»zc ^VD wil meer patrouilleschepen Jewaerschole gaat Confrontatie aan Vinnaar Gouden Palm bij Film by the Sea Kamerleden noemen zorg SVRZ voorbeeldig Jeugdzorg lijdt onder Haagse scoringsdrang 15 ractie in Tweede Kamer dient tijdens behandeling defensiebegroting voorstel in Geld onderhoud Zeeuwse molens rankrijder 'takt rijbewijs i baan kwijt Meldpunt dode vogels Auto gestolen na woninginbraak Beachgolf levert 7500 euro op cunst Jan Kuipers in verzameld werk stadsdichters De Harmonie geeft concert Open dag RA §f!l! dinsdag 1 november 2005 *r Ernst Jan Rozendaal N HAAG - De Tweede Ka- «ractie van de VVD vindt 1 patrouilleschepen voor de iinklijke Marine te weinig, brdvoerder Szabo gaat bin- kort tijdens de behandeling lï de defensiebegroting voor- Hen er zes aan te schaffen. de Marinestudie 2005 die mi- 8er Kamp (WD, defensie) on- >s uitbracht, blijkt dat hij it op een toekomstige vloot vier Luchtverdedigings- en amandofregatten, twee Mul- rtrposefregatten en vier pa- Mlevaartuigen. Nu bezit Ne- .and nog zes M-fregatten. se daarvan worden vrijwel %r overgedaan aan België. |ip wil er nog twee afstoten in ruil daarvoor vier par- 'Aillevaartuigen aanschaffen. Koninklijke Scheldegroep in (singen maakt een grote kans *de order om deze schepen te |ven. sbo vindt dat Kamp met zijn nnestudie doorgaat met de ne jaren negentig ingezette be- iiiigingen op defensie. „Van een bezuinigingsdoelstelling toegeschreven naar conclu- ji." Het WD-Kamerlid pleit r de Navo-norm dat twee jpent van het bruto nationaal duet wordt uitgegeven aan DDELBURG - Politierechter Van Spronsen heeft gisteren 0veertigjarige drankrijder uit :1 veroordeeld tot tien maan- 1 rijontzegging, waarvan drie inden voorwaardelijk en 900 boete. tnan was op 2 augustus met iënhalf keer de toegestane yeelheid alcohol op tegen lantaarnpaal gebotst. „Ik >t nu stoppen met mijn werk. raak alles kwijt en zal naar iociale dienst moeten gaan", de man. defensie. De marine kan dan vier van de zes M-fregatten be houden en tegelijk meer pa trouillevaartuigen aanschaffen. De patrouilleschepen moeten niet alleen worden ingezet in de kustwateren van Nederland en de Nederlandse Antillen, ze moe ten ook de koopvaardij in Azië kunnen beschermen. Met vier exemplaren is dat ondoenlijk, al dus Szabo. Op hun beurt moe ten de patrouillevaartuigen in gevaarlijke situaties door zwaar dere oorlogsschepen worden be schermd. Met twee M-fregatten is dat volgens Szabo niet moge lijk. Luchtfietserij De Kamerleden Kortenhorst (CDA) en Bakker (D66) hebben begrip voor Szabo's stelling dat het defensiebudget te krap is, maar ze delen niet zijn conclu sies over de marinestudie. Kor tenhorst is blij dat daarin de vi sie van de Kamer is overgeno men dat de marine zich meer moet richten op taken dicht bij de kust. Wat betreft de patrouil leschepen wil hij geen verwach tingen wekken over het uitge ven van geld dat er niet is. Bak ker noemt het uittrekken van honderden miljoenen euro's voor twee extra patrouillesche pen 'luchtfietserij'. De LPF wil wel twee extra pa trouilleboten, maar dan voor een nieuw op te richten kust wachtorganisatie, zegt Kamer lid Herben. Voor taken in Azië acht hij M-fegatten geschikt. Dat betekent dat hij er vier wil houden. Wil Kamp terug naar twee M-fregatten, dan neigt ook Herben naar zes patrouillesche pen voor de marine. PvdA-Kamerlid Blom noemt de inzet van extra patrouillesche pen in Azië onzin. Met Szabo, Kortenhorst, Herben en Bakker stelt hij wel vraagtekens bij het handhaven van slechts twee M-fregatten. De Kamerleden vragen zich af of Nederland dan nog zijn Navo-verplichtingen kan nakomen, ook al gaan twee M-fregatten naar België, waar mee op marinegebied nauw wordt samengewerkt. De Kamerleden L. Blom (tweede van links) en H. Stuurman (rechts) bezochten gisteren zorgtehuis Simnia in Domburg: De parlementa riërs waren onder de indruk