eld voor stroomlijnen gemeente 'ZC PZC Honderd j aar katholiek onderwij s Fraaie klanken bij verlaat jubileumconcert Jumelage Vlissingen op losse schroeven A3 Intocht Sinterklaas in handen van nieuwe stichting 'eevaller van bijna zeven ton voor gemeente lee i s Twee nieuwe locaties in Rondje Kunst Haamstede zaterdag 29 oktober 2005 rfeme Soesman glKZEE - De intocht van •erklaas in Zierikzee gebeurt langer onder de vlag van de ilselijke ondernemersvereni- Voor de organisatie van 'jaarlijkse evenement is een nve onafhankelijke stichting leven geroepen. vorig jaar werd het Zierik- zeese sinterklaasfeest georgani seerd onder de koepel van het ondernemerscollectief ZOC, dat eind 2004 is opgeheven. Gepro beerd is een 'doorstart' te ma ken naar een nieuwe samenwer kingsvorm onder de nieuwe on dernemersvereniging ZZ Neptu- nus. Na een aantal gesprekken blijkt dat echter vooralsnog niet haalbaar te zijn, meldt de stich ting Intocht Sinterklaas Zieirik- zee. De wensen van beide par tijen lopen zo ver uiteen dat be sloten is een onafhankelijke club op te richten, die het feest voortaan zal organisern. De club is een mix van oude le den van de organisatie (Elies Meeles, Priscilla Oostdam, René Plu, Kees van der Hoeven en Ta co Meeles) en nieuwe bestuursle den (Petra van Herpen en Berry Lindenbergh). Om de boel te fi nancieren is draagvlak gezocht en gevonden bij bedrijven in Zie rikzee en bij inwoners die zich zelf - via een donateurschap - tot vrienden van de sint mogen rekenen. Nieuw initiatief van de jonge organisatie is het digitaal gaan van Sinterklaas. Per direct kunnen kinderen via internet www.sinterklaaszierikzee.nl de reis volgen die webmaster- piet aflegt tussen Spanje en Zie rikzee. Daarop is ook precies te zien wat er in het kader van het 5-de- cemberfeest in Zierikzee is te doen. De aantocht is zaterdag 19 november gepland. Maar ook op de zaterdagen 26 november (muziekpieten) en 3 december (fotopieten) worden er in Zierik zee activiteiten rondom de goed heiligman gehouden. ifPiet Kleemans jtlKZEE - Het dagelijks ge- ■ntebestuur van Schou- i-Duiveland wil bijna twee- alve ton investeren om het tlioueren van de eigen orga- e verder te verbeteren. Het Ikomt uit het in de afgelo- vijf maanden behaalde inci- ieel voordeel. blijkt; uit de tweede be- irsrapportage van de ge ste Schouwen-Duiveland, tussentijdse financiële ver- roording over het lopende jaar. In de periode van 16 tot en met 12 september het huishoudboekje van de eente een incidenteel voor van 684.035 euro zien. Een daarvan is ontstaan door overschot op de rislasten/inhuur derden bij afdeling Ruimte en Milieu, inhuur van derden bij de ling Ruimte en Milieu lopen echter nog voor 26.000 I verplichtingen, college stelt de raad voor bedrag" uit het incidentele fdeel te bekostigen. Een be- ialezing Bezorgklachten: D-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge- iurende de openingstijden; iaterdagstot 12.00 uur EDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND rachtweg 23a ostbus 80 (300 AB ZIERIKZEE lel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl •larcel Modde (chef) Plet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Budy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 M60 AA GOES iel: (0113)315500 fax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl NTERNET Wvw.pzc.nl E*mail: web@pzc.nl drag van 47.500 euro wil B en W besteden aan een management informatiesysteem. Verder wordt voorgesteld een ton toe te voegen aan de reserve 'stroomlijnen organisatie' en nog eens een ton te investeren in de zogeheten frictiekosten die gemaakt moeten worden in het kader van de bezuinigingsopera tie 'Kiezen of Delen'. De gemeente wil bijvoorbeeld het Anbo-onderkomen De Pater noster afstoten, maar dient de Anbo dan wel alternatieve 'woonruimte' aan te bieden. En daar hangt een