Schaamte tussen de setjes Jazztrompettist Roy Hargrove voor elfde keer in Porgy Bess rovincie bezint zich p dubbelrol CBK Rijk en Yara zijn het bijna eens over veiligheid Sluiskil 19 Kinderopera uitgesteld Slot Moermond Renesse opent deuren voor publiek zaterdag 29 oktober 2005 trkoop dieren a internet stuit ^bezwaren ifMartijn de Koning jSSlNGEN - Dieren kopen internet is in. Een kijkje op willekeurige verkoopsite er dagelijks honderden beesten via de elektroni- f snelweg worden aangebo- De Dierenbescherming is blij mee en trekt aan de d ontwikkeling die schrikba- je vormen aanneemt." Zo jpt woordvoerster J. Zwee- :van de Dierenbescherming ld- en Midden-Zeeland de [we trend. Volgens haar )t het aanbieden van dieren ook in Zeeland veel- voor. snap ik het wel", geeft „Het lijkt een makkelij- goedkope manier om aan dier te komen." Dat blijkt uiteindelijk vaak niet te weet Zweedijk. „Het is a riet te controleren of zo'n itje gezond is. En achteraf iierenarts inschakelen is erg I" De oplossing ligt volgens Woordvoerster voor de hand. insen moeten huisdieren al- jiit een asiel halen. Daar zit- deskundige mensen, die bij een passend baasje zoe- is het grote aanbod exotische dieren op inter- F. Sleijpen, bestuurslid van Iguana in Vlissin- herkent het fenomeen, ptielen wisselen steeds snel- tan eigenaar. Blijkbaar ra- mensen een hagedisje snel- |udan een hond. gemak waarmee een dier in ;kan worden gehaald, werkt Sleijpen impulsaanko- in de hand. „Daardoor doen As meer mensen zonder ken- ran zaken zo'n aankoop. Of al snel dat ze het onder- dbij nader inzien toch te in- lef of te duur vinden. Zeker r exotische dieren is dat fu- Ik durf te stellen dat veel die beestjes onnodig een ige dood sterven." echte oplossing ziet Sleij- |tiiet. „Je kunt verkoop via met wel verbieden, maar gaat de dierenhandel de ille- leit in. Dat lijkt me een nog htere ontwikkeling." Volgens de verkoopsters van lingeriewinkels hebben oudere mannen meer moeite om een lingeriewinkel te betreden dan jonge mannen. foto Wim Kooyman door Raymond de Frel Schat, wat vind je van dit setje? 'Uk, ja, pittig, maar uh, ik ga wel even buiten staan. Zoek maar rustig verder hoor, ik wacht wel.' En hup, de man is gevlogen. Of hij even wilde zeggen wat hij van dat lingerieset je vond... ja, natuurlijk zou hij zijn vrouw daar graag eens in willen zien verschijnen in de slaapkamer, maar dat hoeven al die andere vrouwen in die winkel toch niet te weten? Ze zouden hem na het antwoord 'leuk' ongetwij feld als een 'viezerik' bestempelen. Bo vendien, dat gedrentel langs al dat kant en stof op het 'terrein van de vrouwen', hij kreeg het er bloedheet van. Niet uit opwinding, maar uit ongemak. „Je slaat de spijker op zijn kop", zegt verkoopster Ankie Mulder van lingerie zaak Hunkemöller in Terneuzen. „De meeste mannen begeven zich heel schuw en verlegen door onze winkel. Ze komen hier wel, maar om nou te zeggen Belicht Lingerie dat het gros op zijn gemak door de win kel loopt: nee. Totdat je ze aanspreekt, dan valt er meestal wel wat van hen af. Meestal doen we dat met een lachertje", vertelt ze. Het is deze week de Week van de Linge rie, waarin het ondergoed van vrouwen in alle facetten wordt belicht. En de mannen? Ja, die vinden het ongetwij feld niet erg dat deze week gepaard gaat met talloze afbeeldingen van mooie vrouwen in pikante pakjes, maar zelf komen ze weinig aan bod. Behalve vandaag. Want was het vorige week za terdag nog bh-dag, dinsdag onderbroe kendag en donderdag pyjamadag, van daag is het mannendag. Want ook voor hen is het deze week feest, meldt de website. Maar niet bij Hunkemöller, dat^geen mannenondergoed verkoopt. Zou het mede daarom zijn dat een bankje schuin voor de winkel met regelmaat wordt bezet door mannen? Nee, verzeke ren de verkoopsters. Dat heeft toch vooral met dat ongemakkelijke gevoel te maken, „Fietsenzaak