>zc kinkels Middelburg zeer divers sxpo n •nderzoek naar gedrag •ekvogel bij kippenboeren Vlissinger cel in na mishandeling stadswachten deurloo Natuur wint het van techniek Subsidiestop dreigt voor Watchers vluchtelingenwerk ijkere variatie aan ondernemingen in Zeeuwse steden volgens CBS erwarmings zeh*0 4-5 november ww. deurloo.nl Dorcas wint publieksprijs Ontheffing parkeren vrachtauto Kansen voor streekproducten Gon de Hooge Meubelmaker zeeuwse almanak Vis actie: 0113-315649 v.pzc.nl _jil:redactie@pzc.nl bus 31,4460 AA Goes trtentie-exploitatie: d- en Midden-Zeeland: 0113-315520; jws-Vlaanderen: 0114-372770; pnaal: 020-4562500. isdag 1 november 2005 editie Walcheren lui Dat Ji wMBI VERHUIZERS eoltëuwRodemalusr verhuizingen in binnen- en buitenland, piano- en vleugel transport, antiekvervoer, meubelopslag, overzeeverpakkingen E-mail: info@caljouw-rademaker.nl Middelburg Goes Terneuzen Burgh-Haamstede 0113-227062 Terneuzen 0115-617 84 Henk Postma /liriam van den Broek 1DELBURG - Zeeuwse ste- kregen er de afgelopen ja meer soorten winkels bij. landelijk het aanbod ver- onderscheidden de van Middelburg *ïoes zich met vergroting van liversiteit aan winkels. Dat blijkt uit een peiling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Middelburg klom de afgelopen jaren naar de derde plaats op de ranglijst. De Zeeuwse hoofdstad moet Haarlem en Nijmegen nog voor laten gaan, maar als de ten dens doorzet, zal Middelburg ook die beide steden passeren. Goes klom op naar de tiende plaats. Zierikzee deelt plaats 46 tot 52 met koopbuurten als Eind hoven-centrum en de Amster damse Jordaan. Andere Zeeuw se winkelcentra ontbreken in de top-85. Het CBS onderscheidt 81 soor ten winkels, waaronder dertien in de voedselsector. Het cen trum van Middelburg telt nu 68 r Melita Lantinq qRIKZEE - Het ministerie onderzoekt het gedrag trekvogels bij kippenbedrij- In Zeeland is een bedrijf in awerkerk en een bedrijf in [eer Arendskerke bezocht. onderzoek wordt uitge- d in het kader van een drei- le uitbraak van vogelgriep. 3C ;ze opdracht is te onderzoe- Advertentie mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen n de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, urm welkom voor jong en oud! k designradiator derdag 3/11 van 10.00-21.00 uur ;ag 4/11 van 10 00-21.00 uur rdag 5/11 van 10 00-17.00 uur INSTALLATIEBEDRIJF ïteiweg 15, Schuddebeurs, ©0111 416255 ken wat voor vogels daar zitten en wat ze doen", legt coördina tor B. Voslander van Sovon uit. Deze stichting voor vogelonder- zoek voert het onderzoek uit in opdracht van het ministerie. Het ministerie heeft preventieve maatregelen afgekondigd om een uitbraak van de vogelgriep te voorkomen. Pluimvee in hoog-risicogebie- den (gebieden waarin zowel trekvogels voorkomen als bedrij ven zitten met buiten lopend pluimvee) moeten binnengehou den worden of onder een diehtr" afdak scharrelen. Ze mogen in geen geval in contact komen met trekvogels. Ook hobbykippen moeten in de ze gebieden afgeschermd wor den. In de andere regio's gelden iets minder strenge maatrege len. Om de echte risico's voor verspreiding van de ziekte beter in kaart te kunnen brengen, wordt nader onderzoek gedaan naar het gedrag van de trekvo gels. „We hebben zestig bedrij ven in heel Nederland geselec teerd. Daar tellen we een uur lang wat er allemaal voorbij komt." Vogelteller T. Sluijter heeft de Zeeuwse bedrijven bezocht. „Ik heb gekeken of er vogels over het bedrijf vliegen en of ze ge bruik maken van het terrein", legt hij uit. „Ik kijk ook of ze bij voorbeeld voedsel zoeken en no teer verder alles wat ze doen. Misschien zijn het nu onbenulli ge feitjes, maar straks - als alle gegeven verzameld zijn - kan blijken dat het wezenlijke infor matie is." De tellers maken ook foto's van de situatie en kijken of alle kippen inderdaad onder een dak zitten. Bij de twee Zeeuwse bedrijven was dat het geval. Eind van deze week moeten alle ingeschakelde tellers de resulta ten hebben ingeleverd. In de tweede week van november hoopt Voslander de eindresulta ten aan het ministerie te kunnen geven. