>zc V^eere dubt over appartementen expo Duisternis heeft eigen schoonheid n Snoep of kattenkwaad ferwarmings Man wandelt door W esterscheldetunnel 13 Westkapelle vraagt om nieuwe overnachtingsvormen naast kamerverhuur CR remeha -4-5 november deurloo Weerman dactie: 0113-315649 vv.pzc.nl iail:redactie@pzc.nl stbus 31, 4460 AA Goes vertentie-exploitatie: ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. aandag 31 oktober 2005 Ansichtkaarten soms mini-krantenberichtjes editie Walcheren jrSelma Osman STKAPELLE - Het college Veere onderzoekt of het stkapelle en andere kernen kampen met een teruglo- nd aantal toeristische over- htingen kan helpen door de uw van appartementen in be- ande gebouwen toe te staan, grond van het huidige beleid lat niet mogelijk. id deze maand bepaalt het lege zijn standpunt, waarna gelijk een politieke discussie gang komt. irdat het zo ver is, zit het col- e nog met een aantal vragen, ar een ambtelijke notitie ant- ord op moet geven. Wethou- J. Bostelaar (ruimtelijke or- ling) is benieuwd of de pro- matiek alleen in Westkapelle elt of ook in andere kernen, et college heeft de indruk dat toerisme in Westkapelle af- emt, terwijl het bijvoorbeeld Zoutelande, Domburg, Oost- lelle en Vrouwenpolder vrij istant blijft of zelfs groeit." Igens de Ondernemersvereni- ig Westkapelle merken winke rs en horeca een teruggang, dat steeds minder gasten in kern overnachten. Kamerver- ir was in Westkapelle een be- grijke inkomstenbron. Die ipt terug omdat de toeristen er comfort zoeken. In de uwsbrief van de Federatie Ondernemersverenigingen de gemeente Veere luidde Audenaerde de noodklok. Zij hiermee een signaal afgeven hting de gemeente. „Het is ïmer dat de gemeente Veere ontwikkeling van nieuwe (Advertentie) overnachtingsvormen blok keert", schrijft ze. Audenaerde doelt op ondernemers en particu lieren die graag luxere apparte menten willen bouwen in West kapelle. Bostelaar vraagt zich af of die analyse juist is. Hij denkt dat de kamerverhuur mede afneemt doordat Westkappelaars het zelf minder noodzakelijk vinden om kamers te verhuren. „Dat komt omdat de man en de vrouw tegenwoordig vaak alle bei werken." Anderzijds heeft hij gemerkt dat de kwaliteit van tot zomerhuis verbouwde schu ren niet meegroeit met de wen sen van de toerist. Concreet ligt er overigens maar één aanvraag bij de gemeente om in Westka pelle appartementen te bouwen boven een restaurant. Het college staat niet afwijzend tegenover de bouw van kwalita tief goede appartementen in wo ningen boven winkels en horeca gelegenheden. Het probleem is echter dat dat idee indruist te gen het gemeentelijk en provin ciaal beleid dat er vanuit gaat dat in de kuststrook al genoeg appartementen zijn. Bostelaar geeft aan dat het college de dis cussie over het huidige beleid wil openen. Westkapelle zou wat hem betreft een voorbeeld kunnen zijn voor andere kernen. „De druk om appartementen te bouwen is overal hoog," e(mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen en de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen, warm welkom voor jong en oud! lerdag 3/11 van 10.00-21.00 uur pjdag 4/11 van 10.00-21 00 uur rdag 5/11 van 10.00-17.00 uur INSTALLATIEBEDRIJF Kislerweg IS, Schuddebeurs, ©0111 4162 55 ftww. deurloo.nl doorSelma Osman OOST-SOUBURG - De jeugd van Oost-Souburg heeft zater dag flink zijn best gedaan om buurtbewoners van de wijk Schoonenburg-Oost de stuipen op het lijf te jagen. Verkleed als heks, de dood van Pierlala of getooid met een enge mombakkes gingen zo'n veertig kinderen langs de deuren om snoep te vragen. Trick, or treatheet deze traditie die hoort bij het Amerikaanse halloweenfeest. Wie niets geeft, staat kattenkwaad te wachten. Buurtbewoner Cobus van den Brink gaf de kinderen een koek je van eigen deeg. Hij deed open als Dracula. De vriendelijke