Halfords, schuin tegenover onze zaak, heeft ook veel baat bij onze aanwezigheid, ha- ha!". lacht Maaike van Wolferen. „Maar het is ook niet zo dat hier hele maal geen mannen komen, hoor. Het aantal mannen dat zonder vrouw de winkel binnenstapt, neemt de laatste tijd ook toe. Dan moet je vooral aan jon geren denken. Bij oudere mannen ligt het toch nog net even wat anders." Eens iets verderop in de Terneuzense winkelstraat informeren, bij de verkoop sters van Livera. Zij houden er een heel andere versie op na dan hun collega's van Hunkemöller. „Het is niet zo dat we tien mannelijke bezoekers op één dag mogen verwelkomen, maai' het wor den er wel steeds meer. Vooral in het weekend en op speciale dagen, zoals kerst, sinterklaas en Valentijnsdag. Schuw gedrag? Nee, helemaal niet. Mis schien komt dat doordat wij ook man nenondergoed verkopen. Hoewel... nee, toch niet. Er lopen hier bijvoorbeeld ook best makkelijk mannen naar de pas kamer om te kijken wat hun vrouw aan heeft", zegt Patricia Westerterp. Ook hier stappen vooral jongere mannen zonder gêne binnen. Een vrouwelijke klant bevestigt: „Die van mij heeft er geen moeite mee. En daar ben ik heel blij mee, want af en toe pluk ik daar de vruchten van!" Verkoopster Karin de Smet: „Oudere mannen vinden het vaak wel lastig. Dat merk je vlak voor het af rekenen aan vrouwen, die nog even snel naar buiten moeten om bij hun man de portemonnee te halen." Begin-twintigers Dan nog even naar Bodycorner in de Terneuzense binnenstad. „De gemiddel de man voelt zich hier op zijn gemak. Toen ik hier twee jaar geleden begon te werken, dacht ik eigenlijk dat de man nen voor een bezoekje aan een lingerie winkel zouden terugdeinzen. Maar dat blijkt niet het geval, zij vragen ook met. regelmaat om een leuk setje", zegt ver koopster Bianca Stockman. „Het is op vallend dat hier veel begin-twintigers komen. En die lopen niet eerst even rond, maar willen meteen geholpen wor den. Op die manier proberen wij de drempel ook wat te verlagen." Van een heel andere orde zijn de erotiek- shops. Daar komen veel vrouwen juist niet graag, omdat ze het aanbod te veel op mannen gericht vinden. Erik de Win- ne van Beate Uhse bevestigt dat. Mede daarom opent zijn bedrijf vandaag een vrouwvriendelijke erotiekshop in Sluis. „Weet je wat het rare is? Als er één man in een lingeriewinkel loopt, kopen alle andere vrouwen niets. Pas als hij ver- dwenen is, schaffen ze wat aan. De man is dan dus gewoon een stoorzender. In onze winkels worden mannen geholpen door verpakkingen. Als een setje in het rek hangt, weet hij zich geen raad. Een plaatje op de verpakking van een mooie vrouw in het setje biedt echter uit komst." Vragen over waterkering YERSEKE - De fractie van Leefbaar Reimerswaal (LR) heeft burgemeester en wethouders schriftelijke vragen ge steld, omdat de veiligheid van de primaire waterkering ter hoogte van Havendijk 12 in Yerseke niet in orde zou zijn. Op die plek zou een damwand van maar drie meter geslagen zijn, terwijl acht meter is vereist. LR wil dat de gemeente een onderzoek instelt en eventueel maatregelen neemt, omdat achterstallig onderhoud op dit gebied uit het oogpunt van de veiligheid niet getolereerd zou moeten worden. Boete voor stelen eigen auto MIDDELBURG - Hij was er vandoor gegaan met zijn ei gen auto en daarvoor moest de 33-jarige man uit Vrou wenpolder zich gisteren verantwoorden tegenover de Mid delburgse politierechter I. Woltring. De man had in april dit jaar zijn auto voor werkzaamheden naar een garage in Goes gebracht. Omdat het resultaat in zijn ogen te wen sen overliet, bracht hij de auto een paar keer terug. Intus sen liep de rekening op. „Onterecht", vond cle man en daarom had hij de rekeningen niet betaald. Toen hij op 27 april zijn auto wilde ophalen, werd hij door de garagehou der voor het blok gezet. Eerst betalen, dan pas de auto sleutels