prijskaartje aan. Buffer Het college stelt de raad verder voor 129.547 euro toe te voegen aan de reserve renterisico's. Dat is bedoeld als buffer voor rente schommelingen en wordt benut om snel in te kunnen spelen op veranderingen in de geld- en ka- pitaalmai'kt. Een bedrag van 232.000 euro wil de gemeente aanwenden om de extra korting van het Rijk op het inkomensdeel van de Wet Werk en Bijstand op te vangen. Aanvankelijk was door de ge meente rekening gehouden met een korting met 7 procent, maar volgens recente informatie van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid moet de gemeente rekening houden met een korting van 13 procent. Tekort Het van het incidenteel voordeel resterende bedrag van 48.988 eu ro wordt als het aan het college ligt gestoken in het structureel nadeel (lees: tekort) waar de ge meente mee kampt. Plet college stelt de raad voor jaarlijks tot en met 2008 genoemd bedrag van 48.988 te dekken uit de alge mene reserve. Het voorstel met betrekking tot de besteding van het incidentele voordeel komt tijdens de gemeenteraadsverga dering van donderdag 10 novem ber aan de orde. De vergader- ring wordt gehouden in de bur gerzaal van het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. IDELBURG - Dick Ver- iur en Els Schaap houden idialezing over hun fietsreis Europa, West-Afrika, I- en Midden-Amerika en jrd-Amerika. Dick en Els sen het hele land door om tij- i lezingen geld op te halen Stichting Klein Verzet. Op vember om 20.00 uur zijn ze et Palet in Middelburg. pblaaspop in van Gent IVAN GENT - In het Sasse (Jeffrey's begint vanavond 20.00 uur een nieuwe editie rockfestival Opblaaspop, muzikale lijn wordt doorge ien met een mix van zowel lie als nationale en interna- lale metalbands. Gelderse Misantropical ak en metal) trapt af. Vervol- sis het de beurt aan het Ter- izense Ten-13, die muzikaal iëren van emotionele hardco- iot strakke metal, rolger Insanity Reigns Supre- wordt omschreven als Bel 's beste in het doomme- •genre. afsluiters zijn twee oude be iden: het Zeeuws-Vlaamse ;Day After en het Engelse •Prophecy (doommetal). De kleuters Isa, Amber en Hidde (van links naar rechts) bekijken de tegeltjes in de toiletten die ze eerder zelf hebben beschilderd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Honderd jaar geleden moest er ruim vijftienduizend gulden op tafel komen om een vierklassige lage re katholieke school te laten bouwen aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. De investering voor de huidige uitbrei ding en gedeeltelijke nieuwbouw van de Sint Willibordus basisschool be draagt 1,6 miljoen euro. Tijden verande ren, maar de trots op de eigen onder wijsvoorziening binnen de kleine, maar bezielde katholieke gemeenschap in dit stadje is even groot als toen. Directeur E. Steegmans en trouw schoolbestuurslid B. Leijdekker geven glunderend een rondleiding door het vernieuwde gebouw. De hoofdingang aan de Mosselboomgaard geeft toegang tot de centrale hal, die grandeur uit straalt. Eindelijk zijn alle twaalf groe pen van de Willibrordusschool nu on der één dak gehuisvest. Belangrijke nieuwe verworvenheden zijn: speel- en werklokalen voor de kleuters, een ruim te voor het ICT-onderwijs, drie kanto ren voor de leerkrachten, een grote kof fie- en vergaderruimte, opslag en een riante speelzaal. Steegmans somt de legio voordelen op. De belangrijkste zijn: geen gesjouw meer van de ene locatie naar de andere, plaats voor alle computers, ruimte voor overleg en gesprekken in alle rust en plek voor het opslaan van leermiddelen en allerlei andere voorwerpen die ver deeld over het jaar in de klas worden ge bruikt. „Het heeft lang geduurd", memoreren beide mannen. De school worstelde tien jaar met ruimtegebrek. Noodlokalen en inwoning bij een andere school marke ren het afgelopen decennium. „Ook na dat er eindelijk