van de zorgverlening. foto Ruben Oreel door Martijn de Koning centra 't Gasthuis in Middel- bouwde Ter Reede in Vlissin- massalere wooneenheden, be streed het duo met klem. „Het zijn overbodige regels en bureau cratie die de zorg-duur maken", stelde Blom. „Het is zaak die aan te pakken. Nu komen de be langen van de bewoners vaak nog op de tweede plaats." De inwoner van Sint Annaland had wel een oplossing voor die situatie. „Alle bestuurders zou den zich bij het nemen van be slissingen over zorgcentra moe ten afvragen: 'als mijn moeder daar zou wonen, hoe zou ik dan willen dat ze behandeld werd.' Ik ben ervan overtuigd dat veel zorglocaties er dan uit zouden zien als die van de SVrZ." DOMBURG - De manier waar op de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) zorg aan dementerende ouderen biedt, moet als voorbeeld dienen voor de rest van Nederland. Dat zei den de Tweede Kamerleden L. Blom en H. Stuurman na een werkbezoek aan een aantal Zeeuwse zorgcentra van die stichting. De SVRZ biedt ouderen vooral kleinschalige woonvormen aan. Daarbij leven ongeveer zes men sen samen in één huis. De politi ci bezochten onder meer de zorg centra 't Gasthuis in Middel burg en Simnia in Domburg. „We hebben vandaag zelf gezien hoe blij ouderen zijn met deze manier van wonen", prees Blom de werkwijze van de stichting. „Uiteindelijk gaat het daar toch om. We gaan ervoor pleiten dat dit ook in de rest van het land wordt ingevoerd." Daar is volgens het Kamerlid wel een cultuuromslag voor no dig. „Nog veel te vaak hebben bestuurders in deze sector last van te grote ego's. Daar moeten we maar eens vanaf." De politici hadden weinig goede woorden over voor grootschali ge zorgcentra, zoals het net ver bouwde Ter Reede in Vlissin- gen. „Zoveel mensen bij elkaar stop pen, dat kan toch nooit goed zijn", meende Blom. „Boven dien zijn daar zoveel voorzienin gen aanwezig, dat mensen nooit meer naar buiten hoeven. Ze ver liezen zo het contact met de sa menleving." Stuurman was het daarmee eens. „Zulke projecten tonen aan dat de kijk op mensen makkelijk verloren gaat", vond zij. Overbodige regels Dat de bouw en het onderhoud van kleinschalige woonvormen duurder zou zijn dan die van MIDDELBURG - De provincie maakt weer een serie on- derhoudssubsidies voor Zeeuwse molens over. Aan de hand van het onderhoud dat in 2004 aan de molens is ver richt, wordt het subsidiebedrag bepaald. Deze subsidie staat los van de draaipremie die de provincie voor de mo lens beschikbaar stelt. Het gaat om bescheiden bedragen. Zo krijgt de molen Den Haas in Zierikzee 1500 euro, De Hoop eveneens in Zierikzee 1500 euro, de korenmolen in Zoutelande 655 eu ro, de Noorman in Westkapelle 567 euro, de Lelie in Kou- dekerke 179 euro, de korenmolen in Aagtekerke 703 euro, de Korenbloem in Zonnemaire 989 euro, de korenmolen in Nieuwerkerk 1500 euro en de Lelie in Eikerzee 1500 eu ro. Vandaag beslist het college van Gedeputeerde Staten nog over de onderhoudssubsidie voor de korenmolen in Sluis. Het gaat dan om een bedrag van 1322 euro. ZIERIKZEE - De Sovon, de stichting voor vogelonder- zoek in Nederland, begint een meldpunt voor mensen die dode vogels vinden. De stichting roept alle Nederlanders op gevonden dode vogels aan te melden via de website. Sovon hoopt hiermee een beter inzicht te krijgen in de vo gelsterfte en ook eerder signalen te kunnen afgeven als er in een gebied sprake is van grote sterfte onder bepaalde vogels. Sovon-onderzoeker B. Voslander stelt nadrukke lijk dat het niet gaat om een meldpunt voor trekvogels (in het kader van de vogelgriep), maar om een meldpunt voor alle dode vogels. „Ook mussen of meeuwen." Deskundig heid op het gebied van vogels is niet nodig. De aandui ding 'meeuw' is al voldoende. Mensen die dode vogels vin den, worden dringend aangeraden het beest niet op te pakken. Zodra een dode vogel is