terug. Even later had de garagehouder het nakij ken, toen de verdachte zijn reservesleutels gebruikte. Gisteren trok de man alsnog aan het kortste eind. De offi cier van justitie eiste 300 euro boete tegen hem, een eis die door de rechter werd gevolgd. „Alles bij elkaar is dat 1100 euro voor het verversen van de olie", aldus de teleur gestelde vei'dachte. Ondernemershuis gaat door MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel zet voorals nog de vorming van een Zeeuws ondernemershuis door. Die werd doorkruist door plannen van de staatssecretaris om het aantal Kamers van Koophandel drastisch te ver minderen. Plet plan voor een Zeeuws ondernemershuis hangt al jaren boven de markt. Inmiddels zijn Syntens en de Recron bij de Kamer van Koophandel ingetrokken. Maar met meer partijen wordt gesproken. „Die brengen we dan onder in het huidige pand van de Kamer aan de Buitenruststraat", aldus directeur R. van Renterghem. Ui terlijk 1 december moet duidelijk zijn of Zeeland een Ka mer van Koophandel houdt. Staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken geeft de Vereniging van Kamers van Koophandel tot die datum de tijd om met voorstellen te komen om efficiënter en effectiever te gaan werken. Rechter bestraft drankrijder MIDDELBURG - „U bent erg hardleers", verweet de Mid delburgse politierechter een 32-jarige man uit Middel burg. De man had op 18 mei dit jaar onder invloed gere den; daar kwam bij dat zijn rijbewijs op dat moment al ongeldig was verklaard. De politie constateerde een alco holgehalte van 430 microgram: bijna twee keer zoveel als toegestaan. Plet strafblad walmde van de alcoholovertre dingen en rijontzeggingen. Maar als je de verdachte op zijn woord moet geloven; dan heeft hij écht geen alcohol probleem. In september werd de verdachte ook al veroor deeld tot twee weken cel. Tijdens de zitting van gisteren werd daar nog een week extra aan vastgeplakt en kreeg de man een boete van 460 euro. Rolf Bosboom - De provincie zich op de dubbelrol die Zeeland, het Centrum voor Idende Kunsten, Vormge- j en Architectuur, momen- vervult. Dat heeft niet al leen uitvoerende taak, maar een adviserende rol als het t om subsidies op het gebied beeldende kunst. leputeerde H. van Waveren gisteren in de Statencom- sociale en bestuurlijke za- Hij deed dat naar aanlei- van klachten van de Raad r de Cultuur in Zeeland, hét op cultureel ge- i in de provincie. „Wij heb- ,er grote moeite mee dat bij één beleidsterrein wordt uit- rnderd", zei T. Strous, voor- er van de raad, in een toelich- l Zeeland is begin dit jaar rtgekomen uit de Kunstuit- Zeeland. „We hebben er moeite mee dat het CBK ac- teiten organiseert, wel dat adviseert en daarmee ook toedeelt aan projecten op gebied van beeldende ist", zei Strous. „Dat zijn sidiestromen. Die moeten :den geadviseerd vanuit de id voor de Cultuur." i Waveren wees erop dat het Hgeen geld toedeelt maar al- i adviezen geeft,. Bovendien het om een tijdelijke rege- waarbij 40.000 euro be- is voor 'het zichtbaar van beeldende kunst'. komt volgens de gedepu- in de richting van een uit rende taak. Desondanks er- ide Van Waveren dat er agtekens kunnen worden ge- bij die dubbelrol. „Voor de initieve regeling zijn we ons i het bezinnen op de situa- ■neeste Statenleden liet blij- de dubbelrol van het CBK gewenst te vinden. Alleen (WD) zag geen pro „Er moet juist ruimte voor anderen", vond hij. monopolisme in advi- rsland." dus was door de commissie jenodigd naar aanleiding 'klachten die de raad in zijn gste jaarverslag had geuit, i gingen vooral over het feit een relatief hoog percentage i de adviezen voor cultuur subsidies door het provinciebe stuur niet werden opgevolgd, vaak ook nog zonder bevredigen de onderbouwing. Strous onder kende het recht van de bestuur ders om van de adviezen af te wijken. „Maar het irriteert toch dat het regelmatig