vampier had wel een pot met lol ly's en ander lekkers klaarstaan. Daar werd gretig in gegraaid. Eeuwen geleden verkleedden de Kelten zich op 31 oktober om er afschrikwekkend uit te zien voor zielen van overleden men sen die bezit wilden nemen van de levenden. Hoe lelijker je ver kleed was, hoe moeilijker het voor de geesten was om iemand te herkennen. De jeugd van te genwoordig houdt wel van een griezelfeestje. Zeker als je er ook nog een zak snoep aan over houdt. Uitgeholde pompoenen om zich te wapenen tegen de duisternis, hadden de Souburg- se kinderen zaterdag niet nodig. Zij gingen op pad toen het nog licht was. In Vlissingen en Mid delburg werd gewacht tot het van onze regioredactie NEELTJE JANS - Duisternis is eng, maar vooral ook spannend en fascinerend. En we hebben er volgens voorzitter van de Zeeuw se Milieu Federatie J. van der Doef veel te weinig van in Zee land. Dat zei Van der Doef zater dag op Neeltje Jans bij de aftrap van de eerste Nacht van de Nacht, bedoeld om mensen de schoonheid van de nacht te la ten beleven. Op het dak van het Topshuis op Neeltje Jans verzamelden zich zaterdagavond nieuwsgierigen bij de daar opgestelde kijkers van sterrenwacht Philippus Lansbergen. Daar zagen ze veel meer sterren dan boven de stad. „In een donkere omgeving zie je duizenden sterren. Je ziet de lichtband van de Melkweg lo pen", verklaarde Rijk-Jan Kop- pejan van de sterrenwacht Philippus Lansbergen, die net als de ZMF een voorstander is van donkere nachten. Zelfs al zijn er eigenlijk nog veel te veel (Advertentie) Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 150.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis; 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. ROUTE lichtbronnen die het donker en stuk minder donker maken. In een van de schaarsverlichte ruimten van het Topshuis prijk ten op een uit zwarte plastic op getrokken uitspansel gouden sterren. Kartonnen sterren waar op geschreven staat wat het nachtelijk duister oproept bij be zoekers. De een zag vleermui zen, een ander heksen. Een der de maakte gewag van rust, inti miteit en verwondering. Verderop werd geknutseld, sprak een verhalenverteller over een ridder die bang is in het don ker en zorgde trouwbadour J. van de Water voor stemmige muziek. Zowel workshop nachtfotografie als de nacht wandelingen bij Neeltje Jans bleken in trek. Hier trok het eve nement naar schatting 150 be zoekers. Axel De Zeeuwse Milieu Federatie koos ook de watertoren van Axel uit om uiting te geven aan de campagne Laat het donker donker. In Axel bleef het licht hoofdzakelijk beperkt tot vuur- korven en zaklampen. Kunste naars Nanda Runge, Caroline Passenier en Annemieke Fanoy grepen de Nacht van de Nacht aan om kunst te maken, die juist in het donker tot zijn recht komt. Onder andere een nachtlaborato rium met kleine lichtjes, een tus sen de bossen verscholen witte beer in een dito fauteuil en een fosforescerende tafel waren ob jecten die de fantasie van jong en oud moesten prikkelen. Ach terliggende gedachte van deze kunstuitingen was dat alles wat in het donker uit zichzelf op licht, een variatie is op de maan. De zoektocht naar licht was één van de vele, goed bezochte acti viteiten in en om de watertoren van AxelZo liet Freddy Meire- sonne van Sterrenwacht De Pol derster uit Assenede geïnteres seerden een kijkje nemen door telescopen, vertelde fee Rosita de Bakker spannende verhalen aan kinderen en deed Sankie Koster later hetzelfde aan vol wassenen. Boswachter Hans van Hage ging met bezoekers op pad om vleermuizen en uilen te spotten. Goes Ook in Goes waren beeldbepa lende objecten niet of schaars verlicht in het kader van de Nacht van de Nacht. Wie ge wend is aan de verlichte skyline van Goes, tuurde zaterdaga vond in een sombere duisternis. StichtLicht had de stekker uit