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 32-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg voor de mishandeling van twee stadswachten veroordeeld tot dertien dagen cel en vier we ken voorwaardelijke gevangenis straf. De celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. In de strafmaat werd ook een vernie ling van een ruit meegenomen. Politierechter N. van Spronssen kende aan een van de slachtof fers 536 euro schadevergoeding toe. De man viel 24 mei dit jaar in Vlissingen zonder enige aan leiding van achteren de stadstoe- zichthouders aan. Een van de (Advertentie) Onze lezers zoeken uw vacature! 67% van de mensen die werk zoeken in de IT zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle'andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de IT. het alfabet van Zeeland WeGeNeR dagbladen soorten winkels, waaronder twaalf in de voedselsector. Al met al twee soorten meer dan in 1996. Daarmee is Middelburg de twee koplopers dicht benaderd. Het centrum van Nijmegen her bergt nog 69 soorten winkels, een verlies van twee. En Neder lands belangrijkste winkelstad, Haarlem zakte terug naar 70, zes minder dan acht jaar gele den. Plezierig Wethouder H. Kool-Blokland van Middelburg zegt erg blij te zijn met de hoge notering. „Als je ziet dat bijna in het hele land de diversiteit van het winkelaan bod afneemt, is het toch wel erg fijn om te constateren dat het in Middelburg is toegenomen. We proberen dat te stimuleren door te zorgen voor een kwalitatief goede omgeving waar het plezie rig is voor zowel de mensen die komen winkelen als de onderne mers. De herinrichting van de binnenstad was zo'n manier om het te stimuleren. Het publiek vindt de binnenstad aantrekke lijker geworden en we hopen dat er daardoor ook meer ver schillende ondernemers ko men." Kool-Blokland hoopt de derde plaats de komende jaren vast te houden. „Dat zou natuur lijk fantastisch zijn", zegt ze. Het centrum van Goes dankt de notering in de top-15 aan het feit dat alle soorten winkels in de voedselsector er zijn vertegen woordigd. Dat de hoogste plaat sen vooral worden ingenomen door middelgrote en regionale steden, komt doordat de win kelsoorten in grote steden veel meer zijn gespreid over meerde re centra, en doordat vaker spra ke is van clustering, zoals in het geval van woonboulevards. Landelijk is het aanbod in de winkelcentra de afgelopen jaar verschraald door vertrek van groentewinkels, tuincentra, verf- winkels, houtwinkels en bouw markten. Er is ook minder vaak vis, wild en gevogelte in de win kelcentra te vinden. De terug loop wordt deels gecompen seerd door de vestiging van win kels in telecommunicatie, com puters en parketvloeren. vrouwen werd door een karate trap in haar rug geveld. Ze on dervindt daar nog de psychische en fysieke gevolgen van. Het slachtoffer was door de mishan deling twee maanden arbeidson geschikt. Een getuige had de man een bokshouding zien aan nemen voordat hij tot zijn ge welddadige actie overging. De inwoner van Vlissingen voelt zich snel gediscrimineerd en mensen in een uniform maken hem agressief. Volgens de psy chiater en de psycholoog is de man schizofreen en paranoïde. De beste optie voor de man was volgens gedragsdeskundigen om terug te gaan naar Griekenland. Dat advies heeft hij ter harte ge nomen. Omdat de verdachte in Griekenland verblijft werd hij bij verstek veroordeeld. DEN HAAG - Dorcas Werk groep Walcheren heeft gisteren de publieksprijs gewonnen voor het succesvolste project bij de nieuwe buren van Europa. Deel nemers aan een congres van de ontwikkelingsorganisatie NC- DO kozen Dorcas uit vier geno mineerden. Het project van Dorcas Walche ren is gericht op de hulp aan straatkinderen in Moskou. Bij straatpatrouilles worden kinde ren die op straat leven voorzien van brood en soep. Ook worden straatkinderen ondergebracht in opvangtehuizen. Tevens is een rehabilitatieboerderij opge zet waar ouders worden opge vangen. Ten behoeve van die boerderij heeft Dorcas een aard appelrooier en een trekker ge kocht. De werkgroep heeft daar zelf bijna tienduizend euro voor opgehaald en heeft dat bedrag verdubbeld gekregen van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Behalve de publieksprijs, die bestaat uit de waardering van de deelnemers aan het con gres, ontving Dorcas ook een oorkonde uit handen van minis ter Bot van Buitenlandse Zaken. Ook de drie andere genomineer den kregen zo'n oorkonde, Voorbereidingen worden getroffen om een van de twee platanen bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle te verplaatsen. