£ans op watersnoden neemt toe m Neckermann vreest eind krediet PZC Actie verlamt Shell Van Gelder volgend jaar met pensioen Omstreden oud-advocaat Hingst geliquideerd ?il Noordzee en rivieren stijgt door voortgaande opwarming atmosfeer 21 Duitse coalitie komt in gevaar Roep om meer schepen marine Jeugdzorg is bedilzucht zat oekomst partij e Vries hangt f van enquête lechte resultaten ekken Tetaert [15° Jyu ZW 5 oms even zon en toe zon, maar vooral vanmiddag k enkele buien. Matige tot vrij krachtige dwestenwind. Maxima rond 15 graden. 'e jaargang no. 258 sdag 1 november 2005 nummer 1,25 - Lianne Sleutjes N HAAG - Nederland ikt tegen het einde van eeuw steeds meer kans watersnood door kli- itverandering. Er drei- overstromingen door stijgen van de zeespie- en hoge rivierstanden. Milieu en Natuur Plan- eau (MNP) zegt dat in rapport dat gisteren is geboden aan staatssecre- s Van Geel van Milieu. £ens het bureau verdwijnen inheemse dieren en planten r de hogere temperaturen. |s als er veel minder broei kassen, die de aardatmosfeer warmen, zoals kooldioxide, den uitgestoten, werkt de aaatverandering nog lang r, aldus het MNP. veranderende klimaat zorgt r meer extreem warme en ge zomers zoals die van 3. Ook komen vaker heftige ïsbuien met wateroverlast r. De eerste effecten hiervan nu beperkt te merken, maar ,en volgens het MNP de ko lde tientallen jaren sneller n. Dat komt niet alleen door klimaat. Buurlanden, die bij- rbeeld stroomopwaarts op Rijn maatregelen tegen moge- e overstromingen nemen, ver ten hierdoor de kans op wa- ïverlast in Nederland. Dr de opwarming schuiven de naatzones per eeuw 400 kilo ter naar het noorden op. Het Nederlandse weer zal steeds meer op dat van het noorden van Frankrijk lijken. Van Geel zei gisteren door te gaan met maatregelen om de op warming te remmen. Het kabi net onderzoekt wat het beste antwoord is op de voorspelde ho gere waterstanden. Volgens staatssecretaris Van Geel voldoet Nederland in 2012 vrijwel zeker aan de eisen van het Kyoto-klimaatverdrag. Daarin spraken landen af om wereldwijd de uitstoot van broeikasgassen terug te drin gen. Voor Nederland geldt een reductie van 6 procent. Om zeker te zijn dat de vermin dering van broeikasgassen wordt gehaald, worden nog extra maatregelen achter de hand gehouden. Zo studeert het kabinet op verhoging van de energiebelasting en het onder gronds opslaan van kooldioxide zodat het niet in de lucht komt. Temperatuurstijging kan vol gens directeur K. van Egmond van het MNP prettig zijn voor de Nederlanders, maar ouderen lopen wel kans eerder te bezwij ken aan de hitte. Mensen met astma of allergieën zullen meer problemen krijgen, en de ziekte van Lyme, veroorzaakt door te kenbeten, zal vaker voorkomen. Door de verandering kan het een chaos worden in de natuur, aldus Van Egmond. Zo wordt de pimpelmees al bedreigd, door dat de eitjes door het warme voorjaar vroeger worden gelegd, terwijl er dan nog niet genoeg rupsen zijn om te voeden. GPD Fruitige verleiding in Kapelle De vorming van een Duitse regeringscoalitie van SPD en CDU/CSU is met het ver trek van SPD-voorzitter Müntefering (foto) twijfel achtig geworden. De beoog de vice-kanselier stapte op als partijleider, nadat zijn kandidaat voor de post van secretaris-gene raal was wegge stemd. De fractie van de WD in de Tweede Kamer wil voorstel len zes in plaats van de geplande vier patrouilleschepen voor de Koninklijke Marine te laten bouwen. Vier schepen is volgens de WD te weinig voor g«~ de taken die ze moeten verrichten. De jeugdzorg is de regelzucht vanuit Den Haag beu. Tij dens de afscheidsconferentie van directeur Henk van den Ende van Bureau Jeugdzorg Zeeland bleek de sector niets te voelen voor een nieuwe hervor- «F"° ming, die in Den Haag wordt geopperd. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 JN HAAG - Misdaadverslag- ?er Peter R. de Vries besluit S mee te doen aan de volgende rlementsverkiezingen, als ïr zes weken blijkt dat ge- eg kiezers hem graag naar n Haag zien vertrekken. Dat hij gisteren bij de presenta- van zijn PRDV (Partij voor chtvaardigheid, Daadkracht Vooruitgang). komende weken peilt onder- ïksbureau Nipo de steun, inneer op 16 december blijkt t dat minstens 41 procent is, n doet De Vries mee aan de •kiezingen. Volgens een giste- 1 gepubliceerd onderzoek van opdracht van de NOS vindt procent van de Nederlanders t hij moet meedoen. Vries begon gisteren zijn oipagne door zijn belangrijk- standpunten bij de deur van Tweede Kamer te