gemeld, wordt een des kundige naar de plek gestuurd om het beestje nader te on derzoeken. De link om gevonden vogels aan te melden wordt in de loop van de week operationeel. KRABBENDIJKE - Een Audi A4 is in de nacht van zon dag op maandag gestolen van de oprit van een woning aan de Kruisbessenstraat in Krabbendijke, nadat de sleu tels bij een inbraak in de woning waren buitgemaakt. De inbrekers die één van de sloten van het huis hadden gefor ceerd, namen uit de woning ook nog een laptop en twee mobiele telefoons mee. De gestolen auto is blauw en heeft het kenteken 69-PG-KL. ZIERIKZEE - Het North Sea Beach Golf Toernooi heeft 7500 euro opgeleverd. Het bedrag wordt vrijdag overhan digd aan directeur J. Willemstein van de Beatrixschool in Zierikzee. De opleiding voor zeer moeilijk lerende kinderen heeft na diverse bezuinigingen van de rijksoverheid grote behoefte aan externe ondersteuning. Het geld wordt onder meer ge bruikt voor de aanschaf van nieuwe audiovisuele midde len. Volgens O. Verwest van de organiserende Lionsclub Schouwen-Duiveland was het golftoernooi eind septem ber op het strand van de Brouwersdam een succes en krijgt het volgend jaar zeker een vervolg. Voor welk goed doel dan wordt gespeeld, is nog niet bekend. [ir Ali Pankow 'RGII-HAAMSTEDE - Er is s nieuwe bushalte bijgelto- -1 in de Weststraat in gh-Haamstede. „Dat moet grote schrik zijn geweest 5r sommige bewoners die de %en het liefst helemaal uit de pskern geweerd willen V', constateert voorzitter )amman van de Stichting 'iterschouwen Kultureel !w). i 4can de bevolking geruststel de abri pal voor De Bewaer- ble is maar tijdelijk en boven- 'niet echt', maar biedt wel 11 letterlijke confrontatie met ^publiek. Het bushokje geldt •vooruitgeschoven fagade van wat naar achter gelegen ex- Itieruimte. „De Bewaerscho- %oet toegankelijker gemaakt ;,den. Niet langer een omslo- 3 tentoonstellingsgebouw ir een uitvalsbasis voor _st", vinden Kamiel Verschu- en Lauran Schijvens. Dit terdamse kunstenaarsduo te- t voor de tweede presentatie ïen het themaproject juw' deze maanden in De Be- waerschole. Werken in tweetal len geldt hierbij als belangrijk onderdeel.. Gastcuratoren René Korten en Jan van den Langen- berg hebben specifiek die crea tieve duo's uitgenodigd van wie ze weten dat de betreffende kun stenaars elkaar inspireren. 'Om de bus te laten stoppen steek een hand op!', is de naam die Verschuren en Schijvens aan hun presentatie hebben gege ven. Een veelzeggende titel die duidt op de interactie met de bevol king die het tweetal hoopt te be werkstelligen. Deze kunste naars hebben De Bewaerschole letterlijk open gebroken met aan de voorkant genoemde abri en aan de achterzijde een entree met houten trap en helling waar normaliter een hek de toegang verspert. In de ruimte zelf is in feite niet meer te zien dan aanzetten tot interventies in de omgeving van Burgh-Haamstede. Zo draait er permanent een video-opname van de rotonde bij Westenschou- wen waar doorheen een voetgan ger zijn weg baant en een auto eindeloos rondjes draait. Waar om? Verschuren en Schijvens willen vanuit kunstzinnige in valshoek herinrichtingsplannen voor deze rotonde presenteren. Wethouder W. Renden van Cul tuur én Verkeer is daar be nieuwd naar. „Omdat die roton de in de praktijk nogal chao tisch oogt en inderdaad dient te worden aangepakt", liet hij za terdag bij de opening van deze presentatie weten. In de loop van deze expositie ko men Verschuren en Schijvens met hun ideeën over hoe het ge heel anders zou kunnen. Zij doen dat onbevangen en niet beperkt door dossierkennis, maar vooral vanuit creatieve im pulsen. Een ander onderwerp dat ze ter discussie zullen stel len is 'De Bewaerschole als kunstmotel'. Vooruitlopend daarop staan er in De Bewaer schole twee bedden met beeld schermen erboven waarop de busroute van Rotterdam-Haam stede v.v. is te volgen. De