Uitvoering groenplan start snel expo r»l deurloo Landbouwschuur uitgebrand Nacht van de Nacht slaat aan bij publiek Gemeente presenteert maatwerk voor alle Schouwen-Duivelandse kernen verwarmings CR remeha J-4-5 november www.deurloo.nl Rondspoken in Dreischor Man (39) wandelt door Westerscheldetunnel Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl £.mail:redactie@ pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 2eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 31 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 editie Schouwen-Duiveland Bijna 5000 euro roor Cambodja iLISSINGEN - Het benefietfes- ival Pop voor Cambodja heeft isteren bijna 5000 euro opge- iracht. Het geld is bestemd voor iet Don Bosco Kinderfonds, dat iulp biedt aan ongeveer driehon- lerd kinderen in de sloppenwij ken van de Cambodjaanse hoofd- stad Phnom Penh. In het Arse- aaaltheater in Vlissingen traden lerschillende bands op. (Advertentie) m de(mo's) nieuwste generatie ketels en radiatoren, de slimste oplossingen en besparingen en de zonnigste rendementen in drie gezellige dagen. warm welkom voor jong en oud! m.m,v. o.a. ionderdag 3/11 van 10.00-21.00 uur irijdag 4/11 van 10.00-21.00 uur alerdag 5/11 van 10 00-17.00 uur installatiebedrijf Oooslerweg 15, Schuddebeurs, ©0111 416255 Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 150.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. ROUTE DREISCHOR - Spoken, draken, heksen en draeula's. Je kon het zo gek niet beden ken of het liep zaterdagavond allemaal rond in Dreischor. Het dorp vierde Hallo- ween en veel inwoners gaven daar gehoor aan. Heel zachtjes liepen de kinderen naar de voordeur en belden aan. „Je snoep of je leven", gilden ze als de voordeur openging. „Ik vind jullie verschrikkelijk eng, dus ik doe de deur maar weer dicht hoor", grapte de bewoner. Maar de verklede kin deren lieten dat pas toe als ze hun portie snoep hadden geïncasseerd. Bijna geen enkele inwoner van Dreischor werd met rust gelaten, want sboep is een belangrijke drijfveer voor de kinderen. Sterker nog, veel huizen en tuinen waren zelfs versierd in Halloween-stijl. Verlichte pompoenen stonden bij de voordeur, spinnenwebben hingen langs de ramen en kaarsen waren neergezet langs het tuinpad. Voor het der de jaar wordt er in Dreischor Halloween gevierd en ook deze keer was het een succes. „Dit jaar doen er ruim zeventig kinderen mee. Het gaat steeds meer leven in het dorp, dus elk jaar wordt het groter", aldus Brigitte Scheffers van DAC (Dorpshuis Dreischor, Jeugdafdelingen dorpsraad en Sportvereniging Dreischor). Na het verzamelen van snoep, 'Trick or Treat', werden in het dorpshuis prijzen uit gereikt. Het kind dat het mooist verkleed was, mocht zich junior griezel 2005 noe men, maar uiteraard werden de oudere griezels ook niet over het hoofd gezien. Zij konden een prijs voor best verklede senior-griezel ontvangen. foto Marijke Folkertsma ZONNEMAIRE - Een landbouwschuur aan de Veerdijk bij Zonnemaire is in de nacht van vrij dag op zaterdag door een uitslaande brand geheel in de as gelegd. De brand werd om half drie ont dekt door de eigenaar, die in een huis vlak bij de schuur woont. Toen de brandweerlieden van de posten Brouwershaven en Dreischor van de brand weer Schouwen-duiveland arriveerden, stond de schuur volgens officier van dienst K. Jonker al in lichterlaaie. De brandweer kon volgens Jonker niet veel meer doen dan de schuur gecontroleerd uit laten bran den en zich te richten op het behouden van de aan palende woning. „De ruiten waren al gesprongen, maar we zijn er gelukkig in geslaagd het woon huis te behouden", aldus Jonker. De oorzaak van de brand - waarbij niet alleen de schuur maar ook landbouwwerktuigen en gereedschappen werden verwoest - is nog niet bekend. Ook de omvang van de schade is nog onbekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. foto Eric Noordermeer door Piet Kleemans 'ZIERIKZEE - Nog voor het ein- I de van het jaar wordt op Schou wen-Duiveland begonnen met .uitvoering van de eerste 35 van totaal 126 groen-actieplannen. De gemeente presenteert maat werk voor alle achttien kernen iop het eiland. Gemeentelijk groen. Het is im mer goed voor lange klachten lijsten en pittige discussies. Om sn