hangen, t een enquête van het tv-pro- amma Nova bleek dat 62 pro- at van de ondervraagden het as is met De Vries dat het enbaar vervoer gratis moet n. 57 Procent is ook voor een ciale dienstplicht voor jonge- a en 52 procent voor een geko- n premier. Daarentegen wijst procent verhoging van de ont- .kkelingshulp af en is 77 pro nt tegen verhoging van de pen- )engerechtigde leeftijd van 65 ar 67 jaar. GPD igina 3 PRDV lijkt op Fortuyn en Leefbaar DEK - Trainer Eric Tetaert is steravond met direct ingang :stopt bij Hoek. De slechte re- ltaten in de competitie lagen m de basis van het ontslag. et bestuur respecteert de Bel- sche trainer, maar heeft geen ■rtrouwen in betere resultaten, ïtaert, een militaire sportin- ructeur uit Brugge, kwam vo- g jaar tussentijds naar Hoek. ij vertrekt na acht wedstrijden de competitie. Hoek staat op 2 laatste plaats op de ranglijst i de hoofdklasse met drie pun- n uit acht wedstrijden, e Belg Jan Verdegem neemt iorlopig de trainingen waar. agina 17 Hoek en Tetaert uit elkaar Technisch rechercheurs zijn bezig met het sporenonderzoek rond het stoffelijk overschot van ex-advocaat E. Hingst. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De omstreden ex-advocaat Evert Hingst (36) is gisteravond rond zes uur met een automatisch wapen geliqui deerd voor zijn woning in Am sterdam-Zuid. De daders kwamen aanrijden in een donkere jeep, losten van dichtbij meerdere schoten op het hoofd en de buik van Hingst en reden weg naar de Stadionka de. Daar is de jeep even later uit gebrand aangetroffen. De da ders zijn spoorloos. Hingst was op slag dood, zijn lichaam bleef de hele avond lig gen tussen de vuilniszakken op de stoep. Hingst liep al jaren gevaar door ruzies met criminelen en zou ook op een dodenlijst staan. Van de schietpartij zijn meerdere ge tuigen, onder wie kinderen die op straat waren vanwege hallo- ween. Twee jonge meisjes zagen hoe de jeep stopte en één van de berijders met zijn automatische wapen 'zeven of acht' schoten loste. Daarop liet de bestuurder van de auto nog twee parkeer wachten oversteken, waarna hij hard wegreed. De fiscalist Evert Hingst liet zich in juli uitschrijven als advo caat. Tegen hem liepen straf rechtelijke onderzoeken in Den Bosch en Amsterdam. Hij werd onder meer verdacht van het witwassen van criminele op brengsten. In september vorig jaar en april van dit jaar deed de recherche invallen in Hingsts kantoor Toenbreker Advocaten aan de Keizersgracht. Bij de in val in april werden behalve een groot bedrag aan contanten ook drie vuurwapens gevonden in de kluis. De wapens zouden het ei gendom zijn van de Amsterdam se crimineel Mink K. In strafzaken zat Hingst meerde re malen korte tijd vast. Hij meldde in juli, nadat hij zich als advocaat 'van het tableau had laten schrappen' dat hij op ter mijn wilde terugkeren als raads man. De liquidatie van raadsman Hingst is de zoveelste in een lan ge reeks in Amsterdam en omge ving. Zo werd in 1991 Klaas foto Ed Oudenaarden/ANP Bruinsma bij het Hilton Hotel doodgeschoten. In december 1999 werd de gewezen drugshan delaar Steve Brown voor de deur van zijn woning neerge schoten; hij overleefde die aan slag, In 2000 werd de 56-jarige crimineel Jan Femer vanaf een motor doodgeschoten. GPD door Harold de Puysseleijr SINT - JANSTEEN - Verlaging van de kredietrente kan ver strekkende gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in Zee land. Met die waarschuwing probeert postorderbedrijf Neckermann Shopping via Zeeuwse Kamerle den, het provinciebestuur en de burgemeesters van Hulst en Ter- neuzen een lobby op gang te brengen die ertoe leidt dat de Tweede Kamer afziet van het voornemen om in de wet paal en perk te stellen aan de hoogte van de kredietrentes. Zo'n zestig procent van de om zet van Neckermann en andere thuiswinkels vindt plaats via koop op afbetaling. Maar ook andere bedrijven in de provin cie, zoals de elektronicaketen Mikro Electro, kennen een der gelijk systeem. De gemeentelijke volkskrediet banken luidden deze zomer de noodklok over het groeiende aantal mensen dat onder schul den bezwijkt. In 2004 klopten 39.000 mensen aan bij een ge meentelijke kredietbank om een schuldenregeling te treffen. Dat was ruim 13 procent meer dan in 2003. Toch hebben de thuiswinkels zo als Neckermann volgens woord voerder Jeroen Fokke maar een klein aandeel in de schulden last. „Het gemiddelde uitstaan de bedrag is bij ons 150 euro", zegt hij. Neckermann is met ruim acht honderd medewerkers in