gesprekken over interventies in de publieke omgeving door kunstenaars, het kunstmotel en de rotonde staan als extra's bij deze expositie gepland op de za terdagen 12 november, 26 no vember en 3 december steeds Kamiel Verschuren (1) en Lauran Schijvens bij de door hen gecreëerde abri voor De Bewaerschole. foto Marijke Folkertsma van 17.00 tot 19.30 uur in De Be waerschole. „Alle belangstellen den zijn welkom want we willen graag de discussie aangaan", zegt Lauran Schijvens. „De Be waerschole is met dit soort pro jecten een geheel andere weg in geslagen", erkent voorzitter Damman. Hij benadrukt in dit verband het belang van de gast vrouwen die zich als bemidde laarsters opwerpen tussen deze r Rolf Bosboom SSINGEN - In de Vlissingse icoop CineCity is vanavond voorpremière van L'enfant, vanaf donderdag in de Ne- andse bioscopen draait. De ;ische film won in mei van aar de Gouden Palm op het ifestival van Cannes. [voorstelling, die om 19.00 begint, is onderdeel van de (rammering die Film by the buiten de festivalperiode iele jaar door brengt. \fant is geregisseerd door de irs Jean-Pierre en Luc Dar- ae, die eerder onder meer La nesse (1996), Rosetta (1999) Le fils (2002) maakten. De xlrolspelers zijn Jérémie ier en Déborah Frangois. [verhaal gaat over de twintig je Bruno en de achttienjari- •onia, die pas bevallen is van Jimmy. Het jonge gezin leeft van een uitkering en van de diefstallen die Bruno pleegt. De vraag is hoe Bruno, die van dag tot dag leeft en in beslag wordt genomen door het geld van zijn malafide handel, een echte vader kan zijn voor zijn kind. Deze maand zijn nog meer op vallende films al voortijdig in Vlissingen te zien, telkens op dinsdag en telkens om 19.00 uur. Op 15 november gaat het om Le temps qui reste, een Frans drama van Frangois Ozon, dat ruim een week nadien in Nederland officieel in premiè re gaat. Het centrale personage in de film is een arrogante modefoto graaf. Als hij tijdens een reporta ge flauwvalt, blijkt hij een tu mor te hebben. De fotograaf wei gert zich te laten behandelen en besluit zijn ziekte, en daarmee zijn naderende dood, te verzwij gen. De hoofdrollen zijn voor Scène uit de film L'enfant, Jeanne Moreau, Melvil Poupaud en Valeria Bruni-Tedeschi. Op 22 november wordt A good, woman gedraaid van regisseur Mike Barker, gebaseerd op het toneelstuk Lady Windermere's Fan van Oscar Wilde. Dat gaat over een steenrijk en pas ge trouwd paar (Mark Umber en Scarlett Johansson) dat de win ter in Italië doorbrengt. Daar ar riveert ook Mrs. Erlynne (Helen Hunt), die het huwelijksgeluk van het stel op de proef stelt. A good woman komt in december in de Nederlandse biocopen. Joyeux Noël, een internationale productie van regisseur Christi an Carion, wordt op 29 novem ber vertoond. Het waargebeur de verhaal speelt zich af in de Eerste Wereldoorlog, in de win ter van 1914. De gebeurtenissen tijdens kerstavond veranderen het leven van vier personages: een Anglicaanse priester, een Franse luitenant, een Duitse te nor en zijn zingende geliefde, een sopraan. De voornaamste rollen zijn van Diane Kruger, Benno Fürmann, Guillaume Canet en Gary Le wis. vorm van kunstaanbod en de be zoekers. „De confrontatie wekt namelijk nogal eens heftige reac ties op. Daarom heb ik zoveel be wondering voor de inzet van on ze vrijwilligsters." MIDDELBURG - Vier gedich ten van Jan J.B. Kuipers zijn op genomen in het boek De stad en ik, waarin het werk van één Vlaamse en negentien Neder landse stadsdichters bijeen is ge bracht. De bundel is afgelopen weekein de gepresenteerd tijdens de eer ste Stadsdichtersdag, die in Le lystad werd gehouden. Het boek is uitgegeven bij Kontrast in Oosterbeek. Kuipers is sinds begin dit jaar stadsdichter van Middelburg, als opvolger van Chawwa Wijn berg. De stad en ik bevat van zijn hand 'De stad is als een boek' (geschreven bij de herden king van