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De natuur heeft gisteren gewonnen van de techniek. De twee platanen voor de ingang van het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle zouden verplaatst worden naai de overkant van de weg. Maar de eerste en tevens grootste van de twee, was niet van plan te verhuizen. De kluit dreigde te breken waardoor de verplaat sing moest worden uitgesteld. Al in het voorjaar zijn de plata nen, die vijftig a zestig jaar oud zijn, voorbereid op hun verhui zing, In april werden de kluiten losgesneden en voorbehandeld zodat de wortels snel kunnen groeien op de nieuwe plek. Gis terochtend zijn de kluiten bloot gelegd, in doek gewikkeld en zijn er kabels aan de boom en de kluit bevestigd. Als de motor van de hijskraan wordt gestart en de kabels de lucht in gaan, is te zien dat de boom omhoog komt en de kluit blijft liggen. De boom kraakt en kreunt akelig. De boomspecialis ten van Pius Floris besluiten dat het te riskant is om door te gaan. „De kluit dreigt te bre ken", licht Jolein Meijers van het Zeeuws Biologisch Museum toe. Grondwaterstand „Door de hoge grondwaterstand en de grote hoeveelheid zand in de kluit, dreigt het zand uit de kluit te trekken", zegt regioma nager Gillis Dellebeke van Pius Floris. „Het komt er inderdaad op neer dat de kluit dan kan bre ken." Lange tijd zag het ernaar uit dat de kleinere plataan wel verplaatst kon worden. Maar rond half zes gistermiddag moest de klus worden gestaakt. Deze boom kampte met hetzelf de probleem. „Morgen gaan ze de twee kluiten kleiner, compac ter maken", zegt Meijers. „En woensdag zullen ze dan alsnog verplaatst worden. Als dan blijkt dat ook met een kleinere kluit de verhuizing niet moge lijk is, zal er een frame van bui zen rond de kluiten worden aan gebracht om ze meer ondersteu ning te geven." De bomen moeten weg van het plein bij de ingang van het mu seum omdat daar een nieuwe en tree wordt gebouwd. Samen met Staatsbosbeheer is een nieuwe stek gevonden, precies aan de overkant van de weg. In mei gaat het vernieuwde museum on der de naam Terra Maris open. (Advertentie) m wolky GABOR SPORT TlMBERLAND Pan Vijf nieuwe tips in zaak-Terwoert MIDDELBURG - De politie heeft vijf nieuwe tips gekre gen over de moord op advocaat M.A. Terwoert uit Klein-Valkenisse. Het onderzoek naar de moord, die in 1993 is gepleegd, is vorige week heropend. Of de tips bruikbaar zijn, kon politiewoordvoerder J. van Mourick gisteren nog niet zeggen. Volgens hem moeten alle tips die binnenkomen, eerst grondig worden onderzocht. Het is, ondanks het voorwerk dat in het oude onderzoek is verricht, niet mogelijk al direct vast te stellen of een tip nuttige informatie bevat of niet. De politie heeft zes re chercheurs ingezet op het onderzoek. Terwoert werd op zaterdag 6 maart 1993 dood aangetroffen in zijn woning in Klein-Valkenisse. Ondanks een onderzoek, een uitge loofde beloning van 25.000 gulden en een oproep in het tv-programma Opsporing Verzocht kon de moord destijds niet worden opgelost. Aangezien Terwoert rijk was en teruggetrokken leefde, ging de politie uit van roofmoord en zij doet dat nog steeds. Omdat de politie beschikt over nieuwe opsporings technieken, is de zaak heropend. Ook is een beloning van 15.000 euro uitgeloofd voor de gouden tip. MELISKERKE - Een vrachtwagen met koelaggregaat mag tot 1 januari 2007 tijdens een deel van de week gepar keerd worden op het parkeerterrein aan de Rapenburg- weg in Meliskerke. Het Veerse college van B en W heeft een ontheffing verleend aan de firma Transtolk. De vrachtwagen met koelaggregaat veroorzaakt geluidshin der. Maar