de verlichting van de televisieto ren getrokken. De stichting die bijzondere gebouwen en objec ten letterlijk in de schijnwer pers zet, deed mee met de Nacht van de Nacht vanuit het idee dat je het licht pas waardeert als je ook de duisternis ervaart. Van Garderen Dekker Project ontwikkeling had zich bij die fi losofie aangesloten en haar kan toorpand, de watertoren in Zuicl, een nachtje in het donker gelaten. Ook monumentale ge bouwen in de binnenstad, zoals de Grote Kerk en het stadhuis aan de Grote Markt, baadden in Bijna 5000 euro voor Cambodja VLISSINGEN - Het benefietfestival Pop voor Cambodja heeft gisteren bijna 5000 euro opgebracht, net als in 2004. Het geld is bestemd voor het Zeeuwse Don Bosco Kinder fonds, dat hulp biedt aan ongeveer driehonderd kinderen in de sloppenwijken van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. In het Arsenaaltheater in Vlissingen traden gisteren vanaf vijf uur de Zeeuwse bands Commercial Dis tortion, Scwar en Flavour op. De hoofdact was de Middel burgse singer/songwriter Danny Vera. Tijdens het festival werden gedeeltes uit de film Kinderen van de Killing Fields vertoond. Deze film geeft een beeld van de omstandigheden waarin de kinderen in Cambodja leven en van de hulp die Don Bosco verleent. Veel kinde- ren zijn besmet met hiv en hebben hun ouders aan aids verloren. Don Bosco zorgt ervoor dat de kinderen aidsrem- mers krijgen. Volgend wordt weer een Pop voor Cambod ja- Bromfietsster gaat onderuit GRIJPSKERKE - Een 24-jarige bromfietsster uit de ge meente Veere is zaterdagochtend in Grijpskerke gewond j geraakt toen zij probeerde een plotseling afslaande perso nenauto te ontwijken. De vrouw moest zo hard remmen dat ze onderuit ging. De bestuurder van de auto, een 43-jarige man uit de gemeente Veere, zag de bromfiets ster over het hoofd toen hij vanaf de Schuitvlotstraat rechtsaf de parallelweg wilde inrijden. De vrouw is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Jongen mishandeld in Vlissingen VLISSINGEN - Een veertienjarige jongen is gisteremid dag rond kwart over twee mishandeld op het Arsenaal plein in Vlissingen. Een voor het slachtoffer onbekende jongen sloeg hem, zon der enige aanleiding, met gebalde vuist op zijn hoofd en in zijn gezicht. Diverse mensen waren op dat moment in de buurt. De politie is op zoek naar personen die getuige waren van deze mishandeling. Pepperspray in auto ontdekt VLISSINGEN - Een twintigjarige Middelburger had in de nacht van vrijdag op zaterdag pech toen de politie aan de Spuikomweg in Vlissingen zijn auto controleerde. Agenten vonden een busje pepperspray. Dat leverde de Middelburger een proces-verbaal op. De pepperspray is hij kwijt. Die is door de politie-agenten in beslag geno- donker was, zodat griezels en monsters er extra luguber uitza gen. Het organiserend comité in Souburg hield de kinderen in het donker liever binnen. In wijkcentrum De Regenboog in Oost-Souburg werd na-gegrie zeld met een verhalenvertelster, een bezemstelenrace en een dis co vol spinnenwebben. foto Ruben Oreel het zwart van de nacht. Maar echt donker werd het niet in Goes. Op bedrijventerrein De Poel schreeuwden lichtreclames om aandacht. Middelburg In Middelburg maakten zo'n veertig mensen gebruik van de mogelijkheid om meer sterren dan anders te zien. De schijn werpers op de Lange Jan, de Kloveniersdoelen en de molens waren gedoofd en ook de bea- mer van café Brooklyn straalde een nachtje niet. Bij de sterren wacht op de Herengracht ston den twee telescopen, waardoor bezoekers goed zicht hadden op de planeet Mars. „Die stond prachtig te blinken boven de stad", aldus Rijk-Jan Koppejan. Dat kwam overigens niet alleen doordat de verlichting was ge doofd. Mars stond dit weekein de heel dichtbij de aarde en het was een heldere nacht zonder maan. Wie naar het oosten keek, kon met het blote oog een helde re rode stip waarnemen. Het uit zetten van het licht op de Lange Jan scheelde aanzienlijk, vond Koppejan. „Een aantal van die schijnwerpers is slecht afgesteld en verspreidt een grote baan van hinderlijk licht." Ongeveer twintig mensen stap ten op de gratis bus, die bezoe kers van de sterrenwacht naar de manifestatie op Neeltje Jans bracht. De Middelburgers die van Neeltje Jans terugkwamen, waren onder de indruk van het verschil met de stad, waar al leen de helderste hemelobjecten te zien zijn. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een 39-jarige man uit het Belgische Oostende is vrijdagavond rond elf uur aan gehouden door de politie, omdat hij door de Westerscheldetunnel wandelde. De man, gezien zijn zwalkende tred vermoedelijk onder invloed van verdovende middelen, liep over de rijbaan van de N62 rich ting Zuid-Beveland de tunnel in. „Eén van onze operators zag hem via de bewakingscamera's al van ver aankomen. Nog voor dat hij in de tunnel was, heeft de operator de oostbuis afgeslo ten met de slagbomen. De man negeerde echter ook de rode ver keerslichten en liep dus toch de tunnel in. Op zich was de situa tie toen wel al veilig, omdat al het andere verkeer voor de slag bomen moest wachten", vertelt woordvoerder I. de Moor van de Westerscheldetunnel. De oost buis bleef een kwartier gesloten. Na zijn aanhouding werd de wandelaar overgebracht naar het politiebureau. Na verhoor werd hij door de politie naar de Belgische grens gebracht. De Belg kreeg een boete voor zijn es capade. Al vier keer eerder probeerden mensen door de tunnel te wan delen. Drie maanden geleden was het in één week zelfs drie keer prijs. Een 48-jarige Rot terdammer probeerde tot twee keer toe op één dag door de westbuis te lopen. Vier dagen la ter dacht een 35-jarige vrouw uit het Belgische Eeklo haar vriend in Zuid-Beveland te ver rassen met een bezoekje. Zij wist echter niet dat de Wester scheldetunnel verboden terrein is voor voetgangers. De tunnel exploitant kondigde vervolgens verscherpt toezicht aan. „Uit het feit dat de man uit Oostende al in een vroeg stadium werd ge signaleerd en er daardoor al maatregelen konden worden ge nomen voordat hij de tunnel in liep, blijkt dat de extra alert heid goed werkt", aldus De Moor. Motorrijdster gewond ZIERIKZEE - Een motorrijd ster uit de gemeente Veere is gis termiddag tegen kwart over twee gewond geraakt bij een on geval op de Weg naar de Val in Zierikzee. De vrouw kon niet tij dig remmen voor' een personen auto die voor haar reed en botste er tegenaan. Ze is overge bracht naar het ziekenhuis. Over de aard van haar verwon dingen kon de politie geen mede delingen doen. Duo opgepakt voor geweld VLISSINGEN - Twee 21-jarige Vlissingers zijn in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt in de van Hogendorpweg in hun woonplaats. Het duo wordt er van verdacht een 16-jarige plaatsgenoot in de Abraham Kuijperstraat te hebben mishan deld. De 16-jarige werd door hen belaagd en met een stok ge slagen. De jongen heeft aangifte gedaan. De twee 21-jarige Vli- singers zijn gehoord. Een van hen is daarna vrijgelaten, de an der is ingesloten. zeeuwse almanak Ze zaten samen in de de auto, vader, moeder en zoon uit Westkapelle. Op de achter bank luisterde de vijfjarige naar Boudewijn de Groot, die een liedje zong over ene Tan te Julia en God, die altijd al les weet. Mama", vroeg hij, „Wat is God?" Goeie vraag! Zijn moeder pro beerde het zo goed en kwaad als het ging uit te leggen. „Dat is iemand in de hemel die voor alle dingen en alle mensen zorgt." Ook voor de regen?, vroeg het knaapje, ter- ivijl hij keek naar de regen die de autoramen geselde. Zijn moeder antwoordde be vestigend. „Oh", zei hij begrij pend. „Een soort Jos Broe- ke!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9