gebeurt." De situatie deed zich vooral voor bij de totstandkoming van de Cultuurnota, vorig jaar. Toen werden 18 van de 65 adviezen van de raad genegeerd. Ook bij incidentele subsidies speelde het probleem. De ergernis is in middels gezakt, aldus Strous, doordat de raad toch tevreden is met de uiteindelijke Cultuurno ta, maar ook doordat de laatste periode een duidelijke verbete ring zichtbaar is. DJ Lady Aïda in 't Beest Goes GOES - DJ Lady Aïda, vaak de 'first lady van de Nederlandse technoscene' genoemd, draait vanavond in 't Beest in Goes. Ze wordt bijgestaan door Drillem, het live-project van La Kid- da-zangeres Arjo. Ook de lokale DJ Marcellus is van de partij. Het optreden begint om 21.00 Lady Aïda komt uit Eindhoven en zit al bijna twintig jaar in het vak. Inmiddels is ze bekend in binnen- en buitenland en heeft ze op vrijwel alle grote festivals en in vele vooraanstaande clubs gestaan. Ze is bekend vanwege haar voorkeur voor undergrond, haar onafhankelijkheid en drang tot vernieuwing. Ze is in al die jaren nooit geweken van haar ideaal: in alle vrijheid de grenzen van techno en electro- beats opzoeken en overschrij den. MIDDELBURG - De kinder opera Kippetje Tok, die Theater Vandenbulck zondag in de Stadsschouwburg in Middel burg zou spelen, gaat niet door. De hoofdrolspeler van de voor stelling is ziek. Wanneer de voorstelling alsnog wordt opgevoerd, wordt later be kendgemaakt. Roy Hargrove (hier tijdens zijn optreden in Porgy en Bess vorig jaar) kan de weg naar de Terneuzense jazzclub inmiddels blind vinden. foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Wederom komt de vermaarde Amerikaanse jazz trompettist Roy Hargrove naar Porgy Bess. En opnieuw wordt hij vergezeld door zijn band RH Factor. Vorig jaar april deed hij dat voor het eerst en zorgde toen voor een memora bel en al bijna legendarisch con cert in de Zeeuws-Vlaamse jazz- tempel. De reprise is vrijdag 11 november. Hargrove (1969) weet inmiddels blind de weg naar Porgy Bess, want sinds 1993 trad hij er vrij wel jaarlijks op - in 1999 zelfs twee keer. Op de elfde van de elf de staat hij voor de elfde keer op het podium. En dat in precies twaalf jaar tijd. RH Factor presenteerde zich in 2003 voor het eerst met de cd Hard groove, waarop jazz sa menvloeit met soul, R&B en funk. Daarmee slaagde Hargro ve erin vooral een jonger pu bliek te bereiken dan met de (hard)bop, waarmee hij begon en waarin hij ook nog actief is. Vorig jaar verscheen het tweede album van de trompettist en zijn formatie: Strenght, waarop slechts zes nummers staan. Die lagen nog op de plank van de op names van Hard groove. Afgelo pen zomer traden Hargrove en RH Factor met veel succes op tij dens het North Sea Jazz-festi val. El Negro Het concert van Hargrove en zijn RH Factor begint om 21.00 uur en is onderdeel van het Au di Jazz Festival, dat wordt geor ganiseerd door Stichting Porgy Jazz. Het eerste concert onder die vlag is zondag 6 november als Horacio 'El Negro' Hernan dez wordt verwacht. Santana Hernandez, een Cubaan die in de Verenigde Staten woont, is een van de meest vooraanstaan de drummers van dit moment. Hij speelde samen met beroem de pianisten zoals Michael Cami- lo en Chucho Valdes, maar ook bijvoorbeeld met gitarist Carlos Santana. Verder werkte hij sa men met Hargrove in de tijd dat die zijn latingroep Crisol for meerde en de cd Habana (1997) maakte. Inmiddels heeft Hernandez zijn eigen band: het kwartet Italuba, die deels Latijns-Amerikaans en deels Italiaans is. De drum mer heeft een nauwe band met Italië, omdat hij nadat hij Cuba had verlaten eerst in dat land werd opgevangen. De groep be staat naast de drummer uit Amik Guerra (trompet), Ivan Bridon (piano) en Daniel Marti nez (bas). Vorig jaar verscheen het album Italuba, waarop El Negro zich voor het eerst als leider profi leert. Opvallend is de karakteris tieke