omdat het parkeerterrein bedoeld is voor vrachtauto's en omdat het een bedrijventerrein is waar enige mate van geluidsoverlast aanvaardbaar is, heeft het college de ontheffing verleend. De toestemming is be perkt geldig omdat de gemeente werkt aan nieuwe regels voor het parkeren van grote voertuigen en aan een ge- luidsbeleid. DEN HAAG - Minister Hoogervorst (WD, volksgezond heid, welzijn en sport) staat welwillend tegenover het voorstel van het CDA om de verkoop van zwak-alcoholi- sche streekproducten op jaar- en streekmarkten toe te staan. De afgelopen maanden heeft de Voedsel- en Warenautori teit daar in Zeeland herhaaldelijk een stokje voor gesto ken. Op een vraag van CDA-Kamerlid Smilde of hij niet kan laten doorgaan wat al eeuwenlang een goed gebruik is, antwoordde Hoogervorst: „Het is verleidelijk daar ja op te zeggen." CDA-Kamerlid Buijs, die de kwestie in zijn fractie heeft aangekaart, beschouwt dit als een toezegging van de mi nister om te kijken hoe hij de verkoop toch kan toestaan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De toekomst van Stichting nieuwkomers en vluchtelingenwerk Walcheren is onzeker. De drie Walcherse ge meenten overwegen in 2007 de subsidie stop te zetten. De stichting krijgt nu geld van de gemeente voor de inburge ring van nieuwkomers. Door nieuwe wetgeving vervalt die subsidie, zegt voorzitter E. Vooijs van de stichting. Daar worden volgens haar ook vluch telingen de dupe van. Boven dien lopen de banen van de be taalde krachten van de stichting gevaar. Eén van de drie werkne mers is deze zomer zelf vertrok ken. Die vacature wordt niet meer opgevuld. De rest van het werk wordt gedaan door vrijwil ligers. Hulp aan vluchtelingen blijft nodig, denkt Vooijs. „Als je familie hebt in Nederland, heb je een aantal mensen om je heen die je kunnen helpen. Vluchtelingen zijn vaak alleen. Bij ons zijn mensen die vaker met dat bijltje hebben gehakt. Wij kunnen die mensen helpen. De vraag is nu hoe we die dienst verlening kunnen voortzetten." De gemeenten valt niets te ver wijten, vindt ze. „In principe staan ze in hun recht. We heb ben altijd goed samengewerkt. Door het geld voor nieuwko mers, konden we ook vluchtelin gen helpen. Aan de andere kant zou de gemeente zich ook af kun nen vragen, als ze vluchtelingen in de gemeente hebben, of ze ook geen dienstverlening voor die mensen moeten hebben." Het werk van de stichting laten uitvoeren door medewerkers van de sociale dienst of een an dere gemeentelijke afdeling, vindt Vooijs geen goed idee. Die mensen hebben volgens haar niet de expertise die bij vluchte lingenwerk wel bestaat. Vluchtelingenwerk Walcheren helpt vooral mensen die in gewo ne huizen in de Walcherse ge meenten zijn ondergebracht. „Dat kunnen mensen zijn met een status, maar ook met een tij delijke status. Soms wordt die status ook weer ingetrokken, bij voorbeeld omdat hun land van herkomst veilig zou zijn." In het asielzoekerscentrum in Middelburg is ook een afdeling van vluchtelingenwerk actief. Vooijs vindt dat haar eigen stich ting daarnaast bestaansrecht heeft. „Het asielzoekerscentrum is een vertrekcentrum. Dat ligt gevoelig bij vluchtelingen. Onze doelgroep zal altijd blijven be staan. We kennen de schrijnen de gevallen. Die mensen zullen straks in een gat vallen." De stichting heeft vestigingen in Middelburg en in Vlissingen. (Advertentie) Voor meubels op maat s Kinderdijk 24 Middelburg 0118-651609 van de reepe Papegaaistraat S Goes De kleinkinderen woonden in het noorden van het land, toch kwamen ze geregeld bij hun opa en oma in Zeeuws-Vlaanderen op be zoek. Aangezien opa een fervent sportvisser was, stond met enige regelmaat vis op het me nu. 07ila7igs had opa een baars ge vangen. Omdat daarin veel graten zitten, werd de oudste van alle kanten aangeboden de graten te verwijderen. Als je vier jaar oud bent, wil je niet meer geholpen worden. Graten verwijderen doe je zelf. Na nog geen vijf minuten, schoof de vierjarige het bord, minzaam van zich af met de woorden: Die vis is ook niet te vreten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11