goed doortimmerd beleid roor het groenonderhoud op te ietten, werd in 2003 het kwali teitsplan openbaar groen vastge steld en werden vorig jaar door de gemeente in samenspraak met dorpsraden op een rijtje ge zet wat de wensen en mogelijk heden zijn. Een fors karwei, er kent A. van den Dries van de af deling Openbare Werken van de gemeente. Het resultaat liegt er liet om: totaal 126 locaties wor den aangepakt eri die aanpak ian variëren van het plaatsen tan zitbankjes tot het compleet rervangen van beplanting. Als voorbeeld noemt Van den Dries het Slingerbos in Zierik- zee. Daar moet naar schatting ongeveer de helft van de beplan ting vervangen worden. Van den Dries: „Daar zit gewoon veel verouderde beplanting tussen wat aan vervanging toe is." Blokhaag Verder gaat als het aan de ge meente ligt bijvoorbeeld ook de dorpsring van Ouwerkerk er an ders uitzien. De karakteristieke leilinden blijven, maar het is wel de bedoeling de rozen-on dergroei te vervangen door een zogeheten blokhaag. En om in Ouwerkerk te blijven: wat de ge meente betreft kan de bomenrij langs de Hanenweg doorgetrok ken worden tot aan de bebouw de kom van het Duivelandse dorp, Met de groen-actieplan nen hoopt de gemeente meerde re vliegen in één klap te kunnen slaan. Voorop staat het ver fraaien van de leefomgeving in de dorpen en daarmee ook verbe tering van de leefbaarheid. Daarnaast wordt bij eventuele omvorming van beplanting heel precies gekeken naar beheer en onderhoud. Het gifvrij groenbe- heer is door de gemeente verla ten en dat betekent in de prak tijk dat er meer arbeidstijd be schikbaar is voor met name het snoeiwerk. „Gifvrij groenbeheer kost heel veel tijd. Je moet heel veel schoffelen en dat is nu een stuk minder waardoor we weer meer tijd aan snoeien en derge lijke kunnen besteden." Informatieavond De gemeente presenteert haar groen-actieplannen tijdens drie informatieavonden. De inwo ners van het district midden (Zierikzee, Brouwershaven en omstreken) zijn maandag 14 no vember welkom in het gemeente huis in Zierikzee, aanvang 19.30 uur. In de gemeentewerkplaats in Oosterland worden dinsdag 22 november vanaf 19.30 uur de plannen voor district oost (Dui- veland, Bruinisse) gepresen teerd en op maandag 28 novem ber komt district west (Wester- schouwen) aan de beurt. De in formatieavond wordt gehouden in het dorpshuis in Serooskerke en begint om 19.30 uur. TERNEUZEN - Een 39-jarige man uit het Belgische Oostende is vrijdagavond rond elf uur aan gehouden door de politie, omdat hij door de Westerscheldetunnel wandelde. De man, gezien zijn zwalkende tred vermoedelijk onder invloed van verdovende middelen, liep over de rijbaan van de N62 rich ting Zuid-Beveland de tunnel in. Na zijn aanhouding werd de wandelaar overgebracht naar het politiebureau. Na verhoor werd hij door de politie naar de Belgische grens gebracht. De Belg kreeg een boete voor zijn es capade. Al vier keer eerder probeerden mensen door de tunnel te wande len. Advertentie Ansichtkaarten soms mini-krantenberichtjes Internetstoring op Schouwen ZIERIKZEE - Schouwen-Duivelandse Zeelandnet-ge-, bruikers hebben zaterdag een groot deel van de dag geen internetverbinding tot hun beschikking gehad. De storing ontstond 's morgens rond half tien en werd aan het einde van de middag opgelost. De oorzaak is nog niet bekend. Ook op Beveland kampte Zeelandnet zater dag met een storing. Deze werd veroorzaakt door een de fect netwerk component. Inbraak in bedrijfspand BURGH-HAAMSTEDE - In een bedrijfspand aan de' Scheepswerfstraat in Burgh-Haamstede is in de nacht, van vrijdag op zaterdag ingebroken. Nadat de toegang tot het pand was geforceerd, werden al le ruimtes doorzocht. De dieven gingen ervandoor met een aantal mobiele telefoons en een geldbedrag van enke le tientallen euro's. Brand verraadt hennepkwekerij SINT-MAARTENSDIJK - Door brand is in de nacht van vrijdag op zaterdag een hennepkwekerij aan de Provincia- leweg in Sint-Maartensdijk ontdekt. Vermoedelijk door een overbelast aggregaat ontstond rond één uur brand in een schuur. Daar trof de brandweer vijfduizend hennep planten aan. De politie heeft de planten die niet in rook zijn opgegaan, vernietigd. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. Man mishandeld met stuk hout SINT-MAARTENSDIJK - Een 19-jarige man' uit de ge meente Tholen is in de nacht van vrijdag op zaterdag mis handeld op de Markt.in Sint-Maartensdijk. Een onbekende man sloeg hem rond drie uur zonder aan leiding met een stuk hout. Het slachtoffer liep hierbij verwondingen op aan zijn ge zicht en moest zich laten behandelen in de huisartsen post. Motorrijdster raakt gewond ZIERIKZEE - Een motorrijdster uit de gemeente Veere is gistermiddag tegen kwart over twee gewond geraakt bij een ongeval op de Weg naar de Val in Zierikzee. De vrouw kon niet tijdig remmen voor een personenauto die voor haar reed en botste er tegenaan. Ze is overgebracht naar het ziekenhuis. Over de aard van haar verwondingen kon de politie geen mededelingen doen. van onze regioredactie NEELTJE JANS - Duisternis is eng, maar vooral ook spannend en fascinerend. En we hebben er volgens voorzitter van de Zeeuw se Milieu Federatie J. van der Doef veel te weinig van in Zee land. Dat zei Van der Doef zater dag op Neeltje Jans bij de aftrap van de eerste Nacht van de Nacht, bedoeld om mensen de schoonheid van de nacht te la ten beleven. Op het dak van het Topshuis op Neeltje Jans verzamelden zich zaterdagavond nieuwsgierigen bij de daar opgestelde kijkers van sterrenwacht Philippus Lansbergen. Daar zagen ze veel meer sterren dan boven de stad. „In een donkere omgeving zie je duizenden sterren. Je ziet de lichtband van de Melkweg lo pen", verklaarde Rijk-Jan Kop- pejan van de sterrenwacht Phi lippus Lansbergen, die net als de ZMF een voorstander is van donkere nachten. Zelfs al zijn er eigenlijk nog veel te veel licht bronnen die het donker en stuk minder donker maken. In een van de schaarsverlichte ruimten van het Topshuis prijk ten op een uit zwarte plastic op getrokken uitspansel gouden sterren. Kartonnen sterren waar op geschreven staat wat het nachtelijk duister oproept bij be zoekers. De een zag vleermui zen, een ander heksen. Een der de maakte gewag van rust, inti miteit en verwondering. Verderop werd geknutseld, sprak een verhalenverteller over een ridder die bang is in het don ker en zorgde trouwbadour J. van de Water voor stemmige mu ziek. Zowel workshop nachtfoto grafie als de nachtwandelingen bij Neeltje Jans bleken in trek. Hier trok het evenement naar schatting 150 bezoekers. De Zeeuwse Milieu Federatie koos ook de watertoren van Axel uit om uiting te geven aan de campagne Laat het donker donker. In Axel bleef het licht hoofdzakelijk beperkt tot vuur- korven en zaklampen. Kunste naars Nanda Runge, Caroline Passenier en Annemieke Fanoy grepen de Nacht van de Nacht aan om kunst te maken, die juist in het donker tot zijn recht komt. Goes Ook in Goes waren beeldbepa lende objecten niet of schaars verlicht in het kader van de Nacht van de Nacht. Wie ge wend is aan de verlichte skyline van Goes, tuurde zaterdaga vond in een sombere duisternis. StichtLicht had de stekker uit de verlichting van de televisieto ren getrokken. De stichting die bijzondere gebouwen en objec ten letterlijk in de schijnwer pers zet, deed mee met de Nacht van de Nacht vanuit het idee dat je het licht pas waardeert als je ook de duisternis ervaart. Van Garderen Dekker Project ontwikkeling had zich bij die fi losofie aangesloten en haar kan toorpand, de watertoren in Zuid, een nachtje in het donker gelaten. Ook monumentale ge bouwen in de binnenstad, zoals de Grote Kerk en het stadhuis aan de Grote Markt, baadden in het zwart van de nacht. Maar echt donker werd het niet in Goes. Op bedrijventerrein De Poel schreeuwden lichtreclames om aandacht. zeeuwse almanak Weerman Ze zaten samen in de de auto, vader, moeder en zoon uit Westkapelle. Op de achter bank luisterde de vijfjarige naar Boudewijn de Groot, die een liedje zong over ene Tan te Julia en God, die altijd al les weet. Mama", vroeg hij, „Wat is God?" Goeie vraagZijn moeder pro beerde het zo goed en kwaad als het ging uit te leggen. „Dat is iemand in de hemel die voor alle dingen en alle mensen zorgt." Ook voor de regen?, vroeg het knaapje, ter wijl hij keek naar de regen die de autoramen geselde. Zijn moeder antwoordde be vestigend. „Oh", zei hij begrij pend. „Een soort Jos Broe- ke!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31