het bombardement in mei 1940 en de wederopbouw), 'Loskade 1963', 'Niets wat is' en 'Allemaal theater' (over de thea terbouwput). door Claudia Sondervan GOES - Alsjeblieft geen nieuwe hervorming van de jeugdzorg. Die hartekreet liet directeur van Bureau Jeugdzorg Zeeland Henk van den Ende gisteren ach ter bij zijn afscheid in Goes. Hij reageerde op de kritiek uit Den Haag op de jeugdzorg en de re gie van de provincies tijdens zijn afscheidsconferentie, 'Chaos in de jeugdzorg?' Gedeputeerde jeugdzorg G. van Heukelom vond de Haagse kri tiek eveneens te bar: „De minis teries en het parlement doen elf jaar over een nieuwe Wet op de Jeugdzorg en elf maanden nadat die van kracht is zeggen ze dat de provincies het niet goed doen." Hij noemde het voorstel van CDA-fractievoorzitter M. Verhagen om het jeugdzorgbud get maar aan de gemeenten te ge ven 'onzinnig'. Ook Van den Ende laakte de po litieke 'scoringsdrang': „Weer wat nieuws: de wethouder moet hangen als de instellingen het niet goed doen. Dat is niet goed voor de samenwerking. Elke wethouder die bang is voor zijn stoel roept de instellingen elke twee weken op het matje", voor spelde hij. Over de schutting Provincie en gemeenten, sla een brug en bundel budget en zorgaanbieders in lokaal beleid, pleitte Van den Ende. „Anders is jeugdzorg straks niet meer te betalen en kieperen jeugdhulp- verleners de jongeren bij elkaar over de schutting." De chaos in de jeugdzorg zit 'm vooral in de manier waarop de regering de jeugdzorg overregu- leert, concludeerde een panel met onder anderen Peter Lank- horst, voorzitter van het Lande- BIERVLIET - Muziekvereniging De Harmonie geeft zaterdag 12 november vanaf 19.30 uur onder leiding van haar dirigente Sabi ne de Groote een concert in de Nederlandse Hervormde kerk. Behalve de plaatselijke harmo nie treedt ook muziekvereniging OKK uit Groede-Schoondijke op. De muziekverenigingen slui ten het concert samen af met een mars. lijk Cliëntenforum Jeugdzorg en manager van bedrijfsadvise- ringsconcern Ordina Thijs Malmberg. Hij is lid van de Jeugdbrigade, een adviesraad die staatssecretaris Ross vorig jaar aanstelde om bureaucratie in de jeugdzorg aan te kaarten - een eigen brevet van onvermo gen, vond Malmberg zelf. Laat de vakmensen van jeugd zorg hun werk doen. De taak van gemeenten en provincie is daar voorwaarden voor te schep pen. Ook hun taak is het om de jeugdzorgers te beschermen te gen al te grote verander- en re gelzucht uit Den Haag, pleitte Malmberg. Die stamt volgens hem vooral uit politiek wantrou wen. Savannah Van den Ende was acht jaar voorzitter van het NJZ indicatie team voor de jeugdzorg en werd manager van het nieuwe Bureau Jeugdzorg Zeeland bij de vor ming daarvan in 2002. Van den Ende uitte grote bezorgdheid over de bereidheid van jonge mensen om nog te willen wer ken in de jeugdzorg, als hun functioneren zo sterk beperkt blijft door het controlesysteem dat de politiek opgelegde na ge ruchtmakende zaken als die van het meisje Savannah. De Raad van Toezicht van BJZ buigt zich de komende weken over de opvolging van Van den Ende. Volgens voorzitter T. Bie- rens zijn er tegen de zestig geïn teresseerden voor het kleinste bureau jeugdzorg van Neder land, dat echter als één van de weinigen financiëel gezond is. MIDDELBURG - De Roosevelt Academy in Middelburg houdt woensdag een open dag voor stu denten uit 5 en 6-VWO, 5 en 6 IB, en HBO-propedeuse. Het is mogelijk om het program ma 's ochtends (9.30-13.00) of 's middags (13.15-16.45) te volgen. Er kan ook een keuze worden ge maakt uit negen verschillende 'masterclasses'. Belangstellenden kunnen een rondleiding krijgen door de Roosevelt Academy. Verder zijn er leden van de staf aanwezig die vragen beantwoorden. Aan melding is mogelijk via de inter netsite van de Roosevelt Aca demy www.roac.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15