toestemming was voor nieuwbouw, kwam er nog veel opont houd door archeologisch onderzoek en bezwaren van omwonenden", zegt Leij dekker. Hij is blij dat al het geduld zo fraai is beloond. Al moet hij er direct bij aantekenen dat de schoolraad niet op haar lauweren kan gaan rusten. Dat heeft alles te maken met de onstui mige groei die nog steeds aanhoudt. De Willibrordusschool telt 282 leerlingen. Dat is 25 procent van het totale poten tieel in Zierikzee. „Veertig procent van de leerlingen komt uit niet-katholieke gezinnen,", zegt Steegmans. Volgens hem dus een specifieke keus voor het on derwijs op deze school als daar geen le vensbeschouwelijke motieven aan ten grondslag liggen. De bouw van de wij ken Noorderpolder en Poortambacht 11 levert in de toekomstprognoses een ver dere groei op. „De verwachting is 14 a 15 groepen in 2015. Dan zouden we dus alweer te klein zijn", luidt de met enige schroom uitgesproken conclusie. Voor aankoop van de grond voor een ka tholieke school in Zierikzee destijds moest de bisschop van Haarlem een machtiging verstrekken. Tot 1968 werd het onderwijs rechtstreeks door de kerk bestierd. Pas in dat jaar kwam er een zelfstandig lokaal bestuur. Tegenwoor- foto Dirk-Jan Gjeltema dig ressorteert de katholieke school raad in Zierikzee onder het breed Zeeuws samenwerkingsverband Pris ma. De band met de katholieke kerk is nog steeds hecht. „Tweemaal per jaar is er een speciale dienst voor de leerlingen. Het thema wordt vooraf goed doorge sproken met pastor Eric van Brakel", geeft Steegmans als voorbeeld. Overleg in goede verstandhouding is sinds enkele jaren ook mogelijk met het de protestants-christelijke en reforma torische schoolbesturen. Volgens Leij dekker was dat vroeger ondenkbaar bin nen de verzuilde samenleving. Hij roemt ook de goede verstandhouding met het openbaar onderwijs binnen het gestructureerd Besturen Overleg Lager Onderwijs (Bolo). De opening van de vernieuwde Willi brordusschool valt samen met de vie ring van een eeuw katholiek onderwijs in Zierikzee. Die opening gebeurt vrij dagmiddag 4 november en geldt als start voor een gevarieerde feestweek met onder meer open huis, een reünie, sport- en spelprogramma's en culturele activiteiten. door Piet Kleemans DREISCHOR - Het Agnus Dei staat op het repertoire, maar met hetzelfde gemak wordt Cy Colemans Hey look me over ten gehore gebracht en het Smalstads Gemengd Koor gaat ook Queens Bohemian Rhap sody niet uit de weg. Het Brouw- se koor vierde vrijdagavond in de hervormde kerk van Dreischor het dertigjarige be staan. Met een avond vol fraaie klanken. Een verlaat jubileumconcert, want eigenlijk bestond het koor in 2004 al dertig jaar. Door spraakverwarring en allerlei om standigheden was men, zegt se cretaresse Marjolein Vleugel- Mandemaker, pas nu in de gele genheid aandacht aan het jubi leum te schenken. Een dubbel jubileum nog wel, want dirigent Bert Gebben geeft al 25 jaar leiding aan het door Thijs van Vulpen en Wim Boom opgerichte koor. Het koor ging destijds met 17 le den van start en stond onder lei ding van schooljuffrouw Aman da Hoogervorst. De groep zan gers en zangeressen groeide en een tweede dirigent werd aange trokken. Na zes jaar kwam de huidige dirigent voor het koor te staan. Andere taal In de dertig jaar van het bestaan van het koor is volgens Vleugel- Mandemaker veel veranderd. ,,In het begin waren het vooral Nederlandstalige liedjes, maar we zingen nu in het Frans, Duits en Engels. We doen eigenlijk nog maar een paar Nederlandse nummers. En dat komt vooral omdat er voor vierstemmige ko ren maar heel weinig Neder landstalige liedjes bestaan. Zo kom je heel vaak bij een andere taal uit." Dat geeft beperkingen, weet Vleugel uit ervaring. „In zorg centra verstaan de meeste men sen de tekst van de buitenlandse liedjes niet. Daarom hebben we voor dat publiek