Sint- Jansteen en Terneuzen en een groot aantal toeleveranciers een grote werkgever in de streek. Het bedrijf wijst in een brief aan de regionale overheden op het belang daarvan voor de Zeeuwse economie. Omzet „Door een verlaging van de maximale kredietvergoeding kunnen wij onmogelijk nog kos tendekkend werken. Dat kan tot gevolg hebben, dat wij geen kre diet meer kunnen aanbieden, waardoor onze omzet danig zal zakken", zegt de woordvoerder door Jan Kooy PERNIS - Ontevreden werkne mers van Shell zijn gisteravond begonnen aan een staking bij de olieraffinaderijen in Pernis en Moerdijk. De komende twee we ken wordt de productie afge bouwd, meldde vakbond FNV Bondgenoten. Shell negeerde het ultimatum dat de bonden stelden in het con flict over de pensioenregeling, die geldt voor de tienduizend Nederlandse werknemers. Na een week acties is de produc tie op een minimaal niveau. Bij Shell-dochter NAM (Nederland se Aardolie Maatschappij) in Den Helder wordt de productie vanaf morgenavond stilgelegd. Een voor een nemen de stakers gasvelden uit de productie. „We gaan Shell de duimschroeven aandraaien", aldus FN V-be stuurder E. Schellenberg. Het concern wil zijn werkne mers voor het eerst in jaren pen sioenpremie laten betalen. Tot nu toe nam de werkgever dat ge heel voor zijn rekening. Ook wil het bedrijf werknemers later met pensioen laten gaan. Vol gens de bonden is het een bezui niging, waar ze gezien de gezon de financiële situatie bij het pen sioenfonds geen reden voor zien. Volgens het bedrijf gaat het om kostenbeheersing. Ingaan op de eisen van de bonden, betekent voor Shell dat de jaarlijkse loon kosten met 9 procent stijgen, al dus de directie. ANP van Neckermann Shopping. De leiding van het postorderbedrijf kijkt dan ook met spanning uit naar het Kamerdebat over de nieuwe wet Financiële Dienst verlening op dinsdag 8 novem ber. Het renteplafond is een on derdeel van die nieuwe wet. Burgemeesters J.F. Mulder (Hulst) en J. Lonink (Terneuzen) bespreken de kwestie een dezer dagen met de directie van Neckermann. „Ik hoor hun bena dering graag aan, maar als ik de brief zo lees, vind ik dat het ac cent wel erg sterk op de werkge legenheid ligt. Wat mij betreft is dat aspect van ondergeschikte betekenis ten opzichte van de schuldenproblematiek", aldus Lonink. door René Schrier MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder gaat volgend jaar met pensioen. Hij wordt op 21 januari 2007 65 jaar en vanaf dat moment mag hij van de wet zijn functie niet meer uitoefenen. Ergens aan het eind van vol gend jaar neemt hij afscheid. Dat gebeurt met een Zeelandma nifestatie, die voor hem wordt georganiseerd. Van Gelder: „Hoe dat precies wordt inge vuld weet ik niet, maar ik zoek het zelf niet zo in afscheidsdi ners en -recepties. Vandaar dat we met de manifestatie meer ge dacht hebben aan de thema's die mij in Zeeland hebben bezig gehouden, zoals cultuur, water en het landschap. Verder moe ten daar wat mij betreft zo veel mogelijk Zeeuwen bij worden betrokken." Als het aan Van Gelder zelf had gelegen, was hij nog een paar jaar doorgegaan met zijn baan. „Ik doe dit werk met enthousias me en ik ben er nog niet op uitge keken." Hij voegt er aan toe dat hij nog eens goed nadenkt over de vraag waar hij zijn aandacht in zijn laatste jaar als commissa ris op zal richten. Van Gelder is niet van plan na zijn pensionering uit Zeeland te vertrekken. Gerucht Naar verwachting zullen Provin ciale Staten in september een profielschets voor de opvolger van de commissaris van de ko ningin opstellen. Volgens Van Gelder is er genoeg belangstel ling: „Dat bleek wel toen vorig jaar het gerucht circuleerde dat ik weg zou gaan." Van Gelder werd in 1992 com missaris in Zeeland. Daarvoor was hij gedeputeerde voor het CDA in de provincie Noord-Hol land. (Advertentie) Een staker bij het hoofdgebouw van Shell Pernis. foto Guido Benschop/ANP voorletters, straat: plaats: telefoon: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen - proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische incasso 20,55) O per kwatlaal met automatische incasso 59.75). O per jaar met automatische incasso 229.20) (posi)bankiekeningnummet Handtekening: PZC tivgaatrorgvuldlg om mi In de colofon leest u er meer over. Kijk op ivwwprc.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur dere bon naar PZC. afdeling leierssenice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes viióss^SSSJO1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1