend is ook een groot houten bord bij de entree met erop geschilderd een Beve landse boerin die wervend aan raadt: Eet Zeeuwsch fruit - frisch en gezond. Van Rooijen is blij dat verzamelaar Jaap de Schipper uit Kapelle een deel van zijn collectie email-borden met fruitige reclameteksten en blikjes en potjes beschikbaar heeft gesteld. Er is een flinke collectie etiket ten van fruitproducten bijeen gebracht. De Keuringsdienst van Waren had die in bezit. Van Rooijen vermoedt om te contro leren of de teksten op de etiket ten in overeenstemming waren met de inhoud. In een aantal vi trines zijn leuke hebbedingetjes verzameld en er liggen ook oude fruitvakbladen met advertenties van en voor telers. Rinus Antonisse De fruitige verleiding. Tentoon stelling over fruitreclame. Tot en met 22 april 2006 in het Fruit teeltmuseum, Biezelingseweg, Kapelle. Geopend woensdag tot en met zaterdag van 13.00-17.00 uur. Een rij perkoenpaaltjes. illustraties Adri Karman IfiPOLDERPEIL P Jfc Natuurtekenaar Adri Kar man woont in Colijns- plaat, op Noord-Beveland. Voor Buitengebied trekt hij er elke week op uit. In deze rubriek vertelt hij in woord en beeld over de na tuur in de polder. Een land door nevelen omto gen en in diep geheim ge huld. Aldus enkele regels van de geschiedschrijver Nagtglas in zijn boek over Zeeland Onze Voorouders uit 1883. Eind okto ber in het 'Wanteskuupje' op de ochtend van een mistige dag spreken deze woorden nu nog tot de verbeelding. Mistflarden beschenen door een waterig zon netje zweven boven het water. De kleine inlaag is letterlijk 'door nevelen omtogen' en ver hult geschiedenis. Het wanteskuupje (kupe is Noord-Bevelands voor inlaag), is een van de vele, in de loop der eeuwen aan de noordkust van de Oud-Noord-Bevelandpolder gelegde inlagen. De inlaagdijk werd in 1788 gelegd, maar de inundatie van het gebied kwam pas in 1909. Toen begaf de zee dijk het en werd de inlaagdijk waterkerend. Eb en vloed had den er vrij spel en door invloed van het getij spoelden er gehei men bloot. Het zal zo halverwe ge de jaren vijftig van de vorige eeuw geweest zijn, dat school jongens daar bij het wormenspit- ten stuitten op resten van mense lijke botten. Een schoolmeester met veel belangstelling voor ar cheologie vond dit zo interes sant, dat hij zich ging verdiepen in de geschiedenis. Wat bleek: al in 1866 bezocht de Middelburg se geneesheer en historicus J.C. de Man 'onder vriendelijk geleide' van L.G. Gelderman, arts te Kortgene, deze plaats. Bij kleiwinning voor dijkver- stcrkinging in de inlaag waren er resten van bebouwing aan het licht gekomen. 'Gewapend met eene teekening, vervaar digd door den heer A. van der Weele te Groningen' die er fun damenten had opgemeten, von den zij in de Wanteskuip (ge noemd naar J. Wante, een vroe gere bewoner van een boerderij achter deze inlaag) de stenen substructies (fundamenten) van een rechthoekig gebouw, vrij wel naar het noorden georiën teerd, 18,80 meter lang en 7,17 meter breed. Het noordfront was versterkt met twee ronde hoektorens ieder 2,60 meter in binnendoorsnede. De muur was overal 90 centimeter dik; de res De strandplevier. ten bestaan uit moppen, 28 tot 30 centimeter lang, 14 centime ter breed en 8 centimeter hoog. Het metselwerk is op zeer onre gelmatige wijze in elkaar gezet. Minstens vijf lagen stenen ble ken nog aanwezig te zijn. De Man hield de vondsten op resten van een kapel en kerkhof van het in 1530 verdronken dorp Hoeke, Houcke, Soeke of 's Gravenhoek. Volgens gegevens uit de veertiende eeuw is het schor, Hoeke of 's Gravenhoek door Albrecht van Beieren inge dijkt. Deskundigen denken dat het oudste daar gevonden aarde werk uit die tijd dateert. De ne derzetting zou gesticht zijn door de Kerk van Welle, toentertijd gelegen in het hart van de tegen woordige Nieuw-Noord-Beve- landpolder. Andere bronnen menen dat Hoe ke meer naar het westen lag en houden de gevonden resten in de Wanteskuip op overblijfselen van een versterking, gebouwd door de heren van Emelisse (er heeft een adellijk geslacht van Lisse op Noord-Beveland be staan). De gevonden menselijke beenderen zouden mogelijk af komstig zijn van de bemanning van de versterkking of van in ge vechten gesneuvelden. Zolang er niet meer gegevens op schrift over deze plaats boven water ko men, verhult het wanteskuupje zijn werkelijk geschiedenis. Feit is wel, dat de inlaag over stroomde. Aan de bezetting van de glooiing met basalt- en vil- voortse keien is nog steeds te zien, dat de inlaagdijk zeewe- rend werd. Dat is ook nog af te lezen aan een rij perkoenpaal tjes. Naar verluidt, liggen onder deze dijk nog resten van de ge vonden fundamenten. Met de verhoging van de dijken op del tahoogte werd het wanteskuup je weer binnengedijkl. De fami lie De Regt, die een hoeve achter de inlaag bewoont, mag zich ei genaar noemen en heeft het wan teskuupje met de aangrenzende 'Westelijke Kuip' omgevormd tot natuurgebied, compleet met vogeleiland en observatiehut. Meerdere malen zijn hier waar nemingen van bijzondere kust- vogels gemeld. Daarnaast biedt de observatiehut een schitte rend uitzicht over de Ooster- schelde. Hoewel, hel is nog steeds moge lijk dat het gebied 'door nevelen omtogen' is. Zeker is dat de Schelde nog vele geheimen ver hult. Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21