een speciale meezingmedley van Nederland se liedjes ingestudeerd." Het koor is behalve een muzi kaal gezelschap ook een hechte vriendenclub. Vleugel: „Er wordt enorm met elkaar meege leefd. Als er een van de leden in het ziekenhuis ligt, is het van zelfsprekend dat andere koorle den op bezoek komen. Er wordt zelfs gemopperd als er niet met- (Advertentie) morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl Geen verbod op koopzondagen ZIERIKZEE - Er komt geen verbod op koopzondagen in Zierikzee. Een motie van die strekking van de SGP, Chris tenunie, Lijst Raats en het CDA heeft het niet gehaald in de gemeenteraad. De christelijke partijen en Lijst Raats hebben principiële bezwaren tegen koopzondagen. Vol gens de partijen is het openstellen van winkels op zondag in strijd met God's gebod om de zondag als rustdag te eer biedigen en dat de zondag als rustdag voor gezinnen, fa milies en andere sociale verbanden van onschatbare bete kenis is. De overige fracties in de gemeenteraad wilden de ze motie niet steunen, al sprak iedereen van respect voor de mening van de indieners. Mishandeling agent bestraft MIDDELBURG - Een veertigjarige Vlissinger gaf giste ren tegenover de Middelburgse politierechter I. Woltring grif toe dat hij te kampen heeft met woedeuitbarstingen. Dat ondervond een agent aan den lijve op 17 mei van dit jaar. De politie stond bij de verdachte voor de deur omdat zijn zoon een fiets had gestolen. Daarop werd de man zo boos, dat hij de fiets oppakte en naar de agent gooide. Op de dagvaarding van de man prijkten drie delicten; he ling, poging tot zware mishandeling en verzet bij aanhou ding. „Het is de vraag in hoeverre u wist van die dief stal", zei officier van justitie G. Oosterveld. „Maar de mis handeling van een agent is in elk geval een ernstig mis drijf." De rechter sprak de man vrij van heling en legde hem voor de andere feiten een werkstraf op van zestig uur, waarvan dertig uur voorwaardelijk en reclasseringstoe- zicht. Dat laatste houdt in dat de man een anti-agressie- training moet volgen. Hennepteler moet cel in DEN HAAG - Een 58-jarige man uit Kruiningen is giste ren door het gerechtshof in Den Plaag veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf omdat hij meerdere hen nepplantages had opgezet. De man was betrokken bij drie hennepkwekerijen in Middelburg, Vlissingen en Yerseke. De hennepteelt was bedoeld om een zakcentje bij te ver dienen. Zijn hoofdinkomsten haalde hij uit een kuikenfok kerij. Een van de hennepplantages was op zijn bedrijfster rein. De man had de loods zorgvuldig bedekt met stro. Hij had, naar eigen zeggen, op zichzelf weinig dagelijkse be moeienissen met de drie illegale kwekerijen. De man was door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, maar vond die straf te hoog. Het Openbaar Ministerie (OM) was echter van mening dat de rechtbank te mild had geoordeeld en eiste in hoger beroep tweeënhalf jaar gevangenisstraf. Het hof besloot een lagere straf op te leggen. Vervuiling door defect in gemaal RILLAND - Een elektrische storing in een pompgemaal aan de Nieuwe Dwarsweg in de Eerste Bathpolder bij Ril land heeft gisteren tot vervuiling van slootwater in de di recte omgeving geleid. Afvalwater uit het riool stroomde door het defect in het oppervlaktewater. De sloot is ter plekke door waterschap Zeeuwse Eilanden afgedamd. Zo dra het pompgemaal is gerepareerd, wordt de afgedamde sloot leeggepompt. Het afvalwater gaat dan naar een wa terzuivering van waterschap Zeeuwse Eilanden. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is niet ze ker dat Vlissingen haar steden band met Taganrog nog lang be houdt. De Russische zusterstad zou in november een delegatie sturen, maar dat gaat niet door. Dat komt omdat in de delegatie alleen mensen van de gemeente zitten. Vlissingen wil ook maat schappelijke organisaties zien. „We willen ook een burgercom ponent", zegt wethouder L. Pop- pe-de Looff. „Dat was aanvan kelijk ook het plan. Maar Tagan rog besloot dat niet te doen, heb ben ze ons in een brief geschre ven. We hebben teruggeschre ven dat de reis dan maar uitge steld moet worden. Wanneer ze nu komen, is niet duidelijk." Waarom Taganrog geen burgers stuurt, weet de wethouder even min. „Ze zeggen daar niet toe in staat te zijn. Of dat met geld te maken heeft, kan ik niet zeggen. In principe hoeven zij alleen de vliegtickets te betalen. Wij ver zorgen de ontvangst." Of Taganrog alsnog op het vlieg tuig stapt, durft Poppe-de Looff niet te beloven. „De uitnodiging ligt nog steeds in Taganrog. Ik heb de raad ingelicht over de si tuatie. Zij mag beslissen of we nog verdergaan met de steden band. Voorlopig is een ophef fing dus nog niet aan de orde." Taganrog werd in 1992 de zus terstad van Vlissingen. In 1996 is daar Ambon, in de Molukken, bijgekomen en vijf jaar geleden voegde Vlissingen de Zuid-Afri kaanse stad Govan Mbeki toe aan het rijtje. Via de band wor den plaatselijke projecten ge steund. Taizé-dienst in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - In de Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede wordt zondag een Taizé-dienst gehouden. Taizé is een interna tionale oecumenische gemeen schap die in 1940 door broeder Roger in het zuiden van Bourgondië is gesticht. Sinds het einde van de jaren vijf tig vonden duizenden jongeren uit vele landen de weg naar Tai zé. Zij nemen deel aan wekelijk se ontmoetingen van gebed en bezinning. Ook in Nederland ko men regelmatig jongeren en ouderen bijeen om elkaar te ont moeten in Taizé-diensten. Aan de bijeenkomst in Haamste de zondag wordt medewerking verleend door een Taizé-zang- groep onder leiding van Janny Lemsom. Muzikale medewer king verlenen Jikke Troost (or gel) en Annelies Bakker (fluit). De dienst staat onder leiding van predikant Jeroen Hartel en begint om 19.00 uur. een de eerste dag iemand van het koor op ziekenbezoek is ge weest." De sociale contacten zijn belang rijk, maar de prestaties ook. „Het is echt een mix van gezel ligheid en ambitie." Geschiedenis Tijdens het jubileumconcert werden de 120 bezoekers meege nomen op een muzikale reis door de geschiedenis van het Smalstads Gemengd Koor. Op het programma onder meer ne gro spirituals Steal Aioay), klas siek geestelijk Agnus Dei) en pop {As tears go by). Het koor werd begeleid door een klarinetsextet van Kunst en Eer. Aan het jubileumconcert werkten verder het Noord-Beve- lands mannenkoor en soliste zangeres Marjon van Iwaarden mee. schapsschilderijen van de Bel gische kunstenares Francien van Poppel. Haar werk is geïn spireerd op de muziek van Win- terreise van de componist Franz Schubert. De beeldentuin van Marian van Puyvelde aan de Torenweg is tij dens de wintermaanden geslo ten. In die periode is zij met haar eigen werk en een geva rieerd aanbod van andere kun stenaars aanwezig in het kunste naarscollectief aan de Noord straat. De folder met de route en de deelnemers aan het Rondje Kunst is verkrijgbaar bij het VW-kantoor. De galeries en ate liers zijn zondag geopend tussen 12.00 en 17.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Edel smid Pim de Graaf aan de Burghseweg 58 en het atelier Kees van de Wetering aan de Ap- pelmeet 27 in Haamstede zijn zondag nieuwe locaties waar rondgekeken kan worden tij dens het maandelijkse Rondje Kunst op de laatste zondag van de maand. In 't Oute Uus aan de J.J. Beijes- weg presenteert Addy Bliek haar nieuwe acrylschilderijen. Anneke Koek uit Leiden is aan wezig met haar keramische ob jecten in het atelier en de beel dentuin van Daniëlle Orelio aan de Hogeweg. In galerie Het Oude Raadhuis is een nieuwe ex positie ingericht met land-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61