Afro-Cubaanse beat, maar ook andere jazzritmes ontbre ken niet. De stijl van de drum mer wordt omschreven als ge spierd, agressief en enerverend. Vaak wordt van hem gezegd dat het lijkt of hij vier of zes handen heeft. Het concert van Hernandez en Italuba begint 6 november om 16.00 uur. Het is een van de slechts twee optredens van het viertal in Ne derland. Het andere is donder dag 3 november in het Bimhuis in Amsterdam. door Ernstjan Rozendaal SLUISKIL - Kunstmestfabri- kant Yara uit Sluiskil hoopt nog dit jaar een overeenkomst over veiligheid te sluiten met het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). De afspraak die in de maak is verkleint de risico's die de inwoners van Sluiskil lopen wanneer zich hij Yara een onge luk voordoet. Eerder dit jaar heeft staatssecre taris Van Geel (CDA, milieu) met de Tweede Kamer afgespro ken dat Yara uiterlijk in 2010 moet voldoen aan nieuwe veilig heidsnormen. Het verladen en vervoer van am moniak is het grootste pro bleem. Doordat het bedrijf deze gevaarlijke stof overlaadt in schepen, geldt voor het grootste deel van de bebouwde kom van Sluiskil een hoger risico dan lan delijk aanvaardbaar wordt ge acht (de norm is een kans van één op een miljoen op een dode lijk slachtoffer in geval van een ramp). „We werken hard aan maatrege len om de veiligheid rondom Ya ra te vergroten", verklaart ma nager externe relaties en com municatie J. van Damme. Ten eerste worden technische maat regelen genomen om het overla den van ammoniak in binnen schepen minder gevaarlijk te maken. „Daarmee zijn we nage noeg rond", zegt Van Damme. „Dat betekent dat de risicocon tour al niet meer over de be bouwde kom van Sluiskil zou liggen." Het risico kan nog verder wor den ingedamd door het aantal ammoniaktransporten te ver minderen. Dat kan door behalve de productie nog meer van de verwerking van ammoniak in Sluiskil te laten plaatsvinden. Het ministerie gaat ervan uit dat Yara de maatregelen zelf be taalt. De aanpassing van de tech nische installaties schat Van Damme op 'enkele miljoenen' eu ro. In ruil daarvoor verleent het ministerie zijn medewerking bij het verlenen van vergunningen. Om de 500.000 ton ammoniak die nu nog jaarlijks per zeeschip wordt geëxporteerd voortaan ook in Sluiskil te verwerken, zijn aanzienlijk meer investerin gen nodig. Yara hoopt daarbij op een financiële bijdrage van VROM, voor zover dat door Brussel is toegestaan. „Als wij minder ammoniak verladen, kan een deel van onze vergun ning worden ingetrokken", al dus Van Damme. „Van het mi nisterie willen we weten: wat is jullie dat waard?" Een woordvoerster van het mi nisterie bevestigt dat de bedoe ling is 'nog voor het eind van het jaar' een convenant met Ya ra te sluiten. Verder is het mogelijk op de slot gracht een tochtje te maken met Canadese kano's. Wie liever aan wal blijft, kan instappen voor een ritje met paard en wagen of aan de hand van een routebe schrijving zelf een wandeling on dernemen over het landgoed. Laarzen zijn in dat laatste geval geen overbodige luxe. Daar naast staan er een aantal klassie ke trouwauto's opgesteld en kan ook een blik worden geworpen in de ingerichte kasteelzalen. Op zondag wordt bovendien ver se paling gerookt. Het is het vijf de achtereenvolgende jaar dat het landgoedweekeinde op Slot Moermond wordt gehouden. door Marcel Modde RENESSE - Slot Moermond zet zaterdag 5 en zondag 6 novem ber de deuren wijd open. Het pu bliek krijgt tijdens deze zogehe ten landgoeddagen alle toegang tot het 45 hectare grote privéter- rein. Tijdens het landgoedweekeinde worden er tussen 11.00 en 16.00 uur verschillende activeiten ge houden. Hoogtepunt is - drie maal daags - de show van het schuttersgilde Sint Joris uit Goirle. De geschiedenis van de Brabantse vendeliers, tamboers en schutters gaat terug tot 1569.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71